LANCIA Juist tijdens Kerstfeest voelen we de eenzaainheit WEIHNACHTSORATORIUM IN HAZERSWOUDE Plan voor tweede flat en premiewoningen Leidse student kreeg vier maanden voor gebruik van hasjiesj Biljartuitslagen Veen- en Rijnstreek Tafeltennis Avanti Betogingen in Eerste Kamer WilUbrordus in ZOETERWOUDE Ru moerige rechtzitting Gastarbeiders in Leiderdorp: Tans nodigt PSP en PPR officieel uit BBC. maakt TV-opnamen in de Stadsgehoorzaal CALEX AUTOBEDRIJF nieuwe leidse courant DINSDAG 24 DECEMBER 1? HAZERSWOUDE Het Haarlems Bachensemble gaf, onder directie van Piet Kiel Jr, een uitvoering van vier cantaten uit Bachs (zogenaamde) Wiehnachtsoratorium In de niet ge heel bezette hervormde Dorpskerk. Dit, op Bach gespecialiseerde, ge zelschap, heeft voor de kenners reeds bij voorbaat enkele pré's. Vooreerst worden in de presentatie het vocaal en instrumentaal aandeel niet met name onderscheiden. Historisch is dit volkomen terecht. Samen vormen ze immers een, in de barok-stijl on afscheidelijk koor. Ook de instu- menten zingen. Verder betekent de vaste combinatie een niet te onder schatten voordeel. Beide elementen zijn op elkaar afgestemd; hun samen werking levert geen enkel risico op. Piet Kiel is een dirigent, die weet hoe Bach moet klinken. Zijn opvat ting en aanpak zijn verantwoord en de zang zélf was vooral technisch in orde. De intonaties waren steeds raak en de zuiverheid bleef gehand haafd. Een naar stijl en vorm be vredigende uitwenng dus, die echter wat de klank en de afwerking be treft, toch niet alle wensen vervulde. Een zekere ruigheid was niet te miskennen; de toonvorming week niet onduideliik af van de instru mentale, waardoor de volmaakte een heid toch niet werd bereikt. Het ideaal werd door het vaardig en mu zikaal spelende orkest dichter bena derd dan door het koor, dat de lijnen minder scherp en helder trok. Van de vocale solisten waren er twee uit het koor afkomstig. Ook dit is vol eens Bachs bedoeling; hij kende namelijk de afzonderlijke vaklieden niet De andere medewerkers spron gen echter evenmin sterk uit Piet Kiel verdient om dit eenheidsstreven, dat nog te weinig voorkomt, alle lof. Opvallend was het aandeel van Herman van Kerkhof (tenor), een Amersfoortse onderwijzer, die wer kelijk goed zong. Zijn vertolking van de aria „Frohe Hirten eilt" (met de moeilijke meiismen) was bepaald knap. Ook de recitatieven kon hij technisch aan. Maar zijn vertellingen waren eerder mooi dan levendig en overtuigend. Ook de „Frohe Hirten" was trouwens de voordacht de zwak ke stee. Nettie Bos (sopraan en Marijke de Smit (koorsopraan) vielen minder od. maar ze zongen gemiddeld wel goed. De alt Elly Jens bereikte een be langrijk niveau, onder meer in de lange aria „Schlafe, mein Liebster". WOUBHUCCE Voor de KNBB dlstrlkt ..Veen en Rijnstreek" werden de volgende wedstrijden gespeeld: Klasse 2-3: Nwe Wetering 2—Monopole 7—2. Jacobswoude 1—De Sport 2 7—2, Haraco 1—De Plas 3 4—5, De Kroon 2— Roelolarendsvex 3 S—4, Vergulde Vos 2 Tiwe Wetering 2 2—7, De Plas 3—Jacobs woude 1 09. De Sport 2Ons Genoegen 2 5—, Roelofarendsveen 4—De Kroon 2 3. Klasse 4: Nwe Wetering 5—De Kroon 3 2—7. Nwe Wetering 4— Roelofarendsveen 5 S4, Roelofarendsveen SNwe Wetering 3 7—De Kroon 3—Nwe Wetering 4 0. Jacobswoude 2—Nwe Wetering 5 7—2, De Sport 3—'t Rechthuis 1 54, Monopole 3— Jacobswoude 3 S4. COMPETITIESTANDEN Z: Roelofarendsveen 4 Vergulde Vos 2 Nwe Wetering 2 Jacobswoude 1 Roelofarendsveen 3 De Sport 2 De Kroon 2 Monopole 2 Ons Genoegen 3 Haraco 1 De Plas 3 Klasse 4: Vergulde Vos 2 De Sport 3 De Kroon 3 •t Rechthuis 1 Roelofarendsveen 5 Nwe Wetering 5 De Kroon 4 Monopole 3 Nwe Wetering 4 Jacobswoude 2 Jacobswoude 3 Ons Genoegen 3 Nwe Wetering 3 gesp. gew. pnt. HAZERSWOUDE Heren. Het 4e team speelde gelijk tegen Taverzo 1 uit Zoetermeer en zal in de 2e helft moeten proberen om de 3e klasplaats te behouden. Team 6 won van Cha- ribdvs 1 met 2R en kwam door dit resultaat op gelijke hoogte met Cha- ribdys, dat eerder alleen aan de kop stond. Junioren. Bij de junioren werd de competitieloze zaterdag gebruikt om alvast 3 achtkampen te^verspelen. Bij de Meisjes A ging het er heel span nend aan toe. maar uiteindelijk kwam Bea van Wijk als winnares uit de bus. Bij de jongens A won Gertjan de Ruiter al zijn partijen. Bij de jon gens B kwam na een spannende strijd Clemens Timmermans als win naar naar voren met 6 winstpartijen. Om het herfstkampioenschap speel de Avanti 5 meisies een beslissings wedstrijd tegen Pit '54 2 en het won deze strijd met 54. Meisjes 7 en 8 speelden tegen elkaar om de hoogste eer van M3D. Team 8 ging via een 63 zege met de titel strijken. Burgerlijke stand van Harerswoude HAZERSWOUDE Geboren: Yvon ne Elise. d v J H Hogeboom en J H Rieke': Johannes. 7 v S Dam en E G van Meeteren: Gerben Johan. z v J H Hakkaart en P C M Sloos. Ondertrouwd: Frederik Chrétien August Wille. 24 jr en Angellne Do- rine Margriet Brouwer. 18 jr. Gehuwd: W Riikaart en N van Aalst: S A Winnubst en C P B M de Boer: J W H van der Geest en M A C de Jong: A J Binnendijk en A Duiker: NCJ Havik en M Th Loomans: H M Borsboom en P J Ruigrok: J J P To) en M van Veen: A Verbiert en E W Jongeneel; T Okker en A G Wan- ichers Overleden: H van Wieringen, 75 Jr. •chtg v S C van der Spek. Haar stem en zegging voldeden vrij wel in gelijke mate. Veel begrip toonde ook de bas F"us van der Leeuw. De aria „Groszer Hefr und starker König'' interpre Leerde o.j treffend, met een mooie stemklank. Ook de koor-bas Piet van Buren was in enkele recitatieven te prijzen. De orgelpositief-bespeler Marinus Metz, die dit historisch passende in strument zelf bouwde, speelde met vaardigheid en stijlgevoel de gehele continuo-partij. Zeker een knappe prestatie. Enkele orkest-solisten (hobo, trom pet) verdienen een aparte vermelding. JOH. VAN WOLFSWINKEL Anton Geesink in Oegstgeest OEGSTGEEST Anton Gee sink omringd door handtekenin genjagers. Een vertrouwd beeld dast gisteravond te zien was in de nieuwe sporthal bij het Rijnlands lyceum. De judoka was gisteren met zoon Anton junior in Oegst- geest waar hij een demonstratie judo gaf ter gelegenheid van de opening van de hal. Bij behandeling order Leopard-tanks (Van onze par lemen tredak tie) DEN HAAG Bij de behandeling van de order voor Leopard-tanks die ter vervanging van de Centurions bij het leger in gebruik znllen wor- genomen, is het in de Eerste Kamer tot een demonstratie gekomen, waarna de publieke tribunes inmid- dellijk ontruimd zijn. Senator O. Boetes (p.s.p.) hield een betoog over de order in de trant van het Kerstverhaal. In dit verband sprak hij over „adventstanks". Aan het slot van zijn speech bood hij minister Den Toom van defensie een maquette aan. Deze stelde een Leopard-tank voor, die op weg was naar de kerststal. Op dit moment weerklonk van de publieke tribune gezang, onder andere van de echtgenote van de senator. Luidkeels werden ,,Er is een kinde- keen: „Vrede op aarde" gezon gen. Men liet daarop de publieke tri bune ontruimen. Burgerlijke stand van Voorschoten VOORSCHOTEN Geboren: Mo nica T M, d v J Toussaint en T P Am- merlaan; Robert M, z v R Hanssen en J H C Posno; Petrus W G F. z v W J Kosterink en B A T Koster; Bri gitte Y, d v P G Honsbeek en M E van der Lecq. Gehuwd: H H M Brusche te Leiden en H A M van der Ploeg: A J L Ber- bee te Lisse en M A Doeswijk; F Zirkzee te Rotterdam en J C de Groot; P Kikkers te Oegstgeest en M M Ra- vensbergen; E H P Oudt te Amster dam en J M van der Werf. Overleden: Th H A M Berger. 73 jr, Hyacinthstraat 2; E M Kleijn. e v P L Bakker. 37 jr, Wijngaardenlaan 2. ALPHEN De jeugdsociëteit V-108 heet zaterdagavond f 650,- bijeenge bracht met een dansavond. Het geld is bestemd voor het tehuis „Parkzicht" voor chronisch zieken aan de Vijver straat. ZOETERWOUDE Van de 145 leden van de woningbouwvereni ging Willibrordus waren er gister avond op de jaarvergadering in De DEN HAAG Een daverend applaus steeg maandagmiddag op van de door studenten uit Leiden en Den Haag bezette publieke tribune in de zittingszaal van de Haagse politierechter, nadat overeenkomstig de eis van de officier van justitie de politierechter de 21-jarige Leidse stu dent Ype B. had veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk en met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Dit omdat hij de opiumwet had overtreden. De student maakt deel uit van de groepering B 37, die in Leiden van uit een woning aan de Boerhaave- laan min of meer handel dreef in hasjiesj. Er werd ook op bestelling door het hele land geleverd. Dit kwam aan het licht, toen de PTT 'n pakje had opengemaakt om te con troleren of er werkelijk drukwerk inzat. Het bleek, dat er geld inge sloten was om het verdovende mid del te kunnen betalen. Bij een inval vond de politie op de kamer van verdachte een hoe veelheid hasjiesj en ook had hij zelf een voorraadje bij zich. Verdachte gaf alles toe. Bij de politie had hij gezegd, geen spijt te hebben van zijn handelingen, maar na een vraag van de rechter kwam hij daar op terug. Hij zou in elk geval niet gaan han delen en ook niet meer hasjiesj ro ken. Dat bent u waarschijnlijk in de gevangenis ontwend geraakt, op perde de officier. Verdachte verklaarde veel bezwa ren te hebben tegen de opiumwet, omdat het helemaal niet z°u vast staan, dat het gebruik van hasjiesj schadelijk is. Er zi>'n anders deskun digen. die daar anders over denken, aldus de rechter. Ype B. was op 17-jarige leeftijd student in de chemie geworden. La ter ging hij over op filosofie en ver volgens kreeg hij belangstelling voor psychologie. Nu gaat hij weer terug naar chemie. U ziet zelf tot welke onevenwichtigheden u komt bij het gebruik van verdovende middelen, aldus de officier van justitie. In zijn requisitoir wees hij op de verwar ring, die in het leven van jonge mensen kan on'staan na het ge bruik van dergelijke middelen. De verdediger betoogde, dat het niet vaststaat of en zo Ja, in hoe verre het gebruik van verdovende middelen schadelijk is. Hij lichtte dit toe met enkele citaten. Op dat moment schreeuwde van de publie ke tribune een student de officier van justitie toe: Nou meneer de officier, waar bliift u nu. Het is alle maal valse voorlichting. Onder veel geschreeuw werd h«i door de par ketwacht uit de zaal verwijderd. Commentaar van de officier: ken nelijk iemand uit een psychiatrische inrichting. De verdediger concludeerde vrij spraak. maar de politierechter zei, laat u niet door mededelingen in de war brengen. Op medisch gebied ligt alles heel anders. Als ik u was, zou ik eerst eens het rapport afwachten van de staatscommissie. Onder luid applaus verlieten de bezoekers de h ibune. Verdachte kon in vrijheid worden gesteld. Concert Arti Ter Aar TER AAR Op Eerste Kerstdag wordt door de muziekvereniging Arti een concert gegeven in de r k. kerk te Langeraar met medewerking van het kerkkoor en de organist C. van Dam. Op het programma staan Judex van Gounod, Halleluja van Handel en een Kerstfantasie van Den Arend Aanvang half vier. Kprstfeest Herv. zondagsschool TER AAR Het Kerstfeest van de hervormde zondagsschool wordt ge houden op Tweede Kerstdag in de Hervormde kerk, half drie- Deze mid dag zal mejuffrouw G. Kerkhoven af scheid nemen als leidster van deze zondagsschool. Gezinsclienst in Ter Aar TER AAR Op eerste kerstdag om kwart voor 7 wordt in de her vormde kerk een gezinsdienst gehou den. Medewerking verleent het kin derkoor Looft de Heer. Jongeren zullen de Schriftlezingen verzorgen. Het onderwerp van de preek is: Kerstzang. ZWAMMERDAM In de Nuts- zaal hebben de bejaarden van Zwammerdam een kerstfeest ge vierd. Er werden liederen gezongen met geleiding van de presidente der soos, mevr. Gill. Het kerstverhaal, voorgelezen door mevr. Block, had aller aandacht. Tot slot volgde een broodmaaltijd. Na afloop gaven de bejaarden blijk van hun grote dank baarheid. drie Eendjes op de bestuursleden na slechts acht aanwezig. Voorzitter J. van der Ploeg zei, dat het experiment van de flatbouw in plan Westeinde in alle opzichten is geslaagd. Er zijn plannen voor de realisering van een tweede flat. Voorts wil men voor de eerste maal in Zoeterwoude premiehuurwonin gen bouwen. Dit om de doorstro ming te bevorderen. Er is reeds een kwart van de benodigde f 1.000.000 toegezegd. Moeilijk Aan een moeilijke zaak, een uit breidingsplan aan de Hoge Rijn dijk tussen de Servatiusstraat en de Scheidingsloot bij de Ommedijkse- weg, wordt gewerkt. De woning bouwvereniging hoopt daar 65 wo ningen in een plan van 180 wo ningen te bouwen. In het bestuur werden herkozen de heren P. J. Bakker en J. H. van der Ploeg. In de plaats van de heer N. J. Vink koos men de heer C. J. Overdevest. Uit het financieel overzicht bleek, dat de vereniging 215 woningen in beheer heeft met een totale waar de van ƒ4.077.446,02. Stof tot discussie was de ver koop van de garages aan de Jan van Banningstraat met enkele strookjes grond van achtertuinen van de woningen aan de Schenkel- weg van de no's 24 tot en met 38. Na veel heen-en-weer-gepraat gaf de vergadering haar fiat aan het bestuur de boxen te verkopen aan de NV Kerosine die haar daar in exploitatie zijnde benzinepompen op deze plaats veilig wil stellen, maar niet eerder dan wanneer overeenstemming is bereikt met de huidige huurders. In de commissie van toezicht bij de verdeling van de woningen wer den benoemd de heren A. Buiten dijk, W. H. Th. Vink, W. van Zeist en L. van der Zwaan. BENTHUIZEN De secretarie van de gemeente is vrijdag de hele dag gesloten. Alleen het bureau van de burgerlijke stand is van 9 tot 9.30 uur open. Ook al zegt het Kerstfeest de gastarbeiders weinigtoch wer den de kerstpakketten van de gezamenlijke Kerken in Lei derdorp enthousiast en dank baar in ontvangst genomen in het woonoord aan de Zijldijk, Fate van der Horst. LEIDERDORP Voor de meesten onder ons zijn de Kerstdagen dagen van huiselijke gezelligheid, van warmte, van vriendschap en van licht. Maar er zijn ook mensen onder ons voor wie de Kerstdagen langer zijn dan andere dagen: de eenzamen voelen zich in de komende dagen een zamer dan ooit, de bejaarden zonder kinderen, eenzame weduwen, bed legerige mensen, de delinquenten velen zyn het er. Verder van huis dan ooit voelen zich nu ook de gastarbeiders. Marokkanen, Italianen, Spanjaarden en Turken. De tolk en raadsman van de in Leiden werkzame Turken, de heer Kücüksen, die het geluk heeft, dat zijn vrouw en kinderen bij hem in het woonoord aan de Zijld^k in Lei derdorp kunnen wonen, geeft het eerlijk toe: „In deze dagen zullen de mensen extra tegen hun heim wee moeten vechten. De meesten zijn getrouwd en hebben kinderen in Turkije. Daar denken ze wel aan als ze de Nederlanders inkopen zien doen en als ze van de straat af de gezinnen gezellig rond de kerstbo men zien zitten. Voor de Mohammedaanse gast arbeiders zeker 92 pet van alle hier werkzame arbeiders is streng praktizerend is er geen Kerst mis. J.zus kennen ze wel, maar al leen als een profeet en dan nog een lagere „rang" als Mohammed. Volgens de Islamietische bijbel, de Koran, is Jezus, Isa op zijn Turks, de laatste profeet, die wedergebo ren zal worden (op een vrij- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De PvdA heeft giste ren PSP en PPR officieel uitgeno digd vrijdag 10 januari in Amsterdam een eerste oriënterend gesprek te voe ren over de mogelijkheden van pro gressieve concentratie. D'66. dat niet aan deze gesprekken aan de top wil deelnemen, is als waarnemer uitge nodigd. Voorzitter Tans van de PvdA vindt, met de PPR. dat dit eerste gesprek gevolgd zou moeten worden door in formele gesprekken, om te voorkomen dat een progressieve concentratie door onderhandelingen aan de top gefor ceerd wordt dan wel tot een te kleine kring beperkt blijft. Kerstzang in Zwammerdam ZWAMMERDAM Evenals vo rige jaren zal ook dit keer weer een kerstzangdienst worden gehou den. Vanavond 11 uur in de herv. kerk. Medewerking wordt verleend door de zangvereniging Eendracht maakt Macht, Zingt de Heer en het Herv. kerkkoor. De meditaties zul len worden verzorgd door ds. Tie- mersma, Geref. predikant en mevr. ds. Elders-Mayer, Rem. predikante. Verder zal de dienst worden opge luisterd met zang van mevr. Slinger land en haar vier zoons. LEIDENWoensdag 22 januari maakt de BBC-televisie met de tech nische medewerking van de NTS in de Stadsgehoorzaal opnamen voor het programma „Mr. President Sir", een serie internationale deba ting wedstrijden tussen studenten uit 8 landen van Europa: Engeland, Nederland, Duitsland, Frankrijk, Italië, Tsjechoslowakije, Joegoslavië en Denemarken. Deze serie begint op 7 januari in Rome met de opname van de wedstrijd Italië Engeland. Daarna volgen op 15 januari Berlijn: Duitsland Frankrijk; 22 januari Leiden: Nederland Tsjechoslowa kije; 29 januari Zagreb: Joegoslavië Denemarken. Ten slotte vinden op 12 en 19 fe bruari de halve finales plaats tussen de winnaars en op 5 maart de finale in Oxford. Elk team krijgt tevoren een debat thema op, waarvan één teamgenoot de positieve en de andere de nega tieve kanten moet belichten in een Engelse speech van maximaal 5 mi nuten. Een uit 3 man bestaande on afhankelijke jury beoordeelt de prestaties en wijst de winnaars aan. Het thema voor de eerste wedstrijd, in Rome, is: „Studenten moeten studeren en de politiek over laten aan hun ouders". Bij de wedstrijd op 22 januari in Leiden, zal Nederland vertegenwoordigd worden door twee Leidse studenten en Tsjechoslowakije door 2 studen ten uit Praag. dag) om de eindstrijd tegen het kwaad te strijden. Iedere wij dag, wordt daarom voor de tempel in Jeruzalem, de Mescidi Aksa, een rood paard (zonder zwarte vlekken) in gereedheid gehouden. De wedergeboren Isa zal daarop dezelfde weg gaan als Mohammed de grootste profeet van de Koran. Heimwee Geen Kerstmis dus voor de Isla mietische gastarbeiders. Hun grote godsdienstige feest hebben zij ech ter vorige week zaterdag gehad, het Seker Bayrami suikerfeest aan het eind van de strenge vasten tijd (Ramadan) van vier weken. Alleen eten en drinken een half uur voor en na zonsopgang. Overdag niets. Zelfs geen kauwgom of een slok water. Het enige, dat wordt toegestaan is een „hapje" water om de mond te spoelen. Het enige wat de pijn van de heimwee verzacht voor de mannen, die zich hier nooit thuis zullen voe len, zolang hun verwanten ver weg zijn en zolang zij iets van discrimina tie voelen, is, dat hier goed wordt verdiend en dat zij flink kunnen sparen. Om het in Turkije beter te kunnen krijgen dan voorheen. Maar geld verzacht niet alles. Ons kerst feest, hoewel het hen godsdienstig koud laat. beroert hen wel: een paar dagen heel ver van huis AMSTERDAM De omzetten van Koninklijke Scholten-Honig NV over het boekjaar 1967-1968 zij,, met 8 pet gestegen tot f 425 min. (vorig jaar f 391 min.). Tengevolge van de stijging in de exploitatiekosten daalde echter het bedrijfsresultaat met 8 pet. tot f 20,3 min. (22 min.). De netto-winst ging ,ten gevolge van enkele eenma lige bijzondere lasten en een verhoog de belastingdruk met 15 pet. tot f 10.4 min. (f 12.3 min.) achteruit. Aan de medio februari te houden aandeelhou dersvergadering zal een dividend van f3,- per aandeel van f25,- worden voorgesteld, neerkomende op 12 pet (v.j. 15 pet.), zo deelt deze maatschap pij mede. Schrijf ës iemand Bel'és iemand Bezóek'es iemand Praat'es met iemand ...u weet zeil' wel wie eenzaam is in u>v omgeving PUBLIKATIE AANGEBODEN DOOR DIT BLAD IN SAMENWERKING MET DE STICHTING IDEËLE RECLAME SSC23 Chemical iën divisie AKU en Glanzstoff ARNHEM Nadat op 1 juli vai dit jaar de Algemene Kunstzijde Uni N.V. (AKU) de N.V. Aagrunol ver enigde bedrijven heeft overgenome is besloten tot samenwerking Glanzstoff A. G. op het gebied van d chemicaliën. Beide onderneminga hebben nu besloten deze samenwer king verder uit te breiden en onde te brengen in een gemeenschappelijk organisatie. Chemicaliën divisie (FCD Ze is verantwoordelijk voor produk tie en verkoop van organische anorganische zwavelverbindingen, lam bouwchemicaliën, vulcanisatieversnt! Iers en conserveringsmiddelen. Met de bouw van de fabriek, op terrein van Glazstoff-Köln, wordt bis nenkort begonnen. De FCD staat onder leiding van d ir. K. R. Westerterp en dr. E. Meye Gunning miljoenenproject WOUBRUGGE De bouw van el basculebrug over Kanaal C bij Spaai dam in rijksweg 6 met 10 aanbrugga is gegund voor f 4.560.000 (waarvi het rijk circa 2 miljoen aan maten aal beschikbaar stelt) aan de N.l Aannemings-Mij v./h. Gebr. E. Luiing alhier. DEALER VOOR LEIDEN E.O. Kort Galgewater 14-16 - Leiden - Telefoon 01710 - 33355 Geopend iedere dag van 9-22 u. Beide Kerstdagen van 9-19 u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4