Radicalen: ARP moet haar zelfstandigheid bewaren Kerstdiner? neem betere wijn® mee Auto doormidden gereden: 4 doden, 2 zwaargewonden Tunesië trekt sluiers wet KY. MISSCHIEN GESPREK MET BEVRIJDINGSFRONT Uit de Haagse hof geplukt NIET EEN LIJST MET CHU EN KVP GEEN CONSERVATIEVE CONCENTRATIE Betoging tegen kerstviering Kinderroof hij is een echte wijnkenner!) 9 MAANDAG 23 DECEMBER 196» In het Rijksmuseum te Amsterdam kan men (tot 9 maart 1969) een unieke tentoonstelling zien: zeventig uit de door de watersnood geteisterde kerken en kloosters van Florence geredde fresco's. (Van onze parlementsredactie) AMERSFOORT De anti revolutionaire radicalen hebben de grens tot waar zij menen dat de ARP moet gaan, zaterdag op een vergadering in Amersfoort duidelijk afgebakend: onaan vaardbaar is een gezamenlijk optrekken met CHU en KVP bij de Kamerverkiezingen van 1971 met één lijst en één programma en een stembusakkoord met CHU en KVP is alleen maar aan vaardbaar als het een progres sieve meerderheid oplevert. De stemming onder de ongeveer 60 radicalen in De Oude Tram (afwezig was mr. J. N. Scholten) werd „gela den" genoemd. Er waren er die duide lijk maakten, dat zij het vertrouwen in de partijleiding verloren hadden, voor anderen was de aardigheid er af. Gezamenlijke conclusie werd, dat nu duidelijk aangegeven moest wor den wat de radicalen dan wel wilden en dat hebben zij zaterdag gedaan. Aan het Centraal Comité van de ARP zal worden gevraagd uit te spre ken dat de ARP bereid is haar zelf standigheid op zodanige wiize te handhaven dat zij de vrijheid be houdt aan,een kabinet deel te nemen waarin- eventueel CHU en/of KVP niet vertegenwoordigd zijn. Er moet zekerheid komen over de uitvoering van een program, er moet niet vastgehouden worden aan de kreet „samen d'r in, samen d'r uit", Er moet gesproken worden met PvdA en D'66; dit alles om te voorkomen dat een beperkte samenwerking tus sen christelijke partijen leidt tot een conservatieve concentratie, die onver mijdelijk met de VVD moet samen werken, als daartegenover een pro gressieve concentratie zonder de chris telijke partijen ontstaat. Vele radicalen willen de verant woordelijkheid niet meer blijven dra gen als de samenwerking van de drie zich ontwikkelt in de richting die voor hen onaanvaardbaar is. NAVO Er is zaterdag niet meer over de PPR gesproken, ook niet over de brief van PPR naar ARP. Wel -kwam nog even het NAVO-debat aan tie- orde: de verhoging met 225 miljoen werd in navolging van de Arjos afge wezen. Aan de besprekingen in „de Acht tien" willen de radicalen beperkingen opleggen: de eigen identiteit van de ARP mag niet prijs gegeven worden en een fusie of federatie van de drie partijen wordt afgewezen. Op korte termijn moet de ARP, aldus het com muniqué, een duidelijk standpunt be palen terzake van politiek controver siële punten, daarna dient duidelijk te worden in welke mate hierover overeenstemming bestaat tussen de drie partijen en op welke wijze de uitvoering zeker gesteld kan worden. Verkeer in weekeind eist veel doden Ontraden De radicalen ontraden een samen werking op lager niveau om te voor komen dat dit invloed heeft op wat landelijk gebeurt. Een half jaar voor de vrkiezingen van 1971 moet het stembusakkoord gesloten worden dat een regeerbare meerderheid kan ople veren en dat progressief is. Commentaar van de heer Veerman, voorzitter van de ARP: de radicalen geven geen nieuwe gezichtspunten aan over de brief van de drie christe lijke partijen die al in het Centraal Comité besproken is, en ook niet over de NAVO-bijdrage waarover partij en fractie zich al hebben uitgespro ken. Het meest interessant vindt de heer Veerman het standpunt van de radica len over de verkiezingen in 1971: op het Convent is afgesproken dat alleen het gesprek in „de 18" voortgezet zou worden en dat niet zou worden vooruitgelopen op de verdere gang van zaken. Daarover moet een nieuw Partijconvent zich uitspreken. Het leek de heer Veerman onjuist zich nu vast te leggen. Negatief Het uitgangspunt van de radicalen, dat van de resolutie van het Partij convent van 25 mei (eigen identiteit, uitdiepen van „de 18" en openheid naar buiten), is wel juist, maar in het communiqué negatief uitgewerkt en niet in de geest van de resolutie. Geheel akkoord kon hij gaan met de gedachte van de radicalen om de nu al begonnen programbesprekingen in eigen kring te'intensiveren. ENSCHEDE Vier doden en twee zwaargewonden Is het trieste resultaat van een tragisch ver keersongeluk dat giscteravond om streeks zeven uur plaats vond op d weg Enschede-Haaksbrgen. Het ongeluk gebeurde, doordat een uit de richting Enschede komende auto, bestuurd door de heer F. Tim merman uit Doetinchem, van de weg raakte, tegen een betonnen paal bots te en vrvolgens dwars ovr de weg kwam te staan. Een auto uit Haaksbergen reed de dwars op de weg staande auto doormidden; de wrakstukken kwamen aan weerszij den van de weg terecht. Even daarop reden twee auto's in volle vaart door de op de weg liggende wrakstukken. Het ongeluk heeft het leven gekost aan de zestienjarige Minie Slotman, dochter van de bestuurder van de Haaksbergense auto; voorts van drie inzittenden van de auto van de heer Timmerman. Zijn 28-jarige vrouw en hun tweejarig zoontje waren op slag dood. Vanmorgen overleed ook het eenjarige dochtertje Johanna. De heer Timmerman zelf is levens gevaarlijk gewond evenals roevrouw- Slotman. De bestuurder van één van de au to's die door de wrakstukken was heen gereden, is nog wel gestopt, maar kon de aanblik niet verdragen en is doorgereden naar Enschede, waar hij de politie waarschuwde. Botsing LIMBRICHT Zaterdagavond kwamen op de provinciale weg in Limbricht twee personenauto's en een busje met elkaar in botsing. De bestuurder van een der auto's, WASHINGTON Het aantal Amerikanen dat in armoede leeft is in de vijf jaren van het bewind van president Johnson gedaald van meer dan 35 miljoen tot even onder de 22 miljoen. Amerika telt 201 miljoen in woners. Dit meldt een rapport over gezondheid en sociaal welzijn dat door het Witte Huis is gepubliceerd. De minister van gezondheid, onder wijs en sociaal welzijn, Wilbur J. Co- hen, schrijft hierin dat de groep ar men de komende vier jaar tot 15 of 16 miljoen kan dalen. Hij stelt voor 4® armen meer gelegenheid voor on- üarwijs en werk te geven. de 21-jarige J. Tummers uit Lim bricht, was op slag dood, evenals de 3-jarige Mark Willems uit hetzelfde plaatsje. De derde inzittende, me vrouw Luycks uit Sittard, werd le vensgevaarlijk gewond. De vijf inzit tenden van de andere auto's zijn al len min of meer ernstig gewond in een ziekenhuis in Sittard opgenomen. IJ SSELSTEYN Op de IJs- selsteynse weg hier werd zaterdag avond de 65-jarige B. van Lexmond door een achteropkomende, passeren de auto geschept. Hij was op slag dood. Geschept SELLINGEN - Gistermiddag is de 19-jarige A. Meendering uit Sellin- gerbeetse vlak bij zijn ouderlijk huis verongelukt. Hij werd door een hem achteropkomende auto geschept en overleed ter plaatse. De jongeman was plotseling zonder op het hem achteropkomende verkeer te letten opgestoken. GORSSEL Gistermiddag is in de gemeente Gorssel op de Lochemse- weg een verkeersongeluk gebeurd, dat de 15-jarige scholier Jan Nijen- huis uit Gorssel het leven heeft ge kost De jongen reed op zijn brom fiets vanuit een uitrit van een wo ning de weg op. Hij werd aangereden door een motorrijder en overleed ter plaatse. De motorrijder werd ernstig gewond. Tegen hoom BERKEL-ENSCHOT In Ber- kel-Enschot reed zaterdagavond omstreeks zes uur een personenauto, bestuurd door de 19-jarige ver pleegster M. J. van Kuyk uit Tilburg, door onbekende oorzaak tegen een boom in de middenberm van de rijksweg Tilburg Breda. Zij is vier uur later in het St. Elizabethzieken- huis te Tilburg overleden. Haar even oude collega M. Vayssier werd zwaargewond. Een 2-jarig nichtje van de bestuurster bleef ongedeerd. Op de Rijksweg Nijmegen 's Hertogenbosch, ter hoogte van W'j- chen, kwam gisterochtend omstreeks vier uur een personenauto, bestuurd door de 23-jarige chauffeur L. A. Ja cobs uit Mill, op de linkerweghelft in botsing met een tegemoetrijdende personenauto. De heer Jacobs overleed ter plaatse, zijn mede-inzittende bleef ongedeerd. De twee inzittenden van de andere auto liepen slechts lichte verwondingen op. Gladheid HENGELO Waarschijnlijk ten gevolge van plotseling optredende gladheid door bevriezing van het nat te weggedeelte is in de nacht van zaterdag op zondag tussen Hengelo en Haaksbergen een personenauto geslipt. De enige inzittende, de 20-ja- rige mej. M. L. Spitshoven uit Haaksbergen, is in een ziekenhuis in Hengelo overleden. Haar auto botste eerst met grote snelheid tegen een boom en kwam vervolgens in een sloot terecht. SOMEREN De 19-jarige fa brieksarbeider L. Daems uit Weert is gisteravond in Someren, waar hij aan de linkerkant van de weg liep, geschept door een personenauto, die bij ccn inhaalmanoeuvre op de lin kerweghelft was gekomen. Hij over leed ter plaatse. VALTHERMOND In zijn woon plaats Valthermond kwam gister avond de 23-jarige D. J. Nijboer door nog onbekende oorzaak in botsing met een vrachtauto en vervolgens met een boom. Hij werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis van Em- men overgebracht waar hij later is overleden. Eincjhoven De Eindhovense poli tie heeft zaterdagmiddag drie jonge mannen opgepakt, die met borden demonstreerden tegen „de overdadige en hypocritische kerstviering in West-Europa". De mannen waren P. M. (24) uit Geldrop, A. B. (25) en Th. van E. (29), beiden uit Eindhoven. Ze hadden geweigerd gevolg te geven aan verzoeken van agenten weg te gaan. (Van een onzer verslaggevers) Met zachte hand, geheel naar de aard van de Tunesiërs, trekt president Habib Bourguiba aan de sluiers, die zijn Arabische rijkje bedekken. Zowel letter lijk als figuurlijk. Letterlijk in zijn streven om de Tunesische vrouwen af te leren de sefsari te dragen, de grote vierkante witte doek die het grootste deel van het gezicht bedekt. Figuur lijk in zijn pogen zijn land een meer westers karakter te ge ven met als gevolg dat Tunesië zich enigszins losmaakt van de Arabische wereld. Ondanks de toenemende verma ningen van andere Afrikaanse lan den, gaat Bourguiba (61) rustig zijn gang, steekt de vrouwen bij hun emancipatie de helpende hand toe en laat zijn land zich zoveel moge lijk op een westerse manier ontwik kelen. Een van zijn eerste daden als lei der van de sinds 1956 onafhanke lijke Noordafrikaanse republiek was de polygamie, de veelwijverij, afschaffen. Daarna moest de sefsari eraan geloven en werd een voor zichtige actie ingezet tegen het dra gen van de sluier. In stembureaus bijvoorbeeld mag men alleen on gesluierd verschijnen. Linnenkast Het afschaffen van deze traditie (de oorspronkelijke bewoners, de Berbers, dragen geen sluiers) ver loopt stroef. De meeste vrouwen blijven hun sefsari's dragen en wil len hun gezichten niet tonen. Het komt nog heel veel voor dat een Tunesische vrouw, die een door een argeloze toerist op haar gerichte ca mera bespeurt, haar hoofd afwendt of op een afstand blijft staan. Veel meisjes dragen echter al westerse kleren, waarmee Bourgui ba er dan in elk geval van verze kerd is dat de komende generaties de sefsari's in de linnenkast zullen opbergen. De sluier behoort de onderkant van het gezicht te bedekken en daarvoor heeft de vrouw één hand nodig. Heeft ze echter haar handen niet vrij, dan neemt ze de tip meestal tussen haar tanden. Zoals gezegd, is de sefsari wit. In enkele dorpen zijn ook wel rode sluiers te zien en in de moskeeënstad Kairou- an soms zwarte. De Berbervrouwen A' dragen veelal rechthoekige lappen die op een kunstige wijze met veel en sierlijk edelmetaal bijeengehou den worden. Revolutie Tekenen van de vreedzame sociale revolutie, die Bourguiba in 1957 met drastische hervor mingsmaatregelen inluidde, zijn in geheel Tunesië duidelijk te zien. Scholen en universiteiten worden gebouwd, de industrialisatie wordt bevorderd en voor de veehouders en landbouwers wordt veel gedaan. Talloze kilometers dorre woestijn heeft Bourguiba laten beplanten met palm-, olijf- an andere soorten bomen. Tarwe wordt in grote hoe veelheden verbouw. Het belang rijkste uitvoerprodukt is olijfolie, gevolgd door fosfaten en wijn. Steeds meer mensen kunnen door al deze en andere maatregelen werk vinden, zodat werkloosheid prak tisch niet meer voorkomt en er bij na geen bedelaars meer te zien zijn. Toerisme Een groeiende bron van in komsten vormt de toeristenin dustrie. Uiterst moderne hotels, die wat de prijzen betreft bij ons in de middenklasse zouden worden inge deeld, zijn de laatste jaren langs de mooie stranden en in de be zienswaardige steden uit de grond gestampt Steeds meer mensen, vooral Westeuropeanen, ontdekken dit Noordafrikaanse land, waar de zon en het strand zeker zo goed zijn als in Zuid-Europa, maar waar boven dien nog volop is te genieten van het „avontuur van het vreemde". Alle voorwaarden, waaraan een goed vakantieland moet voldoen, zijn in Tunesië in ruime mate voor handen. Tunesië, een Arabisch land, dat zich duidelijk naar het westen richt, daarbij het contact met de Afrikaanse wereld niet verliezend. Maar het schier eiland Cap Bon, in het noorden van het land, wijst nadrukkelijk naar Europa. de keelontsmettende tabletten WASHINGTON Vice-pre sident Ngoeyen Cao Ky van Zuid-Vietnam heeft gisteren ge zegd dat er misschien een recht streeks gesprek zal komen met het Nationale Bevrijdingsfront (de politieke afdeling van de Vietcong) om het proces van de vrede in Vietnam te bestendi gen. DOOR Het is nu twintig jaar geleden, dat ik geconfronteerd werd met de Griekse tragedie van die dagen. Nu houd ik niet van de klassieke Griekse tragedies. Hoe oncultureel dat .mag klinken. Daarom misschien was ijk toen ook niet zo geneigd te geloven in de woorden van de Griek se gezant in Den Haag, Nicolas Lely die ons journalisten tijdens een persconferentie vertelde van de ontstellende kinderroof die de com munisten in zijn land volvoerden. Hele dorpen gebrandschat, de kinde ren weggevoerd over de grens... Toen we weer op straat stonden zat het gehoorde me toch dwars, met een collega opwandelend mij merde ik hardop: „Hoeveel zou nou waar zijn van dat verhaal?" „Een heleboel", zei hij. „Ik ben net in Hongarije geweest en daar heb ik die kinderen gezien. Ze zijn in kampen ondergebracht en worden goed verzorgd..." Heel onbillijk, maar ik ben verschrikkelijk nijdig geworden: „Goed verzorgd.... als ze jouw drie kinderen weghalen, ben je daar dan mee getroost dat ze te eten en te drinken krijgen in zulke kampen?" Toevallig kwam ik de gezant de volgende dag weer tegen, Den Haag is tenslotte een dorp, en toen heb ik het maar gezegd, dat ik er eerst niet zoveel van geloofde, maar nu alles wel eens precies wilde weten- Ik heb het geweten. Door de tele grammen die op de legatie kwamen, de kranten uit Griekenland, later de oproep om hulp van koningin Fre- derika. Het Nederlands Vrouwen Comité heeft in '49 een demonstratieve bij eenkomst belegd in het Concertge- bouw te Amsterdam, een zeldzaam initiatief om te tonen dat de Neder landse vrouwen begrip hadden voor het lijden van de Grieken. In 1956 heb ik met eigen ogen gezien hoe in het noordwesten van Griekenland dorpjes weggevaagd waren, alleen wat muren nog hier en daar stonden en hoe moeizame pogingen waren ondernomen nieuwe dorpen op te bouwen. Een trieste tocht, een beschamen de tocht ook want de gastvrijheid en gulheid van de Grieken is on voorstelbaar en dan te bedenken. dat voor deze geteisterde gebieden door Nederland toch eigenlijk nooit iets is gegeven. Dat alles kwam weer boven toen de VARA vrijdagavond het Griekse kolonelsbewind stevig kraakte. Die kolonels zitten mij ook dwars zoals elke dictatuur, van links of van rechts, mij dwars zit. De filmfrag menten, die iets van de kinderroof toonden, waren naar onze maatsta ven stuntelig, deden melodramatisch aan. De feiten echter zijn veel en veel erger geweest dan in beeld kwam. Veertigduizend kinderen zo tussen de vier en vijftien jaar zijn toen ontvoerd en in Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Albanië tot commu nisten opgevoed. Een betrekkelijk klein aantal is teruggekeerd, als volleerde commu nisten, de overigen zijn in de bevol king der communistische landen op genomen, In dit drama van twintig jaar ge leden ligt een der kernen verborgen van wat nu in Griekenland gebeurt. Hoe afwijzend men ook mag staan tegenover die hedendaagse gebeur tenissen, men heeft niet het recht het drama zelf belachelijk te maken. Ky zei in een vraaggesprek voor de i Amerikaanse tv, dat hij hierover met president Thieu zal spreken. Hij is inmiddels naar Saigon vertrokken om Thieu verslag uit te brengen van de Parijse vredesbesprekingen. Tijdens het vraaggesprek zei Ky: „Wij zullen het Nationaal Bevrij dingsfront nooit als eenheid aanvaar den, maar de tijd is aangebroken om t toe te geven dat het een realiteit is. Wij moeten'deze realiteit onder ogen durven zien". Ky, die in Parijs zeer bittere op merkingen over Saigons „zogenaamde vrienden" (de Amerikanen) heeft ge maakt, ontkende in het vraaggesprek met klem dat zich over de onderhan delingen in Parijs ooit verschil van mening of wrijving tussen de Zuid- vietnamese en de Amerikaanse dele gatie had voorgedaan. Erkenning Hij ontkende ook dat zijn delegatie die onderhandelingen tracht te ver tragen door het stellen van procedu rekwesties, met name over de vorm van de onderhandelingstafel. Het eni ge wat volgens hem van belang is, is dat de communisten erkenning van ht Bevrijdingsfront trachten af te dwingen. Mocht het tot contacten tussen Sai gon en het front komen, dan nog zou zijn regering nooit het idee van vor ming van een coalitie-regering met de communisten aanvaarden, zo zei hij. Wel zouden hij en president Thieu bereid zijn hun functies neer te leggen als hiermee de uitvoering van een bereikt akkoord zou kunnen worden vergemakkelijkt. Terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam mag volgens Ky alleen plaatsvinden bij gelijkwaardi ge terugtrekking van Noordvietna- mese troepen. Zonder dat zou Zuid-Vietnam niet in staat zijn het hoofd te bieden aan communistische agressie, of die uit Noord-Vietnam of uit China komt, zei hij. Ky wilde niet zeggen of hij van plan is na zijn overleg met president Thieu naar Parijs terug te komen. Ook de belangrijkste Amerikaans® onderhandelaar in Parijs, Cyrus Van ce, is naar zijn land teruggekeerd. Hij zal president Johnson in Washington op de hoogte brengen van de bereikte resultaten in Parijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9