RUST NA UREN VAN MISSELIJKHEID Vermissing van Walrus te wijten aan enorm toeval Drie industriële bonden vroegen een voorschot HS CDU wil „grote coalitie" met SDP niet voortzetten Lichtvlekken van raket Doop van prinsje in Kerstsfeer Pil deed wonderen Vakmanschap is meesterschap CONSUL Havenpensioen in Amsterdam 10 pet verhoogd Man vertelt Mengele te hebben gedood MX JAM,N Gromyko in Egypte Feydeau met z'n vlo laat ze huilen van t lachen 5 MAANDAG 23 DECEMBER 1961 (Vervolg van pagina 1) KAAP KENNEDY De ruimtevaarders hadden gisteren veel last van misselijkheid, die hun bij de „besturing" van de Apollo-8 danig parten speelde. Borman klaagde over hoofdpijn en koorts en ook Anders voelde zich niet helemaal fit. Alleen Lovell maakte het uitstekend. Een pil tegen misselijkheid deed echter wonderen, want enkele uren later kon Borman de leider van de afdeling medisch onderzoek van het Apollo-project, dr. Charles Berry, meedelen, dat hij zich veel beter voelde. „Ik geloof dat ik last heb gehad van een 24-uursgriepje in de ingewanden". De vrees dat Borman het eerste ruimte-slachtoffer van de Hongkong-griep was geworden, bleek ongegrond. Voordat de missehjkheidsiverschijn- «elen zich openbaarden hadden de drie ruimtevaarders al gebrek aan eetlust getoond, maar dat is op bijna alle bemande ruimtereizen zo geweest. Na deze tijdelijke inzinking mocht Borman gisteren als eerste van zijn rust genieten. Met behulp van twee slaappillen sliep hij zes uur, waarna het de beurt was van Lovell om te gaan rusten. Toen ook Anders ging slapen, onderhield commandant Bor man het contact met de aarde. Van morgen meldden alle drie de austro- nauten dat ze zich goed voelden. LANCERING Kaap Kennedy was zatermorgen vroeg al door de „maankoorts" ge grepen. Een kwart miljoen toeschou wers had zich op het strand van Flo rida verzameld. Precies op het vast gestelde moment maakt de Saturnus- 5 zich uit een vuile wolk van uit gestoten gassen los van het „maanvliegveld" op Kaap Kennedy. Twee minuten en 32 seconden la ter was de eerste trap uitgebrand en werd deze weggeworpen. Zij kwam 665 kilometer ten oosten van de lanceerbasis in de Atlantische Oceaan terecht, waar zij later werd opge vist Het ruimtevaartuig had een snel heid van 9500 kilometer per uur be reikt toen de motor van de tweede trap volgens plan ontbrandde. Deze voerde de snelheid op tot 22.000 kilo meter. De derde trap, die voor de eerste keer werd gebruikt, werkte ook goed en bracht, elf minuten na de lancering, de Apollo-8 in de be rekende parkeerbaan op 191 kilome ter hoogte rond de aarde. Toen be droeg de snelheid 28.000 kilometer per uur. UTRECHT De heldere lichtvlek ken die zaterdagavond tussen 6 en 8 uur met onderbrekingen aan de he mel waren te zien, zijn uitlaatgassen van de Saturnusraket die de Apollo-8 naar de maan stuwde, meent prof. C. de Jager, beheerder van de Sterren wacht in Utrecht. Duizenden Nederlanders hebben het vreemde verschijnsel aan de hel dere hemel opgemerkt. Velen belden op en meldden dat ze een helder lichtpunt zagen, dat zich eerst uit breidde tot een wazige wolk, later vervaagde en verdween. Dit verschijnsel herhaalde zich. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT De Domkerk is geheel versierd met dennegroen, terwijl negen kerstbomen, waar van twee ter weerszijden van de preekstoel en de andere langs de kooromgang geplaatst zijn. De kerstbomen komen uit het kroon domein Het Loo. Zowel tijdens de kerkdiensten als zaterdag zul len er 800 lichtjes in branden. De kerstversiering blijft als entoura ge voor de doopdienst van prins Johan Friso, want het is de uit drukkelijke wens van prinses Beatrix, dat de doopdienst in het teken van het Kerstfeest zal staan. Maar zaterdag zal het grijs van de kerk en het groen van de versiering ondersteund worden door zevenhonderd witte crysanten, die op het liturgisch centrum rond de doopvont zul len worden aangebracht, terwijl aan de pilaren toeven van totaal 1500 witte hyacinten worden bevestigd. Mocht het zaterdag flink vrie zen, dan zullen de 1100 genodig den waarschijnlijk wel koude voeten krijgen. De Domkerk mag namelijk slechts zeer matig ver warmd worden, anders is er een kans dat het orgel dienst zou weigeren. De dienst zal zeker tachtig mi nuten duren, terwijl de genodig den toch wel een half uur voor het begin aanwezig dienen te zijn. Maar. zo is stellig beloofd, men zal er voor zorgen dat het doop water niet al te koud is. Prins Johan Friso is een groter woel water dan prins Willem-Alexan- der in zijn babytijd was en of hij zo stil en zoet als zijn grote broer tijdens de plechtigheid zal zijn is nog de grote vraag! Intussen had een lid van de NASA gemeld dat alles „fantastisch" verliep en dat de verbinding met de drie ruimtevaarders uitstekend was. Borman liet weten dat de lancering „als een aangenaam wandelingetje was verlopen". CORRECTIE Om zestien minuten over vier kregen zij de opdracht om de motor te ontsteken voor de sprong naar de maan. Na grondige inspectie bleek alles goed te zijn. Later voerde de bemanning door het ontsteken van de hoofdraketmotor zo'n nauwkeuri ge koerscorrectie uit, dat de voor gisteren op het programma staande correctie achterwege kon blijven. Zaterdagavond zorgde Lovell voor een verrassing door te vertellen dat het uitspansel rond de maan niet diep-zwart is, zoals altijd werd aan genomen, maar dat de maan door een bleekblauw schijnsel was omge ven, net als de aarde. Hij hield ech ter rekening met de mogelijkheid dat dit schijnsel het gevolg was van lichtbreking op de optische instru menten van het ruimteschip. De biochemische gordels ter con trole van de gezondheid van de as tronauten schijnen goed te werken. Tijdens de vlucht van de Apollo-7 klaagde de bemanning dat verbin dingsdraden van de gordels waren gebroken en dat zy ook andere fou ten hadden. Uit mededelingen van het grond station is gebleken dat de totale hoe veelheid kosmische en zonnestraling in de Apollo-8 praktisch te verwaar lozen is. DISCUSSIE Gedurende de eerste 24 uur van de vlucht was de conversatie tussen de ruimtevaarders en het controle station niet zo levendig. Dat veran derde toen de televisie-uitzending gisteravond begon. Ook vandaag kon het aardstation de gesprekken tussen de bemanningsleden goed volgen. De uitgebrande derde trap van de Saturnus-raket koerst duizenden ki lometers achter het ruimteschip en bevindt zich in een andere baan. Men schat dat de Apollo-8 na vol tooiing van de eerste omcirkeling van de maan (morgenochtend) de derde trap tot ongeveer 3300 kilo meter zal naderen. Men verwacht dat deze trap tenslotte in een baan om de zon terecht zal komen. Bij de aftoting van deze trap was nog een kritieke situatie ontstaan. Het gevaarte verwijderde zich name lijk niet ver genoeg van het ruimte schip. Commandant Borman voelde zich dan ook niet behaaglijk op slechts 150 meter afstand van de derde trap. Hij wist door een stuur- manoeuvre de afstand te vergroten. President Johnson heeft de drie i ruimtevaarders gelukgewenst met het „schitterende begin" van hun j reis en paus Paulus hoopte op sue- i ces bij „deze riskante interplanetaire reis". In zijn gebruikelijke toespraak op het Sint-Pietersplein in Rome zei hij j dat zijn gebeden de astronauten ver- gezellen. Hij prees het wetenschap- j pelijke en organisatorische aandeel, I waardoor dit „moedige en ongeloof lijke avontuur" mogelijk kon wor den." RUSLAND De Moskouse bladen hebben gis teren veel aandacht aan de ruimte reis geschonken. Er werden zelfs foto's van de ruimtevaarders en van de Saturnus-raket afgedrukt. De Prawda gaf het vluchtplan in bijzonderheden weer en legde de na druk od het risico, dat aan de ma noeuvre bij het verlaten van de baan om de maan is verbonden. Bierkenners vragen DEN HELDER De ver missing van de onderzeeër Walrus was te wijten aan een „enorm toeval". Hoe dit alle maal gebeurde vertelde zater dag de commandant van de Walrus, luitenant-ter-zee le klasse B. A. Siemons, in Den Helder waar de boot binnen kwam. Zijn schip heeft maandagochtend om tien over negen al het levenste ken gegeven waartoe het diezelfde dag om ongeveer tien voor vier in de middag verplicht was. Op dit sein, dat gestuurd werd op het speciale onderzeebootnet, heeft het schip van de walbasis te Portsmouth een ont vangstbevestiging gekregen. Althans dat werd op de Walrus verondersteld. In werkelijkheid was deze ont- f 6S.50 Imp. N.V. ALVANA Dan Haag tal. 070-63 09 43 De Toocan is een nieuw soort bootje uit kunststof naar een ont werp van Charles Currey. Het vaar tuigje biedt plaats aan twee perso nen, die tegenover elkaar zittend, de fietspedalen bewegen, die de schroef aandrijven. Deze Londense vinding, lengte ruim 5 m, gewicht ongeveer 65 kg„ wordt speciaal aan bevolen voor toer- en kampeertoch- ten. Tegemoetkoming in kostenstijging Van onze soc.-ccon. redactie DEN HAAG De drie werknemers bonden voor de industriële bedrijven hebben half november de Algemene Werkgevers Vereniging, waarbij de meeste Industriële bedrijven en be drijfstakken zyn aangesloten, schrif telijk gevraagd aan de wlerknemers per 1 januari ƒ25 bruto per maand uit te betalen als het contract per 1 januari nog niet wordt herzien. Deze 25 zou een tegemoetkoming moeten zijn ter bestrijding van de kostenstijging in het nieuwe jaar. In november hebben de drie in dustriële bonden, naar thans bekend wordt, oo kreeds een gesprek met het AWV-bestuur hierover gehad; enige tijd daarna zonden de werkgevers een uitvoerige brief, waarin uitgebreid de argumenten werden toegelicht tegen een extra verhoging van 25. Het ver zoek werd afgewezen. De heer J. Schotman, voorzitter van de Christelijke bedrijfsgroepen centrale, die mede het verzoek aan de werkgevers ondertekende, zei van morgen het te waarderen dat de werkgevers de zaak zo uitvoerig heb ben bestudeerd en daarbij vrij ster ke argumenten op tafel hebben ge bracht, al leidde dit tot een afwijzing, die ook de heer Schotman betreurde. Van een aantal bedrijven, niet aan gesloten bij de AWV, wordt het ant woord nog verwacht De heer Schot man was ook hierover niet optimis tisch. Er zullen misschien enkele on dernemingen akkoord gaan, maar dit aantal zal op de vingers van een hand te tellen zijn. Contracten Op zeer korte termijn gaan de on derhandelingen beginnen voor circa 50 ondememings- of bedrijfstaks- cao's in de industriële sector en dan zal de kwestie van het voorschot per 1 januari opnieuw aan de orde wor den gesteld. Genoemde contracten lo pen over het algemeen per 21 maart af. Enkele argumenten van werkgevers zijde tegen een voorschot zijn, dat in januari ook de belastingvrije voet omhoog gaat en dat de BTW niet on middellijk voor iedereen een grote lastenverzwaring betekent vele prijzen gaan niet of nauwelijks om hoog. Het vragen van 25 meer loon per maand op dit moment betekent eigen lijk een openbreken van de cao, wat niet helemaal volgens de regels van de vrije loonpolitiek is. Bovendien kan men zich afvragen of het alle maal wel zoveel zin heeft, als bij de komende onderhandelingen een even tueel voorschot van 25 toch weer verrekend zal moeten worden. vangstbevestiging bestemd voor de Britse onderzeeër Ambush, die pre cies op hetzelfde moment exact het zelfde soort sein heeft gezonden. In werkelijkheid heeft men op de wal niets van de Walrus ontvangen. Daar was men dus zeer verontrust toen het tijdstip waarop de Walrus zich had moeten melden (tien voor vier) verstreek zonder dat men iets hoorde en daar heeft men toen volgens de standaardprocedure van de NAVO, een uur later het sein „onderzeeër AMSTERDAM Alle pensioenen van het Algemeen Pensioenfonds voor de haven- en vervoerbedrijven te Amsterdam, die vóór 1 januari 1969 zijn toegekend, gaan met ingang van die datum met tien procent om hoog, zo deelt het GAK mede. Ook degenen die op 31 december nog niet gepensioneerd zijn maar op die dag deelnemer in het fonds zijn, krijgen te zijner tijd een hoger ou derdomspensioen. De aanspraken die zij op die datum hebben verkregen, worden namelijk eveneens met 10 procent verhoogd. Dit geldt ook voor de aanspraken op weduwen- en we zenpensioen. Het bestuur van het fonds heeft deze besluiten genomen, omdat het de uitkeringen een zo groot moge lijke waardevastheid wil geven. De gunstige uitkomsten over de laatste jaren hebben deze verbetering moge lijk gemaakt. Het fonds heeft de pensioenen reeds enige malen kunnen optrekken. Enkele belangrijke besluiten van de generale synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland 1967/1968. Uitgave J. H. Kok N.V. te Kampen. 60 pag. 1,95, bij aantallen korting. Dr. C. Boekestijn en mej. drs. J. B. Fabery de Jonge Werkelijkheid, ide aal en verwachting. Uitgave J. H. Kok N.V. te Kampen. 22 pag. 1,25. J. F. Oltmans: Het Slot Loevestein in 1570". De geschiedenis van de strijd om het slot Loevestein in dat jaar. Dertiende druk in de bewerking van G. Stuvel. Uitgave: V. A. Kra mers, Den Haag. (312 blz., 15,90). Jo Otten: Angst, dierbare vijandin. Herdruk van novellen van deze in 1940 overleden schrijver. Uitgave Meulenhoff, Amsterdam. (157 blz., 2,50). Henriette van Eijk: Truus, de nachtmerrie. Zesde druk. Uitgave Andries Blitz, Laren. (135 blz., ƒ7,90). Pearl S. Buck: Omnibus met vijf verhalen van de bij velen geliefde schrijfster. Het zijn: „Ons dagelijks brood", „De verloving", „Zonder woorden", „Het meisje van thuis" en „Het nieuwe jaar". Uitgave Bruna, Utrecht. (379 blz., ƒ7,50). Meestervertellers uit tien landen. Bloemlezing uit de reeks Meesters der Vertelkunst. Uitgave Meulenhoff, Amsterdam. (159 blz., ƒ2,50). Joris van den Berg: Dertien in een dozijn, een keuze uit de best geschre ven en meest besproken interviews door bekende publicisten met beken de Nederlanders. Uitgave Polak en Van Gennep, Amsterdam. (200 blz., ƒ7.90). Kees Borstlap: De Schipper van de Zwarte Zee. Een verhaal over de zee man Teunis Vet. Uitgave: C. de Boer jr., Hilversum, derde druk. (208 blz.) Kees van Bameveld en Ger Dek kers: Curiosa. Twee fotografen brachten grappige, fraaie en interes sante voorwerpen uit Nederlandse musea op de plaat. Met een inleiding van Jaap Romijn. Uitgave W. van Hoeve, Den Haag. (45 blz., 8,90). Jack Vance: Een stad vol Chasch (189 blz ƒ2,90), J. B. Ballard: De verdronken aarde (189 blz., ƒ2,90) en Alfred E. van Vogt: De wereld van Nul-A (221 blz., ƒ2,90). Drie Science Fiction romans. Uitgave Meulenhoff, Amsterdam. A. E. van Vogt: Rebellie in de ruimte. Een scicnce-fiction roman. Uitgave Bruna Zwart Beertje Utrecht. (189 blz, ƒ2,10). Ab Visser: Pulp. Een bloemlezing van griezelverhalen, science fic- tion-verhalen en andere. Uitgave Bruna Zwart Beertje Utrecht. (160 blz., 2,50). Robert van Gulik: Moord op het Maanfeest. Rechter Tie los een nieu we misdaad op. Met illustraties van de schrijver. Uitgave W. van Hoeve, Den Haag. (172 blz., 8,90). John Garforth- John Steed en Em ma Peel uit de bekende Engelse tele visiestrip „De wrekers" actief in het verhaal Lijken in actie, en Maling aan de Maffia. Uitgave Bruna (Zwarte Beertjes 1186 en 1187) na, Utrecht. (376 blz., 7,50). Francis Clifford: Code van de dood, psychologische thriller over con- tra-spionage. Uitgave C. de Boer Jr., Hilversum. (213 blz„ 9,75). Edgar Wallace: Omnibus van de bekende auteur van spannende ver halen en scenario's. Opgenomen zijn: „Het mysterie van de gedraaide kaars", „De vrijbuiter" en „De ge heimzinnige smaragd". Uitgave Bru na, Utrecht. (376 blz., 7,50). Willy Corsari: Geliefde dwaas. Ro man over een man die „speelt met het leven". Vierde druk. Uitgave Le opold, Den Haag, (238 blz., 8,90). August Derlith: Wie kan ik zeggen dat er is? Griezelverhalen. Uitgave Bruna, Utrecht (zwart beertje). (190 blz., 2,50). H. P. Lovecraft: Het gefluister in de duisternis. Griezelverhalen. Uitga ve Bruna Zwart Beertje ea Utrecht. (185 blz., 2,75) Mary Shelley: Het monster van Frankenstein. Klassieke griezelro man, o.m. bekend door de film. Uit gave Bruna Zwart Beertje Utrecht. (191 blz., 2,50). John R. Vorhies: Het zesde zegel. Uitgave Bom, Assen. Prijs: 4,90. Blz.: 222. Een thriller. Charles Early: De tijgers zijn hon gerig. Uitgave Born, Assen. Prijs: ƒ4,90. blz.: 222. Een spionagethriller. J. Riemens-Reurslag: De Oude Sprookjes. Uitgave Hollandia, Baarn. 11e druk. Prijs: ƒ5,90. Blz: 255. Sprookjes van Grimm, Andersen, Moeder de Gans en anderen in stevi ge band met illustraties. Hans Werkman: Skandi en de Zoe loeheks. Jeugdroman. Uitgave „De Vuurbaak" Groningen. (130 blz., ƒ7,90. Na 1 jan. 1969 ƒ8,25). Diet Kramer: Lodewljk de mensen redder. Uitgave Hollandia, Baarn, 14e druk, 132 blz. Prijs: ƒ4,50. Geestig kinderboekje over een hond. Joan Walsh Anglund: Welke kleur heeft de liefde? Uitgave Zomer en Keunings, Wageningen. Prijs: 3,75. Kleine kinderfilosofietjes met grappi ge tekeningetjes. LONDEN De 57-jarige Joodse vluchteling Erich Erdstein, die in Londen verblijft na 30 jaar in Zuid-Amerika te hebben gewoond, heeft tegenover het Britse weekblad „The people" gezegd, dat hij op 14 september Joseph Mengele, de reeds lang gezochte concentratiekamparts, in Brazilië heeft doodgeschoten. Volgens Erdstein, die'oorspronjkelijk uit Oostenrijk komt, was hij in dienst van de politie van de Brazili aanse staat Parana om de activiteit van voormalige Nazi's te onderzoe ken, toen hij dr. Mengele opspoorde. Hij probeerde hem per boot naar Ar gentinië te brengen, toen een groep oud-nazi's bij Foz Do Iguaco, nabij de grens met Paraguay en Argenti nië, poogde zijn gevangene te bevrij den. Daarop had Erdstein Mengele met twee schoten gedood. Volgens „The people" was Erdstein er van overtuigd, dat de ook reeds lang ge zochte Martin Bormann nog altijd in leven is. President Johnson is gisteren uit het Bethesdahospitaal in Washington ontslagen, waar hij zes dagen geleden wegens griep werd opgenomen. ...en met/Kerstmis als dessert... in handig gezinspak vermist" en weer een uur later het alarm „onderzeeër gezonken" gege ven. ONGERUSTHEID Een van de voornaamste zorgen van zijn bemanning was, hoe men thuis alle berichten had geïnterpre teerd, vertelde de heer Siemons. Toen zijn schip dan ook de volgende ochtend volgens plan Londonderry aandeed „is er heel druk gebruik ge maakt van de telefoon". Niet zijn be manning was ongerust geweest (ze wist immers v,an niets), maar vooral die van de Tonijn, een andere Neder landse onderzeeër die in dezelfde wa teren voer en die onmiddellijk aan de zoekactie heeft deelgenomen en die ook het eerste sein van de Walrus weer ontving. In twee gevallen, zo vertelde kapi tein ter zee Starink, commandant van de onderzeedienst, hebben familiele den van bemanningsleden van de Walrus via de radio (NCRV's actuali teitenrubriek Hier en Nu) moeten ho ren dat de Walrus vermist was. Ze konden later snel worden gerust gesteld. In een ander geval heeft een geestelijke van de marine de boodschap van de vermissing al er gens afgegeven, enkele minuten later kon hij zich gelukkig terughaasten naar dat adres om te vertellen dat zijn trieste boodschap gelukkig on juist geweest was. CAIRO De Egyptische president Nasser heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met de Russische minister van Buitenlandse zaken Gromyko, die naar wordt aangeno men tracht een oplossing te vinden voor het conflict in het Nabije Oosten. Gromyko arriveerde zaterdag in Cairo. Aangenomen wordt dat de Russische minister de Egyptische re actie moest peilen van het geheim Newyorkse overleg. Bij dit contact zou Rusland Israël een vredesrege ling hebben voorgelegd. DEN HAAG Georges Fey deau heeft gezegd: ,.Er is geen enkel menselijk drama dat niet op z'n minst enkele komi sche en daardoor stupide aspec ten bezit". Daarom deinsde hij er in zijn Vaudeville-stukken (stuk ken gemaakt om te lachen, te gieren en te brullen) niet voor terug, de meest tragische situa ties voor het voetlicht te halen, er zo mee om te dollen, dat ten slotte de hele zaal, ook de per sonen van de meest ethische le venshouding, zaten te gieren en te brullen. Zo nam hij in zijn lachstuk: „Een vlo In 't oor" zaterdagavond in Nederlandse vertaling van Paul Ro- denko en onder de meeslepende regie van Ko van Dijk door de Haagse Comedie in de Koninklijke schouw burg in première gebracht een jongeman met een hazelip tot lachob- ject. Aanvankelijk schudt men het wijze hoofd en vraagt zich af hoe iemand erbij komt, met zo'n gebrek zo licht vaardig te spotten, maar Feydeau weet er zulke komische situaties door te laten ontstaan, dat men, of men wil of niet, moet lachen. En dan heeft Feydeau zijn publiek waar hij het hebben wil: in die over moedige, levenslustige stemming, dat men uit louter bravoure zelfs om het meest tragische gaat lachen. Men zou lang en breed kunnen redeneren of zoiets wel toegestaan is, maar onder- dehand maakt Feydeau je zo verschrikkelijk aan het lachen, dat je het meest lugubere als reuzemop zou accepteren. Nu gaat Feydeau ook weer niet al te ver. Het echt lugubere laat hij onaangeroerd. Het stuk speelt zich voor een groot deel in en rond een bordeel af, maar echt onzedelijk wordt het nergens. Misverstand Zo'n stuk moet niet van haver tot gort worden naverteld. Als men weet dat alles op een misverstand berust: de vermeende ontrouw van de heer Kiesinger kandidaat partijvoorzitter in69 des huizes, de wraak van de vrouw, de verwikkelingen in het bordeel en wat men meer zou willen aanstippen: het is alles één groot misverstand cn het werkt als een bevrijding als aan het eind alles op zijn pootjes terecht komt. Feydeau heeft in dit stuk een bij zonder vaardie en dankbaar gebruik gemaakt van de op het toneel wel vaker voorkomende dubbelrol. Wat hij hiermee weet te manipuleren, grenst aan het ongelooflijke. Ook het draaitoneel heeft hij bijzonder ver nuftig weten te benutten, zodat het werkelijk huilen van het lachen is ge blazen. In fijne decors van Hep van Delft, met een mooi Vaudeville-muziekje en kostelijke kostuums van Has Noord- hoek Hegt is dit een zeer verzorgde en meeslepende vertoning geworden. Persoonlijk behoor ik niet tot de vlugge lachers, de ernst des levens heeft me te hardhandig in zijn klau wen gehad, maar zelfs desondanks heeft Feydeau me uit de plooi gekre gen. Wie me kennen staat verbaasd, maar hoe kan het ook anders met zulk een spelersmateriaal: bij zo'n rol als van Leo de Hartogh als Zuidame- rikaanse vertoornde echtgenoot, of als van Guido de Moor als medeklin ker-weglater, of als Kees Coolen in zijn dubbelrol, of als Myra Ward als wraaknemende echtgenote, of als Do van Stek als hulpvaardige vriendin of als Eric van Ingën, Guus Verstrae- te, Carl van der Plas, Marijcke Merc- kens. Jacques Luyer, Annie Leenders, Dolf de Vries, Gerard de Groot en Maria Stiegelis. Een blijspelcast om van te daveren van de pret. Je Haagse Comedie is wel met dik hout te voorschijn geko men, niet altijd even fijntjes, maar wel ontzettend vitaal en vermakelijk. Werkelijk een dolle vertoning van een dol stuk. Ev. Grolle ST. GEORGE Twintig mensen zijn verdronken en 20 worden ver mist nadat de schoener Federal Queen tussen St. Vincent en Granada ten westen van Barbados was omgeslagen. Er zijn 40 overlevenden. De schoener had 80 opvarenden aan boord. BONN De Westduitse christen-democraten zijn niet van plan de „grote coalitie" met de soci aal-democraten voort te ze ten na de verkiezingen van 1969. Dit heeft de secretaris-generaal van de CDU, Bruno Heck, gister avond megedeeld in een tv-debat met de secretarissen-generaal van de Sociaal-Democratische Partij, Wisch- newski, van de Beierse Christen-So ciale Unie, Streibl, en Friedrich van de vrije liberalen, op het ogenblik de enige parlementaire oppositiepartij. Heek zei verder dat de CDU bondskanselier Kurt-Georg Kiesinger als haar lijstaanvoerder kandidaat zal stellen. SPD-voorzitter tevens minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, heeft in een rondschrijven aan alle partijleden gezegd dat er geen enkele discussiebasis of gemeenschappelijk optreden bestaat tussen de soci aal-democraten en de nieuwe West duitse communistische partij. De communisten hebben onlangs in een open brief de sociaal-democraten opgeroepen een gezamenlijk stand punt in te nemen in een aantal kwesties, met name de strijd tegen de uiterst-rechtse NPD, de ontwape- ning en de medezeggenschap in de i ondernemingen. 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5