Geen toelatingsexamen meer op Leidse scholen AANVRAGEN DIAC. HUIS ZIJN IN BEHANDELING Kerstconcert Promenade Orkest in Stadszaal WEEKAGENDA Eitend dealërk^ 308.- 9* „265.- „.205.- „.276.- ,.598.- ^^aTdVaanl enonBUfêEMj DE MAGNEET Vanmiddag commissie geïnstalleerd Warnar gaat tiet pensioen Ds. Hortensius naar Leiden de mooiste vlieg- bvakantieuitde I mooiste Magneet vliegvakantie- I MMy gids b9 met ■■Italloze kleurfoto^ Uitbreiding in fasen Hoog percentage operaties Gevestigde personen Leiden Kerstzang op het Stadhuisplein Hond in lift opgesloten fllEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 23 DECEMBER 1968 LEIDEN Burgemeester en wethouders van Lelden en de besturen van tcholen voor algemeen voortgezet en voor voorbereidend wetenschappelijk jnderwijs (avo) en vwo) hebben in principe besloten in 1969 voor deze icholen geen toelatingsexamen meer te laten afnemen. Daarvoor in de plaats lil men een schoolvorderingstest voor leerlingen van zesde klassen van het (asisonderwijs (lagere scholen), waarmee men exameneuvelen kan ver- nijden en een voor alle scholen en alle kinderen gelijkwaardig toetsings ysteem invoert. Het initiatief voor deze nieuwe (orm van toelating is uitgegaan van le Contactcommissie lager onder ijs/algemeen voortgezet onderwijs, opnieuw geformeerd is tijdens dit najaar gehouden bijeen- ist van een groot aantal school- siders van het basisonderwijs, het io en het vwo. Algemeen bleek ten bijzonder enthousiast vóór deze «mieuwing te zijn. Voorzitter van de nieuwe commis- e die de naam Commissie B.A.A. O- krijgt en die vandaag is ge- stalleerd, is dr. J. P. Naeff, rector in het Rijnlands Lyceum te Oegst- iest- Leden zijn: dr. J. W. Blom, ctor Rembrandt-Scholengemeen- hap Leiden; pater drs. A. P. Th. Vereem, rector Bonaventuracollege iiden; de heer D. J. Steenkamp, ctor dr. W. A. Visser 't Hooft- iholengemeenschap Leiden; de ier J. L. C. de Wilde, conrector juise de Coligny-scholengemeen- hap (afdeling mavo) Leiden; de er J. W. A. Floor, directeur r.k.- avo „Mariaschool"te Leiden; de er J- van Daatselaar, dir. prot.- ir. mavo „Oranje-Nassauschool te ;iden; de heer N. Ober, hoofd en'bare lagere sdhool „Lorentz- hool" te Leiden; de heer M. H. >ning, hoofd openbare lagere hooi „Terweeschool" te Oegst- est; de heer D. J. Brouwer Pzn, lofd prot.-chr. lagere school „Jo- innes Calvijnschool" te Katwijk; heer J. N- Berg, hoofd prot.-chr. gere school „Leidse-Houtschool" Leiden; de heer J. Th. Blok, hoofd c. lagere school „Heilig-Hart- hool" te Zoeterwoude; de heer Th- Montanus, hoofd r.k.-lagere hooi Johannes XXIII-school" te iiden en de heer G. J. Prevo, hoofd jzonder neutrale lagere school te iiden. Als adviseurs, belast met het se- ne etariaat, maar zonder stemrecht, n aan de commissie toegevoegd lej. dr. A. M. M. Smit, gemeentelijk de viseur voor het voortgezet onder- js te Leiden. Het adres van de mmissie is Stationsweg 32 'e Lei- n, tel. 01710-22146. Enkele werkgroepen in de com- t® assie hebben in samenwerking met In P. van den Broek, hoofd van de leling schoolpsychologie van de jksuniversiteit alhier, een eerste hoolvorderingentest samengesteld, ie elders in het land op 300 school- ïderen is geijkt .Deze is bedoeld die kinderen uit de zesde klas- van het basisonderwijs, voor de ouders toelating tot vwo of wensen. Wellicht zal het vol- cursusjaar de test worden uit- >reid tot alle zesdeklassers, dus voor lager beroepsonderwijs e-d. op Twee tests Na een in januari d.m.v. adverten- es bekend te maken oproep namens le avo- en vwo-scholen zal in fe- de f 18.90 ÜJa/lHecke Stationsweg 22 Breestraat 126- Haarlcmmerstraat 158 let .EIDEN Op 31 december zal heer G. Warnar, hoofdcontro- ir-A ter inspectie invoerrechten accijnzen te Leiden, wegens het van de pensioengerech- 1de leeftijd, de belastingdienst laten. 'an de ruim 52 jaar die 'hij in sdienst is geweest, heeft hij 34 r als ambtenaar van de afd. om- belasting dezer inspectie zijn rkzaamheden verricht, zodat hij handel en industrie een beken- persoonlijkheid is geworden, n verband hiermee zal op maan- 30 december in de kantine van Centraal Belastinggebouw, Sta- tsplein 7 te Leiden, van 15 uur - 17 uur,een receptie worden louden, waarbij ieder in de gele- iheid wordt gesteld van deze ictionaris afscheid te nemen. of vac. ds. Haverkamp jEIDÉN Ds. H. Hortensius, ef. predikant te Harderwijk, rft het beroep van de geref. kerk Leiden, dat in de vacature van E. Haverkamp (Assen) op hem rd uitgebracht, aangenomen. Het ïtTum van» het werkterrein van Hortensius zal de Petrakerk in iden-noord zijn. 3s. Hortensius werd in 1928 ge ren. In 1952 werd hij predikant Engwierum (Fr.), in 1957 te Om- in en in 1963 te Harderwijk. bruari deze schoolvorderingentest afgenomen worden op alle deelne mende lagere scholen, ongeacht hun grondslag. Hierbij zal een objectief waarderingssysteem worden gehan teerd. Omstreeks de maand mei zal een tweede test worden afgenomen. De uitvoering van het testprogram ma zal door dr. van den Broek wor den begeleid. Vervolgens zullen vwo-, mavo- en havo-scholen de testresultaten ontvangen en op grond daarvan de aanbeveling voor kinderen en ouders opmaken- In twijfelgevallen kan een aanvullend mondeling examen(tjc) worden af genomen. Onafhankelijk van de resultaten van beide tests zullen de school hoofden (die dan onbekend zijn met de uitslag) toch hun advies over plaatsing van hun leerlingen uit brengen. Hierdoor krijgt men twee beoordelingen voor elke leerling ter vervanging van de tot nu toe ge bruikelijke examenresultaten. De laatste worden tegenwoordig niet meer als objectief beschouwd, voor al door allerlei neveninvloeden die voor kinderen van 11 of 12 jaar gel den. Bij de komende „operatie" zijn dit cursusjaar ongeveer 3.000 kin deren betrokken uit tal van gemeen ten in de regio Leiden. Men schat de kosten die hieraan zijn verbon den op f 4 of f 5 per leerling, die door de gemeentebesturen zouden moeten worden betaald. Na de installatie van de commissie werd een besloten vergadering ge houden met vertegenwoordigers van gemeentebesturen uit de omgeving. De hiervoor uitgenodigde gemeen ten zijn. Aalsmeer, Alkemade. Alphen aan den Rijn. Benthuizen, Bodegraven, Boskoop, Haarlemmermeer, Hazers- woude. Katwijk, Koudekerk aan de Rijn, Leiden. Leiderdorp, Leimui len, Leidschendam. Lisse, Nieuw koop, Nieuwveen, Noordwijk, Noord- wij kerhout, Oegst geest, Rijnsburg, Sassenheim, Ter Aar, Valkenburg (Z.H.), Voorburg, Voorhout, Voor schoten, Warmond, Wassenaar, Wou- brugge, Zevenhoven, Zoetermeer en Zoeterwoude. j4«- vliegreizen 10-13-15-22 dagen Gardameer touringcarreizen 13-14 dagen Gardameer 3 jongeren-reizen 10-13-14 dagen Zetl am See treinreizen 10-17 dagen Imst/Tirol cruises 13 dagen Middellandse Zee Hoofdkantoor: Geert Grootapleln 4. Alkmaar, tel. 02200-18884 Lalden, Stadhuisplein 3. tol. 017W-32222 en 32422 Voor wie moeite heeft met het alleen-zijn LEIDEN Vele alleenstaanden en alleenwonenden zijn niet gesteld op uitnodigingen voor bij eenkomsten met een vastomlijnd programma. Zoals reeds eerder werd gemeld, wil dr. P. L. Schoon- heim in samenwerking met dedi rectie van het Tehuis Gerecht 10 in de Kerstnacht van middernacht tot twee uur zonder gesprek, samen zang of andere gebruikelijke pro grammapunten van bijeenkomsten en kerstvieringen aan ieder die thuis geen ontvangst vindt wat huiselijkheid bieden. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN Geslaagd: doet. ex. kunst geschiedenis: mej. H Rempt (Wassenaar); doet. ex. geschiedenis: de heren I W L A Cominade (Wassenaar), A J Vroeijenstijn (Zaandam); doet. ex. klassieke taal- en letterkunde: de heer W R Koopmans (Rot terdam); doet. ex. Ned. recht: de heren E van Leeuwen Boonkamp (Leiden), R j Kerkhof (Maassluis); doet. ex. klassieke taal- en letterkunde: de heer Th E H Ruygen (Leiden). LEIDEN Afwijkend van zijn traditie heeft K O dit jaar niet het Rotterdams Philharmonisch Orkest, maar het Promenade Or kest o.l.v. Benedict Silbermnn voor het kestconcert in de Stads gehoorzaal uitgenodigd. Voorzo ver wij weten was dit de eerste maal, dat Leiden met dit orkest kennis maakte en velen zullen dit zeker op prijs gesteld hebben. Dit was mede te danken aan de voor treffelijke kwaliteit van het uit 19 dames en 16 heren bestaande Radiokoor, dat een groot aandeel in de uitvoering had. Verder ver leenden ook de bas Paul Hofstede en de organist Huub Buurman hun gewaardeerde medewerking. ,Het programma stond, op enkele na, in de Kerst uitzonderingen sfeer. Alvorens nader op de afzonder lijke prestaties in te gaan, geven we enkele algemene indrukken: het goed gedisciplineerde orkest voegt zich in het algemeen opval lend soepel naar de dirigent, die zijnerzijds heel prettig en duidelijk zijn opvattingen kenbaar maakt. Dat deze opvattingen niet steeds geheel de onze waren, doet minder ter zake; de resultaten waren artis tiek steeds verantwoord. Na Stradella's Aria di Chiesa, waarin vooral de strijkers een hele mooie klank hadden, volgden de tegenwoordig wat vergeten oud- Nederlandse dansen van J. Rönt gen. Hier nu hadden wij graag wat meer zwier en elegance gehoord, Maandag 23 december De Doelen, 8 u.: amateurfotograferen. Stadhuis, 7.30 u.: gemeenteraad. Dinsdag 24 december Stadhuisplein. 7.45 tot 8.15 uur: kerst zang. Stadhuis, 7 tot 8 u.: spreekuur Bouw fonds. Breestr. 19, 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Woensdag 25 december Gehoorzaal, 6 uur voorm.: kerstsamen komst Leger des Heils, kerstspel „Het feest van Jezus". Vrijdag 27 december L.H.J.-gebouw, Levendaal 101, 7.30 u.: oudejaarsviering tienersoc., ouderensoc. café boven. Luxor, Stationsweg, 10 uur: L.J.A., Jeugdfilm „De vlucht over de bergen". Boshuis, achter Hoflaan 76. 7 tot 9.30 u.: ruil club voor verzamelaars. LEIDERDORP Dorpshuis, 1.30 tot 2.45 en 3.30 tot 4.45 u.: afd. K. en O., kinder matinee. OEGSTGEEST Gemeentecentrum Lijtweg, 2.30 tot 4.30 u.: afd. K. en O., kindermatinee. Zaterdag 28 december L.H.J.-gebouw. Levendaal 101, 7.30 u.: middensoc., quiz. Luxor. Stationsweg, 10 uur: L.J.A., jeugdfilm „De vlucht over de bergen", OEGSTGEEST Het Witte Huls, 2 tot 5.30 u.: schaaksoc. Palamedes. Zondag 29 december L.H.J.-gebouw, Levendaal 101, 7.30 u.: ouderensoc., café boven. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen van vrijdag 20 december 17.30 u. tot 2de Kerstdag 's morgens 8 uur: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171. tel. 20502 en Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 20, tel. 21522. De zaterdag-, zondag-, - avond- en nachtdienst van apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp wordt waargenomen door apotheek Her dingh Blanken (ook op lste Kerstdag). De Oegstgcestse Apotheek is geopend. De dienst van Apotheek Voorschoten wordt op zondag 22 december en op lste Kerstdag van 's morgens 8 uur tot 's a- vonds 22 uur waargenomen door Apo theek Zuid-West. De dienst op 2de Kerst dag wordt waargenomen door de Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Op 2de Kerstdag ls Apotheek Voorscho ten gesloten van 8 uur tot 22 uur, terwijl Apotheek R. van Breest Smallenburg te Leiderdorp en de Oegstgeestse Apotheek geopend zijn. DIENST HUISARTSEN Tot dinsdagmiddag 2 uur de eigen huis arts raadplegen. Daarna, tot donderdag avond 12 uur, de dokterstelefoon bellen, 5 maal 2. Behandeling aa ongevallen De poliklinische behandeling na ongeval- leD wordt van dinsdag 13 uur Cs middags» tot woensdag 12 uur waargenomen dooi het Dlaconessenhuls Van vrijdag 12 uui tot zaterdag 12 uur door het SL Elisabeth- ziekenhuis (Hooigracht) Op andere werk dagen eD op zondagen door het Acade misch Zlekenhula. Films CAMERA: The president analyst 14 J., dag. 2.30, 7 en'9.15 uur, zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; Analyse van een moord, 18 J. vrijdag- en zaterdagavond 11.30 uur. LIDO: Ik ga, ik dood en kom terug, 18 J., dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; ZO 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Angéllque en de koning, 18 J., do t.m. zat 2,30. 7 en 9J5 uur; De ontem bare Angéllque, 18 J., zo 2.30, 4.45 en 7 en 9.15 uur, ma t.m. dl 2.30, 7 en 9.15 uur. REX: De kunst om te verleiden, 18 J„ dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; Hoe steel ik een miljoen, 18 J- vrijdag- en zaterdagavond 11.30 uur. STUDIO: Decadentie 1-1000, 18 J., dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. TRIANON: Strijd om San Sebastian. 14 j„ dag. 2 30, 7 en 9.15 uur, zo 2.30, 4.45. 7 en 9.13 uur. Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis voor patiënten in klasse la. Ib en le; dageUlks 1030- 11.30. 14.30—16 en to—30 uur. Voor patiënten in klasse maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15— 19 dinsdag 13—14, zaterdag 15—16, coDdag algemeen christelijke en nationale feest dagen 14.30—16 uur. Vrouwenkliniek: maandag tm. vrijdag 18.45—19 30. uur. zaterdag 15 30—16.30 uur zondag 15.30—17 uur.' Klassepatiénten op de vrouwenkliniek dagelljgs 10 30—11.30. 14—16.30 eD 10—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 resp. 12 laar niet worden toe gelaten. fn het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bij een patiënt worden toegelaten. Dlaconessenhuls Lelden derde klas da gelijks 2 tot 3. dinsdag donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8; twee de klas dagelijks van 2 tot 8 en van 7 tot 8; eerste klas dagelijks van 11 tot 12. 2 tot 3 en 7 tot 8. Ellsabethzlekenhuls Lelden; derde klas dagelijks van 2 tot S eD 's avonds van kwart voor 7 tot half 8. kraam afdeling dagellJkB van 3 tot 4 eD 's avonds van kwart voor 7 tot half 8: tweede klas da gelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en kwart voor 7 tot half 8; eerste klas dagelijks van half 12 tot half 8, Annakllnlek Lelden: dagelijks van bah twee tot half drie en bovendien op dins dag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatiënten dagelijks van half twee tot half vier en elke avond van zeven tot acht Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest: dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur, zon dag 11 tot 12 en 2 tot 3 uur. ALPHEN-RIJ noord: alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8. op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelijks van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een balfuurje voor vaders van 6 tol half 7 KATWIJK Zeenospttlum, Jongkllnlek dagelijks van half 3 tot hall 4 dinsdag en donderdag evenwel vaD 7 tot 8; tbc- afdellng dagelijks van half 8 tot half 6. Revalidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 5: Revalldate- centrum kinderen woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie to' half vijf Longkllnlek en tbo-afdeltig kinderen woensdag van 1 tot 8 en zatt dag en zondag van half 3 tol half 4. NOORDWIJK - Sole Mlo klasse-p» tlënten dagelijks van 3 tot half 5 en 's avonds van 7 tot 8; zaalpatlënten zon- dgs van 1 tot 3, dinsdag van 1 tot hall 1 donderdags van half 7 tot balf 8 en zaterdags van I tot half 8. Musea en Hortos Museuro Volkenkunde, Steenstraat; op werkdagen van 10 tot 5 il ook zaterdag, zondag van 1 tot 6 uur. Museum Oudheden, Rapenburg; op werkdagen van 10 tot 5 ook zaterdag, zondag van 1 tot 8 uur Sted Museum De Lakenhal, Oude Sin gel: op werkdagen van 10 tot 4 il, zon dags van 1 tot 4 uur Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur, kassen zaterdags eD zondags geslo- Tentoonstellingen Rijksmus. Volkenkunde, zomertentoon- sieUlrig VIva Mexico (kenmerkende cul tuur-historische facetteD van het Mexico vaD vroeger en nu), tot 13 Jan. 1869. Galerie Van der Vllst, Botermarkt 3: schilderijen Diana Vandenberg, potterle Carla van Ouwenallcr, tekeningen Frans Eerkelens, grafiek Erik Pape, ceramiek Anke Blankevoort, bloemdecoratles Elisa beth van Sandlck, van 23 nov. tot 31 Trappenhuis Academie, Rapenburg 73: sereens van Bert van den Oever, tot 29 december. Tentoonstellingen De Lakenhal: tentoonstelling „De por trettist Paul Citroen als verzamelaar" (tot 2 febr. 1969, dag. 10 tot 16 u.. zond. en tweede Kerstdag 13 tot 16 u., eerste Kerstdag en 1 jan. gesloten). Tastevin, Beestenmarkt: schilderijen Th Lasander. tot 31 december. Mobiel kantoor A.N.W.B. Elke donderdag van 10 tot 4 n. op Lammermarkt, bij molen De Valk. bleef, hoe correct ook, wat aan de stijve kant. Dan slaagde Bizets Ariésienne (le suite 4- 1 dl uit de tweede) toch veel beter; hier was een frisheid, een vaart en een overtuiging die de toehoorder zeker vermochten mee te slepen. Het eerste aandeel van het koor was Mozarts Ave Verum, dat zo warm van toon en zo expressief werd vertolkt, dat het na de pauze (voor de samenzang) op verzoek moest worden herhaald. Ook het aandeel dat de organist Buurman hierin had was opvallend goed. De solistische prestaties stonden trou wens in het algemeen op goed tot zeer hoog peil, zoals dat van de fluitist Hesterman in het wat al te snel gespeelde „Reigen seliger Geister" van Gluck en de zang van de bas Paul Hofstede in drie ne gro spirituals. Alleen de inzet van Joshua scheen enige problemen te leveren, zodat het voorspel moest worden herhaald. De bewerking hiervan beviel ons beter dan die van Nobody knows, die toch een tikje te verwant aan de filmmu ziek was. Paul Hofstede had zeer goede momenten maar zijn volume scheen niet geheel tegen de hoge eisen, die de Gehoorzaal stelt, opgewassen; dit bleek vooral in het overigens met smaak uitgevoerde Holy City van Adams. Interessant van opvatting, name lijk wars van alle romantische ele menten, was de interpretatie die het Hallelujah uit de Messiah kreeg; met vaste hand leidde Silberman hier orkest en koor door de parti tuur, evenals dit later vooral de fraaie climax in het Panis Angelicus (Franck) gold. De samenzang kwam na de pauze beter tot zijn recht dan vlak ervoor; het Komt allen tezamen en Nu syt Wellecome waren te traag en te zwaar aangezet, een alia breve directie (in twee-en geslagen maat i.pl.v- de hier gebruikte 4-kwarts) had dit euvel waarschijnlijk kun nen voorkomen. Op Silbermans verzoek werd het Stille Nacht voorzichtig en zacht gezongen; misschien had de laatste frase iets meer naar een climax mo gen leiden. Het Gloria had een zo groot succes, dat het tweede couplet moest worden gebisseerd, een an dere toegift kreeg het publiek niet. LEIDEN De bezetting van het Diaconessenhuis met patiënten bleef zich op een zeer bevredigend peil handhaven en bedroeg over 1967 gemiddeld 93.48 pet. Naast de gewone werkzaamheden werden ver scheidene nieuwe activiteiten binnen het huis en ook naar buiten, o.m. gericht op samenwerking met ande ren, ontplooid, zo lazen wij in het jaarverslag. 1. Contacten met het Academisch Ziekenhuis en de Medische Facul teit. speciaal met betrekking tot de inschakeling van het huis bij de opleiding van artsen. 2. Geregeld overleg op direc tie-niveau met de andere Leidse Ziekenhuizen over gemeenschappe lijke problemen. 3. Besprekingen met bestuur en directie van het ziekenhuis „Rijn oord" te Alphen aan den Rijn over mogelijkheden tot samenwer king. Het laboratorium werd in geschakeld en de biochemicus van het Diaconessenhuis nam de lei ding van het biochemisch laborato rium van „Rijnoord" op zich. 4. De inschakeling van de apo theek en apotheker bij de pharma- ceutische verzorging van „Ende geest." 5. Deelgenomen werd aan het overleg met en het onderzoek door enige streekziekenhuizen naar de eventuele wenselijkheid aan een eventuele wenselijkheid om een gemeenschappelijke verpleegsters- school op te richten. Bij dit onder zoek bleek, dat het geen voorkeur verdient een dergelijke school te stichten, zodat de opleiding in ei gen huis geconcenteerd blijft 6. De instelling van een Infectie commissie, die tot taak heeft het onderzoek van infectiegevaar en van maatregelen ter voorkoming van infectie in het Diaconessen huis. De vraag is, hoe lang bij het toenemen van de bevolking èn van het aantal medische verrichtingen het huidige huis in de behoefte kan blijven voorzien. Beraad heeft ertoe geleid, dat in 1967 een aan vrage bij de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is inge diend voor een principiële goed keuring tot het uitbreiden van het aantal bedden tot 600. Het aantal bedden bedraagt nu ruim 300. Het is de bedoeling een uitbreiding in fasen te verwezenlijken. Uiteraard zal vergroting van de beddenafde ling ook leiden tot vergroting van andere dienstafdelingen. Tevens werd een aanvrage inge diend voor de oprichting van een verpleeghuis met 150 bedden voor chronisch zieken. Er werd nog geen beslissing op de aanvragen gegeven, maar ze zijn wel in be handeling. In 1967 werden 7602 patiënten ter behandeling opgenomen. Het aantal verpleegdagen was 108.166. De gemiddelde verpleegduur 14 da gen. Indien men de gemiddelde verpleegduur in het Diaconessen huis te Leiden vergelijkt met die van een groot aantal andere zie kenhuizen, aangesloten bij de Stichting Medische Registratie, dan blijkt het aantal verpleegdagen in dit huis in 1967 slechts 83 pet te zijn geweest van het aantal te ver wachten verpleegdagen, gerekend naar het ziektepatroon. Ook is in 1967 gebleken, dat van de bedden een efficiënt gebruik is gemaakt cn alleen die toezegging van Silber man, dat we hem bij leven en welzijn met Kerstmis 1969 hier weer zouden zien. Daar wachten we dan maar op. Dr. J. VAN DER VEEN dat door de korte verpleegduur een relatief groter aantal patiënten dan elders kon worden geholpen. 84% in derde klas Van de patiënten werd 84 pet. in dc derde klas opgenomen, 15 pet. verbleef in de tweede en 1 pet. in dc eerste klas. 67 pet. van het pa tiëntenbestand was afkomstig uit het eigen ziekenhuisrayon, om Lei den heen, 27,7 pet. uit Leiden zelf, terwijl 5 pet. van buiten het rayon afkomstig was. Het aantal pa tiënten uit het rayon om Leiden groeit, waaruit blijkt dat het Dia conessenhuis hoe langer hoe meer als streekziekenhuis gaat fungeren. Ook in het Diaconessenhuis wer den in 1967 in toenemende mate patiënten uit de leeftijdsgroep van 65 jaar en ouder opgenomen. Hun percentage steeg tot 15,5 pet. De veroudering van het patiënten bestand blijkt hier zelfs sterker dan elders. Het grootste gedeelte der pa tiënten, namelijk 63,6 pet, bleek bij een ziekenfonds verzekerd te zijn. De overigen hadden bijna al len een ziektenkostenverzekering bij particuliere verzekeringmaatschap pijen. Het aantal verrichtingen op de afdeling radiologie bedroeg 13.263. Op het) klinisch laboratorium werd de automatisch werkende appara tuur uitgebreid. Hierdoor steeg het aantal verrichtingen op dit labora torium tot 673.128 punten. Ook het bacteriologisch laboratorium toon de een sterke groei. Het aantal la- boratoriumpunten van deze afde ling nam toe tot 82.731. De apo theek bleek in staat door eigen produktie voor een zeer groot ge deelte in de behoeften aan medica menten te voorzien. Het aantal zelf bereide infussen bedroeg 15.000, het aantal zelf bereide ampullen 41.000, het aantal zelf bereide tabletten bereikte de 190.000. De fysiotherapeutische afdeling draagt in hoge mate bij aan de behandeling der klinische en poli klinische patiënten. Het aantal ver richtingen steeg tot 9625. Het Diaconessenhuis ls van oudsher een ziekenhuis met grote belangstelling voor chirurgische behandeling. 63 pet van het totaal aantal opgenomen patiënten onder ging een chirurgische behandeling. Het aantal operaties steeg tot 5408. Vergeleken met het landelijk ge middelde ligt het percentage geo pereerde patiënten in het Diaco nessenhuis hoog. LEIDEN Gevestigde personen (in de week van 9 t/m 16 december): P Ruijgrok, Griegstr. 2; H Noordervliet, Beatrixstr. 37; L T E Truijens-de Lang, Opaalstr. 120; P C Molenaar, Maasstr. 27; P F Roessingh van Iterson, Haarlemmerstr. 68; P M A Haseldonckx, Brahmslaan 307; R J Zanders, Rijnsburgerweg 37; P H L Boogerd( Haarlemmerstr. 68; M M A Linthorst, Klikspaanweg 51; A E Buijs, Rijn en Schiekade 26; H M de Mol van Otterloo, Haarlemmerstr. 68; J J Lapré, Duizenddraadsteeg 3; W P Vo- degel-Holierhoek, Maasstr. 23; D A Gietelink, Oude Vest 35; H C W Rood- akker, Hooigracht 55; A P Borghart- v. d, Sluijs, Maasstr. 11; P H M Veltman, HoogL Kerkgracht 14; D Veen, Langebrug 5; J W A Renirie, Boshuizerlaan 38a; F Hoekwater, Hooigracht 15; J C de Bruin, Lange Mare 104a; S Smitskamp, Calandstr. 44; J L M Mulder, Javastr. 76; T van der Werf, Maasstr. 14; B Verwaijen, Drie Octoberstr. 29a; F B Kasifa, J. Urlusplantsoen 265; C J van Weer- lee-v.d. Aart, Maredijk 92a; G H P van Essen, Haarlemmerstr. 42b; E L J Verhaar, Kennedylaan 88; J M Kamp, Maresingel 71a; G W Canters, Griegstr. 8; J M Bongaerts, Kennedy laan 88; W M A van Iterson, Oude Singel 6; L M W de Mol, Oude Singel 76; Y C Hessels, de Sitterlaan 127; E C J Polak, Witte Singel 27; J H W Mul der, Boerhaavelaan 2; A M Werner, J. v. Houtkade 24; M Bouwland, Rijnsburgerweg 10; J C A M Wit kamp, T. Brandsmalaan 47; C C de Vries, Klikspaanweg 8; A H W T Staphorst, Wasstr. 2c; W Ouwehand, Burggravenlaan 103; L G Witteman, Muldersstr. 14; J Schellingerhout, Voorstr. 4; H J Bok, Klikspaanweg 9; F de Weger, Doezastr. 37; W Sirks-Broek, Utrechtse Veer 6-7; W M Marbus, Rijnsburgerweg 10; M L Buurman, Hoefstr. 57; M D Blondeau, Klikspaanweg 17; P Cornelisse, Vliet- weg 2; D Verhagen, van 't Hoffstr. 16; E B T de Roy van Zuydewijn, de Meij van Streefkerkstr. 48; C N Bontje, Ambonstr. 1; J G Smits, Modder- manstr. 61; E Rijsdam, Stationsweg 6; A Pasman, Herengracht 58; R C Oran je, Piet Paaltjenspad 6; S R H M A Kouwenberg, Nieuwe Rijn 12; IJ A Hekster, Witte Singel 27; M Antheu- nis-Scheer, v.d. Waalsstr. 7; K A Bleeker, Piet Paaltjenspad 7; H A van Velzen-Snikkenberg, Hoge Rijndijk 191a; A J Delmaar, Maasstr. 19; M Valentijn, Bachstr. 216; J F L M Koch, Plantsoen 49: E M Litjens, Wagner- plein 108; L W Woensdregt, Witte Sin gel 70; R Hunik, Bakh. Roozen- boomstr. 22; A C Paulus van Pauw- vliet Rijnsburgerweg 121a; M C Pil- kes-Hage, Boerhaavelaan 2; G J van der Kolm, Tesselschadestr. 23a; J W van der Velden, Piet Paaltjenspad 5; N de Best, Rijnsburgerweg 10; J J M Taillie, Rijnsburgerweg 10; I E Ver- hoeff, Zoeterwoudsesingel 95; J S G Koning, Nieuwsteeg 13; J Truijens, Opaalstr. 120; T J Roodakkers, Hooi gracht 11-29; J C G A de Best, Klikspaanweg 51; A T Kofman, Klikspaanweg 53; N Ilba, Obrechtstr. 49: A E van Mourik, Hooigracht 78: W van den Wijngaard, Paramaribostr. 31; J M Wijn, Klikspaanweg 60; H M T van Langeveld. Klikspaanweg 53; A B M Ben Allal, Haarlemmerstr. 83; R R Vrijbergen, Rijnsburgerweg 120a; J M G Bonfrer, Leeuwerikstr. 8; F Meeu- wesen, Klikspaanweg 53; E Ramb. Maredijk 94; C van der Meer, J. van Goyenkade 17; K T van Lier. Beesten markt 14; T Honig, de Gijselaarstr. 15; H Zwart, Herengracht 35; L D Monté, v.d. Brandelerkade 29; B N Swierstra. Leeuwerikstr. 47; R J van Boven, Piet Paaltjenspad 3; C Noome, Jan van Goyenkade 37; A Servaas, Jan van Goyenkade 32; J Kist, Gerecht 12: W Souhoka, A. van Burenhof 35; H P van Midden, Hogerbeetsstr. 3. LEIDEN - Morgenavond van kwart voor acht tot kwart over acht is er kerstzang op het Stadhuisplein met begeleiding van de beiaard. De kerstzang gaat uit van het comité Advent en Kerst Kerst voor oud en jong LEIDEN Gisteren hebben leden van de jeugdsociëteit Boemerang in hun zaal aan de Breestraat 19 een kerstfeest gevierd met bejaar den. Ans de Mooy opende de bijeen komst om 5 uur waarna men kerst liederen zong afgewisseld door ge dichten, o.a. door mevrouw Ver klei Er was ook een broodmaaltijd Hanny Blok vertelde het vrije ver- haaL Mej. Blote en mej. Van Put ten dankten de jeugd voor deze mooie avond. Jan Vis verzorgde de sluiting. LEIDEN Bij de Vredeskerk aan de Burggravenlaan werd za terdag een erehaag van scholie ren gevormd voor het bruidspaar Planje-Van Spronsen. De heer W. J. L. Planje (Leiden) is onder wijzer van de klassen 2 en 3 van de hervormde school in Ter Aar en zijn bruid (Leiden) is onder wijzeres aan de herv. school, hoofd de heer De Graaf, te Rijns burg. Ds. Lamping, herv. predi kant te Leiden zegende het hu welijk in. Foto Van der Horst. LEIDEN Een jongetje heeft zaterdag een grote herdershond op gesloten in een lift van een flat aan de Stationsweg. HU was met een paar vriendjes aan het spelen in het portiek, maar de hond bleef steeds achter hem aanlopen. Daarom nam hij het beest mee de lift in liet het daar achter. Een dierenliefhebber waarschuw de later de politie, die de hond uit zijn gevangenschap verloste. De eigenaar is inmiddels bekend. Vrouw brak been bij ramen lappen LEIDEN Een 34-jarige vrouw, die vrijdagmiddag voor haar hui» aan de Herenstraat, staande op een stoel, bezig was de ramen te lappen, verloor haar evenwicht en sloeg achterover. Zij brak haar linker been en moest naar een ziekenhui» worden gebracht. V rachtwagencombinatie sloeg over de kop LEIDEN Op rijksweg 4 is van nacht omstreeks 4 uur een vracht wagencombinatie van Albert Heyn over de kop geslagen en in de berm terecht gekomen. De bestuurder, di» de madht over het stuur verloor, bleef ongedeerd. Vandaag zullen de kruidenierswa ren uit de vrachtauto worden over geladen. Zendingsbus geleegd LEIDEN Enkele jongens heb ben gisteren op klaarlichte dag een zendingsbus van de kerk van de Ge- rformeerde Gemeente aan de Niue- we Rijn geleegd. Er wordt een be drag van f 200 vermist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3