„Mooie, maar moeilijke taak G DRS. FABER OVER BENOEMING TOT RECTOR NIEUW „COLLEGE": iecoratief en praktisch zo'n Onderzettegel KerstschipBiafra op weg naar VS Herwaardering van de dood is noodzakelijk SRP klaar voor „positief reformatorisch dagblad" Een woord voor vandaag ZWITSERSE KERKEN VOOR PIL BIAFRA WIL ACHTDAAGS BESTAND Basken bezetten kathedraal Va Geref. geestelijke volksgezondheid schenk^^^S i i i. i. I. jbonj Li -J Paus wil verzoening in Florence MAANDAG 23 DECEMBER 1968 ,JZn het geschiedde in die dagen, dat er een bevel uitging van wege keizer Augustus, dat het gehele rijk moest worden inge schreven". Het initiatief van Kerstmis begint bij de mens, nog wel bij de mens die niets wil weten van de God van de joden. Hij decreteert en Jozef en Maria moeten gehoorzamen. Maar keizer Augustus vervult de woorden van de profeten van Israël. Keizer Augustus kan spreken omdat zij lang ge leden gesproken hebben. Neen, omdat God lang geleden ge sproken heeft. Achter het decreet van de keizer wordt de belofte van God zichtbaar. Zo vaak staat de mens op en zegt: dit doe ik. Hij beseft niet dat hij bezig is Gods werk te doen, Zijn plan te vervullen. Er gebeurt niets buiten God om. Was het niet Luther die eens zei dat God de duivel spant voor Zijn zeqe- wagen. Wij zien de dingen in deze wereld gebeuren die we niet be grijpen. Ze gooien onze plannen in de war. We denken dat Gods werk in gevaar komt. In werkelijkheid komt God een stap dichter tot zijn doel. Geloven is Gods hand zien achter de hand van mensen. We lezen vandaag Lukas 1 39-56. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het gebeurt niet elke dag dat iemand de alles zins vererende opdracht krijgt om een hogeschool „op te zetten", het leerprogramma, de bibliotheek, kortom alles wat nodig is om de school van de grond te helpen en vervolgens draaiende te houden. De man die onlangs daartoe werd aangezocht en die in bijzonder korte tijd moest beslissen is drs. J. Faber, vrijgemaakt-gereformeerd predikant te Schiebroek-Hillegersberg-centrum, de noordelijkste wijk van Rotterdam. Drs. Faber, 44 jaar, getrouwd, vijf j Doop als „spoor der Kerk" en daarbij kinderen, oudste veertien en jongste vier jaar, nam de benoeming tot hoogleraar aan het Theological Colle ge van de Canadian Reformend Churches aan. In zijn aan alle kanten met boeken, mappen, studies en tijdschriften gestoffeerde werkkamer zegt hij er over: „Het is een mooie, maar o zo moeilijke taak. Ik ben er van door drongen dat hier zeker geen houding past van o, dat klaar ik wel even..." Drs. Faber lie in Kampen hoopt te promoveren op een proefschrift over (Van onze kerkredactie) ZURICH De Zwitserse kerken hebben zich uitgesproken voor geboor- i tenregeling. Hier krijgt de mens een kans om te bewijzen, dat hij verant- woord gebruik kan maken van de middelen, die de moderne techniek cn wetenschap hem bieden, aldus een boodschap van de federatie van pro- I testantse kerken in het land. Wet, noch verbod, alleen een ver antwoord handhaven van de vrijheid, waartoe ieder christen geroepen is, kan dit juist gebruik handhaven. .Als protestantse christenen erken nen wij als hoogste autoriteit niet de j zogenaamde natuur, maar God, die de heerschappij over de natuur aan de mens gegeven heeft en hem opgedra- gen heeft, de natuur zo te beheersen, dat een menselijke samenleving moge- lijk wordt." Daarom staan de kerken positief tegenover de mogelijkheid „plannend in te grijpen op het gebied van de voortplanting". Daarbij willen zij geen onderscheid maken tussen ..kunstmatig" en „natuurlijk", geoor loofde of ongeoorloofde methoden. Al leen een onderbreking van de zwan gerschap keuren zij af. Nigeria antwoordt met lievig bombardement De Amerikaanse gebedsgenezer Tommy Lee Orborn heeft in Den Haag zaterdag het nieuwe hoofd kwartier geopend van de Neder landse gebedsgenezer en evan gelist Joh. Maasbach. Tegenover het Capitol-theater, dat Maas bach twee jaar geleden kocht om er een evangelisatie-centrum van te maken, heeft hij nu in het voormalige pand van een kle dingmagazijn vier verdiepingen) zijn wereldzendingskantoor an nex bijbelhuis gevestigd. Op de foto Osborn (links) en Maasbach tijdens de inwijding. AMSTERDAM/ROTTERDAM Met voedsel en medicamenten voor de hongerende bevolking van Biafra aan boord is het j kerstschip voor Biafra, de Forra, zaterdag naar New York ver- trokken. Het schip had een dag j vertraging, omdat 300 ton hulp- goederen uit Engeland door de storm later in Amsterdam aan- Bij luchtaanvallen op Oemoeahia kwam. Dc Forra zal in New York nog en- OEMOEAHIA (Biafra) Met het zwaarste bombardement uit de burgeroorlog heeft de fede rale regering van Nigeria geant woord op het voorstel van de Biafraanse leider Ojoekwoe een achtdaags bestand in acht te ne men. zaterdag en zondag waren volgens het Rode Kruis drie kerken en enkele ziekenhuizen het doelwit van de bommenwerpers. Zeker tweehonderd kerkgangers en patiënten zouden zijn gedood. Ojoekwoe deer dit weekeinde zijn aanbod, de wapens vanaf Eerste Kerstdag tot 2 januari te laten rusten. De federale regering had reeds eerder een tweedaags bestand afgekondigd, dat zaterdag al door de Nigerianen zelf werd geschonden. Gowon krijgt nu ook moeilijkheden met de Nigeriaanse bevolking. Zater dag beschoot een straaljager in Lagos een demonstrerende menigte. Het toestel werd later boven Biafra neer geschoten. De inzittenden, twee Rus sen en een Egyptenaar, kwamen om. Een ander Nigeriaans toestel moest beschadigd een noodlanding maken bij Calabar. In Ibadan zijn bij botsingen tussen het Nigeriaanse le ger en politie en burgers tientallen personen gedood of gewond. kele duizenden tonnen voedsel aan boord nemen. Dat zou het resultaat moeten zijn van een actie, die door de regeringen van Canada en de Ver enigde Staten wordt gesteund. Orga nisator Abi Nathan is inmiddels naar Amerika vertrokken om de actie te leiden. In Nederland heeft de actie „Kerstschip Biafra" ruim 250.000 gul den opgebracht. Dat is genoeg voor de wereldreis van de Forra. Wel is er nog meer geld nodig voor het over vliegen van de hulpgoederen van het eiland San Tomé naar Biafra. De Forra zal over twaalf dagen in New York aankomen. De reis naar San Tomé duurt zeker twee en een halve week. Het schip komt juist op tijd aan. omdat over een maand de honger het nijpendst is. Vliegtuig terug Uit de Rotterdamse haven vertrok zaterdag de Nederlandse kustvaarder Imber met aan boord 600 ton melk poeder. Het vaartuig zal voedsel ver voeren tussen de Nigeriaanse hoofdstad Lagos'en Port Harcourt, in bezet Biafra. De Imbert maakt de reis in op dracht van het Nederlandsche Roode Kruis en zal zeker vier maanden voedsel vervoeren. Het vliegtuig van het Neder landsche Roode Kruis, dat enkele maanden elke nacht vluchten heeft gemaakt tussen Fernando Poo en Bi afra, is zondag in ons land terugge keerd. Het heeft 112 nachtvluchten uitgevoerd. ARNHEM De hervormde ge meente van Arnhem zal in het ver volg twee procent van haar budget beschikbaar stellen voor ontwikke lingshulp. Arnhem is de eerste kerkelijke gemeente die dit besluit neemt. De centrale kerkeraad heeft dit voorstel van de diakonie aangenomen hoewel de financiële situatie van de gemeente lang niet rooskleurig is. de kerkvaders en de latere theologen, studie maakt van de samenhang van de Canadese kerken komen. Hij is er ook al geweest en heeft er zelfs de synode van Orangeville, die hem heeft benoemd, toegesproken. Hij zegt: „De Canadian Reformed Churches zijn geformeerd door vrij gemaakt gereformeerden die naar Canada zijn geëmigreerd. De hele streek rond Toronto kan als een cen trum van deze emigranten worden gezien". Een predikantenopleiding is nodig geworden in verband met het aantal benodigde prdikanten binnen de eerste vijftien jaar. Bovendien wil men graag helemaal Canadees zijn en daarom ook Engels spreken en de predikanten liefst in eigen land op leiden. Het is niet uitgesloten dat de corresponderende kerken van Australië hun predikanten ook zullen laten opleiden in Canada. BEROEPEN Drs. Faber zegt dat de benoeming voor hem als een totale verrassing kwam. „Ik was als predikant al en kele malen beroepen in Canada en bovendien ben ik redacteur van het gereformeerd interfacultair tijdschrijft Lucema, waarin ik we tenschappelijke artikelen schrijf. Dat blad wordt ook daar gelezen". Drs. Faber die rector van de nieu we hogeschool wordt, meent dat het tijdstip van de stichting vervroegd is. Hij ziet de oprichting gelijk aan die destijds in december 1854 van de ho geschool van Kampen. Ook bij de Canadese kerken meent men dat de predikanten door de eigen kerk moe ten worden opgeleid. Overigens is de hogeschool een zware belasting voor de kerkleden die alleen voor deze school de per jaar per hoofd veertien dollar moeten betalen. Zijn plannen wat betreft de school? Ik zie het geheel als studie centrum. Men heeft namelijk ook meer zendelingen nodig. En verder bijscholing van onderwijzers en on derwijzeressen is mogelijk om een dreigende breuk tussen ouderen en jongeren te voorkomen. Bijvoorbeeld het samenstellen van schetsen". „Ik zie verder de taak de Neder landse theologie uit de zestiende en zeventiende eeuw in te dragen. Dit „college" zal de naam moeten krijgen veel van de Nederlandse the ologie te weten. Ik ben een leerling van prof. J. H. Bavinck prof. K. Schilder. S. G. de Graaf en S. Greij- danus. MODERN Drs. Faber is bijzonder geïnteres seerd in de moderne theologie. Daar om was hij aanvankelijk van plan de benoeming af te wijzen omdat men voor hem het Oude Testament als vak had aangewezen. „Maar ik vind dat je bij je leest moet blijven". Later bleek mede door het plotselinge over lijden van ds Van Popta een verschuiving van de vakken moge lijk. Voorlopig zal de nieuwe theolo gische hogeschool worden geleid door vijf man, drie, onder wie drs. Faber, in full-time dienst en twee anderen als lectoren. Ds. F. Kouwenhoven zal de Oud-Testamentische vakken be handelen. ds. L. Selles de Nieuw Testamentische. ds. G. van Dooren de BABBERICH Ambtenaren van de centrale douanedienst van het grenskantoor Babberich hebben de 45-jarige A. B. uit Arnhem en de 42-jarige v. d. S. uit Rotterdam, aan gehouden. nadat in hun auto 15 pistolen, 310 patronen voor vuurwa pens en een aantal z.g. diplomaten- pennen, die ook als gasvuurwapen gebruikt kunnen worden, waren ge vonden. Zij beweerden dat dit Kerst geschenken waren die zij wilden in voeren. De wapens werden inbeslag- genomen en proces-verbaal werd op gemaakt. SAN SEBASTIAN Rond vier honderd Basken hebben zich zater dag opgesloten in de kathedraal na de plechtige inhuldiging van de nieu we bisschop Jacinto Argaya. Zij willen hiermee protesteren te gen de verlenging met drie maanden van de uitzonderingstoestand in de provincie Guipuzcoa en de slechte behandeling van bepaalde gevange nen. De protestactie is volstrekt, niet gericht tegen de nieuwe bisschop. Intussen heeft de Spaanse politie bekend gemaakt, dat ze drie opslag plaatsen met wapen, explosieven en propagandamateriaal van de Bas- kische verzetsbeweging heeft ontdekt in het bergactige gebied van Gui puzcoa. KIEUW Kerstmis. Feest san licht en... bloemen! Erg mooiEuphorbia's. Terwijl als plant de Kerstster in deze tijd favoriet is. Voor liefhebbers van verrassende effecten 2 namen om te onthouden. DRS. FABER verrassing ambtelijke vakken en ds. H. Scholten kerkgeschiedenis en kerkrecht. De twee laatsten als lectoren. GEBOUW Drs. Faber heeft ter plaatse al enke le hogescholen bezocht. Een vast gebouw is er nog niet. Men hoopt iets te vinden in de omgeving van de plaatsen Burlington, Guelph en Ha milton. Er zijn plaatsen die de ho geschool misschien graag willen her bergen om zodoende een aantal facul teiten te kunnen bundelen en dan te kunnen uitgroeien tot universiteit. Voorlopig zal hij zich gaan bezig houden met het samenstellen van een bibliotheek waarvoor hij een budget heeft gekregen dat hij waarschijnlijk geheel in Nederland kan besteden. Over de stichting van de hoge school zegt hij tenslotte: „Het is een moedige onderneming'". En wat gereformeerd lyceum in Rotterdam waarvoor ik ook het leerplan bijbels onderwijs heb samengesteld. De cur sus moderne theologie en een inlei ding tot de wijsbegeerte voor de hoogste klassen van het gymnasium zijn een goede training voor me ge weest." (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Gezien de recente medische ontwikkeling is er niet te ontkomen aan her waardering van de dood. Daar om had de bijeenkomst, die de Vereniging tot bevordering van de geestelijke volksgezondheid op gereformeerde grondslag zaterdag organiseerde, tot onder werp: Herwaardering van de dood? Sprekers op de goed bezochte ver- hem zelf betreft: „Ik doceer op het i gadering waren: prof dr. G. den Ot ter en prof. dr. H. M. Kuitert, beiden hoogleraar aan de VU. De herwaardering bracht hen ertoe I om in de kern van hun inleidingen te I spreken over ontmythologiseren van „de dood"'. Prof. Den Otter als geneeskundige meende wel. dat het nu nog te vroeg Geen samengaan met Koers UTRECHT Volgens het zes pagi- i na's tellende tweede voorlich- tingsblad van de Stichting reformato- rische publikatie (SRP) vindt het streven van deze stichting naar de oprichting van een „positief reforma- j toriseh dagblad" weerklank in dc kringen van de gereformeerde ge zindte. De indruk wordt gewekt dat de verschijning van het dagblad op kor- j te termijn kan worden verwacht. I Meegedeeld is, dat het aantal aspi- j rant-abonnees dagelijks toeneemt. I ondanks veel verwarring, waarmee de stichting de laatste tijd wordt ge- confronteerd. J Deze verwarring ontstond volgens de SRP door de actie van een tweede j stichting onder de naam Koers, die voorlopig een weekblad beoogt. Sa mengaan tussen beide stichtingen bleek niet mogelijk, omdat Koers zich niet verenigt met de uitdrukke lijke handhaving van de Statenverta ling en artikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis en met de uitslui ting van sport-, film-, radio- en tele visieprogramma's. Over de controverse met Koers Jf*t GKATtS al* U. c&f*. cdbCIVYUl, ojo^uft'! Ik geef op als nieuwe abonnee: I betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. p'aais - (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Ook dit jaar voert de Nederlandse afdeling van de internationale raad van christelijke kerken (ICCC) een actie voor het Sae Pyut weeshuis in Taegoe (Zuid-Korea). Dit weeshuis wordt al enkele jaren geheel door hulp vanuit Nederland in stand gehouden. Dit jaar heeft de actie echter een bijzonder accent, omdat het weeshuis voor gedwongen nieuwbouw staat. Het ligt in een gebied, dat door het stadsbestuur van Taegoe bestemd is voor industrie. Daarom moet het worden afgebroken en op een andere plaats worden herbouwd. Onteigening Het stadsbestuur is bereid een schadevergoeding voor deze onteige ning te geven. Maar de gebouwen zijn oud en slecht Het terrein, waar op het weeshuis is gebouwd, ligt laag en wordt soms bedreigd door -■verstromingen. Er zal heel wat aan moeten worden verbeterd voor het geschikt is als industrieterrein. Het gevolg is, dat de vergoeding, lie zal worden ontvangen, zeer laag s. En de nieuwbouw is duur, ook al vordt de uiterste zuinigheid betracht. Zo is de vergoeding bepaald op 6.000 gulden, terwijl de kosten ge- aamd zijn op 79.000 gulden. Verleden jaar heeft het weeshuis met een extra bijdrage vanuit Neder land al een heel geschikt bouwterrein kunnen kopen. Amerikaanse soldaten werken in hun vrije tijd hard mee. om dit ter rein te egaliseren en bouwrijp te ma ken. Zij mogen daarbij bulldozers en ander materiaal van het Ameri kaanse leger gebruiken. ICCC-Nederland hoopt, dat ook de nu nog ontbrekende 63.000 gulden zo snel mogelijk bij elkaar kan worden gebracht, opdat het werk ongestoord kan verlopen. Giften kunnen gestort worden op gironummer 524990 t.n.v. Algemeen Secretaris ICCC. Singel 386. Amster dam met vermelding „Korea". Voor het eerst is een Ghanees anglicaans bisschop van Akkra gewor den. Het is Samuel Mills Lemaire. verstrekt het voorlichtingsblad uit voerige informatie. Tevens geeft het blad een proeve van artikelen, die naast het dagelijkse nieuws in het dagblad kunnen worden verwacht. De SRP belegt in verschillende plaatsen streekbijeenkomsten voor de voorlichting. Voigens de stichting ontvangt zij financiële steun uit col lecten, giften, toezeggingen van ker ken, verenigingen en particulieren. De stichting Koers publiceert in een groot aantal kerkbladen een ad vertentie met een zeer uitgebreid co mité van aanbeveling. Vergelijking van deze lijst met de namen die in het voorlichtingsblad van de SRP ge noemd worden, doet zien, dat in Koers betrekkelijk veel (veror truste) gereformeerden en vrijgemaakt-gere- formeeren zitten, die in de SRP al geheel ontbreken. Daarentegen komen in Koers prak tisch geen leden van de Gereformeer de Gemeenten voor en helemaal geen oud-gereformeerden. Christelijke ge reformeerden en hervormd-gerefor meerden zijn in Koers iets sterker vertegenwoordigd dan in de SRP. FLORENCE Paus Paulus wil. dat het geschil tussen kardinaal Florit en dc ontslagen pastoor Mazzi wordt bij gelegd. Mazzi is zaterdag op het Vaticaan geweest, waar hij een gesprek had met een medewerker van de paus. Nadien had hij een onderhoud met kardinaal Florit. De kardinaal heeft hem voorgesteld, het geschil te beëndigen door een ge zamenlijke celebrering van een kerst mis. Ook bood de kardinaal hem een functie bij zijn staf aan. Mazzi wil echter, dat eerst zijn ontslag onge daan gemaakt wordt. Enk NED. HERV. KERK Beroepen te Eist (Gld.) (toez.), E. E. H. Kalkman te Maassluis; te Hoo- geveen, W. Vons te Kethel; te Hui zen (vac. J. H. Cirkel) en te Vlaar- dingen (vac. G. Biesbroekj, C. J. P. Lam te Putten; te Schipluiden, B. van der Lelie te Hansweert; te Wan- neperveen (toez.), P. Kamstra te Woudrichem. Bedankt voor Eethen (toez.), S. W. Verploeg te Leerdam; voor Ens NOP), M. Fokkema te Nieuwleusen. Geref. Kerken Aangenomen naar Leiden (vac. E Haverkamp) ,H. Hortensius te Har derwijk. Geref. Gemeenten Bedankt voor Wolfaartsdyk, A. Kok te Poortvliet. is voor conclusies, omdat men „nog onderweg" is, maar er is toch ook niet aan te ontkomen. Persoon Het begrip „de dood" was vroeger voor de medici nogal een oninteres sant onderwerp. Toen werd dat be grip voorgesteld als een persoon. Te genhanger is het leven. Het leven is een nogal onhanteerbare zaak. Het levende als zodanig is een complex opgebouwde eigenschappen in verge lijking tot de dode. Praten over de mens, noemde de hoogleraar eigenlijk niet meer moge- I lijk. Presentaties in de loop van zijn I bijvoorbeeld zeventigjarig bestaan geven een schets van de mens. Het levend zijn neigt tot het ouder I worden en tot de dood. De moderne geneeskunde realiseert zich dat ver lies van leven is functieverlies. Ook I hier volgt herwaardering van de j dood uit. Twee belangrijke ontwikkelingen kunnen correcties aanbrengen in de j ademhaling en de bloedsomloop. Daarna werd het moeilijk vast te ïssie stellen wanneer iemand dood was. In p, het verloop van uren, soms dagen delii concludeert men dit Jjksu In de vier jaar van het bestaan van hooi de chirurgische afdeling van de VU ie eb zijn bij 74 patiënten reanlmaties van fa ademhaling en bloedsomloop ver- T richt. Bij 36 gebeurde dit'met succes. Vrijheid Toch stond prof. Den Otter op het standpunt, dat ieder mens vrijheid en ruimte moet hebben om zijn eigen dood te sterven. Rijpheid en wijsheid van de medicus in kwestie worden op de proef gesteld om terug te treden. Na ês b< Prof. Kuitert besprak de herwaar- !je a dering van de dood op het theolo- j gisch vlak, een nog onontgonnen ge- bied. De traditionele leer is. dat ster ven een van de gevolgen van de zon de is. De bioloog en de medicus kun- 1 nen echter mei deze stelling niets j beginnen en ze mogen in de kerk ook meepraten. Het sterven, respectievelijk afster ven als moeten sterven zijn met de mens gegeven Tastenderwijs kwam de spreker naar de Bijbel tot de conclusie, dat door de zonde het ster ven als dood in onze wereld is geko men. Door de kennis van de zonde is sterven als dood ter sprake gekomen. Zoals door de kennis de regenboog in j Israël verbondsboog is geworden. De i natuurkunde heeft uitgezeefd. dat het een lichtbreking is. Die was er ook al voor Gods belofle. Positief Prof. Kuitert stelde, dat het ster ven als een moeten ondanks de lossing van de dood blijft en nu kans krijgt om opnieuw of voor eerst positieve zin te krijgen. De mens heeft een „getermijnde" j tijd. Daar moet hij mee tevreden zijn. Alleen de vroegtijdige dood is w onmenselijk, niet het sterven op zich- [fcC zelf. „Het houdt ons bescheiden. Het Igj] ie tijd f Ned. Prot. Christelijke** Schijtvershond 50 jaaP^ ROTTERDAM De Nederlandse Protestants Christelijke 'Schippers- bond bestaat in januari vijftig jaar. Dit wordt 15 januari gevierd in het Hilton Hotel in Rotterdam, waarbij o.m, de staatssecretaris ver verkeer en waterstaat M. J. Keijzer een rede zal houden. Bij de bond zijn ruim 1000 bin- nenvaartondernemers met één of meer schepen aangesloten Het to tale laadvermogen bedraagt. 300 000 ton. Met zusterorganisaties wordt hhe samengewerkt in de Stichting Ne derlandse Particuliere Binnenvaart. ster- L ver- iu de f >r hel ons komt er ook op aan hoe beheert", aldus prof. Kuitert. :sd: r a bel 'kz hi pei C isp

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2