Gaat u op visite? Geschenkidee neem iets wdfc? mee onderzett ,Deur nog niet dicht gegooid' Elektronica dient gladheidbestrijding Morgt en verschijnt ons Kerstnummer Proces Hans van Z. begint 11 februari Vloeibare sneeuwketting Yorkshire-trips in buitenseizoen Experiment op de wegen Zuid-Afrika en Rhodesië in VN veroordeeld Nederlaag aan zichzelf te wijten Braziliaanse officieren ontslagen Communisten achter inarktbrand op Ambon El Salvador wil Nederlandse schip Rotte Krachtige kern proef in de VS I I I I I bon 1 VRIJDAG 20 DECEMBER 196» AR-voorsitter over de brief van PPR i' E (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Mijn eerste Indruk van de brief die het bestuur van de PPR ons heeft gestuurd is dat er nog niet definitief deuren zijn dichtge- eootd." Dit zei de voorzitter van de ARP, dr. A. Veerman ons gistermid dag in een kort commentaar, op de brief die door de PPR aan het be stuur van de ARP is gericht. De heer Veerman meende dat deze brief aansloot bij de gesprekken die de AR en de PPR de laatste tijd gevoerd hebben. De toon noemde hij prettig. De PPR zegt weliswaar dat zij wei nig heil ziet in een voortgang van het gesprek met de ARP maar anderzijds eindigt men toch met een „wellicht tot ziens." Dit duidt er mijns inziens op dat de PPR voor de toekomst de mogelijkheid voor een gesprek nog open houdt, aldus de AR-voorzitter. De PPR zegt dat zij in tegenstelling tot de ARP voorstander is van een progressieve concentratie. Zij voegen hier echter aan toe dat de tijd zal leren of hun oordeel juist is. Daarom houd ik er rekening mee dat de opvat tingen van de PPR over een progres sieve concentratie in de toekomst toch nog een verandering kunnen on dergaan, aldus dr. Veerman. De heer Veerman noemde de opvat ting van de PPR dat de ARP haar onafhankelijkheid om een eigen poli tieke koers te varen verloren heeft volstrekt onjuist. Het enige waar de ARP aan gebonden is zijn de bekende resoluties van het convent van 25 mei jl., aldus de ARP-voorzitter. Ik heb niet het gevoel dat ons be leid sedert die tijd afhankelijker is geworden, zei hij. Dr. Veerman zei ten slotte dat de ARP de brief officieel zal beantwoor den. Daarvoor zal echter eerst nog enig overleg in het bestuur plaats vinden. Zoals gezegd, heb ik nu mijn eerste indrukken weergegeven, aldus de heer Veerman. Van Thiel: Kerstvrede beleven in huisgezin DEN HAAG De jarige voorzitter van de Tweede Kamer, mr. F. J. F. M. van Thiel heeft gistermiddag, voordat de Kemer op reces ging tot 21 januari, de hoop uitgesproken dat de leden thans in hun huisgezin de Kerstvrede zullen beleven die in de wereld niet is te vinden. „Bezinning op de afschuwelijke si tuatie in de wereld getuige de oorlog in Nigeria zal hopelijk lei den tot nog meer inspanning om een einde te maken aan deze toestand." (in fraaie geschenkverpakking) VOOR VADER, MOEDER EN KIND DEN HAAG Op een viertal plaatsen in ons land worden mo menteel proeven genomen met elektronische gladheidsmelders. Initiatiefnemer is de Rijkswa terstaat, die wil onderzoeken of het mogelijk is het wegopper- vlak met preventief werkende chemicaliën te behandelen als voor het optreden van gladheid de weersomstandigheden kri tisch zijn geworden. De gladheidsmelder geeft een sig naal door aan de betrokken wegbe- heerder. Deze kan dan maatregelen treffen op de bedreigde plaats on middellijk te gaan strooien. Het is moeilijk, zo niet onmogelijk te voorspellen waar gladheid in de vorm van iizelafzetting of bevriezing van een nat wegdek zich zal voor doen. De eerste verschijnselen zijn nauwelijks waarneembaar, terwijl het bovendien vaak om plaatselijke storingen gaat. Het huidige systeem van alarme ring is dan ook een samenspel van een groot aantal personen en instan- (Van onze redacteur automobilisme) ROTTERDAM Een nieuw en nuttig accessoire, dat het doordraaien van autowielen op sneeuw of ijs voorkomt, is door General Motors in de Verenigde Staten ontwikkeld. Door een knop op het instrumen tenbord in te drukken, kan de bestuurder van een automobiel che mische vloeistof op de banden van de achterwielen spuiten (via in de koffer gemonteerde vacuumsproeiers). Het produkt, Vloeibare Sneeuwket ting genoemd, verhoogt tot dfie maal toe het normale trekvermogen op ijs of compacte sneeuw. De vloeistof, die over vele kilometers besneeuwde weg op de banden blijft kleven, verdwijnt vrij spoedig indien op een droge weg met hoge snelheden wordt gereden. Binnenkort zal dit "schuurmiddel", dat uit een spuitbusje komt, door Ge neral Motors op de Nederlandse markt worden gebracht. De dash board-inrichting wordt nog niet op de in ons land verkochte GM-automo- bielen gemonteerd, wat betekent dat de vloeibare sneeuwkettingen met de hand moeten worden aangebracht. Van een onzer verslaggevers) Drie steden in het Engelse graafschap Yorkshire en Noordzee Veerdiensten NV hebben gezamen lijk een goedkope mogelijkheid geo pend om buiten het seizoen van een korte vakantie op zee en in een van de mooiste streken van Engeland te kunnen genieten. Er zijn drie varia ties van deze zogenaamde „package tours": een „shopping tour" van drie dagen, een „luxe weekend tour" van vier dagen en een achtdaagse „three centre tour". De drie trips kunnen van 1 oktober tot 15 mei worden gemaakt De toeristische organisaties van Yorkshire en Noordzee Veerdiensten proberen op deze manier een deel van het publiek te krijgen dat er in de niet-vakantiemaanden toch een paar dagen tussenuit wil. En die kans voor de buitenseizoen-toerist is in dit geval aantrekkelijk. Yorkshire is het grootste Engelse graafschap en heeft zeer veel na tuurschoon. Yorkshire is het land van Robin Hood en van de gezusters Brontë, die beroemd zijn geworden door hun gedichten en romans. Het is tevens de streek van de groene dalen. heidevelden, moerassen, kastelen, ruïnes, gezellige herbergen en van heel veel historie. Middelpunt van de Yorkshi- re-historie Is de oude stad York. in vroeger jaren de hoofdstad van het toenmalige Engeland. York heeft een van Engelands beroemdste abdijen (nu in restauratie voor 20 miljoen gulden!), een groot deel van de stadsmuren en poorten uit de Ro meinse tijd, Middeleeuwse straatjes en in een museum precieze na bootsingen van straatjes en inte rieurs uit de tijd van Dickens en Koningin Victoria. Andere beroemde centra van Yorkshire zijn de aan een prachtige baai gelegen badplaats Scarborough (40.000 inwoners en evenveel hotel bedden: zie foto) en de bloemenstad (vroeger ook bekend om z'n ge neeskrachtige bronnen) Harrogate. De „shopping tour" (kosten 25-logies en maaltijden in hotel) gaat naar Scarborough, de ..luxe weekend tour" (ƒ90, verblijf in eerste klasse hotel) voert naar Scar borough en York in de „three centre tour" (ƒ134. eerste klasse hotels) omvat bezoeken aan York, Scarbo rough en Harrogate. De twee laatste trips, zijn af- eestemd op toeristen die met een eigen auto reizen. Bij de genoemde prijzen komt uiteraard de pas- sageprijs, die in het buitenseizoen slechts 90 gulden bedraagt, waarbij nog eens gerekend kan worden op een reduktie van 50 procent op het normale tarief voor een auto. De overtocht Rotterdam (Euro- poort)-Hull wordt gemaakt met de schepen Norwind of Norwave. (Van onze redacteur automobilisme) ties. De Wegenwacht, de rijkspolitie, benzinepomphouders en (aan me de-weggebruikers denkende) automo bilisten zijn de voornaamste infor manten van de kantonnier, die op zijn wegvak van ongeveer tien kilo meter lengte de verantwoordelijke persoon is voor het te lijf gaan van ijs en sneeuw. •fe Samenwerking Globaal geschat worden voor de gladheidsbestrijding op de rijkswe gen (geen kilometer is hiervan uitge zonderd!) meer dan 5.000 personen en 500 vrachtauto's ingeschakeld. De Rijkswaterstaat kan zelf hierin niet voorzien. Jaarlijks worden overeen komsten aangegaan met plaatselijke nu nog te glad transportondernemingen, die hun materieel ook bulMozers en laafschoppen behoren hier veelal bij en een deel van hun personeel ter beschikking stellen. Dank zij de zeer geperfectioneerde werktuigen voor het laden en het strooien kan thans aanzienlijk sneller en effectiever te werk worden ge gaan dan vroeger. Een door een mo tor aangedreven laadtransporteur brengt het strooimateriaal in circa acht minuten van de opslagplaats in de strooier. Nog maar enkele jaren geleden deed men hier met de hand zeker drie kwartier over. Bijna iedere kantonnier heeft ten minste de beschikking over een laad transporteur, een mechanische zand-zoutstrooier (ook vaak een wat kleiner type voor de gladheidsbestrij ding op fietspaden), een sneeuwploeg en een opslagplaats. Sneeuwblazers zijn er ook, zowel lichte als zware. In tegenstelling tot vroegere jaren wordt bij sneeuwval niet langer ge wacht tot zich een voldoende dikke laag heeft gevormd. Al bij het neer- dwarrelen van de eerste sneeuwvlok ken begint men te strooien om de vorming van een harde ijskorst van vastgereden sneeuw tegen te gaan. Het verkeer zorgt er dan meestal zelf voor dat de sneeuwbrei naar de zij kanten van de weg wordt gewerkt. ■fo Wegenzout Als strooimateriaal wordt steeds meer wegenzout gebruikt Bij het op treden van gladheid heeft het strooi en met zand weinig of geen zin. om dat dit gemakkelijk van het wegdek waait, het directe contact tussen het smeltmiddel en de ijslaag belemmert, en voor de wegbeheerder nog eens een blijvend ongerief vormt op ber men en in rioleringen. Doordat het gebruik van zand te genwoordig zoveel mogelijk wordt beperkt, kan per vracht een aanzien lijk langer weggedeelte worden be werkt. Met een zand-zout-lading van vijf kubieke meter kan ongeveer tien kilometer weg behandeld worden. Bij uitsluitende toepassing van wegen zout wordt het bestrooibare traject vele malen langer. Proeven In dit winterseizoen zal de Rijkswaterstaat proeven nemen met verschillende hoeveelheden strooi- middelen. Dit om het minimaal beno digde en meest effectieve strooimid- del te kunnen bepalen. De gladheidsbestrijding is voor het Rijk een kostbare aangelegenheid. Voor de aankoop en vervanging van materieel wordt jaarlijks een bedrag van rond één miljoen gulden besteed. Daarnaast moet de steeds weer wisselende prijs van deze grillige Ko ning Winter worden betaald. Deze komt neer op gemiddeld vier gulden per uur strooien per kilometer rijstrook. NEW YORK De Algemene Ver gadering van de VN heeft gisteren met 111 tegen één stem (Zuid-Afrika), zonder onthoudingen racisme, natio- naal-socialismc, apartheid cn derge lijke ideologieën veroordeeld als gro ve schendingen van de rechten van de mens, welke de vrede en veilig heid in de wereld in gevaar brengen. De vergadering beschuldigde Zuid-Afrika. Portugal en Rhodesië 1 van voortdurende schending van de rechten van de mens en de funda mentele vrijheid. Engeland werd, „omdat het geen oplossing heeft wil len brengen voor de kwestié-Rho- desië", aansprakelijk gesteld voor het lot van de negers in Rhodesië. Er wordt een beroep op alle landen gedaan om alle betrekkingen met Zuid-Afrika en Rhodesië te verbre ken. NEW YORK Een gewapende man heeft de piloot van een DC-8 van de Amerikaanse maatschappij Eastern Airlines, met 130 passagiers en 8 bemanningsleden op weg van Philadelphia naar Miami, gisteren gedwongen koers te zetten naar Ha vanna, Toen het toestel over Jackson ville in het noorden van Florida vloog, liet de piloot per radio weten dat er een gewapende man in de cockpit was en dat hij naar Havanna zou vliegen. Kloos over werkgevers: DEN HAAG De werkgevers in de metaal hebben het volgens NW-voorzitter Kloos aan zichzelf te wijten dat zij zware nederlagen moesten incasseren bij de onderhan delingen over de metaal-cao. Ze ïljn begonnen met onrealistische uit gangspunten. Hetzelfde geldt voor de opstelling van de centrale werkgeversverbon den, die menen, zich met ruggesteun van de regering in de SER aan een minimum-aanbod te kunnen vast klampen. Op een hoofdbesturenvergadering van het NVV zei de heer Kloos giste ren dat de laatste jaren onlust zich heeft opgestapeld over de halsstarri ge houding van de werkgevers die het arbeidspatroon in Nederland niet grondig willen wijzigen. De vakbe weging heeft naar zijn oordeel de taak. aan die gevoelens van onlust een beleid te ontlenen dat is gericht op de evolutie van de bestaande naar meer aanvaardbare arbeidsverhou dingen. zonder dit proces in een clfb- os te laten uitmonden. De NW-voorzitter verwacht dat de parlementaire enquête naar de ver mogens- en machtsverhoudingen er waarschijnlijk wel zal komen en dat die een bijdrage zal leveren tot het openleggen van machtsmisbruiken. De resultaten van de onderhande lingen over de metaal-cao noemde hij „een overweldigend succes". Morgen vindt U in de zaterdagkrant onze bijzonder verzorgde Kerstbyiage. Wjj begeleiden deze traditie niet met de versleten term dat „kosten noch moeiten zyn gespaard". Het is niet uw zorg wat het allemaal kost; u hebt recht op een uitstekend num mer en dat krijgt U dan ook. Bij het samenstellen van de extra Kerstkrant zijn wij niet uitgegaan van eigen interesses, maar hebben wij uitsluitend het oog gehad op wat er in de verschillende belang stellingssferen van onze lezerskring leeft. Na de introductie van het motto „Want alzo lief", leest u de kern achtige meditatie van onze gast, dr. J. J. Buskes, een bijdrage die wij hartelijk op prijs stellen. Uit de gevarieerde inhoud sig naleren wij in telegramstijl: Impressies van onze verslagge vers uit drie bijbelse steden: Babel, Bethlehem en Jeruzalem. De vier evangelisten worden verhalend bij u ingevoerd. Prille devotie in de „Sproke van het Kind op Zolder". Kadet Gerda, zuster Damiane en Diakones Wies antwoorden openhartig op de vraag „Hoe staat het met de roepingen?" Uit het leven gegrepen is het UTRECHT De 26-jarige Utrechtse moordenaar Hans van Z. zal op dinsdag 11 februari voor zijn rechters in Utrecht moeten verschijnen. De bejaarde Utrechter (bijgenaamd Ouwe Nol), die Van Z. tot enkele mis drijven zou hebben aangezet moet op dinsdag 18 februari voorkomen. De officier var justitie in Utrecht, mr. A. Somerwil. die is belast met de berechting van beide verdachten, heeft woensdag de zes pagina's tel lende dagvaarding van van Z. uitge bracht en gisterochtend die van R. De rechtbank hoopt de zaak van de Computer berekent belastingaanslag APELDOORN De directeur- generaal van de belastingen heeft gisteren in Apeldoorn een nieuwe computer in dienst gesteld. Het ap paraat moet de voorlopige en defi nitieve aanslagen voor inkomsten- en vermogensbelasting van drie en een half miljoen belastingbetalers bere kenen, de aanslagbiljetten maken en de adressenlijst bijhouden. De computer kan twee getallen van acht cijfers in 67 miljoenste delen vaneen seconde optellen, heeft negen magneetbanden met elk 70.000 belas tingplichtigen en kan 900 ponskaar ten per minuut verwerken. Journalisten willen staken BRASILIA President Costa e Silva van Brazilië heeft gisteravond een aanvullend decreet uitgevaar digd. dat een nieuwe zuivering in houdt. Hij kan nu politieke rechten voor tien Jaar opschorten, leden van vertegenwoordigende organen hun mandaat ontnemen en over heidspersoneel ontslaan. Hij heeft al een aantal officieren ns-ar huis gestuurd. De journalisten in het land over wegen in staking te gaan als de censuur lang mocht duren. De rege ring heeft gezegd, dat de censuur zal worden opgeheven als de pers mee werkt. Wat in de praktijk betekent, dat geen tegen de president gerichte artikelen mogen verschijnen. Uit documenten, die de regering heeft uitgegeven, moet het bestaan van een "contra-revnlutionaire" be weging blijken. Vooral de progressie ve geestelijkheid in het land wordt door de president gebrandmerkt als "staatsgevaarlijk". Utrechtse moordenaar ln een week rond te hebben. In de dagvaarding wordt Van Z. ten laste gelegd de moord op de 37-jarige Coby van der Voort uit Amsterdam (op of omstreeks 29 april 1967) de moord op de bejaarde win kelier in feestartikelen J. A. Donse uit Utrecht (op 31 mei 1967), de moord op de alleenwonende vee houder Reijer de Bruijn uit Heeswijk bij Montfoort (on 12 augustus 1967) en de moord op de 26-jarige Rotter damse lerares Elly Hagers (op 23 juli 1964). Bovendien wordt Van Z. beschuldigd van een poging tot doodslag met voorbedachten rade op de 66-jarige weduwe W. Woortmeijer- Nikkel uit Utrecht op 17 december 1967. Voor de zaken Donse en De Bruijn wordt Van Z behalve moord subsi diair doodslag, gepleegd om diefstal mogelijk te maken, diefstal met ge weldpleging. de dood ten gevolge hebbende, ten laste gelegd. Voor de zaken Van der Voort en Hagers wordt Van Z naast moord ook subsi diair van doodslas: beschuldigd. De 75-jarige Utrechter R. is uitlok king of medeplichtigheid aan de misdrijven Donse en De Bruijn en de weduwe Woortmeijer-Nikkel ten laste gelegd. DJAKARTA De militaire over heid heeft na tien maanden ontdekt dat communisten de marktbrand op Ambon hebben gesticht, in februar' Het Indonesische persbureau Anta ra meldt dat de uit China afkomstlci Ping Ang. alias Christoffel Kho, d< hoofdverdachte, een paar dagen gele den heeft hekend sinds 1959 actief li' van cte verboden communistisch nartii te zijn geweest. Hij zei de markt in brand te heh hen gestoken met hulp van door dr communisten eeoefende leden van de Republiek der Zuid-Molukken, een "teparistische beweging. Charles Dickens' tot filmmusical verwerkte Oliver ia gisteren in het Amsterdamse Du Miditheater in première gegaan. Prinses Margriet en echtgenoot mr. Pie- ter van Vollenhoven waren ook van de partij om van de ge zongen versie van Dickens werk te genieten. Vergiftigde wijn als Kerstgeschenk ZURICH Een Zürichse apotheek had voor alle goede klanten een ver rassing: een fles versterkende wijn als kerstgeschenk. Woensdagavond evenwel bevonden zich reeds vijftien van deze mensen in het ziekenhuis met verschijnselen van min of meer ernstige vergiftigingen. gesprek met een cartoonist: ,,'n Klauwtje sigaren." Connie Van- denbos en twee jonge Rotter dammers geven andere facetten van modern leven accent Niet minder eigentijds is ons kort verhaal onder de harte- kreet „Ik kan het echt niet meer". Een pagina vol denkwerk: prijs- puzzels, schaken, dammen en een grote kleurwedstrijd voor de jeugd. Een attractieve prijsvraag, nl. het raden van torens, staat bij een interessante reportage over de familie van het beroemde Billy Smart Circus. Mensen van zes verschillende denkrichtingen, een Jood, een Boeddhist, een Christin, een Is lamiet, een Spiritiste, en een Humanist schreven over ge loofsbrieven in de toekomst. Sluitstuk is een boeiende pagina over de ruimtevaart onder de actuele kop „Eindpunt Maan". Na aanvaring SAN SALVADOR Het 6.260 ton metende Nederlandse schip Rotte van de redery Vinke en Co in Rot terdam is woensdag aangehouden en# opgebracht naar Puerto Somoza. Volgens El Salvador is de Salva- doriaanse vissersboot San Rafael in de Golf van Fonseca door een aan varing met de Rotte vergaan. De vissers konden door collega's van een» andere boot worden gered. El Sayador verwijt de Nederland se zeelui naast de aanvaring, dat ze niet genoeg hebben gedaan om de drenkelingen hulp te bieden. Het zal Nicaragua om uitlevering van schip en bemanning vragen. LAS VEGAS/NEVADA De VS hebben gisteren een van de grootste kernproeven verricht, die ooit ter wereld tot stand zijn gebracht. Dit geschiedde ondergronds op een ter rein by Las Vegas. De bom was vijftig keer krachtiger dan de eerste kernbom, die in de Tweede Wereldoorlog op Hirosjlma werd neergeworpen De kracht ervan is gelijk aan die van een miljoen TNT. De proef is genomen ondanks krachtige protesten van omwonenden in de wijde omgeving, die vreesden, dat de ontploffing schade zou kunnen veroorzaken tot op vele kilometers van het proefterrein. Op 160 km afstand van het proef gebied schudden grote gebouwen op hun grondvesten. Zelfs op meer dan 400 kilometer afstand werden nog schokken waargenomen. ROME Bij Nardello in Italië, waar zich een NAVO-basis bevindt, heeft men gisteren een Duitser aan getroffen die dood in zijn auto lag. Hij was door uitlaatgassen van zijn voertuig vergiftigd. Aangezien de man een kaart bij zich had waarop de NAVO-basis was omlijnd houdt men rekening met de mogelijkheid van spionage. Ik geef op als T nieuwe abonnee: I betaalt: par kwartaal par maand Als beloning voor mijn aktivltelt ontvang ik aan onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertlan dagen gratia.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7