DELTASCHADEWET OOK VOOR WERKNEMERS SPINAZIE UW EIGEN KRANT Commentaren Marketakis vrijwillig terug naar Griekenland 600t""w99 Goudprijs omhoog na uitlating a.s. minister decoratief en praktisch zo'n Onderzettend Het Kwartet Nixons verklaring kwam te laat Duitse orders voor 360 min Weinig wind SPREUK Voorstel Bewijs ONDER DWANG TÉGEN JUNTA GETUIGD' Melkprijs met j Forse looneisen in cent omhoog? sisarenindustrie Johnson heeft de Hongkonggriep kook- opporoten bonJ I I I G Nieuwe leidse Coeramit Donderdag 19 december 19ó8 49ste jaargang 0' - vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr- E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het Leger des Heils ontplooit allerwege zijn kerstactiviteiten. Zo heeft het meer dan duizend Amsterdammertjes een hartverwarmend feest aangeboden in de recreatiezaal van de Spaarbank van de stad Amster dam.. De sfeer van mist en blijmoedigheid, ook door het zingen van tal rijke kerstliedjes, moest de jeugdige kerstgastjes wel een onvergetelijke avond bezorgen. LONDEN De prijs van goud in Europa is gisteren gestegen door een uitlating van David Kennedy, die minister van financiën in Amerika onder Nixon zal worden. Volgens Kennedy was het niet uit gesloten dat de regering-Nixon ver hoging van de officiële goudprijs zal pverwegen I Nixon zelf haastte zich gisteren te fceggen dat hij geen noodzaak daar voor zag. Maar zyn verklaring kwam "1 {te laat om op de Europese markten hog de invloed van Kennedy's uitla- ting weg te nemen. Nixons tegen- spraak zal de speculatie inmiddels echter wel hebben gekalmeerd. i In vooraanstaande Londense finan- T piële kringen was fnen in het alge- t meen niet geneigd aan te nemen dat '*H kennedy met zijn verklaring een L Voortijdige aankondiging van een goudprijsverhoging heeft bedoeld. Men meende dat zijn verklaring eer- Öer een voorbeeld is van gebrek aan Ervaring in het beantwoorden van Vragen van journalisten. Vele waar- hemers wezen erop, dat de inflatore gevolgen van een goudprijsverhoging net anti-inflatore effect van de Ame rikaanse disconto-verhoging van pinsdag te niet zouden doen. i Maar Kennedy's verklaring wekte i (n de door drie internationale finan- Als compensatie aan koop tanks DEN HAAG Als compensatie voor de aankoop van Duitse Leo- pardtanks ter waarde van 400 mil joen mark, kriigt de Nederlandse in dustrie voor 360 miljoen DM aan hoogwaardige technische-industriële orders. Minister Den Toom vindt dat „een verheugend resultaat", antwoordt hij Ie Eerste-Kamercommissie voor de fensie. Indien de Eerste Kamer het be- effende wetsvoorstel goedkeurt, zal 'olgende week vrijdag het contract tot aankoop van de tanks kunnen 'orden ondertekend. WASHINGTON In Amerika zijn 31 mensen aangehouden, die ge poogd zouden hebben door middel van vervalste papieren aan de mili taire dienstplicht te ontkomen. Op dit misdrijf staat een gevangenisstraf van ten hoogste vijf jaar en een boe- tot 10.000 dollar. ciële crises in iets meer dan een jaar toch al gespannen goud-marktzehu- wen de bekende veiligheidsimpuls van kopen. Speculanten die al maan den lang op een prijsverhoging had den gegokt kwamen ook weer in de markt. De golf van aankopen leidde ertoe dat de prijs op de Londense vrije goudmarkt met 67,50 dollarcents per ounce steeg tot een hoger peil dan in de tijd na juni het geval is ge weest. In Zürich steeg de prijs tot 41,75/42,99 dollar bieden/laten. Hier was de prijs in zes maanden niet zo hoog geweest. Er werd naar schatting zeven ton verhandeld. Volgens han delaars bestond er grote vraag van Franse zijde, ondanks de beperkingen van het deviezenverkeer. Op de Parijse goud'markt steeg de prijs met 68 dollarcents tot 44,28 dol lar, hoger dan ooit in de tijd na mid den augustus. In Milaan steeg de prijs van 41,11 tot 42,42 dollar, in Frankfort van 39,75 tot 40,45 dollar. In Hongkong steeg de goudprijs met 67 cents en in Beiroet met 20 cents. Waar reeds jaren voor was gepleit, niet het minst door de Zeeuwse visserij, is er. Bij de Tweede Kamer is de Deltaschadewet ingediend. Bijzonderheden: de gedupeerden moeten een ëigen risico nemen; werknemers komen ook voor vergoeding in aanmerking. Vooral daar de Zeeuwse visserij was gepleit naar een goede schaderegeling. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De regering heeft bjj de Tweede Kamer een ontwerp ingediend voor een Deltaschadewet. Voor deze wet is jaren gepleit, vooral in de provincie Zeeland. De wet zal niet alleen tegemoetko ming in de schade regelen als gevolg van de Deltawerken, maar ook in verband met de afsluiting van de Lauwerszee. Om voor een tegemoetkoming in aanmerking te komen moet de scha de het gevolg zijn van: Verandering van de waterbewe ging in de afgesloten bekkens; wijziging van het zoutgehalte van het water; belemmering van de vrije vaart naar zee. Bij regeling van de schade denkt men bijvoorbeeld aan scheepswer ven, die hun hellingen moeten aan passen aan het vensdhil tussen eb en vloed; mosselkwekers, die door de vermindering van het zoutgehalte hun bedrijf niet oneer kunnen uit oefenen en aanverwante en toele verende bedrijven, zoals verwerkers van visproducten en kuipers van va ten, en de schade voor werknemers als het bedrijf niet meer geheel of 'helemaal niet meer kan worden voortgezet. Werknemers Op dit laatste punt de schade voor werknemers is het wetsont werp concreet. Als een werknemer 42 jaar of jonger is, heeft hij maxi maal 12 maanden lang reoht op tach tig procent van het gemiddelde loon, dat hij zou hebben verdiend, als hij in zijn oude beroep was gebleven. Als hij ouder is dan wordt de uit keringsperiode een maand langer voor elk jaar dat hij de leeftijd van 42 heeft overschreden. Voor een werknemer die bij zijn ontslag 60 jaar of ouder is wordt de tegemoet koming tot zijn 65ste jaar uitge keerd. Alle uitkeringen zullen steeds worden aangepast aan tussentijdse veranderingen van het loonpeil. Bij het berekenen van reële schade zal steeds worden uitgegaan van een zeker eigen risico voor de getroffene. Dit betekent bijvoorbeeld, dat ie mand, die zijn gemiddelde winst van een aantal jaren met tien procent ziet dalen, niet op een vergoeding van de schatkist mag rekenen. Wie op goede gronden moet vrezen, dat de Deltawerken hem meer dan tien procent schade bezorgen in zijn inkomsten, zal uit liet ingediende wetsontwerp in grote trekken kun nen afleiden hoe groot zijn tegemoet koming zou uitvallen. Uiteraard moet men de geclaimde schade kunnen waarmaken. Het berekenen van deze schade zal in elk voorkomend geval in overleg gebeuren tussen betrokkene en het rijk. Voor dat overleg zijn in het wetsontwerp enige spelregels vastge legd. Zo worden zij, die schade lijden, in vier categoriën ingedeeld. „Aanp; assingswerken De regering gaat er van uit, dat de in het betrokken gebied bestaande activiteiten zoveel mogelijk in stand moeten worden gehouden. Daarom zal bij het overleg in elk afzonderlijk geval eerst worden bekeken, of de schade door zogenaamde „aanpas- singswerken" kan worden voorko- L.S. Den lezer heil. Een wat officiële aanhef voor een brief, maar ook de titel van een rubriek in onze krant, die, dank zij de pen van redacteur Huib Goudriaan, voor het merendeel van onze lezers een gemakkelijk aansprekende brok leesstof is gaan betekenen. Een variatie op een tv-term: LS bereikt een grote leesdichtheid. Ook in 1969 gaan wij met die rubriek door. Er liggen plannen gereed voor goede verhalen. In uw omgeving weet u misschien een goed onderwerp voor LS? Schrijf gerust aan Huib Goudriaan. Schrijf ons s.v.p., als u in uw omgeving een nieuwe abonnee weet. Want ook dat is bijzonder belangrijk. men. In de kosten van deze werken wordt dan een tegemoetkoming ver leend. Kan de schade niet geheel worden voorkomen, maar zal het toch econo misch verantwoord zijn het bedrijf voort te zetten, dan zal ook een tege moetkoming worden gegeven om de achteruitgang in het bedrijfsresultaat gedeeltelijk goed te maken. Pas als noch het een noch het an der een afdoende oplossing is komt overplaatsing van een bedrijf naar elders aan de beurt en zal in de kosten daarvan worden tegemoet ge komen. Wanneer blijkt, dat ook overplaat sing geen oplossing biedt, kan de overheid toestemmen in bedrijfsslui ting. Dat kan worden verwacht bij de griendbedrijven op hoger gelegen gronden en bij een deel van de mos selkwekerijen. In dat geval zal de vergoeding wor den gebaseerd op dezelfde normen als die eerder zijn getroffen voor oester kwekers: een volledige vergoeding van vermogensschade en een tege moetkoming in bedrijfsschade gelijk aan acht maal de gemiddelde jaarlijk se winst. Als iemand bezwaar heeft tegen een besluit, dat hem indeelt in een van de vier categorieën van gedupeer den, dan kan hij in beroep gaan bij de Kroon. Meent men. dat de over heid de schade niet op de juiste wijze heeft vastgesteld, dan staat de moge lijkheid van beroep open bij de arron dissementsrechtbank. DE BILT Een uitgebreid ge- I bied van lage luchtdruk met meerdere kenien strekt zich uit van Scandinavië naar Frankrijk, Midden- en Oost-Europa. Boven de Britse eilanden bevindt zich een uitloper van een hogedrukge- bied boven Groenland. Met de I noordoostelijke tot noordwestelij- I ke winden die hiervan het gevolg zijn, wordt koude lucht uit de Poolstreken aangevoerd, die bo ven het relatief warme Noordzee water aanleiding tot buienvor ming geeft. Deze zullen in hoofd- I zaak de kustprovincies beïnvloe- I den. Het komende etmaal trekt de I rug van hoge luchtdruk boven de Britse eilanden naar het vaste land, waardoor er de komende I nacht weinig wind zal zijn. Deze rug wordt gevolgd door een de pressie ten westen van de Britse einlanden die naar de Noordzee trekt. Later zal de wind draaien naar zuid tot zuidwest. Vannacht kunnen de temperaturen lagere waarden bereiken dan de afge lopen nacht, toen er plaatselijk drie graden vorst werd gemeten. Hier en daar kan zich mist vor men. Morgen overdag zullen de temperaturen ongeveer dezelfde I zijn als vandaag. Vooruitzichten voor zaterdag: Zon: minder dan 40 procent. Wie geen foutet maakt, maakt gewööiiïijfc'niets. PHELPS „Nee, hij zit bij de voetbalwed strijd DE BILT Veranderlijke bewolking met, voornamelijk in de kustprovincies, plaatselijk een bui. Aanvankelijk weinig wind, draaiend naar zuid tot zuidwest en toenemend tot ma tig. Vannacht lic'hte tot matige vorst en 'hier en daar mist. Mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 19 december: zon op 08.45, onder 16.30; maan op 09.03. onder 15.32 Nieuwe maan TJET voorstel van Kissinger inzake Vietnam is niet nieuw. Niette- I min verdient het aandacht omdat het komt van een der belangrijkste advi seurs van de toekomstige president I van de Verenigde Staten. Kissinger wil Washington met Hanoi laten onderhandelen over troepenver mindering; Saigon en het Bevrijdings front moeten zich bezighouden met de politieke toekomst van Zuid-Vietnam. Van belang is, dat de adviseur van Nixon niet wenselijk acht dat Ame rika Saigon onder druk zet om in te stemmen met een coalitieregering I waarin ook het Bevrijdingsfront. I Hanoi heeft het voorstel al afgewim- peld om begrijpelijke redenen ove rigens. Het blijft ontkennen dat het troepen in Zuid-Vietnam heeft. Op dit punt kan het eenvoudig niet toe geven. De weigering van Hanoi sluit echter een stilzwijgende overeenkomst via besprekingen achter de schermen niet uit. Kissinger noemt zelfs nadrukke lijk de mogelijkheid, in het geheim to vergaderen. De uitspraak van Kissinger is óók van belang, omdat de andere partijen al in een vroeg stadium weten met welk beleid zy van 20 januari af (de dag waarop Nixon president wordt) moe ten afrekenen. LONDEN Een anoniem tele foontje dat er een bom in zijn vlieg tuig was geplaatst, was de reden dat de Griek Pendelis Marketakis de nacht in Londen heeft doorgebracht en niet gisteravond rechtstreeks is doorgevlogen naar Parijs. Marketa kis is vrijwillig, zoals hij zegt, op de weg terug naar zijn vaderland. Vorige maand ontsnapte de 35- jarige Griek in Straatsburg aan zijn bewakers om daarna voor de Euro pese commissie voor de mensen rechten het Griekse bewind ervan te beschuldigen dat hij was gemar teld. Daarna vroeg hij in Noorwe gen om politiek asiel. Zondag werd Marketakis vermist op een trein reis van Oslo naar Stockholm. De Scandinavische politie stelde een uitgebreid onderzoek naar zijn ver dwijning in, totdat hij gisteren in de Griekse ambassade in Stockholm een verklaring aflegde. Marketakis vertelde dat hij in Straatsburg, waar hij als getuige vóór de Griekse regering zou optre den, op straat was neergeslagen, gevangen was genomen en onder bedreiging tvan twintig communis tische Griekse pistolen was gedwon gen tégen het bewind te getuigen. ONTSNAPPING Toen Marketakis de vorige maand met een andere Griek, Constantine Melitis, uit Straatsburg ontsnapte, had hij echter gezegd dat men hen wilde dwingen vóór de regering te getuigen. Ze vroegen, hen naar Oslo te brengen om asiel in Noorwegen te krijgen. De Zweedse commissie voor Grie kenland vermoedt dat de Griekse regering de gezinnen van Marketa kis en andere overlopers in handen hebben en dat de autoriteiten heb ben gedreigd de vrouwen en kinde ren te laten „betalen" voor de de sertie van de mannen. Voor dit drei gement zou Marketakis zijn ge zwicht en zich vrijwillig naar Grie kenland laten terugvoeren, meent deze commissie. ONDERZOCHT De Zweedse autoriteiten hebben Marketakis, voordat zij toestemming geven dat hij het land uitging, eerst ondervraagd en medisch onderzocht. Er werd niets gevonden wat erop zou kunnen wijzen, dat hij geen vrij willige beslissingen kan nemen. De Griekse ambassade in Stock holm zei dat het nog niet zeker is dat Marketakis direct naar Athene vliegt. Mogelijk gaat hij eerst nog naar Straasburg om zijn voor de Griekse regering belastende verkla ringen te herroepen. JN Guyana (vroeger Brits) heeft de party van premier Burnham by de verkiezingen van enkele dagen geleden haar positie zodanig ver sterkt, dat zy op een meerderheid in het parlement kan rekenen. Het gevaar dat Burnhams tegenstan der Jagan aan de macht zou komen is geweken, en daarmee de vrees dat in Latijns-Amerika een nieuw expe riment naar Cubaans voorbeeld zou worden ondernomen. De uitslag van de verkiezingen is ook geruststellend voor buurland Surina me, dat met een Guyana onder lei ding van Jagan nog meer moeilijk heden zou hebben gekregen dan het nu in het grensgebied al heeft. De overwinning van Burnham is ondanks de onvermydclyke beschul digingen dat er geknoeid is een bew\js, dat zyn beleid van de afge lopen jaren vertrouwen heeft gewekt. Bovendien is opnieuw gebleken, dat by in vryheid gehouden verkiezingen ook in de latyns-amerikaanse landen geen behoefte bestaat aan revolutio naire experimenten, waarbij gebruik van geweld niet wordt geschuwd. EXTRA VOORDELIG Discount verkoop van Perzische Tapijten Mijnders woningimr ».v. Lisse Zie onze advertentie in het blad van dinsdag j.I. DEN HAAG Zeer waarschijnlijk zal de melkprijs voor de consument per 1 januari met een cent per liter worden verhoogd. Deze prijsverho ging, waarover het ministerie van economische zaken nog een definitief besluit moet nemen, hangt samen met de invoering van de BTW. Het produktschap voor zuivel heeft uitgerekend dat een verhoging met 1,27 cent per liter nodig zou zijn, maar op het ministerie gaf men er de voorkeur aan. het te laten bij een cent verhoging. UTRECHT De vakbonden voor de ruim 8000 werknemers in de tabaksverwerkende industrie hebben voor de nieuwe cao-sigarenindustrie verbeteringen voorgesteld, die bij realisering een loonkostenstijging van 12 a 13 procent tot gevolg zou den hebben. Zij willen een loons verhoging van gemiddeld 7 procent, uitbreiding van vakantie- en verlof dagen en verbetering van de pen sioenrechten. Op langere termijn staan de vak bonden een werktijdsverkorting voor tot 40 uur per week. WASHINGTON President lohnson is gisteren in het marine- hospitaal Bethesda in Washington opgenomen. Hij heeft een lichte koorts en kou op de borst gevat. Hij vertoont alle verschijnselen van de Honkonggriep, die in Amerika zovelen te pakken heeft. alle bekende merken IMENEXC0 HOGE RIJNDIJK 25, LEIDEN <cje%ATtS «aIA U, aJxnGuA, opruit"! Ik geef op als T| nieuwe abonnee: naam: straal: plaats: I I betaalt: per kwartaal per maand I I Als beloning voor mijn aktiviteit Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1