METAAL IV2 PCT. MEER Commentaar JAMIN Franse studenten weer in opstand OLGA Het Kwartet Witteveen en Roolvink niet geheel eens Nederland in looninflatie (RITA) Griep in de VS een ramp Dochter van miljonair in VS ontvoerd bon Uw eigen krant... Nieuwe Leidlse Govuaiit Woensdag 18 december 1968 49ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemci pofdredacteur: Dr. E. Diemer oofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvastich is gheblevcn mijn hert in tcghenspoet f" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De werkgevers zijn onder dreiging van een sta king gezwicht voor de eisen van de werknemers, die geen enkele concessie wilden doen tijdens het metaal-overleg. in januari J.J procent, latei' nag 2 itiiniaiunt ra ka a tie toeslag J40 gultlea Kerstgesprok? pok de delegatieleider van hel |Z uidvietnamese bevrijdingsfront Tran Buu Kiem, is aangestoken door de feestelijke stemming zo rondom de jaarwisseling. Lachend brengt hij hier de Vietnamese groet Ibij zijn aankomst in Parijs voor 'de vredesbesprekingen met de door hem bestreden landgenoten. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Voor de 250.000 werknemers in de metaalin dustrie is een akkoord bereikt over de verbetering van de ar beidsvoorwaarden in 1969. De lonen gaan volgend jaar in totaal met 7V2 procent omhoog: op 1 januari met 5'/z procent en op 1 juli 2 procent. Gemiddeld op jaarbasis betekent dit ruim 6V2 procent verho ging de 2 procent wordt ook over de 5% procent berekend. Langs een omweg hebben de vak bonden zo toch een voordeel weten te bereiken voor de georgandseerden boven de ongeorganiseerden. Deze kwestie heeft tot op het laatste mo ment het akkoord in de metaalindus trie in de weg gestaan, maar ten slotte zijn de werkgevers ook hier voor gezwicht. Voor vervolg zie pag. DEN HAAG Minister van sociale zaken en volksgezondheid B. Rool vink heeft op een persconferentie toe gegeven, dat hü op sommige punten van de loonpolitiek verschil van me ning heeft met zyn collega van finan ciën, Witteveen. De heer Kloos, voorzitter van het NVV, had gistermorgen gezegd, dat minister Witteveen de lonen veel strakker in de hand wil houden dan minister Roolvink. Deze zou zelfs be reid zijn af te wijken van de eerder dit jaar gestelde norm van gemiddeld 4,5 procent. In hoofdlijnen zijn beide ministers het met elkaar eens, vertelde Rool vink. Hij realiseert zich dat men zich moeilijk aan die 4,5 procent kan hou den, als de prijzen sterker stijgen, dan nu wordt verwacht. Op grond van de huidige economi sche situatie ziet hij geen enkele re den begin volgend jaar een loonpauze af te kondigen. Het kabinet had eer der dit jaar gezegd, dat een eventuele loonpauze eind dit jaar zou worden bekeken. Dr. J. Zijhtra: OOSTERBEEK Dr. J. Zijlstra. pre sident van de Nederlandse Bank, meent volgens een verslag in De Telegraaf dat ons land volgend jaar in een sfeer van looninflatie terecht komt, omdat de loonkosten met ongeveer 8.5 procent (cao-lonen met gemiddeld 6.5 procent) zullen stijgen, terwijl de verwachte produktiviteitsstijging slechts ruim de helft hiervan bedraagt. Dr. Zijlstra zou deze verwachting hebben uitgesproken in de gisteren ge houden besloten vergadering van het Verbond van protestants-christelijke werkgevers. Van bestuurszijde werd ons meegedeeld dat het verbond met het Telegraafverslag dan ook niet in genomen is. Over dit niet onaanzienlijke re sultaat zijn de vakbonden in de me taalindustrie tevreden; de stemming bij de werkgevers bleek gisteravond echter beneden peil. De werkgeversvoorzitter, ir. K. van der Pols, noemde het resultaat afgedwongen onder dreiging van sta king. Zelfs op onderdelen lieten de vakbonden een keihard nee horen. Zij waren niet bereid tot enige con- De werkgevers hebben geen sta king willen riskeren, omdat deze nog kostbaarder zou zijn geweest dan de omstreden verbeteringen in de cao. De verhouding tussen partijen in de metaalindustrie is hierdoor slechter geworden, zodat ondanks het bereik te akkoord de werkgevers niet ge zamenlijk met de werknemers voor een persconferentie om de tafel wil den gaan zitten. Vakantiegeld De minimum vakantietoeslag is vastgesteld op ƒ540 per jaar voor kostwinners en werknemers boven 23 jaar. Voorts komt er een fonds waarin de werkgevers 2 miljoen gul den zullen storten, bestemd voor fi nanciering van vakbondsactiviteiten; dit betekent een kleine tien gulden per werknemer. Resultaat f^erseqbonbonS l^ERSTbonbonS Premier waarschuwt tegen geweld PARIJS Premier Couve de Murville heeft zelf de lei ding genomen „in het bestrij den van de studentencrisis. Ik zal niet falen", zei de premier tot gaullistische parlements leden. Op dat moment probeer den honderden studenten van de Sorbonne barricades op te werpen in de Boulevard St. Germain. Vandaag hebben de studenten van alle Franse universiteiten korte sta kingen gehouden. In Parijs en Tou louse verwacht men vanavond gro te demonstraties. Alleen in Parijs kwam het tot een openlijk treffen met de politie. Op de Boulevard St. -Michel,in mei en juni het centrum van de re volte tegen de Gaulle, dreef de po litie een menigte studenten uiteen, die naar de Sorbonne liepen. De universiteitsgebouwen werden af gegrendeld. Daarop verlieten honderden an dere studenten de Sorbonne om zich bij de betogers aan te sluiten. De politie wist dat te verhinderen. Tot diep in de nacht bleef het onrustig in het Quartier Latin. Eerder hadden studenten van de universiteit van Toulouse de gebou wen bezet, slechts 24 uur nadat Couve de Murville de studenten had gewaarschuwd, dat de regering streng tegen ordeverstoorders zou optreden. In Nanterre zullen de studenten vandaag korte proteststakingen hou- om nieuw sbonnee iibifiendetijke /ickt- /e^ JÖy Stbto/s-. Het is een misvatting, dat men groter lijkt als men op zijn fatsoen staat. DE BOISSON Javaanse kerk wil nieuwe toekomst voor desajeugd (pag. 2) .,Bon/.o wil graan rijn eigen tent usrr uiced DE BILT In de algemene luchtdrukverdeling kwam het af gelopen etmaal maar weinig ver andering. De kern van een lage drukgebied verplaatste zich van Ierland naar de westelijke ingang van Het Kanaal. Randstoringen van de depressie trekken over Spanje naar Italië en vandaar naar Midden-Europa. De depres sie zelf zal in het komende et maal geleidelijk opvullend naar Frankrijk trekken. DE BILT Veel bewolking met plaatselijk enige regen of natte sneeuw. Zwakke tot ma tige naar noordoost of noord krimpende wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als van daag, maar morgen overdag in de kustprovincies iets hogere temperaturen. Vooruitzichten voor vrijdag: Zon: minder dan 40 procent. min temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: omstreeks normaal Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droag et maal: 40 procent. 18 december: zon op 08.44. onder 16.29; maan op 07.34, onder 14.42. 19 december nieuwe maan. Discount verkoop van Perzische Tapijten Hijnders woninginr.Lisse Zie onze advertentie in het blad van dinsdag j.I. NEW YORK „Een ramp" noemt het Amerikaanse Rode Kruis de griepepidemie. Duizenden scholen zijn gesloten. In New. York heeft een half miljoen mensen (één op elke zestien inwoners) griep gehad. den. De politie heeft de gebouwen bezet, maar kon niet verhinderen, dat het onderwijzend personeel in staking ging. De medische faculteit in Lyon is op last van de deken gesloten, na de relletjes van gisteren. In Marseille heeft de politie een collegezaal ont ruimd, die door honderden studen ten was bezet. TE LANGZAAM Het ministerie van onderwijs liet het lyceum Chaptal in de Franse hoofdstad sluiten, omdat de leerlin gen zich achter de studenten hadden geschaard. Het dagblad Le Monde tenslotte wijt de onrust vandaag aan de re gering, die de onderwijshervormin gen te langzaam zou uitvoeren. loononderhandelingen in de me taal zijn gevoerd met het mei van de stakingsdreiging op tafel. De werknemers zün tevreden over het resultaat. Het enige goede dat de werkgevers ervan weten te zeggen is. dat het nog alleen maar goedko per is dan de nu dus voorkomen staking. Er is van de kant van de vakbewe ging wel stevige druk geoefend. De vakcentralen zelf zijn mèt hun voor zitters in het geweer gekomen. En nu afwachten wat de uitwerking van dit in de metaal genoteerde re sultaat zal zijn op andere onderhan delingen die volgen gaan. Plaats en functie van de vakbewe ging in de samenleving van vandaag zijn de laatste tijd weer sterk in dis cussie gekomen. De indruk is, dat, wanneer zij zich zozeer geldend heeft gemaakt en dit wellicht ook de komende tijd gaat doen dit niet uit weelde het geval is. Er zit een element van noodzaak in. Aan de andere kant is het haar goed recht, te profiteren van de algemene drang naar „inspraak", zoals die drang allerwegen wordt ervaren en trouwens voor een belangrijk deel ook positief te waarderen is. Het thans in de metaal door de vak beweging bereikte resultaat mag door haar en door de werknemers gezien worden. De werkgevers op hun beurt zuchten, al is het resul taat voor hen kennelijk ook niet on overkomelijk. Maar de inschikkelijk heid is ditmaal van hen gekomen. En nu dus zien. of dit resultaat niet gaat doorwerken, niet alleen bij de andere loonbesprekingen maar even eens in de vorm van een druk op de prijzen. En of door de hardheid in deze onderhandelingen de sfeer aan de top niet metterdaad grondig is aangetast. Ook zonder staking staat men er op dit ogenblik, vermoeden wij zo, niet als vrienden tegenover elkaar. Dat de staking zelf achterwege is gebleven, achten wij een gelukkig ding. Ze zou overigens voor heel velen onder ons volk ook niet ge makkelijk tc begrijpen zijn geweest ATLANTA Twee mannen heb ben uit een motel in de Amerikaan se stad Atlanta de knappe 20-jarige brunette Barbara Mackle ontvoerd, dochter van een schatrijke landbe zitter in Florida. Barbara, die economie studeert, was met haar moeder in de motel kamer toen op de deur werd ge klopt. Mevrouw Mackle deed open 1 en kreeg een doek met chloroform 1 in het gezicht gedrukt. Twee gewa pende mannen dwongen daarna Barbara mee te gaan. De moeder kon enkele minuten na de ontvoering de politie waarschu wen. Zy had zich in die tussentijd' moeten ontdoen van de koorden, waarmee haar armen en benen wa ren gebonden. en/of het bestede bedrag aan een matras Dit /.Un de winnaars van het aankoopbedrag In de afgelopen week: Fr. ten Napel. Mastenmakersstraat 53, Zwartsluis. W. Burger, Oud-Reeuwükse- weg 5. Reeuwijk. Mevr. Warmerdam, Zuideinde 112, Roelofarendsveen. HM. Schmidtcrans, Goadenregenstraat 333, Den Haag. L. Severins, Veers 7, Kessel L. Vraag uw beddenvakman nadere Inlichtingen. betaalt: per kwartaal par maand Als beloning voor mijn aktfviteit ontvang ik een "Goudh Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 767, Leiden De bezorging van bijna honderdduizend kranten iedere dag weer is geen sinecure. De inspecteurs en agenten zien er op toe, dat ons bezorgerskorps (weer of geen weer) de krant toch tijdig in uw bus deponeert. Daaraan kan wel eens iets mankeren. Op 100.000 kranten spreekt dat eigenlijk vanzelf. Echter, als dat manco u treft, is het minder prettig. Wilt u ons dat dan terstond melden? Daarmee bent u en zijn wij gebaat. We blijven dan immers vrienden. Hebt u geen klachten over de bezorging? Zoveel te beter. Laat u dan uw omgeving eens weten, dat op de komst van uw krantenbezorger de klok gelijk gezet kan worden? Wellicht willen de overige straatbewoners ook beschikken over zo'n secure-klok- op-gelijk-zetter? Invulling van de bon in dit nummer is voldoende om dat voor uw buurman eveneens te bereiken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1