Met vingers afblijven van confessionele grondslag Crisis-verhouding nadert uitbarsting van verzet Auto te water 11a slip op gladde weg: dode Uit de Haagse hof geplukt WAKEN VOOR NIEUW SOORT KLASSENSTRIJD NIET VEROUDERDEN GEEN STRUIKELBLOK '1 Oppositie wint in Luxemburg Vrijgesproken van moord op student a] Gesprek over textiel-cao t moeilijk Driejarige cao bij autobusvervoer CNV-VOORZITTER VAN EIBERGEN: LAATSTE BEROEP OP WERKGEVERS BTW- Wild-West CONSUL Constantijn geen opperbevelhebber meer Grieks leger MAANDAG 14 DECEMBER ptr« ■ink LUXEMBURG Bij de parle mentsverkiezingen van zondag in Luxemburg zijn de liberalen als de grote overwinnaars uit de bus geko men. Deze oppositiepartij behaalde bijna 17 procent van de stemmen, wat een winst van vijf zetels bete kent. Ze bezetten nu elf zetels in de kamer. Winst boekten ook de commu nisten, die voortaan zes in plaats van vijf vertegenwoordigers in de Kamer hebben. De winst van de commu nisten was echter kleiner, dan men had verwacht. De grote verliezers waren de socia listen, die tot dusver over 21 zetels beschikten, maar dit aantal zagen te ruglopen naar 18. De christen-socia len bleven met 22 zetels de grootste partij. Zij verloren één zetel. Men verwacht dat de christen-socia len en de liberalen een regeringsco alitie zullen gaan vormen. Tot dusver werd het groothertogdom geregeerd door een rooms-rode coalitie. NICE De 28-jarige in Duitsland geboren Max Schilbach is zaterdag in Nice wegens gebrek aan bewijs vrij gesproken van moord op de Neder landse student Johannes Verhoven (29), wiens lijk in juni 1965 in de omgeving van Nice werd gevonden. Schilbach werd schuldig bevonden aan roof en veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Aangezien hij al twee en een half jaar in voorarrest heeft vertoefd, is hij gisteren in vrij heid gesteld. (Van onze sociaal-economische redactie)* UTRECHT CNV-voorzitter J. van Eibergen heeft van morgen in de verbondsraadsvergadering van bet CNV kritiek geleverd op uitlatingen van het NW. Het CNV wenst de on derneming te zien als een samenwerkingsverband. Het NW wijst deze opvatting als een idylle van de band. Het NW aanvaardt de tegenstelling in belangen tussen werkgevers en werknemers als natuurlijk en onvermijdelijk en gaat daarom uit van de op vatting van het machtsoverwicht. Deze opvatting, aldus de heer Van Eibergen, kan de onze niet zijn. Machtsevenwicht noemde hij be langrijk, want alleen dan is men in staat tegenspel te leveren. Maar het gebruik van de macht moet primair gericht zijn op het bereiken van meer harmonie, zodat men in vrede met elkaar kan leven en werken. Van de oude klassenstrijdidee zijn we af. We moeten er samen voor waken, dat er niet een nieuw soort klassenstrijd voor in de plaats komt. Het CNV denkt daarom ook anders over de samenstelling van de raden van commissarissen; dit verbond kiest voor de commissaris, benoemd door het personeel van de onderne ming. Het NW en ook het NKV wil len de benoeming meer buiten de on derneming doen omgaan en meer op centraal niveau regelen. Fabeltje Ook over de confessionele grondslag van het CNV maakte de heer Van Eibergen een aantal duide lijke opmerkingen. Hij noemde het een fabeltje, te stellen dat de christe lijke vakbeweging op haar laatste benen loopt. Het CNV wil wel sa menwerking, zelfs zoveel' mogelijk, maar vantevoren staat niet vast, dat deze samenwerking uitloopt op fusie. Wanneer één van de partners, zo vervolgde de heer Van Eibergen, in het overleg de confessionele grondslag van de andere partners afschildert als verouderd en als Ongelukken op de weg UTRECHT Een personen auto met twee inzittenden is in de nacht van zaterdag op zondag bij Maarssen van de weghelft geraakt en in het ijskoude water van het Amsterdam-Rijnkanaal terechtgekomen. De 40-jarige bestuurder W. Schijndel uit Maarssen, kwam hé (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Evenals in de me taalindustrie geven de werkgevers in de textielindustrie de voorkeur aan een meerjarig contract. Kenne lijk wacht men hier echter het resul taat van de onderhandelingen in de metaalindustrie af, want na twee maal overleg in de textielindustrie weten de werknemersbonden nog steeds niet precies hoever de werk gevers willen gaan. De bonden hebben een driejarig contract gevraagd met een loonkos tenstijging van in totaal 21.3 pro cent, terwijl de werkgevers niet ver der zouden willen gaan dan 14 pro cent. Onenigheid is er over de werk tijdverkorting, extra verbeteringen in de bedrijven waar het goed gaat en extra verhoging van de vrouwen- lonen. In de textielbedrijven gaat het ook op dit moment nog niet bijzonder florissant, wil men een textiel industrie in Nederland behouden, aldus de werkgevers, dan zullen de vakbonden hiermee rekening moe ten houden. De werknemers stellen zich op het standpunt dat men geen textielindustrie in het leven moet houden, waar nog alleen buitenlan ders willen werken. In de confectie-industrie wordt het overleg morgen voortgezet. Hier loopt het gesprek iets makkelijker, akh Het verschil tussen werkgevers- en M C werknemersstandpunt is nog 5 pro- W cent. De werktijdverkorting en ex- c enl tra vakantie voor jeugdige werkers 7 E1 zÜn aanvaard. Ook komt er een fi nanciële bijdrage voor het scholings- en vormingswerk, maar afwijzend staan de werkgevers tot nu toe te genover extra verhoging van de vrouwenionen. j j De vakbonden dienden voor de J' textiel- en de confectie-industrie de- •tlfde voorstellen in. an m om het'leven; de 21-jarige passa gier H. Geurtsen, die 300 meter voor de plaats van het ongeluk een lift kreeg, werd zwaar ge wond, maar is thans buiten le vensgevaar. Volgens de politie is de auto in het water beland, na dat de auto tijdens een inhaal manoeuvre slipte op het lichte lijk gladde wegdek. GILZE RIJEN Gisteravond is op de weg BredaTilburg een personen auto door de gladheid tegen een boom gereden. De 30-jarige mevrouw Schlappi kwam om het leven. ASSEN De 31-jarige H. Polak uit Groningen is zaterdagmiddag om het leven gekomen, nadat hij met zijn auto tegen een links van de weg staande boom was gereden. Zijn vrouw en twee kinderen werden gewond. De auto van de heer Polak is mogelijk uit de koers geraakt omdat hij de achter in de auto zittende kinderen maande rustig te blij- OSSENDRECHT De 26-jarige me juffrouw A. Kotvis uit Zuldzande werd zaterdagavond gedood toen de door haar bestuurde auto nabij Ossendrecht uit een bocht vloog en tegen een boom botste. Haar verloofde, de 24-jarige P. van Dijke uit Steenbergen werd zwaar gewond. ANGERLO Zaterdagavond is in Angerlo een personenauto tegen een aanhanger van een tractor gebotst De echtgenote van de bestuurder, mevrouw M. Y. Jongmans-Bliek (29) uit Doetin- chem kwam om het leven. Haar man liep hoofdwonden op. De toedracht van het ongeluk is nog niet bekend. DEN HAAG Gistermiddag is bij Leidschendam een auto-ongeluk ge beurd dat aan de 26-jarige Joegoslavi sche gastarbeider M. Omic het leven heeft gekost. Hij zat in een auto. die door niet opgehelderde oorzaak van de weg is geraakt en via de vluchtstrook tegen een boom in het land terecht kwam. De twee andere inzittenden van de auto werden licht gewond. i ZUNDERT De 25-jarige H. Haver- mans is gistermiddag om het leven ge komen bij een ongeluk in zijn woon plaats. Hij zat in één van de twee auto's die op een kruispunt door onbekende oorzaak met elkaar in botsing kwamen. Van de zeven inzittenden van de twee auto's werden er voorts twee zwaar en vier licht gewond, KRUISLAND Een automobilist heeft in Kruisland de 63-jarige P. D. Gelten overreden. Het slachtoffer lag op de donkere weg naast zijn rijwiel. Vermoedelijk is de man al fietsende onwel geworden, van zijn fiets gevallen en later door een auto overreden. DEN HAAG Vrijdag vond op de Groot Hertoginnelaan-Conradkade in Den Haag een aanrijding plaats waarbij de 68-jarige mevrouw M. A. van Loon uit Den Haag aan het hoofd zo ernstig j gewond raakte dat zij later in het zie- kenhuis Zuid wal is overleden. Het slachtoffer werd op een voetgangers oversteekplaats door een personenauto, bestuurd door de 52-jarige J. V uit Den Haag. aangereden. OUDDORP De zesjarige Jolanda Kaandorp, uit Alkmaar, is zaterdag in Ouddorp aangereden door een auto en om het leven gekomen. Het kind stak onvoorzichtig de weg over. VAN EIBERGEN geen idylle struikelblok op de wee naar eenheid, dan is dit in strijd met de uit gangspunten en het respecteren van eikaars opvattingen Bij de samenwerking komt de ei gen zelfstandigheid niet in geding, dit is een strikt voorbehoud. Het is on juist te beweren, dat er geen prak tische verschillen zijn en dat „dus" de andere partners eigenlijk geen grond meer hebben om zelfstandig te bestaan. Toch zijn deze beweringen de laatste maanden meermalen gedaan. De heer Van Eibergen protesteerde hier ernstig tegen. Hij stelde met an dere woorden, dat men met de vin gers van de confessionele grondslag af moest blijven. De heer Van Eiber- gen meende, dat niemand het recht heeft, te ontkennen, dat voor een an dere een levensbeschouwelijke grondslag wel een deugdelijke en al gemeen aanvaardbare reden kan op leveren om zich apart te organiseren. „De leer van het Evangelie is de norm, waaraan wij ook als organisa tie telkens weer onze houding in het maatschappelijk leven willen toetsen ook als organisatie. Het is ons goed recht er zo over te denken, evenals een ander er anders over mag denken". Zeker in vriendschappelijke ver houdingen verwachtte de heer Van Eibergen, dat men eikaars opvattin gen respecteert en als legaal aan vaardt. Hier past het niet op kleine rende manier te praten over derge lijke zaken. Zorgen De CNV-voorzitter maakte zich daar zorgen over. Telkens weer merkt hij, dat zulke uitlatingen de samenwerking tussen de drie vakcen- tralen in discrediet brengen bij de leden. Hij betreurde dit, juist als voorstander van samenwerking. Als het zo doorgaat ontstaat er volgens de CNV-voorzitter een onhoudbare situatie. Als er ln de samenwerking iets wordt bereikt, dan geeft dit niemand het recht, te zeggen: Zie je wel, er zijn zo weinig verschillen; jullie be hoeven helemaal niet apart te blijven staan. Door dergelijke opmerkingen wordt de samenwerking juist in ge vaar gebracht en wordt een verscher ping van de verschillen uitgelokt Verschillen, die er zijn, met name in de visie op mens en maatschappij. Unieke kans Het CNV zou willen oproepen, eens op te houden met de eindeloze ge vechten tussen werkgevers en werk nemers. „Laten we van de onderne mingen een gezamenlijke taak ma ken, waar we samen voor staan, waar we samen voor werken en waar we samen verantwoordelijk voor zijn. Voor de werkgevers en de kapi taalverschaffers lijkt ons dit een unieke kans om de innerlijke kracht van de ondernemingen te versterken. Dat is ver te verkiezen boven het alternatief van voortdurende onder linge strijd tussen belangengroepen met het risico, dat nu eens de één en dan weer de ander aan de winnende hand zal zijn. Het gevaar Is groot, dat het bedrijfsleven telkens weer ernstige schade lijdt als gevolg van de voortdurende touwtrekkerij." Hiermee wilde de heer Van Eiber gen in de verste verte niet gezegd hebben, dat hij de strijd schuwt. Als het moet zal ook het CNV meedoen aan acties in de bedrijven, maar het geeft de voorkeur aan een andere oplossing. De werkgevers zullen op heel korte termijn moeten kiezen voor democratie en samenwerking in het bedrijfsleven, anders kan de strijd om de macht niet meer uitblij ven. UTRECHT De drie bonden van vervoerspersoneel willen voor de chauf feurs van particuliere autobusdiensten in drie jaar een beloningsniveau berei ken, gelijk aan dat van de gemeente lijke vervoersbedrijven. De vakbonden hebben de werkgevers dienovereenkomstig voorstellen gedaan voor het afsluiten van een driejarige cao per 1 januari a.s. De bestaande loonverschillen tussen stad en streek moeten volgens de bonden verdwijnen. Sneeuw is voor leeuwen geen dagelijks decor, maar deze Arnhemse exemplaren toonden zich allerminst verbaasd, toen hun domein door een sneeuwkleed werd bedekt. Je kan er zelfs lekker in buitelen tot jezelf helemaal wit bent UTRECHT Zowel de heer J. van Eibergen, voorzitter van het CNV, als de heer P. J. J. Mertens. voorzitter van het NKV, hebben vandaag in de ver gadering van hun verbondsraad met grote nadruk gesteld, dat de werknemers de scheve machts verhoudingen niet langer aan vaarden. De protesten tegen de eenzijdige machtsverhoudingen zijn zo duidelijk ook al menen sommigen nog, dat de ideeën over medezeggenschap de werk nemers niet toespreken dat men niet zal rusten, voordat de verhoudingen in het bedrijfsle ven drastisch zijn veranderd. De verhoudingen in het bedrijfsle ven naderen een crisis, zo verklaarde de heer Van Eibergen. De werknemer (Van onze soc.-econ. redactie) ORIËNTAALSE ORIËNTATIE Amerika's aanstaande president Richard Nixon houdt zich reeds nu intensief met de wereldproblemen bezig. Ook het Nabije Oosten heeft zijn volle aandacht. Hier Nixon in gesprek met de Israëlische minister van defensie Mosje Dayan tijdens een gedachtenwisseling gisteren in New York. Op de hoge krukken voor de toog van de broodjeswinkel zaten naast mij een meneer en mevrouw. Ze hadden grote papieren voor zich en noteerden ijverig, daarbij luidop overleggend. Het bleek, dat zij de aan de wand hangende prijslijst beoordeelden naar de stand, die de prijzen na 1 januari, de magische datum van invoering van de BTW zouden moe ten hebben. Het ging zo: „Broodje salami 90 cent, maak er maar 1,10 van." Tevreden hapte ik in het pittige stukje knoflookworst, want ik had net zo'n broodje besteld. Zat ik even lekker te profiteren van de voor- BTW-se tijd! „Kopje koffie", hoorde ik naast me, „vijfenvijftig cent Zes tig dan maar?", zei de mevrouw. „Ben je mal, dat kan best zeven tig worden", meende de heer en zij noteerde. „Glaasje cola, zestig cent", las ze „Vijfenzeventig", reageerde hij. De lijst werd nauwkeurig afge werkt Bij alle prijzen onder de gul den werd er vijftien of twintig een' opgelegd. Nu ben ik' nooit zo'n rekengenie geweest maar het begon toch tot me door te dringen, dat broodjes en kopjes koffie drinken in 1969 my en ieder ander, die zich op deze wijze bij wil voeden, gemiddeld twintig procent meer gaat kosten. Het schokte me bepaald. Maar helemaal uit het lood was ik thuis bij het krantlezen des avonds. Met 't oog op de BTW, een voorlichtende advertentie van het ministerie van Economische Zaken. Leerde daaruit dat frisdranken en vlees ongeveer gelijk blijven. Iets meer of iets min der. Dat brood en koffie één tot drie irocent omhoog gaan. Een cola van zestig op vijfenze ventig cent en koffie van vijfenvijf tig op zeventig is wel wat anders Mijn vraag: wat kan de consumer hier aan doen? Op 2 januari in die zaak een kopje koffie gaan drinken en de nieuwe prijs weigeren te betalen? Ik zie me de rel al maken Bovendien, wie kent alle prijzen van nu in alle winkels? Wie kan dus echt weten of een prijsverhoging bil lijk is of niet? Mijn tweede vraag: „Waarom moet in Nederland zo'n wildebeestenspel losbreken rond de BTW? Verleden jaar was ik in februari in Duitsland. Overal in eet- en drinkgelegenheden waren de oude prijslijsten met ach ter sommige gerechten de toevoe ging, dat er zoveel procent BTW op kwam. In Amerika, zo is me verteld, pas sen warenhuizen e.d. het systeem toe, dat de klant op de kassabon de BTW apart vermeld krijgt Belangrijk, indien het materialen betreft, die door de koper gebruikt worden om iets voor de verkoop te maken. Men denke aan de schilder die verf koopt, aan de naaister die stof koopt. Om het eenvoudig te houden. Zoals het nu in Nederland gaat is het een nare en beschamende zaak. heeft In de leiding van de bedrijven niets te vertellen, hij kan hier geen enkele controle op uitoefenen en wordt niet waardig geacht medever antwoordelijkheid te dragen. Deze onderdrukking van de menselijke waardigheid roept spanningen op en verzet. Het zal niemand moeten ver bazen, wanneer tenslotte die span ningen zich ontladen in een uit barsting van verzet. De heer Van El- bergen vond dat de werkgevers hier zelf om gevraagd hebben. Ook de regering wilde hij hierbij verantwoordelijk stellen. Regering en parlement noemde hij medeverant woordelijk voor het uitblijven van een democratisering in het bedrijfsle ven en de ontstane crisissituatie. Ook van regering en parlement verwacht te de heer Van Eibergen stellingname in de sociale geschillen, die de sa menleving zo ernstig verdeeld hou den. Al te lang hebben politieke par tijen al geschermd met woorden over medezeggenschap, die niet in daden worden omgezet. Dringend beroep Nog vandaag wilde de heer Van Eibergen een dringend beroep doen op de werkgevers om nu eindelijk eens spijkers met koppen te slaan. De dringende noodzakelijke democra tisering van het bedrijfsleven komt toch. Dat is onvermijdelijk. Moet daarvoor eerst een open conflict.uit breken? Moet de zaak uitsluitend po litiek worden beslist? Is het niet veel beter samen in overleg te zoeken naar nieuwe regels? Hieraan geeft het CNV de voorkeur. Democratie hoort niet alleen in de politiek thuis, maar op alle terreinen, waar macht uitgeoefend wordt. De drang naar de mocratie is een wereldontwikkeling. Ook de Nederlandse werkgevers zul len deze ontwikkeling niet kunnen stuiten. De heer Van Eibergen was het niet eens met de opmerking van zijn col lega Mertens van het NKV, dat de vakbonden zelf kapitalistisch zijn ge worden en bang zijn om de maatschappelijke orde aan te tasten. Hoogstens zou de vakbeweging te lang geprobeerd hebben de schrij nende gevolgen van het systeem te verzachten en niet hard genoeg heb ben gevochten tegen de onrechtvaar dige machtsverdeling in dit systeem. De ontstelde houding van de werk gevers alsof er nu plotseling een soort paniekbeleid bij de vakbewe ging uit de lucht komt vallen, wees de heer Van Eibergen van de hand. Op tal van gebieden spreekt en besluit de vakbeweging al volwaar dig mee, maar in de structuur en het beleid van de ondernemingen kwam weinig verbetering. Na jaren van ge duld kan men nu moeilijk spreken over plotselinge forcering. Macht van 200 De heer Mertens somde een aantal concrete punten op: de economische macht is anno 1968 nog in handen van zeg 200 personen; de werkgevers blijven nee zeggen tegen vermo- gensaanwasdeling en investe- ringsloon, ook al zegt de regering ja; het stakingsrecht wordt niet gere geld, maar de werkgevers vormer fondsen uit de bedrijfsresultaten om de bedrijven die schade lijden van een staking financieel te steunen; de vakbeweging krijgt geen biidragp voor vorming en scholing van de le den, maar grote sommen gaan e? naar opleidingsinstituten en -cursus sen van de bedrijven zelf. De werk gevers bestrijden alle pogingen om het probleem georganiseer- den-ongeorganiseerden op te lossen, waarvan de geringe organisatiegraad van de werknemers mede een gevolg is. Een miljoen werknemers betaalt voor het organisatiewerk. Drie mil joen man profiteert van wat één mil joen doet. De heer Mertens vroeg of de werk gevers het prettig zouden vinden met een schijn-vakbeweging te praten, die de werknemers in Nederland niet meer in de hand heeft. Daarmee is de sociale vrede niet in stand te hou den. In deze zin is de nieuwe opstel ling van de vakbeweging mede een gevolg van het teleurstellende leden tal van de vakbeweging, maar niet in de zin zoals de heer Bosma, voorzit ter van het liberale werkgeversver bond het stelde. De heer Mertens vond het wense lijk, dat de vergaderingen van SER en Stichting van de Arbeid openbaar gemaakt zouden worden, zodat de publieke opinie zou kunnen oordelen over de vraag, of de vakbeweging terecht of ten onrechte een eind wil maken aan de wijze van werken in de overlegorganen. Wakker worden Pas, nu de vakbeweging met stem verheffing spreekt worden de werk gevers wakker uit hun dommel; met schrikreacties en bezwerende geba- In dit verband citeerde de heer Mertens de voorzitter van de Federa tie van r.k. en prot. chr. werkgevers, de heer H. H. Wemmers. Hij noemde de heer Wemmers een humaan mens, maar iemand die de indruk wekt in Nederland op een eiland te wonen, waar alles bij het oude blijft De heer Wemmers weet volgens de NKV-voorzitter echter zeer goed, dat het overleg de laatste jaren herhaal delijk heeft gestagneerd en dat men samen niet tot constructieve zaken heeft kunnen komen. De vakbewe ging heeft zich al te veel laten in kapselen in het perfect georganiseer de overlegstelsel, aldus de heer Mer tens. Elke inbreng van de vakbewe ging over structurele problemen zou op onbegrip van de werkgevers zijn afgestuit \yj/ Imp. N.V. ALVANA Oen Haag tel.070-6309 43 ATHENE De Griekse junta heeft zaterdag bij decreet koning Constantijn ontheven van de rang van opperbevelhebber van de Griekse strijdkrachten Voortaan oe fent de Nationale Defensieraad alleen het toezicht op de strijdkrachten. De ze raad staat ondei leiding van pre mier tevens minister van defensie Georges Papadopoulos. Dit betekent in feite dat Paondopoulos alle macht over de strijdkrachten uitoefent. Het weer in Enropn min .temp. gisteren Kopenhagen h.bcw. Londen regen Amsterdam geh.be Brussel aeh be Luxemburg Parijs Nice Frankfor' München jZUrich iGenève j Locarno Wenen I Innsbruck Rome Madrid I Majorca mist regen '.w.btw Ti 1st 'w.hew. I.bew geh bcw. geh.bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5