Ik vecht echt alleen maar tegen het schoolsysteem Voorschoten gaat sporthal bouwen c Kerstconcert in Leiderdorp Leidse scholiere Yvonne Vertind (16): Voorschoten kampte met groot gaslek Vonnis van rechtban onbegrijpelijk licht Begin volgend jaar congres in Leiden Raad Voorschoten vrijdag bijeen Burgerlijke stand Noordwijkerhout Burgerlijke stam »P van Hillegom NIEUWE LEIDSE COÜRANT MAANDAG 16 DECEMBER 1M LEIDERDORP In de Scheppingskerk aan de Laan van Ouderzot gaven de gemengde koren Excelsior (Leiderdorp) en Cantate Deo (Kai wijk aan den Rijn) met de sopraan Janny Godthelp, de tenor Kee Bamhoom, de bas Aad Hasenoot, het ,Mozart-Kwintet" versterkt doo enige leden van de Rijnlandse Orkestvereniging) en de organist Hat, Viseen uitvoering van het Weihnachts-Oratorium van H. Barth. LEIDEN Een dag of tien geleden werd in Utrecht het eerste lande lijke congres gehouden van de Scholieren Belangen Organisatie (SBO), waar scholieren uit het hele land spraken over het onderwijs. Na de ■tudenten (met name de SVB) is het nu de beurt aan de scholieren om te praten over de democratisering van het onderwijs. Initiatiefneemster van dit SBO-congres was de 17-jarige Mar ja Oosterman, die eerder in het nieuws kwam door het uitgeven van het interscholaire blad Kis. Op dit congres was voor Leiden Yvonne Verlind aanwezig. Zij is leerlinge van het Rembrandt-lyceum en zit momenteel in de derde klas. Ook al is zij pas 16 jaar, ze weet, wat ze wil en laat duidelijk merken, dat ze over de dingen, die ze vertelt, heeft nagedacht. Het gaat haar in de eerste plaats om de situatie op de Leidse scholen en met alle plezier wil ze iets vertellen over haar plannen. Haar kamer aan het Akkerhof ademt de geest van deze tijd uit. Een beetje rommelig maar toch wel gezellig. Alleen erg koud, omdat de straalkachel kapot was- Naast een tafeltje liggen stapels stencils en een paar weekbladen. Yvonne zit op bed. Af en toe slaat ze haar armen om haar knieën in afwachting, wat ik zal vragen. Om woorden zit ze zeker niet verlegen. Wat ze zegt, is raak geformuleerd. Soms vraagt ze, wat ik van bepaalde dingen vind. Ik moet haar erop wij zen, dat dit vraaggesprek met haar is en niet met mij. Subsidie Wat zijn precies je plannen voor Leiden? Ik wil een actiegroep van Leidse scholieren oprichten. Daar ben ik al mee bezig. Ik wil tien medewerkers hebben om allerlei dingen samen te doen. Vier eisen, waar we naar stre ven, zijn: medezeggenschap van de leerlingen in de besluiten van de rectoren ('t belangrijkste punt), op heffing van censuur op schoolkran ten, het testen van de leraren op hun doceercapaciteiten en het op nemen van discussielessen in het leerprogramma. Niet bij die 34 les uren, die we al hebben, maar er ge woon in verwerkt. Ik ben van plan, als die actiegroep op poten staat, begin volgend jaar hier in Leiden een congres te hou den. Op dat congres kan iedereen zijn ideeën spuien. Na afloop zullen we kijken, hoe we hier te werk moe ten gaan. Het wordt dus 'n congres voor Leidse scholieren. Het is alleen voor Leiden en om streken. Op het congres in Utrecht zeiden een heleboel mensen, ja, er waren nu wel 900 leerlingen, maar die zijn toch niet specifiek voor iedere Nederlandse school. Dat is ook wel zo, maar als in Leiden naar het congres zo'n duizend mensen ko men, kan je toch wel zeggen, dat is typerend voor de Leidse scholier. Ik ga ook voor dat congres bij de gemeente om subsidie te vragen- Denk je, dat dat lukt? Het moet gewoon lukken. Bü de SBO is het inderdaad niet gelukt, maar ik blijf net zolang zeuren, tot ik het wel gedaan krijg. Van ons zelf hebben we geen enkele cent. De schoolverenigingen kun nen toch betalen? De schoolverenigingen? Denk je, dat die geld hebben? Ze hebben net genoeg om hun programma uit te voeren met allerlei feesten en zo. We hebben geld nodig voor een stencilmachine en voor het congres zelf. Ik wil ook contact gaan opnemen met het comité Leefbaar Leiden, dat ook subsidie heeft aangevraagd. Ik wil niet samenwerken, maar toch wel contact met ze hebben. Medewerking Neem je geen contact op met deSVB? Ja, dat willen we ook zeker doen. De leerlingen ageren tegen de stu denten. Zo van ja, we wilier alles zelf doen. Jullie hebben er niks mee te maken. We hebben echter elke hulp nodig- Van de student, van de pers, van de leerlingenverenigingen en van iedere scholier. Ik mag de Leidse studenten niet zo erg graag. Tenminste die ik ken. In Utrecht gaat het veel soepeler. De gemeente doet daar veel meer. Als je een zaal wilt hebben, krijg je hem ook binnen een redelijke tijd. Moet je zien. Leefbaar Leiden heeft nu nog niets- Hoe lang zijn ze al niet bezig. Ze schuiven het hier allemaal op de lange baan. Nu is men al eert eind opgeschoten. Het comité is bij de burgemeester geweest. Ik ben van plan er vaart achter te zetten. Alles moet vlot gaan. weet je. Als die actiegroep er volgende week is, wil ik ontzettend gauw te werk gaan. Het kan niet langer wor den uitgesteld. Dat is gewoon onmo gelijk. Is er niemand, die met jou sympathiseert? Jawel, een derde deel is het met me eens. Een derde deel vindt het wel grappig, dat ik in de krant sta. maar meer ook niet, en de rest is er tegen gekant. - Waarom zijn ze er tegen Ik weet het niet- Ze willen ge woon de rector te vriend houden. Moet je weten, onze school is niet m erg. Met de rector kan je vrij re delijk praten. Onze leraren vallen allemaal mee. Ze kunnen zich daar op school niet voorstellen, hoe de toestand Is op andere scholen. Onze school is vrij gewoon. Je kunt er veel dingen doen, die op andere scholen niet kunnen. Daarom zeggen ze ook, het is helemaal niet nodig. We willen democratisering, maar al lemaal heel langzaam. Wantoestanden Welke dingen kan je dan op jouw school wel doen? Nou, bijvooorbeeld, het kan ze geen lor schelen, hoe je er bijloopt. Het is allemaal niet zo belangrijk, maar het zegt toch wel veel. Je wordt niet voor lang haar van school af gestuurd. Je wordt trou wens heel weinig van school af gestuurd. Een ander voorbeeld. Een tijdje geleden gingen de 4e en 5e klassen naar Evoluon in Eindhoven. Ik wou mee. Het interesseerde me gewoon erg. Ik naar de rector, maar het kon niet, want dit en dat. Toen ben ik er v\jf keer heen geweest en heb met die man zitten praten. Op het laatst mochten alle 3e klassen ook mee. Zulke dingen allemaal. Met Sinterklaas wilden we de eer ste twee uur niet naar school. Als je dan naar hem toegaat, kan dat ook. Er valt echt wel redelijk mee te praten. Op andere scholen kan dat gewoon niet. Daar word je om de onnozelste redenen van school ge stuurd. Welke andere scholen zijn dat? In Leiden bijvoorbeeld de ULO- scholen, zoals de Thorbecke-ulo. Een jongen zei daar tegen een leraar, laat maar hangen. Toen werd hij van school afgestuurd. Dat noemen ze brutaal. Bij ons kan je tegen leraren echt alles zeggen. Tenminste tegen de meesten. Tegen de één natuurlijk meer dan tegen de ander, maar ze tonen erg veel medewerking. Daarom begrijpen de leerlingen ook niet, dat op andere scholen zulke toestanden heersen. Gore blad Dat stukje in die andere krant was niet tegen jouw school gericht? Nee, het gaat tegen het huidige schoolsysteem. Daar had ik het over de rector, maar ik bedoel daarmee de rector in het algemeen. Zij dachten, dat ik de rector van onze school be doelde. Ik zou het fijn vinden, als iedereen meewerkte, maar al het niet gebeurt, kan ik het ook zonder hun hulp. Van andere scholen zijn er leerlingenver enigingen, die wel graag willen mee werken, waar de toestand ook veel slechter is. Dat meisje, dat op de omslag van Kis stond met een iets openhangend bloesje is van school gestuurd. Zoiets kan nog voorkomen in deze tijd. Een ander voorbeeld is die rector uit Zwolle, die naar de redactie van Kis schreef, ik wil uw gore, vuile blad niet meer in m'n bus hebben. Mijn leerlingen mogen dit niet lezen. Hij heeft er alleen maar mee bereikt, dat het van Groningen tot Eindhoven ln de krant heeft gestaan. En publiciteit, daar zijn ze erg bang voor. Machtspositie Waarom? Ze zijn gewoon bang van hun machtspositie af te tuimelen, weet je web Onze rector ook. Over voorstel len. die hij redelijk noemt, kan je wel praten, maar als je van school wordt gestuurd, wat bij ons erg wei nig voorkomt en je gaat protesteren, dan heb je er geen moer mee te maken. Het gaat ook om de onaantastbaar heid van de leraar. Als hij zegt. jij hebt dit gedaan, dan heb je het ge daan. De rector zal echt geen onder zoek instellen of het wel zo is. Dat is op iedere school zo. Dat kan Ik je van tevoren zeggen. De leraren heb ben gewoon het laatste woord. Dat autoritaire gedoe moet verdwijnen. Je kunt alles terugbrengen op het foutieve systeem. Op het SBO-con gres kwam dat heel duidelijk naar voren. De leerlingen hadden een grote mond tegen de studenten en wilden het zelf doen, maar ze weten gewoon niet, wat ze moeten zeggen. Dat kan je ze niet kwalijk nemen. Het is ze nooit geleerd zelfstandig te denken. Ze kunnen hun eigen ideeën niet naar voren brengen. Ik begrijp niet, dat ze zo tegen de studenten zijn gekant. We hebben iedereen hard nodig juist. Je moet niet onderling gaan vechten, zoals die leerlingen op mijn school doen. Het is een beetje dom, wat ze doen. Boven dien vecht ik niet tegen leerlingen. Dat heeft geen zin. Ik wil niet tegen mijn school ingaan. We moeten zo veel mogelijk leraren zien mee te krijgen. Basisonderwijs Hoe zou volgens jou de ideale school eruit moeten zien? YVONNE VERLIND: democratisering Foto Van der Horst Nou hé, negenjarig basisonderwijs. Op de lagere school kan je dan aller lei dingen gaan vertellen, zoals over geschiedenis tot 1850. Je kan ze leren kritisch te denken. Als ze dan op 15- jarige leeftijd van school afgaan, heb je ook geen ongeschoolde arbeiders meer. Ze zijn gewoon meer ont wikkeld. De mensen, die naar een middel bare school willen, zijn ook veel' ver der. Ze zijn helemaal gewend aan het idee zelfstandig te moeten werken. Verder zou ik voor elk vak een apart eindexamen willen, zodat je je kan specialiseren. En niet méér dan zes vakken. Je kan dan zelf kiezen. Wat vinden je ouders er al lemaal van? Ach ja, als ik maar voor school blijf werken. Ik weet het eigenlijk niet. Mijn vader heeft wel veel kri tiek. Hoe wil je dit verwezenlijken en zo, vraagt hij, maar het kan ge woon, als je even goed nadenkt. Het kan makkelijk. De maatschappij moet wel een beetje worden omgegooid, maar dat geeft niet. Ik kreeg ook naar mijn hoofd ge slingerd, dat ik veel te veel over politiek praatte, maar als je een school wilt democratiseren, houdt dat toch verband met de politiek. Ik ben ook van plan voor het congres in Leiden Veringa uit te nodigen, en hij heeft maar te komen. Voorlichting Je hebt ook kritiek op de seksuele voorlichting? Dat is gewoon noodzakelijk, die voorlichting. Als je er bij ons op school in de lagere klassen een dis cussie over wilt houden, zitten ze constant te giechelen. Dat is alleen, omdat ze niet beter weten. Ze vinden het zo gek allemaal. Dat is toch ook de fout van de ouders? Ja, maar de ouders hebben dat ook niet geleerd. Dat zit in het systeem. Vind je voorlichting een taak van de ouders of van de school? Van allebei gewoon. De voorlich- VOORSCHOTEN De gemeente raad komt vrijdagavond bijeen ter behandeling van de volgende voor stellen: Krediet voor vervanging van de personendienstauto; aanvaarden van een schenking; aankoop van een strook grond ten behoeve van de reconstructie van de Leidseweg; overdracht woningwetwoningen; voorlopige goedkeuring van een onteigeningsplan betreffende gron den in de bestemmingsplannen „Adegeest-sportpark" en „Adegeest 1968"; niet invorderen van de na betaling inzake de bijdrage in de stookkosten van het complex van 72 woningwetwoningen en het aan brengen van warmtemeters in die woningen in het bestemmingsplan „Noord-Hofland"; beschikbaar stel len van een krediet ter vervanging van het rasterwerk van het ge meentelijk tennisbanencomplex; be noeming leden voor de diverse com missies van advies en bijstand; kre diet voor de stichting van een sport hal, alsmede de plaatsbepaling daar van. De agenda telt in totaal 33 punten. ting zou volgens mij op school moe ten gebeuren. Discussies kan je thuis houden. Ze beginnen vanzelf wel vragen te stellen. Je kan het die ou ders ook niet kwalijk nemen. De meesten weten het niet te brengen. Acht van de tien leerlingen krij gen thuis geen voorlichting, kan je wel zeggen. De ouders vertellen wel iets, maar over seksuele relaties wordt niet gepraat Alleen als je er zelf een mening over hebt Tenminste bij mij thuis. Ik kan met mijn ouders overal over praten. Het is gewoon erg fijn hier, maar verteld hebben ze me nooit iets. Dat heb ik ook van m'n zus en van die en die. Je hoort overal wel wat Dat moet er ook helemaal uit. Het is onzin, weet je. Nog wat te vragen? Hoe zo? Nee, zo maar. Zegt, dat ze niet gelooft in een conflict tussen ouders en jongeren, omdat veel jongeren hetzelfde den ken als hun ouders.. Ik heb me daar van weten vry te maken. Vroeger al ging ik veel met studenten en zo. Eerst heb ik alleen maar geluisterd. Ik ben toen ook gaan lezen, maar ik had nog steeds de mening van mjjn vrienden. Ik dacht, dat wat zjj zei den, waar was. Als ze iets zeiden, dacht ik er niet over na. maar begon dat overal thuis te verkondigen. Op een gegeven moment ging ik ook op hen kritiek leveren, weet je. Dat is nog niet zo lang geleden. Misschien een jaar of twee. Strafwerk Vroeger op de lagere school had ik al overal kritiek op. Ik vertikte het bijvoorbeeld om strafwerk te maken. Dat deed ik gewoon niet Dat vond ik onzin. Dat doe ik nou nog niet. Ze geven me ook geen strafwerk meer. Hoogstens zeggen ze, je bent vervelend. Ik zou er maar uitgaan. In de eerste en tweede klas stuur den de leraren mij er ook uit. Dan kreeg ik een strafmiddag, maar ik ging niet. Daarna kreeg ik twee straf- middagen, maar ik ging nog niet. Uiteindelijk zagen ze wel, dat het hopeloos was. Nu zeggen ze, je bent weer stomvervelend. Anderen moeten altijd naar de rector, maar ik niet Ik ga weieens naar hem toe en dan zeg ik, ik ben eruitgestuurd, maar meer niet Een heleboel leraren ne men van mij meer dan van anderen. Als ze van mij evenveel zouden ne men als van anderen, zat ik geen één dag meer in de les. Als ik staatsinrichting, tekenen of muziek heb, word ik ontzettend kwaad, als ze zitten te praten, terwijl ik met de leraar in discus sie ben. Het is ook weer fout van mij, dat ik daar kwaad om word, omdat ik hetzelfde doe onder an dere lessen. Ik kan maar niet be grijpen, dat het anderen niet in teresseert, wat er in Nederland en in de wereld gebeurt. Zulke men sen vind ik dom. Dat kan je me niet uit m'n hoofd praten. Later als we nog ergens iets drinken, drukt ze mij vooral op het hart haar adres (Akkerhof 24, Leiden) er bij te zetten, want zo zegt ze, ik heb mensen nodig. KEES DE LEEUW De zangvereniging Excelsior, van wier zelfstandig bestaan men een reeks van jaren nauwelijks hoorde, omdat dit koor steeds in combinatie optrad, zong in het eerste deel weer eens een paar stukken alleen. Het ledental is inmiddels gegroeid en de samenstelling lijkt weer vrij bevredigend. Een introïtus over psalm 24 klonk althans in goede harmonie en voldoende expressief. Bij Bas Siereveld, die tegenwoor dig (na Hans Boelee) de leiding heeft, is Excelsior's zaak wel in veilige handen. Dit koor zong ook nog, samen met het pas drie weken bestaande tienhoofdige Jong Excel sior, een Stille Nacht (niet het be kende). De jeugd zong beschaafd, in het tweede couplet wat afzak kend „O Kindeke klein". Eer. paar Schriftlezingen en Verhoging van presentiegeld LEIDERDORP De gemeenteraad wordt voorgesteld G.S. te verzoeken de vergoedingen voor de leden van de gemeenteraad en de raadscommis sies met ingang van 1 januari a.s. te verhogen respectievelijk van f 15 en f 10 per vergadering tot f 25 en f 20. LEIDERDORP De gemeenteraad wordt voorgesteld mevrouw G. Knoop-Verhoef met ingang van 13 januari a.s. eervol ontslag te verle nen als hoofdleidster van de open bare kleuterschool 't Kwettemest. Mevrouw Knoop heeft 30 november een baby gekregen en wil nu van haar taak worden ontheven. VOORSCHOTEN Bewoners in de omgeving van Allemansgeest waarschuwden zaterdagmorgen de politie: een sissend geluid en een onwelriekende lucht waren het gevolg van een grootgaslek in het gas- ontvangststation Voorschoten. Een regulatiesector van de Nederlandse Aardgasunie bleek defect. Voorschoten werd direct van de gastoevoer afgesloten. Tijdelijk werd gas aangevoerd van uit Leidschendam. Het lek werd ge constateerd omstreeks 7 uur en om 9 uur stroomde al „Leidschendams" gas door de Voorschotense buizen. De politie had inmiddels met radiowa gens de bevolking gewaarschuwd alle gasgeisers en dergelijke waren immers uitgegaan zonder dat de kraantjes waren dichtgedraaid. Er is een noodvoorziening tot stand gekomen, waardoor de gastoevoer in de woningen weer normaal is. Zondag kerstspel in Voorschoten VOORSCHOTEN Op zondag avond 22 december zal in de Dorps kerk te Voorschoten de traditionele opvoering plaatsvinden van het kerst spel DE STER VAN BETHLEHEM van Martinus Nijhoff. Aanvang 7 uur. Ook dit jaar zal het spel worden ge speeld door de Chr. Toneelgroep Im perium uit Leiden. Deze bijzondere samenkomst, die uitgaat van de Culturele commissie van de hervormde gemeente en die begonnen zal worden met het ge meenschappelijk zingen van kerst liederen, is niet alleen voor de leden van de hervormde gemeente bedoeld, maar voor ieder. De toegang is vrij. Alleen zal aan de uitgang een col lecte worden gehouden ter dekking van de onkosten. VOORSCHOTEN Burgemeester en wethouders stellen voor over te gaan tot stichting van een sporthal in het voormalige Marine Opkomst Centrum en wel in de buitenbocht van de verlengde Koninklijke Marine laan ongeveer ter hoogte van Huize „Bijdorp". Voorgesteld wordt het ontwerp van de Nederlandse Heidemaat schappij voor een serie-standaard sporthal, type 2, aangepast aan de plaatselijke omstandigheden. Deze hal heeft een vrije zaalruimte van 30 x 42 meter en een vrije hoogte van 7 meter met de nodige bijruim ten. De hal biedt de volgende moge lijkheden: 6 badmintonbanen; 4 volleybalbanen en/of 1 hoofdveld; 2 basketbalbanen en/of 1 hoofdveld; 2 tennisbanen (dubbelspel); 1 zaal- handbal- en voetbalveld; 1 micro- korfbalveld en 1 zaalhockeyveld. De hal kan tevens worden ver deeld in twee gymnastiekzalen voor scholen. Verder 4 kleedruimten met wasgelegenheid, 2 leraren/scheids rechtskamers, 2 materiaalbergingen, een kantine, ruimte voor de be heerder en een E.H.B.O.-massage- ruimte, terwijl boven de kleedruim ten een tribune voor plm. 300 a 400 personen wordt aangebracht. Geld ligt al klaar B. en W. vragen voor grondkos- ten, bouwkosten en inventaris een krediet van f 1.611.000; ter ged«?l- telijke dekking van de grondkosten te beschikken over een bedrag groot f300.000 uit de reserve, ge vormd door de winsten op de ver koop van de zgn. K.L.M.-woningen; een bijdrage van het rijk ingevolge „Rijksregeling subsidiëring over dekte sportaccommodaties" tot zo hoog mogelijke bedragen aan te vragen en te aanvaarden; een bij drage a fonds perdu, alsmede een renteloze lening van de N.S.F. tot zo hoog mogelijke bedragen aan te vragen. Voor deze sporthal heeft de Raif- feisenbank een schenking ad f 10.000 gedaan en een lening aangeboden, reeds goedgekeurd door de hogere overheid, van f 840.000. VOORSCHOTEN Een aantal bewoners van de wijk Adegeest heeft burgemeester en wethouders verzocht te komen tot stichting van een openbare kleuterschool in deze wyk. VOORSCHOTEN B. en W. ad viseren de raad een filmpje in ont vangst te nemen over de afwerking van het vuil op de vuilstortplaats, opgenomen in de laatste maanden dat deze stortplaats in gebruik was. De schenker is de heer C. Ver schoor. Over de hoeveelheid gas, die is weggestroomd bestaan geen gegevens. Wel was de gehele zaterdag nog de gasgeur te ruiken in de huizen in de omgeving van Allemansgeest. De bewoners in de omgeving zijn geschrokken, want een drietal jaren geleden vloog op dezelfde plaats een gastransformatorhuisje de lucht in. IJsclub Voorschoten heeft nu clubhuis VOORSCHOTEN Burgemeester L. de Kool heeft dit weekeinde op of ficiële wijze de ijsbaan van de ijsclub „Voorschoten" geopend. Aanleiding was de ingebruikneming van het ei gen clubhuis en het feit, dat de ijs- club ongeveer dertien jaar geleden ,werd opgericht. Een koperen jubi leum van een ipsclub kan nu eenmaal moeilijk in de zomer worden gevierd. samenzangen wisselden het optri den van het koor. Over Barths Weihnachtsoratoriui schreef ik al eens eerder. Het he geen hoge pretenties en geen compositorische waarde maar is prettig zingbaar, de stemn lopen natuurlijk, het is nergei overdreven gevoelig en ook vervelend. De zwakste plekken ik de weinig zeggende, wat lijke recitatieven. Extases heeft i componist niet bereikt. Alles kl: beminnelijk-devoot, zonder eni) profetische allure. Siereveld leidde de zuiver evenwichtig zingende koren rus en vast. Zijn directie wekt vertro wen en bewaart voor ongewer uitschieters. De instrumentalis speelden in dezelfde stijl en amateurs, heel verdienstelijk, de organist werkte betrouwl mee. De solisten pasten zich goed 1 de sfeer aan en maakten hun moij stemmen dienstbaar aan het meenschappelijke doel. Hun me<j delingen had ik echter vaak nadrukkelijker, overtuigender wenst. De zegging is. vooral in toch al vrij slappe muziek als dit oratorium meestal belangrijlj dan het alleen-maar-mooi-zir Maar toch is Barth er, zaterdsj avond in de akoestisch guns Scheppingskerk, niet slecht af^ komen. Joh. van Wolfswinfc lar NOORDWIJKERHOUT Geboi) (29 Marcus C L, z v J H van Parid om en A C G Warmerdam, Herenweg I Daniëlle C P M, d v J loris en C L: a£u Klinkenberg, St Jacobstraat 36a, 1 gei chiel M H J, z v N F Jonkers en| tw van der Meer, Hoofdvaartweg 3a.' he Ondertrouwd: J J I G Heemski hei Alkemade en P J M Meeuwenoj Herenweg 10, J P C Hermans, Nod wijk en G C van den Berg, Hen weg 268; N C J van Kesteren, V<| hout en P C M A van Schooi 's-Gravendamseweg 2: W J G H< sloot, Haarlem en C H T van Berg, Zilkerduinweg 310; W P der Slot, 's-Gravendamseweg 59 JAM Badar, Havendwarsstraat A J Slot, Ben nebroek en C C der Meer, Kr> stein 5; J Heinen Leiden cn M P J Brama, Kortenb straat 19, L C J H van Daal, 's I togenbosch en G C M Pennings, D weg 14. Getrouwd: J H M Noordhoff, d( Lohmanstraat 12 en CJ AMI Dinther, Langevaartweg 18. Overleden: Hendrik M A Bosm 60 jaar, Langevelderweg 27; Adri; val Gijlswijk, 57 jaar, e. v. V M 1 haar; Cornelis T Willemse, 69 j e. v. J J Zandbergen, Prof. Aalbe laan 24. Proc.-gen. in saak Duitse overvallers de ki; ge va tei Sc DEN HAAG Verzwaring van de straf van een jaar en drie maan den gevangenisstraf tot zes jaar voor de 24-jarige kleermaker Lothar F. en tot vijf jaar voor de 22-jarige koopman Gerhard S., beiden afkom stig uit Berlijn, eiste de proc. gene raal bij het Haagse Gerechtshof, ter zake van op 6 juli van dit jaar ge pleegde roofoverval op een bediende van een benzinepompstation te Sas- senheim. De man werd neergeslagen en van f 400 beroofd. „Het vonnis van de rechtbank voor dit misdadige stel is onbegrijpelijk licht", aldus de proc. generaal. Verdachten waren op 4 juli per vliegtuig naar Nederland gekomen met een totaal bezit van 100 Mark. Zij namen intrek in een hotel te Amsterdam, waar al meteen plan nen werden beraamd een overval te plegen op de kassier van e;en maga zijn. Maar dit vonden zij „te link", zoals de president van het Hof con stateerde. De bewuste avond werd bij het Centraal Station een auto gestolen en reed het tweetal eerst naar Sche- veningen. Daar werd een andere auto gesto len, waarmee terug werd gereden naar het benzinestation, dat op de heenweg reeds was uitgekozen. F. sloeg de pompbediende, van Wassenaar met zijn vuist op het hoofd en gaf hem daarna een schop, welk laatste verdachte thans ont kende. Het tweetal nam de vlucht, doch de pompbediende zag kans de politie te alarmeren, waarna zij te Lisse werden klem gereden. Hierbij nam S. de vlucht naar- Amsterdam, doch F. werd gearres teerd. Twee dagen later volgde de arrestatie van S. in het hotel te Am sterdam. Verdachten gaven wel min of meer toe naar Nederland te zijn gekomen, om misdaad te plegen. In Duilsland zijn beiden reeds en kele malen veroordeeld. „Kennelijk is Nederland nog een witte vlek op de kaart wat de straf maat betreft, vandaar dat verdachte hierheen kwamen", merkte de proc. generaal mr. baron van Voorst Voorst op. Hij wilde een jaar verschil in st maat doen gelden, vanwege schoppen dat verdachte F. had daan. „In Duitsland zouden waarscl lijk andere straffen zijn opgei dan hier is gebeurd'. Het Hof zal op 27 dec. uitspi doen. Schade in Sassenht SASSENHEIM Op kruispunt Sassenheim-Noord vrijdagavond om kwart over zes inwoner van Voorhout met zijn tegen een auto op, bestuurd dooi inwoner van Hillegom. De Vooi ter, die van de provinciale wef kwam, verzuimde voorrang te v nen- De auto uit Hillegom weri zwaar beschadigd, dat hij r worden weggesleept. De andere liep aan de zijkant flinke schad o J flo C va HILLEGOM Geboren: The! Suzanna Maria, dvJPAMdeu en M T C Pijpers, Trudy, d vl Boterbloem en J G H Hop, M Jaap, z v J J Derks en J P de Ondertrouwd: G Kockelkorenj M C Roelofs, G J Seijsener en| van Rooden, G N Blokker en Berbé, F J Everaardt en E J lil nard, P van Putten en A Braakh» Getrouwd: H A Inees en M C deweg, JAM Ketelaar en W Beijersbergen, J J J van Dijk en' Boelé, P H T Berkhout en W E L Mollema en A M Meijboom.t Vreede en W M Topper, AGÖ wijk en H W Sannes, D Nieuwen en S van Vuren, W G van Best C L M Hageman. Overleden: H Bootsma, man,| MAK Brinkman, vrouw, 78 j, van J M Lommerse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 4