Prinses Beatrix opende herbouwde Laurens Verdrag NAVO-Warschau en erkenning DDR Verzet per advertentie 1Een ivoord voor vandaag fi Uw probleem is het onze... Nieuw r.k. initiatief Centrum registreert ontwikkelingswerk Dr. Blake even in Nederland Middelpunt voor cdle christenen Geboekstaafd in goud Nikodim tegen alle geboortenregeling Interkerkelijk Vredesberaad vraagt: 18 procent van nationale inkomen 'Elk mens heeft ree on inlichtingen' Spaans se vrouwen beëindigen staking De tijd van wachten is altijd een gevaarlijke tijd. Psalm 4 waarschuwt ons: „Weest toornig, maar zondig niet." Wie aan de kant van de Heer wil staan zal in deze wereld vaak kwaad worden. De heilige naam van God wordt aangerand; er wordt gespot met Zijn beloften en Zijn wetten worden overtreden. Maar kwaad worden kan gevaarlijk zijn. Wie boos is kan zo gemakkelijk het recht, Gods recht in eigen handen nemen. Wie boos is kan zo licht meer zeggen, dan hij voor het aan gezicht van de Heer kan verantwoorden. Daarom zegt de psalmist: Je mag gerust boos worden, maar zondig niet. Maar dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Daarom is de zin ook nog niet afgelopen. De zanger voegt er aan toe: Spreekt in uw hart op uw leger en zwijgt." Voor u uw boos heid uit, stort eerst uuf hart uit voor God. en als u uitgespro ken bent, zwijg en luister naar Zijn spreken. Wat heeft Hij u in dit alles te zeggen? We lezen vandaag: Daniël 10 12-21. MAANDAG 16 DECEMBER niei sEaoEPwcswERK 11 Gemeente Rotterdam schenkt orgelkas Brieven die niet iUn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Achter ons gehuurde huis hebben we een grote tuin. We heb ben al 28 jaar in het huis gewoond. Nu komt de eigenares zeggen, dat we de tuin van stonde af aan moe ten missen. Zonder meer. Er staan bessenstruiken in, waarvan we jaar lijks 40 liter bessensap hadden. Waar moeten we zitten als we onze gezellige tuin met alle bomen en heesters zullen moeten missen? Er is geen huurcontract. Antwoord: Hoort de tuin bij het huis, dan kan de huurster zich be roepen op huurbescherming en we achten de kans dat de verhuurster de tuin krijgt, gering. Ze zal eerst moeten procederen en u kan het proces met een gerust hart aanvaar den. Is het los land. dan betreft het hier een pachtcontract voor een klein stuk land. Ook hier moet een redelijke opzegtermijn in acht geno men worden. We geloven echter dat tuin en huis één geheel vormen en in dat geval zien we de zaak niet som ber. In elk geval mag de verhuurster of verpachtster de tuin niet zomaar in bezit nemen, zonder tussenkomst van de rechter, en als zij die tegen uw wil betreedt of in bezit neemt, waarschuwt u de politie. Vraag: Is het de gescheiden vrouw toegestaan, de naam van de echtgenoot te blijven voeren? Antwoord: Officieel behoudt de vrouw bij het huwelijk haar meisjesnaam, doch in de praktijk neemt zij de naam van de man over. De gescheiden vrouw blijft meestal vooral als er kinderen zijn de naam van de man voor de hare voe ren. Zo lang de vrouw niet Kenne lijk haar man benadeelt of plaagt, js er weinig tegen te doen. Dat zou trouwens weinig kies zijn. Vraag: Zou het mogelijk zijn en- keel vooroorlogse meccano-instruc tiebladen na te bestellen, in het bij zonder nrs. 4. 14 of 14a, 16, 16a, 29 en boeken van nieuwe modellen en voorts voor- en naoorlogse jaargan gen van het Meccano Magazine? Antwoord: Deze zijn niet meer in de handel. U zal zich dus tot de tweedehandshandel moeten wenden of zien dat u er leent in bibliothe ken. Vraag: Kan ieder, die boven de 65 jaar is, ongeacht inkomen en vermo gen, in het bejaardenziekenfonds komen? Wat zijn de premiekosten? Kan het ook alleen voor zieken- huisverpleging en specialistenhulp? Antwoord: Bejaardenverzekering Is mogelijk voor personen van 65 iaar en ouder, wier inkomen minder dan ƒ6800 per jaar bedraagt. De premie is 13 85 per maand bij in komen lager dan ƒ5106. ƒ27,70 p.m bii inkomen tussen f5106 en f6116 f 41.55 p.m bij inkomen tussen f'6116 en f6800. De premies gelden zowel voor echtparen als voor al leenstaanden. Bij de vaststelling van het inko men wordt rekening gehouden met AOW-ultkeringen. spaargelden, ei gen woningbez.it en andere in komsten uit vermogen. Is uw inko men lager dan 6800. informeer dan eens bij een ziekenfonds Verder heeft sinds 1 januari 1068 elke Nederlander dus ook de be jaarde. volgens de Algemene wet bijzondere ziektekosten recht op be handeling en verpleging in erkende inrichtingen voor zwakzinnigen, li chamelijk en eeesteliik gehandicap ten, in verpleeg- en ziekenhuizen, sanatoria en psychiatrische inrich tingen voorzover het ziekenfonds hierin niet voorziet. In bepaalde ge vallen kan van de patiënt bijbeta ling worden verlangd, wanneer hij of zij daartoe in staat is. Ook hiero ver kan het ziekenhuis inlichtingen verstrekken. Vraag: Is het boekje ..In memori- am Robert F. Kennedy", verschenen bij Van Amelroov te Utrecht nog te krijgen? Antwoord: Het is uitverkocht en er zijn geen olannen het te herdruk ken. NED. HERV. KERK Beroepen te Ede, C. J. P. Lam te Put ten: te Welsrijp, G. P. Kramer te Zwartsluis; te Zuidbroek, kand. J. G. Bos te Haarlem. Aangenomen naar Groot Ammers, W. L. Tukker te Zwolle, die bedankt voor Arnemuiden. Blauwkapel, Nieuw- Lekkerland, Oud-Alblas. Streefkerk, Tholen en Zegveld; naar Sint Nicolaas- ga-Tjerkgaast (toez.), H. F. Meijer te Maassluis; naar De Wilp (Gr.), kand. D. W. A. te Winkel te Roderwolde: naar Zwolle (jeugdpred.), J. Meester te Gendt. Bedankt voor Benthuizen. A. Wisger- hof te Veenendaal. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuw-Vennep (vac. G. W. H. Peddemors), T. Spilker. leger- pred. te Utrecht; te Onstwedde, H. Dykslag te Spijk (Gr.). Aangenomen naar Baam (vac. G. Zeyl), P. C. van der Wel te Aalten; naar Dronrijp, kand. G. Mulder te Am sterdam, die bedankt voor West-Ter- schelling-Midsland (nadere beslissing); naar Ezinge, M. Norg te Dinxperlo; naar Vreeswijk, kand. R. E. van der Wal te Utrecht; naar Wilsum (Dtsld.), J. van der Schaft te Oud-Beijerland. Praeparatoir geëxamineerd, kand. A. V. de Nooij, Ierlandstraat 26. Haar lem, die i.v.m. verdere studie nog geen beroep in overweging kan nemen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-Nieuw West, H. Biesma te Stadskanaal. Bedankt voor IJmuiden, A. Hilbers te Zwolle. UTRECHT Een felle brand heeft zaterdagavond twee huisjes aan de Kromme Rijnkade in Utrecht verwoest De schade wordt geraamd op 40.000 gulden. In de huisjes waren lompen opgeslagen. (Van een onzer medewerkers) ZEIST De internationale rooms-katholieke werkgroep voor sociaal-economische samen werking heeft besloten in Neder land een informatiecentrum te stichten. Daar zullen alle ont wikkelingsprojecten van de ker ken worden geregistreerd, ter wijl tevens een internationaal overzicht kan worden gemaakt van alle beschikbare mankracht. Dit centrum moet bijdragen aan een betere coördinatie van de ontwikkelingshulp. Van protestantse zijde werd de conferentie bijgewoond door de se cretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Eugene Carson Blake. De bijeenkomsten werden geleid door kardinaal Alfrink. Aan de conferentie namen tien Eu ropese landen deel, plus Australië, de Verenigde Staten en het nieuwe lid Canada. Besloten werd in het vervolg ook de ontwikkelingslanden in het werk te betrekken om niet in een steriel „over u en zonder u" te ver vallen. Het Centrum in Nederland zal de beschikking krijgen over een IBM-computer om al het werk dat nu door verschillende landen wordt aangepakt te registreren. Daardoor kan een dubbele financiering worden voorkomen. BLAKE Dr. Blake was uitgenodigd om zich op de hoogte te stellen van wat de Internationale Werkgroep In de toe komst van plan is. De organisatie wil nauw gaan samenwerken met de af deling voor interkerkelijke hulpver lening van de Wereldraad van Ker ken. In zijn toespraak zei dr. Blake, dat de opgeworpen suggesties een open oor zullen vinden in Genève. Hij sloot zich gaarne bij de woorden van de Nederlandse kardinaal aan, die krachtig pleitte voor oecumenische samenwerking. Vooral de technische diensten van de kerkelijke ontwikke lingsorganisaties zullen veel samen kunnen doen, zei hij. Hij deelde mede dat in Genève reeds een centrum gevestigd was om gegevens te verzamelen over het me- disch werk. Zending en missie wer ken in dat nieuwe orgaan samen. Daardoor kunnen kerkelijke initiatie ven op medisch gebied in nauw con tact met de regeringen van ontwik kelingslanden worden ontplooid. R.k. verontrusten in de publiciteit (Van onze kerkredactie) ROERMOND Twee eme riti-priesters, twaalf pastoors, 7 kapelaans, een aantal orde geestelijken en een professor te Nijmegen hebben een adver tentie van een pagina geplaatst in De Volkskrant en de Tijd om hun ongenoegen te uiten over de gang van zaken in de Rooms-Katholieke Kerk. Ze klagen in hun advertentie over de negatieve houding tegenover het kerkelijk gezag, de eenzijdige voor lichting in de roomskatholieke dag bladpers en de kerkelijke pers, het ernstig verval van het gebedsleven bij jonge priesters en de liturgische verwildering. Zij hadden voor het priesterberaad, dat in oktober in Noordwijkerhout vergaderde, een rapport opgesteld, maar dat is nauwelijks in de eind conclusies verwerkt. Daarom hebben ze naar de advertentie gegrepen om hun gedachten toch in breder kring bekend te kunnen maken. Aansluiten Ze zeggen van de Nederlandse kerkprovincie een gelovige aanslui ting te verwachten bij de verkondi ging en leiding van de paus. Na een klacht dat sommige encyclieken eep- voudig genegeerd worden of bestre den (zoals Humanae Vitae) en het Credo van de paus weinig publiciteit heeft ontvangen, zeggen ze: „Wij verwachten, dat onze bisschop pen krachtens de collegialiteit met de opperherder de eenheid binnen onze kerkprovincie en van haar met de Kerk van Rome zullen bevorde ren en de neigingen tot het verbre ken van die eenheid krachtig zullen weerstreven." In de advertentie wordt een oproep gedaan om adhesiebetuigingen te richten aan het secretariaat „Katho liek leven", Marialaan 2, Susteren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het is be grijpelijk, dat niet gisteren ieder- een plaats kon krijgen in de her bouwde en zaterdag door Prinses Beatrix officieel geopende Lau- renskerk. Dat er voor de zeven diensten, die zondag daarin wer den gegeven, kaarten moesten worden uitgegeven en dat zeer velen moesten worden teleur gesteld. Het is utieraard te vroeg, om uit de belangstelling van deze eerste zondag conclusies te trek ken. Welke plaats de Laurenskerk voortaan in de harten van de Rotterdammers zal innemen zal in de toekomst moeten blijken. Wel is er altijd een nauwe band tussen Laurenskerk en stedelijke overheid geweest en burgemeester W. Thomassen heeft die band vier honderd jaar geleden schonk het stadsbestuur hei leien dak nu weer gestalte gegeven in de orgelkas: hij bood, toen Prinses Beatrix zater dagmiddag de Laurens had geopend, namens de gemeente Rotterdam de orgelkas aan voor het hoofdorgel. Ds. J. C. J. Dijkstra, praeses van de Centrale Kerkeraad der Hervormde Gemeente Rotterdam, zei zaterdag middag dat hij als functie van de Laurenskerk geen andere ziet. dan dat deze (kerk vertelt van reddingen, dat deze het object is van een Boodschap die de dreiging kwalifi ceert als demonische werkelijkheid en redding als reële mogelijkheid - aanbiedt. Ds. Dijkstra haalde de woorden aan van Hoekendijk, die heeft ge zegd, dat de Kerk geen behoefte heeft aan een monumenten-complex. Ds. Dijkstra stelde dat de Kerk als gemeenschap der christenen geen scheiding kent tussen heilig en pro faan, dat die beide één zijn in Jezus, Die ons heilig is. Die het Licht schenkt, ook over de Laurenskerk. Ds. Dijkstra besloot zijn rede met voorlezen van Jesaja 11, verzen 1-9 „Er zal een rijsje voortkomen uit de tronk van Isai...." Prinses Beatrix zet aan het eind van de plechtigheid haar hand tekening in het Gulden Boek. Links Janine Kok, dochter van een van de leden van het College van gecommitteerden tot de za ken der Hervormde Gemeente Rotterdam, die prinses Beatrix en prins Claus de pen aanbood. DEUR OPEN Bij aankomst van prinses Beatrix en prins Claus waren zaterdag de bronzen deuren van de Italiaanse beeldhouwer Giacomo Manzu geslo ten. Na een klopje op de deur open den zestien kinderen van binnen uit de deuren, waarna op de klanken van de Intrada van Johann Hermann Schein, gespeeld door het Rotterdams GENèVE Alle vormen van ge boortenregeling zijn ongewenst, om dat ze verbonden zijn met zonde en het gewetep afstompen. Aldus metropoliet Nikodim van Le ningrad, de meest op de voorgrond tredende representant van de Russische Orthodoxe Kerk. in een vraaggesprek met de persdienst van de Wereldraad van Kerken. Hij vond de bevolkingsexplosie niet een kwaad, dat bedwongen zou moeten worden. Beter beantwoorde men haar met actieve ontwikkelingshulp. Philharmonisch Koperensemble bei den de Laurens binnentraden. Indrukwekkend was het Te Deum Laudamus, voor deze gelegenheid ge componeerd door Hendrik Andries- sen, waarmee de plechtigheid werd besloten. Het werd uit- gevoerd door de Cantorij van de Laurenskerk, het Leids Kamerkoor, het NCRV Vocaal Ensemble en leden van het koor van het Rotterdams Conservatorium met begeleiding van het orkest van het Rotterdams Conservatorium en het Rotterdams Philharmonisch Koperensemble. Bij het ver'tten van de Lau renskerk beierden de klokken, niet alleen van de Laurenskerk maar van alle Rotterdamse kerken. Dr. H. J. Eykman. voorzitter van het College van Gecommitteerden tot de zaken der Hervormde Gemeente Rotterdam stelde vervolgens de Lau renskerk. die donderdag officieel was opgeleverd, ter beschikking van de Centrale Kerkeraad ten gebruike voor de eredienst Laten we hopen, aldus dr. Eykman. dat in 1972 prins Willem Alexander zal kunnen komen om het grote hoofdorgel in gebruik te nemen! ZONDER SCHULD Dr. Eykman memoreerde de histo rie van de herbouw en constateerde dat de Laurenskerk nu in gebruik komt zonder da' er een schuld op rust. Maar het orgel moet nog komen, en daarvoor moet. al zijn er reeds veel giften samengebracht, het geld nog komen. F.n daarvoor wordt nu een actie opgezet. Slechts achter in de kerk. boven het koor, bevinden zich slechts enke le gebrandschilderde ramen. Er zul len er, aldus dr Eykman, niet méér bij komen, want die zouden afbreuk doen aan de mooie, heldere lichtval in de kerk. Evenals ds. Dijkstra sprak dr. Eyk man over de toekomst van de Lau renskerk. Hij stelde dat vierhonderd jaar geleden men tegenover de kerk geen drempelvrees kende. Men wandelde binnen, droogde er netten, naaide er zeilen en hield er des zondags dienst. In iets andere vorm moét de Lau renskerk wéér een ontmoetingsplaats worden, een contactpunt met de me- deburgers dat altijd open zal zijn. VOOR ALLEN I Burgemeester W Thomassen I constateerde dat de grootste Rotter- dammer, die zelfs het woord Rotter- j dam aan zijn naam had toegevoegd hij bedoelde Erasmus tijdens de openingsplechtigheid buiten in de kou staat( maar in ieder geval een „Erasmiaans uitzicht" heeft: de kerk voor allen, ongeacht kerkelijke in zichten. Tussen de stad en de Laurens is er altijd een bijzondere band geweest, en de heer Thomassen memoreerde de oude keuren, die iedere nieuwe poorter verplichtten tot levering van drieduizend stenen. Toen dit door de armoede onmogelijk werd, werd tot vrijwillige arbeid aan de kerkbouw opgewekt, waarvoor men „aflaat" tpe, :holi •oed i orb verkreeg, die in de zestiende met gulle hand werd verleend. Jeae-i Een halve eeuw slechts is de Lingei renskerk een rooms-katholiek bel 'huis geweest. Op De beeldenstorm ging, zo schelmser de heer Thomassen. Rotterdam vofc-jnp bij. Integendeel, de Rotterdammi toonden zich toen reeds van tienm echt-Rotterdamsc koopliedenkant! 12 november 1572 werd in de Lten, t rens voor het laatst de mis opgedjoort gen. Op 13 november werden i beelden zorgvuldig ingepakt. Opr. november 1572 werd de eerste rfissel testantse dienst gehouden. En f zorgvuldig ingepakte beelden en I dere voorwerpen.... zijn voor geld naar Engeland verkocht! De heer Thomassen ziet de renskerk vele nieuwe in Rottere# gebouwde kerken straks overlev, Voor hem is de Laurens dè kerk Rotterdam, een „welkom thuis" vqgtodh' ieder die heeft gereisd. Boze neef stuurt nota Paters gaan nu jj erfenis rijke tante strijken Sleens gelver itadhu ring g 'leters mclut ïehooi tadhu ids Ne Ireesti ilgratl ;h riste" s zaï i.i ir' m ni Van onze kerkredactie) DEN HAAG Het interker kelijk vredesberaad wil, dat er een niet-aanvals-verdrag koipt tussen de landen van de NAVO en het Pact van Warschau, als inleiding op verdergaande stap pen in de richting van ontwa pening. Verder vraagt het een erkenning van de onschendbaarheid van de bestaande grenzen (in het bijzon der de Oder-Neissegrens), een voor lopige regeling van het Duitse vraagstuk, met name wat betreft de positie van West-Berlijn, cn een erkenning van de DDR. Het IKV zegt dit in zijn rapport „Conclusies Vredesweek '68. Euro pa-verzoening, vrede, veiligheid", dat het heeft aangeboden aan de kerken. Gezien het gezamenlijk belang een nieuwe wereldoorlog te voorko men, zal het beleid er meer dan te voren op gericht moeten zijn, de veiligheid te garanderen, niet dooi immer toenemende bewapening maar door gezamenlijk of waar mogelijk eenzijdig ondernomen maatregelen van beheersing, be vriezing en vermindering van de bewapening. Gelet op - de bestaande oneven wichtigheid in militaire opbouw tussen de NAVO en het Warschau pact zullen regelingen voor de be staande kernbewapening slechts tot stand kunnen komen, indien ook voor de conventionele bewapening een regeling wordt getroffen, zo dat het bestaande totale evenwicht in de verschillende fazen van het verminderingsproces blijft bewaard. Het IKV waarschuwt er voor, dat een ontspanningspolitiek, die er op gericht is, buiten de Sowjetunie om. de Oosteuropese landen los te we ken of te isoleren, de vrede niet bevordert en zeker niet in het be lang van de betrokken landen zelf is. Nadat door informeel en bilate raal overleg de voorwaarden ervoor zijn geschapen, zou volgens het IKV een permanent orgaan van di plomatiek overleg moeten worden gevormd, onder auspiciën van Verenigde Naties. Daarin zouden de NAVO en het Pact van Warschau elkaar permanent kunnen ontmoe ten en eikaars voorstellen en stand punten kunnen bespreken. Dit lijkt het IKV de beste weg, waarlangs een nieuw systeem van Europese veiligheid en vreedzame samenwer king in het leven kan worden ge roepen. Als voorbereiding daartoe ver dient het contact van de tien kleine Europese landen, waaraan ook Ne derland deelneemt, alle steun. TOENADERING Het IKV gaat er in zijn rapport van uit, dat de betrekkingen tussen Oost- en West-Europa bezig zijn geleidelijk fundamenteel te veran deren. Toenadering kan wel wor den vertraagd (zoals nu door de Tsjechische crisis), maar niet ver hinderd. Er zijn tekenen, dat beide systemen toegroeien naar een zelf de, nu nog onbekend, maatschappij type, dat elementen van beide hui dige systemen bevat. Deze toenadering moet gestalte krijgen in die vormen van politieke, economische, sociale en culturele sa menwerking, waarbij beide partijen gelijkelijk bijdragen en gelijkelijk voordeel hebben van de samenwer king. Het IKV vindt zo, dat de Raad van Europa ernstig moet on derzoeken of en hoe zij een Raad voor geheel Europa zou kunnen worden. Wanneer wij christenen en ker ken, aldus het IKV, oproepen om mee te werken aan de hereniging van Europa, dan doen wij dat niet om van dat gezamenlijke Europa een Derde of Vierde Macht te ma ken, die front kan maken tegen de andere supermachten, maar een Europa dat dienstbaar is aan de wereld en vooral aan het arme deel i daarvan. HEILZAAM In de inleiding van het rapport geeft het interkerkelijk vredesbe- i raad rekenschap van eigen spreken, j „Dat het kerkelijk spreken in za- ken als deze spanningen kan op- j roepen, is ongetwijfeld waar. Dit zal niet alleen moeten worden L aanvaard, maar kan zelfs heilzaam zijn. Het kerkelijk spreken en han delen en dat van degenen, die di rect bij de politieke beleidsvorming zijn betrokken, geschiedt vanuit een verschillende verantwoordelijkheid. Het kan daarbij de taak van christenen en kerken zijn, om ver der vooruit te zien en zelfs om in zeker opzicht vooruit te grijpen op een nieuwe mentaliteit en nieuwe structuren, al zal daarbij het con tact met hen tot wie men spreekt nooit verloren mogen gaan. Het is onzes inziens nodig noch wenselijk, met spreken en hande len te wachten tot men er zeker van is, dat alle christenen tot het zelfde inzicht zijn gekomen. Zeker niet als men ervan overtuigd is, dat men, sprekende over vrede en gerechtigheid, niet met algemene richtlijnen en beginselen mag vol staan. Dan zou het immers on vruchtbaar blijven en zelfs niet worden gehoord", aldus het IKV. HAARLEM „Zowel de wetge ver als het bedrijfsleven hebben dc voornaamste impuls gegeven aan de sterke stijging van de sociale ver zekeringsuitkeringen. Met andere woorden: het is de wens van de be volking geweest, deze aanzienlijke uitbreiding tot stand te brengen". Aldus minister B. Roolvink van sociale zaken en volksgezondheid vandaag op de vergadering van de katholieke land- en tuinbouwbond in Haarlem. In 1969 zullen de sociale uitke ringen 17,6 procent van het nationa le inkomen bedragen. Vergeleken met 1938 is dat een stijging van 15.8 procent. De belangrijkste factoren, die tot deze stijging hebben geleid, waren de nieuwe verzekeringswetten en de loonontwikkeling. De prijsstijgingen hebben minder invloed op de stijgen de uitkeringen uitgeoefend. (Van onze correspondent) TEGELEN De 30-jarige fa kant H. Kuypers in Tegelen heeft gepeperde rekening gestuurd naar paters van het Goddelijk Woord Deurne, omdat hjj jarenlang als za; waarnemer optrad voor zjjn op 14 vember jl. overleden tante, de 82-j rige weduwe Maria Kuypers-Roe' uit Steyl. In haar testament heeft echter niet de neef maar o.a. de ters bevoorrecht. „Ik heb me jarenlang voor i tante uitgesloofd en nu gaan die ters met de erfenis strijken. Aan hi zen en landerijen bezat mijn tai^oi voor een waarde van meer dan 200. gulden. Ik denk dat ze haar een stoel in hemel hebben beloofd, wanneer zij paters tot erfgenaam zou benoem»] Dat is inderdaad notarieel geregi n> en ogenschijnlijk is er niets meer a te veranderen. Maar ik vind het f woon geen manier van optreden v die paters", zegt de heer Kuypers. Ook de 58-jarige kantonnier J. 1 vens in Steyl is teleurgesteld, 't 18-jarige dochter Marianne heeft weduwe de laatste drie jaar verzori voor een zakcentje. Dat werd ge, cepteerd omdat de weduwe vaak dat het later wel goed gemaakt i worden. De man die namens de erfgenaa 'h, optrad, is de pater Schie. Hij wi." geen commentaar geven. -.eestr 1 ttelan - Ie ledt y ehoor. lis VOO 'leters! t 'rouwt eekuu chelpe itkun >venz; Ch idhui; ing ge aagwe ehoorz 2 aagwei chouwl rdasfu; Bram Jhulsw, MADRID In Madrid hebben gisteren, na bemiddeling van aartsbisschop Caismiro Morcillo, vijf tien vrouwen van leiders van illegale vakbonden een zitstaking van vier dagen in een kerk beëindigd. De vrouwen verlieten de kerk nadat de aartsbisschop de vrouwen steun had toegezegd voor hun eisen tot verbete ring van de levensomstandigheden van politieke gevangenen. De kerk was zaterdag gesloten uit vrees voor demonstraties ter on- j dersteuning van de vrouwen. Sedert zij in zitstaking gingen, had de kerk I sterk de aandacht van de politie, I maar zij greep niet in. NEW YORK De sociale comm sie van de Algemene Versaderii heeft zaterdag met 64 tegen 8 ster men bi j elf onthoudingen "een resol tie aangenomen waarin gezegd woi dat „elk mens recht heeft op inlic tingen" De resolutie, die ingediend is do ?!Ca' Nederland. Nigeri Philippijnen en Saoedië-Arabië, klaart tevens dat de voornaams k functie van de voorlichtingsorgan bestaat uit het vergaren en verspit a den van onpartijdig en objecti nieuws. De vrije voorlichting moet teve dienen tot bestrijding van de apai e heid, het racisme, het nazisme, h kolonialisme en de rassendiscriminl tie. De commissie wil dat de 24ste gemene Vergadering (1969) voorral) geeft aan bestudering en stemmii over deze verklaring. LONDEN De Britse Labou: regering staat voor nieuwe moe£o lijkheden in haar nogal gespanni verhouding met de vakbeweging. Nog geen week voordat het parle ment op kerstreces gaat. is een lood* conflict in de bouwwereld in e£f"t crisisstadium gekomen. Het Lage( huis zal donderdag debatteren ovi maatregelen van minister Barbal Castle, die een loonbevriezing inhou den. Paul i IJ-geb< densoc. wordt d lagweg wJ-gebc stmaalti eopend e theek Apol pollkl: 'ordt woensd •$1 7 en 9 1' rJUx: Je

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2