Vanwege de risico's ziet Rusland af van geweld PSP: Geen subsidie Kon. Militaire Kapel STERKERE AUDI Oldenburg en De Roo hadden zware dag Wijziging van deze tactiek altijd mogelijk —Voorlopig geen 9 fusie Globe I en Proloog I Fresco-expositie twee dagen later V, BTW kost PTT f22 miljoen Stien Kaiser 0.1 sec. sneller dan Ans Schut Winst en verlies zaal handbal team Van Feggelen bedankt Altig-Renz aan kop in Zesdaagse Geen overlevenden bij vliegramp Nieuwe borden waarschuwen voor 9 ZATERDAG 14 DECEMBER 1968 Europa's veiligheid (7) (Van onze militaire medewerker) JN het vorige artikel hebben we gezien dat de landen van het Warschaupact hun strijdkrachten verder uitbouwen en ver sterken. Maar ook moet erop gewezen worden dat deze Oost- europese verdragsorganisatie haar problemen heeft. De dominerende positie van Rusland, de moeilijkheden met Chi na en de invloed van het Westen zijn mede oorzaak van conflicten tussen de verdragspartners. Albanië verbrak alle relaties met de Sowjet- unie. De problemen rond Roemenië het „Frankrijk" van het Warschaupact zijn voldoende bekend. Al deze interne tegenstel lingen hebben zelfs geleid tot twee ernstige crises en wel in 1956: de opstand in Hongarije, en in 1968: de inval in Tsjechoslowakije. In hoeverre deze laatste crisis de militaire kracht van het verbond heeft aangetast, kan moeilijk wor den bepaald Weliswaar is het aan tal Russische divisies in Midden-Eu ropa toegenomen, maar over de ge vechtsbereidheid der Tsjechische di visies (12) kan na de inval niets met zekerheid worden gezegd. Wijziging De ontwikkelingen op het gebied der middelen dwongen ook Rusland tot een wijziging van zijn politiek. Ook in dit land rijpte het inzicht dat in het nieuwe nucleaire tijdperk een onbeperkte oorlog geen over winnaar meer zou kennen. Een en ander heeft na de dood van Stalin geresulteerd in de leer van de „vreedzame coëxistentie". Deze leer, laat daar geen misverstand over bestaan, tast in geen enkel opzicht de fundamentele doelstellingen van het communisme aan. Het naderbij brengen van een communistische wereld wordt met onverminderde kracht nagestreefd. De officiële omschrijving van de leer ondersteunt deze bewering: „Vreedzame coëistentie is een alles omvattende strijd, zowel op economisch, politiek als ideo logisch terrein, tussen het prole tariaat en de agressieve krach ten van het imperialisme over de gehele wereld, waarbij het risico van een gewapend conflict met de imperialistische landen zoveel mogelijk wordt verme den." Extern Het gaat hier dus om een vorm van strijd, om een tactiek, waarbij terwille van de risico's thans wordt afgezien van wapengeweld. Een wij ziging van deze tactiek wordt vooral door externe factoren bepaald. Wij zullen hiermede in het kader van de strategie van Flexible Response re kening moeten houden. Ons optre den namelijk mag nimmer een der gelijke wijziging tot gevolg heb ben. De omvang van de in Cen- traal-Europa opgestelde commu nistische eenheden en ook de toene mende sterkte van de Russische ma ritieme middelen in de Middellandse Zee, doen evenwel vermoeden dat het Sowjet-blok met de mogelijk heid van zo'n wijziging rekening blijft houden. Wij moeten voor twee dingen zor gen en wel dat de risico's verbonden aan het gebruik van wapens, voor de potentiële tegenstander te groot blijven terwijl aan de andere kant de risico's die wij lopen zo klein mogelijk moeten worden gehouden. Alleen door de instandhouding van voldoende conventionele middelen dus niet te weinig maar ook niet te veel kan dit worden bereikt. Nog verder Zou onze inspanning nog verder afnemen, dan kan dat voor de te genstander aanleiding zijn de tac tiek te wijzigen. De risico's zijn dan in zijn gedachten tot een aanvaard baar laag peil gedaald. Maar een te kort aan conventionele middelen kan ons weer dwingen vroegtijdig nucleaire middelen in te zetten, met alle risico's van dien, ook voor ons. In dit verband geeft de volgende passage uit de Defensienota 1968 toch wel stof tot nadenken: „Het kan ook in Oost-Europa genoegzaam bekend worden ge acht, hoeveel moeite en inspan ning het de Westelijke regering reeds kost om een strijdmacht in stand te houden die vanuit een defensief oogpunt, gezien de wederzijdse krachtsverhouding, slechts als een minimum kan worden beschouwd." Het is te hopen dat men in Oost-Europa nooit tot de over tuiging komt dat zelfs het mini mum niet wordt gehaald. (slot volgt) IS kaas uit het vuistje de q van quizt dat er nog was iln. (Van een onzer verslaggevers) a I DEN BOSCH Er komt voorlopig geen fusie tussen de toneelwerkgroep IProloog en het gezelschap Globe (voormalig Ensemble). Wel wil het provinciaal Brabants bestuur de mo- Igelijkheid onderzoeken of beide groe pen afzonderlijk kunnen worden on- Jer gebracht in de stichting Zuidelijk ïoneel. I Even leek het er gisteren op dat de ferabantse staten zouden overgaan tot "nquidatie van Proloog. Maar op aan hang van ged van Steenbergen besloot de staten te wachten tot 14 naart 1968. Dan zal het college een nota moeten indienen over het finan cieel beleid van Proloog. Gisteren stelden de staten ruim 00.000 gulden beschikbaar om het ekort van de werkgroep te dekken, tan de regering zaï worden gevraagd holoog meer subsidie te geven. AMSTERDAM De opening van Ie tentoonstelling „Fresco's uit Flo- *nce" woensdag in het Rijksmuseum «toet worden uitgesteld in verband net een langzaam-aan-actie in de ha- 'en van New York. De fresco's zijn lamelijk eerder in het Metropolitan luseum tentoongesteld. Amendement verworpen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Tijdens de behan deling van het voorstel van Gedepu teerde Staten om de subsidie van de Koninklijke Militaire Kapel te verho gen, zei de heer De Waaij (pac. soc.) dat de leden van dit orkest de re presentanten van het geweld zouden zijn en dat daarom aan dit militaire orkest geen subsidie behoorde te worden toegekend. Hij meende, dat er geen behoefte was om het geweld te versluieren en versieren met para des. taptoes en concerten. „Dit is ledoeld als afleidingsma noeuvre. Subsidiëring van de KMK is daarom onzedelijk. We kunnen eer der inzien dat de NAVO moet wor den versterkt, dan dat er een versie ring van het geweld in stand moet worden gehouden". Namens de PSP diende hij een amendement in geen subsidie te verstrekken. De heer Vlasblom (s.g.) constateer de dat de belangstelling voor de con certen van de KMK steeds meer af neemt. Mede hierom en op princi piële gronden wees hij niet alleen de subsidie voor de KMK, maar ook de voorgestelde subsidie voor het Neder lands Kamerorkest af. Cultuurbeleid Mevrouw Dettmeijer-Labberton (lib.) meende, dat het betoog van de heer De Waaij over het geweld bui ten de orde was. „Het gaat hier om een voorstel, dat samenhangt met het hele cultuurbeleid van de provincie". De commissaris der Koningin, mr. Klaasesz vond, dat de heer De Waaij niet buiten zijn boekje was gegaan, omdat hij het recht had om zijn stem te motiveren. Toen de fractievoorzitter van de KVP, de heer Vrouwenfelder, aan het woord kwam, bleek dat zijn fractie verdeeld zou stemmen. Een deel van de KVP'ers had geen behoefte om het leger door middel van dit orkest dichter bij het publiek te brengen. De heer Van As (c.h.) zag niet in, waarom de KMK een immorele funk- tie zou hebben Als dienstplichtige had hij veel plezier beleefd aan het orkest, zei hij. De heer Engelsman (soc.) verbaasde zich over het standpunt van de KVP, omdat het hier niet gaat om de verle ning van een nieuwe subsidie, maar om de verhoging van een reeds bestaande. Hij zei, dat een groot deel van zijn fractie het voorstel van GS zou steunen. Veranderd Gedeputeerde prof. dr. Van Praag vond het de vraag of er een verband zou bestaan tussen het optreden van het KMK en de ernst van het oor- Het schip dat de fresco's vervoerd 'ordt niet eerder dan dinsdag in imsterdarn verwacht. De opening Voor genodigden is nu vastgesteld op fijdagavond 20 december. De bezoe- ers kunnen dan de volgende dag anaf tien uur 's ochtends terecht. Het binnenbrengen van de fresco's f> het Rijksmuseum zal nogal wat moeilijkheden opleveren, daar som mige zeer groot zijn. De grootste f zijn er bij van 5x7 meter 'orden door de ..Nachtwachtsleuf" 'et museum binnengehesen. De 'achtwachtsleuf is een opening in de 'loer van de zaal waar de „Nacht licht" hangt. DEN HAAG De invoering van de BTW gaat de PTT ongeveer 22 miljoen kosten. De PTT-diensten zelf vallen niet onder de Belasting toegevoegde waarde, maar wel de apparatuur die zij moet aanschaffen, zoals kabels, telefoon toestellen en telexapparaten. Duidelijk is dus, zo staat in de personeelskrant van de PTT, dat de invoering van de BTW een ongunstig effect heeft op de financiering van de investeringen en op de bedrijfsuit- komsten. Als het werk van post-, telegraaf- en telefoondienst wel zou worden be last en dus aftrek van voorbelasting mogelijk was op de aankopen, dan zouden in het geheel genomen de diensten van de PTT toch duurder worden dan bij vrijstelling. En uit eindelijk krijgt het publiek dan de rekening gepresenteerd. logsgebeuren. „Het gaat hier niet om een nieuwe subsidie, maar om een verhoging. Het karakter van de KMK is in het licht van de historie wel veranderd: men trekt niet meer met muziek voorop ten strijde". Hij kon het optreden van het orkest in bur gerlijk verband niet als een uit vloeisel van geweldpleging zien. De instandhouding van de KMK is nu niet aan de orde". Hij vroeg de Provinciale Staten dan ook het subsi- dievoorstel aan te nemen, zonder daarbij een principiële uitspraak te doen. Het amendement van de PSP werd daarna verworpen met 46 stemmen tegen en 23 voor. waarna zonder stemming het subsidievoorstel werd aanvaard. Bols won bij heren HEERENVEEN Stien Kalser heeft vrijdag tijdens selectiewedstrijden op de Thlalf-kunstljsbaan in Heerenveen met minimaal verschil gewonnen van Ans Schut. Ondanks het feit dat het Delftse meisje de 3.000 meter (de enige afstand waarop de dames uitkwamen) alleen moest rijden, omdat Marie Wlllems uit Pesse verstek liet gaan. slaagde zij er toch in Ans Schut met 0.1 seconde verschil te kloppen. Bij de heren was Jan Bazen uit een veld van zesendertig rijders de snelste op de sprint. Op de 1500 meter vestigde Jan Bols met zijn tijd van 2.13.2 een nieuw baanre cord. De uitslagen lulden: dames: 3.000 meter: 1. Stien Kalser (Delft) 5.22.1. 2. Ans Schut (Apeldoorn) 5 22.2, 3. Bep Gellssen (Amsterdam) 5.22.7, 4. Rieneke Demmlng (Terwolde) 5.23.0,, 5. Willy Burgmeller (Nleuwveen) 5.24.0.. 6. EUy van de Brom (Amsterdam) 5.26.7, 10. Carry Geljssen (Amsterdam) 5.36.6. Heren: 500 meter: 1. Jan Bazen (Zeven huizen) 42.8. 2. Jan de Vries (Ruinerwold) 43.9. 3. Jorrlt Jorritsma (Rotterdam) 43.3. 4. Henk Beltman (Wijhe) 43.7. 5. Peter Nottet (Loosduinen) 43.8. 6. Piet Meijer (Katwou- de) 43.8. 7. Jan Bols (Hoogeveen) 43.8. 1.500 meter: 1. Jan Bols 2.13.2, 2. Plet Meijer 2.14.0, 3. Jorrlt Jorritsma 2.14.9, 4. Karei te Winkel (Brummen) 2.15.1., 5. Peter Nottet 2.15.6. 6. Henk Beltman 2.15.6. Klassement: 1. Jan Bols 88.200 pnt. 2. Jorritsma 88.267 3. Meijer 88.467. 4. Beltman 88.900. 5. Nottet 89.000. 6. Bazen 89.267. HELSINKI De Nederlandse ver tegenwoordigende zaalhandbalteams hebben vrijdagavond in Helsinki te gen Finland zowel winst (dames) ge boekt als verlies (heren) geleden. Na een ruststand in Nederlands voordeel van 11—5 wonnen de Oranjedames met 228. De heren verloren met 13—27 na een achterstand in de pau ze van 6—13. UTRECHT Rudi van Feggelen heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) er van in kennis gesteld, dat hij zijn functie als trainer van de Neder landse waterpoloploeg op 1 januari wil neerleggen. „Het nationaal zeven tal" aldus Van Feggelen „is erbij ge diend dat er na zes jaar weer eens een nieuwe trainer komt." De oud-middenvoor van het Nederlands team heeft de training geleid in de periode 1962-1968. TILBURG Het ijshockeyteam van TIJsc heeft vrijdagavond in Tilburg voor de coupe internationale met 118 van Brussel gewonnen. De tussenultslagen wa ren: 5—2 4—2 en 24. Zevenhonderdvijftig toeschouwers woonden de wedstrijd bij. DEN HAAG Hijs Hoky heeft vrij dagavond In de Houtrusthallen te Den Haag weinig moeite gehad met Den Bosch. De Hagenaars voerden de score regelmatig op en wonnen uiteindelijk met 12—2. De tussenultslagen waren: 4—0 4—1 4—1. Ruim 1500 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. MUENCHEN Ter gelegenheid van de Olympische zomerspelen 1972, die In KUnchen worden gehouden, zullen ln de jaren 1969 tot en met 1972 vier herden- klngsmunten alle ter waarde van tien mark (ongeveer negen gulden), geslagen en ln omloop gebracht worden. Een prijsvraag heeft reeds de ontwerpen opge leverd. BRISBANE De Amerikaanse rang lijstspeler Stan Smith heeft vrijdag in de halve finales van het herenenkelspel van de internationale tenniskampioenschappen van Queensland, die in Brisbae worden gehouden, met 86 6—3 6—3 van Bill Bow- rey. de beste amateur van Australië, ge- AMSTERDAM Het Zesdaagse metier is hard, keihard. Neem de Westduitser Horst Oldenburg. Op de eerste vaond was hij amen met Leo Duijndam ten val gekomen en had een pedaal tegen het hoofd gekregen. Oldenburg was echter doorgefietst. Vrijdagavond werd het hem te veel. Hij klaagde er over dat alles hem voor de ogen schemerde en liet we ten dat hij er veel voor voelde om naar huis te gaan. Daar kwam niets van in. Op advies van Zesdaagse-arts Farber ging Ol- denburger naar het V.U.-ziekenhuis, dat hij een paar uur later weer mocht verlaten: men had niets onre gelmatigs kunnen vinden. Horst keerde terug naar het RAI-gebouw en kon meteen weer aan de slag. Wedstrijdleider Arie van Vliet had nu geen griintje considara- tie meer met hem. Toen Oldenburg weer begon te klagen luidde het pa rool „fietsen of zonder geld naar huis". Oldenburg koos eieren voor zijn geld en het was opvallend hoe gemakkelijk hij vervolgens in de zware ploegkoers reed. Het koppel Oldenburg-Kemper was zelfs een van de allersterksten.... Inzinking Er waren er nog meer, die op de tweede dag traditioneel met een in zinking te kampen kregen. Een van Schrijf es iemand Bel'es iemand Bezoek'es iemand Praat'es met iemand ...u tveet zelf wel wie eenzaam is in uw omgeving PUBLIKATIE AANGEBODEN DOOR DIT BLAD IN SAMENWERKING MET DE STICHTING IDEËLE RECLAME 68323 hen was Jo de Roo, die halverwege de ploegkoers te voet ging, zoals dat dan heet. Minutenlang lag hij in het heetst van de strijd uitgeput in zijn cabine en toen kon Fritz Pfenninger niet verhinderen, dat de combinatie, die vorig jaar na het uitvallen van Peter Post een grote rol in de slot fase had gespeeld, liefst 9 ronden verloor. Zeer slecht tenslotte reden ook Gerd Bongers en Alain le Gre- ves. Hun achterstand groeide tot niet minder dan 38 ronden. De leiding in het spektakel werd veroverd door de sterk rijdende Westduitser Rudie Altig en Sigi Renz, die na een zeer overladen pro gramma (de renners beginnen te kla gen dat zij nauwelijks tijd hebben om vlug iets te eten) met een ronde voorsprong op Post-Duijndam, Jans- sen-Bugdahl en Oldenburg-Kemper de tweede neutralisatie ingingen. Stand De stand in de zesdaagse vanochtend om vijf uur bij de neutralisatie was: 1. Al tig-Renz (Dtsl) 37 pnt op 1 ronde: 2. Post-Duijndam (Ned) 129 pnt; 3. Jans- sen-Bugdahl (Ned/Dtsl) 81 pnt: 4. Kem- per-Oldenburg (Dtsl) 19 pnt: op 4 ronden: 5. Lykke-Eugen (Den) 24 pnt; op 6 ronden: 6. De Wit-Koei (Ned) 67 pnt: op 7 ronden: 7. de Loof-Severeljns (Belg) 40 pnt; op B ronden: 8. De Roo-Frltz Pfenninger (Ned/Zwlt) 31 pnt; op 15 ronden: 9. Beg- hetto-Louis Pfenninger (Ita/Zwlt) 55 pnt: op 23 ronden: 10. Baensch-Lawrle (Auitr) 18 pnt; op 38 ronden: 11 Bongers-Le Gre- ves (Ned/Fr) 27 pnt. De stand in de amateurzesdaagse na vrijdagmiddag was: 1. Harry Jansen en Leijn Loevesljn (Ned) 31 punten; op één ronde: 2. Stam en Nieuwkamp (Ned) 12 pnt; op vier ronden: 3. Edy en JUrgen Schneider (Zwits) 4 pnt: op zes ronden: 4. Van de Ruit en Tabak (Ned) 16 pnt; op twaalf ronden: 5. Pennlngs en Aldershof (Ned) 23 pnt; 6. Rasing enNlemeljer (Dts-Ned) 10 pnt; op veertien ronden: 7. Rentmeester en Gerrits (Ned) 4 pnt; op twintig ronden: 8. Leunis en Bosschieter (Ned) 14 pnt. CARACAS De 42 passagiers en 9 bemanningsleden van de Boeing 707 van de Pan American Airways die gistermorgen vroeg voor de kust van Venezuela in zee stortte, zijn allen om het leven gekomen. Men heeft tot dusver maar tien zwaarverminkte lij ken kunnen bergen. Aan de top van zijn middenklas se-automobielen heeft Auto Union een nieuwe wagen uitgebracht, Audi 100 genoemd. In lijn, constructie en technische uitvoering is de nieuwe ling een geheel nieuwe conceptie van het aan Mercedes en Volkswa gen toebehorende bedrijf in In- golstadt. Alleen de krachtbron van 1,8 liter is een verdere ontwikkeling van 'de beproefde Super 90-motor. De Audi 100 is leverbaar in drie uitvoeringen, namelijk 80, 90 (100 S) en 100 pk (100 LS). Volgens fa- brieksopgave bedraagt de kruis- zo wel als de topsnelhedi resp. 156, 165 en 170 kilometer per uur. De wagen is 21 centimeter langer dan de bekende Audi-modellen en bezit een sterk vergrote kofferruim te (inhoud: 650 liter). Hij wordt aan geprezen als een vehikel, dat aan vijf personen alle comfort en bewe gingsvrijheid biedt. De achterwielen van de 100 zijn met schijfremmen uitgerust. Op de voorwielen, die voor de aandrijving zorgen, zijn trommelremmen ge monteerd. De tochtvrije verwarmings- en luchtverversingsinstallatie heeft bij zondere aandacht gekregen. De wa gen, waarvan vooral de 100 LS luxe voorzieningen heeft, is zowel met een stuur- als met een vloerversnel ling leverbaar. Langs de rijksweg Apeldoorn-Ede zijn deze maand nieuwe „wild"-bor- den geplaatst. Ze zijn vier keer zo groot als de normale verkeersborden en er staat een slippende auto op, die besprongen wordt door een hert. De borden zijn vervaardigd naar een ontwerp van een ambtenaar van Staatsbosbeheer. De vervaardiging en de kosten van plaatsing heeft het Jachtfonds voor zijn rekening geno men. Als de proefneming slaagt de bedoeling is het steeds groter wor dend aantal botsingen ten gevolge van overstekend wild te beperken zullen de borden, die sterk re flecterend zijn en op enkele honder den meters afstand kunnen worden gezien, in alle wildrijke gebieden van de Veluwe worden aangebracht Brandblussers schieten tekort Op enkele uitzonderingen na vol doen de brandblussers, die voor au to, boot, tent of kampeerwagen wor den gekocht niet aan de elementai re eisen die men eraan moet stellen. Ze schieten tekort aan blusei- genschappen, aan spuitkracht, aan capaciteit en aan bedieningsgemak. De bevestigingsmogelijkheid voor auto's is bovendien onvoldoende. Tot deze conclusie komt een rap port, dat de ANWB en de Consu mentenbond hebben opgesteld. Ge meld wordt dat een rijkskeur wei nig of niets zegt, omdat deze niet slaat op de bruikbaarheid. Van de twaalf verschillende brandblussers, die onderzocht wer den, kon bij de helft de straal niet worden onderbroken. Er waren ook apparaten, die zo snel werkten, dat er nauwelijks tijd was om op de vuurhaard te richten. Bij elf van de beproefde blussers ontbrak de mogelijkheid van een goede bevestiging in een auto, on danks de bijgeleverde beugel. Bij een botsing schiet deze los. wat o.m tot gevolg kan hebben dat de bestuurder wordt ondergespoten. In het rapport wordt de suggestie gedaan een voor een auto bestemde brandblusser nooit op hoofdhoogte aan te brengen. Voor 75 slippen bij Volksivagen Volkswagen is ten behoeve van de abonnees op De VW, het blad van Volkswagen, een anti-slipcursus gestart. De cursus, die een dag duurt, wordt gegeven op de beide slipbanen van Rein Leppink in Reu- turn (bij Tubbergen) en Leidschen- dam en op die van de heer P. A. Korenman in Deurne. De prijs ervan bedraagt 75 gulden. Tijdens de cur sus wordt zowel praktijk als theorie gegeven. Pas op voor gas in auto Advies aan automobilisten: houdt op drukke wegen en in files de ra men1 open en de luchtinlaat gesloten. Het voorkomt dat u koolmonoxide inademt. Een gevaar dat niet denk beeldig Is, want alle auto's bezitten een inlaat voor frisse lucht, die bin nenkomt via 'de voorkant (grill) of van boven via de motorkap. Het is duidelijk, dat wanneer men op een drukke weg rijdt behalve die frisse lucht men ook de zo gevaarlijke koolmonoxyde binnenkrijgt. Dit gas is bij inademing door de mens van een dusdanige werking, dat het onpasselijkheid, loomheid, slaperigheid en zelfs de dood kan veroorzaken. Het inademen van koolmonoxyde van een hoog percen tage kan zelfs binnen drie minuten de dood betekenen. Opent u het voorrampje, zet dan ook het achterraam een beetje open. Dat voorkomt namelijk hinderlijke luchtwervelingen rond uw hoofd. Een ander advies: als uw auto al wat ouder is, laat hem dan eens op eventuele lekken, die koolmonoxyde doorlaten controleren. U kunt daar voor terecht bij een van de veertien technostations van de ANWB. Dit is een ontwerp-tckening voor het cind-emplacement van de Kanaal tunnel, waar vracht wordt overgeladen in treinen, die het transport door de tunnel verzorgen. Dc „Ferry Terminal" is bedoeld voor auto's, caravans, voertuigen en lorries om ze daar op de „veertreinen" te laden. Binnen het emplacement zijn twaalf perrons gepland. In spitsuren kunnen 15 „veertreinen" per uur in elke richting rijden. Er zullen tol-, douane-, immigratie- en gezond heids-controleposten komen evenals parkeerplaatsen, benzine- en service stations enz. De Kent County Council Planning Committee bespreekt met plaatselijke autoriteiten de eventuele vestiging in Kent. AUTOWEG DOOR DE SAHARA Dit is de nieuwe Honda 1300, met de produktie waarvan de Japanse fabriek onlangs is gestart. De wa gen, waarvan de prijs nog niet is bekendgemaakt, is uitgerust met een vier cilinder luchtgckoelde motor (96 pk bij 7200 omwentelingen per mi nuut). Als topsnelheid wordt 175 km vermeld. Andere gegevens heeft de fabriek nog niet vrijgegeven. ANWB-tips voor automobilisten De ANWB heeft een nieuw boek met wenken voor de automobilist uitgegeven: „Bewust en vaardig auto rijden", dat kan worden beschouwd als de opvulling van het hiaat, ont staan door het uitverkocht raken van de serie boeken van de overle den hoofdredacteur van de Autokam pioen H. J. Peppink. Het boek is samengesteld op grond Renault 6 pas in september De nieuwe Renault 6 zal pas in de tweede helft van volgend jaar voor export worden vrijgegeven, zo heeft de directie in Parijs bekendgemaakt. Dit betekent dat de wagen pas in september in Nederland verkrijg baar zal zijn. Reden hiervoor is dat men met de produktie eerst zover wil zijn dat een regelmatige leve ring kan worden gegarandeerd. van ervaringen met de zgn. rijproef voor gevorderden van de bond. Dit betekent, dat de meest voorkomende en belangrijkste fouten van veel automobilisten erin worden behan deld. Het geheel is verlucht met tal van foto's en tekeningen. Het 192 pagina's tellend boekje kost voor leden 6,75, voor niet-le- den 9,75. Citroen heeft aan z(jn verkoopprogram ma een nieuwe bestel wagen toegevoegd, de Ami 6 „Service". Dc auto is bestemd voor het vervoer van lichte goederen en heeft een laadvermogen van 360 kilo. Constructief gelijk aan de Ami 6 Break heeft de Service een gesloten laadruimte van plaatstaal. Hij is in januari of februari in Nederland leverbaar tegen de pry's (inclu sief de dan geldende BTW) van 5100.—. Het gigantische project voor een autoweg door de Sahara is een be langrijke stap vooruit gegaan nu de regeringen van Tunesië, Algerije, Mali en Niger en het ontwikke lingsfonds van de Verenigde Naties een miljoen gulden beschikbaar hebben gesteld voor onderzoek. De komende acht maanden zal een combinatie van een Franse en een Tsjechische onderneming opmetin gen doen. grondmonsters nemen, ge bieden in kaart brengen en kosten berekeningen maken. Waarschijnlijk zal dat nog volgend jaar kunnen worden begonnen met de aanleg van de 3000 km lange weg. Nu al staat vast, dat het project door de bodemgesteldheid aanzien lijk goedkoper zal zijn dan de aan leg van een soortgelijke onderne ming in Europa: men rekent op 8500 gulden per kilometer. De aanleg van de autoweg, die twee rijbanen moet krijgen, wordt "ez'en als een economische nood zaak. Vooral de handel in vee. meststoffen en petroleum heeft er groot belang bij. Ook zal de nieuwe weg het mogelijk maken dat nieuwe produkten ter beschikking komen van de binnenlanden van de Saha- ra-landen. Men denkt aan bevroren vlees, vis en fruit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9