Arbeidsmarkt vereist nu wetenschappelijke studie Opstelling nog probleem Solo for Voice I: dans en klank in eenheid Bonn wil macht in de ruimte Eis van vijf en zes jaar tegen Duitse roofovervallers Officier vraagt Bonn om uitlevering Italianen Minister Roolvink nog onontgonnen gebied Daverend succes ,De Soldaten Vrijwillige wisselingen nemen toe Groeiende onrust bij start kabinet-Rumor Overblijf- en rouleersysteem kleuterscholen Dr. G. J. Lammers leidt PCRV van Drs. Faber neemt benoeming aan Subsidie voor exploitatie van ziekenauto's V.U.: telefonisch door kiessysteem 7 ZATERDAG 14 DECEMBER 1968 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De vraag naar arbeid, zoals die thans op de arbeidsmarkt tot uiting komt, heeft een sterk wisselend karak ter gekregen. Een vergrote mo gelijkheid van verschuivingen in het consumptiepatroon als ge volg van het hogere welvaarts peil alsmede de voortdurende vernieuwing van de produktie- technieken zijn hiervoor verant woordelijk. Dit betekent, dat vele mensen één of meer malen van betrekking zullen moeten veranderen. Tot deze conclusie kwam prof. dr. W. Albeda, hoog leraar sociaal-economisch beleid aan de Nederlandse Economische Hogeschool, in zijn referaat „Nederlands arbeidsmarktbeleid doorgelicht door de O.E.C.D.", die hij vrijdag op het eerste con gres van de Nederlandse Ver eniging voor het Onderzoek van Arbeidsverhoudingen te Rotter dam hield. En minister B. Roolvink had tevo ren in de rede, waarmee hij dit con gres had geopend, geconstateerd dat de informele informatiebronnen be treffende de arbeidsmarkt belang rijker zijn dan de formele en dat het van groot belang is, juist die infor mele informatie te analyseren. Minister Roolvink meende dat de technieken voor het maken van vraagprognoses nog niet voldoende tot ontwikkeling zijn gekomen voor wat betreft de beroepsbevolking en het daarbij gewenste opleidingsni veau. Waarbij komt dat de arbeids markt wetenschappelijk bezien nog een grotendeels onontgonnen gebied is. Hij achtte een wetenschappelijke benadering van de problemen op de arbeidsmarkt met daarbij een discus sie In breed verband van grote waar de. Minister Roolvink zag de factor ar beid zeer heterogeen van samenstel ling. De aard en de kwaliteit van het arbeidsaanbod zag hij als in hoge mate bepaaid door de individuele ei genschappen van de personen, de plaats waar hij werkt of heeft ge werkt cn het beroep dat hij heeft. Ook zag minister Roolvink geen nationale arbeidsmarkt maar lokale arbeidsmarkten waartussen hij dui delijke barrières zag. STROEF Talloze mobiliteitsbelemmerende factoren, zoals het genoten onderwijs en diverse economische en soci- 3 aal-psychologische elementen geven overgang van de ene deelmarkt naar de andere en stroef verloop, waarbij ook de leeftijd van de betrokken werknemers van belang is. Geografische mobiliteit en be roepsmobiliteit leken de minister het hoogst bij het topkader, de on geschoolden en de jongeren. Een meer fundamentele beïnvloe ding van het kwalitatieve evenwicht tussen vraag en aanbod achtte mi nister Roolvink slechts op lange ter mijn mogelijk. Op korte termijn zijn de beleidsmogelijkheden beperkt om dat men de opleiding en de aard van de werkgelegenheid als gegevens moet aanvaarden. PAKKET Prof. Albeda ging in zijn causerie uit van het OECD-rapport „Manpo wer and social policy in the Nether lands" en zag aanleiding voor de ver wachting dat naast gedwongen ver anderingen ook het aantal vrijwillige veranderingen van betrekking kan toenemen. Op de kranpe arbeidsmarkt kan een werknemer zijn werk zien als een „pakket van mogelijkheden", waarin beloning, status, arbeidsvol doening en werksfeer samen de aan trekkelijkheid bepalen. Hij zag ver andering van werkkring tot een nor male toestand op de arbeidsmarkt worden en zowel voor werkgevers als voor werknemers zag hij het als steeds belangrijker een overzicht te De dochter van de huidige president Johnson, Lucy Nugent (links) leidde de dochter van de toekomstige president Nixon, Tricia, rond in het Witte Huis. Tricia had zich daarvoor even onttrokken aan het gezelschap kinderen, wier vaders deel uit gaan maken van Nixon's kabinet. Met hen maakte ze namelijk een rondrit door Washington. hebben van hetgeen er op de ar beidsmarkt gebeurt. Prof. Albeda zag de overtuiging groeien dat volledige werkzaamheid een redelijke doelstelling is en stelde de „ongeduldige maatschappij" van nu tegenover de „wanhopende maatschappij" van de jaren dertig. „Actief arbeidsmarktbeleid", het thema van het congres, zag hij enigszins als een sterk door de OECD gepousseerd mode-artikel. POLITIEK Mr. Th. J. van der Peijl, direc teur-generaal voor de arbeidsvoorzie ning, sprak over de arbeidsmarktpo litiek als het totaal van aktiviteiten, gericht op het bevorderen van de we derzijdse aanpassing tussen be roepsbevolking en ontwikkeling van werkgelegenheid. Als duidelijke vorm van sociaal-e conomisch beleid zal, zo meende hij, een goed arbeidsmarktbeleid een be langrijke bijdrage kunnen leveren tot bereiken van volledige werkgelegen heid, economische groei en zelfs van vergroting van het verband tussen beide doelstellingen. De nieuw in te stellen Raad voor de Arbeidsmarkt zou zijns inziens daarbij een belangrijke bijdrage kun nen leveren. KEUZE Dr. P. Winkel, adjunct-directeur sociale zaken van Philips NV, zag een groot stuk starheid in de ar- beidsopstelling hij beroepsgewijze or ganisatie in vele kleine vakbonden. Zijns inziens kan een naar sectoren van het bedrijfsleven ingedeelde or ganisatie van grote, constructief op gestelde vakbonden waarin enige be roepsgebondenheid ontbreekt de eco nomie belangrijk stimuleren. Studie over de ontwikkeling van vraag en aanbod zag hij als van vi taal belang, waarbij men er van dient uit te gaan dat in toenemende mate ieder individu een hem passend arbeidsterrein wil zoeken, waarin hij te werk wil worden gesteld met mo gelijkheid tot verdergaande ontplooi ing. Een dergelijke studie zal, zo meen de hij, het perspectief ontmoeten van een breed aanwendbaar en geïnteres seerd arbeidsaanbod, hetgeen een aanleiding zal zijn tot een analyse van belemmerende en stimulerende factoren en van het klimaat, de tra ditie en de opleiding in onze samen leving. Hier zag dr. Winkel een beleid mo gelijk met een bewuste keuze voor een zo gunstig mogelijk toekomst beeld. Maar de weg om daar te ko men zag hij als ongetwijfeld moei lijk. SCHEVENINGEN Solo for Voice I van Hans van Manen, dat het Ne derlands Dans-Theater vrijdagavond in het Circustheater in Scheveningen In première bracht, bestaat uit drie onafscheidelijke bouwelementen: twee dansers en een zangstem. Zeker, de muzikale compositie een so praan zonder enige instrumentale be geleiding Is van John Cage, die al heel wat avant-garde muziek heeft gemaakt en die balletcomposities maakte voor Merce Cunningham, wiens balletten in Nederlanld zeker IP niet onbekend zijn. Hg* Maar Hans van Manen heeft op vl Solo for Voice I van Cage niet zozeer P|| een pas de deux gemaakt dan wel dat hij klank en dans tot een ge- inininr* heel samensmeedde. Het is dan ook IMlllr reker niet zonder betekenis dat de *®ngeres Anne Haenen-van Lom op het toneel stond en nadrukkelijk de beide dansers Susan Kanniff en Hans Knill met haar bewegingen volgde. Ze toezong, ze als ware het soms zelfs dirigeerde. Cage moge voorts schepper zijn van avant-garde muziek, de pas de deux van Hans van Manen is géén avant-garde. En dat maakt deze eenheid tussen klank en dans te merkwaardiger. De choreografie van Hans van Ma nen is muzikaal, zelfs in die mate dat men de indruk krijgt dat juist de dans het muzikale element in dit evenement is. Die dans is soms speels, soms heel pittig, het gehele stuk door boeiend, met een aantrek kelijk vraag- en antwoordspel. Susan Kannif en Hans Knill hebben dat al les mooi en goed verzorgd gedanst. - HANS W. LEDEBOER Mariano Rumor, secretaris van de Italiaanse Christen-Democraten was de man, die officieel in het parle ment de samenstelling van de nieuwe regering bekend maakte. Na afloop van deze plechtigheid verlaat hij hier het Quirinaal. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Voor gezinnen die ver van een school wonen, is het een grote moeilijkheid om kleuters onder toezicht naar en van school te laten gaan. Gaat moeder mee. dan moet ze vaak noodgedwongen haar andere jonge kinderen alleen thuis achterla ten. Daarover heeft het comité ter be vordering van de kleuterbescher ming, nauw verbonden met de Ne derlandse vereniging bescherming voetgangers, een aantal klachten van moeders ontvangen. Het is het comité gebleken dat het voor veel moeders een oplossing zou betekenen indien haar kleuter tussen de middag bij een in de buurt van de school wonend vriendje of vriendin netje, de boterham zou kunnen ope ten. Moeders durven dat echter meestal niet te vragen, terwijl de eventueel als gastvrouw optredende moeders er niet aan denken dit voor te stellen. In een schrijven aan alle kleuter leidsters vraagt het comité hier zo mogelijk te willen bemiddelen. Ook zouden kleuterscholen er aan mee kunnen werken dat er een rouleer systeem komt in het halen en bren gen, waardoor moeders worden ont last en de veiligheid van de kleuters onderweg (ze gaan vaak alleen naar school) kan worden verbeterd. DEN HAAG Dr. G. J. Lammers, de oud-directeur van de Rijksvoor lichtingsdienst, is gekozen tot voor zitter van de protestants-christelijke reclasseringsvereniging. Tot vice-voorzitter is gekozen mr. A. Heijder te Amsterdam. Beiden maakten reeds deel uit van het dage lijks bestuur. Hun respectieve voorgangers, mr. S. H. Sieperda en mr. W. A. baron van der Feltz zagen zich genood zaakt wegens drukke werkzaamheden af te treden. ROME De nieuw Italiaanse co alitieregering onder leiding van pre mier Mariano Rumor zal maandag haar programma indienen bij het Huis van Afgevaardigden en de Se naat. Men verwacht dat de debatten over de regeringsverklaring nog voor Kerstmis zullen kunnen worden af gesloten en dat Rumor de meerder heid in de volksvertegenwoordiging achter zich zal krijgen. Het uit 27 ministers bestaande ka binet wordt gevormd door leden van de christen-democratische, de socia listische en de republikeinse partij, die over een meerderheid in het par lement beschikken. Rumor treedt aan op een moment, dat het land geteisterd wordt door de ernstigste ongeregeldheden en onrust, die het sinds een kwart eeuw heeft gekend. Ook gisteren was het op vele plaatsen onrustig. In de Abruzzen en in Toscane braken algemene stakin gen uit. De pompbedienden in heel het land staakten. Het posterijpersoneel is een 48 uurs staking begonnen, zodat grote vertragingen worden verwacht. Het personeel van warenhuizen en super markten is opgeroepen voor een alge mene staking tijdens het laatste week einde voor Kerstmis. In talloze steden blijven de studen ten demonstreren. Linkse studenten hebben met een „anti-kapitalistische" manifestatie gedreigd bij de bokswedstrijd om de wereldtitel mid dengewicht tussen de Amerikaan Don Fullmer en de Italiaan Nino Benvenuti, die vanavond wordt ge houden. LONDEN De Londense première van Hochhuth's „Soldaten" is met daverend applaus en „Bravo"-geroep ontvangen. In dit omstreden toneelstuk, dat twee jaar lang op grond van strenge censuurvoorschriften in Engeland verboden is geweest, wordt gesugge reerd dat Sir Winston Churchill heeft samengespannen met betrekking tot de dood van de Poolse generaal Si- korski. een bondgenoot in de tweede wereldoorlog. Het New Theater was voor deze voorstelling stampvol en nog lang nadat het doek was opgegaan ston den mensen te wachten om niet inge nomen plaatsen te bemachtigen. De acteur John Colicos, die de rol van Churchill speelt, werd een keer alleen teruggeroepen en tweemaal met de overige acht medespelenden. LONDEN Het ambitieuze West- duitse ruimtevaart- en raketprogram ma zou Bonn wel eens een aanzien lijke militaire voorsprong In de ruim te kunnen geven. Dit schrijft dr. Peter Stubbs, redac teur wetenschappen van New Scien tist in het gisteren verschenen num mer van zijn blad. In de komende jaren zal West-Duitsland meer geld voor de ruimtevaart uitgeven dan welk ander Westeuropees land ook. In 1971 zal Bonn hiervoor ongeveer 45 miljoen gulden per jaar voor bestemmen te gen ruim 25 miljoen gulden door Londen op 't ogenblik. Behalve met orthodoxe raketmoto ren, aldus Stubbs, houden de Duitsers zich bezig met projekten voor nucleaire en ionische voortstu wingsmotoren. Stubbs schrijft niet onomwonden dat de Duitsers een militaire macht in de ruimte willen worden. Wel stelt hij de vraag of het commerciële as pect niet een masker is voor „minder heilzame bedoelingen". De schrijver van het artikel is ten zeerste verontrust over de nieuwe ra ketbrandstoffen, welke in West-Duitsland worden beproefd en welke gfitige uitlaatgassen zouden ontwikkelen. „Het aspect echter dat de n iet-deskundige 't meest treft", aldus Stubbs, „is de Westduitse raketobses- Na een rustpauze op de zee reis zijn auto's en berijders in Australië (Freemantle) aange komen om daar htm monsterrit LondenSydney voor te zetten. Dit wordt het zwaarste gedeelte van de rally. Een van de wagens wordt behoedzaam neergelaten op de kade, na de reis met de Susan. PARUS De plaatsvervangende delegatieleiders van Noord-Vietnam en de Verenigde Staten bij de vredesonderhan delingen in de Franse hoofdstad hebben gisteren drie uur lang gediscussieerd over de schikking en de vorm van de conferen- tietafejs, alsook over de volgorde der sprekers. Opnieuw werd geen overeenstem ming bereikt. Besloten werd „binnen kort" voor de zoveelste keer bijeen te komen, waarmee waarschijnlijk maandag wordt bedoeld. Ambassadeur Cyrus R. Vance, plaatsvervanger van de Amerikaanse delegatieleider Averell Harriman, heeft nog een onderhoud gehad met vice-president Nguyen Cao Ky, ad viseur van de Zuid Vietnamese dele gatie. Beoogd werd uit de impasse te komen, waarin de besprekingen met Noord-Vietnam en de NLF zijn ge- De geallieerden zouden willen vasthouden aan twee tafels. Een woordvoerder van Hanoi heeft ver klaard dat de opstelling van de tafels uitdrukking moeten geven aan het feit. dat het om een vierpartijenbij eenkomst gaat Sabotage Bij monde van mevrouw Binh heeft de NLF gisteren de Verenigde ROTTERDAM Drs. J. Faber, vry- gemaakt-gereformeerd predikant te Schiebroek-Hilligersberg-centrum heeft de benoeming tot hoogleraar aan het Theological College van de Canadian Reformed Churches aan vaard. Dit instituut wordt volgend jaar september geopend, maar drs. Faber komt al per 1 januari voor rekening van de Canadese kerken. Hij gaat zich dan bezig houden met het opstellen van een studieprogram en het opzet ten van een bibliotheek. Het is de bedoeling dat hij dogma tiek, ethiek, symboliek, moderne theo logie, filosofie en apologetiek gaat do ceren. Verdacht van serie inbraken DEN HAAG De advocaat- generaal bij het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren gevangenisstraffen van vijf en zes jaar geëist tegen resp. de 24- jarige koopman G. S. en de 22- jarige kleermaker L. F., beiden uit Berlijn. Op zaterdagavond 6 juli jl. hadden de Duitsers met een gestolen auto een roofoverval gepleegd op een benzi nestation in Sassenheim, waarbij de pompbediende ernstig letsel was toe gebracht. De rechtbank in Den Haag had S. veroordeeld tot en gevangenisstraf van een jaar en F. tot één van een jaar en drie maanden. De officier van justitie, die tegen elk van de Duitsers drie jaar had geëist, was tegen dit vonnis in appel gegaan. Op 4 juli waren beide mannen per vliegtuig in Nederland aangekomen. In Amsterdam ontwierpen ze het plan een overval te plegen op een man die voor een groot warenhuis geld naar de bank bracht, maar op 't laatste moment durfden ze deze niet uit te voeren. Ze stalen daarop een auto en be landden in Sassenheim. Na het tan ken van brandstof bij een benzi nestation maakten ze de pompbedien de in zijn kantoortje z'n geldtas af handig. De man werd daarbij op een ongenadige wijze geslagen en geschopt. Bij deze mishandelingen deed vooral F. zich gelden. F. is in Duitsland al enkele malen veroordeeld wegens diefstal en ge weldpleging. Er loopt nog een ar restatiebevel tegen hem voor twee misdrijven, terwijl hij nog een ge vangenisstraf van een half jaar moet uitzitten. Gemeten De advocaat-generaal, mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, zei in zijn requisitoir de eis van de officier van justitie „onbegrijpelijk licht" te vinden. Hij was van mening dat de overval op een bijzonder gemene wijze was gepleegd. De Duitsers werden geschetst als een „misdadig stel", dat naar Neder land was gekomen met de vooropge zette bedoeling op oneerlijke wijze aan geld te komen. Baron van Voorst tot Voorst plaatste de door de Berlijners ge pleegde overval in het geheel van de roofovervallen, die in Nederland plaats vinden. „Misdadige jongelui uit het buitenland moeten begrijpen dat de justitie hier streng optreedt tegen dit soort laffe daden", zo zei hij. De verdedigers wezen op de moei lijke persoonlijke omstandigheden van hun cliënten. Zij waren van me ning dat ook van een lagere straf voldoende preventieve werking zou uitgaan. Een van hen, mr. A. van Zalingen, sprak van een „schrikef- fect", dat de advocaat met zijn eis zou hebben beoogd. Op dinsdag, 24 december a.s. zal het Hof vonnis wijzen. Staten en Zuid-Vietnam ervan beschuldigd de conferentie „opzette lijk te saboteren". De plaatsvervangende delegatie leidster sprak tijdens een lunch van de Franse diplomatieke persvereni ging. „Het geschil om de tafels kart worden opgelost", aldus de charman te Vietcong-vertegenwoordigster, „als de vier betrokken partijen een ge lijke en onafhankelijke status wordt toegekend". Het recht van het Nationale Be vrijdingsfront op deze conferentie voor het Zuidvietnamese volk te spreken is volgens mevrouw Binh veroverd in de bevrijdingsstrijd. Uit Saigon wordt gemeld dat Ame rikaanse B 52 bommenwerpers giste ren de zwaarste bombardementen sinds maanden hebben uitgevoerd op communistische troepenconcentrati Er zouden sterke aanwijzingen zijn dat Hanoi een nieuw offensief be raamt. Vier divisies ten getale van zeker 45.000 man zouden zijn samen getrokken in een strook van 160 kilo meter langs de grens met Cambodja en bij de verkeersaders, die naar Sai gon leiden. DEN HAAG Provinciale staten van Zuid-Holland hebben gisteren besloten bij te dragen in de exploita tiekosten van ziekenauto's voor ver voer van slachtoffers van ongevallen buiten de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners. Hierbij is uitgegaan van een nieuwe organisatie van het ambulancevervoer, die een goede kwaliteit van de voorziening en een maximum aan rentabiliteit waar borgt. Vanuit de Staten werd opgemerkt dat het voorstel niet het zelfde uit gangspunt heeft als de plannen die op rijksniveau voor verbetering van het gewondenvervoer op stapel staan. De rijksoverheid gaat er van uit dat ambulancevervoer kostprijsdekkend moet zijn. In de provinciale regeling voor de organisatie van het gewondenvervoer wordt uitgegaan van factoren als: de structuur van het wegennet, d^ be reikbaarheid van elk punt van dit wegennet en de ongevallenfrequentie op de verschillende wegen. De ont worpen regeling voorziet in het vor men van rayons. Samenwerkende ge meenten kunnen de regeling op verschillende manieren uitvoeren, bijvoorbeeld door een gemeenschap pelijke regeling aan te gaan, een stichting op te richten, en/of een overeenkomst te sluiten met particu lieren. De organisatie zal geleidelijk worden opgebouwd. Veehouder onder hooi bedolven BERGUM De 45-jarige gehuwde veehouder A. Vaatstra uit Surhui- zum, vader van vijf kinderen, is gistermorgen vroeg op het erf van zijn boerderij om het leven gekomen toen hij bij het voeren van het vee onder een schuivende hooiberg te recht kwam. Hij werd pas enkele uren later gevonden toen een mei- rijder alarm sloeg omdat de melk bussen niet bij de weg stonden. De man bleek te zijn gestikt. AMSTERDAM Na de Hoogovens en de Staatsmijnen is de Vrije Uni versiteit in Amsterdam op het telefo nische doorkiessysteem overgescha keld. Dit betekent, dat alle interne telefoontoestellen (capaciteit daar voor 2800 aansluitingen en 65 netlij nen) voor buitenstaanders met ingang van heden rechtstreeks bereikbaar zijn. Een telefoniste is niet meer nodig. Met een algemeen toegangsnummer van twee cijfers, gevolgd door een toestelnummer van vier cijfers kan men de betrokken afdeling of persoon bellen. Voor een en ander is uiteraard wel een intern telefoon boekje vereist DELFT De officier van jus titie in Den Haag, mr. C. van Steenderen, heeft bij de West duitse autoriteiten de uitlevering gevraagd van twee Italiaanse studenten. Zij worden ervan ver dacht in de nacht van 24 op 25 april van dit jaar te hebben in gebroken bij de Delftse juwelier J. J. F. Schreuder. Er werd toen voor bijna ƒ170.000 aan horloges, armbanden, broches, parelcolliers, gouden munten enzo voort ontvreemd. Een groot deel van de buit is teruggevonden, een waarde vertegenwoordigend van ongeveer 100.000. De studenten, 23 en 21 jaar, wor den er ook van verdacht inbraken te hebben gepleegd in elf andere plaatsen in ons land, onder meer in Nijmegen. Arnhem, Rotterdam, Til burg, Leiden en Noordwijk. De beide Italianen werden in okto ber van dit jaar in München aange houden. Bij hun arrestatie pleegden ze verzet en mishandelden ze een po litieman. Daarvoor zullen ze in Duitsland nog worden veroordeeld. De 23-jarige student G. L. is momen teel in het gevangenisziekenhuis van Bayreuth opgenomen in verband met een longaandoening. Beide Italianen hebben in hun ge boorteland vele veroordelingen op hun strafblad staan,

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7