DAAROM IS R00YAKKÏRS MERCEDES-RIHZ REA1ER "Je maakt het eigenlijk mooier dan het is" Hoge kosten sociale zorg bijzonder Leids probleem VI Commentaar WEEKAGENDA 16 ABCDEFGHIJKLMNOPQ R S T U Y W X Y 7T vanBerge Henegouwen enlrigidaire Uw vertrouwen waard post vóórde Alarm I Aandringen op extra uitkering n Berge Henegouwen omdat bij een perfekte auto een perfekte service hoort BRILLANTEN SIERADEN JUWELIER v.d. WATER nieuwe leidse courant zaterdag 14 december 1968 LEIDEN Vrijwel alle fractie-woordvoerders, die gistermiddag bij de voortgezette behandeling van de Leidse gemeentebegroting voor 1969 spraken over het hoofdstuk „financiën", schonken aandacht aan het bijzonder hoge bedrag, dat in onze stad met de sociale zorg is gemoeid. Algemeen ging met er vanuit, dat dit bedrag ver boven het landelijke gemiddelde ligt zodat een hogere rijksuitkering hiervoor gerechtvaardigd moet worden geacht. ijnt no- ver- Dunt de reed uit- heeft Slo- i Ne- ïenen. De heer Van Baaren (PvdA), die je rij sprekers opende, vroeg of het liet beter zou zijn geweest de zgn. aat- en brandassurantie-belasting i te voeren. Over het geraamde te- ort van bijna f 4 miljoen zei hij, at Leiden hiermee geen uitzonde- ingspositie bekleedt Er moet wor- en gestreefd naar 'n zo doeltreffend ïogelijke organisatie en efficiency Iet de plaatselijke belastingen zit .eiden tegen het plafond. De vee- ïarkt is nog niet voor honderd pro- ent kostendekkend; het verdient anbeveling hierin verandering te rengeru K VP-woordvoerder Ham merkte dat de financiële verhouding jk-gemeenten voor Leiden grote ivolkomenheden bevat. Groente fruitveilingen moeten zichzelf be- in ds le Vil ui daal al ov< klit Nu een "Frigidaire" voor de prijs van een gewone koelkast. 14 Model- len van 130 tot 486 liter, van da praktische table-top tot .de luxueuze 2-deurs. 1 automatische wasmachines. programma's, voorladers of boven- L Kapaciteit4. 4.5 of 5 kg. arkt 12-15 ntel.01710-21782 kostigen, vond hij, maar dit gaat niet op voor een veemarkt. Door ef ficiency kunnen belangrijke bezuini- ■P De heer Elsgeest: afremmen en beperken gingen in het gemeentelijke appa raat worden verkregen. Zijn fractiegenoot Lijten drong aan op spoedig aanstelling van een econoom. Inzake het industrieschap kon hij nu eindelijk een zeker opti misme bespeuren. Afremmen De heer Eslgeest (prot.-chr.) was niet gelukkig met de geraamde uit komsten. In de toekomst zal naar evenwicht moeten worden gezocht. Er is in het afgelopen jaar veel ge daan maar de kosten hiervan druk ken ook meer op de begroting voor 1969. Er moet worden getracht een hogere rijksbijdrage voor de sociale lasten te krijgen dan de gebruike- Onze Tuin vierde 40-jarig bestaan LEIDEN Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan gaf het bestuur van de vereniging Onze Tuin (onder afdeling van de woningbouwvereni ging Ons Doel) gisteravod in De Kleine Burcht een gezellige familie avond. Een deel van de avond stond in het teken van de prijsuitreiking aan de winnaars van de tuin- wedstrijd. Voorzitter P. Verver vertelde eerst iets over de groei en de bloei van de 40 jaar oude vereniging. Hij dankte het bestuur van Ons Doel voor de financiële steun. De avond werd mu zikaal opgeluisterd door het Leidse R.C. show- en dansorkest o.l.v. Fred Kerkvliet. De uitslagen waren: afd. voortui nen J. v/d Meij den kampioen 1968 met 84 punten en winnaar van de L.D.-beker en de zilveren Onze Tuin-medaille; eerste prijzen P. Ka- paan, J. van Zijl en N. Dool (allen 701/* pnt.); afd. achtertuinen: eerste prijzen J. van Hoven 81 pnt., M. IJzerman J. Sinteur, beiden 78 ptn; A. Heusden, J. IJzerman, C. de Vos, allen 76'/s pnt; G. de Wolf, 73'/s pnt, J. Bontje, A. Brouwer, beiden 72 ptn; A. Kwestro en Th. Piket, beiden 70V2 pnt. Er werden verder nog 19 tweede en 8 derde prijzen uitgereikt. Kerkdiensten Leiden LEIDEN In plaats van ds. A. J. Lamping zal zondagmorgen om 10 uur in de Vredeskerk ds. I. S. Kijne voorgaan. SAMENZANG OEGSTGEEST De samenzang van kerstliederen onder het motto „Komt allen tezamen" heeft ook dit jaar plaats in de garage Kamsteeg aan de Geversstraat. Aanvang: zon dag 22 december om half 9. T)E BETEKENIS van de brief van het gemeentebestuur van Leiden aan de Tweede Kamer over de Leidse woningnood moet niet worden on derschat. Wij hebben de indruk dat er tegenwoordig al te optimistisch wordt gesproken en geschreven over de opheffing van de woningnood in ons land binnen een gering aantal jaren. Dat zou weieens een verkeerde uitwerking kunnen hebben. De me ning althans dat Leiden dit perspec tief ook beschoren zou zijn, moet funest worden genoemd, eenvoudig omdat de werkelijkheid het radicaal- tegenovergestelde te zien geeft. Tegenover het optimisme, dat mis schien voor een aantal gemeenten en enkele streken gerechtvaardigd is, zal het gemeentebestuur van Leiden niet anders kunnen en mogen doen dan de hogere overheidsorganen te con fronteren met de haast uitzichtloze huisvestingstoestand van deze stad. Voor Leiden is er geen enkele reden om hoera te roepen. Er blijft daar entegen volop reden alarm te slaan. Dat heeft het gemeentebestuur nu dan weer eens gedaan. Laten wc hopen dat het enig resultaat heeft. lijke 20 procent aangezien deze lasten in Leiden erg hoog liggen. Het verlenen van suppletoire kredieten moet zoveel mogelijk worden verme den. Niet rendabele investeringen moeten worden afgeremd, het subsi diebeleid moet nauwkeurig worden bekeken en niet-noodzakelijke uitga ven moeten worden beperkt. Dreigend Als gewoonlijk was de heer- Duy- verman (VVD) weer even geestig als puntig. Dit laatste ook letterlijk. Hij somde twintig punten uit de memo rie van antwoord op, die door ge brek aan financiën niet door kunnen gaan. De heer Duyverman kwam tot de conclusie, dat juist, omdat zoveel moet worden afgewezen, zorgvuldige bestudering van wat moet worden afgewezen en van wat desnoods kan wachten, een eerste vereiste is. Wij hebben geen wenkend perspectief maar een dreigend, zei hij. Radio en t.v. De heer Gransch (PvdA) drong aan op bestudering van de mogelijk heden om in samenwerking met an dere gemeenten en instellingen tot regionale radio- en televisiepro gramma's te komen. Zijn fractiegenoot Van der Horst wilde meer ruchtbaarheid geven aan de beroepschiftencommissie van Lei den, die een landelijk unicum is. Hij uitte kritiek op de wijze, waarop de beslissingen van B. en W. worden gemotiveerd: zijns inziens zijn daar door de beslissingen soms aanvecht baar, zoals bij de behandeling in de genoemde commissie blijkt. De heer Den Dubbelden (PvdA) was van mening, dat het bureau „Organisatie en efficiency", niet moet ressorteren onder de Accoun tantsdienst. Dr. Duyverman: dreigend perspectief Snelle, attente vakmensenuitstekende outillage met de modernste apparatuurMercedes-Benz speciaalgereed- schap... alle (originele!) onderdelen altijd in voorraad... dèt zijn de eisen die Mercedes-Benz aan service stelt. Die „Ster"-service wordt u door ons geboden. R00YAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710- 518 55 Lelden, Beestenmarkt 6, tel. 01710 -31850 Leiderdorp, v. d. Valk Bouwmanweg 180, tel. 01710-34290 Zaterdag 14 december L.H.J.-gebouw, Levendaal 101, 7.30 uur: middensoc., praat- en plaat-in. Schouwburg, 8 uur: Tot Ieders Genoe gen met „Narcose" (Wlm Dumont). LEIDERDORP Scheppingskerk, 8 uur; kerstoratorium van H. Barth door Excel sior, met medewerkenden. Zondag 15 december L.H.J.-gebouw. Levendaal 101, 7.30 uur: ouderensoc., film N.V.S.H. Lux or-theater. Stationsweg, 10.30 uur: Stichting „Een woord voor de wereld", ds. G. Toornvliet te Bloemendaal over „Hoe komt Jezus aan zo'n familie?". Maandag 16 december Stadhuis, 2 en 7.30 uur: begrotingsverga dering gemeenteraad. Gehoorzaal, 8 u.: Con Amore met can tates uit Welhnachtsoratorium van J. S. Bach. Dinsdag 17 december Stadhuis, 2 en 7.3Q u.: begrotingsverga dering gemeenteraad. Pieterskerkgracht 9. 8 u.: K. en O., Filmclub 16. Gehoorzaal, 8 u.: Residentie-Orkest. Stadhuis. 7 tot 8 u.: spreekuur Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestr 19. 7 tot 8 u.: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Antonius-clubhuis, 2 u.: kerstmiddag afd. Leiden Ver. Hulsvrouwen. Konlngskerk, 8 u.: kerstfeest afd. Noord Christenvrouwenbond. Zaal Levenjaal 14 (bij Synagoge), 8 u.: •fd. Leiden Expogé, filmavond mari ne-voorlichtingsdienst. Woensdag 18 december Gehoorzaal. 7 u.: kerstfeest Leger des Heils voor bejaarden. Pieterskerk, 7.15 u.: avondgebed. Trouwkamer stadhuis, 4 tot 6 u.: spreekuur sociale raadsvrouw. Schelpenkade 6. 8 u.: Tuinbouw en Plantkunde, dr. J. A. Noordijk te War mond over de Hlmalaja. Donderdag 19 december Stadhuis, 2 en 7.30 u.: begrotingsverga dering gemeenteraad. Haagweg 14: tentoonstelling Avlbus. Gehoorzaal, 8 u.: K. en O.. Rott. Phllh. Orkest, met Arthur Grumiaux, viool. Kantine Clos en Leembruggen, Vierde Blnnenvestgr., Korte Mare, 7.30 u.: con- tact-ruilavond Phtlatellca, Zaal Bevrijdingskerk, 8 u.: kerstfeest afd. Zuid-West Christenvrouwenbond. Vrijdag 20 december Haagweg 14: tentoonstelling Avlbus. Gehoorzaal, 8 u.: K. en O., operette Die Csardaslurstin. T. Brandsmalaan 76. 8 u.: handenarbeid clubhuiswerk. Zaal Konlngskerk (W. de Zwijgerlaan), 7.30 u.: ruilbeurs voor verzamelaars. Foyer Gehoorzaal. 2 u.: afscheid F C Mabesoone en Installatie J G Fokkema, gem. Bedrljfstechnlsche school. School Dieperpoellaan 2, 4 en 6 u.: afscheid lr. W F Engels van MSG. LHJ-gebouw. Levendaal 101, 7.30 u.: tie- nersoc., kerstbal m.m.v. The Butts, oude rensoc. café boven. Zaterdag 21 december Haagweg 14: tentoonstelling Avlbus. Gehoorzaal, 8 u.: K. en O., Promenade concert. kerstconcert, Promenade-orkest met Paul Hofstede bas en Radiokoor. LHJ-gebouw, Levendaal 101, 7.30 u.: middensoc., kerstmaaltijd. OEGSTGEEST Het Witte Huis, 2 tot 5.30 u.: schaaksoc. Palamedes. Zondag 22 december Haagweg 14: tentoonstelling Avlbus. LHJ-gebouw, Levendaal 101, 7.30 u.: kerstmaaltijd ouderensoclëtelt. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek D C Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Apotheek R van Breest Smallen- burg te Leiderdorp en Apotheek Voorschoten zijn de gehele week geo pend. De Oegstgeestse Apotheek ls op zondag 15 december gesloten van 8 tot 24 uur. Doktersdlenst Tot zaterdag 10 uur de eigen arts raad plegen. daarna, tot zondag 24 uur de doktersdlenst bellen 5 maal 2. Behandeling na ongevallen De poliklinische behandeling na ongeval len wordt van dinsdag 12 uur Cs middags i tot woensdag 12 uur waargenomen dooi net Dlaconessenhuls Van vrijdag 12 uui tot zaterdag 12 uur door het St. Elisabeth ziekenhuis (Hooigracht) Op andere werk dagen en op zondagen door het Acade misch Ziekenhuis. Filing Camera: Smashing time, alle leeftijden, dag. 23.0, 7 en 9.15 uur; zo. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; vrijdag- en zaterdagavond 11.30 uur: Het geheim van de dodende slinger, 18 jaar. Lido: De samenzweerders, 18 jaar, dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo. 2.30, 4.45, 7 en 8.15 uur. Lüxor; Angelique, markiezin der enge len, 18 jaar, donderdag t.m. zondag 2.30, 7 en 9.15 uur; zo. bovendien 4.45 uur: An gelique, de weg naar Versailles, 18 jaar; maandag t.m. woensdag 2.30, 7 en 9.15 uur. RexJe geld of je leven, a.l., dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; vrijdag- en zaterdagavond 11.30 uur: Ver sieren op z'n Italiaans, 18 jaar. Studio: Decadentie 1 tot 1000. 18 jaar. dag 2.30, 7 en 9.15 uur; zo. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: Les biches, dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Bezoekuren ziekenhuizen Academisch ziekenhuis voor patiënten In klasse la. tb en te: dagelijks 10 so il. 30. 14.30—16 en 10—20 uur. Voor patienteD ln klasse S: maandag, woensdag, donderdag en vrijdag 18.15- 19 dinsdag IS—14, zaterdag 15—16, zondag 18.45—19 3a uur. zaterdag 15 30—18.30 zondag 15.30—17 uur. Klassepatienten op de vrouwenkliniek dagelljgs 10 301130. 14—16.30 en 10—20 uur. Op de afdelingen verloskunde en kin dergeneeskunde kunnen kinderen bene den de 16 resp. 12 laar niet worden toe gelaten. tn het belang van de patiënten kunnen niet meer dan twee bezoekers tegelijk bU een patiënt worden toegelaten. Dlaconessenhuls Lelden, derde klas da gelijks 2 tot 3. dinsdag donderdag en zondag bovendien van 7 tot half 8: twee de klas dagelijks van 2 tot 8 en van 7 tot 8; eerste klas dagelijks van 11 tot 12, 2 tot 3 en 7 tot 8. Ellsabethzlekenhuls Lelden: derde klas dagelijks van 2 tot 8 en 's avonds van «wart voor 7 tot half 8. kraam afdeling dagelijks van 3 tot 4 en 's avonds van kwart voor 7 tot half 8; tweede klas da gelijks van half 12 tot 12, 2 tot 3 en kwari voor 7 tot half 8; eerste klas dagelijks van half 12 tot half 8. Annakllnlek Lelden: dagelijks van halt twee tot half drie en bovendien op dins dag-, vrijdag- en zaterdagavond van zes tot zeven. Klassepatiënten dagelijks van half twee tot half vier en elke avond van zeven tot acht Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest: dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur, zon dag li tot 12 en 2 tot 8 uur. ALPHEN-Rijnoord: alle klassen dage lijks van half 5 tot half 8. op zondag van 4 tot half 8. Kinderafdeling dagelljka van 3 tot 6 met bovendien op dinsdag en donderdag een balfuurje voor vaders van 8 tot half 7. KATWIJK Zeehospitium. Jongkllnlek dagelijks van half 3 tot half 4 dinsdag en donderdag evenwel van 7 tot 8; tbc- afdellng dagelijks van ball tol half 5 Revalidatiecentrum dinsdag en donderdag van 7 tot 8 en zaterdag en zondag van half 3 tot half 6; Revalldate- centrum kinderen woensdag van 7 tot 8 zaterdag en zondag van half drie to* half vijl Longkllniek en tbo&fdelt tg kinderen woensdag van 7 tot 8 en zate dag en zondag van half 3 tot hall NOORDW1JK - Sole Mlo klasse-pa. cienten dagelijks van 3 tot half 6 en 's avonds van 7 tot 8; zaalpatlënten zon- dgs van 1 tot 3, dinsdag van 1 tot hall 3, donderdags van half 7 tot balf 8 en zaterdags van 1 tot half t. Musea es Hortus Museum Volkenkunde, Steenstraat: op werkdagen van 10 tot 5 u„ ook zaterdag zondag van 1 tot S uur. Museum Oudheden. Rapenburg: op werkdagen van 10 tot b u. ook zaterdag, zondag van l tot 8 uur Sted Museum De Lakenhal, Oude Sin gel: op werkdagen van 10 tot 4 u.. zon dags van l tot 4 uur Hortus Botanicus (Rapenburg): op werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 6 uur, kassen zaterdags en zondags geslo ten. Tentoonstellingen Rijksmus. volkenkunde, zomertentoon iielling Viva Mexico (kenmerkende cul tuur-nistorlscne facetten vari het Mexlc< van vroeger en nu), tot 12 lan. 1969. Galerie Van der Vllst, Botermarkt 3: schilderijen Diana Vandenberg, potterie Carla van Ouwenaller, tekeningen Frans Eerkelens, grafiek Erik Pape, ceramiek Anke Blankevoort, bloemdecorattes Ellsa- Voorzitter UVS nam afscheid LEIDEN Nadat Joop Wonder- gem donderdagavond al afscheid had genomen van de leden, was het gisteravond de beurt aan collega's en vrienden om afscheid te nemen. Er is definitief een einde gekomen aait zijn bestuursperiode, maar de heer Wondergem, die sinds eergisteren erevoorzitter is, heeft de afgelopen jaren duidelijk een stempel gedrukt op zijn club UVS. In de kantine in de Kikkerpolder werd hij goed in de bloemen en daarna nog eens in het zonnetje ge zet. Bondsbestuurder J. C. Brinck- man overhandigde de heer Wonder gem de gouden bondsspeld van de KNVB. Sportstichtingsvoorzitter J. P. v/d Reyden bood hem de presta tiemedaille aan voor „aan de sport bewezen diensten". Verder waren er tal van geluk wensen van verenigingsbestuurders, die niet naar Leiden hadden kunnen komen. Moderne diamantcollectie Ringen met briljant reeds vanaf 75.- OOK VERLOVINGSRINGEN Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig, 's Maandags gesloten. betb van Sandlck, van 23 nov. tot 31 december. Nleuwsteeg 11 (Galerie Walenkamp): Naturalistische situaties (L.A.K.) tot 18 dec., dinsd. t-e.m. vrijd. 1 tot 8 u.. zat. 2 tot 5 uur. Galerie 't Duivenhuys, Rapenburg 94: schilderijen van Martin Tissing, tot 21 december. Trappenhuis Academie, Rapenburg 73: sereens van Bert van den Oever, tot 39 december. Mobiel kantoor A.N.W.B. Elke donderdag van 10 tot 4 u. op Lammermarkt, bij molen De Valk. Retoucheren betekent m het Frans eigenlijk heraanra- ken. In feite gaat het om het bij werken van een foto. Je moet stofjes en witte puntjes verwijde ren. Verder gaatjes zwart maken en strepen wegwerken, maar dat is echt het eenvoudige werk. Het is gewoon routine. Met portretten heb je het ook vaak, dat je even een puistje moet verwijderen. Wat ik aan retoucheren doe, is achtergronden bijwerken. Luchten op een foto hoger maken dan ze in werkelijkheid zijn om zo het te weinig aan tekst in een artikel op te vullen. Soms moet je gevels bijwerken en steentje voor steen tje bijtekenen. Ik heb hier enkele voorbeelden, zoals een foto van een kamer met een achtermuur van steen. Dat is niet mooi. Dan moet ik de muur egaal maken. EEN retoucheur maakt eigenlijk de dingen mooier dan ze zijn. De foto's zijn niet altijd even goed. Soms staan er apparaten op, die verouderd zijn. Mijn taak is het om dat in orde te maken. Ik heb een keer een gashaard gehad. Daar was de fabriek mee bezig, maar het model was nog niet he lemaal klaar. Toen heb ik voor een folder een kolenhaard genomen en die zo geretoucheerd, dat het een gashaard werd. De folder was al klaar, terwijl de haard er nog niet was. Zo werkt men vooruit. Ik retoucheer met een spuitje ter grootte van een flinke vulpen, waar verf ingaat. De kleuren meng ik zelf, maar in het alge meen werken we met zwart en wit. Met zo'n spuitje kan je teke nen. Het fijnste lijntje, dat maar te maken is, kan je ermee trek ken. Je moet er wél een bijzonder vaste hand voor hebben. En ver der natuurlijk het inzicht. Waar zet ik m'n schaduwen en hoe val len die? TKJAAST zwart en wit kun je I Y ook tonen spuiten. Het gaat om een bepaalde toonwaarde. We noemen dat tonen, maar het zijn kleuren. Het is gewoon een vak term. Je ziet van die prachtige kleurenfoto's in dure tijdschrif ten staan, maar die zijn bijna al tijd bijgewerkt. Er is echt wel even, zoals wij dat noemen, een spuitje opgezet. Vroeger kon ik al aardig tekenen en toen ben ik op de grafische school gekomen, waar ik ook het vak van retourcheur zag. Op school zelf kon je het niet leren en door een toeval ben ik het toch geworden. Het is vaak een beroep, dat van vader op zoon gaat. De laatste jaren is het ook mogelijk, dat je bij een bedrijf wordt op geleid. Ik heb momenteel ook een leerling. Over het algemeen zie je vrij gauw of iemand aanleg heeft. Er zijn maar weinig mensen, die het in hun vingers hebben. Je moet enorm secuur zijn. Ieder streepje wat je zet, moet verantwoord zijn, omdat er vaak iets totaal ver andert. /K VOEL me geen kunstenaar. De mensen zien het meestal wel zo, maar ikzelf niet. Je moet eigenlijk kunnen tékenen om retoucheur te zijn. Daarom heb ik naast dit werk ook nog veel teken werk te doen. Ik ben retoucheur- tekenaar, dat wil zeggen, dat ik beter ben in het eerste dan in het tweede. Je hebt het ook omge keerd. Ik kan niet illustratief tekenen. Als iemand mij vraagt, teken eens gauw een poppetje, kan ik het niet, maar als ik het moet retou cheren, gaat het wel. Dat is heel gek. Het belangrijkste bij ons vak is dat je de zuivere kleurnuances gaat zien. Verder moet je weten, als je een fles tekent, waar je het licht en donker moet maken. De mensen moeten kunnen zien, dat is een fles. Het zetten van de licht effecten is wel het voornaamste voor een retoucheur. JE 7. p de retoucheur de cor recte»» van de fotograag kunnen noemen. Van een slechte foto kan hij vaak nog een goed ding maken. Retoucheur J, H. van Wijk (34 j.). Foto Van der Horst. Er is praktisch geen foto of ik kan er nog iets aan verbeteren. Wij retoucheren eigenlijk van alles. Schilderijen, boekomslagen, platenhoezen. Je kan het zo gek niet bedenken of ik heb het wel geretoucheerd. Ik kan wel enkele mooie dingen opnoemen. Bijvoor beeld de borsten van een vrouw. Nee, niet voor de Playboy. Dat was voor een blad uit Ierland of Denemarken. Vaak komt het niet helemaal goed uit en dan moet ik het bijwerken. TCeet deJieecav

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3