gesprek Lunteren heeft Zuid-Afrika nieuwe bezinning gebracht PERSPECTIEF VOOR NIEUW GESPREK Kerstmuziek en tromgeroffel Herv.-r.k. iDr. B. Engelbrecht (Pro Veritate): 1 „Woord en Daad"-groep nu ook actief Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Wereldraad spreekt met adventisten Fris plaatje met kerstliederen Interreligieuze raad in VS R. Blomsma (chel reizen van KNAC) met pensioen BEROEPiNGSWEBK Ds. Verhoef in „Fuur" Bijbeluitgave in Slowaaks Promoties aan VI Merge Jk legde mij neder en sliep", zegt Psalm 3. Dat lijkt heel weinig op actief christendom. En toch is het een prachtig teken van geloof. Een slapende kerk is de Heer een gruwel maar een slapende christen maakt Hem blij. Ik bedoel niet een christen die overdag slaapt. Hier in deze psalm gaat het om de gelovige die van alle kanten omsingeld wordt door vijanden, maar 's nachts niet wakker ligt van angst. Een kenmerk van onze welvaartsstaat is, dat er meer slaap pillen worden gebruikt dan ooit. Materieel hebben we het ver gebracht, maar de rust hebben we niet gevonden. We zitten vaak zo vol spanningen dat we alleen kunstmatig kunnen slapen. De schrijver van Psalm 3 zit in een wereld vol spanningen, maar is toch rustig. Hij vreest de tienduizenden niet. Hij weet: ,(De verlossing is van de Here". Daarom roept hij uit: „Uw zegen zij over Uw volk". ,Jjaat mij slapend op u wachten", zongen we vroeger. Als we bedoelen „niets doen" dan is 'dat fout. Maar als we bedoelen: 's nachts rustend slapen, moe van ons werk, dan is dat lied bijbels. Slapen kan een teken van geloof zijn. We lezen vandaag: Daniël 9 20-27. We lezen morgen: Daniël 10 1-11. ZATERDAG 14 DECEMBER 1968 Brieven die niet xljn voorzien ven naam en adre* kunnen nlei In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke blieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postxe. gels te worden Ingesloten. Vraag: Moet een testament geze geld zijn? Moeten er een of meer ondertekenaars zijn? Mag de me de-ondertekenaar een familielid zijn of moet het door een notaris gebeu ren? Antwoord: Hulp van de notaris is onmisbaar en deze zal u over alle bijzonderheden kunnen inlichten. Vraag: Erft een onecht kind van «en vrouw dat op naam van haar man staat mee in de nalatenschap van de zuster van de man? Antwoord: Zolang de man leeft, is deze vraag niet belangrijk, want de erfenis komt dan aan de man (voor het geheel of een deel) als de zuster ongehuwd en kinderloos is. Als de man het kind gewettigd heeft, kan het kind na de dood van de man, van diens zuster erven. Draagt het kind slechts de naam van de man en is het niet door hem gewettigd, dan erft het kind na de dood van de man niet mee. Wettiging is nog al tijd mogelijk. Vraag: Ik ben in bezit van een schilderij, op de voorgrond een schip met vier masten, gemerkt L. Cox. Het rijksbureau voor kunsthistorische zaken verzocht ons (op ons verzoek om inlichtingen) om een foto, maar loont de waarde wel de kosten van een foto? Antwoord: Niemand kan dat zeg gen, tenzij de schilder zeer bekend is. U kan ook eens bij een bezoek san Den Haag het schilderij mee brengen. Vraag: Mijn makelaar vraagt bij de verkoop van mijn huis ook nog omzetbelasting boven de gebruike lijke provisie. Is dat juist? Antwoord: Het is gebruikelijk dat makelaars behalve de lllt pet. cour tage ook nog 5 pet. omzetbelasting van dit bedrag in rekening brengen, •1 wordt het soms wel vergeten. Vraag: Een onderwijzer is jaren na zijn pensionering voor het eerst getrouwd. Komt zijn vrouw als hij overlijdt, in aanmerking voor pensioen? De betrokkene heeft steeds voor dit pensioen gestort. Antwoord: Neen, wel voor AWW-uitkering. Vraag: Is er een landelijke of re gionale organisatie van huurders? Ik bewoon namelijk een huurflat In de vrije sector en er is door de bewoners een huurderscommissie of flatcommissie opgericht, die de be langen van de gezamenlijke huur ders behartigt. Dit is hard nodig, want ze worden uitgekleed. Wat wij ervaren is van dien aard, dat het nodig blijkt voor de huurders ir. het gehele land om de handen ineen te slaan. Antwoord: Een dergelijke orga nisatie is ons niet hekend. Waarschijnlijk komt dit doordat de huurder zich steeds voor een kleine vergoeding tot de huuradviescom missie kan wenden. Verder is er nog de Nederlandse consumentenbond, die zich op allerlei terrein beweegt. Intussen: de huiseigenaars hebben ook een eigen organisatie. Wie weet hoe veel harmonischer alles zou gaan, als eventuele moeilijkheden tussen bonden van huiseigenaars en huurders geregeld werden. Vraag: Wij bewonen een oud maar nog tamelijk goed huurhuis en zijn van plan daarin een douche te laten maken, maar de huisbaas wil het niet zelf laten doen. Nu heb ik gehoord, dat we daarvoor een tege moetkoming in de kosten zouden kunnen krijgen. Antwoord: U kan zich wenden tot de directie van de volkshuisvesting en bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland, Den Haag en toepas- sine verzoeken van de premierege ling voor de bouw van een douche in uw woning. Het plan moet goed gekeurd worden, voordat u tege moetkoming kan krijgen. De regeling komt hierop neer, dat men voor nieuwe ruimten (bijmaken in een kast. bouwen in een hoeki een derde van de kosten die maxi maal ƒ800 bedragen mogen, als pre mie krijgt, voor het maken in een bestaande ruimte voor hadkamer •en derde van maximaal f 400. SANDER VAN MARION onder zijn leiding Op ivereldniveau (Van onze kerkredactie) GENÊVE De hervormden en de rooms-katholieken berei den een gesprek op wereldniveau voor. Dezer dagen zijn in Genève de eerste informatieve besprekingen ge voerd tussen drie afgevaardigden van de Hervormde Wereldbond en drie van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid. De delegaties stonden on der leiding van dr. James I. McCord en bisschop Jan Willebrands. Van het voorjaar zal er weer een ontmoeting plaats vinden, waaraan dan elk zes vertegenwoordigers zul len deelnemen. Daar zullen specifiek theologische vragen aan de orde ko men en problemen, die te voorschijn gekomen zijn bij de her- vormd-rooms-katholieke gesprekken, die op landelijk niveau al gehouden worden. Hoewel de Hervormde Wereldbond zich eerst op het standpunt stelde, dat het gesprek met Rome het best door de Wereldraad van Kerken ge voerd kon worden, besloot het uit voerend comité in juni van dit jaar, „de elementen in de nieuwe situatie te onderzoeken, die het starten van een hervormd-rooms-katholiek gesprek nu raadzaam zouden kunnen maken." GENÈVE „Profetie" was het thema van een driedaagse studiecon ferentie, die onlangs gehouden is tus sen leden van het secretariaat voor Geloofsbelijdenis en Kerkorde van de Wereldraad en leden van de Advent kerk (zevende-dagsadventisten). De conferentie stond onder leiding van dr. Lukas Vischer van de We reldraad en dr. B. B. Beach, secreta ris van de Noordeuropese afdeling van de Adventkerk. Het was de vierde conferentie van deze aard. Eerdere conferenties gin gen over proselitisme, godsdienstvrij heid en zondag-sabbat. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Er wordt in Zuid-Afrika grote ernst gemaakt met de resultaten van de Gereformeerde Oecumenische Synode te Lunteren. Met name in de Gereformeerde Kerk be ijveren vooraanstaande theologen zich nu voor snelle door voering van het apartbeidsbeleid. Dat vertelt ons dr. B. Engelbrecht, studiesecretaris van het Christelijk Instituut en eindredacteur van het maandblad Pro Ve ritate. Hij arriveerde deze week voor een werkbezoek van een maand in ons land. (Van een onzer verslaggeefsters) AMERSFOORT Vanavond op het Binnenhof sla ik de trom tot Jezus' lof. Vanavond laat ik dreunend horen, dat koning Jezus is geboren! Al sta ik ach ter in de tent. God hoort mijn bonzend instrument, al sla ik maar die ene toon. God weet: hij doet het voor mijn Zoon. Dit gedicht is van ds. G. Aal- bersberg, predikant bij de Ru- dolphstichting. Koos Bons schreef er de zeer gevarieerde (marsl)melodie bij waar het spreekt haast vanzelf tromgeroffel op de achtergrond hoort. En een fris, origineel kerstlied is geschapen. Het Landelijk Centrum voor Gere formeerd Jeugdwerk heeft het lied, dat drie coupletten telt, op een van haar grammofoonplaatjes staan in de serie Het Nieuwe Lied. Het is plaat nummer drie, speciaal gewijd aan kerstliederen, „die nog niet eerder op een grammofoonplaat zijn uitgekomen". Deze muziek doet je iets, niet alleen omdat ze anders en nieuw is, maar gewoon omdat ze goed is cn leuk... dat mag toch ook bij kerstmuziek. op van wat op de achtergrond aan nieuwe muziek wordt gemaakt. Iets waar onze tijd rijp voor is, getuige de nieuwe psalm- en gezangen berij mingen. In de serie Het Nieuwe Lied van het Landelijk Centrum voor Gerefor meerd Jeugdwerk zijn al eerder twee plaatjes met moderne geestelijke lie deren uitgekomen. De bedoeling is, dat het acht plaatjes worden met minstens 32 liederen. De prijs van een plaatje is ƒ4,90, van de hele serie ƒ34,90. Voor een kwartje kan men bij ieder exemplaar een tekstboekje bestellen. Het adres van het Landelijk Centrum voor Ge reformeerd Jeugdwerk is: Koningin Sophialaan 19, Amersfoort. R.D. Het zijn niet zozeer de beslui ten, de inhoud van de rapporten, als wel de geest, waarin Lunte ren gesproken heeft, die indruk gemaakt heeft. Het is in Zuid- Afrika goed overgekomen, dat dit geen vijandigheid was, maar welmenende kritiek, voortko mend uit oprechte bezorgdheid. Voornoemde theologen, voorname lijk hoogleraren van Potschefstroom, concentreren zich om het blad „Woord en Daad", het orgaan van de Afrikaanse Calvinistische Beweging. In een van de laatste nummers verscheen naar aanleiding van de GOS-discussie een artikel onder de kop „Beleid moet vinniger uitgevoer word". Daarin werd betoogd, dat het beleid van afzonderlijke ontwikke ling daarop gericht moet zijn, dat gedwongen apartheid uiteindelijk niet meer nodig zal zijn. Woord en Daad schreef: „Wij wil len met nadruk verklaren, dat de huidige apartheidsmaatregelen ge rechtvaardigd kunnen worden, als ze gezien worden als overgangsmaatre gelen en alle krachten kunnen wor den ingespannen, om zo snel moge lijk een menswaardig bestaan in de Maar ze worden drukkende en on- Bantoe-thuislanden te verzekeren, draaglijke lasten, als daar niet zulke vooruitzichten zijn. Als er niet een versnelling en in tensivering van de ontwikkelingsmo gelijkheden beoogd wordt en als., dit de bedoeling is, om dan nog de apar theidsmaatregelen tot in verre toe komst te handhaven, zullen wij deze maatregelen moeten bestrijden, het trouwens ook dwaas zijn, om te verwachten, dat wij gezien de we- degelijkheid wordt opgetreden, zou reldtoestand en het verzet van de christelijke kerken zelfs ook van de gereformeerde over de gehele wereld en de toenemende ontwikke ling en de groeiende behoeften van steeds meer niet-blanken, tot in het oneindige het met al die apar theidsmaatregelen zullen kunnen vol houden." Geen scheiding Dr. Engelbrecht juicht deze ont wikkeling binnen de Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika als blijk van bezinning en rechtstreekse vrucht van Lunteren op zich toe, al gelooft hij, dat ook de visie van de „Woord en Daad'-groep niet haalbaar zal blij ken te zijn. „Woord en Daad" blijft het zoeken binnen het raam van het apartheids stelsel, maar dit stelsel als zodanig deugt niet. Scheiding tussen blank en niet-blank is praktisch onuitvoer baar. In de mogelijkheid van aparte straten gelooft hij niet. En zolang het idee van scheiding blijft, komt het in de praktijk toch neer op discrimina tie. Het Christelijk Instituut zet zich er voor in, dat Zuid-Afrika een geeste lijke grondslag vindt voor samenle ving (met alle nadruk op samen) tus sen blank en niet-blank. Volksgroe pen, die allebei wettige aanspraak op het land maken, moeten elkaar aan vaarden en samenwerken. Dat bete kent op de duur ook niet-blanke ver tegenwoordigers in de centrale rege ring. Deze ontwikkeling is onafwend baar. Het is alleen maar te hopen, dat het op vreedzame wijze en in onderling overleg zal geschieden. Geen integratie Samenleving betekent voor dr. Engelbrecht bepaald niet integratie. „Ik bedoel geen gemengde huwelij ken, gemengde woonwijken of scholen. Ik kan niet zien, dat dat ooit te realiseren zal zijn. We moe ten rekening houden met de bestaande verschillen (zoals taal en cultuur) tussen blank en niet-blank. Maar die verschillen hoeven niet tot discriminatie te lei den." De boodschap van de Zuidafri- kaanse raad van kerken heeft even eens velen aan het denken gezet ook in de Boerenkerken, al zijn die niet bij deze raad aangesloten. Men kon deze boodschap nu eens niet af wijzen als werk van „Engelse geeste- likes", lacht dr. Engelbrecht, daar voor hebber er te veel Afrikaners in merg en been aan meegewerkt. Ondanks een oproep van de moder ator van de Nederduitse Gerefor meerde Kerk, om de boodschap te negeren, kwamen er toch vele ver zoeken van predikanten om nadere inlichtingen. Na deze boodschap worden nu vijf commissies van deskundigen ge vormd, die de konsekwenties gaan uitwerken voor de wetgeving, de po litiek, de economie, het sociale leven en het onderwijs. Op deze wijze wil de raad van kerken een praktisch, christelijk alternatief geven voor het apartheidsbeleid. Dr. Engelbrecht is nog steeds lid van de Nederduitse Gereformeerde Kerk, evenals ds. C. F. Beyers Naudé, al zijn ze hun predikantsrechten kwijt en sprak de synode in 1966 uit, dat ze censurabel waren wegens hun werk aan het Christelijk Instituut (van censuur is niets gekomen door dat hun kerkeraad er weigerde aan mee te werken; de zaak komt in 1971 weer op de synode). Dr. Engelbrecht laat zelfs merken, dat hij met hart en ziel van zijn kerk lid is. Hij ontkent beslist, dat apartheid iets met gereformeerd te maken heeft. „Het is juist een afwijking van de gereformeerde leer, want het is een afwijking van de Schrift en het diepste kenmerk van de gereformeer de leer is haar schriftgetrouwheid. De afwijking van de NG Kerk is niet over de hele lijn. Het is stellig waar, dat de NG Kerk de gereformeerde leer trouw en zuiver bewaart. En ik hoop vu rig, dat haar schriftgetrouwheid haar ook op het punt van de apartheid te sterk zal worden. Daartoe moeten de kerken in Ne derland de band bewaren en in gesprek blijven." Morgen preekt hij in Rotterdam (half elf in de hervormde kerk aan de 's-Gravendijkwal) en volgende week zondag in de gereformeerde kerken van Spijkenisse en Hellevoetsluis. WASHINGTON Protestanten, rooms-katholieken en joden in de Verenigde Staten hebben een „inter religieuze raad" gevormd. Hierin hebben zitting de secreta ris-generaal van de (protestantse) na tionale raad van kerken, dr. R. H. Edwin Espy, de secretaris-generaal van de nationale katholieke bisschop penconferentie, bisschop Joseph Ber- nardin en de vice-president van de synagogale raad van Amerika, rab bijn Henry Siegman. De raad zal regelmatig bijeenko men om van gedachten te wisselen over vragen van gemeenschappelijk belang en over mogelijkheden van samenwerking. (Van onze Haagse redaktie) DEN HAAG Onder zeer grote belangstelling heeft gistermiddag de heer R. Blomsma (66), chef van de afdeling reizen van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club, in verband met zijn pensionering afscheid genomen. De heer Blomsma trad 36 jaar ge leden in dienst van de KNAC en was 35 jaar chef van de reisafdeling. Daarvoor was hij gedurende acht jaar stuurman en werkte verder eni ge tijd voor het reisbureau Holland Express. Als leider van ontelbare clubreizen won hij de genegenheid van honderden leden, die zijn kennis van zaken, begrip, routine en diplo matie in hoge mate waardeerden. In kringen van reisbureaus en ver voermaatschappijen was hij een be kend en zeer geziene figuur. Toppers Er staan vijf nummers op de plaat, waarvan vooral het genoemde „Ik sla de trom". „Er klonk een lied in Beth lehem" en de spiritual van Jezus geboorte toppers zijn. Van „Er klonk een lied in Bethle hem" is Inge Lievaart de dichteres, de melodie is van Sander van Mari on. Deze heeft ook de gehele leiding van de Vocal Group uit Voorschoten en de begeleiding van de enkele instrumenten gehad. Zo'n plaat tilt ook even de sluier GEREF. KERKEN Beroepbaar kand. F. W. Fokkema, Nassauplein 33a, Groningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rijssen 'vac. J van Haa- ren>. W. Hage te Krabbendijke. RDMR m 10 dag 1065 Weer in Enrnpn min.temp. gisteren Kopenhagen onbew. Londen onbew. Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Nice Frankfort München ZUriCh Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Madrid Majorca onbew. onbew. zw bew. geh. bew. geh. bew onbew. mist geh bew. geh. bew onbew. licht bew. licht bew. geh.bew. licht bew. regen (Van onze kerkredactie) HOENDERLOO De achtste Volle Evangelie Vreugdedag 26 oktober (men heeft daarover in onze krant kunnen lezen) stond in het teken van de veroot moediging. Het uitbundige spreken en zingen over de overwinning in Jezus Christtis leek wat te zijn gestild. Op deze jaarlijkse pinkstertoogdag werd voor het eerst openlijk gesproken over conflicten en moeilijkheden in de groepen, die tot de beweging behoren. „De volle zegen is van onze volle-evan- gelie-beweging geweken", zo werd zelfs gezegd. In het maandblad Vuur schrijft ds. W. W. Ver hoef, hervormd predikant te Hoenderloo, dat deze kentering en bezinning nieuwe mogelijkheden bieden voor het gesprek tussen kerk en pinkste ren. Ds. Verhoef schrijft: De verleiding tot extremisme is groot. Een een zijdige visie is het eenvoudigst. Gemakkelijk dui delijk te maken cn in te hameren. Kombineer deze met een vaste, direkte methode en aanvan kelijk lijkt sukses verzekerd. Dit overigens ver der in alle geestelijke oprechtheid. Daar oordeel Ik niet nader over. Zo liep „Stromen van Kracht" van stapel. Later de „methode-Osborn" (Johan Maasbach). Weer later „Beukenstein". Pastoraal houden deze methodes het niet uit. Daar lopen ze op stuk. Op een goede dag is de stem der teleurgestelden sterker dan de stem van positieve getuigenissen. Op dat ogenblik komt een toegespitste beweging in de krisis. De toeloop vermindert. Men tracht het intern soms op te vangen door een nog groter radikalisme, fanatiek heiligingsstreven, „opgevoerd" gebed. Men denkt hiermee de voorwaarden te vervullen, waardoor de Heilige Geest alsnog boodschap en methode waar zal doen blijken door wonderen. Deze weg loopt op interne moeilijkheden uit. Het zal er op aan komen, dat men zich laat korrigeren. Eigen methode relativeert. Moed heeft tot de pastorale ingewikkeldheden van hel menselijk leven. Zonder deze moed is men inhu maan, ondanks alle radikaliteit. Men zal moeten ontdekken, dat „eenvoud" ook een afgod kan worden. De boodschap zal ver breed moeten worden. Geen prediking van goed kope simpelheid. Meer dialoog met de zeer geva rieerde en gekompliceerde werkelijkheid. Een prediking, die ruimte behoudt voor de meeste moeilijke pastorale situaties, waarin voorlopig zelfs geen resultaten geboekt worden Een opwekkingsboodschap, die de meest mislukten of hen waaraan wij het meest misluk ken niet uitsluit. Ook een Pinkstergemeente zal blijken haar „ongeneeslijk" zieken te hebben; zij zal die moeten hebben als volwaardige kinde ren van God. Met een boodschap die hen niet uitsluit of hun geloof diskwalificeert. V ersehuivingen De geschiedenis van de laatste jaren is negatief inzake het kontakt tussen kerken en groepen. De lente die ongeveer 1960 zichtbaar werd, Is nooit een zomer geworden. In de Pinksterbeweging ontstond naast de ge noemde toespitsingen een meer uitgesproken anti kerkelijkheid. Dit juist in die bewegingen die het meest van zich lieten spreken. En zo werd helaas „de Pinksterbeweging" aangezien. Men zag er geen appèl meer in, maar een eenzijdige methode. De kerken ondergingen tussen 1960 en 1968 een ingrijpende klimaatsverandering. De vele „ver ontrusten" zijn de keerzijde hiervan. Maar deze zijn meestal te oudbakken protestants-orthodox om gesprekspartner van de Pinkstergroepen te zijn. De klimaatsverandering van de kerken was in tussen van een geheel andere aard dat die in de Pinksterbeweging. De aandacht verschoof van df Kerk naar de wereld, van het innerlijk naar de moderne uitdagingen, van vertikaal naar horizon taal. Dit vindt plaats met nog volop aan de gang zijnde ontsproringen Modern extremisme in de God-is-dood-theologie, in horizontalisme, in ma- rrogemoraliseer vol geestelijke vervlakking. En dit zijn dan in de kerken weer de zaken die opvallen en waar de groepen heel schuw tegen aan kijken. Ontmoeting Toch moeten wij bij deze beschrijving en het wederzijds afstotende niet stil blijven staan. Er is een kentering in de Pinksterbeweging. En de kerken zijn, bewust of onbewust, in grote nood. Velen in alle modaliteiten en bepaald niet alleen bij de conservatieve verontrusten worstelen met de vraag: Hoe zal de Kerk met haar boodschap weer een fris en werkzaam appèl zijn in onze westerse, verstedelijkte, technische en uitgeholde wereld? Ik geloof niet dat er een terug gewenst is uit de genoemde kerkelijke verschuivingen. We zijn veel te binnenkerkelijk geweest, te geestelijk bin- nenvetterig, ons blamerend met een politiek libe ralisme. We hebben gefaald tegenover de Joden, de wetenschap, het proletariaat, de volken die we koloniaal onder onze hoede hadden. Daarom kan ik niet konservatief zijn. Maar wel moeten we dit ontdekken: er kan geen gerichtheid op de eigentijdse wereld zijn zonder het volle engagement in het Rijk van God. En dat „volle engagement", die volle betrokken heid, dat is de spits van de Pinksterboodschap, het leven uit de Geest en de toerusting met de Geest. Hersteld contact Het wordt weer zinvol deze mogelijkheid onder ogen te zien. Laten we werken aan een beter verstaan van elkaar. Kan er weer een vorm van gesprek komen of een gezamenlijke bestudering van een belangrijke problematiek? Kunnen we elkaar helpen tot een beter en aktueler verstaan van de bijbelse bood schap? Zijn er geen bruggen te slaan op het punt van de gemeente en haar eenheid Inzake bijbelstudie en theologie, over de ge meente en haar taak in de wereld, over onze tijd en toekomstverwachting, over geloof en wetenschap Laten we hierover eens bidden en na denken Cultuurmonument (Van onze kerkredactie) PRAAG Binnenkort verschijnt^ een nieuwe Slowaakse bijbelvertaling. n Protestantse en rooms-katholieke u geleerden hebben deze vertaling sa- men voorbereid. Vooraanstaande Slo-IL^ waakse letterkundigen hebben haar» vervolgens overzien en tenslotte heb-» ben prominente kunstenaars voor d#» illustraties gezorgd. Deze Bijbel gaat voorzien van no-L i ten en inleidingen in twaalf delen ver-F: schijnen en belooft een hoogtepuntt^'f!* voor de Slowaakse cultuur te worden. J: De vertaling is niet bedoeld om deJJ kerkelijke bijbelvertaling te vervan-' gen, maar om de Bijbel in zo breed mogelijke kringen van het volk bekend te maken. Een niet-kerkelijke uit geverij (Tatran in Bratislava) heeft zich met de uitgave belast. Deze uitgever bereidt ook een Slo waakse vertaling voor van het ln Ne derland al jaren geleden verschenen boek „De Bijbel heeft toch gelijk" van Werner Keller. AMSTERDAM Tot doctor in de geneeskunde is vrijdag aan de VI gepromoveerd drs A. E. C. Saleh, ui Willemstad. Curacao, die zich daa binnenkort opnieuw zal vestigen al internist. Zijn proefschrift gaat ove orale anticonceptiva, Cortisol en klie ren met inwendige secretie. Promotoi was prof. dr. G A. Lindeboom. Tot de meer algemene stellinges van de gepromoveerde behoort deze De bepaling dat Antillianen met eei artsdiploma van een niet-Nedert landse universiteit zich slechts na h« afleggen van het artsexamen aan ee Nederlandse universiteit in de Nederi landse Antillen mogen vestigen, dien! te worden herzien. Verder promoveerde, eveneens i de VU, drs. W. S Sijperda tot doet in de wiskunde en natuurw tenschappen bii prof. dr. W. Uyte bogaardt over de oorsprong van gn nieten. Enkele van zijn algerrtttw.- stellingen: Het is op medische grou den niet verantwoord paranimfen j durende de promotieplechtigheid doen staan. En: Marken dient te wo den opgenomen in de Markerwaar (Dr. Sijperda woont op Marken). Almal is gelukkig (3 De heer G. D. van Bueren ziel zijn woonplaats Spijkenisse ook eens negers, maar die zien er fris schoon uit. Hij vergeet er bij te i gen, dat geen enkele neger ons 1 binnen kan komen dan via de operi vervoermiddelen, die... precies dei de eisen stellen als de (eveneens i blanke beheerde) openbare vervi middelen in Z.-Afrika. Alphen a. d. Rijn W. Bos Almal is gelukkig (slo De heer G. D. van Bueren meen I mijn opmerking „commentaar ovefl dig" te mogen afleiden, dat de wei P geven (Zuidafrikaanse) visie naar mening de enige goede is. Die clusie mag hij niet trekken. Ik hel 1 stukje van de heer W. Eshuis over overgroot deel van de Bantoetx fl king alleen maar ingezonden om (J eens een andere kant van de kw te laten zien, meer niet. Rotterdam A. in 't Fatsoen (2) v Het ingezonden stuk van de he J. Bouwmeester was mij uit het gegrepen. Ik erger mij ook steeds de onhebbelijkheid van honder. ders/sters, die hun dieren de werpselen laten deponeren op wal paden e.d. Ik heb op het pad ai het Grotiuslyceum over een li van ongeveer tien meter eens vij „hoopjes" geteld. Ook in de str ondervindt men hiervan veel ove En dan de wijze van uitlater hond van mijnheer A. mag niet haar eigen portiek, maar wel van buurman B. gaan „zitten". Ii heeft zo'n hoopje eens „terugbel met de mededeling „Dit heeft u ten mee te nemen" en toen w afgelopen. Ik vraag me af waarom men kat in een bak laat doen en een! niet. En waarom laten degenen, benedenhuizen wonen, hun hon( uit in eigen tuin? Bovendien: als| zijn hond aan de lijn uitlaat, behogfte dan niet op te vangen] hoeft een ander er vooral bij niet in te trappen. Ik ben het hartelijk eens wens van de heer Bouwmeesi de politie of de plantsoendienst ge controle gaat houden en de en heren, die een hond hebben, ker schudt aangaande de wettr fatsoen. Den Haag erkt 12- ntel.017

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2