1 l Aftellen voor start van de Apollo-8 begint morgen al IBii Commentaren JAMIN I Combinatie raasde met defecte rem door Arnhem Arbeiders dreigen met stakingen in Praag Crita) HOLS DONAKAT Het Kwartet VoJiAm/n em nieuws, abonnee töbiriendeti/te /kkt- r* sftttoti: de: Jby Volle dag tijdwinst SPREUK HET WEER t Delegaties uit alle provincies bij doop prins Johan Friso Verzet Rem loos door centrum Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 14 december 1968 49ste jaargang Direetsur: F. Diemei Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING ..Stantvaitich is ghebteven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Omgekomenen nog steeds niet geborgen Eigenlijk niets wijst erop dat deze plaats, die nu zo'n vredige, haast poëtische aanblik oplevert, nog maar kort geleden het toneel is geweest waar dertien mensen vergeefs voor hun leven vochten. Nog altijd wordt gezocht naar vijf van de omgekomen opvarenden, die in paniek na de ontploffing op de Liberiaanse tanker Diane overboord sprongen. Achteraf bleek dat alle bemanningsleden in Amsterdam normaal van boord hadden kunnen gaan. Op de voorgrond in het water dikke vlokken blusschuim, die in grote hoeveelheden op het vuur werden gespoten om de brand aan boord te bedwingen. PRAAG Een groot aantal arbeiders in Praag heeft met staking gedreigd als de voorzit ters van het parlement, Smrkofs- ky, zou worden ontslagen bij de reorganisatie van de Tsjechoslo- waakse nationale vergadering, klgemeen vreest men in Praag INTERIEUR VERZORGING 1 AMSTERDAM Bij de Bijen korf in Amsterdam zijn gisteravond horloges en sieraden ter waarde van ƒ20.000 gestolen. De dader(s) heeft (hebben) zich hoogstwaarschijnlijk laten insluiten. De diefstal werd gisterochtend door schoonmaaksters ontdekt. dat de Russen achter de scher men proberen Smrofsky, die nog altijd trouw is gebleven aan de door partijsecretaris Dubcek uit gestippelde progressieve politiek, op dood spoor te zetten. In een brief aan het centrale comité van de communistische partij, dat gisteravond laat zijn tweedaagse ver gadering beëindigde, zeggen de arbei ders dat zij Smirkofsky „met alle tot hun beschikking staande middelen, een algemene staking inbegrepen, zullen verdedigen als hij als parle mentsvoorzitter mocht worden ontslagen". De betrokken arbeiders, die hun brief zagen gepubliceerd in het or gaan van de Tsjechoslowaakse vak beweging, Prace. lieten het partijco mité weten dat zij slechts zouden werken voor het hervormingsbeleid zoals dat voor de Russische invasie in Tsjechoslowakiie was uitgestippeld. Het partijcomité zou tientallen van dergelijke brieven hebben ontvangen van fabriekspersoneel en studenten. Ook aan de Karei-universiteit in Praag zal worden gestaakt als de progressieve partijleden worden af gezet. RESOLUTIES Het partijcomité stond dus onder grote druk toen het zijn besprekin gen over de wijzigingen in de rege ring en de economie van het land afrondde. Uiterlijk morgen zal blij ken in hoeverre het partijcomité is tegemoet gekomen aan de eisen van de arbeiders. De aangenomen resolu ties zijn namelijk niet direct na beëindiging van de vergadering open baar gemaakt. Wel is al hekend geworden dat Cestmir Cisar, voorzitter van de Tsjechische nationale raad, is be noemd in liet uitvoerend orgaan van de Tsjechische communistische par tij. Het aanvankelijk ontbreken van deze als progressief bekend staande communist op de lijst van leden van Wachten KAAP KENNEDY Het aftellen voor de start van de Apollo-8, die een zesdaagse reis rond de maan gaat maken, begint niet maandag, maar morgen. Alle technische voorbereidingen voor het begin van de beslis sende fase zijn drie dagen eerder gereed gekomen dan oorspron kelijk verwacht werd. „Wij hebben tijd over en zullen die gebrui ken om kleine vertragingen te boven te komen", aldus een van de leiders van het voorbereidingswerk op de ruimtevaartbasis Kaap Kennedy. „De startdatum blijft 21 december." De drie ruimtevaarders, die zijn voorbestemd de historische vlucht rond de maan te maken tijdens de Kerstdagen zullen ze er niet minder dan tien maal omheen cirkelen hebben gisteren opnieuw de beslis sende fasen van hun reis gerepeteerd. De astronauten: Frank Borman, Ja mes Lovell en William Anders, ver blijven reeds in de speciale kwartie ren van Kaap Kennedy. Luchtmachtkolonel Borman, de commandant, vatte zijn taak in de Apollo-8 als volgt samen: „We banen de weg voor toekomstige astronauten en maken het hun gemakkelijk op de maan te landen." Luchtmachtmajoor Anders zei: „Daar waar we heen gaan, is nog nooit een mens geweest. We menen dat we een taak te vervullen hebben die onmogelijk kan worden uitge voerd door onbemande ruimtevaar tuigen". Het commentaar van marinekapi tein Lovell was: „Een bemande vlucht rond de maan voorafgaand aan een landing op deze satelliet stelt ons beter in staat de verschillende problemen te bestuderen. Hiertoe be horen de werking van de stuwraket- ten, de communicatie en de moeilijk heden, die verbonden zijn aan het in leven blijven." Tien keer De Apollo-8 cirkelt in twintig uur tien keer rond de maan op een afstand van ongeveer 11 kilometer. Hij brengt de astronauten steeds weer boven de Mare Serenitatis (Zee van Rust), welke 't meest in aanmer king komt voor de eerste landing van de mens op de maan. Er zal uitgebreid gefotografeerd worden. Ook de onbekende en donke re achterkant van de maan zal met sterke cameralenzen onder de loep worden genomen. Het gaat hierbij om precieze fixaties van op z'n minst drie posities, die met behulp van sex tant, telescoop, computer en film toestel zullen worden verkend. Op aarde zullen de volgstations re gistreren hoe de baan van de Apol lo-8 verandert door „grote metalen voorwerpen, die onder het maanop pervlak zijn ingebed als rozijnen in een brood". Deze voorwerpen hebben invloed op het zwakke aantrekkingsveld van de maan en veroorzaken geringe ver anderingen in de vaart van een ruim teschip. Dit is o.m. aan het licht ge komen bij het volgen van de vijf onbemande maanverkenners. Telkens als zo'n satelliet een van de vijf grote ring- of droge zeeën passeerde, toonden verandering in de frekwentie van de radioseinen aan dat de baan vijf tot tien meter zakte en dat de snelheid, die 7200 kilometer per uur bedroeg, anderhalve kilome ter groter werd. De samenstelling van bedoelde concentraties van dicht materiaal in de maankorst is niet bekend. De ge leerden spreken van „mascons" en vermoeden dat het om nikkel-ijzeren meteorieten gaat, die een diameter van 80 kilometer zouden hebben. Anders vertelde nog dat op grond van wat men thans weet van dit aan trekkingsveld, landende astronauten hun doel wel eens over een afstand van zeventig kilometer zouden kun nen missen. „Kennis van het veld is van vitaal belang als twee astronauten zich het volgend jaar in hun moduul van cle maan af lanceren om hun collega te ontmoeten, die in het grote Apol- loschip is blijven rondcirkelen". roomfondant kransjes 250 gram 109 niet duur wc/ heerlijk KAMER(S) met gebruik van keuken. Uw schriftelijke opgave gaarne aan KAMSTEEG NV. Geversstraat 30. Oegst- geest (Afd. Pers.zaken). het partijbureau, gaf in Praag aanlei ding tot zeer kritische commentaren. Voorts werd nog meegedeeld dat de partijleden waren ingelicht over de ontmoeting tussen Tsjechoslowaakse en Russische leiders in Kief, vorig weekeinde. Nog niet bekend is wie in de federale regering, die op 1 januari wordt gevormd, zijn benoemd. Op die dag worden ook de Tsjechische en Slowaakse socialistische, republieken in het leven geroepen Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". 0o nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam Postzegel is niet nodig als u °P de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden Het is beter te wonen in een woest land dan bij een zeer kijfachtige en toornige huis vrouw. SALOMO Dal is misschien voor mij! Mijn vriendinnetje is op nachtoefening met de padvinderij." DE BILT In ieder geval tot zondagavond zal het br ons win ters blijven. In de afgelopen nacht kwam de luchthaven Rot terdam evenals Limburg weer op een temperatuur van min 10 gra den. De zon slaagt erin het kwik in de middag tot dicht bij het vries punt te doer oplopen. Een depres sie trekt via Frankrijk in de rich ting van Noord-Italië weg Het hogedrukgebied is wel be langrijk in aktiviteit ateenomen, maar wij olijgen in de koude oos telijke stroming zodat dit winter se weertvpe zeker tot na zondag zal voortduren. Vooruitzichten voor maandag: zon: minder dan 40 procent min temp: 2-7 graten onder normaal max. temp 3-8 graden onder normaal. 14 december: zon op 08.41. onder 18.28: maan op 01.34. onder 13.21. 19 december nieuwe maan. 15 december: zon op 08.42, onder 16.29: maan op 02.56. onder 13.33. 19 december nieuwe maan. BETALING ABONNEMENT De abonnees, die gewend zijn het abonnementsgeld te gireren, wordt verzocht voor 1 januari a.s. 4,70 per maand 14,10 per kwartaal of 56,40 per jaar over te schrijven op onze postreke ning nr. 58936. De abonnees, die gewoonlijk per kwi tantie betalen, doch inmiddels in het bezit zijn van een postrekening, wordt eveneens verzocht, ter voorko ming van incassokosten, genoemd be drag te gireren. Het bovenstaande geldt niet voor de abonnees die ons machtiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt. Directie N. L. Crt Deze week kb Mensen in eentil bruikbare of een a leefbare wereld ïM liiWili'lf L1 1 i li Siadaif Btm$: 1 iSFIi r-~1 MEET- L Uw nieuwe opinieweekblad Boeiend van inhoud, vlot van stijl. De informatie bron voor mensen die zélf hun mening willen vormen. Neem nu een abonnement en ontvang ACCENT de eerste drie maanden gratis! ACCENT, Wibautstraat 137, Amsterdam, tel. 020 - 92 44 47 HEINTJE SLOEG ALLE DUITSE RECORDS Het zingende jochie Heintje (Simons), nog maar twaalf jaren oud. mag dan in ons land erg populair zijn, in Wesi-Duitsland is hij dat nog veel vieer. Hier een triomfantelijke Heintje in München, waar hij gisteren liefst tien gouden platen in ontvangst kon nemen. Volgens gebruik kreeg hij daar voor elke verkochte 250.000 langspeelplaten en voor elk miljoen singles een gouden plaat. Dus u kunt wel nagaan. En dal alles binnen één jaar. Dat heeft nog nooit een zanger in West-Duitsland gepresteerd. is al weer een jaar verstreken sinds koning Konstantijn na een mislukte staatsgreep uit Griekenland vluchtte. En nog steeds hebben de militairen de zaken stevig in de hand. De afwezigheid van de jonge vorst heeft de junta in staat gesteld haar positie te versterken en een legaal karakter te geven. De nieuwe grondwet, die eind sep tember bij referendum werd aan vaard, geeft de koning minder macht, en daarom is zijn terugkeer nog on waarschijnlijker geworden. Premier Papadopoulos lijkt er ook in geslaagd een eind te maken aan de directe invloed van jonge officieren, van wie bekend is dat zij een nog krachtiger beleid verlangen. Hij is er kennelijk op uit, niet alleen in eigen land maar ook daarbuiten, begrip te kweken voor ontwikkelin gen die geleidelijk naar democrati scher verhoudingen moeten leiden. In dit verband heeft hij nog onlangs gezinspeeld op de mogelijkheid van algemene verkiezingen. Die hebben echter alleen zin bij politieke partij vorming. Kan Papadopoulos zich zo'n stap ver oorloven? Waarschijnlijk niet. De kans dat jonge officieren naar de macht grijpen is dan groot. En de premier neemt liever geen risico. Een contrarevolutie in de vorm van een volksopstand met steun van een deel van de strijdkrachten lijkt nog steeds uitgesloten. Ondanks bewerin gen van de in Zweden vertoevend* Andreas Papandreou. Een nieuwe burgeroorlog te voorko men is de taak van Papadopoulos hoe gering ook de speelruimte mag zijn die hem ter beschikking staat. DEN HAAG De oop van prins Johan Friso zal plaats vinden op za terdag 28 december a.s. in de Dom kerk te Utrecht. Ds. H. J. Kater, Ne derlands Hervormd predikant te Amsterdam, zal de dienst leiden. Naast de koninklijke familie, enke le vrienden en leden van de hofhou ding zijn voor de kerkelijke plechtig heid een aantal officiële personen uitgenodigd. Als peten zullen optreden koningin Juliana, Christina von Amsberg, prins Harald van Noorwegen, dr. J. H. van Royen en Johan Christiaan Baron von Jenisch. Naar de Rijksvoorlichtingsdienst meedeelt hebben prinses Beatrix en prins Claus het op prijs gesteld dat in de Domkerk het Nederlandse volk in de ruimste zin vertegenwoordigd is. Daartoe zijn uit alle provincies delegaties, bestaande uit 25 personen, uitgenodigd. Aan de kerkdienst, die om 11.30 uur begint, zullen medewerking ver lenen het NCRV Vocaal Ensemble en het Radio-Bachorkest onder leiding van Marinus Voorberg, het Buur kerkkoor en de zangklas Comenius- school van de Evangelische Broeder gemeente in Zeist onder leiding van Mees van Huis en de organist van de Domkerk, Stoffel van Viegen. Na de kerkdienst zal op Paleis Soestdijk een lunch in intieme kring plaats vinden. Hieraan zullen deelne men de familieleden, de peten en en kele persoonlijke vrienden van het prinselijk paar. ARNHEM De 69-jarige L. Hun- ziker uit Arnhem is gistermiddag om het leven gekomen bij een brand in zijn woning in de De Wiltstraat. De brand ontstond in de keuken door het omvallen van een petro leumkachel. T a man die invalide ls, kon zich niet redden. Zijn vrouw deed op het moment dat de brand uitbrak boodschappen. verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak F TT ET verzet tegen hel „geruisloos" wegwerken van de belangrijkst* Tsjechoslowaakse leiders van vóór de inval is weer opgeleefd, nu zowel Dubcek als Smrkovsky op een zij spoor terecht dreigen te komen. Het verzet is niet rchtstreeks tegen de Russische bezetting gericht, al onthoudt men hun de kritie kniel. Wèl is het een waarschuwing voor het centrale partijcomité, dat over de toekomst van beide leiders moet be slissen. Naar het schijnt is de positie van Dubcek pas op langere termijn in ge vaar. De Russen zouden éérst Smrkovsky willen wegwerken, die de voornaamste spreekbuis van het Dub- cck-bewind was en zich grote popu lariteit heeft verworven. Bedoeling was, dat Smrkovsky om gezondheidsredenen als voorzitter van het parlement zou worden ver vangen. Hij heeft echter openlijk ge zegd zich nog nooit zo gezond te hebben gevoeld. Zijn tegenstandera moeten iets anders bedenken. Praagse arbeiders hebben al laten weten, dat zij het werk neerleggen als Smrkovsky gedwongen wordt heen te gaan. Ook elders in het land kan een stakingsbeweging op gang komen. Zal zij verwijdering van deze moedige figuur kunnen voorkomen? Misschien niet. Maar zelfs dan zal het moeilijk zijn hem het zwijgen op te leggen. Méér nog dan Dubcek is htf symbool geworden van het verzet tegen de onderdrukking. Zjjn sterke positie maakt hem echter tegeljjh bijzonder kwetsbaar. (Van onze correspondent) ARNHEM Een met 27 ton meststof geladen vrachtwagen met aanhanger is gistermiddag omstreeks een uur met kapotte remmen door de Arnhemse bin nenstad geraasd. Op het Vel- perplein. bij Musis Sacrum, wist de chauffeur voor het stoplicht wachtende auto's te ontwijken door over het er langs lopende fietspad te rijden. Hij kon daarbij een van links na derende bromfietser, de 19-jarige scholier B. L. uit Gendt niet meer ontwijken. Het slachtoffer kaatste voor de ogen van de ontstelde toe schouwers enkele malen tegen de wielen van de combinatie; maar hij bleef naast de voorbijschietende aan hanger liggen. Zijn brommer werd vrijwel geheel geplet De 28-jarige Zwolse chauffeur J van Zagten was de sterk naar bene den hellende Apeldoornseweg af ko men rijden, toen hij ter hoogte van de stoplichten bij het spoorwegvia- dukt merkte dat zijn remmen wei gerden: waarschij-nlijk door een slordig gekoppelde persluchtleiding. Hij had het geluk dat zowel de lichten bij het viaduct als die bij het Rembrandttheater op groen stonden. „Je weet niet wat je doen moet op zo'n moment", zei de nog op zijn benen natrillende chauffeur na af loop. Het omstreeks vier meter brede fietspad was op het ogenblik van de nadering van de combinatie ge heel verlaten. „Toch heeft hij ge weldig geluk gehad", meenden de omstanders, die overigens unaniem van oordeel waren dat de chauffeur een catastrofe had voorkomen door zijn uitwijkmanoeuvre. De chauffeur wist zijn combinatie op een enkele honderden meters verder gelegen paralelweg tot stil stand te brengen. De politie consta teerde daar een loszittende, tamelijk roestige remluchtkoppeling. Op de foto: chauffeur Van Zagten in ge sprek met een agent

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1