AMADEUS PUZZEL VAN DE WEEK mis Figuren maken Zelf een mobile maken ZATERDAG 14 DECEMBER 1968 A (Een wereld in wording) door John Knittel 60 „Als u er niets op tegen hebt, houd ik hem maar aan", sprak ze op een gejaagde toon. „Ik wil hem aan iemand laten zien. Ik ben in een half uur weer terug, dan trek ik hier mijn andere japon wel weer aan." Ze trok haar bontmantel aan, sprong in een taxi, die buiten op haar stond te wachten. Een paar minuten later stond ze op Amadeus' stoep. Ze schelde drie keer kort na elkaar. Dat was haar schelletje. Hij verscheen bijna ogen blikkelijk. Ze liep naar zijn atelier. Hij volgde haar. Ze liet haar mantel van haar lichaam glijden en strekte haar armen met een uitnodigend gebaar naar hem uit. Hij staarde haar met een bewonderende blik aan. „Ik ben alleen bang, dat je mooie japonnetje bederft", zei hij enigszins onhandig. Ze leunde tegen hem aan en ze kusten elkaar. Er voer haar een huivering door de leden. „Wat is 't hier koud!" Hij had een pullover aan. „Je moest je mantel maar weer aantrekken." Er was iets in zijn stem, dat haar even angst aanjoeg. „Vind je mijn japon niet mooi?" „Alle mannen uit Zürich zullen verliefd op je worden." Ze staarde hem met een vorsende blik aan, alsof ze in zijn innerlijk wilde schouwen. Hij glimlachte enigszins onnozel. Ze keek de kamer rond. Ze had die nog nooit zo netjes gezien. Er slingerden hier geen ontwerpen, tollen, papieren of stapels van open boeken. „Je kamer maakt zo'n kille indruk", sprak ze, „zo onge kleed. Hij lijkt net of het vandaag je eigen kamer niet is." „Och die begon op een vuilnishoop te gelijken. Af en toe openbaart zich mijn instinct voor orde." Ze liet haar blikken langs de wanden glijden en ze kreeg ?en gevoel van kilheid, van iets dat haar aan de winter lerinnerde. Hij leunde tegen de tafel en trok haar dicht oaar zich toe. „Ik wil heel lang naar je kijken", sprak hij. Ze had het gevoel, alsof hij haar ziel uit haar lichaam rok. Ze probeerde wat te zeggen, maar ze kon geen woord vinden. Ze vlijde haar hoofd tegen zijn schouder. Hij streel de haar teer, speelde met heur haar en staarde af en toe met ;en van pijn verteerde blik over haar hoofd heen. Toen ze vilde opkijken, drukte hij haar hoofd neer en begon haar veer te strelen. Een, twee keer voelde hij, dat er woorden in lem opwelden, het was, alsof die woorden uitgesproken noesten worden, maar toch slikte hij ze weer in. Tenslotte suste hij haar ogen en daarop haar mond. „Wat een heerlijke troost moet de muziek toch zijn',' sprak hij tenslotte en hij liet haar los. „Wat zou ik het heerlijk vinden als ik ook kon spelen." Het was, alsof ze opeens ontwaakte. „Al je warmte is in mij overgegaan," fluisterde ze. „Nu voel ik me sterk." En dadelijk daarop veranderde haar stem: „Ben je blij, dat jij de eerste bent, die me in die japon ziet?" vroeg ze met een gespannen, kinderlijke uitdrukking op het gezicht „Blij en vereerd." „Maar ik moet nu weg, om hem weer uit te trekken. O, en dan mag ik niet vergeten..." Ze opende haar tas. „Ik heb een biljet voor het concert voor je." „Een vrijblljet?" (Wordt vervolgd) Kruiswoord-puzzel Jarigen Dag nichten en neven Jullie zult wel zeggen: „toch nog een brief van tante Jos?" Ja, die heb ik nog aan jullie geschreven voor ik in het vlieg tuig stapte. Als ik terug ben lees ik jullie brieven „allemaal". Ik hoop dat jullie weer beter bent van de griepaanvalletjes. Hoe is het met de rapportcijfers? Zijn ze mooi geworden? De één zal een mooier cijfer heben verdiend dan de ander, maar dat is niet erg. Als je maar goed je best doet, dat is het voornaamste. Hebben jullie al mooie kerst bomen gezien in de etalages? Leuk hoor, al die kleine licht jes. Mogen we thuis ook mee helpen om de kerstboom te versieren? Prachtig! Wat zullen we er van genieten. Jullie weet natuurlijk waar om we kerstfeest vieren. Je moeder, vader en de juffrouw of meester op school hebben je wel verteld dat jaren geleden de Here Jezus voor ons op aar de is geboren. Ja en nu is bijna het oude Hiep, hiep, hoera, hoera!!! Kees den Boer Thea Brand, Riek van Egmond, Hanny v. d. Hooft, Wilma de Jong, Mieke Kuipers, Hennie van Lavieren, Piet Meijndert, Wilma de Mooy, Mia Reijnders, Ria Rietveld, Kees Verbaan, Marjolein Vis ser, Nelleke Vogelaar, Sjanie Weerheim, Lientje v. d. Wel van harte gefeliciteerd met jul lie verjaardag van de nichten en neven. jaar voorbij en gaan we aan een nieuw beginnen. Wat heb ben we allemaal een goede voornemens! Zal er iets van te recht komen? We gaan het in ieder geval proberen. De grote nichten en neven mogen fijn opblijven. De klei nere mogen misschien wel eventjes kijken als alle klokken hun gebeier laten horen en de fluiten van de schepen hun best doen om boven al het lawaai uit te komen. Wat zullen jullie genieten van de sterretjes en de gilldende keukenmeiden. Enfin, jullie schrijft maar gauw een lange en gezellige brief, 'k Ben zeer benieuwd hoor! Daaag, prettige kerstdagen en een goede jaarwisseling toege wenst van Tante Jos Marry van Nieuwenhuijzen stuurde het volgende versje in. Dag aardig kaatje. Blank en vet. Nee zei het ka6tje, Ik ben geen kastje. Nee zei het kastje, Ik ben een buffet. Dag klein ventje. Dag kleine Janl Nee zei 't ventje, Ik ben geen ventje. Nee zei het ventje, Ik ben een manl Neem me niet kwalijk. Zei Ik dadelijk. Zo mooi al9 Ik 't maar zeggen kon. Wat: „niet kwalijk Zelden ze da lijk. Heet niet kwalijk. Heet pardon." Dag beste kachel, Je bent me wat waardl Nee zei de kachel, Ik ben geen kachel. Ik ben een haard. Dag beste wekker. Tik. tak, tok. Nee zij de wekker. Ik ben geen wekker, Nee zei de wekker, Ik ben een klok. Dag mooi kamer. Licht van zonl Nee zei de kamer. Ik ben geen kamer. Nee zei de kamer, Ik ben een salon. ;enltt julll ngea Ria Schering maakte deze mooie kabouter voor ons. Dit is wel een zomerse plaat, meisjes en jon gens. Wat staat de klei ne Kees parmantig met z!n bloemen' Maar wat is er ge beurd? De vlinders bo- ven z'n hoofd zijn hun bloem kwijtgeraakt. Wat is dat moeilijk om haar terug te vinden. Proberen jullie maar eens uit te zoeken ivelke vlinder bij welke bloem hoort. De oplossing moet worden ingezonden vóór dinsdag 17 december. Een leuk spelletje als het straks In de vakantie te koud of te nat is om buiten te spelen. ieder kind krijgt een schaar (of moet een schaar meebrengen) en een gedeelte van een krant. Je grotere zus of mamma vertelt een kort verhaaltje. We gaan nu allemaal proberen het verhaal fi guurlijk uit te beelden. We knippen verschillende soorten stukjes uit de krant en leggen die zo neer dat het één geheel wordt. We gaan ze daarna allemaal bekijken en de kinderen geven tekst en uitleg. Een kleine beloning is er natuur lijk voor de grootste kunstenaar. PUZZELOPLOSSING De woorden zijn: kraal, aar, al, raak, la, ark, kaal, ar, ka, ra, aak, kar en aal.' Heb je daar weieens van gehoord? Nee? op bijgaande tekenlnj zien jullie een paar voorbeelden. Tante Jos zal proberen het jul uit te leggen. Het is een heel precies werkje meisjes en jonget| en leuk om het straks voor de feestdagen te maken. We kunnen ze overal op- en aanhangen en maken ze van papie; Je kunt ze bijvoorbeeld ook aan een paar horizontale armen bt vestigen waar verschillende dingetjes aanhangen die elkaar in even wicht houden. Voor de armpjes kun je het beste een stukje hout of ijzerdrai gebruiken. De lengte moet je zelf maar bepalen. De twee ring® van papier die om elkaar kunnen draaien zijn zelfs heel geschil voor mobile. Door knopen in de draad te leggen houd je ze op de goede plaat Denk erom, het evenwicht is o zo gauw verbroken. Daarom e* precies maar leuk werkje. Verborgen dierennamen In deze zinnetjes zijn dl rennamen verborgen. Hij was op de stoep al ingi vroren. Zij stonden aan de heks I roepen. Pa, uw sigaar is uitgegaan. 45. Terwijl Lappie bibberend tegen de muur stond ge drukt, passeerde in de gang een stel soldaten. Ze keuvel den over ditjes en datjes en niets wees er op, dat ze Lappie bij het naar binnenkomen hadden gehoord. Lappie slaakte een zucht van verlichting. De soldaten bleven stilstaan en lachten. „Dat wordt moeilijk", dacht Lappie. „Hoe kom ik nu te weten waar de toren is welke de professor bewoonde. Ik kan het natuurlijk horen aan de zoemtoon. Ja, natuurlijk, de zoemtoon zal er nog wel zijn....!" Lappie zakte op de grond en ging zitten op een hoop rommel, dat overdekt was met een groot zeildoek. „Tja, maar hoe vind ik die toren....?" Op dat moment luisterde Lappie scherp. Een der soldaten in de gang zei: „Kom we gaan eens verder de uitgangen inspecteren.... „Dus," mompelde Lappie zachtjes, „die mannen kunnen me naar de toren van de professor leiden.... maar hoe?" Horizontaal: 1. maand van het jaar, 5. deel van een fiets, 0. deel van een huis, 13. vaartuig, 15. onderricht, 16. boom der tropen, 17. reeks. 19. tijding, 21. de fijnste veren, 22. gewicht (afk.), 23, plaats in Gelderl., 25. stellig, 28. chinees in Indië, 29. slim, 31. bijwoord. 32. plechtige gelofte, 33. stad in Zwitserland, 34. gril, 36. mist, 38. nors, 40. zacht, 42. bedrog, 43. bedehuis, 45. boom, 47. hoepel, 49. aangelegde weg, 50. uitroep, 51. stand, 52. middeleeuws burger, 53. berg bekend uit de bijbel, 54. oude lengtemaat, 55. bakt men brood van, 57. plaats in Gelderl., 59. rivier in Italië, 60. vrucht, 61. gevangenis, 63. op die tijd, 65. zwemvogel, 66. schrijfkosten, 68. viervoetig dier, 70. vier voetig dier, 71. huisdieren, 72. priem, 74. deel van het gelaat, 76. zwemvogel, 77. soort van peer, 80. kikkerkuit, 81. atmosfeer (afk.), 82. deel van de onderarm, 83. insekt, 85. scheik. element, 86. strand- wachter, 87. inwendig deel van een vis, 89. ontkenning, 91. wijze. 92. soort van grauwe peulerwt, 93. telwoord. Verticaal: 1. soort van kers, 2. de gouden bul (afk. Lat), 3. vier voetig dier, 4. schop, 6. telwoord. 7. dunne overjas, 8. boom, 9. zijde. 10. voegwoord, 11. lengtemaat (afk.), 12. zijtak Donau, 14. dwergvalk. 16. oud gewicht, 18. praalziek, 20. iemand de achting geven welke hem toekomt. 21. part, 22. vrucht, 24. zeker tijdperk, 26. twijg, 27: kneep, 28. bedehuis, 30. groot draaiorgel, 33. fossiele hars, 35. bij woord, 37. telwoord. 38. meisjesnaam, 39. vlaskam, 41. balk, 43. rubber (Ind.), 44. stuk geschut, 46. muzieknoot, 48. stronkje, 49. schel, 50. fraaie zangvogel, 56. plechtige gelofte, 58. bijwoord, 60. Nederl. dich ter, 61. niet gevuld, 62. zoutziederij. 64. inwendig lichaamsdeel, 65. verdikking der opperhuid, 66. leeg, 67. term bij kaartspelen, 69. hof, 70. bijna, 71. vogel, 73. teken, 75. zeezwaluw, 77. ovenkrabber, 78. teug, 79. jongensnaam, 82. puntig voorwerp, 84. buitenhaven, 86. familielid, 87. uitroep, 88. voornaamw., 90. Nederl. gezag (afk.). De strijd om het veertiende kampioenschap van de Sowjet- unie is in alle hevigheid aan de gang. Van de eerste vijf ronden beschikken we over ge gevens. Deze leveren een op merkelijke aanblik op. We reldkampioen Andreiko heeft net zijn gemiddelde; voor deze kansenschepper echt wel bene den zyn kunnen. Het valt op, dat de Russen op hoog niveau toch ook wel ern stige fouten kunnen maken en dat ook doen. Voor Koeperman dient in aanmerking te worden genomen dat hij ziek was, maar geldt dat voor de anderen? Ook hier te lande minder bekende spelers die in Rus land tot de eindstrijd weten door te dringen, moéten heel wat in hun mars hebben. Des te onbe grijpelijker zijn de fouten, die veel lager geklasseerde spelers niet zouden maken. Hoe het zij, als het er op aan komt, blijken de Russen al tijd weer hun topvorm bereikt te hebben. Wij zullen voorlo pig maar de illusie koesteren dat we over de gehele linie hun evenknie reeds zijn. Voor Koeperman beginnen denaren te tellen. Het lijkt mij waarschijnlijk, dat ook andere factoren een rol spelen, zodat net mij niet zou verwonderen indien deze reus onder de reu zen niet meer op zijn 'grote hoogte zal blijven staan Ten zij zijn geweldige wilskracht hem wederom alle hindernissen doet overwinnen. Ter illustratie enige voor beelden: Kaplan zwart: 3, 5, 6, 9, 12 t/m 19, 24. wit: 25 t/m 28, 30, 32, 35, 38, 39, 40, 43, 45, 48. 16-01? 27x16 ie—22? 25—20! 22x44 20x7 44—50 7—1 6—11 16x7 17—21 26x17 60x2 Hl- (fc en zwart kon opgeven. Smidje Verholen en de Knap-Mutator zwart: 6, 12, 13, 15, 16, 18, 20, 25. wit: 28, 29, 32, 33, 34, 36. 47, 48. Wat zou er met Kaplan aai hand zyn? x „Ziezo...," dacht smidje Verholen tevreden. „Mijn verblijf hier is afgelopen. Ik ga dus weer fijn terug naar huis, naar mijn dorp, naar mijn vrienden." Zingend zooht hij zijn spullen bij el kaar, wat schone overhemden en sokken, tandeborstel, kam en scheergerei. Dat alles stopte hij in het kleine koffertje, dat hij nieuw gekocht had, en hij was daar bijna mee klaars toen er op de deur geklopt werd. „Binnen!" riep de smid. Toen trad de grootste en krachtigst gebouwde man binnen, die smidje Verho len ooit in zijn leven had gezien. „Mauk Moker is de naam," stel de hij zich voor. „Persoonlijke lijfwacht van Plimmpie. Ik draag nu een soort vrachtrijderscostuum, want ik moet U met grote spoed afleveren op het hoofdkwartier van de B.G.D. waar kolonel Plimmp met smart op U zit te wachten. Ik zie tot mijn genoegen dat U al bijna klaar bent met inpakken." „Ga ik dan niet terug naar Rijkhuyzen?" vroeg de smid verbaasd. Mauk krabde eens bedachtzaam op zijn grote hoofd en antwoordde ontwijkend: „Plimmpie zal U alles wel uitleggen. Het bestelwagentje van Meyer en Vijfderibbe staat gereed. Komt U dus maar gauw mee." Onthutst volgde de smid de gespierde heer Moker, die hem in pijlsnelle vaart naar Gravendrecht reed en het wagentje bekwaam een der pajkhuizen van Meyer en Vijfderibbe binnen- stuurde. In het licht van de koplampen dook daar de gestalte op van kolonel Plimmp. „Ha! Gelukkig, dat U er bent!" riep deze uit... OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor.: 1. zolder, 5. bakker, 10. ene, 12. Ida, 13. stel, 15. eng, 17. Deen, 18. deed, 20. Ares, 22. in, 23. ne, 25. e.e., 26. te, 27. mandoline, 31. nu, 32. L.K., 34. grandioos, 41. Ik. 42. o.l., 44. na. 45. keel, 47. drie, 49. niet, 51. ara, 53. eend. 55. ene, 58. Lee, 59. nopens. 60. setter. Vert.: 1. zestig, 2. omt, 3. leed, 4. •.k., 6. af, 7. kies, 8. Ede, 9. ran- mI, 11. on, 14. Lena, 15. er, 16- ga, 17. Deen, 19. een, 21. rei, 24. do, 27. mug, 28. den, 29. lei, 30. els, 33. lianen, 35. roet, 36. are, 37. de. 38. oor, 39. olie, 40. sander, 45. keep, 46. la, 47. da, 48. eelt, 50. Ino, 52. rij, 54. nee, 56. nn„ 57. te. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzel-oplos sing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 6,-. C A R 0 L 1 N A Y E S ATMOtPCR'SCHS SCHIET feroRlMSCM I np' MQU own?e&6L£»j i &ÉPULO D6 ST«Al£>j A RJ.WCTQP, Mogiljanski zwart: 2, 4, 10, 11, 15, wit: 31, 32, 33, 40, 45, 17—3 3127 Betere verdediging Üj geven 31—26, 11—17, enz. Nu wordt heel weggespeeld. 21—2 32—28 11—1 50—44 4-» 44—39 18-4 27x18 17-4 met Correspondentie voor deze te richten aan de heer A. I Frankenslag 69, Den Haar. HilversL 8.00 ui 9.50 ui 10.00 ui 10.45 ui Bilversu «.13 ui 10.00 ui 10.40 ui

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 14