KAMER PRIJST REGERING NA SHELL-DEBAT Delta-gebied wordt gigant Samenwerking ook buiten de EEG Commentaren Meer inspraak student geen beslissende invloed Geen toezegging kanaal door Hoekse Waard Betalingsbalans verslechterd: invoer stijgt FRANKRIJK WIJZIGT HOUDING Handen en Lippen ruv/?pUROL Al Fatah geeft kerstpelgrims waarschuwing Het spoor bijster... Ontwerp Europese luehtbus herzien Prof. van Zuthem: alleen oudere jaars Russische vloot Middellandse Zee ingekrompen Mankement aan Saturnusraket verholpen Sijthoffprijs uitgereikt Meer controle op vuurwerk-opslag Bankrovers bleken br a vour rijders VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In een speels betoog heeft de anti-revolutio nair Schakel het interpellatie- verzoek van de democraat Ny- pels over de vestiging van Shell- Chemie aan de Meerdijk gisteren in de Tweede Kamer gepareerd met een motie, waarin de rege ringspartijen en de SGP de rege ring uitnodigen „op dezelfde efficiente wijze met kracht haar beleid voort te zetten voor alle gebieden met een te zwakke sociaal-economische structuur, mede gelet op de naar verhou ding geringe bijdrage uit de rijksmiddelen". Voordien had minister Bakker van Verkeer en waterstaat reeds gezegd, dat er geen toezegging gedaan is voor een kanaal door de Hoekse Waard. Is prinses Margaret onder de In druk van de spelkwaliteiten van de hoofdrolspelers in de film Shalako? Tijdens de pauze van de prefnière van de film in Lon den» Leicester Square Theatre wisselt ze van gedachten met Brigitte Bardot en Stephen Boyd. Het ziet er echter niet naar uit dat het een filmproblematusche conversatie i sgeworden. DEN HAAG In het derde kwar taal is de betalingsbalans zo tegenge vallen dat het in september voorspel de overschot van een half miljard gulden over het hele jaar wel on haalbaar zal zijn. Minister "Witteveen maakte giste ren bekend dat de lopende rekening van de betalingsbalans op transactie basis een tekort vertoonde van 340 miljoen in het deerde kwartaal 1968 GECORRIGEERD VOOR SEIZOEN(. derde kwartaal 1967 was de balans in evenwicht. Over de eerste drie kwar- talen van 1968 was er een overschot van 115 miljoen (100 miljoen meer dan een jaar geleden). In het tweede kwartaal 1968 was er een overschot van 305 miljoen. De achteruitgang ls voornamelijk veroorzaakt door een forse stijging van de goedereninvoer. Die is te wij ten aan de verbetering van e con junctuur. In het derde kwartaal werd maar 86 procent van de invoer door uitvoer gedekt; in het eerste halfjaar was het percentage 92. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG In officiële kringen in de Residentie is men van mening dat Frankrijk een belangrijke conces sie deed, toen het dinsdag op de in Brussel gehouden vergadering van de Raad van ministers van de EEG be sloot de technologische samenwerking niet langer uitsluitend voor de Zes te resprveren. Ook buiten de Zes zullen thans con tacten worden gelegd met het doel tot gezamenlijke wetenschappelijke pro- jekten op een zo breed mogelijke ba sis te komen. Het is vooral Nederland geweest dat zich steeds fel verzet heeft tegen de opvatting van Frankrijk ook op terrei nen, welke niet door het Verdrag van Rome bestreken worden, in exclusief EEG-verband samen te werken, in het verleden heeft Den Haag dan ook niet gezaarzeld de vergaderingen te boycotten van de zogenaamde Maré- Prestige JJET is nog niet bekend, of de nieuwe Westduitse president in derdaad in Berlijn zal worden ge kozen. De mogelijkheid bestaat, dat aan dit voornemen van Bonn geen gevolg wordt gegeven. Begrijpelijk Is, dat de westelijke ge allieerden geen behoefte hebben aan moeilijkheden, die slechts om redenen van prestige In de wereld komen. Met name is dat het geval met Ame rika. De Amerikanen dragen de grootste lasten, als het opnieuw tot een crisis situatie zou komen. De herinneringen aan de blokkade van 20 jaar geleden zijn een voortdurende waarschuwing. Te hopen valt, dat Bonn begrip toont voor de voorzichtige houding van zijn bondgenoten. Er is geen behoefte aan nieuwe moeilijkheden in de toch al gespannen Europese situatie. BEIROET Evenals vorig jaar hebben Arabische guerillastrijders ook dit jaar de kerstpelgrims naar Israël gewaarschuwd, dat zij hun vei ligheid niet kunnen garanderen. Vo rig jaar heeft Israël uitgebreide maat regelen getroffen om bomaanslagen te voorkomen. Geen enkele pelgrim heeft toen overlast ondervonden. De mededeling werd door radio Kai- ro omgeroepen en als persbericht in Beiroet uitgereikt. Zij maakt deel uit van de psychologische oorlogsvoering die de Al Fatah organisatie voert te gen Israël. De bedoeling is waarschijn lijk om pelgrims af te schrikken met kerst naar Bethlehem te gaan. Winst rVNEILL, de premier van Noord Ierland( dat deel uitmaakt van Groot-Britannlë) heeft gisteren een belangrijke slag gewonnen, toen hij het vertrouwen kreeg van de parle- mentsfractle van zijn partij. Een stemming was nodig geworden, nadat de premier zijn minister van binnenlandse zaken, Craig, had ont slagen vanwege diens onverzoenlijke houding in het conflict tussen katho lieken en protestanten. Do premier kreeg een vertrouwens votum nadat gebleken was, dat het ontslag van Craig de instemming had van alle groepen van de bevolking. De weerstand in de fractie was toen gebroken. Nu O'Neill de handen vrij heeft en de katholieke minderheid ervaren heeft, dit hij welwillend tegenover haar verlangens slaat, zullen de tegenstel lingen wellicht hun scherpe kantjes verliezen. Als dat zo ls bestaat de mogelijkheid, dat de politieke problemen voortaan niet meer op straat maar in het par lement aan de orde worden gesteld ■iet uitzicht op een redelijke oplos- Twee goederentreinen zijn gis teren bij Susteren met elkaar in botsing gekomen. Een van de wagons kantelde en distribueer de de lading staalplaten op de rails, waardoor ook andere wa gons het spoor kwijtraakten. De NS bleef niets over dan de ont stane ravage snel ongedaan te maken chal-commissie, waarin gesproken wordt over het feit hoe technologi sche samenwerkingsmogelijkheden kunnen worden uitgebuit. Inter-Europees Door de gewijzigde houding van Frankrijk een van de oorzaken zou de monetaire crisis zijn is thans in de Raad van ministers het besluit ge vallen dat het werk van de Maréchal- commissie een inter-Europees karak ter krijgt. Op 1 maart 1969 zal bedoelde com missie een rapport uitbrengen aan de EEG-ministerraad. De conclusies zul len daarna worden toegezonden aan alle Europese landen, die hiervoor in aanmerking komen, ook Engeland dus. Het geheel van suggesties en eventueel amendementen zal vervol gens door een groep van experts tot duidelijke voorstellen worden uitge werkt. Het ligt ten slotte in de bedoeling op inter-Europees niveau tot een bij eenkomst van ministers te komen, waarop het ongetwijfeld ingewikkel de complex der technologische samen werking aan de orde zal komen. PARIJS Engeland, West-Duitsland en Frankrijk hebben gisteren meegedeeld dat ze hebben besloten tot de bóuw van een „lueht bus" met 250 zitplaatsen, een herzie ne versie van het oorspronkelijke ontwerp voor een vliegtuig voor kor te afstanden dat plaats zou bieden aan 300 personen. Het vliegtuig is bedoeld om te voorzien in de toeneming van het luchtvervoer in Europa die in de ja ren zeventig wordt verwacht. De president van de Franse fabriek die bij de ontwikkeling is betrokken, Sud-Aviation, heeft gezegd dat Franse en Britse luchtvaart maatschappijen al hun instemming hebben betuigd met de verkleining van het ontwerp. In Engeland is Hawker Siddeley en in Duitsland Deutsche Airbus bij het project be trokken. Een woordvoerder van het ministerie van economische zaken in Bonn heeft gezegd dat de herziening van het ontwerp een besparing van ongeveer een miljard mark op de ontwikkelingskosten oplevert. „Niemand hoeft bang te zijn of il- lusies te koesteren dat er een zeeha- ven aan de Moerdijk zal komen. „On danks dat is Shell aan de Moerdijk gaan zitten. Uiteraard, aldus minister De Block van Economische zaken, zullen er wei „binnen redelijke tijd" een aantal bedrijven komen die gericht zijn op de produktie van Sheli-Chemie. Shell krijgt een tegemoetkoming van 12,5 miljoen, bleek verder uit het antwoord, dat naar de heer Ny pels toegaf volledig beantwoordde aan zijn opvattingen over openheid. De Dordtse Kil zal eerder worden ver breed en verdiept; wegen, spoorlijnen en de afvoerleidlng voor vuil water naar de Westerschelde zullen worden aangepast aan de behoeften van het nieuwe bedrijf. De totale breedte van de Dordtse Kil zal 250 meter worden bij een diepte van acht meter. Dit kost onge veer vijf tot tien miljoen gulden meer, de totale kosten zullen 35 tot 40 tniljoen zijn. In 1978 wordt een verdere uitdieping tot 8,5 meter over wogen. Vuil water gaat naar de Westerschelde en het Hollands Diep blijft schoon. Kerstinkopen kunnen wij overal doen, maar de kerststad bij uitstek is Rome, tenminste voor ex-keizerin van Perzië, Soraja, die hier in een Romeins warenhuis luxueuze cadeaus selecteert voor haar selecte vriendenkring. Vette snoek De heer Schakel, die overigens alle waardering had voor de zakelijke in terpellatie van Nypels, dacht dat er een soort guerrilla ontstaan was over Shell-Chemie. De gewone burger moet wel de indruk krijgen dat er met een „dubbel spel kaarten" gespeeld wordt. Nu de regering een „vette snoek uit de vijver had opge haald" moest er weer kritiek komen, hij moest er maar niet aan denken wat er gezegd zou zijn als Shell naar het buitenland gegaan was. Maar met dat al had Nypels met zijn interpellatie voor de betrokken Kamercommissies wel de „lekkerste bal uit de soep" gehaald. Zijn motie, waarvan minister De Blockz ei, dat hij hem graag las, was ondertekend door de heren Assman, Kikkert, Tuinman en Van Rossum. De socialist Westerhout diende een motie in, waarin hij de regering vroeg niet af te wijken van de ruim telijke structuurschets voor Neder land omstreeks 2000 zonder vooraf gaand overleg met de Kamer en om een nota op korte termijn over de ruimtelijke ontwikkeling in het ge bied ten zuiden van de Nieuwe Wa terweg. Groenzoom Minister Schut van Ruimtelijke or dening deelde mee, dat er een groenstrook van 1150 meter zal ko men tussen industriegebied en woon wijken. De heer Nypels had om een breedte van één tot twee kilometer gevraagd met een verwijzing naar de ramp bij Shell in Hoogvliet. In de groenstrook zal ruimte vrij komen voor kantoren en andere „onschade lijke gebouwen". De groenstrook bleef de enige bedenking van de heer Nypels. Minister Schut zei nog, dat de gemeenten Klundert en Zevenber gen zelfs maar 650 meter groen had den gewild. Staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid verzekerde de Ka mer, dat Shell een verklaring onder tekend had om al het mogelijke te doen tegen water- en luchtverontrei niging in overeenstemming met de bepalingen van de betreffende wet die straks geldig wordt. Minister De Blocjk schattedat yan de totale omzet („Ruwweg ƒ600 mil joen") ongeveer 70 procent geëxpor teerd wordt. Hij zei dat na een eerste schifting het Sloegebied was afgeval len en dat Antwerpen, Maasvlakte, Eemshaven en Moerdijk waren over gebleven. Op zijn verzoek was toch Het Sloe weer aan het lijstje toege voegd. maar om allerlei redenen was de voorkeur gegeven aan Moerdijk. De aandacht, aldus minister Schut, zal echter gericht blijven op de ont wikkeling van het havengebied Zee land. WASHINGTON Amerika heeft gisteren de 27ste ondergrondse atoomproef van dit jaar genomen. De ontploffing, op het proefterrein van Nevada, had een kracht van 20.000 TNT of minder. Een en ander is door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie bekendgemaakt (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De inspraak van de student op het beleid van bestu rende colleges en hoogleraren is in ontwikkeling. Prof. dr. H. J. van Zu them, hoogleraar in de economische sociologie en bedrijfssociologie aan de VU, pleitte gistermiddag in het kader van het studium generale aan deze universiteit voor méér inspraak. Maar, zo voegde hij daar onmiddel lijk aan toe, deze zal nimmer van doorslaggevende betekenis mogen zijn. Waarom niet? Omdat de huidige positie van de student neerkomt op die van een leerling. Enerzijds ken merkt deze zich door een grote mate van vrijblijvendheid (en hij is gesteld op die vrijheid), is hij in hoge mate consumptief. Anderzijds is hij erg afhankelijk van zijn docent (exa men- en tentameneisen) en van de overheid (studietoelagen e.d.). Nog al tijd geldt, dat niet studenten, maar docenten de verantwoordelij kheid van het onderwijs dragen. De meerdere inspraak zag prof. Van Zuthem vooral weggelegd voor ouderejaars. Geeft men die uitvoerig aan lagerejaars, dan is de kans niet denkbeeldig dat we de universiteit tot een hobbycentrum verlagen. Dit alles dan bezien vanuit de stu dentenpositie als leerling. Is hij dan niet meer dan dat? We constateren dat hij een andere positie gaat inne men. Er is zij het nog in beginsel een bereidheid om verantwoorde lijkheid te aanvaarden binnen de universitaire organisatie. Die nieuwe positit voor „medewerkerschap", welke zich gaat aftekenen, deze emancipatie die niet meer te herlei den is tot zijn positie als leerling, kan niet worden genegeerd. De universiteit zal daaruit conse quenties moeten trekken aldus prof. Van Zuthem. Als hoogleraren met name ouderejaars slechts willen blij ven zien als leerlingen vanuit hun meer volwassen-zijn, dan liggen de conflicten en misverstanden voor het oprapen. MEDEWERKER Voor ouderejaars de hoogleraar dacht daarbij aan doctoraal-studen- ten zal een medewerkerspositie moeten worden geschapen, die bij voorbeeld een dienstverband zouden kunnen aangaan met de universiteit Ze zouden mentor kunnen zijn, meer bij onderzoek kunnen worden in geschakeld, studieresultaten aan fa culteiten kritisch kunnen bekijken, voorlichting kunnen geven aan mid delbare scholen, uittreksels ten alge mene nutte kunnen maken, admi nistratief werkzaam kunnen zijn. Kortom: kunnen deelnemen aan het gehele universitaire bedrijf. Omdat de universiteit voorlopig nog wel niet aan hervormingen toe is, zou prof. Van Zuthem vooralsnog met de inspraak willen experimente ren. Want er moet meer gebeuren: studenten die verantwoordelijkheid willen dragen moeten hun kansen krijgen en verdienen Invloed. Alweer echter: binnen zekere grenzen; be paald niet van beslissende aard. WAAROP? De inspraak kan zich richten op een intensivering van de voorlichting over studie onder jongerejaars. Hier ligt een belangrijk element, waardoor de betrokkenheid van studenten bij het onderwijs kan worden vergroot. De inspraak kan zich ook uitstrekken tot de zinvolheid van studieprogram ma's. En voorts (heel belangrijk) dient de studenteninspraak te gaan in de richting van hun vorming tot kritische wetenschapsbeoefenaren. Dit aspect is aan onze universitei ten nogal vreemd; het gaat er hoofd zakelijk om kennisvermeerdering en -overdracht. Het „waaraan werken we en waarom?" valt daarom onder de inspraak. In dit verband zou de hoogleraar het een goede beslissing vinden indien studenten in facul teitsbesturen, beheersraden van insti tuten en laboratoria werden opgeno men. (Vervolg van pag 1) LONDEN Rusland heeft enkele oorlogsschepen uit de Middellandse Zee teruggetrokken, aldus wordt in Londen gemeld. „Het aantal schepen dat de Russen in de Middellandse Zee heeft varieert voortdurend", aldus een waarnemer, „maar deze week hebben zij hun sterkte definitief om laag gebracht. Hoe groot de Russische vloot is, is niet bekend, maar volgens Times is hier sprake van 50 oorlogsschepen en berichten als zou dit aantal 80 zijn, noemde het blad overdreven. Times weet te melden dat er 17 oorlogsbodems zijn teruggetrokken, waaronder de 15.000 ton metende kruiser de Moskwa. Een Russische es kader dat onder de Engelse noord kust opereerde is volgens dit blad eveneens teruggetrokken. De Britse admiraliteit heeft geen j commentaar willen geven op deze be- richten. KAAP KENNEDY Technici op de raketbasis Kaap Kennedy hebben een defect aan de Saturnusraket ver holpen waarmee op 21 december drie Amerikanen een reis om de maan hopen te beginnen. Het ging om een lekke pakking in de brandstofpomp in de eerste trap van de reusachtige raket. Als het mankement ernstiger was geweest, had dit kunnen leiden tot een uitstel van de vlucht tot volgende maand. Nodig zal ook zijn een uitgebreid nieuw wegennet binnen het gebied als verbindingen met het achterland, evenals diverse nieuwe hoge bruggen en tunnels. De spoorlijn naar Europoort kan worden doorgetrokken naar de Maas vlakte en/of Voorne; hij heeft dan nog voldoende capaciteit. Het foren senverkeer kan vanaf het punt waar deze spoorlijn en de metro aan elkaar sluiten, over dezelfde sporen worden verwerkt. Er zullen ook reizigersstati ons moeten worden gebouwd. In het overige Delta-gebied zal een belangrij ke uitbreiding van het bestaande spoorwegnet nodig zijn. Er is voldoende water voor de in dustriële gebruikers, maar de prijs nadert echter een peil waardoor in dustrieën met een hoog water verbruik worden afgeschrikt van een vestiging in het havengebied of de Delta. Een studie met als doel een verlaging van het watertarief zou aan beveling verdienen. VLIEGVELDEN Een industriecomplex zoals voor de Delta is voorzien, vereist een net van betrekkelijk kleine, voor algemeen luchtverkeer geschikte vliegvelden. Er zouden luchttaxi-diensten naar na bijgelegen luchthavens (Amsterdam, Brussel, Dtisseldorf, Keulen) moeten worden ingesteld. Bovendien zou er een grote luchthaven voor vrachtver voer, samenhangend met een verza mel- en distributiecentrum voor con tainers, moeten worden aangelegd. AMSTERDAM Voor de bekro ning van de Henri Sijthoffprijs van dit jaar zijn aangewezen de jaarver slagen van Thomassen en Drijver- Verblifa NV in Deventer, Key en Kramer NV in Maassluis en de NV AMEV in Utrecht. Deze vijftiende Henri Sijthoffprijs werd gisteren uit gereikt. Voorziter J. C. van Marken van de Vereeniging voor de effectenhan del mqende dat nog veel onderne mingen in hun verslaggeving en hun tussentijdse informatieverstrekking beneden het peil blijven dat mag worden verwacht. Zij kunnen vol gens hem nog belangrijke verbete ringen aanbrengen. Ook het omzet cijfer vraagt hernieuwde aandacht. Hij constateerde evenwel dat er in de afgelopen vijftien jaren veel voor uitgang is geboekt. Er is momenteel gebrek aan vol doende lokale arbeidskrachten. De overheid werkt echter reeds aan plan nen voor nieuwe steden e.d. De plan ning zou moeten worden gecoördi neerd met de te verwachten industrië le ontwikkeling voor wat betreft lig ging, omvang en het tijdschema van realisatie dat kritiek ls. Het rapport beveelt een uniforme wetgeving op de ruimtelijke ordening aan en er dienen ruime voorzieningen voor recreatieterreinen te komen. DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid mejuffrouw mr. E. A. Haars (c.h.) heeft een beroep op minister Roolvink (sociale zaken) gedaan extra controle te laten uitoefenen op de opslag van grote hoeveelheden vuurwerk in be woonde gebieden. Zij verwijst naar de recente brand in een vuurwerkgroothandel in Gro ningen, waarbij twee mensen werden gewond. Zij vraagt of in dit geval voorwaarden waren gesteld om de veiligheidscontrole en bereikbaarheid te verzekeren. GROESBEEK Duitse agenten hebben gistermiddag een wilde ach tervolging ingezet op twee Duitse jongens van zeventien en achttien jaar, die met een gestolen auto in de richting van de Nederlandse igrens vluchtten. Zij losten ook enkele schoten op de wagen, waardoor er een lek in de benzinetank sloeg. Het gelukte het duo uit Euskir- chen toch de grens te bereiken. De grensovergang Wyler by Nijmegen namen zij in volle vaart, een ver splinterde afsluitboom achterlatend. Op een camping by Beek lieten ze de auto staan en vluchtten de bos sen in. De campinghouder, die hen wilde achtervolgen, bedreigde ze. De Nijmeegse politie hield het twee tal later in de bossen aan. Kort daarna werd alles opgelost: de Duitse politie dacht met bankro vers te doen te hebben omdat het signalement van de auto waarin de jongens reden, overeenkwam met d8t van de wagen van bankrovers. De jongelui zeiden de auto te heb ben gestolen „alleen" om te kunnen bravourrijden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7