Bij avondmaal rouwstemming geen nodig Medische faculteit Brabant vestigen in „Help rechten mens te realiseren" Voor straf naar de kerk KINDERBIJSLAG AAN STUDENT UITKEREN Een woord voor vandaag Ds. Lammens promoveert aan VU Meerderheid commissie - Van Walsum: Uw probleem is het onze.... Rapport-Van Dijck: nieuw systeem Mr. P. A. Blaisse hoogleraar De Spiegel nu internationaal Abraham Kuyper schree zijn naam verkeerd Kampen telt 285 studenten Conferentie voof zending twee jaar uitgesteld Gisteren schreven we dat de tijd van verwachting een tijd van groei is. Dat zegt Psalm 1. Psalm 2 voegt er aan toe dat het geen periode van rust is. „Waarom woelen de volken en zinnen de natiën op ijdelheid?" vraagt de zanger. De machthebbers spannen samen tegen de Here en Zijn ge zalfde, constateert hij bovendien. De tijd van verwachting is dus ook een tijd van worsteling. De christen leeft uit geloof, maar dat is altijd een aangevochten geloof. En soms zinkt de moed ons in de schoenen. Maar dan ziet de psalmist God. „Die in de hemel zit, lacht", zegt hij. En dan keert. God zich tot de aangevochtene en zegt: Mijn Zoon zijt gij!" Ik weet dat het Nieuwe Testament deze woorden betrekt op Christus. Maar we mogen ze ook als ge richt tot ons lezen, omdat wij in Christus kinderen Gods zijn. Gods beloften aan Christus zijn beloften aan ons. Het beloof de heil komt. Dat heil strekt zich uit tot „de einden der aar de". Daar mogen we bij behoren. Ons geloof kan aangevoch ten worden, maar het behoeft niet te wankelen. Het rust punt van ons geloof is God en Hij wankelt niet. We lezen vandaag: Daniël 9 1-19. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De avondmaalsviering heeft niets met een droefgeestige dodenherdenking te maken. De boventoon is die van triumf, schrijft ds. G. N. Lammens te Heemstede. Deze voor zitter van de Bond van Gereformeerde jeugdverenigingen en te vens van het Landelijk centrum van het Gereformeerd jeugdwerk promoveerde vanmiddag aan de Vrije Universiteit op een proef schrift getiteld: „Tot Zijn gedachtenis". Promotor was prof. dr. D. Nauta. Zoals de titel reeds aanduidt heeft hij een studie gemaakt van het feit dat het avondmaal de gelovigen op roept Christus te gedënken. In zijn boek brengt hij theologisch materiaal bijeen dat de kerk kan helpen bij de verdere bezinning op dit onderwerp. Hoe komt de kerk aan het Heilig Avondmaal? In de vorige eeuw voor al is de gedachte geopperd dat de Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Iemand die in loondienst werkt, repareert in zijn vrije tijd radio- en tv-toesellen. Het komt wel eens voor dat iemand hem vraagt of hij ook dergelijke toestellen ver koopt. Hij zou het als volgt willen doen: hij koopt bij een erkende handelaar een toestel erl verkoopt dit aan een derde. Of hij neemt er enkele in huis en verkoopt deze zo dra hij een koper vindt. Is dit niet in conflict met de vestigingswetten? Antwoord: Als hij de vereiste di ploma's heeft, kan hij zich gerust laten inschrijven bij de kamer van koophandel. Het doet er niet toe, op welke weekdagen en uren hij han del wil drijven. Maar zonder vesti gingsvergunning is het strafbaar. Vraag: Wijlen kardinaal J. de Jong (1885-1955) moet indertijd ge zegd of geschreven hebben dat als het nodig mocht zijn, de inquisitie weer in Nederland zou ingevoerd worden. Hoe eerder een ketter ge dood wordt, hoe eerder hij uit het vagevuur komt. Kan u mij nader Inlichten? Antwoord: Mgr. Geerlink, die in dertijd secretaris was van de kardi naal, heeft ten volle onze mening bevestigd dat het leven en werken van deze kardinaal %*an een te dui delijk irenische geest getuigen, dit wil zeggen van christelijke ver draagzaamheid en vredelievendheid, dan dat hij de door u genoemde uitspraken zou gedaan hebben, en ze ker niet in zijn vierdelig handboek der kerkgeschiedenis. Wij citeren hieruit enkele passa ges die hij ook weer citeert: De ket ters worden niet door wapenen, maar door argumenten gewonnen; hoogstens mogen verspreiders van ketterijen gevangen genomen wor den om de voortwoekering te voor komen. Het gebruik van de pijn bank is volgens onze (dus ook van de schrijver) tegenwoordige begrip pen moeilijk te verdedigen, de kerk nam echter slechts bestaande we reldlijke praktijken over en de doodstraf werd dan ook door de we reldlijke macht uitgesproken en voltrokken. En tenslotte enige eigen uitspra ken van de schrijver: „In onze tijd zou het niet verstandig en boven dien praktisch onmogelijk zijn dat de kerk gebruik maakt van het recht, o.a. door de codex iuris cano- nici uitdrukkelijk vastgesteld, lui dend: Het is een aangeboren en ei gen recht van de kerk om onafhan kelijk van ieder menselijk gezag haar onderdanen, die misdoen, te dwingen, zowel met geestelijke als met tijdelijke straffen. Tegen heidnen en Joden trad de kerk dan ook niet op; zij wilde nie mand tot het geloof dwingen. En: De inquisitie, die uiterlijk geweld gebruikte, terwijl het ware ge neesmiddel, de innerlijke heiliging, niet voldoende werd toegepast, heeft tenslotte de kerk ook veel kwaad gedaan, door afkeer, haat en voor oordelen tegen haar op te wekken, die nog altijd nawerken en waarvan wij nog altijd de gevolgen ondervin den. (Van onze onderwgsredacteur) DEN HAAG De commissie- Van Walsum, die in januari 1967 werd ingesteld om te adviseren over de oprichting van een acht ste medische faculteit, heeft een sterk verdeeld advies uitge bracht. De deskundigen konden het niet eens worden over de vraag wanoneer er een nieuwe medische faculteit bij moet ko men, over de vraag of men zich moet instellen op het aanbod van studenten of dat men moet uit gaan van de toekomstige artsen behoefte, over de vestigings plaats en over nog meer punten. Maar er is wel een meerderheid voor de gedachte dat de achtste fa culteit omstreeks 1980 zou moeten starten. Als vestigingsgebied maakt Noord-Brabant waarschijnlijk de beste kans en binnen deze provincie uc „01*1 lijken de papieren van Eindhoven Deventer sterker dan die van Tilburg. Het advies is eind vorige maand aan minister Veringa aangeboden. De regering heeft haar standpunt nog niet bepaald. „Voor de actuele moei lijkheden bij de medische faculteiten helpt dit rapport niet; daarvoor is een andere commissie aan het werk", zei mr. Van Walsum gisteren op een persconferentie. Hijzelf is wat de nieuwe faculteit betreft geporteerd voor een start in 1980 te Eindhoven. In de sutdiecommissie hadden zit ting als leden P. A. de Groot, dr. J. C. M. Hattinga Verschure, prof. dr. M. T. Jansen, prof. dr. F. J. Keuning, prof. dr. C. L. H. Majoor, dr. P. Tho mas en dr. J. Vermeyden en als ad viseurs drs. A. Boendermaker, drs. J. de Bruijn, prof. dr. J. Godefroy, drs. R. Ruiter, dr. P. Siderius, dr. J. Wester en mr. J. Witsene. Het werk van leden en adviseurs is in elkaar overgevloeid; tenslotte zij bij de ver deling der standpunten de adviseurs ook als leden meegeteld. Alleen dr. Siderius heeft zich als directeur-ge neraal voor de volksgezondheid niet willen binden aan uitspraken van het rapport. Te vroeg en te Uiat Het rapport trekt in het vraagstuk van de uitbreiding der medische op leiding grote zigzag-lijnen. Na een j uitvoerige beschouwing over de ra mingen van de behoefte aan artsen en het aanbod van afstuderenden I heet het, dat men omstreeks 1980 zou moeten beginnen met de oprichting van een nieuwe faculteit. Maar aan j deze conclusie wordt van twee kan- den getrokken. Drie leden (De Groot, Majoor, Ver- I meyden) menen dat 1980 veel te vroeg is. Eerst moeten de bestaande medische faculteiten goed toegerust worden voor hun taak. Nog een fa- 0, culteit erbij zou voor een heel lange heeft tijd de financiële ruimte voor uit- i bouw en vernieuwing van de bestaande faculteiten in beslag ne- i men. Twee leden (Godefroy en Hattinga I Verschure) vinden daarentegen dat men nu meteen met de voorbereiding van een medische faculteit moet be ginnen. Prof. Godefroy spreekt zelfs van een of meer faculteiten. Hij vindt dat financiële argumentsniet de doorslag hoeven te geven. De meer derheid van de commissie gaat bij de planning uit van de toekomstige be hoefte aan artsen. De meerderheid meent ook dat het feitelijk onmogelijk is de startdatum nog voor de periode 1975-1980 tc stel len. De voorbereiding vergt tijd en de overheid zal ook over de nodige financiële speelruimte moeten beschikken. Zeer globaal worden de kosten voor de opzet en inrichting van een volledige medische faculteit in 1980 geschat op 400 miljoen. Selectie in het aanbod van studenten voor sommige studierichtingen. Er moet nodig een onderzoek worden in gesteld naar de factoren die de stu diekeus beïnvloeden. Oom het aanbod van studenten af te stemmen op de behoefte aan afstuderenden moet men ook de voorlichting inschakelen. De toetsing van de studenten moet gebeuren na de beginfase van de stu die bij het propaedeutisch examen over een representatief programma. De beperking van het studentental kan bereikt worden door de exami nandi te laten dingen naar een vast gesteld aantal plaatsen in de volgen de studiefase, ofwel door met wacht lijsten of loting te werken. Er kan ook nog gedacht worden aan een combinatie van deze systemen, maar zo mogelijk moet er een landelijke regeling worden getroffen. Beide sys temen hebben in de commissie voor- en tegenstanders. Op grond van de medische factoren (beddenbehoefte, ziekenhuissituatie enz.) noemt het rapport Maastricht, de „Stedendriehoek" (Apeldoorn - Zutphen) en Zwolle niet geschikt als vestigingsplaats. Ensche de krijgt de zegen van de tijvel en van Eindhoven en Tilburg wordt ge zegd dat zij de toets zonder meer met goed gevolg kunnen doorstaan. De commissieleden De Groot, Hattinga Verschure, Majoor en Vermeyden gaan met de conclusie inzake Maastricht niet mee. De balans opmakend, geeft de meerderheid de voorkeur aan Noord-Brabant. Bedenkingen dat hiermee de uitbouw van de medische faculteit in Nijmegen en de vestiging van een instituut van wetenschappe lijk onderwijs in Limburg belem merd zouden worden, acht de meer derheid niet steekhoudend. Van de" Brabant-kiezers menen en kelen dat Tilburg vestigingsplaats moet worden omdat de Katholieke hogeschool zonder medische faculteit het meest kwetsbaar wordt. Men wil dan tevens in Tilburg een natuurwe tenschappelijke faculteit vestigen. Andere leden van de voor Brabant geporteerde meerderheid menen dat de Eindhovense TH het meest geschikt is om er een medische facul teit aan te verbinden. kerk het heeft overgenomen van de Griekse mysteriegodsdiensten. Ande ren zagen er de Joodse gedachte nisfeesten in. Ds. Lammens erkent dat er para lellen zijn, maar wijst de conclusie af dat de achtergrond van het avond maal gezocht moet worden in de an tieke dodengedachtenissen of de hel lenistische religiositeit. De achter grond, zegt hij, ligt in het Oudtesta mentische gedenken en in het bijzon der in het pascha als gedachte- nismaal. Geen rouwdienst In de gereformeerde traditie is in de loop uer eeuwen het avondmaal steeds betrokken geweest op de dood van Jezus. Ds. Lammens citeert G. D. J. Schotel, die de Nederlandse gere formeerde avondmaalsdiensten uit de 17de en 18de eeuw beschreef. Volgens hem was er dan een rouwstemming in de gehele stad. Ds. Lammens vraagt zich af of de ze beschrijving niet wat overtrokken is, maar maakt dan toch een hele R.k. jeugdactie: Sleur kerk uit haar sleur UTRECHT Onder het motto „Sleur de kerk uit haar sleur" orga niseert de sectie jeugd van het Ne derlands pastoraal concilie deze maand een bliksemactie onder jonge ren om discussies en commentaren te krijgen op het onlangs verschenen concilierapport „Ruimte tot menswording voor de jeugd". De plenaire vergadering van het pastoraal concilie zal dit ont- werp-rapport bespreken tijdens de zitting die van 5 tot 8 januari in Noordwijkerhout wordt gehouden. In de plenaire vergadering zijn naar verhouding maar weinig jonge ren vertegenwoordigd, die vaak niet eens namens een grote groep jonge ren kunnen spreken. Ook het ontbre ken van elke inspraak van jongeren bij de totstandkoming van het rap- port-jeugd wordt door de sectie jeugd als een groot gemis beschouwd. Zondag 29 december zal er een na tionale openbare discussie-bijeen komst van jongeren in Utrecht zijn, waarvoor ook kardinaal Alfrink is studie van de vraag of het sterke verband dat met de dood van Christus gelegd werd, de oorzaak is van de wat beklemmende avond- maalssfeer waarvan sommige Neder landse kerken van gereformeerde signatuur nog steeds worden beschul digd. In al de gereformeerde avond- maalsformulieren wordt sterk op de dood van Christus gewezen. Alleen John Knox ontwierp een avond- maalsgebed waarin ook op „verhoog de toon wordt gedankt voor schep ping en verlossing". Sommigen hebben hierin een te kort gezien. Ds. Lammens komt ech ter tot de overtuiging dat deze for mulieren terecht deze indruk leggen. Maar hij voegt er tegelijkertijd aan toe, dat in de dagen van Calvijn dit beslist niet tot gevolg had dat er een soort begrafenisstemming heerste als het avondmaal gevierd werd. Op pagina 134 komt hij tot de con clusie dat er geen gegevens zijn „waaruit blijken zou dat de woorden van de inzetting op meer zouden zinspelen dan op Jezus' dood." Maar evenals in de liturgie vormen in het avondmaal ook „Christus' verrijzenis en Zijn presentie (tegenwoordigheid) de grote vooronderstelling van alles wat tijdens de eredienst geschiedt/' In het avondmaal is de „volle aan dacht geconcentreerd op het beslis sende van Zijn overwinning; daar staat het kruis in het volle licht van de verrijzenis." Daarom is het avond maal vooral een daad van lof en dank. Ds. Lammens wil bij het vieren van het avondmaal geen lang leerstellingformulier. Hij zou willen dat er in de avondmaalsliturgie ruimte geschapen wordt voor „wisse lende delen", die aangepast kunnen worden aan het kerkelijk jaar en de daarop afgestemde prediking van het Woord. I zeven overbodig stuift niet eenvoudig aan te maken bespaart tijd betere smaak Het rapport zegt dat er herhaalde lijk een gevoel van verrassing op treedt tegenover de schommelingen (Van onze onderwgsredacteur) DEN HAAG Een commissie onder voorzitterschap van prof. J. E. A M. van Dijck (Tilburg) in een rapport over „har monisatie van studiesteun" voor gesteld om voor bursalen de aan spraak van de ouders op kinder bijslag en kinderaftrek te laten vervallen. Het bedrag dat bij de rijksstudietoelagen geboekt wordt als te verwachten kinder- bijslag/-aftrek-voordeel zou moe ten worden uitgekeerd als een extra toelage in de vorm van een beurs. De commissie-van Dijck heeft zich bezig gehouden met de moeilijkheden die voortvloeien uit het samengaan van kinderbijslag, kinderaftrek en rijksstudietoelagen. De voorstellen die de commissie in haar rapport van augustus jl. heeft neergelegd, vragen veranderingen in de wettelijke rege lingen van inkomstenbelasting en kinderbijslag. Hierover zal advies moeten worden gevraagd o.a. aan de SER en aan de Sociale Verzeke ringsraad en daar zal vermoedelijk veel tijd mee heengaan. Minister Ve ringa vond dit echter geen reden om het rapport niet nu al te publiceren. Het rapport wijst op een technisch probleem dat vooral beheerst wordt door de vraag hoe men het bestaande systeem minder ingewikkeld kan ma ken. Daarnaast wordt ook een psy chologisch probleem genoemd: het vermijden van onnodige afhankelijk heid van de studenten van hun ou ders. De commissie meent dat een oplos sing van deze vraagstukken met zo min mogelijk wetswijzigingen alleen mogelijk is als aan het mi nisterie van onderwijs een centrale plaats wordt toegekend bij de toewij zing niet alleen van de studietoelagen maar ook van de kinderbijslag en -aftrek voor bursalen. Het bedrag aan kinderbijslag kan met behulp van de computer jaar lijks worden vastgesteld en het zou jaarlijks door de kinderbijslaginstan ties aan het ministerie van onderwijs gerestitueerd moeten worden. De commissie meent dat de voorde len van het systeem dat zij voorstelt, de nadelen ver overtreffen wanneer het gaat om studenten en leerlingen die voor het overgrote deel ouder dan achttien jaar zijn. Om deze re den wil men het voorgestelde sys teem beperken tot studenten van het universitair onderwijs en studerenden van het hoger beroepsonderwijs. DELFT Tot buitengewoon hoog leraar aan de Technische Hogeschool is benoemd mr. P. A. Blaisse, oud- Kamerlid voor de KVP en oud-lid van het Europese parlement. Hij is thans juridisch en economisch adviseur te Den Haag. Prof. Blaisse gaat een bijzondere leerstoel bezetten in de afdeling der algemene wetenschappen. Hij gaat doceren in de juridische en economi sche aspecten van internationale or ganisaties. Prof. Blaisse was werkzaam bij Philips en het ministerie van Econo mische Zaken, waar hij de leiding had van het directoraat-generaal buiten landse economische betrekkingen. Van 1952 tot 1967 was hij Kamerlid. Van het Europese parlement was hij vice- voorzitter. Weekbladen veranderen van for maat, hetzij groter, hetzij kleiner. De NCRV-gids werd een (nogal on handige) „lap", de Spiegel daaren tegen is van „lap" weer op het om- roepgidsformaat overgegaan. Wel wat vermoeiend, maar goed. Het was blijk baar nodig om ook voormalige Op den Uitkijk-lezers (het blad dat onlangs is opgeheven) weer onder te brengen.. De Spiegel nieuwe stijl wordt als her boren aangeboden. Luns prijkt op de voorpagina in hippe kledij. Dat wil zeggen: We herkenden wel zijn hoofd, maar niet zijn lichaam, dat kenne lijk van een ander is. Die plaat moet de aandacht vestigen op een artikel dat ingaat op: Waarom mannen niet wat fleuriger gekleed? Andere artikele onder meer: Barj% voor de Russen? Waarom? Openhartig gesprek met Laurens ten Cate en: Ik zoek een fij ne vrouw. De uitgever zegt dat De Spiegel nu op internationaal niveau is gebracht. Daarom wordt de prijs voortaan per nummer 75 cent en voor niet-abonnees 95 cent. Driemaal vacant in één jaar RIGA Voor de derde maal bin nen één jaar is de zetel van de aarts bisschop van de Letlandse Lutherse Kerk vacant. Prof. dr. Albert Freijs, die eind no vember na een langdurige ziekte stierf, had nog maar zeven maanden de leiding van zijn kerk. Hij volgde in april aartsbisschop Peter Kleperis op, die zijn ambt nog maar enkele weken had bekleed, toen hij plotse ling stierf aan een hartaanval. Diens voorganger, dr. Gustav Turs, was met emeritaat gegaan. DR. G. N. LAMMENS In het slot van zijn studie legt ds. Lammens ook de Gereformeerde Kerken een vraag voor: „Is terecht in het offertorium dat aan de avond maalsviering voorafgaat een credo opgenomen?". Hij vraagt zich af of dit geen doublure is „gezien het feit dat de avondmaalsanamnese (gedach teniskarakter) zelf een kerygmatisch, heilshistorisch credo is." In zijn laatste alinea zegt hij nog dat de vormgeving van de avond maalsliturgie geschiedt door de kerk. „Naar we hartelijk hopen door de kerken gezamenlijk. De Nationale Raad van Kerken is het aangewezen orgaan om hiertoe initiatieven te ne men. Er zijn in de avondsmaalsleer nog tal van divergenties. Maar in de liturgie hebben de kerken veel ge meenschappelijk," voegt hij eraan toe. KAMPEN De uitgave van het proefschrift van dr. G. N. Lammens „Tot zijn gedachte nis" werd verzorgd door J. H. Kok nv te Kampen. Het boek zal waarschijnlijk de zaterdag voor kerst in de boekhandels aan wezig zijn. Het is een uitgebried werk geworden van 396 pagina's. De ondertitel zal luiden: „Het co memoratieve aspect van de avon maalsviering." Oproep Wereldraad (Van onze kerkredactie) GENÈVE Ter gelegenheid' van de Dag van de rechten var' de mens heeft het presidium vat de Wereldraad van Kerken d g volgelingen van Christus en all j mensen van goede wille ongeroe I pen, om niet alleen te herdenken maar ook te doen. &i „Wij ziln nog ver verwilderd vat; een wereld waarin deze fundament" le rechten erkend en veiliggeste zijn," aldus de oproep. „Wii vragen u niet te rusten tot regerin^u de internationale verdr gen heh' -n geratificeerd en wii dri gen er bij u op aan. middelen vinden om uw regeringen en volk te helpen bij de verwezenlijking v de verdragsnormen". In de verklaring van het presidiü worden dan elf punten genoem waarin de rechten van de mens n onvoldoende erkenning hebben vonden. Zo wijzen zii op het recht van der mens om ziin godsdienst of ove tuiging te belijden, in praktijk brengen en te verbreiden zonder u wendige dwang of vervolging. I houdt in het recht om vrij en veran woordelijk zijn godsdienst of overt; ging te kiezen en bekend te mak zonder vrees voor politieke, econ mische of sociale benadeling. „Vooral in deze tijd van technol gische manipulatie" vragen bescherming tegen de schending v de privacy en de bedreiging van persoonlijke integriteit. Voor alle mensen wordt het rec| gevraagd, ongehinderd te reizen en contact te staan met mensen van al continenten, overtuigingen en trai" ties. Ieder mens moet vrij zijn v de vrees voor vervolging, die hi dwingt te vluchten van huis en v derland. Vluchtelingen moeten gelj genheid krijgen om zonder naar huis terug te keren of het hebben van asiel in het land van hl keuze. Ook wijzen zij op het recht petitie en protest bij internation: organisaties voor elk mens en vereniging. (Van onze kerkredactie) LH Aderi AMSTERDAM Ds. Lamm ens schgnt een open deur in te tra g pen als lig in een stelling poneert dat Abraham Kuijper de stichti is van de Vrge Universiteit. Dat is niet zo, want het gaat om i puntjes op de "y". Kuyper schreef zgn naam altgd zonder puntje ring Hg vroeg een krant in Maassluis die ze wel gebruikte, ze in h^>< vervolg weg te laten. Ds. Lammens heeft echter ontdekt dat de krant gelijk had en Kuyper niet. Gisteren bracht hij naar het Woestduincentrum een fotokopie van de geboorteakte van Kuyper mee. Daar staat duidelijk dat het Kuijper is en geen Kuyper. De stichter van de Vrije Universi teit heeft waarschijnlijk nooit gewe ten dat de burgemeester van Maassluis een fout maakte, toen hij hem inschreef. Maar de wet zegt dat de naam zoals die in de geboorteakte staat, de werkelijke naam is. Moeten we nu Kuijper in plaats van - Kuyper gaan schrijven? Ds. Lammens doet het in zijn proefschrift niet. Hij volgt Kuyper en niet Kuijpers burgemeester, die (Van onze kerkredactie) KAMPEN Aan de Theologische Hogeschool (Oudestraat) studeren dit jaar 285 studenten. Het aantal eerste jaarsstudenten bedraagt 43. Dit deel de prof. dr. J. T. Bakker mee, die gisteravond het rectoraat overdroeg aan prof. dr. G. Th. Rothuizen. Prof. Bakker vertelde ook dat de staf verder zal moeten worden uitge breid. Ook is op het ogenblik de op zet en uitbouw van de studie in dis cussie. De aftredende rector magnificus sprak over „Het dogma tussen tekst en preek". In zijn referaat constateer de prof. Bakker dat er tegenwoordig van een zekere vervreemding sprake is waar het gaat oïn het dt-gma. Die vervreemding wordt niet opgeheven door het dogma in een museum te zetten. De enige goede mogelijkheid is om te trachten duidelijk te maken dat het klassieke dogma ook betekenis heeft voor de verkondiging in deze tijd. ng g aagw shooi intin nenvi •ruil; kwistig met puntjes strooide ook i ^dh ze er niet hoorden. jete, Bij de uitgever Kok veroorzaakhiciu een en ander bij het verzenden v ek°' de stellingen (die afzonderlijk bij ei ds j, proefschrift worden gevoegd) op hrees laatste moment nog consternatie. Efgra' medewerker ontdekte bij het pakk de puntjes. onin Ontsteld holde hij naar de direc is?ei om te zeggen dat al het werk vo niets was en de hele stapel herdrulvc moest worden. Het duurde even hij ervan overtuigd was dat de foehoo niet nu door Kok, maar in 1837 do een burgemeester was gemaakt. oim ieku help pdhu (Van onze kerkredactie) Zui( ODENSE, DENEMARKEN Zo, De volgense wereldzendingsco d^®*! ferentie zal pas in 1971 of 19 h"is> worden gehouden. Dit werd b r sloten tijdens de jaarlgkse verg *"*0r0r dering van de Commissie vo<Bed wereldzending en evangelisat van de Wereldraad van Kerke j£geI die vorige week in Denemarki we!' c vergaderde. iagwe De vorige wereldvergadering vo ;e«or' enkele jaren geleden plaats in MexfPaüi co. Eigenlijk was de conferentie gra ^"gel eerder belegd. Oorspronkelijk was h gsti de bedoeling dat eind volgend jaar u.: sc Madras, India, vergaderd zou worde De commissie besloot echter dat j?sw« maanden voorbereiding te kort tm!!i Aangezien er in 1970 verschillen wereldconferenties gehouden wordi opent werd besloten de datum te verschi heBk ven naar eind 1971 of begin 1972. Thema van de conferentie zal zij schot „Het heil vandaag". Een voorbereiden de studie is reeds gereed. tJSiji "idle (Van onze kerkredactie) MIAMI Regelmatige kerkgang is de beste methode om jeug dige delinquenten weer op het rechte pad te brengen. Dat is de mening van rechter Thomas E. Lee in Miami (Florida). In -de afgelopen anderhalf jaar heeft hij 125 jeugdige zondaars, die hij veroordelen moest wegens verkeersdelicten of 'handel in verdovende mid delen voor de 'keus gesteld: boete of gevangenisstraf dan wel een jaar lang elke zondag naar de kerk. De meesten kiezen voor de kerk. Daarmee verplichten zij zich dan meteen, om rechter Lee wekelijks een brief te schrijven, waarin ze hem over de preek vertellen. En er is er nog niet eentje weer voor de balie gekomen, zegt Lee, die in de Presbyteriaanse Kerk diaken is. NF,D. HERV. KERK Beroepen te Bruinisse: W. Sirag Rotterdam, te Makkum: C. v. Wij «tera gaarden te Zwaagwesteinde; te Li«te^hyjs den: I. Boot te Wijngaarden. Bedankt voor Maassluis (wijkgem - toez.): B. C. Jukema te Marknes (N.O.P.); voor Waddinxveen (vac. Verwelius - toez.): L. Kievit te U den; voor Bennekom (toez.): M. Bosch te Goes. GEREF. KERKEN Bedankt voor Harkema-Opeind G. Sinia te Ee (Fr.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Tholen: A. Hoogerldh1 te Werkendam, die bedankt v<x 'nda? H. I. Ambacht Tf POIIK wordt woens Dlaco Cb Zie unera ■'do: Di uxor: 18 jaa 9.15 ut ex: Je

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2