Nieuwe Leidse Cowan! 1 m VEERTIEN MAN VERMIST Delta-gebied wordt industriële gigant JAMIN Commentaren Diane ook vorig jaar door ramp getroffen Brand op Diane geblust schip koerst naar Hoek Brancl teistert Liberiaanse tanker Bij lossen in haven van Amsterdam Twee opvarenden ernstig gewond Blusboot contra tanker I SPREUK NA ZES JAAR EINDELIJK WEER: Elfstedentocht mogelijk midden volgende week Harris-rapport is indrukwekkend cocktail Regering moet zorgen voor geld in Delta Vrijdag 13 december 1968 49sttf jaargang Directeur: F. Diemei Hoofdredacteur: Dr E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaitich i* ghebleven mijn her» in teghenepoet!" ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur 8 JLPfc 136? Drenkelingen gezond Deen sprake van paniek Ook vorig jaar woedde aan boord van de Diane een brand, zoals we 18 april 1967 meldden. AMSTERDAM Veertien zeelui werden vanmorgen vermist na een brand in de Liberiaanse tanker Diane bij de raffinaderij van Mobil Oil en men wist op dat moment nog niet of ze zijn omgekomen, dan wel of ze aan het passagieren waren. Twee opvarenden raakten ernstig gewond. Voor de tweede maal in ruim anderhalf jaar tijd heeft een brand dit 34.000 brt. grote schip geteisterd. In april vorig jaar werd de tanker zwaar bescha digd na een aanvaring in dichte mist op de Noordzee, en van nacht brak bij het lossen van olie bij Mobil in Amsterdam brand Bij de aanvaring vorig jaar bij het lichtschip Goeree vedronken twee be manningsleden; de kapitein moest in een ziekenhuis worden opgenomen. De reparatie van het zwaar bescha digde schip (van de Global Tankers Inc. in Monrovia) op de Verolmewerf in Botlek duurde maanden. Bij de brand, die gisteravond om kwart over elf uitbrak en waarvoor vanmorgen om tien minuten over vijf Ywt sein „brand meester" werd ge geven, werd voor een miljoen gulden sc/iade aangericht aan schip en instal laties. Directeur B. Akker van de raffina derij noemde als mogelijke oorzaak van de brand een breyk in de buis ver binding tussen wal en door „wer king" van de Diane. Vermoedelijk is daarbij de onder hoge druk staande olie bij het in aanraking komen met de buitenlucht spontaan ontrabnd. Het vuur sloeg over naar een of meer tanks van het schip, waarvan de luiken op het tankdek openston den. Er ontstonden enkele kleine ex plosies door de verbranding van bo ven de tanks hangende verdampings- gassen. Ijskoud water Binnen enkele ogenblikken stond het gehele middenschip in lichter laaie. De Verraste bemanningsleden zochten naar alle kanten een veilig heenkomen. Velen sprongen in het ijs koude water. Personeel van Mobil Oil haalde hen aan de kant. Aan boord waren ongeveer vijftig zeelui. Toen de brand uitbrak, was onge veer eenderde van de lading van de gisteravond afgemeerde tanker gelost. Er bevond zich toen nog 40.000 ton olie in het schip. Onmiddellijk wer den de afsluiters dichtgedraaid om de verbinding met de wal te verbreken. De bedrijfsbrandweer, later met hulp Deze ijsescapade kan wel een ijselijk avontuur worden, maar toch heeft een glad, krakend ijs- oppervlak zo'n verleidelijk ka rakter, dat de jonge waaghalzen er door gefascineerd worden: voetje voor voetje voorzichtig manoeuvreren, en wat heeft een nat pak en een boze moeder dan nog voor betekenis, temeer daar de bewondering van vriendjes èn vriendinnetjes op dit moment domineren van de Amsterdamse brandweer, be gon het vuur in te kapselen. Van blussen was nog geen sprake, de eerste zorg was de brandende olie van de buitenlucht af te sluiten, daar na werden ook stralen op de Diane gericht om door koeling mogelijke nieuwe spontane ontbrandingen te voorkomen. Geen gevaar Volgens directeur Akker is er geen ogenblik een kans geweest dat de brand naar het terrein kon overslaan. De opslagtanks staanop ongeveerzes- tig meter van de aanlegsteiger, waar van de kop met laad- en losinstalla- ties ook in brand vloog. De heer Akker was vol lof over de hoofdstedelijke brandweer, die bin nen enkele minuten na het alarm ter plaatse was. „Iedereen wist wat hem te doen stond, omdat zij in het bestrij den van oliebranden zijn getraind". Burgemeester Samkalden, drie we thouders, hoofdcommissaris Jong, brandweercommandant Riedel en de rijkshavenmeester volgden de blus- singswerkzaamheden enige tijd. Hoewel de pier voorlopig niet kan worden gebruikt, zal geen slagnatie in de produktie ontstaan. Er zijn voor raden ruwe olie voor tien dagen en vandaag zou ook de buisleiding tus sen Rotterdam en de raffinaderij weer in gebruik worden genomen. Ongeveer een maand geleden moest het olietransport door de leiding in verband met een breuk worden ge staakt. Sindsdien werd de benodgde ruwe olie wekelijks met een tank schip aangevoerd. De Diane was de laatste die in verband met het uitval len van de leiding zijn lading kwam lossen. De afvoer van de produkten baarde de Mobildirecteur wel zorgen, omdat de pier zeker een week niet kan worden gebruikt. Hij dacht dat de reparatie enkele maanden zou vergen. Op het terrein van de Mobil Oil raffinaderij te Amsterdam is gisteravond na een explosie de Liberiaanse tanker Diana in brand geraakt. Over een breedte van tientallen meters schoten ho ge vlammen op. Ook de pier waaraan de Diane ligt, is door het vuur aangetast. Op de foto: de blusboot Jan van der Heijden, dobberend in een schuim bed, richt met zijn kanonnen stralen op het brandende tankschip. De grootste verdienste van sommige mannen is hun vrouw. POINCELOT .Hij is me de hele dug gevolgd. Kun ik hem beter niet houden?" DE BILT Tussen een hoge- drukgebied boven Oost-Europa en een lagedrukgebied boven Italië, stroomt met zwakke ooste lijke winden koude lucht over ons land. Hierin daalden de tem peraturen in de afgelopen nacht weer platselijk tot min 12 gra den. De mist die zich gisteren in het zuiden van het land ge vormd had, breidde zich nog iets verder uit naar het noorden. Bij de Golf van Biskaje vormt zich een nieuw lagedrukgebied, waar door de luchtdruk boven Spanje en Frankrijk begint te dalen en de oostelijke winden in onze om geving wat toe zullen nemen. Hierdoor worden de mist- kansen kleiner. De aanvoer van koude lucht uit Duitsland, waar in matige vorst voorkomt, houdt aan. DE BILT Vrij zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen oost en zuidoost. Overwegend matige vorst. Vooruitzichten voor zondag: zon: minder dan 40 procent: min. temp.: 2 tot 8 graden onder normaal; max. temp.: 3 tot 8 graden kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 13 december: zon op 08.40. onder 16.28maan op 00.15. onder 13.11. Laatste kwartier. (Van een onzer verslaggevers) BILT Zuid-Holland behoor de in de afgelopen nacht tot de koudste provincies met op de vliegvelden Ypenburg en Rotter dam temperaturen van min 12 graden. Óp Soesterberg daalde het kwik zelfs tot 14 graden on der nul. De vorst neemt wel iets af, zegt onze weerkundige mede werker, maar verdwijnt niet, evenmin als de kans op dikke mist, die gisteren op weg en wa ter tot grote moeilijkheden aan leiding heeft gegeven. Volgens voorzitter J. L. Hoogland van de Friese Elfstedenvereniging kan bij aanhoudende vorst de Elf stedentocht woensdag of donderdag doorgaan. Volgens zijn inlichtingen mag op minstens nog een week vorst worden gerekend, waarbij de kans op sneeuw klein blijft. Gisteravond is een vaar- verbod op de meeste kanalen in Fries land afgekondigd. Militairen zullen bij Leeuwarden en Harlingen brug gen slaan over het Van Harinxma- kanaal. Gaat de Elfstedentocht door, dan zou dat de tweede keer in de geschie denis zijn, dat dit evenement in de cember valt. De vorige Elfstedentocht dateert uit 1963, toen deze in januari gereden kon worden. Buiten Leeuwarden Voor het eerst zal buiten Leeuwar den gestart moeten worden. Dit zal zijn aan de Zwette, onmiddellijk ten zuiden van de Friese hoofdstad. De besprekingen met gemeentebesturen, politie en provincie hebben nog geen finishplaats opgeleverd. In elk geval zal dat niet aan De Grote Wielen zijn, zoals andere jaren, maar elders, om dat deze plek in het verleden teveel organisatorische problemen met be trekking tot controle e.d. oproep. Onze weerkundige medewerker (Van onze scheepvaartredakteur) ROTTERDAM Het zuidwesten van ons land heeft vanwege zijn lig ging nabij een havengebied van wereldallure de mogelijkheid een nieuw industriecomplex te ontwikkelen dat in grootte elk reeds bestaand com plex elders in Europa naar de kroon zal kunnen steken. Het kiezen van het goede tijdstip is echter zeer kritiek geworden en in vele gevallen is snel handelen noodzakelijk. Er moet op worden aangedrongen dat Ne derland tijdig de nodige stappen onderneemt die nodig zijn voor het maximaal benutten van de voordelen die een haven met diep water biedt, door te reageren op de technologie van een nieuw vervoerstijd- perk. Dat zijn enige van de belang rijkste conclusies en aanbevelin- meldt nog, dat bij aanhoudende, iets minder strenge vorst, overdag zonnige perioden kunnen worden verwacht, terwijl 's avonds en 's nachts weer misvorming kan optreden. Gedurende het weekeinde zal het kwik, althans in de middaguren, wat dichter in de buurt van het vriespunt gaan schommelen. Ook in de provincie wordt druk geschaatst. De heeste ijsbanen zyn geopend en verscheidene scholen heb ben al ysvry gegeven. Morgen zyn er in Molenaarsgraaf nationale korte- baanwedstrijden voor heren. Om tien uur beginnen in Alblasserdam de open kampioenschappen heren korte baan. Op verschillende plaatsen in de pro vincie wordt, bij aanhoudende vorst, volgende week donderdag de tweede provinciale jeugdschaatsdag gehou den. Mits de onderwijsinspectie toe stemming verleent kunnen schalen op die dag gesloten zijn. De vorige jeugd schaatsdag van de KNSB, die zeer slaagde, was in 1966. De dikke mist heeft de Zeeuwse veren parten gespeeld. De dienst Hoe- dekenskerke-Terneuzen moest worden gestaakt en de Prinses Beatrix botste bij binnenkomst uit Breskens in Vlis- singen tegen een aantal fuikpalen, die werden vernield. Twee passagiers liepen licht letsel op, door de onver wachte schok. Een aantal auto's werd beschadigd. De drukke vaart op de Nieuwe Wa terweg lag gisteravond stil: de loods- diensten waren vanwege de mist ge staakt. Merkwaardig genoeg bleef de luchthaven Rotterdam open door dat daar een heldere plek aanwezig was. Het wegverkeer ondervond moei lijkheden doordat behalve het zicht ook het wegdek (door gladheid) on betrouwbaar werd. Enkele ketting botsingen waren het gevolg, die al leen materiële schade veroorzaakten. gen die vermeld staan in het rap port dat Frederic R. Harris (Hol land) NV en Associated Indus trial Consultants Nederland NV in opdracht van het Rotterdamse gemeentebestuur hebben uitge bracht over hun onderzoek naar de economische ontwikkeling van de haven en het havenbe heer. De Rotterdamse haven heeft haar natuurlijk potentieel uitgebuit door haar vaarwegen en havenbekkens uit te baggeren om de steeds groter wor dende schepen te kunnen ontvangen. Omdat de natuur concurrerende ha vens heeft onthouden hun toegangs wegen aan te passen aan de voort schrijdende techniek van grotere sche pen staat Rotterdam en daarmee geheel Nederland op het punt om het brandpunt te worden van de ru we grondstoffen die moeten worden ingevoerd door het aan natuurlijke hulpbronnen arme. geïndustrialiseer de noordwestelijke deel van Europa. Het rapport zegt dat de olie het karakter van de Rotterdamse haven voor altijd heeft gewijzigd en bezig is de gehele industriële toekomst van Nederland te veranderen. De wijzi ging in de vraag van steenkool naar olie is veelbetekend voor Rotterdam, dat niet alleen zijn traditionele toI als morgen voordeel 250 gram van 99 voor 89 niet duur wet heerlijk de overslaghaven van de Rijn heeft behouden, maar zich bovendien heeft ontwikkeld tot de grootste invoerha ven voor energieprodukten voor het noordwesten van Europa. Het is de samenstellers van het rap port gebleken dat om het volledige industriële potentieel van het Delta gebied tot ontplooiing te kunnen bren gen het op de juiste tijd tot ontwik keling brengen van de vereiste infra structuur van het allergrootste belang is. De komende zes tot twaalf maan den zijn aldus het rapport kri tiek met het oog op het nemen van beslissingen. Bij in gebreke blijven van het tij dig voorzien in de benodigde infra- struktuur zal in het Delta-gebied een chaos worden veroorzaakt en dat zal de industrieën aanleiding geven zich in het buitenland te vestigen, hetgeen tot een financieel verlies voor ons land zou leiden. Goed gecoördineerde plannen zowel wat betreft de fysie ke als de financiële aspekten zijn nodig, aldus het rapport. VOLDOENDE Het onderzoek naar de infrastruk- tuur heeft uitgewezen dat het begrip „haven voor het Delta-gebied" inhoudt dat nieuwe havens, havenbekkens en vaarwegen zullen worden ontworpen om de geraamde additionele vervoers stromen en tonnages te kunnen ont vangen. Grote diepten voor supertan kers zijn alleen nodig voor de facilitei ten die op Maasvlakte I zijn geprojek- teerd. De aanlegsteigers krijgen een capaciteit voor het verwerken van olie die voldoende is tot het jaar 2000, met de bestaande capaciteit als reser- De monding van de Nieuwe Water weg heeft voldoende capaciteit tot het jaar 2000. Dit is gebaseerd op de veronderstelling dat een toenemend deel van de lading van elk afzonder lijk schip zal worden gelost in Rotter dam, hetgeen commercieel wel eens niet haalbaar kan zijn (niet genoeg voor Rotterdam bestemde lading be schikbaar in de haven van oorsprong voor elk schip). Hierover zou een stu die dienen te worden gemaakt. Deze zou de behoefte aan nog een water weg of haveningang kunnen aanto nen, zoals bijv. op de uitgebreide Maasvlakte. Het rapport stelt verder dat zowel een nieuw netwerk van pijpleidingen binnen de Delta als een aantal nieu we leidingen naar het achterland noodzakelijk zijn. Voor vervolg zie pag. Nieuwe stijl J^EN Unie nieuwe styl, zo luidde de titel van een rapport dat da CHU-jongeren vorig jaar uitgaven. Deze week heeft de CHU Iets van de ze nieuwe styl laten zien: een ont werp van een nieuw beginselprogram en van een praktisch politiek pro gram zijn verschenen. De inhoud ga ven wjj reeds weer. De Unie is de eerste party die na het begin van het gesprek der „achttien" een nieuw eigen stuk op tafel brengt. Vooral het praktisch politiek program I geeft een frisse aanpak van de hui dige vraagstukken. „Een ehristeiyke party moet per definitie niet berusten in de gevestigde orde maar zy dient I voortdurend er op uit te zyn de maat schappij te verbeteren", zei een der j inleiders op een persconferentie. Uitgangspunt van het praktisch pro gram vormt de overtuiging, dat de 1 nationale politiek internationaal ge richt moet zyn en dat dienstbaarheid aan God en de naaste geboden zyn. Het praktisch program draagt een I sterk vooruitstrevend karakter. Op vallend was, dat de radicaal in de CHU jhr. De Geer jr. het een goed stuk noemde, terwyl drs. D. Schou ten, die tot de Centrumgespreksgroep in de Unie behoort, op enkele punten een minderheidsopvatting heeft ge formuleerd. De CHU-kiesverenigingen krygen de komende tyd gelegenheid zich op het ontwerpprogram te heraden. Eind 1969 zal dan op een algemene verga dering de definitieve tekst worden vastgesteld. Duidelyk is wel, dat de Unie een gro te hoeveelheid werk wacht. In ieder geval wordt de vaak gehoorde opmer king, dat de Unie een bezadigde, by- na dode party zou zyn, door dit stuk geloochenstraft. Het is verheugend dat de Unie na vele jaren voorbereiding thans ook een ontwerp voor een nieuw begin selprogram heeft geformuleerd. Het huidige beginselprogram dateert nog uit 1951. Het is daarmee het oudste beginselprogram van alle partyen. Het nieuwe ontwerp vertoont een be tere aansluiting by de huidige tyd. Typische punten uit het theocratisch denken zyn weggelaten of duidelyk gemoderniseerd, zoals de kwestie van autoriteit en majoriteit. Zien we het goed, dan is dit stuk een synthese van de opvattingen die le ven by CHU-jongeren enerzyds en de Ccntrumgespreksgroep anderzyds. Goed dat beide richtingen erin ge slaagd zyn elkaar te vinden. Indrukwekkend £)E mogciykheden voor de haven en industrie-ontwikkeling van het Delta-gebied zyn indrukwekkend. De „Gouden Delta" lykt nu het omvangryke rapport van Harris/As sociated Industrial Consultants is verschenen uit te kunnen groeien tot een „Platina Delta", een indus trieel gebied dat zyn weerga in Euro pa niet heeft. Onbevooroordeelde en onpartydige rapporteurs hebben duidelyk gezegd dat dc ontwikkeling nog maar aan het begin staat. Gigantisch zyn de cyfers voor de hoeveelheden lading die over dertig jaar zullen worden aangevoerd, en mogeiyk nog giganti- I scher de ruimte aan terreinen, nodig om de industriële groei op te vangen. Er staat iets heel groots te gebeuren in deze hoek van ons land, zegt het rapport. Maar dan moet er niet te lang worden gewacht, dan moet de regering de zaak goed aanpakken, en dan moet cr gewerkt worden. Het eerste begin is er met het nu een jaar werkende Overlegorgaan Ha venontwikkeling Zuidwest-Nederland. Het moeilyke begin, want een een heid vormen de instanties die belang hebben in de Delta nog niet. Het ru moer rond de Shell-vestiging in Moerdyk is er een voorbeeld van. Snel handelen op vele fronten is een urgente kwestie. Het rapport windt er geen doekjes om. Binnen enkele maanden moeten er belangryke be slissingen worden genomen, wil men niet letterlyk en figuuriyk de boot missen. Rotterdam en de Delta hebben het grote voordeel dat het hele grote schip van de toekomst er kan komen. Andere havens hebben dat niet en zullen daarom moeten afhaken. Het Harris-rapport is stimulans en waarschuwing tegeiyk. Laten alle be trokkenen er hun voordeel mee doen. De tijd dringt, dc kansen liggen er. ROTTERDAM De regering be hoort de verantwoordelijkheid te dragen voor het verschaffen van vol doende geldmiddelen voor de finan ciering van door haar goedgekeurde projektcn in het Delta-gebied binnen de tijdslimieten van een haven/in dustrieel ontwikkelingsprogramma. Dat is de aanbeveling in het rap port Harris/Associated Industrial- Consultants over de financiering en het financiële beleid van de ha ven/industriële eenheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1