Fransen Mirage lonken met Europa naar f1000,- f2500,- f4000,- VAN BEEOWIin Franse reserves toegenomen Hl I Meerderheid Kamer tegen publikatie nevenfuncties AMRO-LENING Pleidooi voor instituut voor verkeersproblemen VERVANGING VAN DE STARFIGHTER TOESTEL MOET IN 75 KLAAR ZIJN f 62,07 p.m. (18 mnd.) f 118,37 p.m. (24 mnd.) f 189,39 p.m. (24 mnd.) Stuivertjewisselen bij de omroepen Kerstboekjes van Callenbach Ingebruikneming Laurenskerk op televisie 15 VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 UTRECHT I. J. D. Spaargaren, directeur van de dienst van publieke werken in Arnhem, heeft gisteren op de jaarlijkse congresdag van de ver eniging „Het Nederlandsche wegen congres" in Utrecht gepleit voor de oprichting van een centraal Instituut voor verkeersproblemen in Neder land. Volgens hem is het noodzakelijk dat het hele verkeersvraagstuk geza menlijk wordt aangepakt, omdat de achterstand op de snelle ontwikkeling van het verkeer steeds groter wordt. „Bij dit centrale instituut (of stich ting) zouden alle problemen rond de wegen en het verkeer in ons land moeten worden ondergebracht", aldus ir. Spaargaren. PARIJS In de week per 5 de cember zijn de Franse goud- en de viezenreserves tnet 378,6 miljoen frank toegenomen tot 19,71 miljard frank of 4,02 miljoen dollar, zo heeft de Bank van Frankrijk gisteren be kendgemaakt. Sedert de moeilijkheden van mei en juni zijn de reserves voor zover be kend met 2.85 miljard dollar vermin derd, waar dan nog moeten worden bijgeteld de bedragen waarvoor Frankrijk gebruik heeft gemaakt van internationale kredieten, maar waar over geen mededelingen zijn gedaan. Uit internationale monetaire krin gen wordt vernomen dat Frankrijk nog geen gebruik heeft gemaakt van de kredietmogelijkheden van twee mil- (Van onze luchtvaart medewerker) DEN HAAG De ontwikke ling van de MRCA, het Europese vliegtuig dat de F-104G Star- Geld vooru: De AMRO Bank leent u graag het geld voor die nieuwe meubelen, die wasautomaat, die verhui zingen noemt u maar op, In die 18 mnd betaalt u: 18xf 62,07=f 1117,26. Dat is slechts f 117,26 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 6,50 p. m. In die 24 mnd betaalt u:24xf 118,37=f 2840,88. Dat is slechts f 340,88 aan financieringskosten, inch rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 14,20 p. m. In die 24 mnd betaalt u24xf 189,39=f 4545,36. Dat is slechts f 545,36 aan financieringskosten, incl. rente, vergoeding administratiekosten en overlijdensrisico. Dus slechts ca. f 22,70 p. m. Komt u eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in uw buurt. (Bellen of schrijven mag ook!) Wij vertellen u graag alles over de bedragen die u kunt lenen, over het aantal terugbetalingstermijnen, over de kwijtschelding bij overlijden. Een uitgebreide fol der met alle inlichtingen en tarieven ligt voor u klaar. Als u daar de voorkeur aan geeft kunt u deze folder ook opvragen bij Postbus 342, Amsterdam. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK fighter moet opvolgen, bevindt zich in een zeer moeilijk sta dium. Struikelblok vormen de Britse eisen en het door hen ter tafel gebrachte ontwerp, dat voor de andere landen onaan vaardbaar is. De Franse fabriek Dassault probeert thans in de gunst te komen met haar Mirage G. Geruime tijd terug werden er eisen opgesteld voor een opvolger van de Starfighter. Het nieuwe toestel moet in 1975 in dienst komen. Het is de, thans alleen nog maar op papier be kende, Multi Role Combat Aircraft. Het initiatief is van West-Duitsland en Nederland uitgegaan, later sloot Italië zich aan en Engeland volgde als laatste. Hun gezamenlijke behoefte bestaat uit ruim duizend machines, een niet te versmaden opdracht voor de vlieg tuigindustrie. Economisch gezien is dit project dus zeer belangrijk en de op drachtgevers willen daarom komen tot een gezamenlijke Europese ont wikkeling en produktie. OMBOUWEN Verschillende fabrieken trachten de landen van de MRCA-club te interes seren voor hun produkten. De eerste fabriek die een poging deed, was SAAB uit Zweden met haar Viggen. Dit toestel is echter te snel, te ingewikkeld en te duur als Europees „post 1975"-vliegtuig. Toen meenden de Britten een duit in het zakje te moeten doen. Ze kwamen zelfs al met een ontwerp. In hun archieven hadden zij nog de tekenin gen van de enige jaren geleden af geschreven TSR-2 en met een beetje omwerken zou men die wel weer kunnen gaan gebruiken. Op die ma nier zouden de destijds gemaakte on kosten van tientallen miljoenen en de gebouwde proefmachines toch nog van pas komen. De toetreding van de Britten tot dit project is eigenlijk een vreemde zaak. In de eerste plaats omdat zij geen Starfighter gebruiken, maar de Lightning en daarnaast omdat hun doelen op een veel grotere afstand liggen. Wat speciale eisen aan het toekomstige toestel stelt, welke niet in overeenstemming zijn met de aanvankelijke opzet voor een vrij eenvoudige machine. Maar ja, de Britse vliegtuigindustrie lijdt aan bloedarmoede en als de Britse rege ring haar helpen kan, zal ze dat zeker niet laten. MIRAGE Deze gang van zaken bleef niet on opgemerkt voor de Franse Dassault- fabriek en ook zij tracht haar slag te slaan. Als men nu toch afstapte van de aanvankelijke opzet, voor een eenvoudige vastvleugelige jager, zou de Mirage G4 een goede kans maken. Hun ontwerp is voorzien van een ver stelbare vleugel en zal over vier jaar in produktie kunnen worden genomen, dus ruimschoots op tijd om de Star fighter te vervangen. Dassault nodigde daarom de hoogste Starfighter-consortium-autoriteiten uit en toonde haar supersonische jacht vliegtuig voor de jaren zeventig. De Franse regering bestelde reeds twee van deze 23 tons zware proefmachines, terwijl België en Amerika meer dan gewone interesse toonden. Een jaar geleden bracht Dassault reeds een voorloper In de lucht, waarvan het procfvliegprogramma veel gunstiger verloopt dan van de soortgelijke Amerikaanse F-lll. INTERESSE Avions Marcel Dassault wist dat het de Westduitsers nogal hoog zat dat de Britten als hoofdaannemer in het project wilden gaan optreden. De beste tegenzet was dan ook, in geval van een bestelling, vlot een belang rijke deelneming in de produktie aan te bieden. Gezien de interesse uit de VS en de inmiddels met de daar ge vestigde LTV-fabriek bekrachtigde overeenkomst, stelt Dassault dat de Mirage G4 hét vliegtuig is. Voorts wijst zij erop reeds tweeëneenhalf duizend machines afgeleverd te heb ben, waaronder de succesrijke Israëlische Mirages. In geval van aanvaarding van één der hiervoor genoemde types, blyft er maar weinig over van de aanvankeljke opzet. De nu aangeboden machines zijn zeker geen vereenvoudigde uitgaven van de Starfighters. Vooral in deze tijd van bezuinigingen, zal het moeilyk zijn de (voortreffelijke) toestellen met rege ringstoestemming in voldoende aan tallen te bestellen. De beslissing zal overigens nog wel even op zich laten wachten. Door de inschakeling van de eigen industrie zal er evenwel een belang rijk bedrag in het land zelf kunnen worden besteed. Voor welk toestel, dat is thans nog de grote vraag. COMPETITIE Rond eind februari moeten de mili taire stafeisen voor het vliegtuig zijn voltooid. Zodra men op dit punt overeenstemming heeft bereikt, zul len deze aan de Europese vliegtuigin dustrie worden bekendgemaakt. Na dat zij hun offertes hebben verstrekt en hun ontwerpen hebben ingediend, zal de uiteindelijke keuze plaatsvin den. Pas nadat de prijswinnaar van de ontwerp-competitie is aangewezen kan met de bouw worden begonnen, waarna de prototypes begin 1973 ge reed kunnen zijn. Tot .general manager" van het MRCA-project is benoemd commodo re ir. H. K. Stokla, adjunct-directeur Techniek en Onderhoud van de DMLu. De aanwijzing van deze Ne derlandse luchtmacht-functionaris is niet zo vreemd, als men bedenkt dat deze zelfde man de „spil" Is geweest bij de Europese Starfighter-bouw. Een industrieel samenwerken van talrijke Europese vliegtuigfabrieken dat resulteerde in de bouw van hon derden Starfighters, hetgeen mede door de inzet van ir. Stokla tot tevredenheid verliep van vele NA- VO-luchtmachten. Zo zal dus het initiatief van de Nederlandse chef luchtmachtstaf lt.-generaal A. B. Wolff door één van zijn stafofficieren tot stand worden gebracht, voor de verschiller.de Euro pese luchtmachten. Aangezien West-Duitsland de helft (550 stuks) van het benodigde totale aantal ma chines voor haar rekening neemt, eist zij op haar beurt het hoofdaanne merschap. Een en ander sluit even wel onze Fokker-fabriek niet uit, want ook zij zal ongetwijfeld worden ingeschakeld bij de produktie voor het nieuwe jachtvliegtuig voor de ja ren zeventig en tachtig. Ergo behoe ven het Britse spel en de (vermeen de) Franse slag nog niets te beteke nen en moeten ze daarom alfe een soort voorprogramma worden gezien. jard dollar, die tijdens de monetaire conferentie van november in Bonn beschikbaar werd gesteld. Wel schijnt de Bank van Frankrijk een deel te hebben opgenomen van eerder verleende kredieten. Op het ogenblik is de situatie gunstig als ge volg van strenge deviezenbeperkin- gen en doordat speculanten in grote bedragen marken en dollars ruilen tegen franken om hun liquidi teitspositie in Frankrijk te herstellen. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Hans Keiler (31) is een jongeman, die evenals ooit Karei Prior deed, van de ene omroep naar de andere draaft, niet gehindeixi door een overmaat aan principiële gevoe lens voor het bedrijf waaraan hij zich verbindt. Van huis-uit r.k., begon hij als redacteur voor omroepzaken bij l de Volkskrant. Dat leidde hem in j 1962 naar de AVRO. waar hij „Literai- re ontmoetingen" maakte en tenslotte I boos wegliep naar de KRO, waar hij eveneens kunstprogramma's maakte, totdat hij na het ontslag van Frits van der Poel opnieuw boos vertrok. In eenzelfde functie is hij nu be noemd bij de VPRO-televisie. Boos is hij nog niet. Eveneens in januari treedt tot de VPRO-staf als regisseur-producer voor informatieve programma's toe Roelof Kiers, tot nu toe werkzaam bij de AVRO-tv, waarvoor hij o.a. de gro te portretten van de heren Vondeling, Geertsema, Koekkoek en Verolme maakte. In de schoot van de VARA keert Pier Tania (43) die in 1966 naar Gro ningen vertrok als hoofd van het ste delijk bureau voor culturele zaken. Tania heeft genoeg van het Gronings voorlichten en gaat op 1 april a.s. de redactie van Achter het Nieuws ver sterken. Destijds trok als zijn assistent mee naar Groningen NCRV's Gerard van den Berg (Attentie). In Hilversum gaat het hardnekkige gerucht dat de- „T erkeersspot onpedagogisch en ontactisch BARNEVELD De Vereniging voor veilig verkeer in Barneveld heeft een beroep op de landelijke or ganisatie gedaan zo spoedig mogelijk te stoppen met de propagandaspot „Eén per uur en niet meer dSn vier in totaal". Ze noemt de slagzin onpedagogisch, ontactisch en in flagrante strijd met de tot dusver gevoerde propaganda: „Bij snelverkeer geen alcohol". Met verbijstering heeft zij kennis genomen van deze nieuwe voorlich ting, omdat hierbij niet gesproken wordt over de inhoud van het glaasje of over de lichamelijke en geestelijke toestand van de gebrui ker. Hoewel de vereniging aanneemt dat deze zienswijze verantwoord is, meent ze dat deze factoren van zeer ernstige invloed kunnen zijn. en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleon bij apotheker» an drogisten Op 1 januari 1969 gaat de nieuwe B.T.W.-belasting onherroepelijk in. Even onherroepelijk gaan meu belen en woningtextiel daardoor in prijs omhoog. Doe daarom NU uw voordeel, ook al is uw wo ning nog niet klaar. VAN REEUWIJK NEEMT VAN ALLE ORDERS die vóór 31 december 1968 geplaatst worden (ook al is de levering later) DEZE PRIJSVERHOGING VOOR HAAR REKENING. Orienteer U volledig in ons bedrijf in Rotterdam of in onze filialen. U bent welkom, dagelijks van 9 tot 6 uur. 's Maandags gesloten. Op koopavonden tot 21 uur geopend. Nederlands grootste Woninginrichting A Bij aankoop van tl. 500,- of meer worden uw reis- of benzinekosten binnen Nederland vergoed. ROTTERDAM - Oude Binnenweg 26 - tel. 14.18.00* VENL0 - Koninginneplein 46 - tel. 04700-16.6.18 HILVERSUM - Leeuwenstraat 45/57 - tel. 02150-14.5.65 TILBURG - Spoorlaan 340 - tel. 04250-22.3.26 ZUTPHEN - Groenmarkt 27/29 - tel. 05750-7620 Lange Hofstraat 1 - tel. 05750-5273 AMSTERDAM - Stadhouderskade 3 (bij Leidse Bosjes/ hoek Overtoom) tel. 020-16.04.91 K&'ï 3000 MEUBELCOLLECTIES VAN REEUWIJK a (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met 71 tegen 44 stemmen een motie van mejuffrouw Goudsmit (D'66) verworpen waarin werd ge vraagd b(j benoeming van hoge functionarissen hun nevenfunc ties te publiceren. De motie kreeg steun van PvdA, PSP, CPN, de Groep-Aarden en de anti-revolutionair Goudswaard. Namens KVP. CHU. WD en de overgrote meerderheid van de ARP zei de heer Schakel (a.r.) dat de mo tie veel te algemeen gesteld is. Denkt mej. Goudsmit aan bepaalde combi naties van functies; zo ja wat wil zij dan; denkt zij aan het stellen van nadere voorschriften op dit punt, al dus de heer Schakel. Een publikatie TRADITIEGETROUW rolden ook dit jaar nieuwe kerst boekjes en ook vele herdrukken van de persen. De kinderen die zich in deze voor hen mooiste tijd van het jaar heerlijk in de huiskamer willen uitleven, zul len de nieuwe uitgaven zeker met enthousiasme verslinden. De meesten hebben een duwtje in de rug van hun ouders wel nodig, maar als de kinderen dan ook een maal hun prooi te pakken hebben, genieten de ouders hiervan niet minder! Eenvoudige kinderboeken, waarvan we er hieronder enkele bespreken, van de uitgeverij G. F. Callenbach te Nijkerk, zijn nog steeds zeer in trek. Voor meisjes van 7 tot 9 jaar schreef A. J. Blonk - Quak het vrij goed geïllustreerde boekje Cokkie krijgt een zusje. Een vrolijk verhaal over Cokkie die bij oma mag loge ren. Met haar speelkameraadje heeft ze veel plezier, maar als ze dan hoort dat ze een zusje heeft gekregen, wil ze toch graag naar huis. Met haar mag ze nog niet ra votten. Alleen vasthouden, meer niet 1.80). Jongens van die leeftijd kunnen hun hart ophalen aan Barendje en het nieuwe clublid door Co van der Steen - Pijpers. Een stoer jon gensboek met de bekende strekking: leren met elkaar iets te doen voor de ander. De leden van de „Groene - Spechtenclub" zoeken naar de ver dwenen fiets van de meester, maai doordat Barendje niet goed uitkijkl neemt hij een verkeerde fiets mee Stiekem zetten ze hem bij het poli tiebureau neer. Later komt het weer goed als ze alles aan de meester en de politie vertellen. Dan mag Ro nald, de nieuwe klasgenoot, ook lid worden van de club. Uitstekende il lustraties 1.35). Voor meisjes en jongens van 6 tot 8 jaar zijn twee nieuwe boekjes uit gekomen. W. G. van de Hulst jr. schreef Ezeltje, een uiteraard simpel verhaaltje over moeder ezel en het kleine ezeltje. Ze hebben het best naar hun zin bij Henk en An neke, die niet kan lopen. Ze behoe ven tenminste geen geld te verdie nen voor hun baas en kunnen naar hartelust dansen in de wei. En met Kerst mogen ze Anneke naar de kerk rijden 1,50). De bekende schrijfster Max de Lange Praamsma leverde haar bijdrage met het boekje Barbie's avontuur. Alleen zaterdag of zondag mag Barbie naar het ziekenhuis, waarin haar moeder ligt. Met twee buurkinderen gaan ze op St.Maar- tensdag langs de huizen om'versjes te zingen. Maar dan komt ze op het idee om naar het ziekenhuis te gaan. Ze spijbelt van school, maar dat is niet het ergste ze verdwaalt boven dien in de grote stad. De politie brengt uitkomst en even later is ze toch in het zieken huis. Ze had het graag voor haar moeder over om een hele dag te lopen. Opnieuw een goed produkt van deze schrijfster en van Corrie van der Baan, die de illustraties verzorgde 1.90). Ook voor de oudere meisjes en iongens (9 tot 11) zijn er twee nieu we boekjes. Do vijf van duiven- oord, door C. Th Jongejan - de Oroot, en Marientje aan het grote meer, door A. G. Lameris - Bolt. Dicky en Don. die opgegroeid zijn in le Kongo, blijven voorgoed in Hol land wonen. Als hun ouders naar Zambia gaan, logeren zij bij twee tantes in Huize Mica. Daar ontmoe ten ze een .dierenarts", die echter dit beroep niet blijkt uit te oefenen. Hij is professor en zoekt rust in Huize Mica. Bij thuiskomst moet moeder een operatie ondergaan en zolang mogen Dicky en Don na de vakantie bij de professor thuis loge ren. En Marleen en John mogen la ter naar Dicky en Don, waar zij ook het Kerstverhaal horen. Een span nend, gezellig geschreven verhaal (ƒ2.50). Mevrouw Lameris schrijft over Marientje, die met haar moeder een trip naar familie in Grand Rapids in de Verenigde Staten maakt. Ze ko men eerst in het huis van oom Peter en tante Betty die haar van alles laten zien, en in het zomerhuis van oom Edo vermaakt ze zich best met de kleinkinderen. En tante Nelia zorgt voor het verhaal -bij -het kampvuur. Ook dit boek met il lustraties van Corrie van der Baan bevelen we graag aan 2.25)! Tenslotte ontbreekt ook het „ver haal uit de vaderlandse geschiede nis" niet. N. J Bosma schreef voor jongens van twaalf jaar en ouder het boek In de schaduw van Loe- vestein. De remonstrantse predikant Bijsterus had het niet gemakkelijk zo'n 350 jaar geleden. Hij mag niet meer preken, wordt naar Den Haag vervoerd en later naar het slot Loe- vestein. Zijn gezin zocht onderko men bij familie,maar na verloop van tijd mag zijn vrouw met enkele kinderen in he slot gaan wonen. En als zoon Klaas groot is weet hij zijn vader te bevrijden Als gezin vere nigd gaat men naar Leiden. Een voortreffelijk boek 3.50). van nevenfuncties zonder meer brengt alleen maar onzekerheid en verwarring. Eveneens met 71 tegen 44 stemmen werd een motie van de socialist Franssen verworpen, waarin werd gevraagd om verhoging van de ex ploitatienormen voor het gewoon la ger onderwijs voor het jaar 1969. Inspraak De motie van de heer Van Thijn (soc.) om bij de inspraak van de ge meenteraad ook over personen te spreken, kreeg naast de PvdA slechts steun van PSP, D'66, CPN en Groep -Aarden. Namens de vier regeringspartijen zei de heer Fievez (kath. v.) dat er wanneer de motie-VanThijn werd uitgevoerd in feite bindende adviezen voor de commissaris der Koningin zouden komen. Op die manier wordt de gekozen burgemeester door een achterdeur weer binnen gehaald. Tenslotte werd ook een motie van de heer Aarden (groep-Aarden) afge wezen, waarin werd gevraagd om een staatscommissie voor studie over de bestuurlijke organisatie. Mi nister Beernitfk had meegedeeld dat hij hierover een beslissing zal nemen zodra het advies van de Raad voor de Ruimtelijke Ordening ontvangen is. De heer Wiebenga (pac. soc.) vroeg zijn motie over het lidmaatschap van een politieke partij als factor bij een benoeming in overheidsdienst aan ta houden. Alle overige moties zes in totaal werden ingetrokken. (Van onze radio- en tv-reda-ctle) HILVERSUM De NCRV zal za terdagmiddag om 2.55 uur op Ned. 1 een reportage geven van de in ge bruikneming van de Rotterdamse Grote of St. Laurenskerk, die in de oorlog vrijwel geheel werd verwoest en nu in de oorspronkelijke staat is hersteld. De plechtigheid begint met enkele officiële toespraken. Daarna wordt door enkele koren, waaronder de kerkelijke cantorij en het NCRV Vo caal Ensemble met begeleiding door het Rotterdams Conservatoriumkoor en de organist Arie Keyzer uitge voerd het speciaal voor deze gelegen heid gecomponeerde „Te Deum" van Hendrik Andriessen. Dirigent: Barend Schuurman. Regie voor de tv-uitzending voert de musicus Jurriaan Andriessen. In Vietnam 30.000 Amerikanen gedood SIAGOX Sinds het begin van dt vijandelijkheden in Vietnam (1 janu ari 1961) zijn er meer dan 30.000 A- merikaanse militairen gesneuveld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15