Samenwerking zijsprong van in 70 18 Geen demonstratieve breuk met partij Het eenzame leven van pater Arthur VOORZITTER DR. A. VEERMAN Van Eibergen achter NKV Verhoor van grafschenner duurt voort CERNIK: |- RADICAAL MR. J. N. SCHOLTEN: CRISIS IN ECONOMIE anders dan andere PROCES TEGEN NEDERLANDER IN BREMEN Dochter voor Ethel Ken necly ENIGE LUTHERSE MONNIK IN VS Peilstations voor signalering van ziekten Drie vermiste zendelingen omgekomen Houtwarenindustrie akkoord met Koe en varken in toekomst wellicht niet meer nodig Melania terug: naar Rotterdam na mislukte proeftocht 13 VRIJDAG 13 DECEMBER 1968 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Als de radi calen in onze partij er niets van geweten zouden hebben, dan kan ik me voorstielen dat deze brief hen overrompeld heeft. Wat dat betreft is de ontijdige publikatie een storend element geweest." Voorzitter dr. A. Veerman van de Anti-Revolutionaire Partij wil zijn standpunt en de achtergronden van de inmiddels al beroemd geworden brief over samenwerking tussen KVP. ARP en OHU graag verduide lijken. „Wat is er eigenlijk aan de hand? Begin oktober kwamen er al vragen uit de partij hoe het nu verder bij de verkiezingen zou gaan. Dat werd ur gent, vooral op provinciaal niveau. (De Eerste Kamer wordt door Pro vinciale Staten gekozen, redactie). Men zei: we hebben tijd nodig, jullie kunnen niet te lang wachten met het geven van een advies en we willen niet op dat advies vooruitlopen. Over deze zaak is in het Centraal Comité gesproken, in het vorige be raad van „de 18". Het moderamen (waarvan ook de radicaal Kuiperlid is, redactie) van de partij heeft verle den week vrijdag zijn goedkeuring aan de concept-brief gehecht en de brief stonüo ok op de agenda van het Centraal Comité van aanstaande za terdag. Het CC zou de brief moeten goedkeuren. De zaak speelt dus al vanaf begin oktober en na de vorige vergadering van „de 18" is bekendge maakt dat de drie partijsecretarissen een brief zouden opstellen". En het verwijt van de radicalen dat u in strijd gehandeld hebt met de besluiten van het Partijconvent van 25 mei? ,,18" landelijk Veerman: „Daar ben ik het niet mee eens. Deze brief is niet in strijd met de resolutie van 25 mei. Er zijn toen verschillende voorwaarden gesteld voor het doorgaan van het gesprek met „de 18": program, beleid, elan. Dat gesprek gaat ook gewoon door; de resolutie voeren we uit. Je moet dit meer zien als een zijsprong. 5 UTRECHT CNV-voorzitter J. van Eibergen kan in grote lynen instem men met de beleidsconclusies die het Nederlands Katholiek Vakverbond heeft getrokken na langdurig beraad over de confessionaliteit van de vak beweging en de toekomstige samen werking met anderen. Er moet een gesprek over een nauwer samengaan worden gevoerd op basis van wederzijds vertrouwen; daarbij moet worden uitgegaan van de erkende eigen zelfstandigheid. Het NKV suggereert, dat overleg partners die principiële bezwaren hebben tegen een bepaald voorstel, verplicht moeten worden deze be waren te motiveren en in discussie te stellen, en mee te werken aan het zoeken naar een alternatief. De heer Van Eibergen zet daar echter een groot vraagteken bij. Volgens hem gaat het bij princi piële bezwaren namelijk vaak om za ken die het geloof betreffen en die anderen niet aanspreken. Tot het mee helpen zoeken naar voor iedereen aan vaardbare alternatieven, is hij echter graag bereid. De heer Van Eibergen gaf toe dat de omstandigheden in de toekomst in derdaad kunnen dwingen tot een nau wer samengaan van de drie vakcen trales en dat zij bij de huidige orga nisatorische structuur eigenlijk niet in staat zijn, al hun taken goed te vervullen. Creatieve efficiency DR. A. VEERMAN Een incidentele aangelegenheid waar we advies over moesten geven en dat vonden we erg nuttig. „De 18" staat daar los van, die is landelijk". „Die brief moet goed gelezen wor den. Dat is niet gebeurd. Alle reacties totnutoe zijn van eerste persberich ten. Wij schrijven niets voor. Iemand vroeg me: hoe haalt het moderamen het in zijn hoofd ons iets voor te schrijven? Wij zeggen alleen: wan neer u tot samenwerking besluit, gaan wij akkoord. En we wilden er nog eens de nadruk op leggen dat het een goede zaak is als de drie met elkaar spreken". Hoe nu verder? Als er bij regionale samenwerking een conflict zou ko men tussen de drie partijen, kunt u dan de klok weer terugdraaien en zou dat geen invloed hebben op het gesprek in „de 18"? Veerman: „Dat geloof ik niet. We hebben heel duidelijk tegen elkaar gezegd daar waren de drie delega ties het over eens dat „de 18" als het ware een eigen historie leidt. De ontwikkeling en omstandigheden op regionaal niveau mogen geen invloed hebben op wat landelijk aan de gang is. En dan nog eens wat. In ongeveer de helft van de gemeenten werken ARP en CHU samen. Hebben ooit ontwikkelingen en gebeurtenissen hun invloed gehad op de verhouding tussen de christelijke partijen?" Bent u niet bang dat u door dit alles de radicalen zult verliezen? Zij beroepen zich op hun loyaliteit en so- lidariteit met de partij en beschou wen de brief als een veifkapte vorm van institutionalisering van het over leg tussen de drie partijen. CC beslist Veerman: „Ik hoop dat ze niet weglopen. Zij zijn een onderdeel van de partij, dat hebben we straks hard nodig. Hun medewerking wordt zeer op prijs gesteld. Dat is, dunkt me, voldoende gebleken". Wat kam er zaterdag op het Cen traal Comité gebeuren? Veerman: „Wel, ik moet ervan uit gaan dat het Centraal Comité be voegd is beslissingen te nemen. Ik hoop dat we er na een redelijke discussie uitkomen. Maar hoe dan ook, ik zal over die beslissing van het Centraal Comité maandag in „de 18" moeten rapporteren". In een radiotoespraak ontkende dr. Veerman gisteravond dat een overeen stemming tussen de voorzitters van de drie partijen bedoeld zou zijn voor de Kamerverkiezingen van 1971. Hij betreurde het dat deze kwestie in de publiciteit Is gekomen op een ontijdige en tendentieuze manier, waardoor een onjuist beeld is ont staan van een concept-brief, die de partijvoorzitters aan de Achttien wil len voorleggen. Afgezien van de resolutie van het Centraal Comité van de ARP van 25 mei over samenwerking, zei de heer Veerman, dat deze concept-brief een aparte zaak is, die los staat van de kamerverkiezingen, Tnaar die wel ten denties bevat, zoals die ook in de Achttien leven. Er is dus, concludeer de de ARP-voorzitter geen sprake van „een plan-Veerman" om de partij besturen te overrompelen. Niet alleen uit architectonisch oog punt is deze nieuwe verkeersbrug- in-aanbouw, over de Rijn in Dus- reldorp, een lust voor het oog. ook de praktische automobilist, meer op efficiency dan op esthetica uit, begroet deze brug met gejuich. De 2cs rijbanen garanderen een ma ximale verkeersdoorstroming en dat mag dan wel voor de 150 mil joen (harde) marken MAASTRICHT De Maastrichte naar Pierre S. die ongeveer twee maanden geleden in het Belgische Hasselt werd gearresteerd als de be ruchte grafschenner, wordt nog steeds verhoord door de Belgische politie. Bij vehoren is o.m. gebleken dat hij zich reeds in 1957 aan grafschen ding schuldig maakte. Hij ging er mee door in 1959, 1963 en 1966, maar op zo kleine en bescheiden schaal dat het niet in de publiciteit kwam. Zijn grote grafschendingen begonnen in ju ni 1966 op het kerkhof in Eijsden. Daarna volgden nog 136 gevallen in ons land. In België kwam men op een totaal van 74 en in Duitsland van 17. Naast deze grafschendingen maakte hij zich nog schuldig aan 105 inbra ken in België waarvan 35 in Belgisch Limburg. Ove- de beweegredenen van zijn handelingen wil de politie nog niet veel meedelen. Het onderzoek wordt voortgezet. Alvorens dit afgesloten wordt zal nog een psychiatrisch rapport over S. worden uitgebracht. Vriendin doodgeschoten BREMEN In Bremen is gisteren i de 44-jarige Wierd K. voor een recht- j bank verschenen in verband met de dood van zijn 15-jarige vriendin In- grid Radtke. Volgens de tenlasteleg ging had de verdachte op 23 maart jl. in zijn woning te Bremen op haar verzoek het meisje doodgeschoten. Daarna zou hii zelfmoord hebben willen plegen, doch het wapen ketste. Het tweetal zou tot de wan hoopsdaad hebben besloten, omdat de ouders van het meisje een einde aan hun relatie wilden maken. Getuige van het doodschieten van het meisje was een politieman die via een balkon het huis van de ver dachte wilde binnenkomen. Op de eerste procesdag gaf K. een geheel andere lezing van het gebeurde. Vol gens hem had hij slechts de zelf moordscène willen voorspelen in de overtuiging dat het wapen niet gela den was. Hij sprak dan ook van een ongeluk. Het proces zal drie dagen duren. Men verwacht de uitspraak binnen een week. PRAAG Op een vergadering van het centrale comité van de Tsjecho- slowaakse communistische party heeft premier Cernik toegegeven dat de economie in zyn land zich in een ernstige crisis bevindt. Alle geruch ten over een herwaardering van de munteenheid sprak hy evenwel tegen. Cernik beloofde een nieuwe poli tiek op sociaal gebied en op de ter reinen van woningbouw en onder wijs. Voorts kondigde hij een wet aan over de competentie van arbeiders raden. Ook pleitte hij voor meer samenweraking met de Sowjetunie en de economische organisatie van het Oostblok, de Comecon. Er is intussen een economische commissie benoemd, waarin verschei dene „midden-figuren" zitting heb ben, onder wie vice-premier Strougal, die het vertrouwen van de Russen geniet. De voormalige Tsjechische vice- premier. dr. Ota Sik, die van plan was de vergadering van het partijcomité bij te wonen, zal niet naar Praag terugkeren. Sik kwam tot dit besluit nadat hij van de ambassade bericht had gekregen dat tegen hem een ver volging zou worden ingesteld. WASHINGTON Mevrouw Ethel Kennedy, weduwe van de vermoorde senator Robert Kennedy, heeft giste ren in Washington het leven geschonken aan een dochter. Het is haar elfde kind. Naar mededeling van de medische staf van het Georgetown ziekenhuis werd de baby met de keizersnede ter wereld gebracht. Moeder en kind ma ken het goed. Ethel Kennedy heeft nu vier meisjes en zeven jongens. De oudste is 17 jaar. (Van onze parlementsredactie) ANDEL „Wy waren bereid tot veel concessies, maar dan moet de andere kant geen honderd procent willen." Het wekt geen ver wondering dat a.r. radicaal mr. J. N. Scholten, burgemeester van Andel, vol zit met kritiek op de brief van de partijvoorzitters van KVP, CHU en ARP. De wrevel en het gevoel van over rompeling richten zich vooral tegen het niet-raadplegen van de lagere partij-organen. „In het Centraal Co mité was afgesproken deze zaak mor gen intern te bespreken. Als de par tijleiding hierop vooruitloopt, maak ik als lid van het Centraal Comité daar ernstig bezwaar tegen. Enkele leidinggevende mensen willen de CDU erdoor jagen, terwijl de ARP dat zelf niet wil. Dat blijkt wel uit de telefonische reacties, ook van niet-radicale leden. Wie de christelijke politiek de nekslag wil geven, moet streven naar een CDU, naar een opdeling in twee polen: een christelijke en een pro gressieve. Ik geloof niet dat dat het geloof ten goede komt en ook niet de regeerbaarheid. Als onze partijleiding wil bruske- ren, dat er een grote groep is die bezield is van de radicaliteit van het Evangelie, die kritisch is ingesteld, dan verliest de ARP haar geloof waardigheid en dan moet men goed weten wat men doet. Men zou er later veel spijt van kunnen krijgen". AFVLOEIEN Stappen de radicalen dan uit de partij? Schol ten: „Ik zie geen demonstra tieve uittocht, wel een langzaam af vloeien van mensen die het bijltje er bij neergooien, en dat niet de slechtsten. Wat mijzelf betreft, ver- caballero constante kwaliteit Toneelspeelster en TV-actrice Petra Laseur moedelijk stap ik er nooit uit. Dat zal ook afhankelijk zijn van wat er mor gen op het Centraal Comité gezegd wordt. Maar één ding weet ik zeker, als er een christen-democratische unie komt die zich nu al aftekent, dan komt er een proces in beweging dat kritische mensen, die hard voor de partij willen werken, doet beslui ten ermee op te houden. Het Centraal Comité zal remmend moeten optre den". Hoe groot schat hij eigenlijk de aanhang van de radicale beweging? Schol ten: „Ach. wanneer de partij leiding iets voorstelt, heeft de grote middenmoot de neiging mee te gaan. Er bestaan uitgesproken vleugels. Als er een conservatieve CDU komt, zou vijf tot tien procent niet meedoen. Aan de andere kant is het percentage ongeveer gelijk, misschien iets ho ger". VERTROUWEN? Hebben de radicalen nog vertrou wen in de leiding van de partij? Scholten: „Wij hebben de KVP-si- tuatie willen vermijden, die geken merkt werd door wantrouwen waar door een breuk onvermijdelijk was. Dat hebben wij willen vermijden door solidair te zijn en loyaal mee te werken. Dat vragen wij ook van de leiding van de ARP. En dat is niet zomaar een geïsoleerde mening van radicalen, je hebt nog meer groepen: Arjos, groep van 50. Er is aanhang sinds we bereid waren de scherpe kantjes er af te halen". Wat is het alternatief dat de radi calen voorstellen? Scholten: „Een zelfstandige koers Dat impliceert openheid, ook naar de kant van niet-christelijke partijen. We hebben alle energie nodig om onszelf op te kalefateren. En er is veel potentieel in de ARP. Binnen het half jaar zouden er resultaten kunnen zijn. Maar de lijn zou dan moeten zijn: praten met de KVP en CHU, best, maar eerst komt de eigen partij. En verder moet je bereid zijn ook met de PvdA te praten. Ik ben allesbehal ve socialist, maar ik ben ervan over tuigd dat een groepering die 25 pro cent van ons volk uitmaakt een gesprek waard is. Zoals het nu ge gaan is, dreigt het een spelletje pa niekvoetbal te worden. Staatsmanschap vraagt geduld om door te gaan eigen identiteit op te bouwen". GESPREKSGROEP Verandert er dan wezenlijk iets in vergelijking met de situatie van dit moment? Scholten: „Daar ben ik van over tuigd. Voor de verkiezingen kunnen we tot een uitspraak komen. In dat geval kunnen we nog samenwerken met wie we willen. Ik zie niet in dat wij nu niet met de PvdA kunnen praten. Ik geloof dat Den Uyls uitno diging aan ons adres een correctie was van Vondeling, die zei het een goede zaak te vinden als de christe lijke partijen zich aaneensloten. De „18" moet een gespreksgroep blijven, geen gespreksorgaan. Dat christelijke partijen willen samenwerken, moeten ze zelf weten. Ik ben er voor als de situatie daartoe aanleiding geeft. Dat is nu niet het geval". Maar het gaat toch nog maar om een advies? Schol ten: „Het gaat om verkiezin gen voor Provinciale Staten. De in vloed daarvan is veel groter. De in vloed van zo'n brief, ook al is het een advies, op de kiezers is ook groter dan men denkt. Ik wil nu geen CDU en ik wil niets doen om die CDU dichterbij te brengen. „Wij hoorden begin deze week van de brief. Hoe? Laat ik dat maar in 2S STUKS 1.50- EEN LAURENS PRODUKT (Van onze kcrkredactie) QRAND RAPIDS Op een eenzame heuvel hij Oxford in Michigan woont sinds elf jaar in het „Sint-Augustinus-huis" de eerste en enige lu- 19-jarige novice uit Chicago bij hem, die monnik wil worden. Het was bij pater Arthur een late roeping. Hij was zakenman. In 1949 bezocht hij Taizé. Dat maakte zo'n indruk op hem. dat hij in Amerika iets soortgelijks wilde stichten. Het lukte hem eenmaal een losse groep van therse monnik in Amerika. Het is de 63'jarige driehonderd protestanten te verplichten tot een dagelijks Arthur Kreinheder. Naar zijn eigen versie van de regels der benedictijners staat pater Arthur elke morgen om zes uur op. Hij houdt zijn morgenofficium, leest de mis in zijn zelfgebouwde kapel en brengt de rest van de dag afwisselend door met gebeden en handenarbeid. Toen hij elf jaar geleden zijn eenzaam toevluchtsoord op de heuvel stichtte, hoopte hij een gemeenschap van lutherse monniken in het leven te kunnen roepen. Sedert dien zijn zeven mannen gekomen om zich bij hem aan te sluiten, maar allen keerden na korter of langer tijd tot het wereldlijke leven terug. Op het ogenblik is er een ritueel gebed in hun woningen, maar ook daar kwam nooit een werkelijke gemeenschap uit. Daar komt nog bij, dat geen lutherse kerk zijn Sint-Augustinushuis erkend heeft. BRANDPUNT Rooms-katholieken steunen de lutherse monnik echter. De dominicanessen van Oxford voorzien hem van brood en de benedictijnen van een klooster in de buurt zijn zeer met hem bevriend. Een jezuiet, die het orgel in de kapel van de lutherse monnik repareerde, zei: „Arthur is een oecumenisch brandpunt in deze streek." Pater Arthur zelf gelooft, rooms-katholieken en pro testanten te kunnen verenigen door een terugkeer tot een gemeenschappelijk monnikenleven. DEN HAAG Ruim vijftig Nederlandse huisartsen gaan mee werken aan de opbouw van een j landelijk net van peilstations voor het signaleren van ziekten. Voor juni volgend jaar zal dit net gereed zijn. Het initiatief hiertoe is uitgegaan van staatssecretaris Kruisinga (sociale zaken en volksgezondheid), die voor het plan nauw overleg I pleegde met de Nederlandse Stich ting ting tot bevordering van de huisartsen-geneeskunde in Am- i sterdam. Doel van de peilstations is een in- j zicht te verkrijgen in verschuivingen J in het ziektepatroon. Hierdoor zou een slagvaardiger gezondheidsbeleid mogelijk zijn. KINSJASA Het wrak is gevon den van het zendingsvliegtuig, dat zes weken geleden in Noord-Kongo ver mist werd. De inzittenden, een zende ling en twee vrouwen van zendings artsen, moeten op slag dood geweest zijn. MR. J. N. SCHOLTEN het midden laten. Enkele mensen zijn in Amsterdam bijeengekomen. Kooij- mans en Albe da waren daar in te genstelling tot sommige berichten, niet bij. En we houden vast aan de besluiten van het Partijconvent van 25 mei: aan de voorwaarden voor nauwere samenwerking is (nog) niet voldaan. Samenwerking nu gaat ten koste van het elan, ten koste van de kritische houding ten opzichte van „de 18", die Berghuis al vertolkte". (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Voor de 4.000 werk nemers in de houtwarenindustrie, het borstel- en kwastenbedrijf en het groot-kuipwerk is met de werkgevers overeenstemming bereikt over een nieuw 2-jarig arbeidscontract. Deze bedrijfstak is waarschijnlijk de eerste die met een contract ge reed is gekomen. Per 1 januari gaan de lonen met resp. 18, 19 en 20 cent per uur in de verschillende toon groepen omhoog en wordt de inde ling in gemeenteklasse afgeschaft. Dit betekent een verbetering met ongeveer 6Vi procent. De minimumuurlonen gaan nog met 4 cent extra omhoog. De vakan ties zijn verlengd tot 16 dagen en bij 25-jarig of 40-jarig dienstverband gelden extra vakantiedagen. In 1970 gaan de uurlonen nog eens met 5V« procent omhoog en komen er zeventien vakantiedagen. Per 1 juli 1970 wordt de werkweek verkort van 43V» tot 42Vi uur. In beide jaren heeft een optrekking plaats van de pensioenpremie. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op de openbare vergadering van het Algemeen or gaan voedselvoorziening heeft ir. J. A. P. Franke, directeur-generaal van de voedselvoorziening, als zijn toe komstverwachtingen uitgesproken, dat het wel eens mogelijk zou zijn dat de technologie binnen enkele jaren er in slaagt eiwitten te produceren, die even goed en smakelijk zijn als de dierlijke eiwitten, die wij thans nog in de vorm van zuivelprodukten en vlees eten. „Het geringe succes van het kunst vlees moet u beslist geen zand in de ogen strooien. De margarine was in zijn beginjaren ook geen produkt dat men graag at. Niets staat de toe komst in de weg, waarin wij de koe en het varken wellicht helemaal niet meer nodig hebben. Veel zal in de toekomst op technologisch gebied nog kunnen gebeuren, wat we nu nog niet kunnen overzien", zo zei ir. Franke onder meer. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De proeftocht van de bij de NDSM in Amsterdam ge bouwde Melania, die na knap ma noeuvreren juist het Noordzeckanaal uit kon komen, mag als mislukt wor den beschouwd. Het schip komt terug naar Rotterdam. Dit besluit is in de loop van don derdag genomen toen de 210.000 ton ner ter hoogte van de Schotse kust voer. De al eerder opgetreden moei lijkheden met de ketel openbaarden zich opnieuw. Het gevolg was dat slechts 60 procent van het vermogen kon worden opgewekt. Daardoor had het geen zin verdere beproevingen uit te voeren. Het ziet er dan ook niet naar uit dat de voor volgende week geplande overdracht van de tanker kan doorgaan. De ketel zal moeten worden hersteld en een nieuwe proeftocht moet worden ge organiseerd. De Melania zal zaterdag of zondag bü de Verolmewerf in de Botlek aan komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 13