SER heeft plan voor een betere werkgelegenheid Meerderheid NKV: fusie CNV/NKV NKV: serieus praten over samenwerking Prognoses over arbeidsmarkt nodig SCHUT HANDHAAFT HUURBELASTING r!Publiceer nevenfuncties bij benoemingen' ^FIFflX béF", PSP-motie over civiele defensie Den Uyl: wat zullen radicalen hierv an zeggen? Uitnodiging voor NW en het CNV Eén cao KLM 9 DONDERDAG 12 DECEMBER 196t (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economische Raad wil op grootscheepse wijze perio diek (op korte, middellange en lange termijn) prognoses laten opstellen over de situatie op de arbeidsmarkt en de omvang en de aard van de vraag naar en het aanbod van arbeidskrachten. Om een zo goed mogelijk beleid te voeren ter bevordering van de economische groei en de werkgelegenheid wordt op basis van deze prognoses een andere aanpak gevraagd van het onderwijs, de Gewestelijke arbeidsbureaus, het personeelsbeleid en de pensioenregelingen. In een zeer uitvoerig ontwerp advies, dat volgende week vrij dag in de SER in openbare be handeling komt, heeft de raad dit plan uitgewerkt. Bij de GAB's moet de arbeidsbe middeling gescheiden worden van andere taken, die verband houden met werkloosheidswet en ontslagpro cedures. Er moet een bredere taakstelling komen, waardoor de mo biliteit van de beroepsbevolking Drs. J. W. de Pous wordt bevorderd. Moderne informa tiesystemen als telex en computer zijn nodig om de werkzoekenden zo snel mogelijk weer aan passend werk te helpen. Gegevens uit het gehele land zullen centraal verwerkt moeten worden; het gebruik van radio en t.v. zou de SER evenmin willen uitslui ten. Ontslagen van personeel van enige omvang als gevolg van mechanise ring, automatisering, reorganisatie e.d. kunnen twee maanden vantevo- ren vertrouwelijk bij de GAB's ge meld worden. De betekenis van het werk van de GAB's kan enorm toe nemen. Nieuwe beroepen De beroepen- en beroepskeuzevoor lichting zal nog veel meer aandacht moeten krijgen, waarbij betrokken moet worden de vraag, welke beroe pen voor de toekomst weinig beteke nis meer hebben en welke nieuwe beroepen voor de toekomst uiterst belangrijk zijn. Voor beroepsopleiding van meisjes wordt bijzondere aandacht gevraagd, evenals voor de arbeid van gehuwde vrouwen. Het werk voor de vrouwen zal goed gehonoreerd moeten worden, eventueel aangepast aan de tijden van het werk in het gezin en voorts zou voor het loon een aanzienlijke verhoging van het minimum en het maximum van de belastingvrije af trek moeten gelden. Migratie van werkzoekenden kan ook bevorderd worden door goede voorlichting over de werkmogelijkhe den elders, voldoende woningen, aan trekkelijk woonmilieu en tegemoet koming in verhuiskosten. Omscholing zou te combineren zijn met migratie. Mejuffrouw Goudsmit van D '66: e Laban tenslotte vroeg in een motie de inhouding op te veel uitgekeerde pensioenbijdragen op te schorten tot zekerheid bestaat over de rechtma tigheid van de inhouding door een uitspraak van de administratieve rechter. Bij <9 reumatische pijnen, spit, neusverkoudheid, verstuikingen en winterhanden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Mej. Goudsmit (dem.) heeft gisteren bij het de- bat over de begroting van Bin nenlandse zaken in' de Tweede Kamer in een motie gevraagd om j publikatie van nevenfuncties van 1 door de regering benoemde en (nog te benoemen hoge functio narissen: directieleden Neder- I landsche Bank, leden van de i Raad van State, voorzitter en secretaris van de SER, Commis- sarissen van de Koningin en bur- j gemeesters. Minister Beernink verklaarde zich tegen deze motie: de gevolgen zouden niet te overzien zijn. De a.r. Schakel dacht dat met „het publiceren van nevenfuncties het lijk nog niet boven water was". Het gaat om de door zichtigheid van de democratie, zei hij, en dan moet- je ook rekening houden met de verhoudingen binnen een bestuurlijk college van bijvoor beeld drie of vijf man. In ons land is het openbaar bestuur „Neder- llands-netjes". Nog drie moties brachten het totaal van de ingediende moties bij deze begroting op elf. Ze werden alle ont raden door de minister en staatsse cretaris Van Veen. Slechts de mo- tie-Nijpels (dem.) die de drie samen werkende bonden van gepensioneer den wil betrekken bii de voorberei ding van maatregelen welke voor ge pensioneerden van betekenis zijn, zou tnige kans kunnen maken. Vandaag zou over de moties worden gestemd. Grondwet De socialist Van Thijn meende dat de oppositie in de Tweede Kamer praktisch monddood was gemaakt op iet punt van de gedeeltelijke grond wetsherziening. Het overleg met de regering zou eerst in februari kunnen beginnen en dan resten er nog maar drie maanden voordat de Staatscom missie Cals-Donner definitief advies moet uitbrengen. De voorstellen van de oppositie kunnen niet meer verwerkt worden, zei hij. Hij gaf minister Beernink toe, dat deze het overleg voor het Kerstreces had willen voeren. Een ander verwijt van Van Thijn betrof het ..schimmenspel" bij de jjj inspraak bij burgemeestersbe- hoemingen. dat wel conflicten moet oproepen. Door de heer Aarden (rad.) werd NEW YORK In New York is motie ingediend, waarin wordt gisteren na een lang ziekbed overle- Iigedrongen op een besluit voor 1 den Arthur Hays Sulzberger, presi- ebruari over het al dan niet instel- dent van de raad van bestuur van len van een staatscommissie voor de het gezaghebbende Amerikaanse blad toituurlijke organisatie. De socialist I New York Times. Hij was 77 jaar. Overal waai' warmte helpt, helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphil beter. 'anfraphil geneeskrachtige warmte die diep doordringt 42.50 PHILIPS fcbi Pensioenen Voor de oudere werknemers staat de SER een flexibele pensione ringsleeftijd voor. die aangepast kan worden aan fysieke en psychische omstandigheden van de werknemer De een zal beter voor het bereiken van de 65-jarige leeftijd met pensioen kunnen en een ander later Het verschil in beloning tussen geschoold en ongeschoold personeel is voorts hier en daar te gering, wat de prikkel tot beroepsopleiding en bij- of omscholingsscholing voor een deel weg neemt. De SER zou een permanent li chaam voor overleg tussen bedrijfsle ven en dagscholen voor beroepson derwijs willen zien opgericht en uit breiding van aantal en omvang van de leerlingstelsels met behulp van bedrijfstekgewijze fondsvorming. Er moeten goede volledige dagopleidin gen komen voor leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs. ONDERWIJS Een vergroting van de belangstel ling voor de HTS'en en vooral ver dere uitbreiding van het aantal UTS'en vindt de SER dringend no dig. Personeelsbeleid De grote bedrijven zouden meer aandacht moeten schenken aan een personeelsplanning op middellange termijn. Het personeel behoort tijdig te worden ingelicht over de gevolgen van komende maatregelen op het ge bied van mechanisering en automa tisering. Tekort aan vrouwen In een schets van de situatie op de arbeidsmarkt op dit moment zegt de SER, dat er van bepaalde categorieën vrouwelijk personeel grote tekorten zijn, vooral in de dienstverlenende sector. Oudere werknemers zijn door be trekkelijk laag ontwikkelingsniveau en fysieke bezwaren veelal moeilijk te herplaatsen. Onder hen heerst naar verhouding de grootste werk loosheid. Van afvloeiing van personeel is vooral in de land- en mijnbouw spra ke. De chemische industrie en de energiebedrijven kunnen hier perso neel opvangen. Ook in de textiel loopt de bezetting terug. De grootste toename van personeel is in de dienstensector o.a. bij over heidsdiensten, bank- en verzeke ringswezen, onderwijs, horecasector en de medische en gezond heidsdiensten. In het westen zijn te korten aan ongeschoolden, maar el- des overschotten. In de meeste bedrijfstakken is echter gebrek aan geschoolde arbeidskrachten, met name in de metaalindustrie en de diensten sector. De matige aantrekkingskracht va*n het technisch beroepsonderwijs voor spelt in de toekomst nog grotere knel punten. De SER stelt voorts, dat er onvoldoende coördinatie bestaat van het arbeidsmarktbeleid bij de overheid Rond de kerstdagen moet deze gigantische raket, de Apollo 8, drie Amerikaanse astronauten in een baan om de maan brengen. Kosten noch moeiten worden ge spaard om deze lancering tot een succes te maken. Voor de proef op de foto was de Apollo geladen met vier en een half miljoen liter kerosine, vloeibare zuurstof en vloeibare koolzuur. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De PSP'er Van der Spek heeft bij de behandeling van de begroting van algemene zaken in de Tweede Kamer in een motie ge vraagd om een uitgebreide studie naar de mogelijkheden van burger lijk verzet bij een inval van een bui tenlandse mogendheid. De heer Walburg (a.r.) informeerde naar de betrouwbaarheid van het koopvaardijpersoneel als er een noodtoestand zou ontstaan. Dit bestaat, aldus Walburg, voor 60 tot 70 procent uit buitenlanders, hoofdzake lijk Chinezen. Door verschillende afgevaardigden werd de kwestie, dat Kamerleden voorzitters worden van commissies die een beleid helpen voorbereiden, zoals de commissie Overheidsvoor- en het bedrijfsleven. Deze zal in de lichting (Biesheuvel), ter sprake ge- toekomst tot stand moeten komen in j bracht. De heren Van Beek (kath.v.) een reeds eerder voorgestelde Raad en De Goede (dem.) vonden dat hier voor de Arbeidsmarkt. I aan bezwaren kleefden. Antwoord aan Eerste Kamer: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut I (volkshuisvesting) handhaaft het wetsontwerp inzake de huurbe- lasting. Dit veelomstreden ont- I werp wil een heffing opleggen i aan die bewoners van woning wetwoningen die, gezien hun in komen, een geringe huur betalen. Dit staat in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer. Letter lijk wordt gezegd: „Indien onver hoopt het wetsontwerp niet tot wel zou worden verheven, zouden wij de verantwoordelijkheid daarvoor bij de Eerste Kamer willen laten. Wij ver trouwen erop dat de leden van de Kamer die aanvankelijk meenden aan het wetsontwerp nauwelijks steun te kunnen verlenen, zich over hun standpunt nader zullen willen beraden. Wij doen op die leden een klemmend beroep hun steun aan het I men wetsontwerp te geven" wetsontwerp heeft, aldus de be windsman, zeker niet de pretentie een volledig bevredigende oplossing te bieden. De bestaande situatie is echter vanuit een oogpunt van socia le rechtvaardigheid wel zodanig on bevredigend, dat bepaalde onvol maaktheden in de voorgestelde rege ling voor lief genomen zouden moe ten worden. Dit te meer omdat een reëel alter natief niet naar voren is gekomen. De doorstroming is volgens hem een proces dat een zekere tijd vraagt. De voorgestelde regeling biedt ruim ge legenheid om naar een andere wo ning om te zien. De minister wijst nogmaals op de in het verleden veel gehoorde klacht dat veel mensen voor wie de gesubsi dieerde woningen niet bestemd zijn, toch in deze huizen wonen. De huur belasting wil juist tot een betere ver deling van de woningvoorraad ko- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Fractieleider van de PvdA, drs. Den Uyl, vindt het plan van de drie christelijke partijen om nu al uit te spreken dat men bij de verkiezingen van 1970 samen werkt, verrassend. Vooral omdat de laatste tijd in verschillende kringen was aange drongen op duidelijke afspraken over de uitvoering van een program en over de keuze van de eventuele part ner. De heer Den Uyl vroeg zich af wat de radicalen binnen de christelijke partijen wel van deze stap zullen zeggen. Volgens de socialist betekent dit in feite het koersen in de richting van een CDU, zonder dat zekerheid bestaat over het vooruitstrevend ka rakter ervan. Bert Haanstra (links) feliciteert Joris Ivens. Ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van Ivens hadden leerlingen van de Nederlandse filmacademie de cineast een receptie aangeboden in De Brakke Grond te Amsterdam. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het Nederlands katholiek vakverbond wil een open en serieus overleg met de beide andere vakcentrales (NW en CNV) en eventueel met orga nisaties, die niet zijn aangesloten by een vakcentrale om tot een verdergaande bundeling van krachten te komen. Het verbond wil een uitbrei ding en intensivering van het samenwerken en samendoen, waarbij voorlopig nog de eigen zelfstandigheid van iedere orga nisatie wordt erkend. Het NKV is tot deze standpuntbe paling gekomen mede naar aanlei ding van een enquête onder 1196 NKV-bestuurders en 2597 NKV-le- den. Het onderzoek werd verricht door het Instituut voor Toegepaste Sociologie te Nijmegen. Het overleg met de andere orga nisaties zal gevoerd moeten worden od basis van wederziids vertrouwen en vanuit de wederzijds erkende ei gen zelfstandigheid van de deelne mende organisaties. Als een der partners bij beoaalde voorstellen fundamentele waarden, die uit zijn overtuiging voortvloeien, op onaanvaardbare wijze in geding acht, dan zullen grote reserve en respect getoond worden. Geleidelijk Het NKV begrijpt, dat de bedoelde samenwerking voor alle deelnemers het verlies zal meebrengen van een stuk ie eizen zelfstandigheid Men wil echter verstoring in het functioneren van de bestaande organisatie voorko men door naast voortvarendheid ook een verstandige geleidelijkheid te be trachten. Gestreefd wordt naar een concen- iTW Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET! tratie in eigen gelederen en een bete re oriëntering op het maatschappelijk bestel. Tegelijkertijd wordt gewerkt aan de formulering van een visiepro gramma. Dit is niet de dwang, die door de feiten wordt gedicteerd, zo stelt het NKV, maar het bewust ne men van een eigen beslissing. Alarmering Het NKV is al enige tijd geleden gealarmeerd over de stagnatie verschijnselen in de groei van de Ne derlandse vakbeweging. Deze zaak werd als bijzonder ernstig aange merkt, omdat de vakbeweging de es sentiële factor is voor de behartiging van vitale sociaal-economische belan gen. Op zoek naar de oorzaken van deze ontwikkeling, constateert het NKV de volgende feiten: de interne orga nisatorische structuur is verstard en het verbond identificeert zich te veel met de bestaande maatschappelijke en economische orde Men is tekort geschoten in het geven van een dui delijke richtinggevende visie op de fundamentele economische, maatschappelijke en culturele pro blemen: het ontbrak aan fundamen tele en aansprekende oplossingen, evenals aan daadwerkelijke maatre gelen, mede omdat de mankracht en de middelen ontbraken. Het NKV kwam daarbij tot de con- P. J. J. Mertens clusie dat de omvangrijke taken al leen goed kunnen worden aangevat, wanneer de vakbeweging in Neder land haar krachten bundelt. Doorstroming Zoals bekend wil de minister door middel van de huurbelasting de doorstroming bevorderen. Het Minister Schut heeft indertijd in de Tweede Kamer gezegd dat ver werping van het voorstel zijn beleid in grote moeilijkheden zal brengen. De Eerste Kamer zal het wetsont werp op 23 december behandelen. SCHIPHOL Van de zijde van de Nederlandse bond van vervoersper- soneel is meegedeeld dat de bespre kingen over één cao voor het gehele KLM-personeel zich in het laatste stqdium bevinden. De onderhande lingen hebben bijna drie jaren ge duurd. Gehoopt wordt dat nog voor de zomer van volgend jaar de cao van kracht kan worden. De oorzaak van de lange duur der besprekingen is dat het in een bedrijf met grote inkomensverschillen uiterst moeilijk is tot één cao te komen, waarin alle groepen van werknemers recht wordt gedaan. Het proces tegen de 55-jarige Clav Shaw begint 21 januari in New Orleans Officier var justitie Jim Garrsion verdenkt hem ervan te heb ben deelgenomen aan een samen- I zwering waarbij president Kennedy 1 werd vermoord. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Meer dan de helft van de leden van het NKV is voor een fusie met het CNV en het NW. De eigen inbreng van uit een specifiek confessioneel karakter van de organisatie weegt volgens deze meerderheid niet op tegen de voordelen van een grotere concentratie van de werknemers in één groot werk nemersvakverbond. Dit blijkt uit een sociologisch onderzoek, dat het NKV onder de leden heeft ingesteld. Van de ondervraagde 1106 bestuurders en 2597 leden was resp. 58 pet. en 66 pet. voorstander van fusie. Hel eigenaardige daarbij was even wel, dat ook 55 pet. van de bestuur ders en 42 pet. van de leden een aparte katholieke vakorganisatie noodzakelijk of wenselijk achtte j Blijkbaar, ze vermoedt het NKV-bestuur. wil men de mogelijk heid van een aparte organisatie voor die katholieken, die dat wensen, niet "eheel uitsluiten Vrijwel alle geënquêteerden spra ken zich uit voor nauwere samen werking met het CNV en het NW 'resp. 95 en 91 pet.) Tegen een fusie met het CNV en het N'VV was 34 pet. van de bestuursleden en 21 pet. van de leden. Een Kleine minderheid (resp. 30 oct. en 17 pet.) legt een band tussen zeloof en werk De overgrote meer derheid vindt dat het ge'nof niets met het werk te makpn heeft. Volgens hel NKV-rannorl lijkt hel aannemelijk, dat de algemene tenden- zen van een deconfp^nnoUce'me van het maatschanneliik leven, ook op het gebied van de arbeid, zich in I de toekomst nog verder zullen voort zetten. Vooral de jongeren betwijfelen sterk het nut van een aparte katho lieke vakorganisatie: ook zij trekken een scherpe scheidslijn tussen geloof en werk. M edezeggenscha p Behoefte aan inspraak blijkt vooral te bestaan ten aanzien van het loon, sociale voorzieningen, pensioenrege lingen, verdeling van de winst, in richting van de werkruimte, zeker heid van de arbeidsplaats, promotie beleid. Weinig leden vroegen om inspraak op het niveau van de be drijfsvoering. zoals bedrijfsuitbrei- ding, benoeming van directeur en aard van de produktie. De werkne merscommissaris wordt slechts wei nig als de beste vorm van inspraak genoemd Waardering is er algemeen voor interne inspraak via onderne mingsraad en vakbond. Vrijwel iedereen acht sparen ge wenst om in onverwachte gevallen iets achter de hand te hebben, of iets opzij te leggen voor de oude dag. Bij 61 pet is het spaarbedrag per jaar echter minder dan ƒ500 en bij een gerin? aantal hoeer dan 1000. Wei nig beleggen hun geld in eigen huis of effecten, 'wee vormen die delen in de waardestiiging van het nationaal vermogen. Onderwijs Weinig kinderen uit arbeidersmi lieus blijken middelbare opleidingen te volgen Een belangrijke rem vormt de lange tijd, dat het kind niets ver dient. Hogere vormen van voortgezet onderwies ziin ook nog geen normaal geaccepteerd gedragspatroon. De meest ideale opleiding voor hun kind vinden velen nog LTS of UTS voor 'oncpnc on de huishoudschool voor meisjes De woonplaats speelt een belangrijke rol. Op het platteland is het volgen van een hogere studie moeilijk in verband met de afstand. Bij het volgen van een hogere studie ziet men ook tegen de kosten aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9