Nixon houdt de touwtjes zelf stevig in handen NIEUW VREDESPLAN NABIJE OOSTEN PTT nu ook in de ban van containerisatie Partijleider Dubcek wordt vervangen weg,ij, •^Jabinet Felle brand in binnenstad Groningen Frits v. d. Poel naar Vrije Volk Snellerveiliger en gemakkelijker MUTATIES IN TSJECHOSLOWAKIJE Nog meer verzet plan-Mansholt 7 PONDERDAG 12 DECEMBER 1968 William Scranton belooft: UIS. ROME William Scranton, at 7» de afgezant van de toekomstige iresident Nixon, heeft gisteren Rome gezegd dat de regering- ixon met een nieuw vredes- 'foorstel voor het Nabije Oosten il komen. Bijzonderheden wei- ;erde hy echter te onthullen. I Volgens Scranton, die in Rome ar- ifiveerde na een bezoek aan het Na- jije Oosten, heeft het plan een zeke re kans van slagen. Nixons afgezant ei tot de conclusie te zijn gekomen Itelli bereidheid om door onderhanden lingen tot vrede in Vietnam te ^omen zal tijdens de Kerstdagen en jaarwisseling weer beproefd wor- Er kan dan een bestand van ten jninste negen dagen in acht worden tenomen. iid-Vietnam toont weinig belang belling voor een gevechtspauze van gere duur. Teleurstellende erva- igen in voorgaande jaren spelen :rby ongetwijfeld een rol. Moeten ook dit jaar een belemmering Uvljnt e Vietcong is minder terughoudend, eft thi heeft ze,fs geen bezvvaar tegen ratle oen bestand in de periode tussen de izingw ;erstdagen en Tet (het boeddhisti- loenwche nieuwjaarsfeest) in midden fe- iioudt ruarl, dat bijna twee maanden zou Toegep uren. :e weef Zelhe an een ,anBdurig bestand kleven sé^fdo elcrlei bezwaren. Alles hangt af van problee mate waarin de hand wordt ge- ouden aan gemaakte afspraken. Een estandslijn ontbreekt en incidenten én6ver '"en nioeilljk zyn te voorkomen. ihandel ocb za' men bans moeten benut- in. Begonnen kan worden met een roefperiode tijdens Kerstdagen en iarwisseling. Bij uitblijven van ern- Jige incidenten kan de gevechtspau- s voor onbepaalde tijd worden uit- ebreid. ot werkelijke onderhandelingen kan et pas komen by staking van de andelykhcdcn. Militaire successen innen dan niet aan de conferentie- tel in politieke winst worden om- tet. En er zou een eind komen aan it lijden van de bevolking. ïtussen moet men het te Parijs nog sns worden over de plaatsen van de elegaties aan de conferentietafel(s) het probleem wie het eerst zal 'reken: Saigon of het Bevrydings- «n (Vietcong). ovendien kan Saigon er de voorkeur IJOUr (an geven met onderhandelen te achten tot Nixon op 20 januari als fesident is geïnstalleerd. Wellicht "wacht het van hem meer mede- ad perking dan van president Johnson, och kunnen achter de schermen vor mingen gemaakt worden, zodat baks een gevechtspauze begint die k6ll 0nr uitbreiding vatbaar is en zin- °He besprekingen mogelyk zal ma- ^IXON is er niet in geslaagd demo craten in zijn kabinet op te ne ten. Dat ls een tegenvaller. Het stre- dat de betrokken partijen werkelijk een oplossing willen vinden voor het probleem. Plan-Allon In Israël is een plan gelanceerd om tot een vredesregeling te komen met Jordanië. Het plan is een idee van vice-premier Yigal Allon en behelst onder andere dat het grootste deel van de westelijke oever van de Jor- daan wordt gedemilitariseerd en weer onder Jordaans bestuur wordt geplaatst, terwijl Israël een smalle strook langs de Jordaan behoudt en daar nederzettingen sticht van pa ra-militaire eenheden. Dat de Jordaan de grens van Israël moet blijven en dat geen Arabische militairen ten westen van de Jordaan mogen worden gelegerd, staat voor de Israëliërs wel vast als een paal boven water. Is er een kans dat het plan door Jordanië wordt aanvaard? Volgens waarnemers in Jeruzalem zou een vredesregeling bemoeilijkt worden door het feit, dat Israël nederzettin gen sticht voordat een vredesverdrag is getekend. Maar volgens het blad Maariv zou minister van buiten landse zaken Eban, van mening zijn dat dit niet het geval is. Het gezaghebbende blad Yedio Aharonot heeft zich volledig achter het plan gesteld. Het blad noemt het een „concreet en realistisch plan- beter dan terugtrekking in paniek of annexatie van bezette gebieden". Dit is voor het eerst dat Israël een welomlijnd plan voor teruggave van veroverd gebied voorlegt ven naar nationale eenheid zal nu moeilijker tot resultaat leiden. Als er van samenwerking met name wat de buitenlandse politiek betreft iets terecht wil komen, zal zij gezocht moeten worden in het Congres, waar de democraten in de meerderheid zijn. Van het beleid van de nieuwe presi dent zal afhangen, in welke mate de democraten bereid zijn hem te steu nen. Immers mag worden aangeno men dat Nixon zelf de toon zal aan geven. Dit laatste valt vooral op te maken uit zijn keus voor het ministerie van buitenlandse zaken. Rogers is een man zonder ervaring, die weinig be kendheid geniet, met name buiten de VS. Nixon heeft meer naar mannen met bestuurservaring gezocht dan naar experts of uitgesproken politieke zwaargewichten. Mogelijk zal dit zijn verhouding tot het Congres gunstig beïnvloeden. Wat het buitenlandse defensiebeleid betreft zal NLxon aangewezen zijn op adviezen van mannen als Kissinger, wiens reputatie ook in Europa veel aandacht heeft getrokken. Het valt op, dat de leden van Nixons kabinet betrekkelijk jong zijn, maar dat geen enkele vrouw de eer te beurt is gevallen er deel van uit te maken. Daar is Nixon blijkbaar nog niet aan toe. Nixons kabinet. Voorste rij v.l.n.r.: Kennedy (financiën), Laird (defensie), Agnew (vice- president), Nixon, Volpe (trans port), May b (budget), Finch (gezondheid etc.). Achterste rij v.l.n.r.: Rogers (buitenlandse zaken), Blount (posterijen), Mitchell (justitie), Stans (han del), Romney (huisvesting), Hardin (landbouw), Shultz (werkgelegenheid) en Hickel (binnenlandse zaken). GRONINGEN Vanmorgen woedde een felle uitslaande brand na een ont ploffing in de magazijnen van de firma Kuipers en Jonkman in de A-Kerk straat, een groothandel in galanterieën, vuurwerk, huishoudelijke artikelen en hengelsportwaren. De brandweer rukte met groot ma terieel uit om het vuur, dat met vlam men van meer dan twaalf meter hoog zich een weg baande door de bedrijfs ruimten, te bestrijden. Twee personeelsleden raakten ge wond. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Frits van der Poel heeft een nieuwe baan aan vaard. Hij wordt parlementair ver slaggever bij Het Vrije Volk. Het is in Hilversum geen geheim dat de VARA een welwillend oog op hem heeft laten vallen. Maar Frits van der Poel verklaarde bij zijn ont slag zelf, dat hij zozeer „het gezicht van de KRO" mede heeft bepaald, dat het hem niet mogelijk is nu zo maar voor een andere omroep op het scherm te verschijnen. Wellicht is zijn nieuwe betrekking een stap in een bepaalde richting, zegt men in Hilversum. (Van een onzer redacteuren) NIXON is blijkbaar van plan, zijn eigen minister van bui tenlandse zaken te zijn. Een an dere uitleg kan bijna niet wor den gegeven aan de voorkeur die hij heeft voor zijn persoonlijke vriend William Pierce Rogers, een vroegere minister van justi tie. Rogers is buiten de Verenigde Staten vrijwel niet bekend en ook in eigen land weet onen weinig of niets over zijn kijk op de buiten- lanldse politiek. Hij is eerder een vertrouweling van Nixon, die op zijn beurt hoopt dat Rogers het ver trouwen van het in meerderheid de mocratisch Congres zal winnen. De reactie in diplomatieke krin gen is, dat Rogers in korte tijd heel wat moet leren, maar dat hij het voordeel heeft, de zaken onbevan gen te kunnen aanpakken tegen de achtergrond van grote ervaring in regeringszaken. De vriendschap tussen Nixon en Rogers ontstond in de Tweede We reldoorlog, toen beiden ln de ma rine dienden. Afgezien van de rol die hy in het kabinet van Eisen hower speelde in de beleidsvorming, is zijn enige actieve taak in de bui tenlandse politiek het lidmaatschap van de Amerikaanse VN-delegatie geweest. Dat was in 1965 en duurde slechts drie maanden. Rogers had kritiek op het anti semitisme in Rusland, viel de apart heidspolitiek van Zuid-Afrika aan en deed een beroep op de VN, actief deel te nemen aan het bestrijden van gebrek en onwetendheid in de on derontwikkelde landen. In andere kwesties werd zijn standpunt niet gevraagd. Laird Meivin Robert Laird is niet de man, die Nixon graag op defensie wilde hebben. De keus viel pas op hem, nadat anderen (onder wie een democraat) hadden laten afweten, naar verluidt omdat zy niet vol doende vrijheid van handelen zou den hebben. De 46-jarige Laird is al zestien jaar lid van het Congres, waar hij met name de laatste jaren veel er varing heeft opgedaan als lid van een budgetcommissie voor defensie. Nixon heeft hem dan ook voor namelijk gekozen, omdat hij geen onbekende is in militaire zaken en kan rekenen op de welwillendheid van het Congres, zoals ook met Ro gers het geval is. Aanvankelijk was Laird wat Viet nam betreft een voorstander van de „harde lijn". Hij was vóór verhevi ging van de bombardementen op Noord-Vietnam. Echter was hij ook een van de eersten die inzag, dat de strijd Amerika teveel ging kosten, zonder dat een oplossing in zicht kwam. Van die ti.id af beuleitte hij een snelle polit'eke regeling. Zoals be kend wil Nixon streven naar een akkoord door onderhandelingen of bij het uitblijven daarvan ont- amerikanisering van de strijd. Romney Een van de bekendste leden van Nixons kabinet is gouverneur George Romney van Michigan. Hij was aan vankelijk een der gegadigden voor de presidentiële kandidatuur. Toen bleek dat Nixon een geweldige voorsprong had opgebouwd,'trok hij zich uit de race terug. Rockefeller probeerde daarna vergeefs (omdat hij te laat begon) Nixon van de overwinning af te houden. De 61-jarige Romney, die er als re publikein liberale opvattingen op na houdt, heeft grote bestuurservaring. Onder zijn leiding kan veel tot stand worden gebracht op het gebied van huisvesting en stadsontwikkeling. Tij dens zijn verkiezingscampagne zei Romney ervan overtuigd te zijn, dat Amerika geconfronteerd kan worden met een revolutie, die Vietnam zal doen lijken op een kinderspelletje. John Volpe, zoon van Italiaanse Immigranten, is gouverneur van Mas sachusetts. Als minister van transport bevindt hij zich echter niet op onbe kend terrein. Eisenhower benoemde hem in 1957 tot eerste administrateur van de federale hoofdwegen tussen de verschillende staten. Een aantal „mailtrailers" wordt ^aan boord van de Koningin Juliana gereden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De PTT is ook in de ban van de container gekomen. De directie heeft uit voerige proeven genomen met diverse typen van containers en andere vlottere wijzen van post vervoer zowel in ons land, als naar Engeland en naar andere werelddelen. Dinsdag heeft men de nieuwe verzendmethoden ge demonstreerd. Wat de grote zee containers betreft, in de eerste helft van dit jaar werden 138 containers met post vanuit Rot terdam verzonden naar Amerika en Canada en kwamen er 118 te rug uit Amerika. Vanaf volgende week zal de post uit Canada ook regelrecht naar ons land komen (met een schip van de Fjell-Oranje lijn) en niet meer naar Engeland waardoor er waarschijnlijk twee dagen te win nen zijn. Via de haven worden ge middeld per maand 16000 zakken post naar overzeese bestemmingen verzonden en komen er tienduizend terug. Met de containers (ongeveer een container per dag) zijn dit jaar (tot november) 58000 zakken ont vangen en 70.000 verzonden. Het is niet alleen de snelheid ook de veiligheid van de post die de con tainer zo bruikbaar maakt. Er zijn geen beschadigingen bij het overla den per net in een schip en geen diefstal. INSTALLATIE Het districtspostkantoor in Rotter dam zal voor het laden en lossen van grote containers een speciale installa tie bouwen aan de zijde van het Delftseplein. De installatie kost twee ton, maar zal per jaar tussen de zestig a zeventig duizend gulden aan besparingen opleveren. Het is niet denkbeeldig dat Rotter dam, die niermee de eerste postcon- tainerstad in Europa wordt, een groot deel van de overzeese post uit heel West-Europa zal krijgen te verwer ken. Niet uitgesloten is dat de post hier in containers wordt verpakt. Het aantal landen waar binnenkort de post per container vandaan zal ko men zijn. behalve de USA en Cana da. ook Australië en waarschijnlijk zelfs Japan. MAILTRA1LER Een heel ander type container wordt gebruikt op de route Hoek van Holland. Dit is een proef van de Britse posterijen Vanuit de interna tionale treinen die in Hoek van Hol land aankomen wordt de post over geladen in zogenaamde „mailtrai- We weten het tenminste vroeg ge noeg. Geen vervoer op oudejaars avond na negen uur. In Den Haag na een uur 's nachts nog een tram of bus hier en daar, maar al te grote illusies om van het ene stadsdeel naar het andere te ko men moet men toch niet hebben. Om maar helemaal niet te spreken over interlokaal verkeer, wat in een om en ingebouwde stad als Den Haag voor menig familiebezoek noodzake lijk is. De hele slimmerds zullen nu reeds taxi's bespreken, gesteld dat dit doenlijk is. De overigen zullen de deken- en matrassen voorraad moe ten opmaken en een noodbeddensys- teem bedenken wat, gezien de be perkte gezinswoonruimte, een mooie puzzel voor de vrije dagen is. Dat het openbaar vervoer ons in de steek laat op die overschake lingsuren van het oude en nieuwe jaar is met het verstand wel te bere deneren. Zo tussen negen en twaalf zal er weinig animo op de passagiers huis laten gaan en om half een bij voorbeeld weer laten opkomen wordt ook een pijnlijke operatie. Geen vervoer dus. Glaasje op-laat je rijden. Maar iemand zal toch moeten chaufferen. Per familie zal er dus één sterke markt zijn; het personeel wil op de ze avond ook wel eens gezellig thuis zijn. De mensen om negen uur naar Lopen <eest gevonden moeten worden om de thuis-brengerij waar te nemen. Mensen, mensen wat wordt hei moeilijk om de goede voornemens voor het nieuwe jaar waar te ma ken! De particuliere vervoerders moeten er in ieder geval al enige uren vroeger mee beginnen. Het sneue vind ik, dat de oudsten er het meest van te lijden hebben. Menig grootouderlijk paar zal nu af zien van de klokslag van twaalf bij de kinderen. De suggestie, via de t.v. al gedaan, om maar in een hotel te gaan is nonsens, want hotels zijn er in de nieuwe wijken eenvoudig" niet. En als ze er wel waren zou de rekening op nieuwjaarsmorgen toch voor velen een al te kostbaar begin van het jaar worden. Het wordt: ieder in eigen hokje blijven of een grootscheepse buren hulp organiseren. Dat zou mooi zijn. Inventariseren, schuiven, uit logeren sturen en logé's nemen. Maar daar geloof ik zelf niet ln. Dus wordt het, voor wie toch buiten het eigen huis de jaarwisse ling wil beleven, heel gewoon lo pen... Nog een kleine drie weken om te trainen. Dat is de enige troost. Iers", containers van alluminium en gaas die op wielen staan en waarin honderd postzakken kunnen. Deze worden met een aantal tegelijk tnet behulp van een kleine tractor aan boord gereden van de veerboten en in Harwich er zo weer afgereden naar de trein voor verder vervoer. Tot voor kort gebeurde deze handeling met vier maal overladen en met de kans op beschadigingen. Ook is het nu mogelijk de post van treinen die tot vlak voor het vertrek van de boot arriveren nog naar En geland mee te geven wat anders niet meer mogelijk was. Het nieuwe sys teem zou kunnen worden verbeterd als de post onderweg in de treinen reeds per plaats kon worden gesor teerd en dan in kleine containers zo uit de trein naar de boot en onmid dellijk in Harwich weer op een trein gereden zou kunnen worden. Zo ver is men nog niet. In ons land wel. De posterijen heb ben een kleine container ontwikkeld voor ongeveer tien tot twaalf post zakken, waarvan de bedoeling is dat die regelrecht van postkantoor naar postkantoor wordt gebracht zonder dat de postzakken die in de container liggen behoeven te worden overgela den. De kleine rolcontainer (in lege staat via een bepaald systeem met een aantal tegelijk samengeschoven) kunnen per auto naar het verlaadsta- tion worden gebracht en daar met handkracht (of met een soort kleine dieplader met een aantal tegelijk) in de speciale posttreinen worden gere den waar ze worden vastgezet om bij aankomst weer per auto naar het kantoor van bestemming te worden gebracht. PROEVEN Een dergelijke verzending vergt nu nog zes handelingen (hoofdzakelijk mankracht). Met deze kleine contai ners zullen binnenkort proeven op grotere schaal worden gedaan. Het systeeïn vergt bijkomende voorzie ningen zoals de aanpassing van postrijtuigen, postauto's met hydrau lische laadkleppen, speciale perron wagens voor tussentransport en ver plaatsbare hefapparatuur. Het heeft naast een snellere post verwerking als voordelen minder overlast aan passagiers op perrons en vooral minder oponthoud van treinen door de PTT. Met mirider mensen Is een aldus beladen postrljtulg veel sneller gelost en geladen. Tenslotte is er nog een andere „containerproef" Die heeft slechts te maken met de extra drukke dagen rond kerst en jaarwisseling. In Den Haag, Voorburg en Rijswijk en Al phen a. d. Rijn zijn zowel bij verko pers van wenskaarten als op de post kantoren grote verzamelen veloppen gratis ter beschikking van het pu bliek gesteld. De bedoeling is dat men de te ver zenden kaarten in een groot aantal tegelijk zelf in die enveloppe (met kerstmotieven bedrukt) stopt en op de bus doet. Hierdoor kan op de postkantoren deze bijzondere stroom van post gemakkelijk gescheiden worden gehouden van de normale stroom wat de verzending van beide groepen ten goede komt. In feite dua hele kleine containertjes. PRAAG Uit ingelichte krin gen in Praag is gisteren verno men dat Alexander Dubcek als eerste partijsecretaris vervangen zal worden door de huidige pre mier Oldrych Cernik. Voor Dubcek zou een nieuwe, repre sentatieve post worden gecre- eerd: die van voorzitter van de communistische partij. De Krem- linleiders, die met deze eis op tafel waren gekomen tijdens de geheime conferentie in Kiev, willen op deze manier de macht van Dubcek kortwieken. In Kiev was men verder overeen gekomen dat de Slowaakse partijlei der, dr. Gustav Husak, aan het hoofd komt te staan van de nieuwe federale regering. Minister van buitenlandse zaken wordt naar verluidt, oud-pre mier Josef Lenart, eveneens een Slo- waak, die op het ogenblik secretaris van het centrale comité ls. Ook een andere Russische eis was ingewilligd: parlementsvoorzitter Smrkovsky, die behoort tot de uiterst liberale vleu gel, wordt in de nieuwe federale volksvertegenwoordiging vice-voor- zitter, terwijl ten niet nader genoem de Slowaak als voorzitter gaat optre den. Deze en andere mutaties in het Tsjechoslowaakse partij- en staatsap paraat, deels noodzakelijk geworden door de federalisering van het land, zouden voor eind februari worden aangebracht Tegenstand Over één Russische eis werd vol gens genoemde kringen geen over eenstemming bereikt: de Russen ver langden „in geval van een aanval" beschikbaarstelling van een half mil joen Tsjechoslowaakse militairen. Vooral president Svoboda had daar tegen bezwaar gemaakt. Zou China de aanvallende partij zijn dan zou den, zo was betoogd, in het geheel geen Tsjechoslowaakse eenheden worden aangeboden daar Praag een vriendschaps- en bijstandsverdrag met China heeft en „nog nooit ln de geschiedenis een verdrag geschonden heeft". Ingeval een ander conflict was Tsiechosiowakije bereid een '-wart miljoen man ter beschikking o stellen. Wat het uit de lucht nemen betreft van de illegale zender Vltava, die zich in Oost-Duitsland bevindt merkte de Russische partijleider Brzjnef tijdens de besprekingen op, dat dit een zaak was van Ulbricht. Toen hem gevraagd werd of hij daar toe geen verzoek tot Ulbricht kon richten had Brezjnef glimlachend ge antwoord: we zullen zien wat we kunnen doen. Pact van Warschau Op de conferentie is ook gesproken over vraagstukken die verband hou den met het Pact van Warschau. Zeer binnenkort zal een topbijeen komst van het bondgenootschap wor den gehouden De houding van het Pact ten opzichte van het reevnte Navo-besluit zal voornamelijk onder werp van gesprek zijn. Wanneer en waar de bijeenkomst zal worden ge houden is niet bekendgemaakt BONN Ook de Westduitsc rege ring staat zeer kritisch ten opzichte van de door dr. Mansholt ontvouwde plannen voor sanering van de Euro pese landbouw. Het zou volgens de Duitse minister van voedselvoorziening. Höcherl, juister zijn geweest indien dr. Mans- holt zijn plan pas had gepubliceerd nadat het diepgaand was bestudeerd door de Europese commissie. Het zal niet eenvoudig zijn in tien jaar tijd 2.5 miljoen arbeidsplaatsen in be paalde streken fe creëren. Voorts acht hij de voorgestelde prijsverlagingen niet geschikt om de produktie te be ïnvloeden. Eri de voorzitter van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, ir. Knottnerus, merkte gisteren ln een rede in Amsterdam op „dat we nog niet weten hoe het geld voor de aan gekondigde structuurmaatregelen bij elkaar moet komen. Natuurlijk zal er in gesneden en geknipt moeten worden. De grootte van de pensioe nen voor afvloeiende oudere boeren bijvoorbeeld, is wel genoemd, maar dat hangt toch nog in de lucht". De genoemde bedragen lijken trou wens meer op Sicilië dan op Neder land afgestemd: ze zijn lager dan men hier te lande van het Ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7