mém „Maak direct terugkeer mogelijk" Dr. ir. G. Hekstra morgen naar Java Prof. R. Braams: Maak studerenden studenten jjr i Contact geeft de strijd op Opvolger doii| Een woord voor vandaag Koningin Elizabeth synodelid Niemöller loopt uit synode weg Onderzoek wijst uit: religieuze crisis bij r.-fe. plattelanders SEROEPINfiSWÉRK Geertsema: Raad v. State verhuizen Koekoek veel was studenten te slim af Mazzi leest geen missens Begrafenis Bartl in stilte De psalmen zijn niet alleen geloofsliederen, maar ook liederen van verwachting. Neem psalm 1. Daar wordt gesproken over de gelovige mens en dan wordt gezegd: „Want hij is als een boom, geplant aan waterstromen, die vrucht geeft op zijn tijd" Een vruchtboom geeft vrucht op zijn tijd. Maar die hele periode voor het vrucht dragen is geen verloren tijd. De periode van verwachting is de periode van groei naar de vervulling. Soms onttrekt die groei zich aan ons oog. Soms ook barsten de knoppen los in weelderige bloei en roepen: .flier wordt de belofte openbaar". Dan weer vallen de bloem blaadjes af en moet je zoeken naar de tekenen. Zo is het ook in ieder mensenleven. De uiterlijke tekenen van geestelijke groei zijn steeds weer anders. Soms springen ze er uit. Soms zijn ze aan het oog onttrokken, maar de groei gaat door. Er is echter één voorwaarde: De boom mpet staan aan water stromen. Zo moeten wij leven in gemeenschap met de Heer, dicht bij Hem. Dan komt Hij in ons leven tot Zijn doel. Verwachten is ons uitstrekken naar Gods doel voor ons leven. Onze tijd komt op Zijn tijd. We lezen vandaag: Daniel 7 15-28. NI DONDERDAG 12 DECEMBER 196^ Niet blind staren op ,J)en Haag (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Gebouwen voor studentenhuisvesting moeten altijd In een gemeente worden neergezet. De gemeentelijke autoriteiten zouden bij het verlenen van hun vergunningen kunnen bedingen dat een deel van de woonruimte ten goede komt aan stu derenden van het hoger beroepson derwijs (h.t.s.'en, sociale academies enz.). Als de bedenking gemaakt wordt „maar dat zijn geen studen ten", dan is daar wel wat op te vin den. Men kan studerenden van het h.b.o. inschrijven bij een universiteit of hogeschool zonder hen collegegeld te laten betalen. Zij kunnen dan als „studenten" meeprofiteren van de voorzieningen die nu nog alleen voor (o.a.) de huisvesting van universl- teits- en hogeschoolstudenten worden getroffen. Deze redenering werd opgezet door prof. dr. R. Braams (biofysica. Utrecht), die gisteren op een congres van de Raad van Studerenden wees op mogelijkheden om het universitair onderwijs en het hoger beroepson derwijs dichter bij elkaar te brengen. Zijn suggestie dat de studerenden zich zouden moeten melden als stu dent werd door een andere inleider, EDINBURGH Koningin Eli zabeth neemt volgend jaar "mei deel aan de generale synode van de Kerk van Schotland. Daartoe hebben de Britse vor sten al sinds 1603 het recht, maar koningin Elizabeth zal de eerste zijn, (Se er gebruik van maakt. (Van onze kerkredactie) FRANKFURT Martin Niemöller Is demonstratief weggelopen uit de synode van de Evangelische Kerk van Hcssen-Nassau en heeft gezegd, dat men hem er voortaan nietmeer zien zal. De 76-jarige theoloog en oud-presi dent van deze kerk is het niet eens met het voorstel, het synoderegle- ment zo te veranderen dat de mode- ramenieden alleen nog vergaderingen van synodecommissies mogen bijwo nen als zij daartoe uitgenodigd wor den. Volgens Niemöller zijn dat parle mentaire regels, die in een synode niet gebruikt kunnen worden. In de kerk mag geen beperking zijn van de mogelijkheden om „elkaar op ons christen-zijn en onze plaats voor God aan te spreken". I 1 vK (Van een onzer medewerkers) ARNHEM Meer dan negen tig procent van de rooms-katho- lieke plattelandsbevolking gaat nog iedere zondag trouw naar de mis en 46 procent ook nog een keer extra in de week. Maar ach ter deze zichtbare trouw aan de gewoonte gaat een diepe reli gieuze crisis schuil. Dat is de voornaamste conclusie van een sociologische peiling onder rooms-katholieke boerengezinnen, waarvan het resultaat nu is versche nen onder de naam „Platteland en kerkvernieuwing". Het onderzoek werd uitgevoerd door leerlingen van seminaries in Driebergen en Warmond, die ieder zeventig mensen enquêteerden in hun omgeving, de Bollenstreek en het Utrechtse platteland dus. De leiding hadden ir. J. P. Groot socioloog aan de Wageningse landbouwhogeschool, dr. P. G. van Hooijdonk, thans verbonden aan het pastoraal instituut van de katholieke theologische hogescholen in Amster dam en Utrecht en mr. dr. C. Stra- ver, destijds medewerker van de Horstink. Het onderzoek geschiedde in opdracht van de aartsdiocesane boeren- en tuindersbond (ABTB). Al gaat de ontwikkeling wat trager dan in de stad, we mogen de agra riërs geen kerktype toedenken dat tot een voorbije tijd hoort De veranderin gen kenmerkten zich tot nu toe voor al als veranderingen in het kerkelijk levenspatroon. Ze grijpen evenwel diep in op het leven van de mensen. Nu de sociale ruimte, waarin men zich geborgen wist, niet meer de ver trouwde veiligheid biedt, is men zijn oriëntatievermogen kwijt Rozenhoedje, medaille en heiligen beeld zijn duidelijk op hun retour. Devotie maakt plaats voor bezinning. Er komt nadruk op persoonlijke ver antwoordelijkheid. De angst voor God wijkt voor de bezorgdheid om de medemens. Door de communica tiemiddelen ontstaan banden met an dersdenkenden. Opvallend is, dat 11 procent niet gelooft in een leven na de dood en 18 procent aarzelt. Het rapport legt nadruk op de noodzaak van deskundige begelei ding. Het wordt een kwalijke zaak genoemd, dat „kneusjes" en in de stad teleurgestelde priesters hun weg zoeken naar het platteland, waar zij denken, dat de zielzorg gemakke lijker is. Veel gehoord is de onge ruste kreet, dat mijnheer de pastoor het zelf ook niet meer weet... Het Dorp bij Arnhem heeft een bezinningscentrum gekregen. Het bevat twee zalen van elk onge veer 250 plaatsen, de een voor kerkdiensten en de andere voor culturele evenementen. Het ge bouw (kosten ruim zeven ton) werd tijdens de 24-nurs mara- ton aan Het Dorp toegezegd door de Lions International. Bij de inwijding overhandigde dokter A. Klapwijk (links) een oude sta tenbijbel aan een van de predi kanten. UTRECHT Contact, het or gaan ten dienste van de ontwik keling van het (vrijgemaakte) gereformeerde leven, gaat ver dwijnen. Het blad, waarin mr. W. van Zwieten de voornaamste rol sueelde, geeft de strijd op. Het ziet geen functie meer voor zichzelf. Naast de twee grote bladen „De Reformatie" en „Opbouw" was Con tact het kleine keffertje links van Opbouw. Het verzette zich vooral te gen de leer van de „doorgaande re formatie" die de (vrijgemaakte) Ge reformeerde Kerken steeds meer in het isolement bracht. Mr. Van Zwieten heeft zich al en kele jaren geleden aan de vrijge maakte kerk van Utrecht onttrokken, omdat hij zich niet kon verenigen met de gang van zaken. In de redac tie zaten nog steeds met de heer Van Zwieten, ds J F. van Hulsteijn uit Amsterdam en mr. dr. J. Meulink uit Enschede. In het nummer van vorige week zaterdag zegt de redactie in de huidi ge situatie geen functie meer te zien voor het blad. Het wordt echter uit gegeven door een persvereniging en die moet het besluit nemen om het op te heffen. Gaat de persvereniging daarmee akkoord dan zal het volgen de nummer het laatste zijn. NED. HERV. KERK Bedankt voor Middelburg (vac. L. Lingen - toez.): D. H. Bosma te Nij- verdal; voor Andel (N.B.): J. Noltes te Ridderkerk-Slikkerveer. GEREF. KERKEN Beroepen te Heemse (2e p.p.): H. Makkinga te Koudekerke a. d. Rijn. CHRIST. GEREF. KERKEN j Beroepen te Murmerwoude: P. v. Zonneveld te Papendrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sioux Center (U.S.A.): A Vergunst te Rotterdam-centrum. Bedankt voor Almelo en voor Woer den: J. C. Weststrate te Meliskerke; voor Scherpenisse: Chr. v. d. Poel te Yerseke. EVANG. LTJTH. KERK Beroepen te Den Haag (vac. mr. D. G. Hoevers): J. A. Roskam te Am sterdam. Bedankt voor Den Haag: dr. G. J. Lindeijer te Brussel. dr. R. R. Gras (researchbureau, Utrecht) „een aardig idee" genoemd. Het congres dat vandaag is voort gezet, hield zich bezig met de herstructurering van het hoger on derwijs. Prof. Braams betoogde dat er zonder geweldige wettelijke ver anderingen al heel wat gedaan kan worden. Hij toonde zich afkerig van een mastodontwet waarin het uni versitair onderwijs en het hoger be roepsonderwijs tezamen worden ge bracht. Als zo'n grote wet precieze voorschriften moet geven, werkt hij niet en als hij vaag blijft, kan men hem ook missen. Men moet zich niet blind staren op allerlei regelingen die in Den Haag gemaakt zouden moeten worden. Dr. Gras, voorstander van een nau wer verband tussen de twee onder wijsvormen, vroeg zich heel nuchter af wie er nu eigenlijk belang hebben bij die integratie. Het docerend personeel van de universiteitenheeft de handen overvol met de problemen van de universiteiten zelf. Men denkt eenvoudig niet aan het h.b.o. en als men zich eens gaat realiseren hoeveel mensen de universiteit met het hoger beroepsonderwijs in of bij huis zou halen, zal men er tégen zijn. Van de universitaire studenten heeft de grote meerderheid voor de studerenden ook geen interesse. Onder de vlag van de democratie hebben de toporganen van de studenten die interesse wel, maar elders gelooft men het wel. De docenten van het hoger be roepsonderwijs zullen enigszins be nauwd zijn voor integratie wat, gezien de universitaire neiging tot domineren, niet onbegrijpelijk is. De docenten zouden op de gezamenlijke lijst van docerenden ook onderaan komen te staan. Dat betekent een statusverlaging. De beweging zal dus van de studerenden zelf moeten ko men. Dr. Gras riep het congres op meer werk te maken van de publici teit voor het h.b.o. „Publiciteit heeft het effect dat je sterker lijkt dan je in wezen bent". (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De heer Geertsema (lib.) stelde gisteren in de Tweede Kamer voor het gebouw waar nu de Raad van State is gehuisvest, bij de Tweede Kamer te trekken. De Raad van State zou naar een andere plaats op het Binnenhof moeten verdwij nen. Hij vond dè accommodatie van het parlement beneden alle peil. Een ver gelijking met het buitenland durfde hij niet eens aan, wel gebruikte hij in dit verband het woord „mensonte rend". (Van onze kerkredactie) WAGENINGEN Morgen zal dr. ir. G. Hekstra uit Wagehin- gen met zijn gezin van Schiphol naar Indonesië vertrekken. In opdracht van de sectie Wereld- diaconaat van het Algemeen Dia conaal Bureau van de Gerefor meerde Kerken zal hij zich in Salatiga op Midden-Java bezig houden met het zoeken van een oplossing voor een aantal sociaal- agrarische problemen. De heer Hekstra is door het Alge meen Diaconaal Bureau uitgeleend aan een stichting van de Javaanse kerken, die zich bezighoudt met de ontwikkeling van de landbouw op Midden-Java. De stichting heeft een aantal con crete projecten en is voorts betrok ken bij pogingen om Javaanse boeren te bewegen zich op Zuid-Sumatra te vestigen. Op Midden-Java zijn name lijk tal van bedrijven te klein voor een redelijke opbrengst. Geboren De heer Hekstra is niet onbekend in Indonesië, al is hij er al jaren vandaan. Hij werd er in 1931 gebo ren. Toen hij veertien jaar was ver trok zijn vader, die werkzaam was bij het onderwijs, naar Nederland. In Leeuwarden genoot de heer Hekstra middelbaar onderwijs, daar- (Van onze correspondent) ARNHEM „Het is een kwa lijke uit de hand gelopen studen tenstunt, maar een strafbaar feit is het niet." Zo oordeelde giste ren voor de Arnhemse politie rechter de raadsman van de zes Nijmeegse studenten die op 12 september van dit jaar boeren leider Hendrik Koekoek „ont voerden" om hem in Nijmegen een spreekbeurt te laten vervul len. „De hele affaire getuigt van slechte smaak", vond politierechter mr. J. C. J. van Vucht. Hij veroordeelde de studenten tot ieder 150 gulden boete omdat ze de heer Koekoek tegen zijn wil in hun auto hadden gehouden. Hij achtte het niet bewezen dat ze de boerenleider van zijn vrijheid had den beroofd. Acht toffe eerstejaars waren er door de Intercorps disputaire raad uitgezocht om een flinke publiciteits stunt te organiseren; uit elke facul teit een. Op een feestavond in het Kolpinghuis zou de BP-fractieleider een politieke rede moeten nouden. „We zeggen dat we Utrechtse studen ten zijn die van allerlei bekende mensen een foto maken. Kardinaal Alfrink is al gekiekt en burgemeester De Ranitz van Utrecht ook. Om het echt te laten lijken kan hij bij het bord „Bennekom" gaan staan. Als hij dan eenmaal in de auto zit overreden we hem wel". Dat waren de plannen, keurig goedgekeurd door het bestuur van de raad. Maar de studenten hadden hui ten Koekoek gerekend. De hoogge plaatste boer wachtte helemaal niet Vier van de zes ontvoerders van boer Koekoek op hét verdachtenbankje gelaten af wat er met hem zou ge beuren, maar hij greep de chauffeur bij zijn keel. „We rekenden er op dat hij er de sport van zou inzien", zeiden de stu denten later. „Aan verzet hadden we niet gedacht. Voor ons was de aar digheid er af." Het busje kwam vierhonderd me ter na het bord tot stilstand en een van de ontvoerders stapte uit om de zijdeuren te openen. Met een zwaai vloog boer Koekoek over de leeggeko men zitting heen en struikelde in het gras. Met een lichte verwonding aan zijn been strompelde hij naar huis, ter wijl de eerstejaars de terugtocht aan vaardden. Om toch nog wat publici teit te oogsten belden ze in een paar plaatsen de politie op: straks wordt Koekoek ontvoerd. „Het was de bedoeling dat hij uit eindelijk vrijwillig meeging", zelden de ontvoerders, van wie er nog twee voor de kinderrechter moeten verschijnen omdat ze nog geen acht tien zijn. „Hij zou eervol zijn ontvan gen." Op de stoep van huize Koekoek aan de Bovenweg hadden ze een briefje achtergelaten waarop stond dat de boerenleider tegen midder nacht wel weer heelhuids terug zou zijn. „Als mevrouw Koekoek de poli tie zou hebben gewaarschuwd had den ze toch in de richting van Utrecht gezocht." „Van Dale" „Ze hebben de opzet gehad hem te ontvoeren," oordeelde officier van justitie mr. J. H. C. Pieters. „Hij zou van het begin af hebben geweigerd als het direkt was verteld. Dat brief je is nooit gevonden en zelfs al had de politie ze op de Waalbrug aange houden. dan zou de heer Koekoek al lang hebben toegestemd." „Van Dale zegt", aldus de officier, „een stunt is een bijzondere prestatie. Als ze dit als een prestatie zien kan je niet meer spreken van testimoni um intelligentise, maar alleen van testimonium paupertatis. Aan de vrijheid wordt zwaar ge tild," zo besloot hij. „Je moet rustig thuis kunnen zitten zonder het ge vaar te lopen door de bevliegingen van een ander zomaar te worden meegenomen". De eis luidde twee weken voorwaardelijk en honderd gulden boete. Raadsman mr. J. J. Terhegge dacht er anders over: „Ze wilden hem al leen eerlijk meenemen." Hij vond het evenwel psychologisch onjuist voor deze nogal ouderwetse stunt (Mies Bouwman is al eens ontvoerd) juist Koekoek uit te zoeken. „Bij Toon Hermans hadden ze meer kans ge had". Toch vond hij dat ze er in redelijk heid op mochten vertrouwen dat hun slachtoffer een ontvoering van drie honderd meter niet als wederrechte lijk zou ervaren, eezien het feil df hij de publiciteit niet schuwt. Mi vroeg vrijspraak. na studeerde hij aan de Landbouw hogeschool in Wageningen, waar hij later promoveerde. Bij de studie kreeg de tropische landbouw zijn speciale belangstelling. Dr. Hekstra heeft in de afgelopen jaren onder andere in Nieuw-Guinea gewerkt en hij was ook enige jaren verbonden aan het laboratorium voor bloembollenonderzoek in Lisse. Blake vraagt Israël (Van onze kerkredactie) GENÈVE De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. E. C. Blake, heeft de Israëlische rege ring dringend gevraagd, gevolg te ge ven aan het beroep van de Verenigde Naties, nog voor het begin van de koudste tijd van het jaar de terug keer mogelijk te maken van de Ara bische vluchtelingen. Ook heeft hij alle steun toegezegd aan de bemiddelingspogingen van Jarring. Ondanks alle inspanning van rege ringen, kerken en hulporganisaties verkeren de vluchtelingen ten oosten van de Jordaan nog steeds in grote nood. De beste oplossing is volgens de Wereldraad, dat zij naar hun ge boortegrond ten westen van de Jor daan terugkeren, nog voor het eind van het jaar. Aan de kerken vraagt de Wereld raad, hun regeringen aan te sporen tot grotere bijdragen voor het Pa lestijnse vluchtelingenwerk van de Verenigde Naties. Intussen laat de Wereldraad in Jordanië 1600 huizen voor vluchtelin gen bouwen. De eerste achthonderd zijn al gereed. De rest zal voor half januari klaar zijn. eer eide IDe heer Hekstra met zijn vrouw, n(d< mevrouw C. O. Hekstra-de Roos, erb, en hun drie kinderen Doeko (9), en Jelle (7) en dochter Joosje (3). er tadh e ai C7 p zo 'Tl UI FLORENCE In Florence liggerf.^be op het ogenblik twee registers vooByüe; handtekeningen. Het ene is besten om het aftreden van kardinaal Floi te, verzoeken. Zoals bekend heeft kardinaal pastoor don Mazzi uit armenwijk Isolotto op straat gezi omdat hij er revolutionaire denkbei den op na zou houden. prijj Het tweede register beoogt precii het tegenovergestelde, namelijk eerbied te betonen aan de kardinaajeer" Initiatiefnemer is don Luigi Stefanjeuuri een van de vier wereldgeestelijkeptte i van de totaal 520 in het aartsbisdoifm v Florence, die instemming met doet. beslissing van de kardinaal betuigen Don Stefani heeft steun gekregej van een rooms-katholieke anti-comL munistische beweging, die een aatfAN klacht heeft ingediend bij de officie ve' van justitie tegen de aanhangers va*' don Mazzi, omdat zij de kerk en kardinaal zouden hebben beledigd Inmiddels blijft het roerig in vroegere parochie van don Mazzi. parochianen hebben aan mgr. PanJ| rai, die als opvolger van don Mazzi f aangesteld dringend verzocht missen te lezen tot don Mazzi in eé is hersteld. Hij doet het niet, maa het heeft trouwens ook geen enke> zjn, want de. mensen blijven-weg i de kerk. Gisteren hebben meer dan hondt studenten gedemonstreerd voor paleis van de paus. Zij hieven borde en spandoeken omhoog waarop stonij „De Vaticaanstaat is in botsing het internationale kapitalisme" en letter van de wet dood. Het kanoniel recht heeft veel, veel slachtoffers. ,EID won de el i :h. V het :ht Daarvoor had de paus in een t< spraak tot priesters gezegd niet geloven „in de meestentijds ondei mijnende nieuwigheden die wordi voorgesteld". te bi BAZEL Karl Barth zal morgeferhei stilte worden begraven op histatei Hörnli-kerkhof. Zaterdag zal ee? stee openbare rouwdienst worden gehoip te den in de Münster-kathedraal. per maand O per kwartaal VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivitelt ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. IESIWL SCHJI inzenden aan Bureau van dit blad D hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2