Mansholt wil Europa weer roomboter leren eten [Meer kleine Indrijven moeten verdwijnen Margarine duurder Minder melkkoeien Meer rundvlees Ingrijpende landbouw EEG Sanering landbouw, vrijwillige zaak Klachten over chaos in Binnengasthuis JONGEN CHANTEERT BEJAARDE MAN DE DUIVEL OP DE HEUVELS Verouderde kerk Swieb ITJJT r) Het water weet i j i van njet$ sanering in Nederlandse expansie PHIN Bedreigde wereld 9 DINSDAG 10 DECEMBER 1968 N|IIW t>LAN VAIV MANSHOLT I J Sl AG V00R !JK landbouw 2S0SI.1KÜ Reeds op 25 oktober berichtte ons blad uitvoerig over het nieuwe plan-Manshoit voor de Europese landbouw. Zwartkruis secretaris van KVP-Kamerfractie DEN HAAG Tot algemeen se cretaris van de KVP-fractie in de Tweede Kaïner is benoemd mr. P. J. M. Zwartkruis te Amsterdam. Mr. Zwartkruis was tussen 1960 en 1966 werkzaam als hoofdambtenaar op het ministerie van financiën. Thans is hij als fiscaal en juridisch adviseur in dienst van een assurantiebedrijf in Amsterdam. Hij is onder meer bestuurslid van de KVP-kring Amsterdam en actief op onderwijsge bied. PRAAG De commissie voor grondwet van de Nationale Vengade- ring van Tsjechoslowakije heeft giste ren een regeringsontwerp goedgekeurd dat voorziet in de oprichting van een federale raad voor de pers en de voorlichting in het kader van de fede ralisering van het land. (Van een onzer redacteuren) BRUSSEL Dr. S. L. Mansholt, de Nederlandse vice-voorzitter van de Europese Commissie, legde vandaag zijn ingrijpende sane ringsplan voor de landbouw in de zes EEG-landen voor aan de Europese ministerraad. Dit plan voorziet ook in een drastische wijzi ging van de prijspolitiek in de zuivelsector om de grote over- produktie van boter tegen te gaan. De voorstellen zouden onder meer beogen: 1. een verlaging van de interventie prijs voor boter met 30 procent, nl. van 173.50 dollar tot 110 dollar per 100 kilogram. Dit houdt een aanzien lijke prijsdaling in voor de boer en als gevolg daarvan ook voor de con sument Deze verlaging van de prijs moet enerzijds leiden tot een drastische in- Structuurplan Mansholt: (Van onze soc.-econ. redactie) LUNTEREN De Europese Commissie heeft vandaag einde lijk het memorandum over de structuur van de Europese land bouw in de komende tien jaar aan de Europese ministerraad in Uitdaging J^E aanwezigheid van Amerikaanse oorlogsschepen in de Zwarte zee zou onopgemerkt zijn gebleven, als Moskou er niet zo ongewoon scherp op had gereageerd. Want het is be paald niet voor het eerst, dat VS- vlooteenheden deze grote zee zijn binnengevaren. De Amerikanen hebben zich geheel gehouden aan het uit 1936 daterende verdrag van Montreux. Zij hebben recht op doorvaart. Het enige wat men zich kan afvragen is, waarom zjj er juist nü gebruik van willen ma ken, nl. nog geen zes weken voor het vertrek van Johnson. Ongetwijfeld houdt de Amerikaanse actie verband met het steeds tal rijker worden van de Russische vloot- eenheden in het Middellandse zee gebied. Mogelijk wil Washington Moskou wijzen op de gevolgen, die de Russische aanwezigheid op vrijwel alle wereldzeeën kan hebben. De activiteiten van de Russen vervul len de westelijke mogendheden al enkele jaren met zorg. Zij leidden er steeds toe, dat in Navoverband spe ciale vlooteenheden werden gevormd om in de Atlantische oceaan en de Middellandse zee Russische oorlogs schepen in de gaten te houden. Moskou heeft de komst van de Ame rikaanse schepen een uitdaging ge noemd. We zien haar liever als een aansporing, niet naar een situatie te streven waarin derden de beide we reldmachten in een conflict kunnen meeslepen. Schijn JN het Nabije Oosten is de toestand nog altijd explosief, ook al klin ken de jongste Egyptische toezeggin gen wat geruststellender. Nog steeds echter kan schijn hier werkelijkheid bedriegen. Leest men de toezeggingen van Cairo goed, dan ziet men opnieuw, dat pre sident Nasser slechts wil instemmen met terugkeer naar de toestand zoals die was vóór de juni-oorlog van vorig jaar. Tegenover terugtrekking van de Israëlische troepen stelt hij slechts vage beloften, die tegemoetkomen aan de wensen van Israël, maar die dit land geen enkele garantie voor zijn veiligheid bieden. Zolang de Arabische landen niet van plan zijn vrede met Israël te sluiten, «al de spanning in het Nabije Oosten voortduren, en zelfs toenemen naar mate in die landen de tegenstellingen fro ter worden. Brussel aangeboden. De moeilijk heden met de Franse franc en bezwaren van leden van de Euro pese Commissie tegen onderdelen van het ontwerp-nota van de heer Mansholt hebben de indie ning aanzienlijk vertraagd. In tegenstelling tot andersluidende berichten zal de sanering van de landbouw in de komende tien jaar een zuiver vrijwillig karakter dragen en zal niemand gedwongen worden zijn bedrijf te sluiten. De trage gang van zaken in Brussel is er oorzaak van geworden, dat de CBTB-conferentie in Lunteren giste ren min of meer in duigen viel. Mr. Craps, hoofd van de afdeling struc tuurvraagstukken van de Europese Commissie in Brussel, een van dr. Mansholt's naaste medewerkers, was als spreker uitgenodigd. Op het laatste moment liet hij het af weten, omdat het memorandum nog niet of ficieel was gepubliceerd. Ir. T. T. Wind, secretaris van de CBTB, heeft toen een knappe samenvatting gege ven van al het nieuws, dat al is uit gelekt van de nota. Als het grootste gevaar van het plan-Mansholt zag de heer Wind het ondergaan van de nota in een oever loos debat in de raad van ministers. Grotere bedrijven Belangrijke opmerkingen van de heer Wind waren: Er komt geen subsidie bij aankoop van grond; de voorkeur gaat uit naar pacht met het oog op financieringsregelingen. De pachtduur zou 15 jaar moeten wor den. Voor landbouwgronden komt evenmin een prijsbeheersing, omdat deze het prijsbeeld te veel zou ver valsen. De afvloeiing uit de land bouw moet bevorderd worden via omscholing, scheppen van ander werk, uitkoop enz. Het nevenberoep, dat vooral in andere landen veel voorkomt, zal noch bevorderd noch belemmerd worden. De bedrijven moeten groter wor- deb (80 tot 120 ha voor de akker bouw; 40 tot 60 koeien voor de vee houderij). Van de 56 miljoen Europese boeren zitten 60 pet. op bedrijven van minder dan 10 ha. Ongeveer 6 pet. of 4*lt miljoen ha cultuurgrond zou uit de produktie genomen moeten worden en bebost of voor andere doeleinden bestemd worden. Per jaar is dit 0,6 pet. Voor Nederland be droeg dit percentage al 0.4. De heer Mansholt staan ook sa men werkingsbedrij ven (unités) voor ogen, waarbij een groot aantal boe ren op één groot bedrijf samenwerkt. Iedere boer krijgt dan een bepaald deel van het werk. Een twee mans-bedrijf zou een minimumbe- drijf worden De heer Wind vroeg zich echter af. waarom er ook in de toekomst niet goed renderende éénmansbedrijven kunnen blijven. Het grote doel is: per bedrijf meer en goedkopere produktie maar in to taal minder produktie Protest na vrijspraak van nazi-rechter BERLIJN Een rechter van een volksrechtbank in de nazi-tijd, Rhese. is gisteren door een rechtbank in West-Berlijn vrijgesproken. Hij werd beschuldigd van medewerking aan het vellen van doodvonnissen, waarvan er enkele zijn voltrokken. Na de uitspraak brak in de zaal een storm van protesten los. Bij het verlaten van de beklaagdenbank werd Rhese door iemand in het ge zicht geslagen. Het openbaar ministe rie zal in beroep gaan tegen de uitspraak. krimping van de boterproduktie en anderzijds tot een aanzienlijke stij ging van het verbruik. 2. een verhoging van de interventie prijs van en de subsidies voor melk poeder met 75 procent. Deze maat regelen moeten worden gezien als een compensatie voor de boeren, ter wijl zij tevens een gewenste produk- ties tij ging van melkpoeder in de hand kunnen werken. (Melkpoeder is o.m. geschikt voor de voeding van mest- kalveren.) 3. een belasting op de grondstoffen voor de produktie van margarine van ca. 215 gulden per ton. Gevolg: hogere prijzen, waardoor tevens het verbruik van margarine wordt afgeremd en het voor veel consumenten gemakkelijker zal worden op boter „over te stap pen". De margarinebelasting is ook be deeld om de aanzienlijk hogere kos ten, die uit de prijswijzigingen in de zuivelsector zouden voortvloeien (naar raming ca 2 miljard gulden) te be strijden. Deze kosten komen ten laste van het gemeenschappelijk landbouw fonds van de EEG. Per 1 april Het is de bedoeling van dr. Mans holt deze enorme prijsverschuiving te realiseren op 1 april volgend jaar. Op die datum begint het nieuwe Europese „zuiveljaar". De zuivelplannen maken deel uit van het grote saneringsplan voor de Europese landbouw, waarover onze bladen reeds 25 oktober uitvoerige informatie konden verschaffen, hoe wel ook hierover tot dusver officieel zorgvuldig geheimhouding werd be waard. Ir. T. T. Wind, secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond, heeft gisteren op een studieconferen tie van de CBTB in Lunteren (in overeenstemming met hetgeen wy in oktober meldden) meegedeeld, dat dit saneringsplan o.m. een vermindering met drie miljoen melkkoeien beoogt in drie jaar en wel door het invoeren van afslachtpremies. De melkproduktie zal daardoor met Dr. Sico Mansholt, ondervoor zitter van de Europese Commis sie, in gesprek met de Neder landse minister van landbouw Lardinois op de Brusselse con ferentie, waar het nieuwe plan voor de Europese landbouw aan de orde komt. 10 procent of 7,5 miljard liter per jaar teruglopen, eveneens een aan merkelijke bijdrage aan de oplossing van het immense vraagstuk van de boteroverschotten. Volgens ir. Wind is hiervan ook een prijsstijging voor kaas te verwachten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Zieken kre gen lang geen ontbijt, patiënten met puswonden mochten fruit persen van medepatiënten, klei ne kinderen worden naast ster vende bejaarden gelegd, patiën ten kregen vijf weken lang geen schone kussenslopen, en er is maar één (vies) toilet voor veer tig zieken. Deze klachten uiten twee patiënten in een rapport over „wantoestanden op hygiënisch gebied in het Amster damse Binnengasthuis". Het rapport I is gepubliceerd in het blad van de gemeente-universiteit Folio Civitatis. Dit rapport is de basis voor het gesprek op een forumbijeenkomst die de commissie gezondheidszorg van de Civitas (overkoepeling van universi teitsverenigingen) donderdag houdt. De geneesheer-directeur van het gewraakte Binnengasthuis, dr. B. G. Godfried, zei vanmorgen op de hoogte te zijn van de publikatie in het uni versiteitsblad. Het was hem echter op dit moment onmogelijk de juistheid van de klachten na te gaan. „De meeste klachten dateren van een half tot twee jaar geleden en dat maakt het moeilijk ze te controleren. De klachten hebben mij nooit persoonlijk bereikt, ik weet dus ook niet welke UTRECHT De 21-jarige werkloze magazijnbediende De K. heeft bekend de bejaarde horlogemaker S. uit Utrecht vrij dag tot tweemaal toe te hebben gechanteerd. S., die ondanks zijn 73 jaren nog horloges repareert en af en toe gou den ringen verkoopt, kreeg die mid dag De K in zijn werk- plaats-aan-huis. De jongeman vroeg of hij trouwringen kon kopen, maar omdat S. maar enkele exemplaren in huis had, vertrok de veel eisende De K. al spoedig. gevallen het betreft. Navraag bij ver pleegsters heeft nog niets opgeleverd. Wanneer men niet met concrete ge gevens komt, zijn dit geen klachten, maar verdachtmakingen." De directeur gaf toe, dat het Bin nengasthuis een oud ziekenhuis is met gebreken. „Dat weet iedereen. Het is de bedoeling, dat het binnen een jaar of zeven verdwijnt." Dr. Godfried is van plan donderdag aanwezig te zijn op de forumbijeen komst. „Ik hoop, dat men daar wat concreter voor de dag komt." Even later werd er gebeld, maar toen S. naar de deur ging, bleek dat er niemand was. Wel lag er een brief in de brievenbus waarin werd gezegd dat de man om vijf uur een envelop pe met ƒ500 moest deponeren bij een keetwagen, ergens in Utrecht Als S. de opdracht negeerde, zou het spoe dig met hem zijn gedaan. Route De politie hield een oogje in het zeil toen S. naar de bewuste plek ging, waar hij echter te laat aan kwam. Bij zijn terugkeer in de zaak vond S. een tweede brief waarin hem te verstaan werd gegeven, dat hij een uur later het geld moest komen bren gen. Bij die brief zat een tekening van de route die S. moest lopen. Zou S. niet komen dan „zou het binnen 24 uur met hem bekeken zijn". Weer ging de politie mee. Korte tijd later arriveerde een jongeman, die zich nogal schuw gedroeg. Hij keek de politieman-in-burger een paar keer aan, liep langs de plek waar de enveloppe moest liggen en wandelde, af en toe omkijkend, door. De politie volgde hem naar zijn hui» en 's avonds wist men hem in te re kenen. Thuis vond de politie een derde briefje. Daarin werd gezegd dat het bekend was dat hij de politie had ingelicht, maar dat hem nog „een laatste kans werd gegeven." Na „De Maan en het Vuur" is nu in de serie Literair Paspoort van de Bezige Bij „De Duivel op de Heuvels" van de veelzijdige Turijnse schrijver Cesare Pavese verschenen. Het is een deel van de romantriptiek, die in 1949 werd bekroond met de Premio Strega. Helaas maak te Pavese, een jaar nadat hij eindelijk roem had verwor ven, op 42-jarige leeftijd een eind aan zijn leven. Zijn „Duivel op de heuvels" is één en al vraagstelling: vra gen naar het hoe en waarom van de dingen, ingevat in ge beurtenissen, die rijpen tot een climax. Uit deze climax worden weer andere gebeur tenissen geboren, zodat de cirkelgang zich eindeloos voortzet en het einde van het boek een intermezzo lijkt tot het moment waarop de draad weer zal worden opgenomen. De roman gaat over drie jonge mannen, die zich tijdens een voortdurend vraag- en antwoordspel verplaatsen van de stad naar het platteland en van daar naar een eenzaam landhuis. Cesare laat door de- zé veranderende situering de omgeving een sterke invloed uitoefenen op hun houding In de Fibulareeks versche nen Het Nederlandse aandeel in de slavenhandel en Neder landse expansie in Latijns Amerika. A. van Dantzig schreef een boeiend overzicht van de Ne derlandse bemoeienissen met de slavenhandel, niet zo'n beste periode in onze geschie denis. Zonder gewetensbe zwaren hebben onze voorou ders meegewerkt aan de on dergang van miljoenen mensen. Het boekje geeft een scherp beeld van een donkere tijd. Auteur van het andere boekje is dr. C. M. Schuiten, die veel vertelt over een wei nig bekende tijd. Nederland heeft het van 1624 tot 1654 voor het zeggen gehad in Brazilië. Wat daar gebeurde komt duidelijk naar voren in het uitstekend geïllustreerde boekje (104 en 144 bl.. f 6.90) t.a.v. fundamentele vragen over leven, geboorte en dood. Toch staan de hoofdperso nen buiten de eigenlijke ge beurtenissen. Zij observeren en filosoferen, maar nemen niet deel. Deze houding wordt vooral getoond door de lichte lijk ironische en onverschilli ge Pieretto. Deze weet de anderen, snel tot kalmte te brengen, wanneer zij emotio neel geraakt worden door de problemen van de decadente Poli en zijn vrouw Gabriella in hun landhuis, ergens op de top van de heuvels. Daar, waar de duivel woont; in dit geval het ongeluk en de eenzaam heid van Poli en Gabriella. In zekere zin leiden de fi guren een vegetatief bestaan: lichaam en geest functione ren, maar men weigert aan het leven deel te nemen. De meest levende passages zijn de momenten die zij op het platteland doorbrengen: zon nebadend op de warme aarde, daar waar de druiven groei en. Beschouwing en aandacht zijn dus beide aanwezig, maar alleen in theoretische zin; zo dra de fïguren daadwerkelijk bij het een of ander worden betrokken, laten zij een scherm neer tussen henzelf en de anderen. „De Duivel op de Heuvels" is dus een voortdurend nade ren tot en dan weer afstand nemen van de feiten. Een ro man die men aandachtig en als het ware zintuigelijk moet lezen en waarin men geen antwoord op de opgeworpen vragen hoeft te verwachten. (Uitgave De Bezige Bij, 174 blz., prijs 12,50.) „Moeder ik klaag u aan", Hij eindigt met de woor- noemde ds. H. J. Hegger. de den: „Ik kan niet langer meer ex-priester, zijn boek over de voor mijn bisschop staan en Rooms-Katholieke Kerk. Dat met een schuw lachje instem- wekte toen een heleboel mend knükken, als ik weet. opschudding. In Amerika dat het verkeerd is wat hij verscheen dit jaar een boek zegt. Ik kan niet langer meer dat evenveel opschudding ver- het hoofd buigen voor een wekte. pastoor, wanneer ik weet dat Het is een soortgelijk boek, ziin stemming de gang van getiteld: „Kijk op een verou- zaken in zijn parochie be- derde kerk". Maar dit maal paalt. werd het geschreven door een Ik kan niet langer meer priester die zijn kerk niet zwijgend de karikatuur ac- wilde verlaten. Het oordeel is cepteren die een onoprechte echter niet minder scherp. theologie van de eenvoudige en argeloze mensen heeft ge maakt. Ook wil ik die kerk niet verlaten, zelfs als zij dat van mij eist, want het is mijn Kavanaugh houdt in 214 Couperes romans beleven nog geen halve eeuw na zijn dood oaRjna-s de kerk een spiegel opnieuw een bloeiperiode. Een gedeelte van zijn werk blijkt voor voor Het js een jn de de huidige generatie nog springlevend te zijn. „Ven oude mensen, plaats moms-ka- de dingen die voorbij gaan is volgens velen het meest volmaakte tholieken Als protestanten van el zijn romans: het verhaal van een familie, waarvan vier gene- het ]ezen' doen ze er goed aan raties gebukt gaan onder de obsessie van een misdrijf In het ver- leden. Uitgeverij Van Veen heeft deze roman' en een aantal andere van Coupures uitgebracht In een zeer verzorgde luxe editie. (L. J. Veen's Uitgevers Maatschappij NV Amsterdam. 253 bl. f 14,50.) Een goed idee van Gebr. Zomer en Kcu- ning een boekje uit te geven met een deel van de avonturen van de populaire tv-fi- guur Swiebertje, die by alle kinderen ge liefd is. Zyn beleve nissen met Bromsnor. Saartje en de burge meester zijn span nend, ontwapenend en amusant voor de kleintjes. John Uit den Bo gaard verzamelde de verhalen, die worden opgefleurd met vele foto's in kleur en zwart-wit (48 blz., 3,90). Phin van Wladimir Nabo kov is een vermakelijk boek over een individualist. Tever geefs probeert een Russische immigrant zich aan te passen aan de gestroomlijnde Ameri kaanse samenleving. Met zijn instelling de Tsjechoviaanse melancholie van het Rusland rond de eeuwwisseling komt hij telkens in botsing met de za kelijke opvatting in de nieu we wereld (ABC-boeken. Amsterdam .19? blz ƒ7.90). Met de effectieve methoden waarover de moderne natuur bescherming vandaag de dag beschikt is het mogelijk dat een groot deel van de met ondergang bedreigde dieren wereld gered kan worden. Dat is de conclusie van dr. Vinzenz Ziswiler in zijn boek „Bedreigde wereld", waarin hij het voortbestaan en het uitsterven van dieren behan delt. Ziswiler geeft een opsom ming van de tientallen diersoorten die de laatste paar eeuwen als gevolg van menselijke fouten van de aardbodem verdwenen. Hij beschrijft de oorzaken daarvan en tevens de moge lijkheden die ons resten om de honderden met ondergang bedreigde soorten, te behou den. Ziswilers boek is een con frontatie met een tragische affaire. Mogelijk dat zijn werk ertoe bijdraagt dat er nog meer op dit gebied wordt gedaan. „Bedreigde wereld" is in de serie „Mens en dier" uitgege ven door het Wereldvenster te Baarn, samen met het We reld Natuur Fonds. Het boek is voorzien van vele foto's en tekeningen (152 blz ƒ11.90) zich af te vragen of het niet tijd wordt dat hun eigen kerk ook zichzelf zo de spiegel voorhoudt De uitgave van dit boek werd verzorgd door H. Nelis- sen te Bilthoven. De vertaling van A. Frans Lenders verdient veel lof. Cleopatra Hoofdfiguur van Held van In Hrl wattr van zijn dromen, door Harry niete„ voert Johan Fabricius Mark Petralus, .s een in de ee„ slel mepspn tonele achterbuurten van Chicago dle =en ka. wonende Griek, die de kost roertjes van Mn Amstór. voor rijn gezin verdient met damse winkelierster. Ze vat- zwendelen, kaartspelen en ten, de een meer dan de an- gokken, omdat al zijn norma- (jer, liefde voor elkaar op en le bezigheden mislukken. Dat iaten dat In meer dan één op- de tegenslagen in zijn armoe- zicht blijken. Loetje een aan neringdoenden. Arabieren en dige leven hem niet van ziin lager wal geraakte vrouw, Grieken Hii verlooft zich met stuk brengen. tracht de poseert graag voor Stan, die Joodse meisie Dinah. In schrijver aan te tonen in nog- graficus is. Ze wordt na korte ^eze outers* wereld waar de al onecht aandoende literaire tijd echter de deur gewezen mensen op wonderlijke ma- Jiolo... /U XT.l.'o.» Diltkn In Het erf te Cleopatra, van Fausta Cialente gaat Marco, wiens vader gestorven is, op weg naar het gehucht Cleopa tra in de buurt van Alexan- drië. Hier woont zijn moeder op een erf van kleine Joodse dialogen. (H. Nelissen, Biltho ven. 192 bl. 7.90). OECUMENISCHE LIEDEREN Jaloerse Hein blijkt een met elkaar' verbonden lijirïiT het water Ie'hebben ,Hn- ontstaan voortdurend gegooid. Pas na lang speuren soannineen Marco verlaat wordt de toedracht wat dul- deze benauwde samenleving delijkei Het boek heeft de lr dezelfde armoede waarin spanning van een thriller hii '™arn vluchtend voor meent de uitgever Dat mag "chzelf een onzekere toe waar zijn. maar onze waarde- l'omst tegemoet Vertaling: J. Verhaart-Bodderii (Kruse- TVn Hasv ?08 hl Wip is Mnplp? Wie is Nnële?. van Domlni- Niële. que Saint-Alban. opge- ring is niet navenant. (H. P Nieuw lied voor de Heer is Leopolds Uitgeversmaatschap- een oecumenische bundel met pij. Den Haag 157 bl. ƒ6.901 tekster en muziek van 84 nieuwe liederen. De reacties l/i.- J - „L I uit de praktijk van het inter- flGGrUfigKSn kerkelijk recreatiewerk heb- U V^r\V,ll ben al bewezen dat er naast Twee juweeltjes van boe- groene, blauwe en rode boek- ken voor kinderen rond vijf eroeid^in beschermde omge- jes nog voldoende toepas- jaar. Verhalen gebreid rond ving. verloofd, hoort op haar singsmogelijkheden zijn vooreen aantal voortreffelijke 21ste jaar dat haar ouders niet deze donkerrode uitgave kleurenprenten. Het zijn Tho- haar xhte ouders zijn. Na Bestemd voor allerlei samen- mas en zijn voetbalvaders iane speurer blijkt zij de komster van jonge en oude (door Clemens Parma en be- dochter van een schatrijke mensen die een nieuw lied werkt door Jan Cottaar) en ^riek Roeiend wordt weerge- willen zingen (NV Gooi en Peter en de torenklok (ook ^even hoe zii dit alles ver- Sticht Hilversum/ en de Bij- van Clemens Parma). Beide werkt Vertaling: Pieter Beek bel kioskvereniging. 120 blz boeken zijn uitgegeven door 'Arbo Amsterdam 344 bl '2 50) MUeh Pn Van Ditmar ft on*

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9