Jk vied het heerlijk deze rol te spelen" Nabij Registeraccountants contra wetsontwerp Kerstnummer dit keer gewijd aan liet museum Glansrol voor Carry Tefsen in musical De man van La Mancha VS-politiek in je Oosten evenwichtiger' VADER BELDE EERST OP .Zoon van Daf-directeur' kreeg geld van dealers Zaalhandbalteam >vas te zwak Tien mille gestolen uit postkantoor Trein botst op rangeerdeel: drie gewonden Ex-SS'ers van operatie 10059 voor rechtbank Nieuw verbond Daily Mirror valt Wilson af Oranje-dames op verlies 7 DINSDAG 10 DECEMBER 1968 (door DICK RINGLEVER) AMSTERDAM De 6torm over „De man van La Man cha" i6 geluwd. Sinds Anke Brokstra vorige week van de rech ter ongelijk kreeg en haar stand-in Carry Tefsen in de schoenen van Dulcinea mocht gaan staan, worden de repetities weer normaal voortgezet. Elke dag zes uur lang, want 23 december moet de musical in Amsterdams Carré in première en dat be tekent voor acteurs en actrices, dat geen minuut verloren mag gaan. Van alle medewerkenden xiet Car ry Tefsen, 30-jarige Amsterdamse, die première met de meeste spanning te gemoet. „Ik vind het heerlijk deze rol te hebben gekregen", zegt ze tijdens een half uurtje vrijaf tussen twee re petities in Artis. „Dit had ik niet ver wacht. Weliswaar was ik stand-in voor Anke Brokstra, maar mijn eigen rol was toch die van Antonia, een veel minder belangrijke figuur dan die van Dulcinea. Ik beschouw het als een geweldige eer samen te mo gen spelen met acteurs als Guus Her- mus (Don Quichot) en Lex Goudsmit (Sancho Panza)." Zwaar Een zware opgaaf? „Natuurlijk wèl, het is een rol die alles van je vraagt. Hij bestaat voor een derde uit zingen, voor een derde uit acteren en voor een derde uit bewegen. Na elke repeti tie ben je doodop. Datzelfde geldt voor Guus en Lex. Maar het is pret tig samenwerken." Nerveus is Carry Tefsen niet. Ze heeft al meer op de planken gestaan, al was het tot nu toe dan in kleinere rollen. In Anatevka speelde zij From- me Sara, twee jaar lang werkte ze in het cabaret van Wim Kan en ook in het cabaret van Jaap van de Merwe heeft zij gezeten. Voorts heeft zij ja renlang gedanst o.m. bij Riek Jans sen. Van al deze rollen wordt die van Dulcinea haar belangrijkste. Zijzelf beschouwt hem als dè grote kans. Oefenen Carry (klein, frele, piekerig blond haar, blauwe spijkerbroek): „het nieuws kwam voor mij volkomen uit de lucht vallen. Ik heb even perplex gestaan. Maar toen ben ik ook direct Scranton voorspelt: JERUZALEM De nieuwe Ameri kaanse regering zal een evenwichti ger politiek voeren ten aanzien van het Nabije Oosten, zei William Scranton, de speciale afgezant van de toekomstige president, Richard Nixon, tijdens zijn reis door het Na bije Oosten. De VS moeten rekening houden met de belangen van alle landen in het gebied en niet uitsluitend van die van een land. Scranton vertelde dat de Jordaanse leiders hem niet precies hadden gezegd hoe zij hun conflict met Israël tot een oplossing zouden willen brengen, maar Scranton had wel de indruk dat zij redelijk zijn in hun opvattingen. In Beiroet had de afgezant al met Palestijnse vertegenwoordigers gesproken en hij hoopte er in Israël ook enkele te ontmoeten. Scranton zei tenslotte e=* op een persconferentie in het door Israël be zette deel van Jordanië dat hij op grond van wat hij tot nu toe had gehoord zich nog geen duidelijk beeld had gevormd van een moge lijke oplossing van de crisis. hard aan het werk gegaan. Ik wist wel iets van de rol af, maar ik had hem toch lang niet vast in het hoofd. Nu gaat het al een beetje, maar er moet nog veel gerepeteerd worden". - Haar vijfjarig dochtertje steekt even het hoofd om Je deur van het repeti tielokaal. Carry (bezorgd)„heb je nu je melk en je brood al gehaald, ga gauw even eten". Ze vervolgt: „Ja, de musical kende ik al. In m'n vorige vakantie nadat Anatevka was afgelo pen, heb ik hem in Londen gezien. Een prachtig stuk. In Berlijn heb ik alleen even de sfeer kunnen proeven. We zijn er toen met z'n allen naar toe geweest om foto's te laten nemen. Dat kon hier niet omdat we nog geen kostuums en decors hadden." Waardeloos Persman Bob van Dam van produ cer Paul Kijzer vult over die foto's aan: „dat is nog een ellende geweest. De hele troupe moest naar Berlijn omdat daar de kostuums en de decors waren. De kleurenfoto's waren be stemd voor de geïllustreerde bladen. En natuurlijk stond daar Anke Brok stra nog als Dulcinea op". „Vrijwel al die foto's zijn waarde loos geworden. Zeventig procent heb ben we er van kunnen weggooien. Hetzelfde was het geval met de affi ches. De eerste oplage was al hele maal klaar met Anke Brokstra vet gedrukt en Carry Tefsen klein. Nog net op tijd hebben we over de naam van Anke zwarte strips kunnen plak ken. Pas met de tweede oplage kan de fout worden hersteld. Daarbij kwam, dat ook het pro gramma moest worden gewijzigd. Weliswaar waren de boekjes nog niet gebonden, maar we hebben wel de vellen met naam en foto's van Anke Brokstra eruit moeten halen. Dat al les heeft ons duizenden guldens ge kost, een bedrag dat nog eens boven op de vijf ton andere voorbereidings- kosten kwam." V erontwaardiging Maar ook die problemen zijn nu voorbij, al zijn acteurs en actrices nog wel verontwaardigd over de uitspraken, waarmee Anke Brokstra's advocaat Guus Hermus belastte. „Er is geen sprake van, dat hij Anke eruit zou hebben gewerkt. Je moet Guus kennen om te weten, dat dat onmogelijk is. Hij is de bescheiden heid zelve. Hij heeft, integendeel, nog alles gedaan om Anke te handhaven. Maar het ging gewoon niet." Voor Anke kwam Carry, in deze weken troetelkind van de troupe. Want er is maar één griepje nodig om de hele voorbe- Carry Tefsen samen met Lex Goudsmit (Sancho Panza) tijdens de repetitie. reiding in de war te sturen. En zo'n spaak in het wiel kunnen producer Paul Kijzer en regis seur Richard Alting er niet meer bij hebben. Wil men met „De mail van La Mancha" althans eenzelfde succes hebben als in Wenen en Berlijn. (Van onze correspondent) VENLO De 26-jarige Venlonaar Johan G. H. W. is gisteren in Lyon gearresteerd wegens oplichting. Hij heeft zich in zes plaatsen in Zuid- Frankrijk uitgegeven als de zoon van de president-direkteur van de Nederlandse Daf-fabrieken. In Lyon, Perpignan, Nice en Mar seilles zou de Venlonaar Daf-dea- lers hebben opgebeld met de me dedeling dat men sprak met de president-direkteur van de Daf. De direkteur deelde dan mee dat zijn zoon in Zuid-Frankrijk ver toefde en met financiële moeilijk heden kampte. Vervolgens ver zocht hii de dealers of ze zo goed wilde zijn de zoon eventjes wat geld te willen voorschieten. Enkele uren later meldde zoon-lief zich prompt. De dealer ontving hem met de eerbied, die de zoon (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het Nederlands Instituut van Registeraccoun tants heeft ernstige bezwaren tegen het onlangs bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp inzake accountants voor het midden- en kleinbedrijf. Deze zogenaamde accountants hebben minder bevoegdheden dan de registeraccountants, die ook aan hogere eisen moeten voldoen. De registeraccountants hebben een controlerende functie terwijl de ac countants mkb meer administratieve werkzaamheden verrichten, die in grote bedrijven door een eigen afde ling worden verricht. De voornaamste grief van de re gisteraccountants is dat het wetsont werp de titel accountant toekent aan personen die andere werkzaamheden dan de registeraccountants uitoefe nen. De registeraccountants zouden graag zien dat aan deze nieuw te creëren groep een andere titel werd toegekend bijvoorbeeld admi nistratieconsulent waardoor voor komen wordt dat twee geheel verschillende groepen ontstaan die beide de beschermde titel accountant dragen. Controlerende functie Daarnaast wensen de registerac countants een duidelijker taak omschrijving voor de accountants mkb en een afgrenzing van hun werkzaamheden ten opzichte van de arbeid die door de registeraccoun tants wordt verricht. De voorzitter van het N.I.v.R.A., de heer A. F. Tempelaar, wees er gisteren tegeno ver de pers op dat in de over gangstijd bij de invoering van de wet op de Registeraccountants juist de controlerende functie als criterium voor toetreding tot het register werd genomen. In de parktijk is er bovendien het probleem dat veel registeraccoun tants werkzaam zijn in het midden- en kleinbedrijf. van de grote baas toekomt. En natuurlijk kreeg hy het geld. Bij een van de Daf-dealers was men zelfs zo opgetogen over de komstt van de zoon van de hoogste chef dat men het een grote eer vond zo gast in hun midden te hebben. Johan W. moest en zou overal mee naar toe gaan en alle onkos ten waren uiteraard voor de Franse dealer die hem tevoren al aan het nodige geld geholpen had. In een hotel liep hij echter tegen de lamp toen een rechercheur ont dekte dat de Rotterdamse politie hem zocht. Johan W. is geen on bekende van de Justitie. In Duits land verdierf hij de naam van .Der Playboy aus Venlo", nadat hij in 1966 als kantoorhouder van een Amsterdams expeditie bedrijf kans had gezien om hij het Kaldenkir- chen binnen een jaar tijd niet minder dan 110.000 te verduiste ren en al het geld in de kortst mo gelijke tijd te besteden aan drank, vrouwen en taxi rijden. Na zijn veroordeling stond hij weer spoedig op straat en lichtte hij een Venlose zakenman en ging hij er met een cheque van een Rotterdam se firma vandoor. Johan W- zit nu in Lyon. Na zijn berechting in Frankrijk wordt thij aan de Ne derlandse justitie uitgeleverd. SCHOOLSTRIJD IN KERALA TRIVANDROEM De kerken in de Indiase deelstaat Kerala proteste ren tegen een wetsvoorstel, dat de overheid een stevige vinger in de pap wil geven in het bijzonder onderwijs. Het voorstel voorziet in dp benoe ming van overheidsvertegen woordigers in de schoolbesturen en beperkt de vrijheid van de kerk in het benoemen van personeel. „Slecht bestuurde" scholen zullen worden ge nationaliseerd. Aartsbisschop Benedict Mar Grego- rius heeft al gedreigd, dat alle rooms-katholieke middelbare scholen zullen worden gesloten, als dit voorstel wordt aangenomen. Van de 130 middelbare scholen in Kerala zijn er maar 15 openbaar. Vier en zestig staan onder christe lijke leiding, meest rooms-katholiek. UTRECHT Het Nederlandse bondsteam zaalhandbal (heren) heeft maandagavond in de Beatrixhal te Utrecht met 1517 verloren van de Tsjechische club Slavia Tranwa. Bij de rust hadden de Tsjechen een mi nimale voorsprong: 87. In de eerste helft gaven de Nederlanders goed partij. Trainer Mraz bracht na de pauze enkele wijzigingen in de bondsploeg, maar dit bleek geen gunstige uitwerking te hebben. Voor al de aanval stelde teleur. Bij Slavia was Paulicek met tien treffers de grote man. Henny Loeffen van Swift Arnhem zorgde voor de meeste Ne derlandse doelpunten: vier. Driemaal raak schoten Guus Cantelberg en Dick Veen. LONDEN De Britse paspoorten zullen binnenkort geen opgave meer bevatten van de haarkleur van de betrokken staatsburger. Een woord voerder van de minister van buiten landse zaken zei in het Lagerhuis, dat vermelding van de haarkleur geen zin meer heeft „nu steeds meer mannen en vrouwen hun haar verven en pruiken dragen". FOXHOL Uit het postkantoor in Foxhol is gistermiddag 10.000 gul den gestolen. De dief, die het post kantoor binnendrong via het woonge deelte, haalde het geld uit de kluis, die door de kantoorhouder niet op slot was gedaan. De diefstal werd gepleegd juist tijdens sluitingstijd tussen één uur en half twee. De kantoorhouder was er niet. Zijn vrouw die onverwacht het postkan toor binnenkwam ontmoette de man, die tegen haar een smoesje maakte. Al pratende verliet hij het kantoor en verdween vermoedelijk op een rijwiel. De vrouw waarschuwde di rect haar echtgenoot, die met de woorden: er zal toch geen geld gesto len zijn, zich naar het kantoor begaf. Onmiddellijk maakte de kantoor houder de kluis open en toen bleek dat de onbekende er met een pakje van 10.000 vandoor was gegaan. De echtgenote van de kantoor houder zette per fiets een achtervol ging in. Echter zonder resultaat. Zij heeft de politie een redelijk bruik baar signalement van de mogelijke dader kunnen geven. Volgens haar was het een jongeman van ruim 30 jaar en sprak hij met een Gronings accent. Het onderzoek door de politie is in volle gang. SPEKHOLZERHEEDE Een passa- gierstrein is gisteravond om half acht bij het binnenrijden van het station Spekholzerheide in botsing gekomen met een rangeerdeel dat zich op dezelf- baan bevond. J Er zaten elf passagiers m de trem. Drie werden lichtgewond. Zij konden later met een andere trein hun reis normaal voortzetten. De materiële schade is gering. Trein noch rangeer deel zijn ontspoord. Over de oorzaak van de botsing kon de N.S. nog geen mededelingen doen. AKKOORD OVER ITALIAANSE REGERING ROME De besturen van de Itali aanse christen-democratische en soci alistische partij hebben een akkoord ondertekend, waardoor de vorming van een centrum-linkse coalitie moge lijk wordt. De derde regeringspart ner, de republikeinse partij, zette zon dag al zijn handtekening onder het akkoord. De christen-democraat Rumor wordt premier van de nieuwe rege ring. 0 FRANKFORT De besturen van Ein- tracht Franlcfurt en AC Bilbao zijn maan dag de speeldata overeengekomen voor de kwartfinalewedstrijden van het tornooi om de Jaarbeursstedenbeker. De eerste wedstrijd wordt op 8 Januari ln BUbao gespeeld en de tweede op 20 Januari ln Frankfort. PORT AU PRINCE Haïti heeft maandag ln Port au Prince een wedstrijd voor de ellmlnatleronden van het tornooi om het wereldkampioenschap voetbal te gen Guatemala met 20 gewonnen. Deze stand was al bij de rust bereikt. De waarvan Een van de smaakvolle pagina's uit het Kerstnummer van het Drukkers weekblad. Drukkersweekblad/ Autolijn UTRECHT Het kerstnum mer van het Drukkersweek blad/Autolijn 1968 wordt dit keer gewijd aan het museum in Ne derland. Dit initiatief namen de Federatie der Werkgeiiersorganisaties in het boekdrukkersbedrijf en de Vereniging van Nederlandse Chemigrafische In richtingen, mede naar aanleiding van de gezamenlijke presentatie van Ne derlandse musea, die van 19 juni tot 13 juli 1969 in de Kon. Jaarbeurs on der de naam „Musement" te zien zal zijn. Dit deelde de heer J. A. M. Cleer- din, voorzitter van de redactiecommis sie van het Drukkersweekblad/Auto lijn gistermiddag mee tijdens een bij eenkomst in een toepasselijke omge ving, namelijk het Spoorwegmuseum. Aansporing Het kerstnummer tracht geen over zicht te geven van wat er nu al in de 450 musea, die Nederland rijk is, valt te zien. Het probeert eerder een aan sporing te zijn tot het bezoeken van een of meerdere musea en daarom STUTTGART In Stuttgart is gisteren een proces begonnen tegen vier voormalige SS'ers, die ervan beschuldigd worden deel genomen te hebben aan de „ope ratie 1005". Diana Riggs, beter bekend als Emma Peel, schijnt de gevaren die voor haar in de tv-serie „De wrekers" op touw werden gezet, maar zo-zo te vinden. Wat heeft haar er dan toe bewogen zich in het niet minder hachelijke leven met James Bond (als zijn eega nog wel) te storten? Op de foto: het filmechtpaar Bond de heer Bond is in het dagelijkse leven George Lazenby tijdens de op namen van Bonds nieuwe avon tuur. In dienst van hare majesteit (On Her Majesty's Secret Service) in Muerren, Zwitserland. Dit is een codewoord voor het op graven en daarna verbranden van de lijken van tienduizenden burgers van j de Sowjetunie en Letland, die door de oprukkende Duitse legers waren terechtgesteld. Om absolute geheimhouding te be waren werden de arbeiders die deze massale lijkvernietiging verrichtten door de Duitsers doodgeschoten en hun lijken eveneens op de brandsta pels geworpen. De hoofdverdachte in het proces is de advocaat en voormalige SS-ma- joor Hans Sohns, die het toezicht zou hebben gehad op de „operatie" en die het bevel zou hebben gegeven tot het doodschieten van de arbeiders, on middellijk nadat zij hun gruwelijke werk hadden voltooid. De andere verdachten zijn de ge wezen SS-kapitein Fritz Zietlow en Walter Helfsgot en de oud-SS-ser- geant Fritz Kirstein. Zij worden be schuldigd van medeplichtigheid aan moord op minstens 530 burgers in 1943 en 1944. Tot dusver zijn 27 getuigen uit ver scheidene landen opgeroepen. Kritiek op beleid LONDEN Het Londense blad Daily Mirror, eens een van de trouwste aanhangers van de Labour- partij, heeft vandaag felle kritiek ge leverd op de regering van Wilson, voor haar rol in de economische moeilijkheden van het land. Deze aanval op het kabinet kwam na een weekeinde van geruchten dat Wilson zou aftreden en het pond op nieuw zou devalueren. Hoewel deze berichten ten stelligste zijn ontkend, zakte gisteren de prijs van het pond op de wisselmarkt zover dat de Bank van Engeland moest bijspringen toen het pond op 2.38 5/16 dollar stond, het laagst toelaatbare peil. De Daily Mirror, die een belangrijk gandeel zou hebben gehad in de ver kiezingsoverwinningen van La bour, geeft toe dat vele geruchten onverantwoordelijk zijn, hoewel veel mensen ze geloven. „Het gezag van de regering is al door besluite loosheid teruggelopen en wordt nog verder bedreigd door deze geruch ten." Politieke woordvoerders zeiden dat heeft men slechts een losse greep ge daan uit de diverse collecties van de musea om zodoende een onbevangen beeld te geven. Overigens gaat het beter met de boek- en diepdrukkerijen en met de grafische nijverheid. Met een omzet van 1,35 miljard gulden zijn de eerste ten opzichte van 1967 met ruim 8 pet. gestegen. De omzet van de grafische bedrij ven is met ca. 2 miljard gulden, dat wil zeggen 7,5 pet., gestegen boven die van 1967. Ook in de grafische export valt een opleving te bespeu ren. Kapelse dames voetballen op KRO-televisie KAPELLE De voetballende dames in het Zeeuwse fruitdorp Kapelle, die een officieel verzoek om tot de KNVB te worden toe gelaten werd geweigerd, krijgen nu ook aandacht van de televisie. Een reportageteam van de KRO maakt vanavond dinsdagopna men tijdens de trainingsavond van de dames voor de actualitei tenrubriek Brandpunt-bui tenspel. De Kapelse dames zijn de - eerste in Nederland die in geor ganiseerd verband voetbal spe len. Dinsdag houden zij hun we kelijkse training. De opnamen worden gemaakt in de sportzaal aan de Vroonlandseweg in Ka pelle. Tafeltennis WELLINGBOROUGH Het Engel se damesteam heeft maandagavond in het Britse plaatsje Wellingborough met 90 gewonnen van Nederland. Geen van de Nederlandse meisjes slaagde erin een game te winnen. De gedetailleerde uitslag was: Pid- dock (GB) - Mieke ten Broek 21-12 21-13, Radford - Mary van Ruiten 21-8 21-15, Williams - Veronique van der Laan 21-11 21-11, Radford - Mie ke ten Broek 21-10 21-15, Piddock -Veronique van der Laan 21-14 21-14, Williams - Mary van Ruiten 21 - 18 21-19, Radford - Veronique van der Laan 21-11 21-13, Williams - Mieke ten Broek 21-12 23-21, Piddock - Ma ry van Ruiten 21-16 21-17. Bewoners van Rome zonder water ROME Duizenden mensen in ne gen wijken van Rome waren gisteren van drinkwater verstoken, doordat op 60 km buiten de stad een aanvoer- leiding door een grondverschuiving werd vernield. Met tankwagens wordt nu water aangevoerd. P°t kan wel tien dagen duren voordat het aquaduct geheel zal zijn hersteld. autoriteiten van de Labourpartij con tact hebben gezocht met de Conser vatieven om een einde te maken aan kwaadaardige geruchten in het open baar, die schadelijke invloeden heb ben. Premier Wilson zal van 11 tot 13 februari in Bonn besprekingen voe ren met bondskanselier Kiesinger. Aangenomen wordt dat het belang rijkste onderwerp zal zijn het Brit»» streven in de EEG te worden toegela ten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7