STEDEN MEER ARMSLAG Commentaar JAMIN NEGER IN STAF WIÏÏE HUIS Begroting moet in 1974 sluitend zijn Pakje koelhuisboter 60 cent goedkoper Het Kwartet SPREUK (RITA) Kouder Fout beleid volkorenbiscuits Tweeling compleet-pas na twee maanden Geboorte- wonder in Zweden Arrestatie in Parijs na bomaanslag Fries telegram voor Mazzi Proces tegen Clay Shaw gaat door Toestel met hulpgoederen neergestort Transplantatie wekt beroering ft Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 10 december 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemei Hoofdredacteur: Dr- E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING .Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur m Een uitstekend geheugen is nog geen stel hersenen, even min als een woordenboek een brok literatuur is. NEWMAN Kom-over-de-brugiiaai- machines waren 60 jaar oud (pag. 2) Luns wil wel van ministe riële soesah af (pag. 5) Maanlandschap in regio naal verband (pag. 5) Wacht maar even binnen. Ik moet nog in bad en mijn huiswerk ma ken." Musicaliste Carry is in haar nopjes (pag. 7) De duivel op de heuvels en ander leesnieuws (pag. 9) DE BILT De afgelopen nacht verplaatste een hogedruk- gebied boven Finland zich naar het zuidelijk deel van de Oost zee. Een zone van la ge druk strekt zich uit van Ierland over zuidwest-Frankrijk naar de Mid dellandse Zee. Tussen deze twee druksystemen Js koude lucht vanuit Rusland afkomstige streken naar Duits land gestroomd. In deze lucht vroor het in Oost-Duitsland ma tig, in West-Duitsland licht. Met de aanhoudende oosten winden verplaatst deze lucht zich de komende 24 uur naar ons land. De neerslagkansen blij ven klein. Vooruitzichten voor donderdag: Zon: meer dan 20 procent; Min. temp: 4 tot 10 onder nor maal; Max. temp.: 6 lot 10 onder normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pcroent; Kans op een geheel droog el- maal: 80 procent. DE BILT Droog weer met afnemende bewolking. Zwakke tot matige oostelijke wind. In de nacht en ochtend lichte vorst, morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. 10 december: zon op 08.37. onder 16.20, maan op 21.41, onder 12.35. 13 december laatste kwartier. Amsterdam, Rotterdam en Den Haag gaan zich nog meer inspannen om de te korten op hun begrotingen weg te wer ken. De hoofdstad gaat taken afstoten, de Maasstad zal de zeehavengelden op trekken, de belastingen aanpassen en de uitgaven verlagen. Voor de Hofstad is de daling van het inwonertal een pro bleem. Witteveen (Van onze parlementsredactie DEN HAAG De ministers Witteveen en Beernink hebben de Tweede Kamer voorgesteld de uitkeringen uit het Gemeen tefonds voor de drie grote steden aanzienlijk te verhogen. Am sterdam zal 35 miljoen meer ontvangen voor 1969, Rotterdam 16 miljoen en Den Haag 4 miljoen. De regering heeft als voorwaarde voor deze bijdrage gesteld dat de be trokken gemeenten zich ook zelf zul len inspannen om hun begrotingste korten weg te werken. Het beleid moet er op worden gericht dat men in 1974 een sluitende begroting heeft. Wanneer de thans voorgestelde ex tra uitkering wordt meegerekend kampt Amsterdam in 1969 .nog met een tekort van 70 miljoen, Rotterdam 50 miljoen en Den Haag 6 miljoen. In een nota aan de Tweede Kamer zal echter niet kunnen worden ver kregen, zonder verdergaande steun van het Rijk. Met name worden in dit verband genoemd de uitgaven voor onderwas, openbaar vervoer en haven- en ziekenhuisexploitatie. Overleg De nota is een uitvloeisel van het regelmatig overleg dat de ministers van binnenlandse zaken en financiën ongeveer een jaar geleden met de besturen van de drie grote gemeenten I wordt in het kort weergegeven welke zjjn begonnen. Een aantal werk- morgen voordeel 300 gram van 69 voor 59 niet duur wel heerlijk maatregelen de grote gemeenten zul len nemen. Den Haag wil de bestaand» heffing van opcenten op de grondbelasting en de personele belasting continueren. Met de extra uitkering zou men reeds in 1969 een sluitende begroting kun nen krijgen Voor de jaren na 1969 blijven ech ter een aantal ongunstige factoren be staan, met name als gevolg van de daling van het inwonertal van Den Haag, waardoor de bijdragen uit het Gemeentefonds kleiner worden. De gemeente Amsterdam heeft een begrotingstekort van 104,7 miljoen, Nagegaan zal worden welke tot nu toe door de gemeente verrichte taken minder urgent zijn geworden, en wel licht kunnen worden afgestoten. Genoemd worden in de nota onder meer een onderzoek naar de struk- tuur van het openbaar vervoer, een studie van de functionering van een aantal centrale diensten, zoals het schoonmaakbedrijf en de dienst der publieke werken, invoering van auto matisering van de administratie en samenvoeging van enkele kleine ad ministratieve diensten. Verder zal de gemeente zich onthef fen van onder meer het keukenbe drijf van de centrale voorzieningen- dienst. Er zal scherper toezicht ko men op de besteding van de begro- tingsgelden; overwerk zal worden be perkt. Het gemeentebestuur van Amster dam verwacht dat deze maatregelen tot een aanzienlijke vermindering van het tekort zullen leiden. Van een slui tende begroting zal echter de eertvol- gende jaren nog geen sprake kunnen zijn. Vooral de geaccumuleerde tekor ten over de jaren 1963 tot en met 1968 ten bedrage van 368 miljoen vormen een drukkende rentelast. Rotterdam Rotterdam wil in de loop van 1969 voorstellen de zeehavengelden par tieel te verhogen. Wanneer deze maatregel op 1 juli zal ingaan, kan dit voor 1969 4.5 miljoen opleveren. De tarieven voor belastingen, hef fingen e.d. zullen tijdig aan de ge stegen kosten worden aangepast. Er zullen efficiency-onderzoeken wor den uitgevoerd zowel bij de secretarie als by enkele bedrijven. Op den duur zal dit tot aanzienlijke personeels- besparingen kunnen leiden. De uitgaven kunnen voorts worden verlaagd door het beëindigen van be paalde taken zoals bij de handels inrichtingen en de veren van het havenbedrijf. Een sluitende begroting groepen, bestaande uit ambtenaren van het Rijk, de provincies Noord en Zuid-Holland en de drie grote gemeenten hebben een aantal voor studies verricht. Het ligt in de bedoeling de studies af te ronden en tot concrete maat regelen te komen. Reeds voor het verschijnen van deze nota hebben 3e besturen van de drie grote gemeenten extra bijdragen ontvangen voor het openbaar vervoer. Zowel in 1968 als voor 1969 is hiervoor een bedrag van 30 miljoen uitgetrokken. In Motala, Midden-Zweden, krijgt het mysterie van de geboorte wel een bijzonder aspect: de 26-jarige mevrouw May-Britt Petterson, die op 1 november jl. het leven heeft geschonken aan een meisje, moet thans ervaren dat de baby slechts één kind is van een tweeling. De andere baby wordt pas omstreeks 26 januari volgend jaar verwacht. Of het een jongen of meisje wordt, is voor de moeder om het even, zij is wel beduusd dat dit geboorte- wonder over liaa rkomt. Uiteraard staat zij volop in de (medische) be langstelling. Foto boven: mevrouw May-Britt Petterson, onder: haar tiueelingbaby, voorlopig nog alleen Een congres bijwonen is geen sinecure, vooral niet als het hier gaat om een gesprek, waar het wel en wee van miljoenen van afhangt. Nguyen Cao Ky, het hoofd van de Zuidvietnamese delegatie in Parijs, is zich dit wel terdege bewust: peinzend formuleert hij hier zijn zinnen tijdens een persconferentie. BRUSSEL Twaalf miljoen pakjes koelhuisboter zullen nog voor Kerstmis tegen sterk ver laagde prijzen te koop zijn. Een pakje boter (van 250 gram) zal ongeveer zestig cent in prijs da len en circa 1,20 kosten. De Europese ministers gaven onze minister Lardinois gisteren toestem- tning 3.000 ton goedkope koelhuisbo ter op de markt te brengen. Neder land moet de helft van de kosten van deze goedkope afzet (totale kosten 7,2 miljoen) op zich nemen. Het Ge meenschappelijk Landbouwfonds neemt dan de andere helft voor zijn rekening. Vorig jaar kon minister Lardinois nog zelf beslissen over de afzet van boter uit de voorraden in de koelhui zen tegen lagere prijzen. Sedert het van kracht worden van de Europese zuivehnarkt in juli, was toestemming van de EEG-ministerraad nodig. Smokkel Minister Lardinois had toestem ming gevraagd voor de afzet van I 5.000 ton boter. De andere EEG-mi- nisters, die zulke afzetacties niet zijn gewend, voelden er weinig voor. Van Belgische zijde was men bovendien bevreesd voor een herleving van de botersmokkel. Uiteindelijk gaven de ministers toestemming 3.000 ton boter goedkoop aan de Nederlandse huisvrouw te leveren. In beginsel stonden de ministers ook toe dat ons land bij de invoering van de BTW een correctie toepast, waardoor voorkomen kan worden dat de boterprijs op die datum omhoog zal gaan. DE SPAARBANK TE ROTTERDAM HOOFDKANTOOR BOTERSLCOT 25 PARIJS De politie heeft in ver band met de bomaanslag, die zaterdag op een bank in Parijs werd gepleegd, een 21-jarige studente gearresteerd. Zij is ervan overtuigd, dat het meisje, André Destouet. de kneedbom in de brievenbus van de bank heeft gedepo neerd. Doordat de bom onmiddellijk ont plofte raakte de studente zwaar aan één hand gewond. Het meisje was bo vendien in het bezit van een lijst met adressen van banken. Op twee banken die op de lijst voorkwamen werden een dag later aanslagen met kneedbommen gepleegd. Intussen heeft de Franse politie op dracht gekregen zowel in Parijs als in de provincie de patrouille-activiteit op te voeren. Er zijn speciale patrouilles gevormd om de identiteit van auto bestuurders te controleren en zo nodig hun voertuigen te doorzoeken. LEEUWARDEN Pastoors en ka pelaans van twaalf Friese parochies hebben een telegram gestuurd naar de afgezette pastoor Mazzi uit Florence om hem een hart onder de riem te steken. De 25 priesters, die gisteren voor een conferentie in Leeuwarden bijeen wa ren schreven: „Blijf de armen trouw in de geest van het Evangelie". Ook kardinaal Florit kreeg een tele gram, met de volgende inhoud: „Zorgt ook voor de armen van geest naar het Evangelie". Griekse politicus niet naar Straatsburg ATHENE De Griekse liberaal-de mocratische politicus George Athanas- siadis-Novas, een gewezen premier, heeft meegedeeld dat hij niet naar Straatsburg gaat om te getuigen voor de Europese commissie voor de rech ten van de mens. Mijn naam, zei hij, moet per abuis op de getuigenlijst van de Griekse regering zijn ge plaatst. Succes voor Garrison WASHINGTON Het Amerikaan se opperste gerechtshof heeft gisteren met een besluit het proces tegen de 55-jarige zakenman Clay L. Shaw mogelijk gemaakt, aan wie samenzwe ring tegen het leven van president John F. Kennedy ten laste wordt ge legd. De officier van justitie van New Orleans, Jim Garrison, had al in maart vorig jaar een officiële aan klacht tegen Shaw ingediend. Volgens Garrison, die herhaaldelijk de aan dacht op zich gevestigd heeft door opzienbarende daden, heeft Shaw de moord op Kennejy in 1963 te zamen met Lee Harvey Oswald en David W. Ferrie voorbereid. Garrison acht het officiële Warren-rapport over de om standigheden en de achtergrohd van de moord voor onjuist. Na de moord op Oswald en de dood van de tweede beklaagde Ferrie, is Shaw als enige beklaagde overgeble ven. Shaw gelooft dat hij slechts als stroman moet dienen door wie Garri son zijn twijfel aan de officiële versie over de moord openlijk voor een rechtbank kan uiteenzetten. In deze zin had Shaw bij het opperste hof protest Ingediend tegen het voortzet ten van het onderzoek. Dit protest is afgewezen. Het proces zal hoogstwaarschijnlijk in januari beginnen. In Biafra GENÈVE Een DC-7 vracht vliegtuig met hulpgoederen voor Biafra is zaterdag bij het vlieg veld Oeli Ahiala neergestort. De vier bemanningsleden een En gelsman, een Duitser, een Mexicaan en een Amerikaan kwamen om het leven. Het toestel, gehuurd van de lucht vaartmaatschappij Arco op de Ber mudas, vloog in opdracht van een Westduitse protestantse hulporga nisatie. Een woordvoerder van de inter kerkelijke hulporganisatie in Ge- nève meende dat het toestel als gevolg van een technische storing is neergestort. Volgens hem waren er geen aanwijzingen dat de DC-7 door een van beide partijen in de burgeroorlog was neergeschoten. F)E aanmatigende houding, waarmee de Duitsers ons wegvervoer dwarsbomen wordt voortdurend irritanter. Terwijl een Duits-Nederlandse com missie nog praat over de nadere uitwerking van de getroffen over eenkomst ter beperking van het aantal Nederlandse wagens op de Duitse wegert worden bepaalde Nederlandse vervoersbedrijven op grond van „overtreding" van de be palingen al van de Duitse wegen ge weerd en krygen andere bedrijven aan de lopende band nieuwe dreige menten tot intrekking van de ver gunning thuis gestuurd. De Duits-Nederlandse handel, die dit jaar nog weer met 20 pet. is toege nomen een zaak waar Duitsland evenveel belang bü heeft als Neder land wil men ginds negeren als het gaat om het aantal Nederlandse wagens op de Duitse wegen. Dit aan tal moet bevroren blijven op 1950 per dag. Hoe de Duitsers een dergelijk beleid glashard kunnen verdedigen, ondanks een speciaal bezoek aan Bonn van onze minister-president en minister vati buitenlandse zaken en ondanks een EEG-verdrag, is bijna onbegrij pelijk. Staatssecretaris Keyzer heeft bij de Nederlandse bond van protestants- christelijke beroepsgoederenvervocr- ders gezegd, dat er een grens is aan het geduld van de Nederlandse rege ring en dat die grens al bijna bereikt is. Wc verwachten inderdaad, dat. wan neer de Duitsers op deze weg blijven voortgaan, ook de Nederlandse rege ring uit een ander vaatje gaat tappen. Het is dwaasheid, dat binnen de EEG het ene land een gezonde bedrijfstak in een ander land op dusdanige wijze kan dwarsbomen. Minister Leber zal moeten proberen op andere wijze zjjn Duitse spoor wegen en zijn Duitse havens rendabel te maken, en niet ten koste van het Nederlandse internationale wegver voer. TEL AVIV De Eerste harttrans plantatie in Israël houdt de gemoederen al dagenlang bezig. Oorzaak is dc onze kerheid over de herkomst van het hart dat vorige week werd overgeplant in het lichaam van de 41-jarige bankbe diende Yitzjak Soelam. Van de zijde van het Belison-zieken- huis, waar de operatie werd uitgevoerd, weigert men de naam van de donor te noemen en ook wil men niet zeggen onder welke omstandigheden de pa tiënt is overleden. Deze gang van zaken heeft in Israël grote beroering teweeg gebracht En kele bladen kwamen met verhalen, die herinnerden aan een lijkenschennis uit de vorige eeuw. Zij beweerden, dat hef hart van de in Perzië geboren Avraham Sadgat, die bij een verkeersongeluk om het leven was gekomen, zonder toestemming van zijn familie uit het lichaam was ge haald. Een broer van hem zou hebben ver teld. dat hem donderdag, toen hij aan het bed van Avraham zat. was mee gedeeld dat er geen hoop meer -vas. Toen hü wegging zag hij doktoren de kamer binnengaan met ..een heleboel instrumenten" WASHINGTON De toekomstige Amerikaanse president Nixon heeft voor het eerst een neger benoemd als lid van de staf van het Witte Huis. De 33-jarige Robert Brown wordt de „bijzondere" assistent van de president Zijn belangrijke taak wordt de ontwikkeling en uitvoering van een program ma, dat de negers een hogere levensstandaard moet geven. Nixon heeft al eerder aangedrongen op een plan voor bevordering van kapitaalbezit onder de negers. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT A Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen grat't hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1