Felle aanval van CNV op beleid werkgevers Elektronische piano Werkgevers in de metaal houden de deur Slechts onzindelijk politiek denken open Man liet echtgenote bewusteloos en J. VAN EIBERGEN: DIT IS GEEN STIJL MACHTSVERHOUDING MOET DOORBROKEN WORDEN! NW solidair met metaal Wantrouwen versterkt Mertens valt Witte veen aan VERZEKERING AUTO'S DUURDER Winst Kon. Zout 100 miljoen KVP-voorzitter: chr. partijen niet conservatief Hilda Blanken neemt afscheid van Oranjeteam PvdA-jongeren Vondeling geen voorzitter Nederlands elftal tegen Tsj.-Slowakije 7 ZATERDAG 7 DECEMBER 1968 Met behulp van een Amerikaanse Thor-Deltaraket is vanaf Kaap Kennedy de derde Europese kunst maan, de Heos A, gelanceerd. Ongeveer anderhalf uur na de lancering van deze in Noordwijk aan Zee ontworpen satelliet wer den de eerste signalen opgevangen door het grondstation Orroral in Australië. Daaruit kon worden afgeleid dat de Heos A in de ge plande baan om de aarde was gearriveerd. (Van onze soc.-econ. redactie) ARNHEM Over de afgebroken gesprekken bij het overleg tussen werkgevers en werknemers in de metaalindustrie riep vandaag de voorzitter van het CNV, de heer J. van Eibergen, de duizen den leden van de Christelijke metaalbedrijfsbond toeDit is geen stijl van onderhandelen. De werk gevers versterken hiermee alleen maar ons wantrouwen." Onder applaus van de ver gadering voegde hij hieraan toe, dat er een muur van verzet is opgetrokken tegen heel normale looneisen van moedige mensen; als er niet op redelijke wijze ge praat kan worden, zo vervolgde de heer Van Eibergen, dan zul len we de muur doorbreken. De christelijke vakbeweging verzet zich met kracht tegen het streven, de werknemers tot een verlengstuk van een machine of een nuttig meu belstuk op kantoor te maken. Het CNV is er veel aan gelegen, een conflict te vermijden, maar niet tot elke prijs. Als de strijd wordt opgedrongen zal ook het CNV deze niet uit de weg gaan. UTRECHT „Niemand kan op dit moment voorspellen of er een botsing met de werkgevers komt. Als het kan, zullen we die vermijden. Als het moet zullen we de strijd niet schu wen". Aldus de NVV-voorzitter A. H. Kloos op een demonstratieve verga dering van de metaalhond van het NVV in de Margriethal te Utrecht. „De werkgevers vergissen zich als zij denken dat de maatschappelijke ontwikkeling kan worden stilgezet. De machts- en vermogensverhou dingen in dit land zijn uit de tijd en de stormloop daarop zal duren totdat er veranderingen in het systeem zijn aangebracht". De heer Kloos zegde de metaalbe werkers de steun toe van alle bonden binnen het NVV. Er zullen desnoods solidariteitsstakingen worden gehou den, omdat de situatie bij de metaal richtinggevend is voor de rest. Officier eist drie maanden De heer Van Eibergen sprak de wens uit, dat de werknemers als één man achter de leiding zullen staan voor de erkenning van de werkne mers als mondige mensen. Bedragen De CNV-voorzitter vermeldde de enorme bedragen, die de onderne mingen uit de winst reserveren voor investering in de ondernemingen. Hiermee wordt inderdaad de werkge legenheid gediend, maar deze enorme bedragen worden op deze wijze auto matisch eigendom van de bezitters van de ondernemingen. De waarde van het bezit stijgt evenals de winsten. De werknemers zouden daarbij ge noegen moeten nemen met loonsver hogingen, die nauwelijks of niet de prijsstijgingen bijhouden, dus geen enkele reëfe loonsverbetering. „Dit is voor ons niet te verteren", aldus de heer Van Eibergen. Op deze wijze blijft er voor ons weinig anders over dan het stellen van hoge looneisen. De werkgevers zijn hier zelf de oor zaak van. De grieven tegen de bestaande economische orde worden zo versterkt. Wilde acties De heer Van Eibergen voegde hier aan toe: „Wij willen geen aanslag op de bestaande economische orde. Wij vinden de ondernemingsgewijze orga nisatie van de produktie geen „heili ge" zaak, maar wij tasten ze evenmin aan. Wij staan er wel op, dat binnen deze orde de verdeling van macht en van inkomen, en bezit eindelijk eens rechtvaardig wordt behandeld". Op het ogenblik dreigt een sfeer te groeien, die leidt tot allerlei wilde acties. Niemand is daarmee gebaat. Dergelijke acties kunnen zeer scha delijk zijn voor ons allemaal, ook vnor de werknemers. Het CNV wil deze acties niet en zal ze zoveel mo gelijk tegengaan. Maar de heer Van Eibergen vroeg de werkgevers en de regering het dan niet aan de vakbeweging te ver wijten als deze acties toch komen. Het CNV is bereid het spel volgens de regels te spelen. Tot nog toe is bij de werkgevers hiervan weinig geble ken. Inspraak „Elke vorm van inspraak voor de werknemers in het bedrijfsbeleid wordt nog altijd gezien als een aanslag op de macht. Deze machtspositie van de werkgevers is echter opgebouwd in een tijd, dat de werknemers nog geen vuist konden maken. Zij steunt op toevallige ver houdingen en heeft niets te maken met volslagen verouderde opvattin gen over eigendom en gezag. Deze opvattingen passen niet meer in deze tijd. Deze scheve machtsver houdingen hebben zich overleefd. Daarin moet verandering komen", aldus de heer Van Eibergen. De voorzitter van het NKV, de heer P. J. J. Mertens, zegde de ka tholieke bond St. Eloy de steun van het NKV toe. Hij deed dat op een vergadering van de metaalbewerkers in de Merwehal in de Domstad. Hij deed een felle aanval op mi nister Witteveen, die niets minder heeft gedaan dan de werkgevers op te roepen de hoge looneisn niet te accpteren. Hij kiest daarmee partij voor de werkgevers en plaatst zo zelf een vraagteken achter de objectivi teit, die een minister moet bezitten. De heer Mertens had berekend, dat bij een ongewijzigd beleid van de werkgevers en de rgring, de reële besteedbare lonen tot 1971 ruim elf procent zouden achterblijven bij de stijging van de arbeidsproduktiviteit. DRONTEN Bij een ongeluk in Dronten werd gistermorgen de 41-ja- rige F. D. Leemburg uit Heerde ge dood. Bij het oversteken van een voorrangsweg kwam hij met zijn wa gen in botsing met een bestelauto. Vijf inzittenden van deze auto wer den zwaar- en één licht gewond. UTRECHT Drie maanden gevangenisstraf heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. A. A. Somerwil, gis teren geëist tegen de 49-jarige fabrieksarbeider W. B. uit Amersfoort. Hij moest terecht staan omdat hij niet tijdig hulp had gehaald voor zijn vrouw, die na het innemen van een te grote dosis slaapmiddelen bewusteloos was gêraakt. Dat gebeurde op maandag 5 juni van het vorige jaar. De man liet zijn vrouw liggen tot de volgende middag, waarschuwde zijn hulsdokter, en bel de, toen die niet bereikbaar was de GGD. De vrouw overleed kort na aankomst In een ziekenhuis te Amersfoort. Uit zijn verhaal gisteren voor de rechtbank bleek dat zijn dochtertje hem de bewuste dag had ge waarschuwd dat moeder niet wakker werd. B. probeerde zijn vrouw wak ker te krijgen, maar dat lukte niet. Nadat hij zijn werkgever had ge waarschuwd dat hij niet kon komen, hielp hij de kinderen de deur uit en deed die dag het huishouden. In de loop van de dag probeerde hij regel matig zijn vrouw te wekken. Hij wilde geen dokter roepen, om dat de vrouw al eens eerder te veel slaapmiddelen had ingenomen. Een dokter adviseerde hem toen de pa tiënt rustig te laten liggen en alles zou weer goed komen. Bij het naar bed gaan probeerde hij de vrouw wat melk te laten drin ken en ging toen naast haar slapen, nadat hij lange tijd apart had gesla pen. Brabbelen De nacht, die hij half wakend doorbracht, hoorde hij haar iets brabbelen. Tijdens de zitting zei hij daarover: .,het was een hijgerig snur ken, ik kon haar ademhaling horen". Later drongen enkele buurvrouwen er op aan een dokter te roepen, maar de verdachte meende dat alles wel goed zou komen. Hij nam de tempe ratuur van de vrouw enkele malen op. De koorts steeg tot 39,6 graden, maar B. dacht dat de toestand pas gevaarlijk werd bij het overschrijden van de 40 graden. Toen de huid van de vrouw, met «1e hij de vorige dag ruzie had gehad, blauwe plekken vertoonde, kwam de man in actie. Op de fiets reed hij naar zijn hulsarts. Toen die niet thuis was belde hij de GGD. Vit een onderzoek van de politie bleek later dat de vrouw altijd veel medicijnen gebruikte. In het zieken- huis waren later alleen de doosjes te vinden. Alle pillen en poeders waren al weggegooid. Ook de patholoog anatoom kon niet meer uitzoeken welk middel bij de vergiftiging fataal was geworden. Overigens kwam wel vast te staan dat de vrouw ook een long ontsteking had. Uit de rapporten kwam B. naar voren als een gevoelige, kwetsbare man, die "teleurgesteld- was omdat de opbouw van een eigen bedrijf op niets uitliep. De president liet de verdachte, die geen verdediger had, veel aan het woord. Af en toe liet de president merken dat „de buurt" het gezin van B. ook niet altijd goed was tegemoet getreden. Op de vraag of de man zich onder behandeling van een sociaal-psychia ter wilde stellen, zei hij: „Ik heb geen behoefte aan vervelende gesprekken. Ik heb getracht te verge- ijs*/"' ten en doe dat nog. Het enige wat ik nodig heb, is veel rust." De 24-jarige Thomas A. Stevenson, die in augustus in het Methodisten ziekenhuis in Houston (VS) een niertransplantatie onderging, is gis teren getrouwd met één van zijn verpleegsters, de blonde 23-jarige Lynda Kathryn Keene uit New Orleans. DEN HAAG De premies voor verzekering van motorrijtuigen zul len op 1 februari worden verhoogd. De aanpassing van de premies aan het gestegen peil van de schadeuitke- ringen omvat personenauto's, station cars, bestelwagens, vrachtauto's, mo torrijwielen en scooters. De verho ging geldt zowel voor w.a.verzeke- ringen als voor gecombineerde w.a. en casco-verzekeringen. De verhoging varieert naar gelang de soort en de catalogusprijs van het motorvoertuig. De verhoging voor een w.a.-verzekering van een personen auto met een catalogusprijs tot 9.000 bedraagt 13,50 per jaar; achttien gulden meer moet worden betaald voor eenzelfde auto met een catalogusprijs tussen de negen- en vijftienduizend gulden. De verhogin gen van de premies voor een gecom bineerde w.a.- en cascoverzekering variëren van 36 tot 72 per jaar. Voor vrachtauto's wordt de pre mieverhoging iets forser dan voor personenwagens. Een vrachtwagen met een catalogusprijs tussen de ne gen- en vijftienduizend gulden gaat 22,50 meer kosten aan premie bij een w.a.-verzekering en 67,50 bij een gecombineerde verzekering. De gebruikelijke kortingen voor beperkt gebruik en no-claim zijn op de hogere premies van toepassing. De verhoging voor motorrijwielen, scooters en tractoren is vijf gulden (w.a.-verzekering) of tien gulden (ge combineerde verzekering). ARNHEM De president-direc teur van de Koninklijke Zout/Orga- non heeft op de gisteren in Arnhem gehouden buitengewone aandeelhou dersvergadering meegedeeld te ver wachten dat de netto-winst dit jaar voor het eerst de honderd miljoen gulden zal overschrijden. De omzet ten en resultaten van het tweede half jaar van 1968 zijn bevredigend en in overeenstemming met de ontwikke ling van het eerste halfjaar. Commissie van tvi/ae mannen (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG De werkgevers in de metaalindustrie hebben een éénjarig arbeidscontract van de hand gewezen. Ze hopen op voortgaand overleg met de vakbonden teneinde tot nieuwe loon onderhandelingen te komen. Indien dit onverhoopt niet gebeurt wordt de inschakeling van een commissie van „wijze mannen" gesuggereerd. Dit blijkt uit een brief, die de Federatie van werkgevers in de Metaal- en Elektrotechnische in dustrie (FME) op Sinterklaasdag naar de metaalbonden heeft ge stuurd. Het was een antwoord op het voorstel van de vakver enigingen tot de opstelling van een éénjarig arbeidscontract te komen na de afwijzing van een voor drie jaar geldende c.a.o. In de metaalindustrie staan de za ken sinds enkele weken op scherp. De werkgevers hebben geweigerd de gestelde looneisen in te willigen ongeveer 30 procent in een periode van drie jaar waarbij ze zich he riepen op de verre van rooskleurige ontwikkelingen in hun bedrijfstak. Wat produktiviteit en rentabiliteit betreft, zou het gemiddelde van de metaalindustrie onder dat van het bedrijfsleven als geheel liggen. De vakbonden hebben daarop met een staking gedreigd, die voor het begin van het volgend jaar zou wor den afgekondigd, en waarbij 250.000 metaalarbeiders betrokken zouden zijn. In verschillende plaatsen van ons land hebben de protestantse, de rooms-katholieke en de neutrale me- Weggeroofd Over zijn kinderen twee woon den nog thuis die hem zijn afgeno men merkte hij op: „Ze zijn bij mij weggeroofd en In een concentratie kamp gezet. Ik mag hen zien, maar zij zijn niet vri.i. omdat ik ze na de dood van mijn vrouw wel eens een half uurtje alleen heb gelaten." De officier van justitie verweet de verdachte dat hij eerder had moeten ingrijpen en hulp halen. In zijn laatste woord zei B. ervan overtuigd te zijn dat de rechtbank zijn situatie en zaak goed had begre pen. „De officier heeft het ook begre pen, heel goed zelfs. Hij heeft zijn plicht gedaan en gesproken op de ei gen wijze van een ambtenaar van het rijk." De uitspraak is bepaald op 20 de cember. In Amsterdam wordt een ten toonstelling gehouden van vlieg tuigmodellen, die zijn ingezonden voor de schaalmodellenwedstrijd om de Coupe Renault 196S. Sommige modelbouwers ver vaardigden toestellen, die echt kunnen vliegen en radiogrufisch kunnen worden bestuurd. Op de foto een Pipercub, één van de tientallen inzendingen. ROTTERDAM Toon Kortooms boek „Help, de dokter verzuipt" is het meest gelezen boek van november. Dit bleek uit de gegevens van 70 boekverkopers, verzameld door het bureau CPBN. Di rect hierop volgt „Van sex-tien tot sex- tig" van Max Tailleur en als derde komt „Haar van boven" van Albert Mol uit de bus. Dit werd nog net even vaker ver kocht'dan dr. Vondelings „Nasmaak en voorproef", dat vierde werd. DEN HAAG Na het elektronische orgel zal nu ook een elektronische piano op de markt verschijnen, zo heeft Philips aangekondigd. Het zal overigens nog geruime tijd duren, alvorens met de produktie van het nieuwe instrument zal worden begonnen. Tien jaar speurwerk zijn ermee gemoeid geweest, maar nu heeft men dan ook een instrument dat, wat de klank betreft, de evenknie moet zijn van de huidige staaldraad- of kattedarmpiano. Het geluid van de elektronische piano is volgens Philips „op het eerste gehoor" onmiddellijk herkenbaar als dat van een piano met slechts zeer geringe verschillen in timbre aan de uiterste linker en rechterzijde, die echter tot een bijzondere kleur aan de vertolking kunnen bijdragen. In New York, waar het instrument reeds is gedemonteerd, waren geluidsexperts bijzonder enthousiast. SITTARD Pogingen om de christelijke partijen inclusief de ARP wanneer die niet met de linkse concentratie mee gaat doen en dat zij het zou doen, lijkt hoogst onwaarschijnlijk als conservatief te bestempelen zijn een staaltje van onzindelijk poli tiek denken dat vanwege de sim plificatie niet zonder gevaar is. Dez£ kernachtige en duidelijke uitspraak is van de voorzitter van de KVP, mr. A. P J. M. M. van der Stee. die vanmiddag in Sittard sprak op een vergadering van de KVP-kring Limburg. „Als christenen zouden wij onze opdracht verlooche nen aldus mr Van der Stee cr>r<-rvf»*!"f '"'«den zijn in de zin zoals men ons conserva tisme probeert aan te smeren. Wij hebben de opdracht het aanschijn van de aarde te vernieuwen; wij kunnen geen genoegen nemen met onvolkomenheden van de gevestigde orde en dat zijn er helaas nog ve- RADICALEN Over de zuigkracht van de Radica len maakte de KVP-voorzitter zich weinig zorgen. Noch de omvang, het karakter en het streven van de PPR, noch wat deze partij tot nu toe heeft weten te presteren behoeven voor ons aanleiding te zijn tot grote zorg. Allen die vanwege hun behoefte aan een consequent vooruitstrevend beleid neiging zouden voelen tot de PPR, zullen zich bij ons beter thuis voelen, omdat wi: het waar kunnen maken. Mr. Van der Stee wees de stelling als zou de enige uitkomst voor de KVP de vorming van een enkele christelijke volkspartij zijn krachtig van de hand. Dit laatste is nog niet mogelijk en dus zullen de bestaande christelijke oaftijen zo nauw moge lijk moeten samenwerken. Overigens is de KVP in de Achttien beslist niet de traagste partner, zei hij. taalbond vandaag vergaderingen met een demonstratief karakter belegd. DELICAAT Ir. K. van der Pols, algemeen voor zitter van de FME, sprak gisteravond op een inderhaast belegde persconfe rentie als zijn mening uit dat het afgewezen éénjarig contract alleen in vorm van het eerder voorgestelde driejarig contract verschilde. De in houd (een looneis van 7 procent) was volgens hem gelijk. Met de vakverenigingen had de FME zich gisteren vele uren over de problematiek gebogen. De heer Van der Pols meende geen vrijheid te hebben mededelingen uit dit gesprek te doen. Volgens de heer Van der Pols Is de toestand „niet hopeloos, maar wel de licaat". Hij hoopte dat de econo mische achtergronden, zoals deze door de werkgevers zijn geschilderd, ook bij eventueel verder overleg zul len worden betrokken. In dit verband sprak hij van een „behoorlijke discussie over beide uitgangspunten". „We beschikken over voldoende bedrijfstakgegevens," aldus ir. Van der Pols. „Het door de SER uitge brachte halfjaarlijkse rapport is ze ker van invloed op onze houding ge weest Het verwijt van de vakbon den, dat onze tegenvoorstellen een ultimatief karakter hebben, wijzen we af." De voorzitter van de FME zei nog er geen idee van te hebben of de werknemers de inschakeling van een commissie van „wijze mannen" in overweging hebben. In hun brief zetten de werkgevers DEN HAAG Hilda Blanken-van Gulik, die 62 keer in het Nederlands dames-volleybalteam speelde, komt op 21 december voor het laatst uit in de nationale formatie. Die afscheidswedstrijd van Hilda Blan ken is de vierde en laatste in de reeks die het Nederlandse team in de week van i6 tot 21 december tegen de Hongaarse dames zal spelen. De wedstrijden zijn in Drachten (16 de cember), Winterswijk (18), Vlodrop (20) en Oegstgeest (21). De ploeg voor de eerste drie wedstrijden bestaat uit: Tonnie Ver- dijsseldonk, Henriëtte Wijnands en Herma Karsten (Valbovol), Marijke Bruggeman, Joke den Dekker en Ma- thilde van der Berg (Haag '68). Anne- miek Epping (Valbovol), Ans Snuve- rink en Truus Grunnekemeyer (Vre- destein/Achilles), Aukje de Vries en Iet Pranger (DVC) en Tineke Gieler. (Bekkerveld). In Oegstgeest speell Hilda Blanken-van Gulik (Valbovol) in plaats van iet Pranger. uiteen van oordeel te zijn dat de re denen waarom beide partijen naar langlopende arbeidscontracten heb ben gestreefd nog steeds en zelfs in verhoogde mate gelden. De wense lijkheid en de noodzaak vooruit te zien, ook wat de loonkostenontwik keling betreft, is voor de komende jaren een dwingende eis. Er doen zich in de bedrijfstak ontwikkelingen voor van structurele aard, die een beleid op langere termijn onmisbaar maken. Naar ver'uldt hebben de FME en de metaalbonden elkaar wel geheel of gedeeltelijk gevonden in zaken die niet onmiddellijk in de materiële sfeer liggen. (Van onze parlementsredactle) DEN HAAG iHet dagelijks bestuur van de FJG, de jongerenor ganisatie van de Partij van de Ar beid en de redactie van De Kapita list, het maandblad onder leillng van Jan Nagel, willen Vondeling niet als partijvoorzitter. Zij geven de voor keur aan André van der Louw. Bezwaren zijn: de PvdA heeft ie mand nodig die de vernieuwing nu eens radikaal op gang brengt. „In het tijdperk van de Jurgens' en de Van Mierlo's lijkt ons het teruggrijpen naar Vondeling een weinig perspec tiefvolle zaak. te meer daar Vonde ling in zijn boek niet direct een hoopvolle benadering van een ver nieuwingsbeweging als Nieuw Links toont" De Kapitalist vindt verder Vonde lings beleid als minister niet briljant: verhoging inkomen Koninklijk Huis en de Amsterdamse kwestie. „Het lijkt ons dat de rol van Anne Vondeling eerder in het parlement dan op het partijbureau gespeeld moet worden. Mocht hij toch als voor zitter gekozen worden, dan doet zich het ironische lot voor, dat de man (Den Uyl), die zichzelf een beter bestuurder vindt thans oppositielei der is en dat de man die een briljant oppositieleider was, bestuurder wordt". DEN HAAG Het Nederlands voetbalelftal zal op 16 april uitko men tegen Tsjechoslowakije. Het is nog niet bekend in welke stad in Nederland deze woensdagwedstrijd zal worden gespeeld. De bestuurders van de KNVB H A. Burgwal en J Coler. die namens de bond de vergadering van de Euro pese Voetbalunie in Genève hebben bijgewoond, hebben met de Tsje chische afgevaardigden tevens een afspraak gemaakt in 1970 een wedstrijd in Tsjechoslowakije te spe len.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7