scnaak ■'■'S De dierentemmer AMADiUS PUZZEL VAN DE WEEK Drie kinderboekjes GEMBER Lappie Loep en de oude toren OPLOSSINGEN Aanwijzing beperkt Wa2saa II'.Vf VSVo ei f» ZATERDAG 7 DECEMBER 196» (Een wereld in wording! door John Kmttel 54 „Ik heb geen hersens voor wis- en natuurkunde, maar toch houd ik van het soort werk, waarmee jij bezig bent," ver volgde ze. „Mag ik eens een beetje rondkijken?" „Ik zal je t een en ander laten zien." Ze stonden beiden op. Nu viel haar oog op de kop van Leonardo. „Een reproduktie, die ik in Florence heb gekocht," verdui delijkte hij. „Wat een man!" fluisterde ze. „Zijn ogen zijn vol van teerheid. En toch schijnt hij door alles heen te zien, naar de kern van alle dingen. Vreemd, dat velen van die grote mannen die blik hebben." Ze stond daar zonder een woord te zeggen, verdiept in een schier devote bewondering. Amadeus staarde naar haar pro flei, naar de volmaakte lijn, die van heur haar tot haar hals liep. Dat lieve, vurige, bewondering uitdrukkende, jonge gezicht, dat hij gedurende al die weken tevergeefs gepro beerd had te vergeten. En nu was ze uit eigen beweging hier gekomen! „Vader is in het bezit van enige tekeningen van Leonar do," sprak ze opeens. „Originele tekeningen. Hij bewaart die in een safe." „Een verstandig man," erkende Amadeus. Hij raakte met een teer gebaar haar arm aan en trok haar mee. Ze kwamen nu bij een tabel, die aan de andere muur van de kamer hing. „Wat is dat?" „Dat is mijn werk niet," antwoordde hij. „Het is een kaart van de Britse admiraliteit van de Straat van Gibraltar. Hieronder is een plattegrond van de Straat, waarop je de zeediepten kunt zien. Hier is de baai van Algeciras en die kant, dat is Marokko. Daar is de plaats, waar op een dag de Gibraltarwerken zullen worden gebouwd. Een mooie kleine dam van 14'/* km, die van Europa naar Afrika loopt. Zie je, de Middellandse Zee is een zee van verdamping. Als je de toevoer, die door de verschillende straten aanstroomt, afsnijdt, gaat zijn niveau ieder jaar door die uitwaseming anderhalve meter de laagte in. In vijftig jaar is dat ongeveer vijfenzeventig meter. Denk eens aan de honderdduizenden vierkante mijlen grond, die op die manier voor verbouwing in aanmerking komen. Als 't je interesseert, zal ik je een boek over dat onderwerp geven. Het is door een Zwitserse ingenieur, Bruno Siegwart, geschreven. Het is een deel van het Atlantropa-ontwerp." Hij keerde zich om. „Dit is Herman Soergel de ontwerper van dat plan," zei hij en hij haalde een foto van de tafel te voorschijn. Hij staarde met haar naar dat peinzende gezicht, naar die kalm© doordringende blik van die zoon van een Beierse aannemer. „Is hij een vriend van je?" Amadeus schudde het hoofd. „Ik ken hem persoonlijk niet. Maar ik geloof in zijn idee." „Waar bestaat dat plan van hem eigenlijk in?" ,Hij wil van Europa en Afrika één continent maken, door de twee werelddelen aaneen te voegen. Hij wil de energie van de Middellandse Zee in het gareel slaan en daardoor tweehonderdmiljoen paardekracht scheppen. Dat betekent een werk voor de komende eeuwen, waarbij miljoenen mensen betrokken kunnen zijn'. (Wordt vervolgd) Kruiswoord-puzzel OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1. gratis. 4. spatie, 7. liaan. 9. soda. 10 aard, 12. open. 13. noria, 14 eelt, 15. glans, 18. lip, 20. telle. 23. hagel. 25. streek, 20. Potter, 27. kever, 29. poene. 31. nar, 32. snoep, 37, nein, 39. polis, 40. tent, 41. solo. 42. toon, 43. reine, 44. legaat, 45. regent. Vert. 1. genoeg, 2. toon, 3. slang, 4. snaak, 5. arre, 8. emo tie, 8. aardig, 9. sela, 11. deel, Jarigen Dag nichten en neven, Hoe maken jullie het alle maal? Fijn dat er niet één van ons mee moest naar Spanje. Stel je voor! Het is wel een heerlijk warm land, maar toch wel een eind weg van je moeder en va der. Is de Sint bij jullie allemaal geweest? Hebben we mooie versjes voor de goede oude man en zijn knechten gezongen? Wat zal z'n paard lekker heb ben gesnoept van jullie peen. Hoe hebben de grotere nich ten en neven het gehad? Heb ben jullie veel plezier gehad van je surprises en zijn de ge dichten allemaal gelukt? Ja en nu maar weer afwach ten of de Sint volgend jaar weer naar Nederland wil ko men. Wat heb ik veel mooie teke ningen van jullie gekregen. Ge weldig! Allemaal heel hartelijk bedankt hoor! De twee mooiste tekeningen zien jullie nu in ons hoekje. Het was heel erg moeilijk om een keuze te maken. Prachtig LANG ZULLEN ZE LEVEN! Dineke Dingemans, Teus Dor- resteijn, Nellie Eijkelenboom, Marja Groeneveld, Janny Kwee kei, Beppie Lok, Tarmeke Ma- ris. Hennie Meijer, Thea Roos, Margreet v. d. Sar, Conny Spaans, Ria v.d. Vliet van harte gefeliciteerd met jullie verjaar dag van de nichten en neven. PRIJSWINNAARS Annie van Duijn, Noordwyk, en Dineke v. d. Zwan, Scheve- ningen, krijgen hun prijs thuis gestuurd. dat jullie zo je best er op hebt gedaan. Ja en nu gaat tante Jos jullie een poosje verlaten. Als jullie dit leest ben ik al ver weg en geniet heerlijk van de zon. Jul lie kunt de puzzel opsturen zo als je altijd doet, maar de prijswinnaars moeten een poosje geduld hebben. Zij ko men 5 januari in ons hoekje. Hoe is het op school? Vallen de repetities wel meè? Ja nog een paar weken en de cijfers staan zwart op imt Meisjes en jongens veel sterkte op school en tot de vol gende keer. Daaag, tante Jos. De spelers staan in een kring. In het midden staat één speler. Hij heeft een stok in de hand en we noemen hem „dierentemmer". Met de stok loopt hij naar één van de kinderen en tikt haar of hem aan Het meisje of de jongen noemt de naam van een dier en de naam van één van de medespelers. Het genoemde kind moet direct het geluid van het gekozen dier nadoen. De dierentemmer moet héél goed opletten want hij moet met zijn stok snel naar de genoemd» speler lopen en hem of haar proberen af te tikken, voordat het dierengeluid is nagebootst. Als hem dat is gelukt mag de dierentemmer met de getikte van plaats verwisselen. Lukt het hem niet te tikken voor het nagebootste dierengeluid, dan moet zij of hij nogeens een dier noemen en de naam van een andere speler. JEANETTE POOT Op deze tekening zien jullie vijf letters nichten en neven. Je zult je wel afvragen: „wat moet ik hiermee nou doen?" Ik zal het jullie vertellen. Van deze letters gaan we woorden maken. Hier komen de gege vens. 1 deel van halssnoer 2 deel van het koren 3 reeds 4 niet mis, precies in de roos 5 bergruimte (bijvoor beeld in een kast) 6 woonschip 7 zonder haar 8 slee 9 aanlegplaats voor schepen 10 deel van de mast van een schip 11 rijnschip 12 voertuig 13 slangachtige vis. De oplossing moet worden ingezonden voor dinsdag 10 december. PRIJSWINNAARS De winnaars van de sin terklaas- tekenwedstrijd zijn voor de 7 t/m 9-jari- gen: Hoofdprijs: Jeanette Poot, Spoorstraat 1, Bode graven (9 jaar) 10. Tweede prijs: Marion Duysman, J. Evertsen- laan, Oegstgeest (7 jaar) ƒ5. Derde prijs: Adje Hei koop, Lage Giessen 4, Hoornaar (8 jaar) 5. Voor de 10- t/m 13-jari- gen: Hoofdprijs: Clasien van der Wel Maasdijk 201, 's-Gravenzande (10 jaar) ƒ10. Tweede prijs: Arie van Houwelingen, Rivierdijk B277 H'veld-Giessendam (10 jaar) 5. Derde prijs: Leunie van Duijn, Zwarteweg 31a, Noordwijk (11 jaar) ƒ5. PUZZELOPLOSSING Oplossing plaatsnamen De kisten moesten gestuurd worden naar Zierikzee, Spaken burg, Volendam, Winterswijk en Harlingen. Drachten, Fij naart en Zuilen. Bij uitgeversmij. Holland te Haarlem verschenen de boekjes „Meester Pompelmoes en de Mompelmoes" door Hans Andreus. Het zijn nieuwe Pompelmoes verhalen, zoals Meester Pompelmoes is van lotje getikt, Meester Pompelmoes wordt t.v.-omroeper enz. (64 blz. ƒ4,90) Tovertje konijn en Haasje repje, door Harriet Layrey, is ook voorzien van tekeningen van Babs van Wely. Tovertje konijn ontsnapt uit de hoge hoed van een goochelaar en gaat met zijn vriendje naar het woeste woud. Na angstige dagen en nachten komen zij weer terug in het bos van de dieren. Een keurig verzorgd en leuk boekje voor 7 a 8-jarigen. (55 blz. 4,90) De linnen halsdoek is geschreven door Piet van Beest. De illustra tie verzorgde Reintje Venema. Hans de herdersjongen krijgt van zijn grootmoeder een opdracht. Hij moet die gaan volbrengen in het land van de Blauwe Bergen. Hij wordt onderweg gevangen gezet, maar ontsnapt weer. Na veel avonturen kan hij zijn opdracht volbrengen en wordt hij zelfs tot koning gekroond. (40 blz. ƒ3,90) Weten jullie waar gember vandaan komt? De gemberplant wordt ge kweekt in Zuid-Azië, China en West-Indië. De wortelstokken, die onder de grond liggen, wor den ingezameld voor de stengels zijn weggestorven. Ze zijn dan het sappigst. Gember is een stujk van zo'n wortelstok. De gember wordt gedroogd voor het wordt verzonden in zakken, kisten of vaten. Er zijn verschillende soorten. Uit China en Zuid Azië komt veel geconfijte gember. Dat is de gember die wij kennen en gebruiken. Wil men de wortel stok confijten, dan moet hij heel jong worden ingezameld. Van gedroogde gember maakt men gemberbier. Dit versje stuurde Janneke Eikelenboom in: Ik had een erg mooi visje, 't Was zilverig en klein. De pot stond In een nisje, Bij 't brede raamkozijn. 't Had oogjes blauw met een stipj( En 'tkeek een beetje scheel. Z'n staartje was een zwaaiend slipje, Aan "t kopje zat wat geel. Vanmorgen dreef het boven, M'n zilvertje, m'n vis. 't Was dood ik kon het niet geloven 'k Denkdat het verdronken la, CLASIEN VAN DER WEL 39. Lappie bedacht zich echter niet lang, toen hij in slotgracht!" Onmiddellijk werd er alarm geslagen en het grachtwater lag en begon direct fors te zwemmen, vele soldaten stelden zich op om daarna met vereende „Het lijkt me het beste, blubbl," zei hij tegen zichzelf, krachten de spion op te sporen. Het was opeens een „om direct maar naar de blubbel overkant te zwemmen, drukte van belang in het grote kasteel. De professor dan ben ik er maar vast." Zo gezegd, zo gedaan. Het echter had het erg rustig. Hij zat heerlijk op het bankje duurde niet lang of Lappie stapte voorzichtig op het in de cel en keek vol belangstelling naar het leven uit de gras, dat vlak langs de kasteelmuur groeide op een smal vroege middeleeuwen. „Dat ik daar nu nooit eerder op walletje. De wacht die boven op de kantelen Lappie in gekomen ben," mompelde hij afwezig, „je zelf eens tus- het water had zien liggen riep, toen hij in het gebouw sen de bevolking van zo'n tijd te bewegen, toch interes- was:" Verraders! Te wapen! Er ligt een spion in de sant Hor. 1. deel van een bovenhuis, 5. mannelijk beroep, 10. een zekere, 12. meisjesnaam, 13. bij elkaar behorende voorwerpen, 15. nauw, 17. Europeaan, 18. leed (ZN), 20. myth, figuur, 22. voor zetsel, 23. scheik. element (afk), 25. behoudens vergissingen (afk. Lat), 26. voorzetsel, 27. muziekinstrument, 31. heden, 32. maan stand, 34. groots, 41. pers. voornaamw., 42. oude rekening (afk.), 43. aardrijkskundige aanduiding (afk.), 44. voorzetsel, 45. lichaams deel, 47. telwoord, 49. klinknageltje, 51. vogel, 53. zwemvogel, 55. een zekere, 58. water in Z.H., 59. betreffende, 60. soort van hond. Vert. 1. telwoord, 2. voorvoegsel, 3. verdriet, 4. maanstand, 6. bijwoord, 7. deel van het gebit, 8. plaats in Gelderl., 9. slaag, 11. voorvoegsel, 14. meisjesnaam, 15. bijwoord, 16. gebod, 17. Euro peaan. 19. telwoord, 21. koor van zangers, 24. muzieknoot, 27. in- sekt, 28. boom, 29. steensoort, 30. priem, 33. tropische slinger planten, 35. schoorsteenzwart, 36. vlaktemaat, 37. lidwoord, 38. lichaamsdeel, 39. vette vloeistof, 40. snoekbaars, 45. soort vink, 46. muzieknoot, 47. kindergroet, 48. verdikking der opperhuid, 50. myth, figuur, 52. reeks, 54. ontkenning, 56. onbekende, 57. voor zetsel. Smidje Verholen en de Knap-Mutator 1089: Kille Klansky was in een wipje weer terug met de verdachte gitaar, doch deze was daar zoals wij allen na tuurlijk nog weten keurig netjes neergeplant door de sluwe kolonel Plimmp Hoe doctor Polnyck het instrument dus ook wendde of keerde, hij kon er niets bijzonders aan ontdekken. „Grrmp!" moest hij tenslotte nijdig erkennen. „Het is een dood gewone guitaar zonder springstoffen, fototoestellen of geheime zenders. Geef dat ding maar gerust mee, anders krijgt die domme veldwachter nog argwaan óók!" „U bedoelt, dat de B.G.D. ons misschien nog steeds niet op het spoor is?" vroeg smidje Pjotr gejaagd. „Ik bedoel, dat de B.G.D. ons misschien al een slag is vóór geweest....," peinsde doctor Polnyck. „We moeten dus haast maken met ons werk, mannen. Binnen een uur moet dat ventje uit de kerker zijn gehaald. Hij gaat mee naar het slot van Wolfaert de Roodbaerd, en geloof me. dat ik er dan snel uit heb wie hij is De wakkere Eelco Eelkema liep intussen met de gitaarkist weg van de smidse en straalde van trots. Hij vond, dat hy zijn eerste opdracht voortreffelijk had vervuld en hij zou uitge breid verslag gaan doen aan burgemeester van Muizenis van zijn optreden voor de Geheimzinnige DienstMaar dat de auto van KLANPOL's Internationale Filmonderneming op dat moment achter zijn rug langsreed, zag hij niet. Even later kwam die auto tot stilstand op de Kerkbrink, op het kleine parkeerterreintje, vlak naast dc toren waar Sjeems Pond nog steeds gevangen zat Eventuele correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Hieronder volgen allereerst de oplossingen der opgaven uit de rubriek van 23 november jl. (De anoniemen). (1) 1. Kg6! (1. Kf5? zou niet winnen, omdat de zwarte koning op a6 zou komen. Dit gaat n u niet, omdat wit een tempo wint) 1. Ta6t; 2. Kf5 Ta7; 3. Ke5 Ka3; 4. Kd5 Ka4; 5. Kc5 Ka5 (Na 5. Ka3; 6. Kb6 is de zwarte toren overbelast. Hij kan niet te gelijk de pion aanvallen en het schaak op a8 voorko men); 6. Tc8! Txh7; 7. Ta8f en mat volgt. (2) 1. Ke3t Kb3; 2. Txh5ü Dxf7; 3. Tb5t en er volgt mat in een of twee zetten, al naardat de zwarte ko ning naar boven of naar beneden gaat. (3) Sleutelzet: 1. Pd5M met zes mogelijkheden: a) 1 Pxd5; 2. Dg4t met mat op b4 of f4; b) 1Kxd5; 2. Pb2t met mat op c4 of e5; c) 1La5; 2. De4f! Kxe4; 3. Pc5 mat; d) 1. Pc2; 2. Pf2f Kc5; 3. Pe4 mat; e) 1. Pb3; 2. De5j Kc4; 3. Pxb6 mat; f) 1. Kc4; 2. Pf2|! Kb3; 3. Dd3 mat, of 2. Kc5; 3. Pe4 mat. Bij de drie opgaven in deze rubriek hebben wij enkele summiere aanwijzingen gege ven. U zult echter bemerken dat er niet by staat: wie wint wie verliest Het zou zelfs re mise kunnen worden. Er staat dus evenmin iets ii van: en wint, of wint gefor ceerd, of iets van die aard. Di houdt in dat men niet slechtl (voor beide partijen uiteraard! uitsluitend naar de beste zé (ten) moet zoeken, maar ooj plausibele foutzetten in oveij weging dient te nemen. In die zin zyn dus de aaiv wijzingen bij de gegeven par tijstellingen in dubbele zin va beperkte aard. Daarom vei eisen de opgaven ditmaal mee dan gewone aandacht. (1) Uit een partij Nyman-Danielsen (Varmland 1968) S<* E I a a a a- a i abcdefgh In deze merkwaardige stellinj is zwart aan zet. Wat zal hj spelen? By v.: Db7, Da3, Kc8 of bijv. Tfg8? Wat volgt na elk des zetten? (2) Uit een partij Jessen-Wigr< (Varmland 1968) 16. lasso, 17. Noren, 18. laken 19. peper, 21. Etten, 22. larie, 23 hek, 24. lor. 28. vallei, 29. pa neel, 30. Eris, 33. oven, 34. pa tent, 35. sport, 36. aster, nona, 40. tong. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzel-oplos sing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,-. C A R 0 L 1 N A SMor BA H BAB abcdefgh Het begon zo: 1. b3! a3! en nu U verder?? (3) Uit een partij Ostojic-Donner (Havanna 1968 ia ift Babai a bi* a a ba IB I BAS *gg abcdefgh Hier speelde wit 1. Db3 om di stelling te vereenvoudigen. Ei toen? Wat dunkt U?

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 12