Het was de mooiste tijd van mijn Duitser krijgt levenslang voor roofmoord op weduwe Kersthaarst ek j es Rapport aan VN over referendum W.-Irian Parochie in opstand tegen ontslag Mazzi Vietnam Ik ben een slechte huisvrouw DIT zogenaamde „beautifica- tion" programma van de „first lady" is een onderdeel van haar le ven geworden. Ze kan er volgens haar zeggen moeilijk afstand van nemen. Door haar vertrek uit het Witte Huis zal ze dit werk, waaraan ze met veel plezier en overgave heeft gewerkt, moeten prijsgeven voor een gedwongen rust op haar boerderij in Texas. Specialisten en tandartsen duurder Elke dag mis op straat Ir. S. A. Posthumus voorzitter Zeehavenoverleg Succesvolle lancering Europese kunstmaan Pensioen grafici 10 pet. verhoogd 9 VRIJDAG 6 DECEMBER 1968 Verzoening Volgens de heer Jouwe ziet het er naar uit dat zijn groep zich met de groep-Kaisiepo zal verzoenen. Van beide kanten zijn toenaderingspogin gen gedaan. Men acht het niet langer verantwoord verdeeld te zijn nu het uur der beslissing nadert. De groep-Jouwe bestaat uit rasech te Papoea's en wordt financieel ge steund door de stichting „Door de Eeuwen Trouw". De groep-Kaisiepo is zelfverzorgend en heeft een aantal Indo-Europeanen en Ambonnezen in haar gelederen opgenomen. In totaal bevinden zich buiten de vrouwen en kinderen zo'n honderd Pa poea-ballingen in Nederland. „Het enige, dat de eenwording nog in de weg staat", aldus Nicolaas Jou we, „is de presidentstitel, waar mee Kaisiepo zich heeft uitge- POTTER „LINIA,,,; ...en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten MEVROUW JOHIVSON VERLAAT HET WITTE HUIS Voor de komende feestdagen moet het kapsel in orde zijn, het moet verder de voorproef van de nieuwe lente inhouden. Nu, de feestelijke glans en de zomerse slag zijn ten volle aanwezig bij deze in Nice getoonde creaties: het sierlijke haarstuk viert op alle fronten hoogtij. Dat de namen voor deze scheppingen een romantisch cachet hebben, spreekt vanzelf. Van links naar rechts: Mephisto Courcherel, Soir de Noël en Signe d'un Soir. DEN HAAG Op zeer korte termijn zal de Boliviaan Ortiz Sanz de Verenigde Naties rapport uitbrengen over de volksraadpleging in West-Irian. Er zullen o.m. aanbevelin gen worden gedaan inzake het systeem, dat gevolgd dient te worden voor het in 1969 te houden referendum. §AN FRANCISCO Ondanks de zware last van verantwoorde lijkheid spijt het zowel president Johnson als zijn echtgenote het Witte Huis in Washington te moeten verlaten. „Het is de mooiste tijd van ons leven geweest", zei de presidentsvrouw een dezer dagen in een persoonlijk gesprek met een verslaggever van het ANP. mak kon vinden om zich op een belangrijke beslissing voor te berei den. Vele problemen, zoals de oorlog in Vietnam, waren onderwerpen waarover het echtpaar met elkaar van gedachten wisselde. Inlichtingen Het vertrek uit het Witte Huis op 20 Januari betekent het einde van Johnson's politieke loopbaan. Het hoogtepunt in deze 37 jaar lange periode is voor hem het presi dentschap, dat hij gedurende vijf jaar met veel ambitie, maar niet zonder kritiek heeft vervuld. Mevrouw Johnson kijkt terug op een tijd, waarin zij in eerste instan tie haar man in alles zoveel moge lijk heeft getracht bij te staan. Bo vendien heeft zij haar krachten ge geven voor de maatschappelijke verbetering van het land. Voor dit doel is zij in de afgelopen vijf jaar vele malen op stap geweest en heeft zij diverse studies verricht. Zowel Amerikanen als buitenlan ders heeft zij meegenomen op haar tientallen tochten door de Verenigde Staten om haar gasten kennis te la ten nemen van de nieuwe ontwikke lingen op het gebied van maatschappelijk werk, geneeskundi ge zorg, kunst, recreatie en natuur. Rust Ook al kan zij nooit meer officieel naar buiten optreden, toch wil zij in de komende jaren trachten zoveel mogelijk steun te geven aan projec ten ter verbetering van haar land op sociaal en cultureel gebied. Als men met mevrouw Johnson praat over haar toekomstplannen en die van haar man, glimlacht zij vriendelijk: „Wij zullen blij zijn, als mijn man en ik geen plannen jneer hoeven te maken. Dat hebben we in de afgelopen jaren al genoeg moeten doen. We hebben dan ook niets defi nitief vastgesteld. We zullen wel zien". Niettemin hebben de Johnsons zich een vaag idee gevormd over hun „nieuwe leven". De ex-presi dent zal zich waarschijnlijk gaan wijden aan schrijven, onderwijzen en zaken doen. Dit gebeurt vanuit de rust van zijn boerderij in Texas, waaraan het echtpaar bijzonder is gehecht. Memoires TN dezelfde landelijke sfeer A zal mevrouw Johnson misschien voldoende inspiratie opdoen voor het schrijven van haar memoires. „Er zijn wel plannen in die richting. Ik heb voldoende materiaal verza meld voor het op schrift stellen van mijn ervaringen in het Witte Huis. Of het ervan komt, weet ik nog niet". Ze vraagt zich af of haar au teurskwaliteiten wel voldoende zijn. In ieder geval heeft ze een goede UTRECHT De netto honoraria van medische specialisten worden op I januari verhoogd met 6,83 procent, die van tandartsen met 6,8 procent. De kostenvergoeding wordt met resp. 5,57 en 7,3 procent opgetrokken. Dit zijn de ziekenfondsorganisaties gisteren met de landelijke specialis tenvereniging overeengekomen. De uitgaven van de fondsen zullen door deze verhogingen met ca. 23 miljoen toenemen. De verhoging van de honoraria is, zoals gebruikelijk, gebaseerd op de ontwikkeling van de ambtenarensala rissen. (Van onze speci Ortiz Sanz is namens secre taris-generaal Oo Thant toezicht houder op het referendum. Zijn voorlopige standplaats is Dja karta. De vorige maand bracht hij opnieuw een bezoek aan Irian Barat. De mogelijkheid be staat dat hij voor een toelich ting op zijn rapport naar New York zal worden geroepen. Het; systeem, dat voor het referen dum zal gaan gelden, is voor de Pa poea's van vitaal belang. Als de Indo nesiërs hun zin krijgen en er kiesman nen worden aangewezen, is "t zeker dat Djakarta West-Irian als provincie zal kunnen inlijven. Wordt daarente gen het stelsel van individueel stem recht gevolgd, dan bestaat er een gro te kans dat het merendeel der Papoe a's zich voor een zelfstandige staat zal uitspreken. Twee Papoealeiders zijn onlangs uit New York teruggekeerd, waar ze bij de Verenigde Naties de belangen van land en volk hebben bepleit. Het zijn Nicolaas Jouwe en Herman Womsi- wor. Him rivaal-in-ballingschap, Mar cus Kaisiepo, die met hetzelfde doel voor ogen naar de Verenigde Staten vertrok, verblijft daar nog. Ie verslaggever) rust. Als hij deze laat vallen, kunnen we op elk gebied samenwerken. Onze doeleinden zijn ten slotte gelijk: opko men namelijk voor de rechten van ons volk." Voor de Afrikaanse vertegenwoordi gers bij de Verenigde Naties veel meer dan door Aziatische landen wordt het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's door Afrikaanse en ook door Zuidamerikaanse staten ge steund is 't vaak moeilijk te begrij pen dat voormalig Nederlands Nieuw-Guinea niet geleden heeft on der het zogenaamde imperialistische juk. De heer Jouwe vertelt en verklaart hun altijd dat Nederland zijn landge noten niet heeft uitgebuit Integen deel: uit de.zak van de Nederlandse belastingbetaler kwam jaarlijks een bedrag van 100 miljoen gulden om de ontwikkeling van de Papoea's te be vorderen. Ook zegt hij er altijd bij dat de Indonesiërs de enige imperialisten zijn, die zijn volk in z'n lange geschie denis heeft gekend. Op het ogenblik trachten ze zelfs met wapengeweld de Papoea's in hun politieke spoor te drukken. Analfabeet 'pEVENS fungeerde mevrouw Johnson als een inlichtingen bron voor haar echtgenoot. Tijdens de vele reizen door het land ontging haar niets en bracht zij hem op de hoogte van diverse ontwikkelingen, toestanden en gebeurtenissen. Als zij een bezoek bracht aan een plaats, waar de bevolking niet on verdeeld enthousiast was over het werk van haar man en door middel van borden haar misnoegen aan het adres van president Johnson richtte, nam zij de geschreven klachten in haar op. Later wees zij haar man op achter de soms harde leuzen verbor gen wensen van de bevolking. De steun, die president Johnson in zijn politieke loopbaan van zijn echtgenote heeft ondervonden, da teert reeds vanaf het begin, toen zij elkaar leerden kennen. De eerste campagne, die Johnson als begin nend politicus hield, werd financieel gesteund door zijn echtgenote, die meer geld bezat dan hij. Verbonden Maantaxi Een ervan is het 'bijna le vensgrote model van de maan taxi, die de presidentsvrouw onlangs aangeboden werd tijdens haar be zoek aan het Amerikaanse ruimte vaartcentrum Cape Kennedy. Zoals bekend heeft haar echtgenoot inder tijd als senator een groot aandeel gehad in de totstandkoming van de NASA, het Nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart. „Gedurende ons verblijf in het Witte Huis heb ik altijd geprobeerd mijn echtgenoot zoveel mogelijk bij te staan in de vervulling van zijn zware taak." Dat zij dit serieus heeft opgevat blijkt uit hetgeen le den van de Witte Huis-staf over haar zeggen. Dag en Nacht stond zij klaar om met haar man moeilijke problemen te bespreken. Zelfs als midden in de nacht de telefoon ging „dat ge beurde nogal eens", aldus mevrouw Johnson stond zij altijd klaar om een situatie te scheppen, waarin haar echtgenoot de rust en het ge- Vernieuwing WAANNEER het echtpaar begin volgend jaar zijn rust gaat zoe ken op de boerderij in Texas, zullen de activiteiten van de „first lady" zich niet op het huishoudelijke vlak bewegen. Het enige wat zij aan het huis zelf zal doen, is het laten ver nieuwen van het interieur. „Het wordt hoog tijd, dat er het een en ander verandert. We hebben het de laatste jaren verwaarloosd. We had den er eenvoudig geen tijd voor". „Wat zult u het meeste missen na uw vertrek uit het Witte Huis?". „De iedere dag verse bloemen en de vele mensen die ik ontmoette", antwoordt de presidentsvrouw, die haar dochter later gaarne als „first lady" in het Witte Huis zou willen zien. De liefste wens van mevrouw Johnson? „Verandering van mijn neus en mijn bijnaam (Lady Bird), die ik daaraan te danken heb." ondergrond: „Voordat ik mijn man leerde kennen, wilde ik graag schrijven. Aan de universiteit volg de i'k een opleiding tot journaliste. Het is echter jammer dat ik er in de praktijk nooit gebruik van heb kun nen maken." Toen de 22-jarige Lyn da haar diploma behaalde, trouwde ze de man die zijn hart reeds aan de politiek had gegeven. Een van de taken, die mevrouw Johnson zich in haar nieuwe leven heeft gesteld, is de opzet van de Johnson Librabry in Austin (Texas). Er is reeds veel materiaal aanwezig. Behalve boeken en de omvangrijke collectie foto's van de president zijn er ook andere interessante voorwer pen, die in het leven van de familie Johnson een belangrijke rol hebben gespeeld. TAE thans 56 jaar oude presi dentsvrouw, die zegt haar beslissing toendertijd om met Johnson in het huwelijk te treden nimmer te hebben betreurd, is door de vele moeilijke perioden in zijn actieve leven nog meer aan hem verbonden dan ooit tevoren. „Samen hebben wij een gelukkig huwe lijksleven van 34 jaar achter de rug. We hopen het zo voorlopig nog te houden." „Bent u ooit bang geweest voor het leven van uw man?", vroegen wij haar. „Neen, nimmer", ant woordt de vrouw van een president, die zijn taak vijf jaar geleden over nam van zijn vermoorde voorgan ger. Nooit is mevrouw Johnson vol gens haar zeggen bevreesd geweest voor een fatale aanslag. Ze is gelo vig en heeft een goed vertrouwen in Gods bescherming. Mevrouw Johnson zegt van haar zelf een slechte huisvrouw te zijn. „Koken haat ik bijvoorbeeld". Meer dan 25 jaar lang zijn de maaltijden dan ook door een eigen kok bereid. „In het begin deed ik het nog wel zelf, maar ik was blij toen ik eraf was". FLORENCE De parochie j Isolotto is, zodra het ontslag van pastoor Mazzi bekend werd, in opstand gekomen tegen het ker kelijk gezag. Meer dan duizend parochianen hielden een protestmars naar de 1 ambtswoning van kardinaal Florlt, de I aartsbisschop van Florence. Daar aan- gekomen citeerden zij luide stukken uit Mazzi's verboden catechismus. Anderen zijn in hun parochiekerk bijeengekomen en hebben aangekon digd daar voorlopig te zullen blijven. Drie scholen zijn uit protest gesloten. Isolotto is een arbeiderswijk aan de rand van Florence met twintigduizend 1 mensen. Don Mazzi zelf heeft aangekondigd, dat hij elke dag op straat en in win- kels de mis zal opdragen. Hij zei te zullen gaan werken om in zijn levens onderhoud te voorzien. „De kerk is van de armen en niet van de rijken. De kerk is van de jeugdigen, die tot ons moeten komen." De paus schijnt zich steeds meer zorgen te maken over het toenemende verzet tegen het kerke lijke gezag. Gisteren kwam in het ge heim de raad van kardinalen bijeen. Het was de vierde vergadering sinds deze raad in juni werd ingesteld als een soort kabinet van de paus. Ook ontving de paus gisteren kar dinaal Quiroga, hoofd van de Spaanse bisschoppenconferentie, en nog drie bisschoppen in audiëntie. Naar ver luidt brachten zij hem verslag uit van de situatie in Baskenland, waar veel priesters zich verzetten tegen de ker kelijke leiding, omdat die zich volgens hen teveel gebonden heeft aan het be wind van Franco. DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid ir. S. A. Posthu mus wordt voorzitter van de commis sie zeehavenoverleg, die over enkele weken door minister Bakker wordt geïnstalleerd. Voor de havenbeheerders zullen in de commissie vertegenwoordigd zijn de gemeenten Amsterdam, Rotter dam, Delfzijl, Vlissingen en Temeu- I zen en een afgevaardigde namens al- le andere havens. Voor het bedrijfsleven zullen zit ting hebben vertegenwoordigers van de kamers van koophandel van Amsterdam en Rotterdam, de haven bedrijven, de zeescheepvaart, de bin nenscheepvaart, het wegvervoer en de drie vervoersbonden. De regering wordt vertegenwoor digd door de ministeries van verkeer en waterstaat, economische zaken en volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. Prof. Morris Levy, die met de Zuidafrikaanse hartspecialist prof. Barnard in Amerika heeft gestu deerd, heeft gisteren in Tel Aviv een 41-jarige liftbediende het hart ge geven van iemand die bij een ver keersongeval om het leven was ge komen. Het was de eerste hartover- brenging in Israël. In een incognitokostuum kerstwin- kelt prinses Anne van Engeland, pas achttien jaar geworden, in Kalverstraatdrukke Londense Ox- fordstreet. Dat ze in laarsjes en minirok is gestoken, spreekt wel vanzelf, ze volgt bovendien een spoedcursus Frans in een school ook al in Oxfordstreet. Op de foto prinses Anne en een vriendinbei den al in kerztstemming? KAAP KENNEDY/- NOORDWIJK Met be hulp van een Amerikaan se Thordeltaraket is giste ren vanaf Kaap Kennedy de derde Europese kunst maan, de Heos-a. gelan ceerd. Via een parkeerbaan om de aarde kwam de sa telliet in een sterk ellipti sche baan waarvan het verst verwijderde punt op 225.000 km van de aar de ligt. De Heos-a is ontwik keld door het technisch :entrum ESTEC te Noord- wijk van de Europese or ganisatie voor ruimteon derzoek (ESRO). Omstreeks anderhalf uur na de lancering wer den de eerste signalen van de Heos opgevangen door het grondstation Or- roral te Australië, die be vestigden dat de kunst maan volgens plan in zijn baan was gearri veerd. Pas de komende dagen zal blijken of de satelliet op de bevelen vanaf de aarde reageert. De Heos (highly eccen tric orbit satellite oftewel kunstmaan met sterk ex centrische baan) is de eer ste van de ESRO die zich wat verder in de ruimte waagt. De sterk ellipti sche baan brengt haar eens in de vijf dagen tot op 225.000 km van de aar de, tweederde de afstand aarde-maan. Met de Heos-a wil de ESRO bestuderen hoe de magnetische velden, de kosmische straling en de zonnewind zich voordoen buiten het magnetisch veld van de aarde en de .schokgolf' die daarin door de zonnewind aan de zonzij wordt gevormd. De Heos-a weegt 108 ki lo en ziet er uit als een trommel. In het apparaat zijn zeven verschillende proefnemingen verwerkt die ontworpen zijn door de Europese laboratoria in België, Frankrijk. Duitsland, Engeland en Italië. De bouw heeft on der toezicht gestaan van ESTEC in Noordwijk. Heti project heeft in zijn ge-i heel ongeveer 80 miljoen frank 60 miljeen) ge- kost. AMSTERDAM Het bestuur van het pensioenfonds voor de grafische bedrijven heeft besloten de pensioe nen van zijn verzekerden te verho gen met tien procent Voor de ge pensioneerden gaat deze verhoging op 1 januari 1969 in. Nu deze pensioenverhoging samen valt met de verhoging van de zoge naamde belastingvrije voet voor de loonbelasting, zal de verhoging dui delijk doorwerken in het netto-pensi oenbedrag. Door deze verhoging, waarmee een bedrag van vele miljoe nen guldens is gemoeid, is het pensi- oenpeil bij het pensioenfonds voor de grafische bedrijven sedert 1962 voor 1 de pensioenkas voor gezellen geste- I gen met ruim 53 procent. I Voor de pensioenkas voor chefs en administratief personeel is het per centage bijna 40, maar bij die kas is j de pensioenregeling in die periode belangrijk verbeterd door de invoe- ring van de aanvullingsregeling, waardoor de pensioenen bij de toe- j kenning in een betere verhouding zijn gekomen tot het inkomen over I de laatste jaren voor de pensionering. „Bij de Verenige naties", zo gaat Nicolaas Jouwe verder, „heb ik dezelf de behandeling geëist als andere vol keren, die onder auspiciën van de Verenigde naties hun toekomst be paalden. Individueel stemrecht dus voor de geletterde en een uitspraak door middel van symbolen voor de analfabeet". De 6.000 Indonesische militairen, die op het ogenblik in de Vogelkop jacht maken op de opstandelingenlei der Lodewijk Mandatjan zijn volgens de heer Jouwe niet in staat het Pa poea-verzet te breken. „Mandatjan kont de jungle beter dan zij. Ook onder de Japanners heeft hij bewezen de meerdere van een overmacht te kunnen zijn. Van Biak tot Merauke opereren trouwens wel twintig verzetsgroepen. Het is to taal onmogelijk deze uit te roeien, terwijl de geest van het verweer nooit kan worden gebroken." Het gaat de Papoealeider in de eer ste plaats om een zelfstandige plaats van zijn land in de volkerenorde. In groter verband ziet hij de federatieve staat Melanesië, maar dat komt pas later aan de orde. Australisch Nieuw-Guinea zal volgens hem in 1971 zelfstandig worden. (Vervolg van pag. 1) Wel zijn de Amerikaanse en Noordvietnamese onderhandelaars het nu eens over de te gebruiken talen (overigens een punt van onder geschikt belang): Vietnamees en Engels zullen als de officiële talen worden gebruikt en het Frans als „werktaal". Ook is bekend waar het gesprek zal worden gevoerd: in hotel Ma jestic in Parijs, en wel in een zaal die twee ingangen heeft, een voor de geallieerden en een voor de com munisten. De leider van de Amerikaanse de legatie, Averell Harriman, heeft in New York aandrang op de toe komstige Amerikaanse president, Richard Nixon, uitgeoefend om een persoonlijke waarnemer naar Parijs te sturen. Nixon wilde eerst geen afgevaardigde zenden vóór zijn in stallatie op 20 januari. Kennelijk is hij gezwicht voor Harriman, die mor gen weer in Parijs wordt terugver wacht. Harriman zei tijdens zijn bespre kingen met Nixon niet de indruk te hebben gekregen dat de nieuwe re gering een fundamentele wijziging zal aanbrengen in de onderhande- lingstaktiek van de Verenigde Sta ten. Zoals gemeld zal Harriman als voorzitter van de delegatie vermoe delijk worden opgevolgd door Henri Cabot Lodge. Donderdagavond tegen een uur of negen kwam bij de Waalhaven te Rotterdam een autobus van lijn 68 van de Rotterdamse elektrische tram in botsing met een achteruit rijdende rangerende goederentrein. Er ontstond grote ravage, maar de bus was op deze Sinterklaasavond vrijwel leeg, zodat slechts één passagier licht werd gewond. De op de achterste met auto's beladen goederenwagen staande rangeerder moest met een beenwond naar het Claraziékenhuis worden gebracht. Boven: de open gereten zijwand van de bus. Beneden: hoe het er binnen de autobus uitzag. „Ik heb het gedaan, ik was dronken (Van onze correspondent) KLEEF De 31-jarige Duitse etaleur Paul H. is gisteravond door het Schwurgericht in Kleef veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf wegens roofmoord. Hij bracht 16 februari van dit jaar de 61-jarige weduwe Muis in haar drankwinkeltje in Nijme gen met messteken om het leven. Vooj het zover was zorgde H. voor de tweede maal in het drie dagen durende proces voor een sensationele wending. Op de eerste dag had hij zijn aanvankelijke bekentenis herroe pen. Het slachtoffer zou al dood in haar winkel hebben gelegen toen hij er arriveerde. In de loop van de on dervragingen trok hij gistermorgen zijn ontkenning in. „Ik heb het ge daan, ik was dronken", luidde zijn verklaring. In één slok zou hij een halve fles whisky hebben leeggedron- kén voor hij naar Nijmegen ging. Daar kreeg hij ruzie met mevrouw Muis. „Ik moet buiten me zelf zijn geraakt", aldus H. Tevoren vertelde de etaleur dat hij in de periode voor de moord voortdu rend had gedronken. De rechtbank had zich in raadkamer teruggetrok ken om te beslissen of de fles whisky tot de bewijsvoering kon worden toe gelaten; H. besloot toen tot zijn be kentenis. Alcohol in bloed Een deskundige berekende dat hij op het moment van de moord 2,69 promille alcohol in zijn bloed moet hebben gehad als hij inderdaad zo veel had gedronken. Het leek twijfel achtig of de etaleur in een dergelijke staat van dronkenschap zijn daad wel zo gedetailleerd had kunnen volvoe ren als hij vertelde. De verdediger van H., mr. Kramer, trad nog als getuige op over de plotse ling ten tonele gevoerde fles whisky, om onder ede te kunnen verklaren dat hij van het begin af van de drank had geweten. „Om taktisehe overwe gingen is het niet eerder ter sprake gebracht," zei hij. Officier van justitie mr. Solier zei in zijn requisitoor niets van de whisky te geloven. ,„Hij heeft wel overwogen gehandeld. Toen het slacht offer rochelend op de grond lag heeft hij nog toegestoken". Zijn eis luidde levenslang. Mr. Kramer achtte te veel twijfel aanwezig om van roofmoord te kun nen spreken. „Als hij zo intelligent is als hij wordt beschreven zou hij niet om die paar gulden uit stelen zijn gegaan. Hij moet echt dronken zijn geweest Hij was op het moment van zijn daad niet toerekeningsvatbaar". De rechtbank vond met de officier dat wel van roofmoord sprake was. In dat geval is naar de Duitse wet slechts levenslang mogelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9