Volgend jaar in Zuidwest drie grote clubhuizen Modelbouwen is echt een geduldwerkje Slik de pijn weg. Ze zouden blij zijn met een terrein Eis van acht maanden voor inbrekerstrio In gebouw Valeriusstraat ook kinderdiensten m Commentaar Clubhuizen lekasin Ds. Minnema gaat weg. ds. Van Drie Drie lectoren in Leiden Op bezoek bij de Leidse L uch tvaartcluh Promoties te Leiden Beiaardier Ritter in Leiden gehuldigd Boete om koe M»«UWf LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 DECEMBER 1WB I De 31 meter lange voorgevel van de drie identieke clubhuizen, die waarschijnlijk volgend jaar in Leiden-Zuidwest worden ge- bouwd. Geheel links de voorzijde r>an de groepskamer en daar naast de entree en het lange terras waarachter van links naar rechts de stafkamer, de kleine zaal en de grote zaal. noemde stichting zijn vertegenwoor digd de R.K. Stichting voor Club- en Buurthuiswerk en het humanisti sche Ankerclubhuis. Deze komen in liet clubhui; bij de Bevrijdingskerk. In het clubhuis aan de Hoflaan ko men de speeltuinvereniging De Vijf Hoven en het Leidse Volkshuis, die hiertoe samen de stichting Het Vijf- hovenhuis hebben opgericht. Voor alle kinderen Het openbare speelterrein aan de Valeriusstraat, begrensd door de achtertuinen van de bebouwing van Sweélincklaan (links) en Richard Holstraat (rechts). Op dit plein komt een van de drie clubhuizen, die binnenkort in Zuidwest worden gebouwd, en wel dat van de stichting Club huis Zuidwest, een overkoepe ling van de Geref. Jeugdhaven en het Hervormde Jeugdzorg- werk. Het ligt in de bedoeling in dit clubhuis, waarvoor al een leider beschikbaar is, alle be langstellende kinderen van Zuidwest gelegenheid te geven aan club- en hobbywerk te doen; zondags zullen hier kinder diensten worden gehouden. Foto N. van der Horst Zoals vandaag in onze krant is te lezen, zijn er vergevorderde plannen om in Zuidwest tot gezamenlijke bouw van drie clubhuizen te komen. Het bouwplan hiervoor ligt gereed en om het te verwezenlijken zijn drie afzonderlijke stichtingen opge richt. Ook wees de gemeente al de plaatsen toe, waarop de clubhuizen mogen worden gebouwd. Achter de schermen wordt nu hard gewerkt om de zaak financieel rond te krijgen. Wij menen, dat elke in stantie en iedereen, die op welke wijze dan ook een snelle bouw van de drie clubhuizen kan bevorderen, in actie moet komen. Nu de zaak in zo'n vergevorderd stadium is gekomen, mag de bouw van deze clubhuizen niet worden ge traineerd door eindeloos getob over geld. In belangrijke mate kunnen deze clubhuizen de leefbaarheid in de grote en kinderrijke stadswijk Zuidwest vergroten. Langer wachten betekent niet alleen een langduri ger „onleefbaarheid" maar ook: steeds hogere bouwkosten. ^de snelle en zekere pijnverdrijver^ Puzzelprominenten De prijswinnaars van de kruis woordpuzzel in ons zondagsblad van 23 november zijn: le prijs, f 10: mevrouw S. Lut- Lit. Jacq. Urlusplantsoen 361, Leiden. 2e prijs, t5: M. Gortzak- Basjes, Kerkstraat 74. Oude Wetering. 3e prys, f 5: mevrouw Van Riet, Julianastraat 42, Lisse. LEIDEN Er begint schot te komen in de voorge nomen bouw van drie gezamenlijke clubhuizen in ZuidwestHet worden drie identieke houten clubhui zendie elk exclusief de inrichting anderhalve ton gaan kosten. De gebouwenmet een oppervlakte van ongeveer 415 m2komen op het speelterrein aan de Valeriusstraat en op terreinen nabij de Bevrijdings kerk en het Boshuis. Het ligt in de bedoeling de bouw ervan gezamenlijk aan te besteden. Achter de scher men wordt momenteel hard gewerkt om de finan ciële kant rond te krijgen teneinde omstreeks het vol gende winterseizoen de clubhuizen in gebruik te kun nen nemen. Ten behoeve van het clubhuis aan de Valeriusstraat hebben het Gere formeerde Jeugdhavenwerk en het Hervormde Jeugdzorgwerk nu sa men een stichting opgericht, de stichting Clubhuis Zuidwest. Voor zitter is de heer W. Bonda en secre taris en penningmeester zijn respec tievelijk de heren R. Verhoeven en S. van den Broek. Clubhuisleider al bekend Er wordt alles op alles gezet om het clubhuis tegen bel volgende winterseizoen in gebruik te kunnen nemen. Clubhuisleider wordt de „fulltimer" H. Vis, nu- nog leider van het volgend jaar te sluiten Jeugdha- venhonk De Kajuit aan het Meerhof. De vele kinderen hiervan gaan dan over naar het gebouw Valeriusstraat. Ten behoeve van de andere twee te bouwen clubhuizen zijn opgericht de stichtingen „Buurt- en clubhuis werk Fortuinwijk" en de stichting „Het Vijfhovenhuis". In eerstge- O c LEIDERDORP Ds. F. Minnema, geref. predikant alhier, heeft het be roep van de Geref. Kerk van Rot terdam-Centrum voor het zieken huispastoraat (in de algemene zie kenhuizen) nu aangenomen. In 1961 kwam ds. Minnema naar Leiderdorp. Hij was eerst predikant in Oostwold (Gron.) en later in Hoogvliet. Tegelijkertijd heeft ds. J. van Drie bedankt voor de beroepen van Kam pen en Ermelo. Reeds eerder be dankte hij voor Assen en Castricum. LEIDEN Dr. A. E. van Voort- huisen, wetenschappelijk medewer ker bij de Afdeling Radiologie van het Leids Academisch Ziekenhuis, is benoemd tot gewoon lector in de radiologie aan de Leidse Universiteit met een bijzondere opdracht in de radiodiagnostiek. Dr. A. Huson, wetenschappelijk hoofdmedewerker bij het Anatomisch- Embryologisch Laboratorium van de Leidse Universiteit, is benoemd tot gewoon lector in de anatomie en embryologie aan deze universiteit. Dr. L. J. Dooren, sinds 1963 chef de clinique van de Afdeling Kinder geneeskunde van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, is benoemd tot gewoon lector in de kinderge neeskunde aan de Leidse Universiteit. Ten behoeve van de stich- tingskosten van het clubhuis Valeri usstraat wordt momenteel de finan ciële basis gelegd. Zo wordt de op brengst van de met kerst en oude jaar in de Bevrijdingskerk te hou den gemeenschappelijke diensten voor dit clubhuis bestemd. Ook is een beroep gedaan op fondsen. Van de exploitatiekosten zullen rijk en gemeenten bij elkaar tachtig procent subsidiëren. De inrichtingskosten worden op f 20.000 geraamd. Het gebouw zal worden bestemd voor alle kinderen van Zuidwest, dus niet alleen de kinderen uit kerkelijke gezinnen. In principe is besloten zondagskinderdiensten in dit gebouw te gaan houden. Grote zaal met bar De drie glasrijke clubhuizen krij gen een oppervlakte van bijna 31 m. bij 13.50 m. Er komt een grote zaal in van ong. 130 m2 en 'n kleine zaal van bijna 50 m2, die door het openen van een vouwwand bij de grote zaal kan worden gevoegd. Een bar en een berging ocmpleteren deze zalenac- commodatie. Verder zijn in de clubhuizen opge nomen: een royaal handenarbeidlo- kaal, een flinke groepskamer. een stafkamer, een keuken met buffet en een viertal toiletten. Het handenar- beidlokaal en groepskamer worden door een royale gang, waaraan ook het buffet is gelegen, gescheiden van de rest van het clubhuis. Aan de voorzijde komt een 23 me ter lang terras. Zoals bekend, heeft de gemeente de grond van deze in nauw overleg met de stichting Leidse Jeugdactie te bouwen clubhuizen al toegewezen. LEIDEN Wie de naam „Leidse Luchtvaart Club" tegenkomt denkt misschien: doet men in Leiden ook al aan vliegen, nooit geweten. Nee, aanvliegen doet men in Leiden niet. Men laat ze hoogstens vlie gen: vliegtuigmodellen. En dat al vanaf 1946. Toen namelijk werd de Leidse Luchtvaart Club opgericht. Wat beweegt iemand ertoe van een luchtvaartclub lid te worden en wat voor mensen zijn dat? De heer J. Brinkman, secretaris van de Leidse club, zegt daarover: „Dat zijn voornamelijk mannen, die altijd, al belangstelling voor het vliegen hebben gehad, maar in hun jeugd nooit aan de grote vlie gerij zijn toegekomen. Toch is het hun blijven intrigeren en daarom doen ze dan nu aan modelbouw". J-fET MODELBOUWEN is al bijna zo oud als de grote luchtvaart. Gingen rond 1900 de eerste vliegtui gen de lucht in, in 1908 werd cl de- Haagse Luchtvaart Club opgericht DEN HAAG liet was een wilde rit in de nacht van 1 op 2 oktoher van Den Haag naar Leiden, waarbij kogels uit de achtervolgende politieauto werden afgevuurd op drie inbrekers in de vluchtauto. De rit eindigde in een straatje in Leiden, waar twee van de drie inzittenden konden worden gegrepen. De bestuurder zag kans te ontkomen, maar werd enkele uren later gearresteerd. De achtervolging bleek de moeite waard te zyn geweest. Het drietal had talrijke inbraken en diefstallen gepleegd in Leiden en Den Haag. Nu stonden de drie voor de Haagse rechtbank: een 31-jarige zeeman uit Voorhout, een 19-jarige monteur uit Sassenheim en een 19-jarige drukker, eveneens uit Sassenheim. In een café in Sassenheim hadden ze op 1 oktober het plan geopperd in Den Haag eens wat te gaan „ver sieren". De drukker stelde zijn auto beschikbaar. In Den Haag aangeko men, werd eerst ingebroken in een benzinestation aan de Wassenaar- seweg, waar auto-onderdelen en ac cessoires werden gestolen. Het vol gende bezoek gold een benzinesta tion in de Boekweitkamp, waar de buit f 30 bedroeg. Tijdens deze inbraak verscheen de politie op het moment, dat het drie tal wilde wegrijden. Aan een som matie te stoppen werd niet voldaan. De auto reed pijlsnel weg, achter volgd door de Haagse politie. Op de rijksweg in Wassenaar loste de politie enkele waarschuwingsscho ten, waar de vluchtenden zich niets van aantrokken. In Leiden kon tot arrestatie worden overgegaan. Bij het onderzoek bleek, dat ver dachten verscheidene inbraken had den gepleegd o.a. in Lisse, Voorhout en Sassenheim. De meeste in benzi nestations. De officier waarschuwde: Het is te hopen, dat verdachten al les nu hebben opgebiecht Anders volgen binnenkort nog meer zaken met nieuwe straffen. De laatste tijd krijg ik ontzettend veel processen- verbaal, waarin de namen van dit drietal voorkomen. Hij vond ieders aandeel even groot en eiste voor allen acht maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met aftrek van de tijd in voorarrest. De recht bank zal 19 december uitspraak doen. LEIDEN Aan de universiteit is de heer A. C. Arntzenius, carciiolo- loog, wetenschappelijk hoofdambte naar op de afdeling cardiologie van hel Acad. Ziekenhuis, gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld ,.A model of excitation of the human heart; its value in establishing a link between pathway of excitation and clinical vectorcardiography". Promotor was prof. dr. H. A. Snellen. De heer Arntzenius is geboren in Den Haag en woont aldaar. Voorts promoveerde de heer J. D. Mulder, wetenschappelijk hoofd medewerker op de afd. Radiologie tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld „Radiologische aspecten van renovasculaire hyper - tensie". Promotor was prof dr J R von Ronnen. De heer Mulder is ge boren te Bandoeng (Indonesië) en woont te Oegstgeest. Ook de heer H. Th. Weiland pro moveerde tot doctor in de genees kunde en wel op een proefschrift getiteld „Verspreiding van polio- myelitisvirus en andere faecaal uit gescheiden virussen in Nederland ge durende de jaren 1964 en 1965". Promotor was prof. dr. J. D. Ver linde. Voor het proefschrift werd finan ciële steun verleend door het Prin ses Beatrix Fonds en de Gezond heidsorganisatie TNO. De heer Weiland is geboren en woonachtig te Oegstgeest. en kort daarop de Koninklijk Ne derlandse Vereniging ran Lucht vaart. Van die landelijke vereni ging (met plm. 7000 leden) zijn niet alleen modelbouwers lid, maar ook „grote" vliegers, zweef vliegers, parachutespringers en ballonvaarders. De Leidse vereniging is niet zo groot. De club telt ongeveer 30 le den. Penningmeester J. Stapper: „Dat is net groot genoeg. We ken nen elkaar allemaal en dat werkt prettig, zo'n klein intiem groepje. Wij krijgen soms wel nieuwe leden, maar veel valt gauw af. Beginne lingen willen vaak meteen enorme modellen bouwen en als dat niet een-twee-drie lukt, dan gooien ze de boel er al gauw bij neer. En dat. is natuurlijk fout. Het is echt een geduldwerkje. Nou is het ook wel weer zo, dat we soms wat te weinig aandacht aan de kleintjes besteden. We vormen nogal een hecht groepje en dan krijg je dat". Industrie JJOEWEL DE echte modelbouwer alles zelf doet, is er de laatste tijd vooral in Duitsland een hele industrie ontstaan, die zich met de modelbouw bezighoudt. De ..echte" bouwer heeft alleen een tekening nodig om zijn kist te bouwen, de „pseudo" koopt alles kant en klaar in een doos en hoeft de zaak alleen maar in elkaar te zetten. „En daar hebben ze dan nog moeite mee", zegt de heer Stapper. „Laatst hadden we er hier een (en dat hier is dan in een klein souter rain aan de Titus Brandsmalaan), die dacht, dat spanlak de brandstof van het motortje was. Vond ie het gek, dat de hele boel de volgende morgen vast zat" Elke woensdagavond zijn de model bouwers in hun clublokaal bezig met hun modellen. De heer Stapper: „Je kunt het na tuurlijk ook wel thuis doen, maar dat is niet zo gezellig. Dan zit je maar in je eentje te prutsen en hier kun je elkaar nog eens helpen en aanwijzingen geven". Mooi A AN WEDSTRIJDEN doen de. J Leidse modelbouwers bijna niet mee. De heer Brinkman, die zelf in het voorjaar nog een grote nati onale wedstrijd won: „Dat komt, er zijn mensen, die hun modellen zo mooi maken, dat ze bang zijn om ermee te gaan vlie gen. Het. komt namelijk nogal eens voor, dat een model neerstort en dan ben je hem natuurlijc kioijt". „Bovendien", vervolgde hij „de wedstrijden worden meestal nogal verweg gehouden, op Teriet of zo, en niet iedereen heeft daar tijd voor". Dat wil nou ook weer niet. zeggen, dat de leden van de Leidse Lucht vaart Club hun modellen nooit de lucht in laten gaan. In de duinen op het gebied van de LDM willen ze ze nog wel eens laten vliegen. Echter, niet té vaak en zeer zeker niet in de vakantletijd. De heer Stapper: „Zo gauw wij be zig zijn, komen er hele drommen campingbewoners op ons af. Die willen dat graag zien en gaan er met hun snufferd vlak boven op staan. Ze beseffen echter niet, dat dat levensgevaarlijk is. Zo'n vlieg tuigje zal maar met een vaart ran zo'n 60 a 70 kilometer per uur tegen je op vliegen. Denk erom, dat dat aankomt". Ypenburg QVER VLIEGRUIMTE We hopen. dat we eerstdaags op het vlieg veld Ypenburg terecht mogen. Daar heb je tenminste de ruimte, zonder dat je ran iemand last hebt. Vergeet ook niet, dal die vliegtuigjes een enorm lawaai pro duceren. In de stad hoef je het niet te proberen, dan heb je zo iedereen op je nek. We hebben wel geprobeerd of tce hier of daar op een stuk weiland mochten vlie gen. Maar je moet niet denken, dat we van een boer toestemming kregen. Met als argument: „M'n koeien gaan minder geven van al dat lawaai", werd je dan af gescheept. Bij de modelbouw onderscheidt men 5 klassen: 1) het zweefmodel; 2) het zweefmodel met rubbermo tor (die rubbermotor bestaat dan uit een opgedraaide streng elastiek); 3) het model met een verbrandingsmotor: 4) het lijn bestuurde model en 5) het model met radiobesturing. Vooral dat laatste is erg in. Er is ten hele hausse in ontstaan en vele ouders kopen vooral in deze tijd kant-en-klaar modellen voor hun kinderen. Het percenta ge, dat eT echter mee bezig blijft is maar klein. In Amerika zijn er aanzienlijk meer beoefenaren van deze (technische) sport dan in ons land. Er bestaan daar zelfs hele luchthavens, alleen voor modelbouwers. Zover is tnen in Nederland nog niet, al doet men aardig met de recordjachten mee. Zo staat het wereldrecord van een zweefvliegtuigje zonder motor met 2 uur en 26 minuten op naam van een Nederlander. In Leiden houdt men zich daar niet mee bezig. Men zou al lang blij zijn, als men een terrein kreeg toegewezen, waar men zo af en toe zijn model zou kunnen laten vlie gen. LEIDEN Vanochtend werd tij dens een bijeenkomst in de kamer van de burgemeester aandacht be steed aan het feit. dat de heer R. Ritter, één van de Leidse beiaardiers, dezer dagen 25 jaar beiaardier was. Namens het college van burge meester en wethouders werd hem een presse-papier, voorzien van het gemeentewpaen, aangeboden door de burgemeester en de gemeente secretaris, dr. J. van de Poel. De heer Ritter werd 1 november 1943 aangesteld als stadsbeiaardier van Delft. In 1952 volgde zijn aan stelling lot beiaardier te Leiden. COWURFORM IN DE RUIF LEIDEN Vrijdagavond om I) uur wordt in restaurant „De Ruif", Janvossensteeg, (bij de Van der Werfstraat) een expositie van de Leidse kunstgroep „Colourfbrm" ge opend. Op de tentoonstelling hangen tekeningen, schilderijen en etsen van Wil Blommerde, Nico Langezaal. Henk Hollebeek en Hans Chrieti- aansen. Op de openingsavond is er 1 minuut expositie „ruik-art made", de kortste tentoonstelling ter wereld. De tentoonstelling duurt tot 31 de cember. Diploma fluitonderriclit LEIDEN Barend Schuurman, dirigent van het Leids Kamerkoor en van het oratoriumkoor „Hosanna" in Alphen, behaalde, na eerder de diploma's orkest- en koordirectie te hebben verworven, nu het diploma voor fluitonderrricht aan het Kon. Conservatorium in Den Haag. DEN' IIAAG De Haagse politie rechter vond het eigenlijk maar kin derachtig, dat een 67-jarige koopman uit Leiden een procesverbaal had gekregen, omdat hij een koe op de veemarkt had aangevoerd, waar geen geldige schets bij was. De koopman kon aantonen, dat thuis een vergissing was gemaakt. Later kwam de juiste schets tevoor schijn. maar toen had de controleur al procesverbaal opgemaakt. En daar hebben we nu eenmaal rekening mee te houden, zei de rechter. Ver dachte wierp tegen, dat de koe voor de slacht was verkocht en er geen besmetting kon plaats hebben. De officier zei. dat hij een hele stroom processenverbaal kreeg over route schetsen en eiste f 25 boete. De rechter had clementie en vonniete f 10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 3