STUDENTEN VINDEN BIJ STAKERS GEEN GEHOOR Colossaal protest JAMIN Commentaren Crita) DC-8 startte op verkeerde baan Bestand Vietcong met Kerst en Nieuwjaar Het Kwartet Massale staking in Rome Openbaar leven ontwricht VeriïllSten ken gisteren onregelmatige stakin- Den Briel op z'n Spaans Aanvaring op Westerschelde: drie bitterkoekjes Jongetje met nieuwe lever overleden Ruïnes na raid Zorgen i«IS Jjy Uw nieuwe opinieweekblad Gunstig Fusie streekvervoer tot „Westnederland" SPREUK Meer wind I Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 6 december 1968 49ste jaargang Directeur: F. Dicmer Hoofdredacteur: Dr. E. Dicmer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ia ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De arbeidsonrust in Italië duurt nog voort. In het gehele land wordt het nor» male leven ontwricht door stakingen en onlusten. Het ziet er niet naar uit dat aan deze situatie spoedig een einde zal komen. ROME Het openbare leven in de Italiaanse hoofdstad Rome heeft gisteren voor een groot deel stilgelegen al9 gevolg van een door de vakhonden uitgeroepen staking van 24 uur. Deze was afgekondigd uit protest tegen de werkloosheid en ter ondersteuning van looneisen. Italië heeft op 5 december een nationale 24-uurstaking over leefd. In vele steden werden de monstraties, al dan niet vreed zaam, gehouden. Ook Rome moest een grote protestoptocht gedogen: de stoet misschien niet ge ïmponeerd door het aloude decor van de hoofdstad trekt hier het Colosseum voorbij. De ter minologie was up-to-date, uit de namen van Ho Tsji Minh, Mao en Che Guevara, die op de spandoe ken rijkelijk voorhanden waren, bleek wel dat de hedendaagse demonstranten weinig considera tie hadden met het glorieus ver leden Er reden geen trams, bussen of taxi's. Militaire vrachtauto's pro beerden het vervoer enigszins op gang te houden. Winkels en fa brieken, alsmede openbare ge bouwen, waren gesloten. Er ver schenen geen kranten en er was geen post. Gas en elektriciteit vielen nu en dan uit en dokters kwamen alleen in noodgevallen. Studenten sloten zich aan bij de ze massale protestmars en protest bij een'komst van véle duizenden ar beiders in de hoop een „verbond" met de arbeiders te kunnen sluiten. Ze namen waarschijnlijk het voor beeld van de Franse studenten en arbeiders, die in mei en juni geza menlijk optrokken, voor ogen. Incidenten Van deze toenadering van de stu denten kwam niet veel terecht. Er deden zich zelfs en'kele incidenten voor tussen beide groepen. De ar beiders wensten alleen maar te de monstreren voor verbeteringen van hun sociale voorzieningen. De stu denten droegen afbeeldingen mee van onder andere Mao, Ho Tsji Minh en Che Guevara. Bij de optocht van de arbeiders naar de massabijeenkomst, hield de politie zich opvallend afzijdig. Slechts drie auto's escorteerden de stoet. De demissionaire regering heeft overigens laten weten niet van plan te zijn de politie te ont wapenen, ondanks de dood van twee landarbeiders op Sicilië. Vanmiddag is in Rome opnieuw een protestde monstratie besonnen. Politie - In bijna alle Italiaanse steden bra- Niet bij gebrek aan de nodige attributen voor de arena voor een stierengevecht, deze mast, maar een geïmproviseerde stormram, die de studenten hanteerden om de poort van de medische faculteit van de universiteit te Barcelona, door de overheid militair bezet, open te breken. Een Brielse affaire mogen we wel zeggen, en dat in Spanje HANSWEERT Het binnenvaar tuig Marco van schipper A. Benen is vanmorgen vroeg gezonken na een aanvaring met het Zweedse vracht schip Tasmanic (6415 ton) op de Wes terschelde. De schipper, zijn vrouw cn hun kind worden vermist. De politie vermoedt dat het binnen vaartuig waarschijnlijk ter hoogte van de haven van Hansweert de vaarrou te voor zeeschepen op de Schelde heeft doorkruist. Op de plaats van aanvaring, onge veer tweehonderd meter buiten de haven van Hansweert, drijft een grote olievlek op het water Familieleden van het schippersge- morgen voordeel 250 gram van 89 voor 79 niet duur we! heerlijk zin, die op een ander schip tegelijk met de Marco opvoeren, hebben de aanvaring zien gebeuren. gen uit en werden massabetogin gen gehouden tegen het doodschie ten door de politie van twee arbei ders. Tot ernstige onregelmatighe- I den met de politie, die zich zo min mogelijk liet zien, is het niet ge komen. Alleen in Napels werd er flink gevochten, waarbij enkele men sen werden gewond. De hoofdcommissaris van politie van Syracuse, die zich maandag tij- i dens de rellen niet ter plaatse op de hoogte is wezen stellen, is uit zijn functie verwijderd. Er is een onderzoek begonnen om uit te zoe ken wie verantwoordelijk is voor de fatale schietpartij. ARNHEM Het tweejarig jonge tje uit Den Helder, op wie begin deze week een Icvertransplantatie werd toegepast, is vanmorgen overleden. De toestand van het kind ging giste ren al zienderogen achteruit. In een communiqué, dat vanmorgen van de zijde van het gemeentezieken huis in Arnhem werd uitgegeven, staat dat gisteren een operatieve in spectie van het transplantaat nood zakelijk was. Hierbij werd een circu latiestoornis in het transplantaat aan getroffen, waarvan nu nog niet kan worden gezegd of dit door een afsto tingsreactie werd veroorzaakt. De opzienbarende operatie werd maandag uitgevoerd door een team specialisten uit Leiden, Nijmegen en Arnhem. Een levertransplantatie, waarbij de lever van de donor wordt ingeplant zonder dat de zieke lever van de ontvanger wordt weggehaald, is een van de moeilijkste transplan- taties. Ook twee jaar geleden plantte dit zelfde team een lever over, maar deze werd door het lichaam van de patiënt afgestoten. Uit het feit dat de nieuwe transplantatie bekend werd gemaakt, werd afgeleid dat men dè operatie geslaagd achtte. Waarnemer van Nixon naar Parijs fcAIGON De Vietcong, de strijdkrachten van het Zuidviet- namese bevrijdingsfront, zal tweemaal de gevechten onder breken: drie dagen met Kerst mis en drie dagen met Nieuw jaar. Eerder was al bekend ge worden, dat de Zuitvietnamese en Amerikaanse militairen op eerste kerstdag het vuren zullen staken. Het bestand van de Vietcong duurt dus aanzienlijk langer dan dat van de geallieerden. Bovendien wordt verwacht dat van communistische zijde ook bij het Vietnamese Nieuw jaar (eind januari) een bestand zal worden afgekondigd. Dat was ook in voorgaande jaren het geval. Het staat nu vast dat de Zuidviet- namese delegatie naar de inleiden de vredesbesprekingen zondag in Parijs zal aankomen. Ook vice-presi dent Ky die als „adviseur" van de delegatie de belangrijkste po sitie inneemt zal meereizen. Het was eerst de bedoeling dat hij een week later zou komen. Als in het weekeinde de vier dele gaties compleet zijn, schijnt niets meer in de weg te liggen om het in leidende vredesgesprek te openen. De Amerikanen hopen dat dinsdag een begin met de onderhandelingen wordt gemaakt. De Noordvietnameten zijn echter minder optimistisch. En ook het hoofd van het voorlichtingsbureau van het Nationale bevrijdingsfront, Pham Van Ba, acht het zeer onwaarschijn lijk dat volgende week het gesprek begint. Over veel procedurekwesties bestaat nog geen overeenstemming, zei hij. Voor vervolg zie pagina 9 Na een Israëlische raid op het Jordaanse dorp Kfar Assad ble ven er van vele gebouwen wat ruïnes over. De jachtbommen werpers hadden het op de hier gelegerde Iraakse divisie gemunt, die met geschut het leven in de Israëlische dorpjes uit zijn even wicht bracht. Maar deze vergel ding heeft ook aan tientallen Jordaanse burgers het leven ge kost. Deze week .i |s€r=£I PvdA,de doolrrrotk fentie en held fa5 Boeiend van inhoud, vlot van stijl. De informatie bron voor mensen die zélf hun mening willen vormen. Neem nu een abonnement en ontvang ACCENT de eerste drie maanden gratis! ACCENT, Wibautstraat 137, Amsterdam, tel. 020 - 92 44 47 SCHIPHOL Een misver stand is waarschijnlijk de oor zaak geweest van het incident met de DC-8, die, zoals bekend, eerder deze week bij het opstij gen te laat van de grond los kwam. Van deskundige zijde op Schiphol werd vernomen hoe het incident zich mogelijk heeft af gespeeld. De verkeerstoren had de gezag voerder opgedragen van de noordzuid 19 L te starten. Aan het noordelijke einde kruist deze echter nog net de west-oost lopende baan 09 en wel op een punt waar naar oostelijke rich ting nog slechts een derde van deze baan uitsteekt (1.100 meter). Toen ze van de toren vergunning kregen om te starten op baan 19 in zuidelijke richting zou de gezagvoer der zonder dat zich te realiseren, de aanloop hebben ingezet naar ooste lijke richting op baan 09, waarvan slechts 1.100 meter voor hen lag. Een zwaar beladen DC-8 heeft voor een start zeker ca. 1.800 meter nodig, maar gelukkig was de Albert Schweitzer niet vol. Er bevonden zich 118 passagiers aan boord (maxi maal 160) en volgens de KLM-persdienst was het vrachtruim leeg. Aldus konden de vliegers de machi ne nog net na 1.100 meter de lucht intillen, al denderden zij daarbij met I het landingsgestel dwars door de 35 i cm hoge lampen voor de baan heen. Deze maken deel uit van de nade ringsverlichting voor vliegtuigen die komen landen. Het toestel zelf liep geen schade op. Het onderzoek is op het ogenblik nog in volle gang en is in handen van directeur-generaal Kruys van de rijksluchtvaartdienst. De gezagvoer der en de bemanning zijn gisteren gehoord. Verkeerswegen Ze waren juist met de Albert Schweitzer uit Canada terugge keerd. Hangende het onderzoek wor den er geen verdere mededelingen gedaan. Het vliegtuig liep na de start geen enkele schade op, omdat de lampen met opzet licht van constructie zijn. Toch wordt niet licht gedacht over deze start op de verkeerde en korte baan. Achter deze baan ligt name lijk de verkeersweg tussen het oude QAAT het met het regeringsbeleid redelijk goed, daarentegen heeft de oppositie haar zorgen. Met name geldt dit de PvdA, waar in de tegenstellingen zich opmerke lijk aan het verscherpen zijn. De groepsvorming is er in volle gang en er zijn nog in het geheel geen aanwijzingen van onderlinge toena dering, de bezwerende woorden van de partijleiding ten spijt. In feite behoeft niemand zich over deze situatie te verheugen; wel ach ten wij de reactie die binnen de PvdA ontstaan is tegen het irritant* optreden van de linkervleugel be grijpelijk. Die reactie kon moeilijk uitblijven. Aan te nemen valt dat naarmate het socialistische partijcongres nadert de problemen binnen onze grootste ocialistisehe partij zich nog zullen 'oespitsen. Intussen echter wordt aan het con structieve karakter dat ook deze I partij juist voor zovelen aanspreek baar maakte, afbreuk gedaan. In het geding is bij dit alles het par tijkarakter zelf. Blijft het een bre dere partij of versmalt zij zich? Op dit ogenblik lijken de tegen stellingen onverzoenbaar, en wie nu de uitersten bijeen moeten houden -"n waarlijk niet te benijden. lyTET dankbaarheid mag worden vastgesteld dat ons land er eco nomisch behoorlijk gunstig voor staat. De minister die hierbij het nauwst betrokken is, die van economische za ken dus, kon er deze week met be grijpelijke voldoening over spreken toen in de Tweede Kamer zijn be groting aan de orde was. De gunstige economische situatie komt ook uit in het eveneens ge lukkig dalende werkloosheidscij fer. Wanneer in een situatie als deze loonbesprekingen voor de deur staan, ligt invloed daarop van de gunstige economie voor de hand. Het komt bü die besprekingen ook nu aan op wijsheid. Die wijsheid be tekent niet, dat men beslist aan een zo laag mogelijk percentage moet vasthouden. Al te grote voorzichtig heid immers kan op haar beurt irri terend werken. Wijsheid betekent echter een erkenning van wat met terdaad mogelijk is niet meer en ook niet minder. Het is die wijsheid die ons volb straks van de onderhandelaars ver wacht, of men nu rechtstreeks bij het resultaat van die onderhandelin gen betrokken is of niet. Want in het algemeen erbij betrok ken zijn we natuurlijk allemaal. Citosa en WSM samen WADDINXVEEN Het reeds eer der aangekondigde samengaan van NV Autobusdienstonderneming Citosa en de NV Westlandse Streekvervoer Maatschappij WSM zal op 1 januari 1969 een feit worden. De nieuwe streekvervoeronderneming die door het samengaan ontstaat zal de naam NV Verenigd Streekvervoer Westne derland dragen. Kortheidshalve zal in de praktijk de naam „Westnederland" worden gebruikt. Het hoofdkantoor van de nieuwe onderneming wordt gevestigd in Wad- dinxveen in het huidige hoofdkantoor van Citosa. Het bestaande kantoor van de WSM in Loosduinen blijft ge handhaafd voor alle zaken die het openbare streekvervoer in het West- land betreffen. De directie van „Westnederland" zal gevoerd worden door de heren mr. W. Kuilman, directeur en J. G. Hooftman, adjunct-directeur. Voor wat betreft de dagelijkse gang van zaken in de betreffende vervoersge bieden treden geen veranderingen op. In het gebied, waar tot 1 januari a.s. Citosa het openbare vervoer verzorgt, kan men zich blijven wenden tot het kantoor in Waddinxveen. en nieuwe Schiphol. Op het ogen blik van de start werd deze weg druk gebruikt. Achter deze weg loopt de nieuwe rijksweg Haarlem- Amstelveen, die eveneens veel wordt bereden. Door de start in de verkeerde richting was bovendien een bot sing met een ander toestel niet uit gesloten. De verkeerstoren had de baan in de zuidelijke richting vrijge geven, omdat er geen ander lucht verkeer was. De baan, die het toe stel gebruikte was niet vrij. Slechts weinigen denken, maar toch houdt iedereen er meningen op na. BERKELEY Onderwijsvernieuwings- problemen (pagina 2) Nes Ammim breidt uit (pagina 2) Dorpschanteur gegrepen (pagina 13) Mevrouw Johnson verhuist pagina DE BILT Voor de kust van Portugal heeft zich het afgelo pen etmaal een lagedrukgebied gevormd. Deze storing, die ver der naar het zuidoosten trekt, zorgt ervoor dat samen met hel hogedrukgebied boven Honga rije, de zuidoostelijke winden zich ook de komende 24 uur blijven handhaven. Dit hoge drukgebied, dat ook de afgelopen dagen een uitgestrekt wolken dek boven onze omgeving ver oorzaakte, zorgt ervoor dat hier in slechts weinig verandering komt. Het verschil tussen de nacht- en dagtemperatuur blyft hierdoor gering. DE BILT Overwegend droog weer met veel bewolking. Meest matige wind tussen oost en zuid oost. Ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. Vooruitzichten voor zondag: zon: minder dan 40 procent; mm. temp.: 05 graden onder nor maal; max. temp.: van 16 gra den onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kan op een ge heel droog etmaal: 80 procent. december: zon op 08.32. onder I 16.30; maan op 16.58. onder 10.31. 13 december laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1