Wintersport vakantievermaak steeds groeiende groep voor Uitrusting duur? ..(,1 MAAR UURTJE OP TRAMBALCON STAAN umS F/cei „Langlauf": sport voor wandelaars Legioen van 100.000 naar de bergen Skiën^jook dicht bij huis Fabeltjes Sneeuwzeker Dichtbij Vermaak OORSPRONG IN SCANDINAVIË Leeftijd skiër zegt niets Informatie bij skivereniging INTERNATIONALE WINTERSPORTMODE SPORT NIEUWE LEIDSE COURANT De een gaat ernaar toe om een op komend griepje te voorkomen, de an der zomaar om wat te wandelen in sneeuw en zuivere berglucht, de derde zoekt de sport, de sensatie van het naar beneden zoeven op de latten. Maar allemaal behoren zij tot het grote legioen van 100.000 vakantie- vierders, dat onder het etiket winter sport naar de bergen trekt. Deze maand al vertrekken de eerste volle treinen; reisbureaus zijn voor vele Kerstreizen nu al volgeboekt en de zaken voor wintersportartikelen heb ben het drukker dan ooit. Een luxe zo'n wintersportvakantie? Nee, zegt zeer beslist jhr. A. Th. G. Sandberg, voorlichter van de Nederlandse Ski Vereniging. „Een luxe was het vroeger, toen zo'n winterreis alleen was weg gelegd voor mensen met een welgevulde portemonnee én voor hen, die beschikten over meer dan de twee weken vrijaf per jaar. Dat is nu veranderd. Ook, laten we zeggen, de „gewone ftian" heeft een wintersportvakantie binnen zijn bereik als hij er strand en Middel landse Zee-zon voor wil opofferen." '■■ïjlii ""Sr'V-" -'w. ,,'t Is nog wel wat duurder dan een vergelijkbare zomervakantie, maar voor wie eenmaal de attributen heeft, zal dat verschil maar klein zijn. Exorbitant duur hoeft zo'n vakantie zeker niet te zijn. En bovendien: wat is duur?" „Een hoop mensen vallen erover, dat de laatste jaren vrijwel in alle wintersportlanden de prijzen zijn ver hoogd. Maar zij vergeten erbij te zeggen, dat ook de prijzen in eigen land fiks omhoog zijn gegaan. Het kopje koffie dat men in een Zwitsers berghotel krijgt, is echt niet zoveel duurder dan hier." Het grootste deel van het legioen gaat evenals vorige jaren weer naar Oostenrijk Waarom? De heer Sandberg: .Omdat de meesten den ken, dat men daar het voordeligst uit is. Dénken, ja, want het is eigenlijk niet meer dan een fabeltje." „De verschillen tussen Oostenrijk en een land als Zwitserland zijn de laatste jaren vrijwel weggevallen, als men althans de kwaliteit van het ge- bodene vergelijkt. Men kan alleen stellen, dat Oostenrijk meer moge lijkheden biedt om het wat goedko per te doen: er zijn meer eenvoudige hotelletjes en meer kleine zaakjes, waar men een eenvoudige „Ta- gesplat" kan eebruiken." dere landen, die over bergen beschik ken. hebben het belang van het win- tertoerisme ook ingezien en proberen nu met campagnes een deel van de toeristenstroom naar zich toe te trek ken. Voorbeelden daarvan zijn Joegosla vië (het noordelijk deel), Tsjechoslo- wakije (Niedere Tatra), Italië (Dolo mieten: al lang overigens geen nieuw gebied meer) en vooral de laatste jaren Spanje (Sierra Nevada bij Granada en in de omgeving van Ma drid). Wie dichter bij huis wil blijven, kan dat ook. Vooral het Duitse Sau- erland (met Winterberg) en de Bel gische Ardennen (o.m. Ovifat en Ro- bertville) zijn de laatste seizoenen steeds meer in trek geraakt. Het zijn vooral de weekenders, die hier naartoe gaan. Weliswaar zijn de ze gebieden mei hun 800 meter lang niet de hele winter sneeuwzeker, maar er blijven toch voldoende wee kends over, waarin de skiër er alles vindt wat hij nodig heeft. Wannéér er voldoende sneeuw ligt, kan hij ge makkelijk nagaan bij het Duitse en Belgische verkeersbureau in Amster dam. Niet alleen overigens in deze dicht bij-huis-gebieden is sneeuwzekerheid een onzekere factor. Zelfs in win- tersportlanden-bij-uitstek zijn plaatsen die deze zekerheid niet bie den. De heer Sandberg: „Volledige sneeuwzekerheid heb je alleen boven de 1800 meter Maar het hoeft geen bezwaar te ziin naar lager gelegen plaatsen te gaan: als er maar goede verbindingen naar boven zijn; een stoeltjeslift, een „Seilbahn" of een busdienst. Bijna alle lagere plaatsen hebben zo'n verbinding. Natuurlijk verhogen dergelijke voorzieningen wél de prijzen Waaruit bestaat een wintersport uitrusting en welke bedragen lijn daarmee gemoeid? SCHOENEN; aan te bevelen is deze maar met een te kopen omdat een goed zit tende schoen veel narigheid kan voorkomen. Er is keuze tussen ve ter- en klemschoenen, waarvan de laatste zijn te prefereren. Voor zo'n 100 gulden heeft men al een goed paar. Wil men per se huren, dan kan men dat het goedkoopst in Nederland doen (1 tot 1,25 gul den per dag). SKI'S: de beginneling kan deze het eerste jaar het beste huren. Ook hier geldt, dat men daarmee in Neder land het goedkoopst af is. Voor 250 per dag heeft men al een zeer redelijke kwaliteit. Wil men ze la ter in eigendom hebben, dan kan dat (huurkoop). Wie voor het eerst op de latten moet, kan het best niet te zware ski's nemen. De bes te zijn die van metaal of kunststof. Wat de lengte betreft: beginnelin gen wordt aangeraden ski's te ne men, die wanneer men de arm boven het hoofd gestrekt houdt tot aan de pols reiken. De ver gevorderde kan tot de vingertop pen gaan. Slechts de wedstrijd skiërs kunnen daar nog enkele centimeters bovenuit gaan. Uiteraard is het belangrijk ski's met veiligheidsbindingen te kiezen (andere zijn trouwens vrywel niet meer in de handel). Deze bindin gen moeten in het begin zo slap mogelijk worden afgesteld. Bij koop moet men rekenen op zo'n 200 gulden (inclusief bindingen). KLEDING: wollen ondergoed of flanellen on dergoed is een noodzaak, voorts een maillot (ook voor mannen), een skibroek (niet goedkoper ne men dan 60 gulden), een aantal truien en pullovers (voor de da mes is daarbij nog een onderblouse van wol of zijde aan te bevelen) en een winddicht windjack. Van belang is, dat men zich in zoveel mogelijk lagen kleedt. Het is na melijk vooral de lucht tussen deze lagen, die isolerend en dus kouwe- Zoevend van de Zwitserse bergen, over glanzende sneeuw in een paradijselijke omgeving. Is er gezonder vermaak moge lijk? Toegegeven: niet iedereen zal de „Wedeltechniek" onder de knie hebben, maar niemand is in de skisport te oud om te leren. Overigens hebben die wintersport- landen-per-definitie de laatste jaren forse concurrentie gekregen. Veel an- Eën andere zaak waarop de win tersporter moet letten, is de aard van de plaats die hij uitzoekt. Hij dient zich van te voren af te vragen wat hij verlangt. Wil hij alleen maar skiën, dan is het van belang dat hij een piste in de buurt. Ook: wat voor soort piste (voor beginners of gevor derden?). Stelt hij prijs op vrolijk après-ski, dan zal hij niet in een gehucht moe ten gaan zitten. En wil hij wandelen, of spelen beoefenen, dan zal hij moe ten nagaan in welke omgeving hij komt en welke accommodatie hij er aantreft. Want meer dan bij een zomer vakantie geldt voor de winter sport, dat men zich degelijk moet voorbereiden en meer in formatie nodig heeft dan reisbu reaufolders dikwijls geven. WIE OP DE LATTEN wil, zal beslagen ten ijs moe ten komen, wil hij niet al op de derde dag vakantieplezier ver gald zien door stijve en pijn lijke spieren, die hem zelfs het lopen onmogelijk maken. „Conditietraining vooraf is een ab solute noodzaak", zegt gymnastiek leraar N. A. van Oosten (Doornik- sestraat 1, Den Haag), met 35 jaar ervaring de veteraan van de ski cursussen van de Nederlandse Ski Vereniging. Want onvoldoende oefe ning is vaak oorzaak van veel ellen de. vooral omdat juist wintersporters vaak mensen zijn. die weinig aan sport doen." „De meesten denken, dat skiën net zoiets is als schaatsen: je gaat maar op de latten staan en de rest komt vanzelf." „Maar meer dan bij schaat- sen geldt bij skiën, dat wie Êfia. de techniek niet beheerst 8/ een flinke kans op ongeluk- W ken heeft. Men kan zich niet losjes, ongedwongen bewe- V gen. neemt een geforceerde houding aan en loopt door wringing gevaar op een beenbreuk. Want dat weten de meesten niet: een gebroken been is meestal niet het gevolg van een val, maar omgekeerd: men valt omdat men een been heeft gebroken." Nu wil de heer Van Oosten de win tersport zeker niet voorstellen als een gevaarlijk vakantievermaak, maar de praktijk heeft toch wel aange toond. dat voorbereiding de kans op brokken sterk reduceert. „Die voorbereiding is niet zozeer het aanleren van ski-houdingen", zegt de heer Van Oosten, „als wel het laren bewegen. Het is waanzin men- N. A. van Oosten: ,,'t Gaat om de beweging, houdingen komen pas op de tweede plaats." sen in de gymnastiek skihoudingen aan te praten. Veel belangrijker is ze in een situatie te brengen, waar ze zich moeten uitredden." „Zo bestaat een van de yjR - oefeningen uit het zich op JKc' sokken laten glijden van een schuin gestelde tien meter W lange vlonder. Daarmee le ft ren zij hun evenwicht be- J L waren. In een verder stadium span ik dan een touw over de baan. waar ze dan onderdoor moe ten glijden zonder te vallen." „Wat dat vallen betreft: van be lang is ook, dat men weet hoe eer val gebroken wordt. Dat wordt de cursisten ook geleerd, Kortom: wij schenken veel meer aandacht aan totaliteitsoefeningen dan aan hou dingen. Die komen pas op de tweede plaats. De mensen moeten bewegen in een speelse sfeer, dan komen die houdingen vanzelf. En: ze moeten b 1 ij v e n bewegen, ook wanneer zich een onvoorzien obstakel voordoet." „Dat gebeurt tenslotte in de prak tijk ook: er is geen enkele helling zonder oneffenheden, Voor deze oefe ningen is ook paardrijden uitstekend. Men heeft er met een levend wezen te maken, dat zijn grillen heeft. De kunst is daar op de juiste wijze op te reageren." „Tenslotte moet het zo worden", aldus de heer Van IWU. Oosten, „dat skiën een Jtmj automatisme is." Dat te leren is het hoofd- r I doel van de cursussen van T de Nederlandse Ski Vereni ging. De adspirant-skiër kan als hij lid is van de vereniging daarvoor in enkele tientallen plaat sen terecht. Het aantal lessen in zo'n cursus varieert van 15 tot 25. Een noodzaak zo'n cursus? Ervare- nen (en dat zijn er velen, zelfs van boven de 60) zeggen: voorbereiding verkleint de kans op ongelukken én geeft winst aan dagen als men een maal ter plaatse is. Men verliest geen kostbare ski-tijd door stijve spieren. Een oefening voor thuis? De heer Van Oosten: „Ga maar een uurtje op het voorbalkon van de tram staan op een lijn met veel bochten en probeer dan maar in de parallel stand (voeten evenwijdig van elkaar geplaatst) te blijven staan zonder de stang vast te houden. „Die oefening is nodig om het zgn „wedelen" onder de knie te krijgen het op de ski's van richting ver anderen met volkomen evenwijdig gehouden voeten. Op de cursus ge bruikt men daarvoor een installatie, de zgn. „Bremmschey". maar op het voorbalkon gaat het net zo goed Een nieuwe vorm van skiën, die de Nederlandse Ski Vereni ging dit jaar introduceert: de Langlauf, speciaal voor de wat oudere wintersporters, die op zien tegen de tochten met klim partijen en steile afdalingen. De Langlauf is er voor de skiërs, die wel tochten willen maken, maar dan over vlakke terreinen. Van oorsprong is de Langlauf Scandinavisch. Vandaar ook. dat de NSV deze tochten in Noorwegen houdt, in de Hardangervida. tussen Oslo en Bergen. Men gaat eerst naar Finsehytta, waar men week in een eenvoudig toeristenhotel verblijft om vandaaruit kleine tochten te maken en te oefenen en daarna volgt een trektocht van een week, van hut naar hut Tijdens deze tochten wordt de bagage vervoerd op hondesleëen (kosten inclusief hutten, gids en huur sleëen, maar exclusief reis 360). Wandelaars De heer S. P. Wolf, voorzitter van de toerencommissie van de NSV „Zeker voor sportieve ouderen is zo'n tocht een avontuurlijke belevenis. Ik bedoel dan niet de beginners, voor hen is het te zwaar, maar gewoon, de mensen met een beetje „Ausdauer", zo te zeggen: de „stevige wande laars". De Langlauf is eigenlijk ook alleen maar wandelen, maar dan op ski's. En dan natuurlijk wandelen in een heel andere omgeving met een klimaat, dat zeer wisselend kan zijn. Je kan stralende zon hebben, maar ook een gierende storm". Voor het maken van deze tochten zijn speciale ski's nodig, houten ski's, die lichter, langer, smaller en goed- Noors sneeuwlandschap, waar bij uitstek de „Langlauf" kan worden beoefend. De Noren zélf weten ervanzij doen in de winter niet anders rend werkt. Een dik gewatteerd windjack is af te raden: het is te warm omdat het geen warmte naar buiten doorlaat. Het beste kan men een gewoon dubbel windjack nemen (ongeveer 60). HANDSCHOENEN: van leer met een wollen voering, of geheel van wol (beslist geen nylon). Voor 25 gulden heeft men een paar. SOKKEN: het beste kan men twee paar sok ken dragen: een paar dunne (die men regelmatig wast) en een paar geitenwollen sokken (niet wassen, want dan gaat het beschermende vet eruit). HOOFDBEDEKKING: bivakmutsen zijn ideaal, maar an dere modellen zijn ook goed als ze voorhoofd en oren maar goed be schermen. APRES-SKI: daarvoor kan men dragen wat men wiL Voor de jeugd geldt: hoe gek ker hoe onopvallender. BRIL: liefst een polaroid-bril met grote glazen, die ook van onderen geen licht doorlaten. CRÈMES: onontbeerlijk is lippenstift en ge zichtscrèmes mee te nemen; ze voorkomen een schrale huid. koper (rond 60) zijn dan de normale ski's. Ook de schoen moet men in een lichtere uitvoering kopen. De heer Wolf: „Zo'n Langlauf is eigenlijk juist iets voor Nederlanders. Natuurlijk eist het wel enige oefe ning voordat men zover is, dat men aan zo'n tocht kan meedoen, maar men hoeft ook niet met zo'n tocht te beginnen. Men kan het eerst eens proberen". „In verscheidene wintersportgebie den heeft men daarvoor accommoda tie. In Oostenrijk bijvoorbeeld in het Silvretta-, Stubaiergebied en in de Zillertaler Alpen, in Zwitserland in Valbella en Lenzerheide, in Italië in het Ortlergebied, en natuurlijk op vele plaatsen in Scandinavië". „Wie zich er op toelegt, merkt al gauw, dat de Langlauf zich snel laat aanleren: men kan eigenlijk al direct met de ski's overweg. Heeft men het eenmaal onder de knie. dan is het een heerlijke ontspanning." Is skiën aan een leeftijd gebonden? De heer Van Oosten: Helemaal niet, iedereen kan het leren. We hebben zelfs cursisten (ook dames) van bo ven de 60." Wanneer kén men skiën? De heer Sandberg van de Ski Vereniging: „In de meeste gevallen is men na twee vakanties van pakweg 14 da gen al zover, dat men redelijk met de latten overweg kan en in staat ls aardige afdalingen te maken. Een snel resultaat als men nagaat, dat men tijdens een week lessen in de bergen ('s morgens en 's middags twee uur) in feite maar een kwar tiertje werkelijk skiet. De rest van de tijd gaat heen aan wachten, kijken naar demonstraties van de leraar en de skiliften. Wie alles over wintersport wil we ten, kan terecht bij de Nederlandse Ski Vereniging (070 - 81.43.81), die informatie geeft over alle win tersportplaatsen. Wie meer informa tie wenst, doet er het beste aan lid te worden. Hij kan dan gebruik maken van alle faciliteiten, die de vereni ging biedt; o.m. de cursussen ski-gymnastiek en de voorlich tingsavonden. WINTERSPORTREIZEN PER TREIN MAYRHOFEN 10 dagen TULFES 10 dagen GOING 10 dagen f 221,50 2Jli 1 au,- REISBUREAU VLASMAN Sloterkade 19 Amsterdam Telefoon 020—170098 WINTERSPORT- KLEDING SKI's SKISCHOENEN SKISTOKKEN SKIBINDINGEN SKISPANNERS SKIHOEZEN SKIJACKS SKIBROEKEN SKISOKKEN SKIWANTEN SKIHANDSCHOENEN SKIMUTSEN SKIBRILLEN NICKERBOCKERS OPANKEN W(j verhuren Ski's en Skischoenen Vraag katalogus. HAARLEMMERSTRAAT 182 - 184 TELEFOON 24872 - 41830

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9