Pronks koren. zimMen januari voor Massale stakingen leggen Italië lam Actie „Ik doe meeafgesloten Nog geld voor uitvoering nodig Rapid Wien schakelde Real in Madrid uit Kamer: EEG moet in suikerovereenkomst JKÊt. Politie tast in liet duister over motief Op vrijdag na Kerst nemen velen vrij SOWJETVLOOT VERDRINGT VS-ZEEMACHT OOSTENRIJKERS IN KWARTFINALE Huib Goudriaan Oranje in 1970 voor het eerst op Wembley Weer 2 zelfmoorden Duitse ambtenaren Coluna: Benfica zal winnen Heetgeblakerd Rusland sterkste in ijshockeytornooi KLM's twee* miljoenste Nixon bood Humphrey functie aan 7 DONDERDAG 5 DECEMBER 1968 Ale u dit leest is het waar schijnlijk pakjesavond. Me vrouw A, M. Hoogerheide- Goyaars heeft gisteravond al even „Sinterklaas-feest" ge proefd, dank zij lezers, die ga ven voor de actie „Ik doe mee." Thuis hij mevrouw Hooger- heide kreeg de heer W. Nuis, voorzitter van het koor Deo Cantemus, de cheque met door lezers bijeengebracht geld voor de traditionele uitvoering voor zieken en bejaarden van Arie Pronks koren. In de ka6 van het Doelen comité dat al weken bezig is met de voorbereiding van het concert op 10 december in de Rotterdamse Doelen kon 1500 gulden worden gestort. Mevrouw Hoogerheide, al acht jaar aan haar ziekbed gekluis terd, belde me Ln de nazomer op na een interview in deze rubriek met Arie Pronk. Of ik hem in de krant wilde bedan ken voor de uitvoering van vo rig jaar, die zq bad kunnen bijwonen. Later in een gesprek zei ze: „De koorleden moesten vorig jaar een inzameling houden, en de bejaarden en zieken moes ten 1,50 betalen. Ik vind dat gezonde mensen iets moesten doen om zo'n avond helemaal gratis te kunnen geven. En ik zeg dit niet voor mezelf, maar voor al die mensen, die daar mee een plezier kan worden gedaan." Honderden gevers Na dit gesprek startte LS een actie onder het motto „Ik doe mee." Doel: iets bij te dragen in de kosten van een uitvoering in december voor be jaarden en zieken, en wellicht het bezorgen van een reisje aan me vrouw Hoogerheide. De actie werd doorkruist door in zamelingen voor Biafra en Tsje- choslowakije, en begon bovendien in de vakantietijd. Begrijpelijk dat niet iedereen in de zak kon tasten. Toch stortten honderden lezers een rijksdaalder, vijf gulden of een tien tje. En de heer Nuis, die zich, uit naam van het Christelijk Residentie Man nenkoor, de Young Credo Singers en (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Werknemers in tal van bedrijven nemen op de vrijdag na het Kerstfeest een vrije dag al dan niet verplicht. Zodoende zijn ze vijf dagen achtereen vrij. Bovendien nemen duizenden men sen ook snipperdagen op 30 en 31 de cember, zodat een extra-vakantie van acht dagen ontstaat. In de bouwvak cao is deze regeling indertijd zelfs landelijk vastgesteld. De meeste continubedrijven leggen het produktieproces op de avond van de 24ste december stil, waarna op de avond van de Tweede Kerstdag de fabriek weer wordt gestart. Voor een aantal bedrijven is dat niet mogelijk (suikerfabrieken, krachtcentrales e.d.). Déze werken normaal 24 uur per dag door. Grote bedrijven (Philips, DAF, Etna, Hero, Tornado enz.) zijn op vrijdag na Kerst gesloten; de werk nemers hebben er een verplichte snipperdag. Het zou dergelijke be drijven te veel verloren urén opleve ren als men vrijdagmorgen het pro duktieproces op gang moest brengen, terwijl het werk dezelfde avond weer moet worden beëindigd voor het weekeinde. De gegevens van de satelliet Mari- ner-4 die in 1965 langs Mars vloog, hebben de Amerikaanse geleerden ervan overtuigd dat deze planeet net als de aarde een enzeren kern heeft, maar dat aan de vulkanische activi teit waardoor deze kern is gevormd, al lang geleden een einde is gekomen. Weer in Enrnpa weer mtn.temp. neer gisteren slag Kopenhagen geh.bew. 0 0 Londen motregen 3 0.1 Amsterdam geh.bew. 0 0 Brussel geh.bew. 0 0 Luxemburg motregen 0 1 Parijs geh.bew. 0 0 Nice l.bew 7 0 Frankfort geh bew. -1 0 München geh bew. -3 0 Zurich geh.bew -1 0 Genève mist 3 0 Locarno onbew. -4 0 Wenen geh.bew 0 0 Innsbruck onbew. -8 0 Rome zw.bew. 7 0 Madrid geh bew 7 0 Majorca l.bew. 7 0 WASHINGTON In een verslag aan het Amerikaanse Congres wordt gezegd dat het strategisch militaire j evenwicht op de wereldzeeën dreigt te worden verstoord door de Sow- jetunie. Binnen vijf jaar zullen de Russen in staat zijn in de meest af gelegen gebieden met hun marine tussenbeiden te komen. Amerika moet rekening houden met de mogelijkheid dat Rusland kernwapens op de zeebodem gaat plaatsen. Daarom moet Amerika sy stemen gaan ontwerpen voor opspo ring en vernietiging van die wapens. Het meest verontrustende element van de Russische zeemacht is de vloot van 250 offensieve duikboten en 100 met raketten uitgeruste on derzeeërs. Als Amerika niet meer geld gaat besteden aan zijn zeemacht is een „nationale begrafenis op zee" van Amerika een realiteit. De 21-jarige Hoessein Namer, een van de drie mannen die zijn beschul digd van een samenzwering Nixon te vermoorden, is tegen borgtocht vrij gelaten. Deo Cantemus inspant om de avond in De Doelen te doen slagen, is blij met de bijdrage in de kas: het door de directie van Het Kwartet tot 1500 gulden afgeronde bedrag. Zoals elk jaar is er ook dit keer eerst op 9 december een uitvoe- ring voor het „normale" publiek om de tweede avond, die voor de bejaar den, te kunnen bekostigen. Boven dien laten de koorleden in eigen kring weer lijsten rondgaan. Want zo'n avond kost geen duizend gulden, maar duizenden guldens. Op televisie Het belooft trouwens de moeite waard te worden: leiden van het Ra dio Phllharmonisch Orkest, organist Jan van Weelden, alt Caroline Kaart, sopraan Jenny Venema, de koren van Arie Pronk en de band van het Leger des Heils uit Coventry werken mee. De tweede avond zal de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz aanwezig zijn, en zul len tv-opnamen wonden gemaakt voor uitzending op 23 december. U begrijpt dat de 1800 zitplaatsen met dankbaarheid zullen worden in genomen door mensen, die zelden of soms nooit uitgaan. De actie „Ik doe mee" is nu afgesloten. Mevrouw Hoogerheide vroeg me gisteravond de lezers, „misschien mag dat namens vele zieken" te bedanken. Maar wij, gezonden die vandaag dankzij St. Nicolaas met volle han den zitten, kunnen iets blijven doen. Giro blijft In de eerste plaats staat gironum mer 716677 van het Doelencomité, ten name van mevrouw Pot, open voor verdere bijdragen. In de tweede plaats houdt de heer Nuis (Lange Hilleweg 8c, tel. 010 - 273209, Rotter dam) zich aanbevolen voor automobi listen, die 10 december mensen naar De Doelen willen rijden, of reserve willen zijn. En het belangrijkste: Arie Pronk heeft me verteld, dat hij in januari twee concerten geeft ten bate van chronisch zieken. Hij wil op deze manier geld verdienen om gehandi capten een Rijnreis of een reis naar Zwitserland te bezorgen. Er is nu niet voldoende geld voor een reis voor mevrouw Hoogerheide, maar ze zei me gisteravond: „Het ging niet om mezelf, maar in de eerste plaats om geld voor de avond in De Doelen. Bovendien heb ik in september een prachtige reis gehad aan boord van de Henri Dunant." Misschien komen we toch nog eens zover dat enkele chro nisch zieken een reis zullen kunnen maken. Misschien blijft er de komende week nog geld binnendruppelen voor 10 de cember. Kunnen de heren Nuis en Pronk, maar allereerst be jaarden en gehandicapten, op u blijven rekenen? MADRID Op verrassende wijze heeft het Oostenrijkse Rapid Wien de j kwartfinales bereikt van het tornooi om de Europese beker voor I landskampioenen. Weliswaar won Real Madrid de thuiswedstrijd met 21, maar omdat Rapid de eerste wedstrijd met 1—0 had gewonnen en het doelpunt dat men in Madrid scoorde dubbel telde, gaan de Oostenrijkers over naar de volgende ronde. In de kwartfinales ontmoet Rapid bekerhouder Manchester Uni ted. Een fout van doelman Betancourt kostte Real een plaats bij de laatste acht. Betancourt die in vele Europa cupduels heeft geschitterd, sloeg vier LONDEN De Engelse voetbal bond heeft het Nederlands elftal uit genodigd voor het spelen van twee wedstrijden, één ln het najaar van 1969 in Nederland en één in het voor jaar van 1970 in Londen op Wembley. Dat betekent dat het Oranjeteam voor het eerst in de geschiedenis een wedstrijd zal spelen op Wembley. Na 1946, toen het Oranjeteam op Huddersfield met 82 van het veld werd geveegd, heeft er geen officiële ontmoeting tussen beide landenteams plaatsgehad. Nederland speelde in 1964 ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de KNVB weliswaar in Amsterdam tegen het Engelse team (11), maar dit duel werd niet als officiële interland aangemerkt ROME De arbeidsonrust in Italië brengt een zich nog steeds uitbreidende golf van on rust mee. Gisteren werkten ar beiders en studenten samen in chaotische stakingen en massa betogingen die Italië vrijwel lam- legden, terwijl het land zijn der de week van regeringscrisis in gaat. Ook vandaag waren er demonstra ties en stakingen. In de Italiaanse hoofdstad Rome is gisteravond een staking van 24 uur begonnen. Spoor wegarbeiders waren de eersten die het werk neerlegden, gevolgd door bedienden van benzinepompen, arbei ders van de PTT en ziekenhuisperso neel. De vakbondsleiders, die de sta king hadden uitgeroepen, verwacht ten dat tenminste 1,5 miljoen mensen vandaag niet op hun werk zouden verschijnen, onder wie de ambtena ren, honderden winkeliers, enz. Er werden onderbrekingen in de toevoer van gas, water en elektriciteit ver wacht Ongewapend Gisteren was de tweede dag van massale protestmarsen tegen de staat politici en politie. In Rome en elders werd de politie waarvan de aanwe zigheid alleen al de betogers woe- DUBLIN De ontmoeting tussen Ierland en Denemarken in groep 1 van de voorronden van het tornooi om het wereldkampioenschap voet bal, die woensdag in Dublin werd gespeeld, is bij de stand 11 na 50 minuten spelen afgebroken. Dichte mist maakte verder spelen onmoge lijk. Steun aan „koffielanden'',? BONN Het aantal zelfmoorden van Westduitse ambtenaren van de laatste twee maanden, is gisteren tot negen gestegen: er zijn opnieuw twee zelfmoorden gemeld. Ontkend wordt dat deze gevallen iets te maken zou den hebben met een spionage-affaire. In Den Haag sloeg de 54-jarige Rüdiger Herold de hand aan zichzelf. Sinds '965 werkte hij op de consulai- re afdeling van de Westduitse ambas sade. Herold was volgens een woord- voerder in Bonn drie weken geleden uit een kliniek ontslagen, maar hij had zijn werk nog niet hervat. Hij leed al twee jaar aan depressies. Even te voren was nog een zelf moordgeval bekendgemaakt. Dat be- trof de 47-cJARIGE BODE Bernhard I Dudek, werkzaam op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn. Ook hij werd zwaarmoedig genoemd. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft woensdag vrijwel eenstemmig een motie van de heer Westerterp aanvaard, waarin de regering wordt gevraagd op de EEG-ministerraad een berop te doen alsnog aan de Internationale suikerovereenkomst deel te nemen. De minister van land bouw .Lardinois, was dankbaar voor deze motie, waartegen alleen de groe pen va nde vrije boeren stemde. De EEG-delegatie heeft destijds het overleg over de suikerovereenkomst verlaten omdat zij geen steun kreeg voor haar verzoek een export-kwo- tum van 1,2 miljoen ton suiker per jaar. Tijdens de conferentie wilde men de EEG slechts 214.000 ton toe staan. De Kamerleden stelden dat de EEG een veel te hoog aandeel had opge ëist. Wanneer met minder genoegen had genomen was de EEG-suikerin- dustrie niet in moeilijkheden ge komen terwijl deelname van de EEG voor de ontwikkelingslanden psycho logisch veel beter was geweest. De Kamer ging akkoord met de nieuw gesloten internationale koffie- overeenkomst, waarbij de produktie en afzet van koffie internationaal ge regeld wordt. Een discussiepunt vormde het bestaan van het zoge naamde diversicatiefonds. Dit fonds dient om landen die uitsluitend van de koffieproduktie afhankelijk zijn gelegenheid te geven op een andere produktie over te schakelen. Het Fonds is nog niet officieel op gericht. Met name de oppositiepar tijen meenden dat Nederland ook eer bedrag in dit fonds dient te storten De heer Vredeling (soc.) diende een motie in, waarin dit verzoek was neergelegd. De motie was mede-on dertekend door PSP, D'66 en de Groep-Aarden. Minister De Block zei dat de rege ring nog geen beslissing heeft geno men. Hij ontkende dat de regerinr bij voorbaat afwijzend was. De heer Vredeling vroeg hierop d< motie bij de beeroting van buiten landse zaken en ontwikkelingshulp t< behandelen, met aanwezigheid van d< minister van economische zaken. Bi die gelegenheid zullen naar zijn me ning waarschijnlijk meer gegeven- over het fonds beschikbaar zijn. Ns een enigermate verwarde discussie besloot de heer Vredeling zijn motie aan te houden tot een nader door hem te bepalen tijdstip. dend maakt nadat maandag tijdens een demonstratie voor meer loon twee landarbeiders werden dood geschoten van de rumoerige me nigte weggehouden. Het Siciliaanse parlement heeft gisteren besloten de politie voortaan ongewapend toezicht te laten houden op betogingen en de monstraties. De begrafenis van de twee slacht offers op Sicilië verliep gisteren in volmaakte kalmte, hoewel duizenden woedende arbeiders naar de begraaf plaatsen kwamen. Interim-premier Mariano Rumor hoopt in dit weekeinde een volledige kabinetslijst klaar te hebben, on danks de binnenlandse moeilijkhe den. Rumor verwacht rond Kerstmis een nieuwe regering te kunnen presenteren. LISSABON Mario Coluna, aan voerder van het Portugese Benfica, heeft woensdagavond verklaard dat hij Benfica sterker acht dan Ajax, de tegenstander in de kwartfinales van de strijd om de Europese beker. Coluna, in Mozambique geboren en een van de beste linksvoetige voet ballers, meent dat zijn ploeg zal winnen. „We mogen echter niet vergeten dat Benfica enige tijd geleden door Ajax in een vriendschappelijke wed strijd is verslagen en dat we het ook zwaar hebben gehad om Feijenoord voor de Europa-Cup uit te schakelen. De Hollanders zijn zeer snel, weten wat voetballen is, maar ik geloof dat wij zeker wat techniek betreft een voorsprong hebben". De Brusselse studentenwereld is weer in beweging gekomen. Stu denten van de vrije universiteit zijn slaags geraakt met de politie: gevolg 30 gewonden. Op de foto: Heetgebakerde studenten, ver schanst achter een blakerende barricade. minuten na de hervatting bij een snelle aanval van I-apid de bal in eigen doel na een schot van de mee naar voren getrokken achterste ver dediger Gebhardt. Voor ruim 100.000 toeschouwers startte Real met een overweldigend offensief. De Oostenrijkers echter speeldenhe t gebruikelijke Europa cupspelletje en verdedigden hun krappe voorsprong door massaal in de defensie te gaan. Eerst vier minu ten voor het rustsignaal van de Zwitserse scheidsrechter Dienst kwam Real op een voorsprong. Uit een vrije trap kopte Velasquez de bal achter doelman Fuchsbichler: 10. Ook na de hervatting had Real een groot overwicht. Vrijwel de gehele Oostenrijkse ploeg trok zich terug voor eigen doel. Hoe gevaarlijk ech ter de uitvallen van Rapid Wien wa ren, bleek al na vier minuten. Geb hardt ging plotseling naar voren, passeerde twee Spaanse verdedigers en loste een schot dat Betancourt in eigen doel werkte: 11. Real moest nu twee doelpunten maken om de kwartfinales te kunnen bereiken. Dat leek een onmogelijke opgave omdat Rapid nu ook de spits- spelers in de verdediging haalde. Toch slaagde Real erin nog een keer te scoren. Pirri kopte de bal uit een cross-pass van Amancio achter FucJi- bichler: 2—1. In de laatste minuten liep Real tevergeefs storm op de muur van Oostenrijkse verdedigers. In de kwartfinalês van het tornooi om de Europese beker voor landskampioenen moeten voor 21 maart de volgende wedstrijden wor den gespeeld: Ajax - Benfica, AC Mi laan - Celtic Glasgow. Manchester United - Rapid Wien, Spartak Trna- va - AEK Athene. MOSKOU Het Russische A-team heeft het internationale ijshockeytor nooi te Moskou ongeslagen gewon nen. De Russische ploeg bleef in zijn laatste wedstrijd Canada met 60 de baas. De scores in de perioden wa ren: 2—0, 0—0, 4—0. Rusland B speelde gelijk met 2—2 tegen Fin land. De scores in de perioden waren: 01, 10, 11. De eindstand van het tornooi is: Rusland A 6 pnt., Rusland B 3, Finland 2 en Canada 1. Mevrouw M. J. Bardoel uit Wy- chen, op weg met haar man naar haar dochter in Australië, voor een Sinterklaassurprisebezoek, werd op het vliegveld door de Sint zelf de weg versperd. Ze bleek de tweemiljoenste passa gier van de KLM te zijn. Daar moet een feesttaart bij, dacht Sinterklaas. Ook de KLM en de luchthaven Schiphol lieten zich niet onbetuigd. rn NEW YORK In 1972 zal er in VN-verband een conferentie wor den gehouden over het menselijk milieu in de moderne technologie. Dit staat in een resolutie, die door Zweden was ingediend by de Al gemene Vergadering en waarin te ven wordt gewezen op het gevaar van lucht- en waterverontreiniging. WASHINGTON - Vice-president Hubert Hum phrey heeft be vestigd dat Richard Nixon hem een rege ringspost heeft aangeboden, maar dat hij het aanbod heeft af geslagen. De verslagen democratische presidentskandi daat onthulde dit dinsdag avond op een receptie te Washington tegenover een verslaggever. Hij wilde niet zeggen wat voor post hem was aangeboden. Volgens onbevestigde berichten heeft Nixon overwogen Humphrey te vragen Amerikaans ambassadeur bij de VN te worden. Humphrey zei verder voor Kerst mis te zullen besluiten wat hij gaat doen na 20 januari, als Nixon met Spiro AgneW het bewind overneemt. Dat hij niet het zakenleven ingaat staat voor Humphrey wel vast „Ik zal mijn tyd vermoedelijk gaan ver delen tussen onderwijs en het open baar belang", aldus Humphrey. H0MPHR,er Man doodt zijn zuster VELDHOVEN De politie tast nog in het duister omtrent het motief van de 25-jarige onge huwde H. den N. uit Loon op Zand, die zijn 36-jarige gehuwde zuster M. A. C. T. BronsDen Nieuwenboer uit Veldhoven heeft vermoord. Bij een veéhoor zei Den H. in een bevlieging uit Tilburg naar Veldho ven vertrokken te zijn met de bedoe ling zijn zuster te vermoorden. Hij vertrok 's morgens van de tex tielfabriek in Tilburg, waar hij werkte, per brommer onder voor wendsel dat hij naar de tandarts moest. Om kwart voor vijf heeft hij zijn zuster met een rubbertentenha- mer in haar huis drie slagen op het hoofd gegeven. Toen de vrouw neer viel, is hij op haar gesprongen om haar te wurgen. Nadat hij zijn daad volbracht meende te hebben, heeft hij de gordijnen van de doorzonka mer gesloten, licht en gas uitgedraaid en is door de achterdeur, die hij afsloot, vertrokken. Vervolgens heeft hij zich bij de politie in Veldhoven gemeld en de sleutel van het huis afgegeven. Op de bank De politie begaf zich onmiddellijk naar de woning, waar men de vrouw in ernstige toestand op een bank aan trof. Uitwendige verwondingen had ze niet. De politie kon haar nog een verhoor afnemen. Na de poging tot wurging was mevrouw B. weer tot bewustzijn gekomen en had zich op de bank gehesen. Op last van een arts werd ze naar het Binnenzieken- huis in Eindhoven gebracht. Daar ij ze 's avonds overleden. De dader was 's morgens nog bij zijn zuster op bezoek geweest die in een pastorie werkte, 's Middags heeft hij nog bij haar thuis gegeten. Hij kreeg nog een rijksdaalder van zijn zuster om benzine te kopen voor de terugtocht naar Loon-op-Zand. De verhouding van de 25-jarige jongeman met zijn ouders, broers en zusters, alsmede zijn zwager in Veld hoven. was uitstekend. Een jaar of acht ge'eden was de iongen zonder kennisgeving enkele dagen van huis gebleyen. De ouders hebben nooit kunnen achterhalen waar hij toen zijn tijd heeft doorge bracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7