Aanzienlijke terugtrekking Noord Vietnamese troepen' Bonn moet toch revalueren Staking bij Renault Openheid past niet bij onderhandelingen Nu ook bekentenis in Geleen in gifzaak ^f-FIFAX HARRIMAN BRENGT RAPPORT UIT HANOI BEREt.s T TOT SERIEUS GESPREK recipieert Spion verklapte topgeheimen Slaapwandelende vrouw verdronken Geprikkelde minister De Block Onderzoek naar verkrachtingszaak ook in Nederland Defensief protest Rustige betoging van studenten Twee arrestaties na roofoverval 5 DONDERDAG 5 DECEMBER 1968 Ogenschijnlijk heeft de Engelse filmactrice 's werelds mooiste ogen: dat ze in elk geval uiterst waarde vol zijn blijkt uit het fabuleus be drag, waarvoor ze zijn verzekerd bij Lloyd's. Met al dit kostbaars in haar lieftallig hoofdje heeft Anne nog tijd om wat te filmen en zo juist heeft ze de opnamen van de film The lady beëindigd. Het stuk schijnt wel in Rome gelocaliseerd te zijn, want waarom zit Anne dan hier in de oude hoofdstad, genie tend van het zonnige (koude) weer? WASHINGTON Averell Harriman heeft gisteren in Washington gezegd dat Noord-Vietnam zijn troepenmacht in de gedemilitariseerde zone en het noordelijk deel van Zuid-Viet- nam „aanzienlijk verminderd" heeft. De leider van de Amerikaanse on derhandelingsdelegatie in Parijs zei dit gisteren na afloop van een kabi netsberaad in het Witte Huis. Hij heeft president Johnson verslag uit gebracht van de stand van zaken in het Parijse vredesoverleg. De vermindering van de Noordviet- namese troepen in genoemde zone zou een aanwijzing kunnen zijn dat Hanoi bereid is tot een serieus gesprek over een vredesregeling. President Johnson heeft namelijk ge zegd, dat alleen van een „serieus gesprek" sprake kan zijn wanneer er zich geen Noordvietnamese militairen in de zone meer ophouden. Hierop wees Harriman toen hij de vermin dering van de Noordvietnamese troe pen ter sprake bracht. Hij herinnerde er echter aan dat de troepenmacht nog niet geheel uit de zone is ver dwenen. TSieuive delegatie Harriman. die na afloop van het kabinetsberaad nog een privé-onder- houd "met president Johnson had. gaf opnieuw te verstaan dat als Nixon het bewind eenmaal heeft overgeno men, hij naar zijn mening een nieu we Amerikaanse onderhandelingsde legatie zal samenstellen. De Ameri kaanse ambassadeur in Bonn, Henry Cabot Lodge, is als toekomstig dele gatieleider genoemd. In Parijs waren gisteren intussen de Noordvietnamese en de Ameri kaanse delegaties bijeen geweest om over procedurekwesties te praten. Noord-Vietnam nam de gelegenheid te baat om te protesteren tegen Ame rikaanse bombardementen op het noordelijk deel van de gedemilita riseerde zone en het zuiden van Noord-Vietnam, die op 1, 2, en 3 de cember zouden hebben plaatsgevon den. Nuttig Amerikaanse zegslieden noemden •het onderhoud echter „nuttig". Vol gens hen hoopt men het uitgebreid overleg met deelneming van de ver tegenwoordigers van de Zuidvietna- BONN West-Duitsland zal uiteindelijk tóch een revaluatie (opwaartse herwaardering) van de mark in overweging moeten nemen. De fiscale maatregelen van de regering zullen niet het gewenste resultaat van vermin dering van het overschot op de betalingsbalans opleveren. PTT Wie van oordeel is dat het tekort van 50 miljoen van de PTT, dat de staat zal moeten bijpassen, wegge gooid geld is, ziet de dingen niet goed. Is er één nuttig overheidsbe drijf, dan is het wel de PTT. Dat ook met betrekking tot dit be drijf orde op zaken wordt gesteld is toe te juichen. Terecht evenwel heb ben de minister van verkeer en wa terstaat en de directie van PTT stel ling genomen tegen verschillende be langrijke adviezen van het efficien- -cy-rapport, omdat daardoor dit mooie staatsbedrijf de nek zou worden om gedraaid. Het rijk is terecht van mening dat het exoloitatiétëkort van de PTT voor zijn rekening moet komen en dat aan het dienstbetoon niet mag worden getornd. Ik hoop dat dit be drijf ook in de toekomst normaal zal kunnen blijven functioneren. Ooltgcnsplaat P. Bom Almttl is gelukkig (2) Commentaar overbodig, schreef de heer A. in 't Veld onder het stukje van de Zuidafrikaanse schrijver W. A. Eshuis. Met andere woorden: deze lez:ng is de enige goede. Van de Bantoe blijft in dit schrij ven letterlijk niets over. Hij wordt geschetst als een smeerpoets, dronk aard en vechter. Wanneer er hier van iets waar zou zijn, wie waren dan de schuldigen? In Spijkenisse zie ik ook wel ne gers. maar zij en hun kinderen zien er fris en schoon uit. Blanken die kleurlingen vriendelijk behandelen, worden in Zuid-Afrika voor kaffer- boeties (vrienden) uitgescholden. Mis schien zal deze scheldnaam, evenals de naam Geuzen, nog eens een ere naam worden. ■pUhenisse G. D. van Bueren mese regering en het Nationale be vrijdingsfront in de eerste dagen van de volgende week te kunnen laten beginnen. De delegatie uit Saigon komt zater dag in Parijs aan. Zij oïnvat onge veer 70 personen. Hun namen zijn nog niet bekend. Deze delegatie zal volgens Harri man bij de uitgebreide onderhande lingen de hoofdrol vervullen bij de behandeling van vraagstukken be treffende de toekomst van Viet nam. LONDEN De president van een hof van beroep in Engeland heeft gisteren gezegd, dat de hoofdtechni cus van de Britse luchtmacht. Doug las Britten, de Russen inlichtingen heeft verstrekt, die tot op zekere hoogte de verdediging van Engeland zouden kunnen ondermijnen en in feite reeds ondermijd hebben. Douglas Britten werd vorige maand veroordeeld tot 21 jaar gevan genisstraf. Het hof van beroep had vorige week donderdag zijn beroep verworpen, doch gaf pas gisteren een motivering. HOOGEVEEN De 82-jarige me vrouw K. Kamphuis-Biewinga is in de nacht van dinsdag op woensdag verdronken in de vijver bij haar wo ning aan de Bilderdijklaan in Hooge- veen. Vermoedelijk is zij hierin slaapwandelend terecht gekomen. Haar zuster, met wie ze samenwoont, ontdekte haar 's morgens niet in bed. Na onderzoek werd het stoffelijk overschot van mevrouw Kamphuis in de vijver gevonden. PARIJS Vijf van de zeven Re- nautt-autofabrieken (een staatsbe drijf) hebben vandaag gestaakt uit protest tegen de bezuinigingsmaat regelen van de regering. Bij de vijf afdelingen werken ongeveer 57.000 man. De fabrieken liggen in Blllan- court bij Parijs, in Flins, ten westen van Parijs in Le Mans in Cieon en Sandouville in het noorden. De arbeiders willen ook proteste ren tegen het tempo waarin overeen komsten worden uitgevoerd, die tij dens de stakingen van mei waren afgedwongen. De Links-georiënteerde Franse stu- dentenbond UNEF heeft intussen haar leden opgeroepen tot een „soli dariteitsactie" als blijk van eenheid in de anti-kapitalistische strijd. Het communistische vakverbond CGT waarschuwde de regering dat zij niet op zijn steun kon rekenen als het officiële economische beleid onte vredenheid onder de arbeiders te weegbracht Herinnerend aan de grootscheepse en langdurige stakin gen van mei en juni, verklaarde de se cretaris-generaal van het vakver bond, Seguy, op een persconferentie: wij zijn ons bewust van onze verant woordelijkheden, maar wij moeten het reële loon van onze leden beschermen. Het CGT was afkerig van een de valuatie maar evenzeer van de infla tie die de regering met haar beleid" had opgeroepen. Seguy wees de oproepen van de regering tot solidariteit ter overwin ing van de huidige financiële en economische moeilijkheden van de hand. NEW YORK Een woordvoer der van de toekomstige Amerikaan se president Nixon heeft meegedeeld, dat de president van het hoogge rechtshof, Warren, volgend jaar ju ni zijn funktie zal neerleggen. Dit maakte gisteren prof. Herbert Giersch op een persconferentie in Bonn bekend. Giersch is één van „de vier wijze mannen" die de regering jaarlijks verslag uitbrengt van de eco nomische positie der Bondsrepubliek. Aanpassing der pariteiten is vol gens Giersch de enige manier om te voorkomen dat de regering beperkin gen zal moeten opleggen en maatrege len zal moeten nemen om internati onale monetaire problemen op lange termijn in het reine te brengen. Dat houdt in dat West-Duitsland in ver band met de prijsverhouding ten op zichte van het buitenland zal moeten denken aan een flinke opwaartse her waardering van de mark, die groter is dan de quasi-revaluatie door mid del van de fiscale maatregelen. In het economisch rapport, dat gis teren officieel aan bondskanselier Kie- singer is aangeboden, worden vijf ma nieren aangegeven om het overschot te verminderen; twee daarvan behel zen een revaluatie van de mark, maar de belastingmaatregelen voor in- en uitvoer, waartoe de regering haar toevlucht heeft genomen na de monetaire crisis, wordt in het rapport niet voorgesteld. Prof. Giersch zei dat de regerings maatregelen overeenkomen met een revaluatie van drie a vier procent, maar hij meende dat zij weinig in vloed zullen hebben op de prijzen op de Westduitse binnenlandse markt. Handelaren in buitenlandse produk- ten zullen volgens hem een groot deel van het voordeel van vier procent, dat de verlaging der invoerbelasting biedt, gebruiken om hun winstmarges te vergroten in plaats van het door te geven aan de consument. Een buitenlandse gast was dinsdagavond in de Rolzaal van het Binnenhof de gastheer voor buitenlandse gasten. Het corps diplomatique tuas voltallig aanwezig om Sinterklaas met zijn verjaardag geluk te wensen. Ook de heer en mevr. E. Y. D. Tetevie van de Ghanese ambassade maakten hun opwachting bij de bejaarde functionaris. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Ik zie niet in hoe ik de industrialisatie bevor der door openheid tjjdens onder handelingen. De buitenlandse in dustrie wil geen openbaarheid over contacten en eventuele voorwaarden, zoals verstrekte premies. Als ik iets zeg, zitten andere landen gelijk op het vinketouw om mogelijke vesti gingen bij ons weg te halen". Uitvoerig ging een getergde en merkbaar geprikkelde minister De Block gisteren in de Tweede Kamer bij de begrotingsbehandeling van economische zaken in od de scherpe verwijten van de socialist Neder- horst. „Als de Kamer tussentijdse vertrouwelijke inlichtingen wenst, zal ik me daar bij neerleggen, maar het doorkruist mijn beleid en dan heb ik het wel gehad". Vergelijking met NAM en DAF ging volgens de minister niet op. Nederhorst was niet tevreden. Hij had een motie ingediend om een re geringscommissaris bij Verolme be noemd te krijgen. De Block voelde er niet veel voor: we hebben al inzicht via de investeringsbank en voor waarden in het contract. De minister wilde wel overwegen dit contract ter inzage te geven. Maar dat was het dan wel. Hij zag geen heil in een nota over Shell-Chemie, waar Nederhorst om gevraagd had. De socialist vroeg ook: is het waar dat Shell een kredietga- -antie krijgt, het is toch geen meubel-" ndustrie? Hij wilde ook meer weten iver luchtverontreiniging en de venselijkheid van staatsdeelname. Over Verolme zei de heer De Block nog, dat deze 105 miljoen aan kre- iietgaranties heeft gekregen, waar van 75 miljoen voor het dok. De minister verduidelijkte dat hij een tweede dok niet zal verbieden. Een vestigingsweigering voor een tweede dok kan alleen maar op verzoek van de bedrijfsvereniging of van de vak bonden, dat heeft de minister van Economische zaken niet in de hand. Kluif? Over Euratom wist de minister niet veel nieuws te vertellen, maar opti mistisch voor de toekomst was hij niet. Het ultracentrifugeproject werd niet overgeslagen: „Ik heb definitief opgegeven de heer De Goede te over tuigen en dat geeft mij grote ge moedsrust", aldus de minister, die de „vette kluif" niet bewezen achtte en zich er niet van bewust was dat De Goede het rijpingsproces van het p'roject-Kistemaker versneld had. De minister kon nog niet zeggen of de fabriek in Nederland komt. Er komt geen staatssecretaris voor technologie en 30 miljoen extra voor research past niet in het budget. De haven voor Terneuzen zal nog nader in de Kamer aan de orde ko men en in antwoord op vragen van de heer Van der Peijl (c.h.) zei de heer De Block, dat het kleinverbruik gas een financiële tegenvaller voor elektriciteitsbedrijven is: men houdt per man per jaar 50 over en daar moet nog alle sevice voor verleend worden. Riet S. spande samen met minnaar GELEEN De 48-jarige dok werker Gerrit V., die na de jongste bekentenis van de Schijndelse gifmengster Riet S. (45) in Amsterdam werd ge arresteerd en naar Geleen werd overgebracht, heeft gisteren tij dens een verhoor door de Geleense politie bekend dat hij in één van de twee pogingen van Riet S. om zijn ex-vrouw te ver- gtiftigen heeft meegeholpen. Verstopt? ELKE DROGIST HEEFT HET I BAD HOMBURG De Westduitse I politie heeft het onderzoek in een zaak van een Franse handelaar, die is gearresteerd onder verdenking van het bedwelmen en verkrachten var, liftende meisjes gisteren uitgebreid tot Nederland, Italië. Zwitserland en Oostenrijk. Via Interpol wordt ook in Frankrijk. België en Engeland naar mogelijke slachtoffers gezocht. De verdachte, de 36-jarige Didier Tourres. weigert iets te zeggen, aldus de justitie. Hij werd gearresteerd, nadat negen meisjes hem maandag uit beschrijvingen van zeven mannen van ongeveer dezelfde leeftijd had den herkend als degene die hen had I aangerand. De Amsterdamse scholieren en studenten hebben gistermiddag weer een demonstratieve tocht ge houden om meer financiële hulp voor het huns inziens onderont wikkelde onderwijs. Een eisen pakket in leuzen, in elk geval trok de mars wel aandacht, ofschoon het al lang geen hoofdstedelijk evene ment vormt. Op de foto: de demon stranten, via het Weteringcircuit ngar het Beursplein. In Amsterdam i AMSTERDAM Niet meer dan honderd tweehonderd studenten hebben gistermiddag deelgenomen aan een demonstratieve optocht door de binnenstad van Amsterdam. De demonstratie was gericht teger de financiële beperkingen voor het onderwijs en de numerus fixus en voor leerlingenschaal-vergroting en een verder doorgevoerde democra tisering van het onderwijs. De stu denten wilden een nota overhandigei aan minister Veringa (onderwijs er. wetenschappen), die een werkbezoek zou brengen aan de universiteit var. Amsterdam, maar op dat momenl was de bewindsman niet aanwezig De demonstratie verliep rustig. Eer. van de studenten gaf als reden voor de geringe opkomst: de meeste stu denten zijn naar huis in verband met sinterklaas en bovendien is het weer niet zo plezierig. Na de studentenopstand komen we zo langzamerhand in het onbe hagen der middelbare scholieren en onze kleinkinderen zullen waarschijnlijk kleuterschoolpro testen gaan organiseren. De studenten van nu zullen dar de wijze grijze hoofden schudden er de huidige middelbaren zullen ziel over hun kindertjes verontschuldi gen met een: „Van wie ze het toch hebben En oud dat ze zich zullen voelen... net zo oud als wij, die het met schuin oogje naar de herinnering van hoe het bij ons was nu aanschouwen. Want hoe duf en braaf waren wi; toen al. Lessen lerend en luisterend En daarmee uit. Nou ja behalve dar een enkel streekje dat je uithaalde Liefst tijdens de vakken waar je het beroerdst in was. Zoals met de nieuwe tekenleraar die plotseling voor onze klas stond Hij verving de oude lerares, di'c geen grapje gedoogde en mijn gemi; aan telent steevast honoreerde me' een drie èn de opmerking: „Onzin iedereen kan tekenen, het is alleer maar ondeugendigheid van je..." Ik vond dat een mooi en uitzon derlijk woord en slikte haar oordeeL Commentaar was immers onmoge lijk? Heerlijk was dan ook de koms' 'an de nieuweling, die waarschijn- ijk nog banger voor ons was, dan vij in principe voor elke docent. Hij sjouwde heel de les maai ond. Hier een lijntje, daar eer. eegje, aanwijzend en verklarend ~)p mijn blank papier wat vaaghe- len toen hij bil me kwam. Schoolst rijtl Het zal mijn journalistieke neus zijn geweest, die hem terwijl hij de 'erste vaste lijnen behulpzaam op "nijn papier trok ontfutselde, dat hij ifkomstig was van het door mij zo geliefde Goeree. Voor mij werd de tekenles een ?pel. Alleen maar uitgumbare lijn- *.jes trekken en dan als hij kwam het woord Goeree laten vaJlen. Al babbelend tekende hij dan en hoe.... Ik voegde er wat schaduw aan toe en verknoeide er wat aan. Maar op het volgende rapport ;tond er opeens een glorierijke zes nplaats van de hatelijke drie. De rapporten moesten we in de <amer van „de baas" in ontvangst lemen. Een plechtig feestelijk ogen blik, want de baas, een zestiger die mgewoon lelijk was, werd door ons illen met eerbied geadoreerd. Over zijn bril keek hij me aan: ,Hoe kom üj aan die zes?" Moeilijk, moeilijk. Zegden dat ik mijn best zo gedaan had? Dan zou de „ondeugendigheid" bewaarheid zijn. Dat nooit' Dus biechtte ik dat van Goeree en de schorren en de lamsoren en het haventje en de orgeldraaier en al iie gezellige verhalen Voorspelde meteen, dat de zes hit volgend kwartaal wel weer gezakt zou zijn want dan zou de leraar mijn talent- 'oosheid wel doorhebben. Nog zie ik de worsteling op het gezicht van de baas. tussen lach en nandje. De lach won het. En mijn voorspelling kwam dik uit. In de twee jaren dat de Schijndelse gifmengster met haar intussen ver moorde eerste man, Jan van E., en haar vijf kinderen in de Ericastraat te Geleen woonachtig was, had Ger rit V. een verhouding met haar. Zoals bekend had Riet S. de vrouw van Gerrit willen vergiftigen, omdat zij met de dokwerker wilde trouwen. De vrouw, die intussen van Gerrit is gescheiden en opnieuw is getrouwd, heeft beide vergiftigingspogingen overleefd. Gerrit V. die na zijn scheiding naar Amsterdam verhuisde is intussen ook opnieuw getrouwd. Hij zat nog in gesloten in het Geleense politiebu reau. Mr. W. Moos, officier van justitie te Maastricht, verwacht niet dat er nog nieuwe vergiftigingspogingen aan het licht zullen komen die Riet S. zou gepleegd hebben in Gutteco- ven, Einighausen en Geleen, de plaatsen in Zuid-Limburg waar zij met haar gezin enkele jaren achter eenvolgens heeft gewoond voor zij terugkeerde naar Brabant waar zij en haar eerste man vandaan kwa men. Riet S. heeft ook bekend In de tijd dat zij in Geleen woonachtig was en zij een verhouding had met Gerrit V., zij ook enkele malen gepoogd heeft haar eerste man, Jan van E., te ver giftigen. PURMEREND De recherche heeft gisteren twee mannen gear resteerd, die ervan worden verdacht de daders te zijn van de roofoverval die maandagavond in de Purmer werd gepleegd op de 53-jarige A. de Vries uit Midden Beemster, die van een bedrag van 17.000 werd be roofd. Het geld behoorde toe aan een melkfabriek in Purmerend. In het politiebureau te Volendam zijn mo menteel als verdachten ingesloten de 30-jarige ondernemer J. B. uit Wor- merveer en de 30-jarige ex-café houder J. K. uit Zaandijk. Rovers drongen de huiskamer binnen WINSCHOTEN Twee gemasker- de mannen zijn gisteren via de ach terdeur de woning van mevouw Kuiper te Winschoten binnengedron gen, dwongen de vrouw des huizes op een stoel te gaan zitten en geen alarm te slaan, doorzochten de ka mers en vertrokken daarna met een buit van 200. De recherche stelt een onderzoek in.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5