ARMENPASTOOR TOCH AFGEZET Priesterstudent werkt in hervormde gemeente KOPTEN: OORLOG HELP NIEUWE TE VOORKOMEN Abt legt uit protest zijn ambt neer Broodprijs moeilijk te bepalen Spaanse studenten slaags met politie Een woord voor vandaag „Ontwestering" spaart geld uit Dr. Karl Jaspers ernstig ziek MISSCHIEN WEL WERELDPRIMEUR BÜ Uw probleem is het onze. Computers voor beroepingswerk Brief aan alle kerken Winteropr uimin g niet in december Nog geen nader debat over Zuid-Afrika Ondanks lang gesprek met kardinaal Duitse zendeling mag niet terug naar Zuid-Afrika Loongesprek op 17 december BEROEPINGSWERK DONDERDAG 5 DECEMBER 1968 Het is een opmerkelijke uitspraak over Christus in Jesaja 42 1-7. Als Jesaja schrijft over de Knecht des Heren, zegt hij: Mij zal niet schreeuwen, noch Zijn stem verheffen, noch die op straat doen horen." Christus zal niet met bombarie komen: reclamestunts zullen Hem totaal vreemd zijn. Hij komt ook niet in de dichtstbevolkte steden, of de culturele centra van Zijn tijd. Hij wordt niet geboren in Rome. Hij begint Zijn werk zelfs niet in Jeruzalem, maar in het verachte Gallilea. Zo zouden wij het niet doen. De slogan van onze tijd is: Je moet jezelf weten te verkopen. Maar Christus verkocht Zich niet op die manier: Hij werd verkocht voor dertig zilverlingen. En in Christus zien we, dat belangrijker dan wat er over iemand gezegd wordt, is de waarde van zijn persoon. Wat werkelijk goed. werkelijk waardevol is behoeft niet geadver teerd te worden. De mensen zelf zullen het ontdekken, de mensen zelf zullen er over praten. Ze zullen over Hem praten als ze Hem hebben leren kennen, omdat Hij al hun denken vervult. Dat is het echte getuigen: Spreken uit ervaring. En zoals Christus op aarde kwam, zo staat de kerk in de wereld. Het is niet haar taak om veel tam-tam te maken maar om te leven met haar Heer, te ervaren wat Hij voor haar doet, om het dan zelf, verbaasd, te vertellen aan ieder die het horen wil. Zo'n persoonlijk woord maakt meer indruk dan alle andere vormen van reclame bij elkaar. We lezen vandaag: Daniël 4 vers 19 tot 27. Japanse kerk (Van onze kerkredactie) TOKIO De synode van de Vere nigde Kerk van Christus in Japan (de ..Kyodan") heeft besloten tot een drastische reorganisatie van het ker- kewerk. Het aantal raden (van 21 naar 10), commissies en sub-commissies zal ge ducht besnoeid worden, evenals het aantal leden, die van zo'n commissie deel uitmaken. Het zijn vooral de raden en com missies, die destijds gevormd werden naar voorbeeld van westerse kerken die gaan verdwijnen. Alleen de strikt noodzakelijke blijven bestaan. Tege lijk vindt een grote decentralisatie plaats. Men verwacht, dat door deze reor ganisatie veel tijd. energie en man kracht. die nu opgaan aan commis siewerk, vrijkomt voor ,.het belijden van het geloof in het dagelijks le ven". GENEVE De filosoof dr. Karl Jaspers is reeds enkele weken ernstig ziele. De 86-jarige emeritus-hoogle raar heeft perioden dat hij volledig buiten kennis is. Woensdag zou een lichte verbete ring in zijn toestand zijn opgetreden. Dr. Jaspers woont in Bazel. reumatische pijnen, spit, neusverkoudheid, verstuikingenen winterhanden. (Van onze kerkredactie) DEN" BOSCH De hervormde Bosschenaren krijgen voor ruim een half jaar een rooms-katholieke vicaris. Gisteravond heeft de kerkeraad zijn goedkeuring verleend. Het is de 27-jarige priester-student Huub Hessing. Hij komt te werken onder de leiding van ds. R. F. Snow. Hessing, postulant bij de paters der Heilige Harten, studeert aan de jonge rooms-katholieke theologische ho geschool te Tilburg. Hij bracht de wens naar voren, om zijn pastoraal praktijkjaar eens in een protestantse gemeente door te brengen. Om zo van binnen uit kennis te maken met het protestantse gemeentewerk. Brieven die niet rijn voorilen van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lljke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan po«t*«- gels te worden Ingesloten. Vraag: Als twee mensen voor eind december met elkaar trouwen, kan men dan terugbetaling van belasting vragen? Antwoord: Voor teruggave van loonbelasting geeft de huwelijksda tum niet de doorslag. De echtgenote kan niet zo maar loonbelasting te rugvragen. Zij kan echter een aanslag aanvragen. Dat betekent dat zij wordt aangeslagen in tariefgroep II voor het inkomen dat zij in het kalenderjaar voor de huwelijksda tum heeft genoten. Heeft zij tot het huwelijk niet meer dan 1500 aan loon genoten, dan blijft dit beneden het belastbaar minimum en dan is de verschuldigde inkomstenbelasting in mindering (deze geldt als vooruit betaling) en dan krijgt zij dus de betaalde loonbelasting terug. Het verzoek om een aanslag moet ge daan worden binnen zes maanden na afloop van het belastingjaar, waarin het huwelijk voltrokken werd. Vraag: Zijn er in de Nederlandse taal kruiswoordpuzzel-boeken met bijbelse namen? Antwoord: Volgens onze gegevens niet. Vraag: Graag een recept \*>or zure zult (hoofdkaas). Antwoord: Nodig zijn: 1 var kenskop, 3 kg mager varkens- of kalfsvlees, vleeskruiden (8 gram kruidnagelgruis, 8 gr. peper, 1ge raspte nootmuskaat. 100 gr zout), 3 dl azijn en 1 1/4 liter bouillon van het vlees. Was de kop en het vlees en kook het in drie uur goed gaar. in zoveel water met zout, dat het onder ataat. Haal nu het vlees van de var kenskop en hak het samen met het andere vlees goed fijn. Vermeng het met de bouillon en de kruiden en laat het geheel enkele minuten sto ven. Voeg de azijn toe en roer dit goed door. Schep de zult uit in scha len of potten die u met koud water heeft omgespoeld. Leg er een wit papier op en giet daarop wat azijn. Vernieuw deze azijn af en toe eens. Men kan ook zwoerd in de hoofd kaas verwerken, maar dan moet men dit goed zacht koken en fijn- hakken of dooi de vleesmolen halen. Vraag: We hebben nog distributie kaarten met bonnen van 1939 t'm 1946. Zijn er verzamelaars voor? Antwoord: U kan zich wenden tot het secretariaat van de vereniging De verzamelaar, H. J. v. d. Brink. W. van Noortstraat 59, Utrecht, of De Verzamelpionier. contactblad voor verzamelaars, administratie C. Maquelin, Nieuwe Binnenweg 184b. Rotterdam. De hogeschool had geen bezwaar en nam contact op met ds. N. K. van den Akker, hervormd predikant in Den Bosch, praeses van de provincia le kerkvergadering van Noord-Bra bant en Limburg, bekend om zijn goede interkerkelijke contacten en zelf lid van de begeleidingscommissie van de Tilburgse hogeschool. Weekend Ds. Van den Akker vond de geschikte man in zijn Bossche collega ds. Snow (33, tot vorig jaar studen tenpredikant in Groningen). Hessing deed mee aan een van de kerke- raadsweekends van Den Bosch en dat bleek voor beide partijen een goede eerste kennismaking te zijn. Enkele weken loopt Hessing nu al mee. Hij luistert toe bij de katechisa- tie, woont kerkeraads- en andere j vergaderingen bij en orienteert zich dus bevredigend, maar toch gaf J KINGSTON (Canada) De grootste protestantse kerk van Canada, de Ver- dat ds. Snow nog geen voldoening. (Van onze kerkredactie) enigde Kerk, heeft besloten, het klassieke systeem van beroepingswerk af te schaffen. Er komt een raad voor het ambt. Deze gaat een centraal informatiesysteem opzetten voor het hele land. Daarbij zullen voor de verwerking van de gegevens over de paar duizend predikanten, die deze kerk telt, computers worden inge schakeld. De commissie die met dit voorstel op de synode gekomen was. noemde het huidige systeem ontoereikend, verkwistend en voor de predikanten zowel frus trerend als onrechtvaardig. „Ik wilde, dat hij officieel mee zou gaan draaien als kerkelijk medewer ker. De reacties uit de gemeente wa ren tot nu toe allemaal positief. Gisteren heeft de kerkeraad dan de finitief het besluit genomen." Een besluit, waarmee ds. Snow ook daar om blij is, omdat het Hessing de kans geeft, om de predikant die door een KAÏRO „Wij zijn bang, dat een nieuwe oorlog op het punt staat uit te breken tussen Israël en die Arabische buurlanden, wier grondgebied voor een deel door Israël bezet is. Als er oorlog komt, zal die verder lijden bren gen onder de onschuldigen van beide kanten en misschien een catastrofe voor de volken van het Nabije Oosten. Hij kan leiden tot een botsing tussen de grote mo gendheden en exploderen in een wereldconflict." Dit nehrijven de Iriders van de Koptinrhe kerken In Egypte In een brief aan hun mede-christenen en kerken in de wereld. Zij doen een dringend beroep op alle christenen, er bij hun regeringen op aan te dringen, dat zij de Verenig de Naties overtuigen van de ontzag lijke ernst van de huidige situatie in het Nabije Oosten en alles doen wat mogelijk Is om een regeling tot stand te brengen, die gebaseerd ls op ge rechtigheid. „Wij geloven dat nog erger dan de voortdurende dreiging van geweld het diepe gevoel van onrecht is, en de groeiende overtuiging dat er be halve oorlog geen oplossing is. Wij 'nebben honderdduizenden onschuldige mensen gezien, meest vrouwen, kinderen en jongeren, die verkommeren in onze overvolle vluchtelingenkampen, verdreven van hun landen en huizen, waarnaar zij verlangen terug te keren. Een nieuwe generatie Arabische kinderen wordt grootgebracht in deze onnatuurlijke DEN HAAG Mr. A. E. M. Ribbe- rink is per 1 september jl. benoemd tot algemeen rijksarchivaris. Hij werkt reeds sinds 1949 op het alge meen rijksarchief en is sinds 1955 plaatsvervangend algemeen rijks archivaris. Mr. Ribberink (41) volgt dr. J. L. van der Gouw op, die „wegens zijn verregaande ontevredenheid inzake het overheidsbeleid ten aanzien van het rijksarchief' per 1 september ont slag had aangevraagd en gekregen. DEN HAAG Staatssecretaris Van Son van economische zaken is niet bereid de winteropruiming te vervroegen. Het Tweede-Kamerlid Verlaan van de Boerenpartij (Koe koek) had daarom gevraagd. De heer Verlaan had er in vragen aan de minister op gewezen, dat de prijzen in de winteropruiming hoger zouden worden door de BTW. Staatssecretaris Van Son zegt in zijn antwoord, dat noch het be drijfsleven noch de consumentenor ganisaties hebben aangedrongen op vervroeging van de uitverkoop. (Van onze kerkredactie) omstandigheden, onvoldoende gevoed, ongelooflijk gehuisvest, gekleed in kleren die anderen weggooiden. Broeders, wij hebben gezien hoe hoop onder onze mensen bezweek voor hopeloosheid en hoe droefheid veranderde in wanhoop. Wij hebben gezien hoe boosheid veranderde in haat, en wij zijn diep bedroefd. Want zo hoeft het niet HAAT Onze jonge mensen hebben geleerd, ongerechtigheid te haten en de waar digheid van alle mensen te respecte ren. Maar zij leren gemakkelijk de hand haten, waardoor ongerechtig heid komt. Toch geloven wij, christe nen, dat er enkel meer lijden zal komen van verder geweld en dat er een betere weg is. Een jaar geleden nam de Veilig heidsraad met algemene stemmen een resolutie aan. die ten oplossing voor de crisis in het Nabije Oosten inhield. De Verenigde Arabische Re publiek en de regering van Jordanië hebben deze aanvaard en zich bereid verklaard deze resolutie uit te voe ren, want het is vrede met gerechtig heid, zoals onze mensen willen. Wij geloven, dat ook Israël deze vacature zwaar belast is, wat werk j uit handen te nemen. Hessings werk zal voornamelijk uit twee opdrachten bestaan. In de I eerste plaats gaat hij zich bezig hou den met het gesprekskringenwerk in i de wijk. Er zijn nog al wat kringen. Ze houden zich op het ogenblik met Uppsala bezig. Hessing gaat deze kringen coachen en rapporten maken van hun werk. Verder krijgt hij de leiding van I een enquête, die wordt opgezet onder de hervormde bewoners van een nieuwe wijk van Den Bosch. Door j middel van persoonlijke bezoeken bij i deze mensen wil de kerk er achter komen, wat zij van de kerk verwach- j ten: of er een kerk gebouwd moet j worden, zondagsschoolwerk opgezet moet worden en dergelijke meer. Ds. Van den Akker meent, dat het werk van Hessing in hervormd Den Bosch misschien wel een wereldpri meur is. Nieuwe Katechismus „Waar legt cle stunt?'" (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Pas half januari zijn er voldoende gegevens beschik baar om te kunnen zeggen of een minimumbroodprijs kan worden vastgesteld. De kostenberekening le vert namelijk nog vele problemen op. Dit antwoordde staatssecretaris Van Son in de Tweede Kamer, die maatregelen wilde tegen de brood oorlog. De heer Crosse (kath.v.) had hierover een motie ingediend. De heer Goudzwaard (ar.) had laten doorschemeren dat hij overweegt eventueel een initiatiefvoorstel voor zo'n regeling in te dienen. De staatssecretaris erkende dat er door het optreden van supermarkten en regelmatige aanbiedingen van groepen winkeliers onrust bij de broodleveranciers is ontstaan. Vooral door de tijdelijke goedkope brood- aanbiedingen wordt de markt ont wricht. Voor het vaststellen van een norm- j prijs voor brood is overeenstemming met het produktschap voor granen. I zaden en peulvruchten nodig. De prijsregeling is moeilijk vast te stellen. Men moet een inkoopsprijs plus een winstmarge bepalen. De kostenstructuur is bij de bakkerijen echter sterk uiteenlopend. Gezien de moeilijkheden bij de vaststelling van deze basisbroodprijs achtte de staatssecretaris het moei lijk om te kunnen spreken van „stuntprijzen", zoals mevrouw Brau- tigam (soc.) had gedaan. „We kunnen moeilijk bepalen waar de stunt ligt", aldus de staatssecretaris. Mevrouw Brautigam diende een motie in, waarin zij vroeg om een overzicht aan de Kamer van de prijsontwikkeling van het brood en de invloed hiervan op het bakkersbe drijf. De minister noemde dit prak tisch vrijwel onuitvoerbaar, aange zien dan bij 6000 bakkers een onder zoek moet worden ingesteld. (Van onze kerkredactie) SIEGBURG Een Duitse abt resolutie behoort te aanvaarden en uit te voeren en dat het in het belang van alle mensen in dit gebied zou rijn, om een rechtvaardige en vreed zame oplossing te waarborgen." De brief, die In vergelijking met eerdere uitspraken van Arabische christenen een zeer gematigde indruk maakt, is ondertekend door patriarch Cyrillus van de Koptische Kerk, kar dinaal Istiphanos Sidaroes van de geünieerde Koptische Kerk en dr. Ibrahim Said van de Koptische Pro testantse Kerk. (De resolutie die de Veiligheidsraad 22 november 1967 aannam, wordt door beide partijen aanvaard, maar er is eenj jegt zjjn ambt neer uit protest n" A~~ tegen de verroomsing van de Ne derlandse Nieuwe Katechismus. Alkuin Heising heeft het Vati- kaan verzocht hem uit zijn func tie van abt .van het Michaels- bergklooster te ontheffen. In zijn ontslagbrief schrijft hij dat hij protesteert tegen de „autori taire stijl" waarmee herziening van de Katechismus werd geëist. De 41-jarige benedictijn verwijt Rome dat het de noodzakelijke her vormingen van het kloosterleven traineert. Hij zei dat de wijze waarop Rome de zaak van de Nederlandse Katechismus aanpakte bewijst dat niet voldoende vrijheid wordt gege ven om in moderne taal te onderrich ten. Hij meent als priester niet langer zijn werk te kunnen doen en wil als opvoedkundige naar ontwikke lingslanden gaan. verschil van interpretatie. De Ara bische opvatting is dat eerst Israël de! bezette gebieden moet ontruimen. Israël acht dit echter ondenkbaar, als er niet eerst directe onderhandelingenI hebben plaatsgevonden, de Arabische landen de staat van belligerentie heb ben opgeheven en formele vredesver dragen met Israël hebben getekend. Nasser meent dat het terugtrekken van de Israëlische troepen geen kwestie van onderhandelen is. De chronolo gische volgorde uan de concessies die de partijen zullen moeten doen, is in de resolutie niet aangegeven; red.) BELFAST Te Dungannon in Noord-Ierland heeft de politie van morgen een eind gemaakt aan een vechtpartij tussen strijders voor ge lijke burgerrechten (meest rooms- katholieken) en protestantse extre misten. Verschillende personen raak ten gewon. Overal waar warmte helpt, helpt de geneeskrachtige warmte van Philips Infraphü beter. -O ■nfraphil geneeskrachtige warmte die diep doordringt. 42.50 PHILIPS Redacteur in Kenia moet aftreden (Van onze kerkredactie) NAIROBI De Britse predikant John Schofield heeft de rdactie van het christelijke maandblad Target moeten neerleggen. Als hij het niet gedaan had, zou de regering ven Kenia Target en zijn Swahili-uitgave Lengo verboden heb ben. Twee jaar geleden kreeg Schofield de leiding van Target. In deze perio de groeide het blad uit tot een van de toonaangevende bladen van Oost-Afrika. Het leverde zo nodig ook kritiek op de politieke verhou dingen in Kenia. In het laatste nummer werd ge zegd, dat de vrijheid van het volk niet langer de gevoelens van de lei ders van Kenia beheerste. Target beschuldigde de regering van nepo tisme en tribalisme. Achtervolging in ziekenzaal BARCELONA Betogende stu denten hebben gisteren in Barcelona slag geleverd met de politie. De moeilijkheden begonnen toen onge veer 300 studenten na een protestbij eenkomst tegen de sluiting van drie faculteiten optrokken naar de me dische faculteit, waar 25 van hen met maskers voor het gelaat biljetten aanplakten met leuzen als "Laten wij vechten voor een Spanje voor ieder een". De politie die tussenbeide wilde komen, werd ontvangen met een re gen van stenen. Daarbij gingen rui ten aan scherven en werden voorbij gangers getroffen Vervolgens staken de studenten een auto in brand, waarna de politie met de gummik nuppel charges verrichtte. De studen ten probeerden op enige afstand nog straatbarricaden op te richten. Een groep van 110 man vluchtte het nabijgelegen academisch zieken huis binnen. Maar de politie achter volgde hen tot in de ziekenzalen. De patiënten vlogen op in hun bedden en artsen en verpleegsters renden in uiterste verwarring heen en weer. Andere studenten probeerden ver geefs met een zwaar houtblok de voordeur van de medische faculteit te rammen. Dominee werkt (en vecht) als schoenpoetser (Van ome kerkredactie) SAIGON F.en Japans predikant werkt sinds enige tiid als schoen poetser in de Zuidvietnamese hoofdstad. Op deze wijze neemt hij deel aan het leven van de Saigonse schoen- poetsers, meest weeskinderen. Regelmatig is hij zo zelfs in straatgevech ten met andere groepen schoenpoetsers betrokken. Het enige waardoor zijn leven zich van dat van zyn nieuwe collega's onderscheidt is een korte meditatieve samenkomst aan het begin van de dag, samen met andere leden van een oecumenisch team. AMSTERDAM De debatavond over de apartheid in Zuid-Afrika. waartoe de vice-voorzitter van de Studentenraad aan de VU. de heer Wiemer Salverda. het initiatief nam zal half december niet doorgaan, misschien later. Er *ijn tot nu toe nog geen bindende afspraken gemaakt. Prof. Van Riessen had zich, hoewel hij weinig heil ziet in nadere debat ten, in beginsel bereid verklaard er aan mee te werken mits de SVB de term racisme, in verband met hem gebruikt, terugneemt. Tot nu toe liet de SVB dit na. Reden: zy zou deze term niet persoonlijk tegen prof. Van Riessen gebruikt hebben. Studenten, aanvankelijk van plan een tegencollege te organiseren zien daar van af zo lang aan een „grote avond" gewerkt wordt. Gaat deze niet door, dan willen zy zo'n tegen- college inderdaad voorbereiden. In een brief aan de rector-magni- ficus van de VU heeft de Studenten raad opnieuw zijn opvatting geme moreerd dat „uitlatingen van een do cent buiten zijn colleges over poli tieke en maatschappelijke vraagstuk ken niet los zijn te zien van zijn we tenschappelijke opvattingen en daar om in principe binnen de colleges ter discussie moeten staan." De rector-magnificus is namelijk met prof. Van Riessen van mening dat zulke discussies niet tijdens de college-uren moeten worden gehou den. (Van onze kerkredactie) FLORENCE De armenpastoor van Isolotto bij Florence, Mazzi, is toch afgezet. Gistermorgen meenden velen in Italië nog dat hij zjjn pastoraal werk op zjjn minst zou mogen voortzetten, maar gistermiddag kreeg hij van zjjn aartsbisschop be richt dat hij uit zijn functie was ontheven. Mazzi werd vooral bekend als de schrijver van de „Armen- catechismus". waarvan de eerste oplage binnen enkele uren was uitverkocht. Hei besluit werd genomen door de aartsbisschop, maar kennelijk wist paus Paulus ervan. Tydens zyn we kelijkse audiëntie hield hij een geïmproviseerde rede, waarin hij afvallige geestelijken en bisschoppen waar schuwde dat de Rooms Katholieke Kerk „tegen iedere prijs" haar leer zal verdedigen. Hii zei niet aan wie hy dacht, maar waarnemers in Rome waren er zeker van dat hij doelde op de armen pastoor Mazzi en de Nederlandse bisschoppen. Hy eiste opnieuw gehoorzaamheid aan de voorschriften van de kerk. Gemeente act ef Pastoor Mazzi werkte in een arme volksbuurt van Flo rence. Hij wist de juiste toon te treffen en werd enorm populair onder ziin mensen. Steeds weer overlegt hij met zijn parochieleden, die sindsdien bijzonder actief zijn geworden, hoe hy zyn werk zal aanpakken. Deze democratische handelwijze heeft echter de toorn opgewekt van aartsbisschop Flor it. Hij vindt dat het priesterambt daardoor aan gezag verliest. Toen pastoor Mazzi bovendien zyn parochianen steunde, toen zy de kathedraal van Parma bezetten, had hij het helemaal by zijn aartsbisschop verkorven. De enige weken geleden gepubliceerde „Armencate- chismus". een bestseller, werd verboden. Mazzi schreef zijn catechismus samen met zyn parochieleden. Het boek vond geen genade in de ogen van de hiërarchie „omdat het te weinig aandacht besteedt aan verschillende aspec ten van de openbaring en de evangelische boodschap vooral interpreteert op het sociologische vlak. als ver lossing uit onderdrukking en exploitatie Ontslag nemen Een maand geleden stelde aartsbisschop Florit die ook de Nieuwe Katechismus liet verroomsen Mazzi al voor de keus ontslag te nemen of zijn beschuldigingen tegen de kerkelijke overheid in te trekken. Deze week j volgde opnieuw een gesprek van vijf uur waarbij Mazzi vergezeld werd door twee van zijn kapelaans. De kapelaans nodigden de aartsbisschop uit eens in de parochie te komen kiiken naar wat daar tot stand is ge bracht. Ook een derde kapelaan heeft zich geheel achter Mazzi gesteld. Kardinaal Florit zou na dat gesprek tot de conclusie zyn gekomen dat pastoor Mazzi zijr werk moet kunnen voortzetten. Bovendien gingen geruchten dat hy door Rome gewaarschuwd was niet al te streng op te treden om geen grotere moeilijkheden te veroorzaken Het ziet er nu naar uit dat „haviken" in Rome druk op hem hebben uitgeoefend om wel een harde lijn te kiezen De parochianen van Mazzi di® de kathedraal van Par ma bezetten uit protest tegen de rykdom van de kerk en de autoritaire manier waarop kerkelijke gezagsdra gers hun ambt uitoefenen, hebben nu een nieuwe reden om te gaan protesteren. De politie verrichtte zeventig ar restaties. In Madrid heeft de politie twee studenten verzetgroepjes, verant woordelijk gesteld voor een reeks po gingen tot brandstichting en het gooien van benzinebommen naai de politie, opgerold De betrokken jon gelui zullen voor de militaire recht bank moeten verschijnen. HAMBURG De 53-jarige Duitse zendingspredikant Christian Fobbe mag niet meer naar Zuid-Afrika te rugkeren. Zeventien jaar heeft hij in Vendaland (Noord-Transvaal) ge werkt. Op het ogenblik is hij met verlof in Duitsland. Fobbe was uitgezonden door de Berlijnse zending, die al 135 jaar in Zuid-Afrika werkt. Hij staat bekend om zijn kritische houding tegenover de apartheidspolitiek. Enkele weken geleden is ook al een Duitse zen dingspredikant Zuid-Afrika uitgewe zen. DEN HAAG Regering en Stich ting van de Arbeid gaan op 17 de cember praten over de loonmogelijk- heden voor 1969. Basis voor het gesprek zullen het najaarsrapport van de SER en de regeringsmaatre gelen voor het volgend jaar zijn. Een van de onderwerpen wordt de wens van de vakbeweging om al per 1 januari het minimumloon te verho gen. Volgens de wettelijke regeling heeft jaarlijkse aanpassing op 1 juli plaats. NED. HERV. KERK Beroepen te Mastenbroek: T Lange- rak te Veenendaal Aangenomen naar Odijk 'toez.l: C. Schulder te Oosternijkerk; naar Goën- ga C J. K. Baas te Eindhoven. Bedankt voor Moerkapelle: C. Treu- re te Hasselt: voor Beücn itoez.l: J. da Ruyter te Rheden. GEREF. KERKEN Beroepen te Daarlerveen: E. N. v. Loo. as. em. pred. te Sneek Bedankt voor Werkendam: R Ak kerman te Driebergen. Benoemd door het Zeister Zendings genootschap voor uitzending naar de evang. broedergem in Suriname M. v d. Sijs te s-Hertogenbosch. CHRIST GEREF. KERKEN Bedankt voor Schiedam C. v. d. Wee- Ie te Huizen 'N.H voor Nunspeet: J. Tamminga te Grand Rapids (V.S.i EVANG. LUTH. KERK Aangenomen naar Amersfoort-Baarn- Soest: drs. G. Fafié te Hilversum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2