Zakenman Broliim f7i snel bij elkaar Drie maanden eis tegen adjudant na mishandeling Fusies wel erg de mode Culemborg krijgt een wereldprimeur Minister krijgt toezicht op geldschieters Zorg over leefbaarheid aan boord zeeschepen Afscheid prof. Francois van Vredespaleis Huib Goudriaan Drenthe hij NAM in concessie Contactgroep Exportdeskundigen: lil Geen subsidie meer wegens pornografie Mishandeling Griekse gevangenen Malversaties in Yeenendaal I ZATERDAG 30 „Ruwheidsdelikten niet te tolereren" iönr J*. -JA. m „Het wordt geen wereldhandelscentrum, maar meer een lultureel monument van onze tijd en van morgen". De heer J. Brohm, van wie deze formulering is, durft wel iets aan. Bpe 37-jarige importeur van „zeer moderne verlichting, ta- ceramiek, meubels en gordijnstoffen", pakt met een »ijna verbijsterende kalmte de meest ambitieuze projec- om^n aan. Vijf jaar geleden begon het idee bij hem te rijpentwee jaar gele ien ontwikkelde hij samen met architect F. C. Keemink een plan. Nu ts de financiering 75 miljoen gulden „in principe rond" en liggen de tekeningen gereed. „Het centrum, waar alle progressieve dingen ter wereld kunnen worden bekeken" aldus de heer Brohm is niet alleen een idee, maar begint realiteit te worden. De heer Brohm (wiens kan- (oor en woonhuis in Everdingen bij Vianen staan) vindt dat alles eigenlijk een beetje te vroeg in ktiffe publiciteit is gekomen. Hjj wel iets vertellen, maar dan .zonder storend op te treden in jm Ie lopende onderhandelingen". 8-324; „Dit plan is ontstaan doordat fk, in verband met de geaardheid pan mijn bedrijf, persoonlijk een iterke behoefte heb geconsta- teerd in de landen, waar ik za ken mee doe. De behoefte bjj alle f*W uitgesproken vooruitstrevende LH industrieën aan een uitgesproken vormgevingscentruin, waar za- D€ j, keilmensen en ook publiek heen lei' kunnen om de meest progres- las sieve produkten te zien", hc i '°iFinland rt De heer Brohm ontdekte deze be hoefte eerst in Finland, een land waar hij belangrijke zakelijke contac- ten mee heeft. „De grondgedachte ipen was een Fins centrum, compleet met 'eai, saunabad en een Fins restaurant met rendiervlees en Finse wodka, maar toen bleek dat zoveel meer landen QVj interesse hadden in een dergelijk ite;u. centrum. ooen De meeste zakenmensen besteden i I enorm veel energie en geld aan rei- zen door de hele wereld om toppro- dukten op te sporen." Maar het in de hele wereld unieke Dieei proiect van Brohm en Keemink, dat ii; j wordt gefinancierd door buitenlandse v'i industrieën, en binnenkort wellicht door enkele Nederlandse, wordt ^j^niet zomaar een gebouw voor de Fn' nieuwste industrieprodukten. "f"';Zestien gebouwen tel, v Op het acht hectare grote terrein nbin: in Culemborg, langs de rijksweg an 2! Utrecht - 's-Hertogenbosch, waarop 5, 's-i de initiatiefnemers hun oog hebben 'a'en vallen, komen zestien gebou- wen. Ruimte voor exposities van in- vijc, dustriële vormgeving, beeldende zsrasj kunst, een motel een restaurant, een e| theater, een helihaven en parkeerge- I ssa'ad legenheid voor 1200 auto's, Brohm: „Omdat wij. en alle fabri- kanten-ontwerpers in de wereld die de produkten an sich goed bekijken, I geloven dat industriële produkten uitingen zijn van een bepaald leefkli- maat, hebben we gemeend niet zo maar een steriel gebouw neer te moeten zetten. Er komt bij voorbeeld een goed restaurant niet alleen wat bouwsel betreft, maar ook qua sfeer: de bor den waaruit wordt gegeten, de stoe- len waarop de gasten zitten moeten pianj volkomen passen in de tijd, waarin we leven. willen niet zeggen dat we niet met Nederlandse concerns zullen onder handelen." Verbaasd De heer Brohm is verbaasd over „het stom geluk" dat buitenlandse concerns zo geïnteresseerd waren, dat ze in feite schenkingen hebben ge daan. „Ik heb persoonlijk altijd moeite gehad 25.000 tot 50.000 gulden bij elkaar te krijgen voor uitbreiding van mijn zaak in deze omgeving. Het is vreemd dat 75 miljoen eerder bij elkaar is. Hoe groter de getallen zijn, hoe gemakkelijker het wordt! Een internationale jury van esthetici zal een aantal malen per jaar bijeen komen om te beoordelen, welke pro dukten kunnen worden geëxposeerd. Het project krijgt de vorm van een stichting, en in dat stichtingsbestuur zullen „internationaal gerespecteerde figuren" komen. Voor de exposities beeldende kunst, voor het theater, de films, de moderne muziek en de literatuur komt een gecoördineerde leiding van internationaal georiënteerde deskun digen. Gedachte erachter De in Leiden geboren heer Brohm noemt zichzelf „zuiver zakenman", maar van een type dat dun is ge zaaid. Hij wil alleen produkten ver kopen „waar een gedachte ach ter staat." „Ik was, voordat ik vier jaar gele den voor mezelf begon, zoals dat heet, hoofdvertegenwoordiger in tex tiel." Hoe zijn interesse in de cultuur, in de kunst is te verklaren? „Voor mij *k verkoop de moei lijkste dingen, gericht op een klein oercentage mensen zijn alle heersende stromingen en opvat tingen belangrijk De interesse die ik heb is, dacht ik, ontstaan uit de bestudering van de mens, het mooiste wat op de wereld bestaat. Ik wil alleen maar die bedrijven vertegenwoordigen, die een gedachte achter het produkt vertegenwoordi gen. Dat wil zeggen: voor het heden en voor de toekomst leven, steeds weer bereid zijn te experimenteren met vormgeving on basis van het volgen van de politieke en culturele ontwikkeling. Grijze haren Ik ben ook de gek, die op een gege ven moment een supercaravelle heb gehuurd en heb volgeladen met klan ten om ze iets van Finland te laten zien. Ik geloof namelijk dat mijn klanten in aanraking dienen te ko men met het land waar de produkten vandaan komen, met de bronnen. Ik zou de koper ook het liefst bij de bron willen brengen, maar dat gaat niet; dus daarom wil ik dit centrum maken, waar allerlei bronnen aanwe zig zijn." Als de heer Brohm een modeshow geeft wenst hij ook mannequins, die weten wat ze doen. Ze moeten in het produkt geloven. „Ik kan een meisje ROERMOND Officier van justi tie Messchaert heeft voor de recht bank vrijdag in de voortgezette zaak tegen de 58-jarige adjudant, groeps commandant der rijkspolitie te Ven- ray, H. P., drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar geëist. P. stond terecht wegens zes geval len van mishandeling. Het wettig en overtuigend bewijs is geleverd, meen de de officier, er kan geen strafrech terlijk pardon zijn. Het moet blijken dat dergelijke ruwheidsdelikten ook door politiemannen niet kunnen wor den getolereerd. Mr. Messchaert zei dat het parket met ontsteltenis had vernomen hoe de adjudant is opgetreden tegen arres tanten, gezien de goede staat van dienst van P. In de strafmaat dient verdisconteerd dat verdachte vlak voor zijn pensioen staat, dat zijn ge zondheid onder deze gang van zaken heeft geleden, de tijd waarover de delikten zijn gespreid, dat er geen vrees voor herhaling bestaat en dat P. van zijn funktie is ontheven. Se dert vorig jaar december is hij ter beschikking van de territoriaal inspek- teur; hij is niet geschorst. P. heeft misbruik gemaakt van zijn bevoegdheden. De aanhoudingen op zichzelf waren niet onjuist, wel de wijze van tenuitvoerlegging. Een ar restant moet ten allen tijde in handen van de politie veilig zijn, meende de officier, die veiligheid is hier met voe ten getreden. Deze daden zijn niet alleen wettelijk, maar ook moreel zeer laakbaar. De raadsman was blij met de con clusie van de officier, niet met diens bewijsvoering. P. streefde juist altijd naar een goede verhouding met de bevolking. In al de in de dagvaarding vermelde gevallen is niet het wettig en overtuigend bewijs geleverd, aldus mr. Bijvanck. Gaat men de goede staat van dienst na, dan ziet men dat P. steeds op moeilijke posten werd geplaatst, waar een betrouwbaar poli tieman moest zijn. Als de rechtbank tot strafbaarheid zou concluderen dan graag uiterste clementie, bepleitte de raadsman. P. BROHM:tekeningen gereed (Behren's Fotopersbureau) Transvaal, de Surinaamse voetbal kampioen, heeft woensdag in een wedstrijd voor het tornooi van Mid- denamerikaanse kampioenen met 11 gelijkgespeeld tegen Aurora uit Guatemala. Bij de rust was de stand I nog 00. zomaar boem klets op laten komen, maar dat is het niet Op zo'n manier zaken doen kost natuurlijk wel grijze haren, en daarbij ben je dag en nacht bezig." Zal hij een functie in de lei ding van het centrum krijgen? Nee, hij blijft het liefst zaken doen. „Ik zal misschien wel een of andere functie krijgen, maar daar gaat het helemaal niet om. Eigenlijk ben ik wel gek aan het doen, maar dat krijg je zo. Toen ik deze zaak hier begon werd ook gezegd: Meneer, dat kun je toch niet doen, je kunt toch niet in Everdingen gaan zitten; dat kun je toch niet ma ken!" DEN HAAG De NV Nederlandse Aardoliemaatschappij heeft de rest van de provincie Drenthe in conces sie gekregen. De voorwaarden die aan de conces sie zijn verbonden zijn gelijk aan die voor de winning op het Continentaal Plat. De Staat neemt via de Nederlandse Staatsmijnen deel in de ontginning voor 40 pet. Het aardgas, dat bestemd is voor binnenlands gebruik, moet aan de Gasunie worden geleverd. -vi Waarom Nederland? rasr. C S: dan. 1 T M S' an D d vl EiJ Nool Mkeit longii i.m, wan Burgemeester drs. L. J. Hermans van Culemborg heeft in principe goedkeuring gegeven aan de plannen. Culemborg kan er alleen maar wel bij varen. Waarom Culemborg, waar om Nederland werd uitgekozen? „Ons idee Nederland uit te kiezen, hebben we over kunnen dragen. We zochten naar een terrein in het Roer gebied, België of Nederland. Uitein delijk ligt het hier centraal tus sen de Randstad Holland. België en het Roergebied. En om de com merciële opzet er even bij te vertel len: goede hotel-accommodatie is hier in de wijde omtrek niet te vinden. Er zijn ook besprekingen over een helihaven, die aansluit op het vlieg net Amsterdam - Rotterdam - Brus sel - Roergebied De acht hectare zijn bezit van de Kroondomeinen, en de besprekingen met de Kroon zijn nau welijks begonnen. In principe is gele' toegezegd door niet-Nederlandse concerns. We heb ben ons bewust op het buitenland gericht, omdat we benauwd zijn voor •en Nederlands onderonsje; maar we Wetsontwerp consumptief krediet (Van onze speciale verslaggever) WASSENAAR De voor- en na delen van fusies waren gisteren aan de orde, toen de Contactgroep Ex portdeskundigen een sociëteit met 700 leden in Kasteel Oud-Wasse naar een algemene ledenvergadering hield. De oprichter van de organisa tie. de heer Willy le Comte, tevens directeur-hoofdredacteur van het Ne- derands Economisch Pers- en Advies Bureau „NEPAB", hanteerde de voorzittershamer. De heer B. M. Veraart, directeur stafbureau handelspolitieke betrek kingen van het concern VMF/Stork-Werkspoor, stelde dat fusies tegenwoordig wel erg in de mode waren. Ze moesten gezien wor den als structurele verschijnselen van deze tijd, waarin de econo- misch-industriële wereldtrend zich in de richting van grotere eenheden ontwikkelde. Met fusie-aktiviteiten diende niet lichtzinnig te worden omgesprongen. Een kritisch-nuchtere en koel-zake- lijke benadering was onder alle omstandigheden gewenst. Op het persoonlijke vlak moest verder met liefde en humaniteit te werk worden gegaan. Het was onmogelijk tot inte gratie van twee bedrijven te komen, als men over de mensen trachtte heen te lopen. Het hoofd van de afdeling han delspolitieke zaken van de Federatie Metaalverwerkende en Electrotech- nische Industrie (FME), drs. S. J. Wijnands, verklaarde dat een onder nemer, die niet op de hoogte was van datgene wat zich op zijn terrein in een ander land afspeelde, op een kwade dag hiervoor de rekening ge presenteerd zou krijgen. In deze steeds kleiner wordende wereld, waarin een economisch machtsblok als de EEG niet langer weg te den ken was, kwam het erop aan een juiste samenwerkingsvorm te vinden. Dit behoefde niet noodzakelijker wijs een fusie te zijn. Er waren ook lossere samenwerkingsvormen denk baar in de vorm bijvoorbeeld van dochterondernemingen. De internati onalisatie van handel en industrie vereiste een vroegtijdige oriëntatie in het buitenland. De directeur van het Instituut voor Sociale Wetenschappen, drs. K. var. Santen, benaderde het fusieprobleem van een andere kant. Elke onderne ming is in feite een fusie, zo zei hij, elke gemeenschap, ook het gezin, waarin aanpassing verlangd werd aan elkaar en aan bepaalde doelen, die moesten worden bereikt. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Een wetsontwerp is ingediend tot regeling van het consumptief krediet. Het zal de Geldschieterswet vervangen. De mi nister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk krijgt in dit voorstel het toezicht op instellingen die consumptief krediet verlenen. Tot nu toe zijn de colleges van B. en W. ermee belast. Verder wordt de positie van de kredietcolporteur geregeld. Hieronder verstaat men iemand die door persoonlijk bezoek anderen tracht te bewegen een krediet te nemen. Deze colporteurs moeten minstens 23 jaar oud zijn, in dienst zijn van een er kende voorschotbank en vergunning van B. en W. hebben. Aanpassing Een van de doelstellingen van het wetsontwerp is aanpassing van de uit 1933 daterende Geldschieterswet aan de huidige situatie, waarbij de grondbeginselen van deze wet zijn behouden. Nieuw is onder meer de bepaling dat de kredietsom in Neder landse valuta moet worden uitbe taald. Het is voorts aan ieder die niet ais of namens een kredietgever optreedt, verboden kredietbemiddeling te ver lenen. In de huidige Geldschieterswet is een grens gesteld van ƒ5000 gulden. In het ingediende wetsontwerp is de ze grens op 10.000 gesteld. Alle le ningen tot dit bedrag vallen onder de nieuwe wet NIJMEGEN Een pornografisch verhaal In het Nijmegensc studenten blad is de oorzaak, dat senaat en curatoren de medewerking aan dit blad onderbreken. Aan de stichting Nijmeegs universiteitsfonds is gead viseerd de uitbetaling van de subsi die aan het blad onmiddellijk te sta ken. Het bewuste verhaal, dat op naam wordt geschoven van de Franse schrijver Apollonaire, is door het blad gepresenteerd als feestgeschenk aan de Vereniging van vrouwelijke studenten te Nijmegen, die haar 40-jarig bestaan viert. In verband met het „pornogra fisch" verhaal is de redacteur prof. mr. G. C. J. J. van den Bergh, die het niet eens was met deze publicatie, afgetreden. In beginsel vallen ook handelsban ken die persoonlijke leningen verstrekken, onder de oude Geldschieterswet. Het nieuwe wetsontwerp bepaalt dat gere gistreerde kredietinstellingen buiten de werking van de wet vallen indien hun tarieven voor persoonlijke lenin gen niet uitgaan boven de wettelijke tarieven voor particuliere geldschiet- banken. Bedenkelijke werving Het ontwerp bepaalt dat de mi nister aanwijzingen kan geven aan hen wiens gedragingen anders zijn dan wat van een goed kredietgever mag worden verwacht. Hierbij is on der meer aandacht besteed aan het euvel van overkreditering, opdringen van kredieten en bedenkelijke wer vingsmethoden. Onder het begrip „kredietsom" moet worden verstaan het bedrag dat in handen van de kredietnemer wordt gesteld. De oude begrippen „bedrag der uitgeleende geldsom" en „hoofdsom", hebben volgens de me morie van toelichting in de praktijk veel aanleiding tot misverstand gege ven. De minister van erm zal minstens eenmaal per jaar een onderzoek instellen naar het beheer en de be drijfsuitoefening van de particuliere geldschietbanken. De minister kan vergunningen voor deze banken ver lenen en intrekken. CONGRES OVER „SCHIP VAN DE TOEKOMST (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Hoewel aan de ene kant de technische ont wikkeling van schepen met sprongen vooruitgaat, blijft het menselijke aspect, de mogelijk heid tot leven van de zeeman aan boord van zijn schip, achter. Dit bleek duidelijk uit de rede voeringen die vrijdagmiddag zijn uitgesproken tijdens het eerste congres van het „Overkoepe lingsorgaan van verenigingen van kapiteins en officieren ter koopvaardij". Aan het openbare deel ging een besloten verga dering vooraf. Voorzitter J. van Zuylen gaf een resumé van het in besloten zitting besprokene. H(j zei dat men zorgen heeft over de leefbaarheid aan boord. Het schip Is naast werkplaats ook, zij het beperkte, ruimte om te leven. De verzorging gaat achteruit. De zeeman heeft meer het .gevoel In een self-ser vice zaak te zijn dan ln zijn tehuis. De ontspanning Is ouderwets en on volkomen. De heer Van Zuylen hoopt dat er voldoende overleg zal zijn tussen alle betrokkenen over deze zaak. Ir. S. van der Toorn, directeur nau tische en technische zaken van de Kon. Ned. Reedersvereniglng sprak over de technische aspecten van het schip van de toekomst In zijn rede merkte hij onder meer op dat bouw van schepen tot een miljoen ton nu reeds mogelijk is. Het zijn schepen met een lengte van bijna vijfhonderd roeter. Maar naast die grote tankers en buik-car riers zullen er grotere en snellere containerschepen nodig zijn. En ook dat is technisch mogelijk. Alleen, zul ke schepen zullen bijna honderd mil joen gulden gaan kosten. Getuigen in Stratsburg STRAATSBURG Twee Grieken hebben gisteren in Straatsburg ver teld, dat zij in gevangenissen in hun vaderland zijn gemarteld en met de dood bedreigd. Zij hadden eerder op de dag getuigd voor de Europese com missie voor de mensenrechten en wei gerden toen een verklaring ten gun ste van de tegenwoordige Griekse re gering af te leggen. Eén van hen, de 38-jarige Konstan- tin Meletis, verklaarde dat hij was gearresteerd wegens zijn lidmaat schap van een verzetsbeweging. In de gevangenis was hij met een zweep bewerkt en was zijn kaak stukgesla gen. Ook had men hem electrische schokken gegeven op zijn geslachtsde len. Tenslotte was hij naar een vers gedolven graf gesleept, terwijl hij met executie werd bedreigd. De Kretensische automonteur Pen- delis Marketakis was de andere ge tuige. Hij was gearresteerd, nadat hij de linkse politicus George Tsaroekas met een auto van Saloniki naar een ziekenhuis in Athene had vervoerd. In de gevangenis waa hij geslagen met stokken, gevuld met zand. De twee getuigen zullen vermoedelijk naar Noorwegen vertrekken om daar politiek asiel vragen. VEENENDAAL In de gemeente Veenendaal is sprake van malversa ties tussen personeel van de dienst gemeentewerken en een aannemer. De rijksrecherche stelt een onderzoek in. De ambtenaren zouden steekpen ningen hebben aangenomen van de aannemer, die in de Veenendaalse nieuwbouw werkt. Deskundige in het volkenrecht trekt zich terug DEN HAAG Prof. J. P. A. Fratngois heeft gisteren afscheid genomen van het Vredespaleis. Hij is sedert 1922 lid en secre taris-penningmeester van het be stuur van de Carnegiestichting. Prof. Francois werd toegesproken door minister mr. Polak, prof. dr. J. E. de Quay, voorzitter van het bestuur van de stichting, prof. dr. B. Landheer, bibliothecaris van het Vre despaleis en mr. H. C. Vaandrager, administrateur van het Vredespaleis. De sprekers schetsten prof, Fran cois sis een eminent Nederlands vol- kenrechtsgeleerde, die ook in het buitenland algemene bekendheid ge niet Ten slotte moet er een vloot blij ven van schepen voor allerlei ladin gen en gespecialiseerde schepen als gastankers, chemicaliëntankers en koelschepen. Voor het vervoer op korte afstand ziet hij meer en meer roll-on/roll-off schepen komen. Ook gelooft hij dat vrachtonderzeeërs en Hoovercrafts een rol zullen gaan spe len. Daarbij zullen veel verschillende vormen van voortstuwing worden ge bruikt. onder meer kernenergie. De heer Van der Toorn besloot zijn rede met de opmerking dat het hoog tijd is voor reders, zeevarenden en wal-technici hun aandeel te grijpen in die ontwikkeling door het tijdig uitvoeren van research en door tijdi ge aanpassing en ontwikkeling van de opleiding van het zeevarend personeel. De heer G. Vermeulen, directeur van de Kon. Ned. Stoombootmij be handelde de sociaal-economische as pecten van het toekomstschip. Hij spitste zijn betoog toe op de mense lijke aspecten. Hij stelde dat het bij deze beschouwingen over het toe komstschip niet gaat om het optimale schip, maar om het optimaal gebruik ervan, bijvoorbeeld door ook 's nachts te werken met de peperdure havenuitrustingen. Een schip wordt economischer als het sneller vaart en vlugger wordt afgehandeld. De heer Vermeulen meent echter ook dat de mens hoe langer hoe meer afkeer krijgt van routinewerk. Daarom zal, volgens hem. „de lol van het varen er niet afgaan". Die duurdere schepen dienen al be hoedzaam te worden behandeld. Computers zijn maar een klein hulp middel daarbij. Het komt aan op de getrainde zeeman. De heer Vermeu len gelooft niet in het onbemande schip. De opleiding zal echter meer gespecialiseerd dienen te worden. Het Is volgens hem nodig, door welke regelingen ook, de bemannin gen niet over te belasten, hen regel matiger en met kortere tussenpozen, los van de jaarlijkse vakantie, on gestoord bij hun gezinnen te laten verblijven. Aan de ene kant dus een streven de schepen met minder mensen doelmatiger te exploiteren, aan de andere kant de noodzaak een groter reserve te formeren om dit te bereiken. Een vermindering van de werkgelegenheid, maar ook weer een toeneming ervan. Ik geef op als nieuwe abonnee: De 69-Jarige geleerde was juridisch adviseur van het ministerie van bui tenlandse zaken en buitengewoon hoogleraar in het internationaal recht aan de Economische hogeschool te Rotterdam. Wereldfaam Meer dan eens is hij door de Ne derlandse regering afgevaardigd naar de algemene vergaderingen en de commissies van de Volkenbond en van de Verenigde Naties. Hij was voorzitter of lid van tal van verenigingen en commissies op het gebied van het internationale recht. Bekend is zijn standaardwerk „Handboek voor het volkenrecht". Zoals bekend heeft de Carne giestichting het Vredespaleis in be heer. Prof. Frangois wenste geen be noeming meer te aanvaarden. Ook treedt hij af als lid van de Raad van beheer van de Haagse academie voor internationaal recht. De inzet en am bitie van prof. Frangols hebben mede bijgedragen tot de wereldfaam, die het Vredespaleis als centrum van het internationaal recht verwierl. I naam: I plaats: l! betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktlvltelt ontvang Ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7