De JongGeen sprake van bewapeningswedloop Struikrovers loerden op rally-rijders De vuurproef komen voor moet nog Frankrijk Russen: nog 3 divisies in Tsjechoslowakije WORTELS VAN DE SAMENLEVING AANGETAST f TOTALITAIR SYSTEEM VREEST DE VRIJHEID Conferentie pactlanden sluit Wij luisteren naar de stem van de kerken „GRENZEN GEHEEL OPEN" Amerikaanse Joden protesteren tegen kerstzegel Van Lennep haalt achterstand in Zware straffen zeven nazi's Ramp met schip schuld van stuwadoor ZATERDAG 30 NOVEMBER 1968 DEN HAAG Er is geen sprake van een bewapeningswedloop, omdat aan iedere honderd gulden, die nu voor de defensie wordt uitgegeven, de komende drie jaar slechts een rijksdaalder wordt toegevoegd. Minister-president De Jong betoogde dit gisteren in een rede, die hij gisteravond hield voor radio en televisie. De premier, die uitlegde waar om 225 miljoen meer voor de de fensie moet worden uitgegeven, zei, dat plotselinge gebeurtenis sen, die de wortels van de sa menleving aantasten een extra inspanning vereisen. Verbete ring van onderwijs, huisvesting of sociale voorzieningen is zin loos, als de vrijheid en veilig heid niet zijn gegarandeerd. Sehijnvrede ie i i .en bruidspaar in ongeveer ge- Ike bloemetjespakken is gisteren i i het Amsterdamse stadhuis ge touwd door het provo-raadslid, lene Donner-Van de Weetering, ehtgenote van Hein Donner. Een ïetje onwennig stonden ze er al- 5 lmaal bij, maar het was voor aï- in tenslotte de eerste keer. De ruid heette Yvonne Hondersde iaam van de bruidegom is Ernst Vemaire. Hij is kleinzoon van de bekende acteur Jan Lemaire. Ingaande op de bezwaren, die zijn gehoord tegen de verhoogde de fensie-inspanning zei minister-presi dent De Jong, dat het verkeerd is een sehijnvrede na te streven. Dan komt op een goed moment de totale over heersing en dan daalt de kille nacht van de dictatuur over hel land, zoals nu langzaam in Tsjechoslowakije ge beurt. De regering luistert naar wat er door de kerken, door de jongeren groepen, door de vredesbeweging naar voren wordt gebracht, vervolg de premier De Jong. Zij zijn voortdu rend bezig om ons te wijzen op de weg, die de enige weg is naar de totale vrede. VASHINGTON sa Volgens Ameri- zegslieden hebben de Russen jiopdrie na al hun divisies uit Tsje- xthslowakije teruggetrokken. Geschat ojjJwfdt dat er nu nog tussen de 45.000 en 40.000 Sowjet-militairen in het lafl zijn. Op het hoogtepunt van de °fTs?chische crisis zeiden Amerikaanse Imitaire autoriteiten dat de Russen H7divisies in het land hadden ge- lbrcht. In september waren er zo- nonde 250.000 man vreemd krijgs- jvol in Tsjechoslowakije, de kleine Iconingenten der Warschaupactlan- 'deiinbegrepen. 'blgens Tsjechische autoriteiten wa- defVVer er na de invasie van augustus man bezettingstroepen, maar ^de Amerikanen bestreden dit getal. Dcvermindering van het aantal Rus- ;ishe soldaten is het ieVolë van een het bvreenkomst, die in oktober werd wbriertekend. Daarbij werd het ver- bfif van een aantal Sowjet-militairen proc rhet land gelegaliseerd, In g js De drie overblijvende divisies zijn ?r dal hoofdzaak geconcentreerd in de ge- zonc eden rond Praag en Bratislava. Een te ander schijnt de onmiddellijke be- teiging van het centrale NAVO-ge- pied, in hoofdzaak West-Duitsland, te m Verminderen. h Boekarest is een conferentie der van het Warschaupact beëin- communiqué maakte geen beding van manoeuvres in Roeme en 13p® Gezegd werd slechts dat „de con- uur'er<ntie de huidige vraagstukken be- lork in verband met de opleiding ?ar de troepen en de voortdurende m feEterking van de gevechtscapaciteit |eileden van het Warschaupact". Ta de conferentie heeft de Roe- hense partijleider. Ceauscescu. de -__6ovjetmaarschalk Jakobowski ont- JClrar5en De opperbevelhebber der •Vaschaupacttroepen stond aan het hoofd der andere delegaties. „De con ferentie verliep in een hartelijke en vriendschappelijke atmosfeer", aldus het Roemeense persbureau. Drie dagen geleden begonnen de bij eenkomsten temidden van geruchten over nieuwe druk van het Kremlin op Roemenië om troepen op zijn ge bied toe te laten voor gezamenlijke manoeuvres. Waarnemers menen dat Roemenië dergelijke manoeuvres niet eindeloos kan uitstellen. Maar mogelijk zouden zij van de Russen en hun andere bondgenoten de verzekering kunnen krijgen dat de troepen onmiddellijk na de oefenin gen het land verlaten. Men zinspeelt erop dat deze manoeuvres volgend jaar zullen worden gehouden. In New York heeft inmiddels de Roemeense vertegenwoordiger bij de VN. Ecobescu, gezegd dat de aanwe zigheid van militaire bases en troe pen in vreemde landen een schadelij ke invloed heeft op de internationale situatie. In een toespraak voor de eer ste politieke commissie der algemene vergadering zei Ecobescu: „De Roe meense delegatie roept op tot liquida tie van deze bases en terugtrekking der troepen". De naam Tsjechoslowakije werd niet genoemd, maar diplomaten wa ren ervan overtuigd dat deze woor- politiek asiel te vragen. Wij leven in een geschonden we reld. Wij kunnen de stem van de Kerk en van al die groepen niet mis sen, maar in de werkelijkheid van deze dag kan de regering die koers niet varen zonder schipbreuk te lij den. Totalitair De toestand van vandaag, waar door de vrede in gevaar komt, beoor delend, zei premier De Jong, dat we te maken hebben met een totalitair regime, dat in moeilijkheden zit. Het is in zichzelf verdeeld. Er heersen grote spanningen waardoor de toe stand eerder moeilijker dan makke lijker wordt. Het is niet de militaire kracht van het Westen, die hen bevreesd maakt, maar de „politieke kracht van de vrije wereld, van de vrije samenle ving, waarin wij leven. Het is de vrees voor de aantrekkelijkheid van de vrijheid." De regering gelooft niet, dat de te nemen maatregelen de oplossing zijn van het hele vraagstuk en dat we zo tot de vrede komen. Maar deze maat regelen zijn wel de voorwaarde om door te gaan. Hierdoor scheppen we een evenwichtige basis van waaruit we het gesprek over de ontspanning kunnen hervatten, de ontspanning en de vrede in Europa, die we allen nog steeds als nummer één, als het grootste doel blijven zien. Intussen hebben de Tweede-Ka merleden Van dér Lek en Wiebenga (psp) de minister-president schrifte lijk gevraagd wat de reden is van Na een reis met allerlei hinder nissen kwam tenslotte Ajax per bus op Schiphol aan. Enkele va ders, zoals Nuninga rechtsen Vasovic (midden) hadden een speelgoedkameel uit Turkije meegebracht. Beneluxparlementariërs LUXEMBURG Dc raadgevende interparlementaire Beneluxraad wil dat alle controles, formaliteiten en belem meringen aan de Bcncluxbinnengren- zen worden gestaakt. De raad meent dat de regeringen sa men of afzonderlijk, de daartoe nood zakelijke beslissingen ten spoedigste moeten nemen. De raad, bestaande uit leden van de drie betreffende parle menten, betreurt het dat de regeringen te weinig aandacht geschonken hebben aan deze problemen. De raad heeft dit vrijdag tot groot ongenoegen van de vertegenwoordi gers van het ministerscomité, de Luxemburgse minister Grégoire, vast gelegd in een aanbeveling, die afkom stig was van de Nederlandse socialist mr. J. A. W. Burger. De Nederlandse afgevaardigde becij ferde dat de gezamenlijke economieën van d* drie landen dit jaar een ver lies lijden van 480 miljoen Belgische franken, als gevolg van de wachttijden voor het vrachtautoverkeer aan de gren zen. Mr. Burger onthulde dat er 330 ambtenaren voortdurend met de Be nelux bezig zijn, „terwijl er van de regeringen geen enkele inspiratie uit gaat." Hij beschuldigde de drie rege ringen zelfs van gezagsbreuk. omdat sinds 1 november van het vorig jaar het verdrag tot instelling van de Be nelux economische unie volledig van toepassing moet zijn. zijn toespraak voor radio en televisie. De minister-president heeft ter ver krijging van de zendtijd gebruik ge- i maakt van art. 12 van het radio- en televisiebesluit 1956. Dit artikel wordt alleen gehanteerd voor noodgevallen. De parlementaire behandeling van de extra uitgave j van 225 miljoen is nog niet afgesloten en de minister-president is nu eenzij dig tussenbeide gekomen. De pacifisten vragen de premier of de woordvoerders van de aktie om een petionnement aan de Eerste Ka mer aan te bieden (met het verzoek de verhoging te verwerpen) ook zendtijd '/Tijgen? NEW YORK Het Amerikaanse j Joodse congres heeft gisteren bij de directeur-generaal van de Ameri- kaanse posterijen schriftelijk gepro testeerd tegen de uitgifte van een kerstzegel met een christelijke voorstelling. Volgens het Joodse congres is dit in strijd met het grondwetsartikel over de godsdienstvrijheid en de scheiding van kerk en staat. De kerstzegels hebben sinds 1962, toen ze werden ingevoerd, in steeds sterkere mate een godsdienstig karakter ge kregen, aldus de brief. Op de zegel van dit jaar is een fragment van het schilderij „De boodschap aan Maria" van Jan van Eyck afgebeeld. De engel Gabriël deelt Maria mee dat zij het Christuskind zal baren. Maria zelf is niet op de postzegel afgebeeld. DEN HAAG Het wetsontwerp tot uitbreiding van Maastricht zal door de meerderheid van de Tweede Kamer worden aanvaard. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van de vaste commissie van binnenlandse zaken. Door de uitbreiding van de Limburgse hoofdstad zullen vier ge meenten worden opgeheven, terwijl de grenzen van vijf gemeenten moe ten worden gewijzigd. President Johnson, extra in de belangstelling omdat hij op het punt staat zijn hoge post te ver laten, moest met zijn familie weer eens poseren op zijn boer derij in Texas. Kleinzoon Patrick kwam ook op de foto en daarom ordende opa Lydon diens haardos maar even. Deze Boeing kwam tijdens hevige storm en regen bezijden de landingsbaan van het Amerikaanse vliegveld St. Louis terecht. De modder voorkwam grotere ongelukken, doordat het als remveld fungeerde. Daardoor wa ren er geen persoonlijke ongelukken onder de 68 inzittenden. De schade aan het toestel was evenwel niet mis. Financieel Weekoverzicht ROTTERDAM Ondanks de voortdurende onzekerheid over de ontwikkeling der valuta-crisis, bleef de grondtoon op de effectenbeurs vast, al nam men enige voorzichtigheid in acht. De gaullistische ontknoping inzake de omstreden frank heeft in financiële kringen wel verrassing gewekt, maar ter beurze denkt men, dat de vuurproef nog moet komen, als het versoberings program in Frankrijk wordt uitgevoerd. De hulp, die West-Duitsland, Ame rika, Nederland en andere landen aan Frankrijk hebben geboden in de vorm van een grote lening biedt de Gaulle enige ruimte om orde op za ken te stellen. Of hij met zijn groot gezag in staat zal zijn om de lonen en prijzen te bevriezen moet worden afgewacht. Opmerkelijk is het, dat er al weer berichten in de pers zijn verschenen inzake voorgenomen stakingen, ter wijl de goudprijs in Frankrijk op nieuw gestegen is, hetgeen niet van vertrouwen blijk geeft Het Franse volk zal „de buikriem moeten aanhalen" na de explosie van mei. juni van dit jaar en is men daartoe bereid? Men kan er niet ge rust op zijn, als men naar Engeland kijkt waar de Labour-regering kramp achtige pogingen doet om het even wicht te vinden, dat nodig is voor de beveiliging van het pond sterling. Eigenlijk is de situatie zo, dat het geen tot dusver door internationale hulp via kredieten is verstrakt een „noodverband" is, dat tijdelijk „het bloeden stelpt", maar geen definitie ve oplossing biedt. Daartoe is nodig discipline van regering en volk om de betalingsbalans te saneren en deze taak blijkt telkens weer uitzonderlijk moeilijk te zijn. meer bedraagt dan de 4 proc. Mi nister Witteveen heeft gewaarschuwd en met name gewezen op het gevaar voor de zwakke bedrijfstakken die, als de kosten te veel stijgen, wederom in moeilijkheden komen, wat tot nieuwe werkloosheid aanleiding zal kunnen geven. Het blijkt altijd weer een moeilijke opgave te zijn. Aan de ene kant de welvaart billijk verdelen, aan de an dere kant „de boot afhouden" uit vrees voor looninflatie en nieuwe fa- briekssluitingen. Met belangstelling blijft de effectenbeurs de ontwikke ling in de metaalindustrie volgen, j waar de besprekingen over een nieu- we CAO zijn vastgelopen. Komt het j hier tot een arbeidsconflict of weet j men elkaar ten laatste nog te vin- j den? Fusies Moeilijk Het S.E.R.-rapport, dat halfjaar lijks verschijnt, heeft in ons land ge pleit voor een loonsverhoging, die NIEUW DELHI De Nederlandse equipe Van Len- nep-Hissink, die met een Daf 55 deelneemt aan de Lon- den-Sydney-marathon. kwam gistermiddag in Teheran aan De achterstand van 24 uur, die de Nederlanders opliepen, toen zij met hun auto van de weg vlogen, was geslonken tot negentien uur. De andere Nederlandse equipe van Roh Slotemaker en Rob Jansen, eveneens met de Daf 55. is eveneens nog in de strijd. Zij kwamen als vijfde aan en zijn nu reeds Kaboel voorbij. Er zijn nu nog 76 auto's overgebleven in deze monster rit In de nacht van donderdag op vrijdag heeft men het zwaar te verduren gehad op het bergtraject tussen Tehe ran en Kaboel in Afghanistan. Er moesten passen van 2.800 meter worden genomen. Behalve de bochtige en steile zig-zag bergwegen hadden de chauffeurs ook nog te kampen met sneeuw, mist en beijzelde stukken wég. Gevaren Na Kaboel stonden de rijders op de donkere wegen van de Indische vlakten andere gevaren te wachten: langzaam voortbewegende door ossen getrokken en onverlichte kar ren, hoogopgetaste vrrchtwagens en losgebroken vee. kunnen plotseling als levensgrote obstakels uit het duister opdoemen. Maar de Indische politie doet haar uiterste best om de wegen schoon te houden voor de doortocht van de rally rijders. De auto's zouden vannacht Nieuw Delhi passeren. Er was gisteravond een grote mensenmassa langs de route om de coureurs te begroeten. Trouwens overal in de bewoonde gedeelten zijn de equipes na Europa te hebben verlaten luid toegejuicht. Struikrovers Na Nieuw Delhi voert een brede, goed geplaveide weg (er zijn enkele slechte stukken) naar Agra. De weg van Agra naar Bombay Is berucht. Ze leidt door een gebied waar nog talloze struikrovers hun do mein hebben. De meest geliefde manier van de rovers om auto's te doen stoppen is de weg met rotsblokken of olievaten te blokkeren. Het 's nachts reizen in dit gebied wordt dan ook ontra den. Maar speciale patrouilles zullen de rallyrijders beschermen. Toen de auto's Kaboel passeerden bleek de Ford Lotus Cortina van Roger Clark (Engeland) en Ove Andersen (Zweden) nog steeds de leiding te hebben met zes straf- punten. Tweede was de Westduitse Ford (nr. 57) gereden door de Belg Gilbert Stalpaerts en Simo Lampinen (Finland). Lucien Bianchi (België) en Jean Rogier (Frankrijk) waren met een Citroën DS 21 derde. De vierde plaats werd gedeeld door Paddy Hcpkirk (Ierland) in een BMC en Dieter Glemser (West-Duitsland). 160 km voorbij Kaboel viel Glemser echter uit. De nokas van zijn auto was gebroken. De fusiebacil is nog steeds werk zaam. Gisteren werd bekend, dat er een fusie in de maak is tussen Unile ver en Allied Breweries, het grootste bierbrouwerijconcern in Engeland, dat onlangs d'Oranjeboom en De Drie Hoefijzers hier te lande heeft overge nomen. Dit lijkt een interessante verbre ding van de arbeidssfeer van het Unileverconcern. Het is bekend, dat de bierafzet ieder jaar toeneemt en gezien de grotere wereldbevolking is voor de komende jaren, bij een voorduren van de welvaart een ver dere groei waarschijnlijk. Het is nog niet bekend op welke voorwaarden de fusie tot stand zal komen. De koers van Unilever was deze week vrijwel onveranderd, gisteren 128,50. In de verfindustrie is blijkbaar ook het een en ander gaande. Een groot Amerikaans verfconcern nam Ralston I Verf en Verfchemie 'geen beursfondsen) over, terwijl de heer Vettewin'kel heeft gewezen op de noodzaak van schaalvergroting in de verfindustrie. Hieruit leidde de beurs af. dat Vet- tewinkel een fusi-kandidaat is en het gevolg is geweest, dat de koers van Vettewinkel deze week verder is gestegen tot 380, slot kwam gisteren op 360 pet. Billiton Mij. en Kon. Zout Organon gaan ieder voor de helft deelnemen in het project voor de bouw van een electrolytische zinkfabriek te Budel, een groot object, waarmede een hon derd miljoen gemoeid is. Op deze wijze verbreedt de Billiton Mij. haar basis door aan de zinkproduktie te gaan meedoen. Deze samenwerking tussen Kon. Zout-Organon en Billiton Mij. is wel geen fusie, maar is wel tekenend voor de üjd waarin wij leven, omdat enorme bedragen gemoeid zijn met het opzetten van nieuwe projecten. De koers van Billiton Mij. was giste ren wat hoger 173). Van de internationale aandelen was AKU veel gevraagd en kwam DARMSTADT Een rechtbank heeft zware straffen uitgesproken over zeven voormalige SS-comman- danten van het beruchte Sonderkom- mando 4A, dat eind september 1941 aan de slachting in de kloof van Ba- bij-Jar bij Kiew heeft meegedaan. Hoofdverdachte Kuno Callsen kreeg vijftien jaar gevangenisstraf. De andere nazi's werden veroordeeld tot tweemaal elf, negen, zeven en tweemaal vier jaar gevangenisstraf. In de laatste fase van het proces, dat veertien maanden duurde, stierf de verdachte Heinrich Huhn. De rechtbank zette met dit vonnis juridisch voorlopig een streep onder het schrikbewind van het Sonder- kommando 4A, dat tijdens de oorlog in de Oekraïne tienduizenden Russische joden vermoordde. Bij de slachting in de klbof van Babij-Jar op 29 en 30 september 1941, werden meer dan 33.000 joden vermoord. van 120.40 op 130.30, slot 127.50. Men vraagt zich af, in hoever hier buitenlands „vluchtkapitaal" een be legging heeft gezocht. Nu de Duitse mark, althans voorlopig, niet schijnt te revalueren en de Franse frank nog een onzekere munt blijft, is de moge lijkheid aanwezig, dat „hot money" ook ons land „begunstigt" vanwege de hardheid van onze gulden. Kon. Olie bleef op peil, ondanks het te verwerken aanbod van stockdividen den en het ziet er naar uit, dat de koersdruk uit dezen hoofde spoedig overwonnen zal zijn. Philips werd van tijd tot tijd door het buitenland gekocht, terwijl Hoogovens zich van de val tot 102 herstelde tot 108 Hier moet eerst de kwestie der lonen „rond" zijn, alvorens een definitieve richting zal worden ingeslagen. K.L.M. was op sommige dagen door Amerika gevraagd en dit fonds steeg van ƒ220 tot 235. Staatslening Er komt weer een nieuwe staatsle ning van 225 275 miljoen van het 6' j pet. rentetype. Opnieuw koos de minister van financiën voor het tendersysteem. De koers van uitgifte moet minstens 99 pet. bedragen en het ziet er naar uit, dat de lening wel geplaatst zal worden met behulp van het buitenland. Van de zijde van het beleggend publiek zal de belangstelling wel niet komen, denkt de beurs. Men is niet vertrouwd met het tendersysteem en de offerte is niet van die aard, dat men erop af zal vliegen. De Bank voor Ned. Gemeenten zal binnenkort weer met rentespaarbrieven aan de markt komen en daarvoor zal wel belangstelling bestaan. Op deze wijze tracht men ƒ75 miljoen aan te trek ken, maar als er veel vraag naar is, zal het bedrag worden verhoogd. De spaarbrieven worden a pari afgege ven; serie 4 zal op 12 juni 1975 af losbaar zijn met 150 pet., serie 5 op 27 feb. 1980 met 200 pet. Amsterdam De inspecteur voor de scheepvaart nir. De Waard meent dat de ramp die de 360 ton metende Nederlandse kustvaarder Nor man - disch op 6 maart trof en waarbij 3 van de 5 bemanningsleden omkwa men volledig te wijten is aan de slechte stuwage, waarvoor de stuwa door verantwoordelijk gesteld moet worden. Of het juist was dat de bemanning het schip heeft verlaten met de op blaasbare rubberboot is niet meer te achterhalen. Vast staat dat er een moment van grote paniek is geweest want nadat het verlaten schip op de wal was gelopen bleken alle motoren volop te draaien en verwarming en radio niet te zijn uitgeschakeld. Zelfs had men niet de tijd genomen zwemvesten om te doen, wat toen de rubberboot in de branding omsloeg kapitein J. Kapuiter en stuurman H. Koster het leven kostte. Men heeft hen nimmer teruggevon den. Kok C. Knol kon gered worden maar stief in een ziekenhuis. De bei de Portugese matrozen overleefden de ramp. De lading bestond uit rollen staal plaat. Nadat het schip, dat van Ant werpen op weg was naar Londen, op het strand van Knokke was gevaren was de bemanning niet van boord gegaan zou dit ongeluk geen mensen levens hebben gekost werd door deskundigen geconstateerd dat onvol doende maatregelen getroffen waren om de rollen op hun plaats te zeke ren met gevolg dat toen het schip de Scheldemond verliet en de wind op liep tot windkracht 7 de lading naar een kant is verschoven en de kust vaarder sterk slagzij ging maken. De kapitein had beter, zo stelde mr. De Waard, direct toen hij merkte dat er iets niet met de lading in orde was een haven kunnen opzoeken en de lading iierstuwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5