MADEUS PUZZEL VAN DE WEEK STOEL HET DOEL Kom maar binnen Ziek konijntje Verborgen plaatsen EVEN UITREKENEN HIJ WIST HET Gevulde speculaas 't Zat in t koffiedik Lappie Loep en de oude toren 0 L 1 '"■kzATERDA® 30 NOVEMBER 1968 (Een wereld in wording) door John Knittel 48 „Neen...." ik krijg alles, wat ik nodig heb uit Genève. Soms ga ik ook wel naar Lausanne, maar Genève biedt meer verscheidenheid. Daar zijn tal van filialen van Parijse win kels. Ga je eens op een dag met me mee naar Genève?" „Met plezier", antwoordde hij. Ze klapte in haar handen en vervolgde met iets meisjesachtigs in haar stem: „Ik zal heel erg trots op je zijn. Je maakt zo'n sterke, knappe indruk, Ami! Ik houd ervan om je in je gezicht te kijken. Ik probeer altijd om daarin mijn gelijkenis te ontdekken." Amadeus schonk wat heldere gouden wijn in. Gedurende de hele maaltijd fonkelde hun conversatie. Therese was trots en gelukkig dat ze haar zoon mocht onthalen. Het viel hem op, dat haar hand beefde, toen ze haar glas wijn naar haar lippen brachtZe eindigden hun maal met perziken uit de tuin. Daarop gelastte Therese Katterli om sigaren te bren gen. Het waren kleine „Romeo's en Julia's". Ze hield Ama deus het doosje voor. Hij nam er een. Zij ook. Ze staken ze aan een van de kaarsen aan. Therese rookte zenuwachtig. Haar bovenlip vertoonde tal van kleine plooien als ze die samentrok, om te inhaleren. „Ik ben geen grote roker, maar deze kleine „Romeo en Julia" smaakt heel goed", sprak hij. Ze blies hem over de tafel met een glimlacht ringetjes in het gezioht. Maar met haar vrolijkheid kon ze hem toch niet om de tuin leiden. Hij wist, dat ze als een vrouw in de woestijn was, ze zat eenzaam en alleen op ruines van haar leven. Ze had geen vrienden, behalve haar boeken, haar bibelots en haar schilderijen. Ze miste zelfs de troost van een godsdienst. Hij was de enige, die haar de hand toestak. Hij was de enige, die haar met een vreemde, sterke toegene genheid op de been hield. En dat zou zo blijven, zo lang ze leefden. Therese nam hem met een aandachtige blik op. Maar 't was niet de rook, die de tranen naar haar ogen bracht, al zei ze dan ook, dat 't door die rook kwam. Amadeus wist wel beter. Hij zag de uitgestrekte wildernis om haar heen. „Wat is er, Tessli?", vroeg hij zachtjes met ogen vol medelijden. „Och niets", antwoordde ze. Ze sprak stroef, maar zonder enige bitterheid. Het was zeker, dat ze in gedachten naar het verleden terugging. Ze kon daar niet aan ontsnappen. Comfort noch weelde, ja zelfs zijn tegenwoordigheid konden haar verhinderen in haar her innering de kronkelweg door de gevangenis in te slaan. Eindeloos waren de korte verhalen, die ze hem had verteld over haar leven daar. Maar nu zweeg ze, ze leunde achtero ver in haar stoel en onderdrukte een zucht. „Ik weet, wat er in het diepst van je ziel leeft, Ami", begon ze weer. „Dat heeft daar al die jaren geleefd. Ja ik lijd. Niet zoal» de wereld wenst, dat ik zou lijden. Maar ik lijd in mezelf, in het diepst van mijn ziel. Ik lijd, omdat ik zo geschapen was, dat ik die misdaad moest begaan. Is 't niet verschrikkelijk, dat ik geboren moest worden, om zoiets te begaan? Wend je gezicht niet van me af. Ami! Luister naar je moeder, nu je er de gelegenheid voor hebt Het vergift van de schande brandt niet iedere dag zo fel in me. Ik ben de minst boetvaardige zondares van de wereld. De mensen hebben me tot dwangarbeid gedwongen, ze hebben me in de gevangenis gegooid, maar ze hebben me niet gebroken. De menselijke maatschappij! Door de rijkdom van Anton Jacob ben ik in staat geweest een muur op te trekken tussen hen en mij." (Wordt vervolgd) Kruiswoord-puzzel OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. brand, 6. Karei, 11. ant, 12. oir, 14. les, 16. An, 18. opper, 20. Aa, 21. Geleen, 22. Engels, 23. ik. 24. st, 26. uk, 27. is. 28. esp, 30. ton, 32. Ari, 34. en, 35. ar, 37. pf, 38. ei, 40. Rika, 41. order, 42. Adda, 43. se, 44. mg, 45. om, 47. ea, 49. lei, 51. ark, 53. eer. 56. Aa, 58. pl, 59. mi, 61. ba. 62. Drente. 64. eerder, 65. dm. 68. troep, 69. ne, 70. den. 72. ere. 73. ata, 75. Noren. 76. meent. Verticaal: 2. Ra, 3. anüers, 4. W.T., 8. pipa, 7. al, 8. reiger, 9. es, Horizontaal: 1. kosteloos, 4. tussenruimte, 7. tropische slingerplant, 9. reinigingsmiddel, 10. karakter, 12. niet gesloten, 13. ketting zonder eind, 14. verdikking der opperhuid, 15. schittering, 18. deel van de mond, 20. pasgang van een paard, 23. neerslag, 25. laakbare daad, 26. Nederl. schilder, 27. tor, 29. straf (Lat.), 31. zot, 32. lekkernij, 37. ontkenning (Duits), 39. verzekeringsbrief, 40. kraam, 41. alleen zang, 42. klank, 43. zuivere, 44. gedeelte ener erfenis, 45. bestuurder. Verticaal: 1. voldoende, 2. klank, 3. kruipend dier, 4. grappen maker, 5. slede, 6. gemoedsbeweging, 8. lief, 9. teken dat in de psal men voorkomt, 11. part, 16. werpstrik, 17. Europeanen, 18. misprijzen, 19. specerij, 21. plaats in N.-Brab., 22. slappe koffie of thee. 23. af sluiting, 24. oude lap, 28. laagvlakte in een bergland. 29. schilderstuk op hout, 30. myth, figuur, 33. deel van een fornuis, 34. uitstekend. 35. laddertrede, 36. bloem, 38. slaapziekte, 40. platvis. Dag nichten en neven, Hebben jullie ook zo genoten van het mooie weer? Gelukkig voor de Sint dat het niet zo koud is. Hij komt uit zo'n warm land, waar bijna altijd de zon schijnt. Geloof maar dat hij het hier echt niet warm heeft. We zullen hopen dat het volgende week nog niet gaat vriezen. Stel je voor! Die goeie oude man bovenop de daken en dan in die kou. Brrrrr! Hebben jullie hem allemaal al gezien? Tante Jos wel hoor! Wat zal Sinterklaas het vol gende week druk hebben .We zullen hopen dat hij niet één meisje of jongetje overslaat. Zijn de grotere nichten en neven al klaar met de pak jesmakerij en de surprises? Is het allemaal leuk geworden? We hadden er toch geen nacht merries wan? Nou, en of het jammer is dat PUZZELOPLOSSING Het mooiste beroep is violist. LEUK SPELLETJE VOOR KINDEREN VAN 6—8 jaar De kinderen staan in een kring en geven elkaar een hand. In de kring staat een stoel met een bal erop. De spelers moeten in de richting van de stoel gaan trekken en duwen zonder eikaars handen los te la ten. Als één van de spelers de stoel zo aanraakt dat de bal op de grond rolt, dan is zij of hij af en mag niet eerder meedoen voordat het spelletje uit is. Het spel gaat door tot er één of twee spelers over zijn. die geheimzinnige tijd weer zo gauw voorbij is. Maar... over een paar weken breekt de kerstvakantie al aan. Jullie zijn echte boffers hoor! Lukt het wel op school? Ja, jullie krijgen het eerste rapport in de nieuwe klas. Tan te Jos is ook erg benieuwd hoor! Jullie schrijven maar gauw hoe het er uitziet. We doen toch allemaal goed ons best? Meisjes en jongens, ik reken er op dat niet één van ons mee moet naar Spanje. Stel je voor! Een heel fijne week toege wenst en tot de volgende keer. Daaaag, Tante Jos Allemensen, wat hebben de Pieten van Sinterklaas het druk. Wat moeten ze sjouwen'. Er moet wel heel wat in die kisten zitten. Pfff ze zijn lood zwaar. Maar weten jullie wat het ergste is? De lettergrepen van de plaatsnamen zijn door- elkaar geraakt. Waar moeten ze nu naar toe? Dat is moeilijk! De Pieten weten geen raad met die Nederlandse namen. Weten jullie het? Zoek uit in welke volgorde de lettergre pen horen te staan. De oplossing moet je vóór dinsdag 3 december in zenden. Sinterklaasje kom maar bin nen met je knecht. Want we zitten allemaal even recht. Misschien heeft u wel even tijd, Voor u weer naar Spanje rijdt. En we zingen En we springen En we zijn zo blij, Want er zijn geen stoute kinderen bij. Moeder konijntje zat bij haar kleintje, Bij haar kleintje dat mazel - tjes had. Zat op een bankje, en gaf het een drankje. Het kleine konijntje snuffelde wat Stil maar kleintje zei moeder konijntje. Binnenkort heb je geen ma- zelties meer. Gaan we weer hollen, eten we knollen, Dan doet jouw keeltje beslist niet meer zeer. Moeder konijntje streelde haar kleintje. Stopte het onder de dekentjes diep. Toen sloop zij henen op haar tenen, 't Kleine konijntje zei niets meer, het sliep. Sssssstü Fijn dat Sinterklaas vooral aan zieke kinderen denkt. En moois schenkt IN DEZE ZINNETJES ZIJN PLAATSNAMEN VERBORGEN Wij zagen de Scheveningse dracht en de mooie pier. Fijn Aart dat je mee mag. Er was feest in het dorp; wij zagen een hoge zuil en overal brandden de feestlampjes. Jarigen Wil je graag weten hoe oud iemand is? Dan is hier een leuk spelletje om het „aan de weet" te komen. Je geeft haar of hem een stukje papier en een potlood of per We laten dan het cijfer opschrijven van de maand waarin zij o hij is geboren. Dit getal wordt met twee vermenigvuldigd en dar wordt er vijf bij opgeteld. Dit getal moet met 50 worden vermenig vuldigd en daarna wordt de leeftijd erbij getrokken. Dan moet ei nog 365 af en tenslotte wordt er 115 bijgeteld. Van het voorste cijfer, of de eerste twee cijfers lees je de maand af waarin zij of hij is geboren. De laatste twee cijfers geven de leeftijd aan. Het slachtoffer moet wel boven de tien zijn, hoor! Hier komt een voorbeeld. Stel dat iemand in april zestien jaar is geworden. Dan gaan we als volgt te werk: 2x4 5x50+16365+115=416= vierde maand, zestiende dag. Je ziet het klopt precies. Probeer het maar eens. Het is werkelijk een leuk spelletje. ER ZIJN ER WEER JARIG, HOERA. HOERA! Ria van Dam, Caroline van Egmond, Willie Heus, René Ger- ritse, Hans Koen, Arja Kok, Dikkie Korevaar, Adrie v.d. Kwaak, Jan van Langevelde, Leo van Leeuwen, Betsie Lobs, Hans Noomen, Marjolein Papi- laja, Koos Roos, Dick van Ton geren, Sjouke Veenbaas, Piet van Veldhuizen, Nellie van Vuuren, Ineke van Winkel en Ellie van Zwieten van harte ge feliciteerd met jullie verjaar dag van de nichten en neven. PRIJSWINNAARS Lyda de Haan Rijnsburg en Marian de Pater Alphen aan de Rijn krijgen hun prijs ■lisges tuurd. Een boer was met zijn vrouw jp reis. Bij een klein stationne tje hield de trein stil en de vrouw van de boer vroeg hoe het plaatsje heette. De boer die het niet wist stak zijn hoofd door het raam en zag een reclamebord van Banburg Cakes. „We zijn hier in Banburg Ca kes vrouw" zei hij. Ingrediënten: 250 gram zelfrij zend bakmeel, 150 gram donker bruine basterdsuiker, 175 gram roomboter, l'/a lepel speculaaskrui den. 1 lepel melk, zout, citroen rasp. Snijd de boter tot kruimels in de bloem en kneed er met de suiker, kruiden, zout en melk een glad deeg van. Laat het een nacht opstgven. Druk het uit tot een rechthoekige plak van Vz cm dikte en verdeel deze in twee gelijke delen. Breng een deel over op een be boterd bakblik met opstaande rand (kan ook op bisruitdeksel, belegd met aluminiumfolie). Bestrijk dit met eiwit en verdeel hierop de 300 gram amandelspijs (klaargekocht of tevoren gemaakt van 150 f amandelen, 150 gram suiker, 1 eier dooier geraspte citroenschil). Bestrijk deze weer met eiwit, leg de tweede lap deeg erop en druk de lagen goed op elkaar. Bestrijk ook deze tot slot met ei en druk er hier en daar een gehalveerde, ge- pe'de amandel in. Bak de speculaas in ongeveer 40 minuten in een matig warme oven gaar en goudbruin. Voor het nuttigen van een kopje koffie hebben de Hage naars een zeer eigen uitdruk king, namelijk „een bakkie doen". Maar ze doen geen bak kie meer als hun geurige, war me koffie ijskoud is geworden omdat een zakenrelatie uren aan de telefoon hing, of omdat er in verloop van tien minuten drie leveranciers aan de deur belden. Wat u ook kan overko men. De altijd zo inventieve Ame rikanen hebben er iets op ge vonden. In de V.S. brengt een grote onderneming een kopje in de handel dat *s vervaardigd van kunststof, waarin de kof fie dankzij de aanwezigheid van een laag schuimrubber niet minder dan drie uur warm blijft Voor een volledige isola tie zorgt een schuimrubber dekseltje dat met een scharnier openklapt. De Inhoud van deze vondst komt overeen mee twee norma le koppen. De uitvinder heeft kennelijk het koffiedik geraad pleegd. 33. De rakkers drongen zich door de menigte op het marktplein en keken goed om zich heen naar een klein ventje met lange oren. „Weet jij," vroeg een van hen aan een ander, „hoe dat ventje er PRECIES uitziet? De ander schudde onnozel het hoofd. „Net zo min als jij heb ik hem goed kunnen onderscheiden, toen hij ons zo snel voorbij liep." De twee rakkers haalden hun schouders op en zoch ten verder. Ondertussen had Lappie besloten het markt plein te verlaten en Jonas achterna te gaan. „Die is mis schien weer terug gegaan naar de oude toren om daar op ons te wachten, denk ik," mompelde hij, „Het zal me benieuwen of hij goede zaken heeft gedaan vandaag." Lappie holde het drukke marktplein af en bereikte al spoedig de landweg buiten het stadje. Niet ver van nem vandaan liep Jonas. De zon scheen op zijn hoed en verschillende zweetdruppeltjes liepen over zijn voorhoofd. „Pfff" zuchte Jonas. „Wat is die mars zwaar". Hy stond een ogenblik stil en opende het deksel, „Het is toch groots geworden," mompelde hij glunderend. .Allemaal goudgeld in mijn mars en geen kammetje meer over. Zo vreemd heb ik het nog nooit gemaakt, ze waren verzot op mijn spul lenEven later lag Jonas heerlijk te dutten onder een dikke eik. Dat had hij wel verdiend, vond hij. Smidje Verholen en de Knap-Mutator 1083. En nu krijgen we weer zo'n echt slim en sluw staaltje B.G.D.-werk te zien. Let dus goed op. lezers, dan weet gij ook hoe het allemaal moet in zulke gevallen. Om te beginnen had meneer „Plimmp" Meyer zijn gespierde chauffeur een bepaalde opdracht gegeven, welke precies volgens de B.G.D.- regels werd uitgevoerd. Dus liep chauffeur Mauk de smidse van Verholen binnen met de woorden: „Héla, meneer de smid. Met de komplimenten van meneer Meyer en of U even de friktieplaten onder de wagen wou bijstellen, want er is iets met de koppeling niet in orde." „Ik ben smid ik ben geen automonteur," zei Pjotr benauwd, want van auto's had hij niet zoveel verstand. „O, dat geeft niks." zei Mauk Moker geruststellend. „Een schroevedraaier is voldoen de. Ik wijs wel even waar je precies draaien moet." „Maar ik kan de wagen niet omhóógkrijgen!" protesteerde Pjotr nóg benauwder. „Ik heb geen krik!" „Lig toch niet te zeuren," gromde Mauk. „Ik til dat ding wel even aan de bumpers op?" Tja en toen zat er voor Pjotr niks anders op dan mee te gaan, en even later kroop hij al onder de wagen, die door de ijzersterke Mauk moeiteloos omhoog getild werd En deze gebeurtenis vormde blijkbaar een onderdeel van dat sluwe B.G.D.-plannetje, want op het zelfde moment kon kolonel Plimmp aan de achterzijde van de smidse waargeno men worden met een ladder onder de ene en een groot pak onder de andere arm. Aan die achterzijde daar boven stond het slaapkamerraampje van Jopie de Bitel, alias agent 009, nog steeds wagenwijd open Correspondentie voor de»e rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Eerste boek van kampioen Ton Sijbrands Eindelijk is de lang ver wachte eersteling van Ton Sijbrands, nationaal- en Euro pees kampioen, verschenen. Een kloek uitgevoerd werk van 156 pagina's op goed papier en uitstekend verzorgd ligt voor ons. Een uitgave, ten Have, Amsterdam, waardig! Voor 17.50 kunt U genieten van 40 partijen, waarin top prestaties zijn geleverd, met een toegift van vijftien niet ge analyseerde partijen. De partijen zijn uiteraard reeds lang overal bekend. De waarde van het boek ligt in de aanwijzingen en lessen die Sij brands geeft. Het gaat hem niet uitsluitend om de theorie. Via een achtergrondverhaaltje laat hij de lezers meegenieten van de spanningen van het moment en krijgen zij een indruk van de topspelers, die anders uitsluitend via persoonlijke contacten tot stand zou kunnen komen. Een voortreffelijk boek, dat elke trainer zijn spelers zal voorschrijven! Doch ook de minder gevorderde kan mits bij de aandacht weet op te brengen veel plezier aan het oeuvre van Sijbrands beleven. Onze topman heeft de reputatie een snel en uitnemend analysa- tor te zijn, hetgeen hij ten volle weet waar te maken. Onze klei ne wensen gelden het inbinden en het verlangen naar meer fo tomateriaal. Vandaag de dag is er een wil lige markt voor damboeken. Jongeren vooral willen alles be machtigen wat te krijgen is. Daarom doet het bijzonder ple zierig aan te vernemen dat de uitgever plannen heeft ook een interessant internationaal dam- fonds te starten. Een goede ge dachte. Indien mede aandacht wordt besteed aan de beginne ling die eenvoudige kost vraast doch het altijd nog te moeilijk krijgt voorgeschoteld, kan een debiet worden opgebouwd dat niet spoedig verzadigd zal zijn. Om op Sijbrands terug te ke ren. Onze jonge crack heeft ge toond een eigen gezicht te be zitten en iets te vertellen te hebben. Wij hopen nog vaak naar hem te mogen luisteren. Deze rubriek leent zidh niet voor uitvoerige analyses. Wij besluiten daarom met een prak tijkstand uit de nationale hoofdklassecompetitie W. R. Jurg (Twente's Eerste) N. Ligthart (DDD) Zwart: 8, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 21. 26, 29. Wit: 27, 28, 30, 31, 32, 35, 37. 38. 42. 43. Wit kan niet vervolgen met 27—22 wegens 21—27 32x3 23x41 3x33 26x28 10. magie. 12. op, 13. re. 15. massa 17. nek. 18. ons, 19. rek. 20. Ali 25. t.t., 26. un, 28. enkel, 29. pa, 31 onder, 32. af, 33. ieder, 34. eis, 36 rog, 37. pro, 39. Ida, 44. mi, 46. me 48. ladde, 50. eender, 51. al, 52 Km, 54. eerste, 55. parel, 57. arm 58. pet, 60. iep, 61. ben, 63. borg, 67. re. 68. Ee. 70. do. 71. ne, 73. se. 74. An INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau verwacht Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart worden geschreven. In de linkerboven hoek vermelden: „Puzzel-oplos sing". Er zijn drie prijzen: een van 10,- en twee van 5,-. C A R N A Waardering voor natuurgeneesmiddelen stijgt voortdurend De hulsmiddeltjes en de kruiden die onze voorouders met succes gebruikten zijn einde de Jaren rond negentienhonderd sterk In de ver drukking geraakt. In medische en pharmaceutlsche kringen heerste de overtuiging dat het effect ven kruiden alleen op bijgeloof en in beelding berustte. In de laatste tien jaar echter heeft men een intensief onderzoek ingesteld met als resultaat dat de waardering voor geneeskrachtige planten en kruiden sterk toeneemt. Sinds 1957 hebben zeven maal zo veel plantaardige produkten een plaats in de artsenlj-bereldkunst gevonden. Men schat dat bij de bereiding van elk tweede recept tegenwoordig gebruik gemaakt wordt van een In de natuur voor komend geneesmiddel of het syn thetisch equivalent daarvan. Grote bedragen worden thans uitgegeven om te speuren naar na tuurlijke geneesmiddelen. Per ob ject bedragen de kosten gemiddeld achttien miljoen! Hebt u een tuin tje? Kweek dan krulden, het brengt goud opl ZHEHAUBN T,1NKEN)>AM [ÏÏmitVjlNBUHC

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 17