MONTREAL: Theeglas in opmars leven als mollen Spelend ontdekken Klassiek speelgoed Iverdringt Batman STREEKROMAN VERTEKENT DORP PIONIERS DER FILATELIE dialoog Schoentje... ZATERDAG 30 NOVEMBER 1948 Spelend jezelf en de wereld ontdekken, dat betekent kind zijn. Spelen is een levensbehoefte. Hoe vollediger de mogelijk- I heden, des te vollediger kan het kind zich ontwikkelen. Goed speelgoed prikkelt de fantasie, stimuleert het initiatief en no- jdigt uit tot onderzoeken en zelf iets maken. Hoe ouder het kind wordt, des te meer zien we in zijn spel de persoonlijke keuze. Geef het kind speelgoed dat aan zijn behoefte en zijn leeftijd tegemoetkomt. De keus is overweldigend. Al winkelend lkwamen wij tot de conclusie dat de rages van de afgelopen I jaren uitgewoed zijn. Geen Batman of James Bond-attributen Imeer. Wèl het klassieke speelgoed, wat meer geperfectioneerd. iGoed speelgoed, niet goedkoop, maar wie met zorg kiest heeft I rijn geld best besteed. gkind TUIEUW is de speelgoed- geschenkbon van de Al gemene Nederlandse Vereni- tedenging van Speelgoedhande- •ank- laren. De bon heet Toy-ticket en Is verkrijgbaar in waarden de van een rijksdaalder, vijf, tien hreel of 25 gulden. Het kind kan met >nder verzamelde speelgoedbonnen reekl een grote aankoop doen; zo'n bon is makkelijk te verzenden, teren 's onbeperkt geldig en inwissel- „ifJbaar bij nagenoeg alle speelgoed- n een en °P de speelgoedafde- n ling van warenhuizen, antal wie verantwoord speelgoed een wil kopen wijzen we op de Weg- engs wijzer in Speelgoedland die - ieder jong echtpaar met kinde- •s al- ren eigenlijk moest hebben. Kort Uitstekende voorlichting op overzichtelijke wijze voor vijftig van cent. Te bestellen per briefkaart met extra postzegels aan: K en O Centrum voor Gezinsvoorlich ting, 's-Gravendijkwal 60 in Rot terdam, bij de plaatselijke Stich ting voor Huishoudelijke en ge zinsvoorlichting, of door stor ting van het bedrag op giro 30 56 41 van de Nat. Fed. voor Huish. en Gezinsvoorlidhting, Den Haag. Even de naam van de brochure vermelden! de een Hef m in in het ndré. de Altijd in de roos zijn de con- rlijke structiedozen. Lego, Sio, Okwa Nor- (beukeihout), Fisher van indus- trie-nylon en heel stevig. Je hiné. kunt er huizen en figuren mee rhou- maken. De grote jongens laten wa.| er electriciteit aan te pas ko- te men. Dit jaar komt van Fisher nog een radiobesturing zodat de zelfgebouwde auto's en kranen hetj 0p afstand bediend kunnen wor- den. Betrekkelijk nieuw is ook Phi- liform. Het plezierige van con structiemateriaal is dat kleuters van drie jaar er aan kunnen beginnen, terwijl het spel steeds uitgebreid kan worden met de groei van het kind, tot de knap- zelfbouw-microscoop, experi menteerdoos voor chemici in spe: niet goedkoop en bepaald niet voor kleine kinderen. Een fijn geschenk voor jon gens is het tafelvoetbal van ƒ16.75 tot ƒ115.—, de kleine moeten op tafel gezet worden, er zijn steviger exemplaren met klemmen om op tafel te bevesti gen. De grote voetbalspelen heb ben poten, dat zijn dan ook com plete speeltafels. Om bij jongensspeelgoed te blijven: de verkoop van raceba nen luwt, die van treinen heeft een flinke opleving. Er is een smalspoor van negen mm waar voor een kwart van de normale ruimte nodig is; handig in flats, fijn voor vaders, te petieterig voor jongens. Voor hen is er een prachtige grote trein met brede rails. Ze gaan niet grif over de toonbank maar „worden leuk verkocht" aldus de heer E. Ligt- hart van het Kinderparadijs te Vlaardingen. Deze trein ls weerbestendig, hij kan buiten opgesteld wor den. Wél adviseert de fabrikant als het tien graden vriest, de lok even binnen te halen. Hij werkt op twaalf volt gelijk stroom, de regelaar kan zelfs op de auto-accu aangesloten wor den dus in de vakantie hoeft zoonlief (nou ja) de trein niet te missen. Eerste sett 108. Maar dan heb je ook iets bizon- ders. Naar aanleiding van de televi siestrip Captain Scarlet zijn er nieuwe Dinky Toys: de wezens uit de ruimte manoeuvreren met een Patrol car, een raket- lanceerinrichting en een veilig heidscabine. Op de ruimtevaart geïnspireerd is de Maanwagen, uitgerust met zware profielban den om het maanoppervlak te berijden en obstakels te nemen. Motor werkt op batterij, per voertuig (er zijn er diverse) ƒ7.95. Voor de meisjes is er de droomkeuken uit Amerika: In de braadslee ligt een „echte" kip. Een fornuisje kan op spiri tus branden. Natuurlijk zijn er de strijkijzers, de telefoontjes, weegschalen en winkels. Heel fijn vonden we de ouderwetse poppenhuizen. Eén met antiek interieur door Hongaren ver vaardigd, vertedert door de ro mantische inrichting: de schom mel wieg, de hoerenkast, de kak stoel, bloemenvaasje, een fruitschaaltje op tafel, een klok aan de muur en gordijntjes voor de ramen. Wél tijdig bestellen want er is één week levertijd 125). Een poppenhuis uit Zweden (niet ingericht) kost 42.50, maar de bedrading voor de ver lichting zit er al in en men kan naar hartelust zélf de inrichting verzorgen. Gewone poppen worden bij zonder veel verkocht. Ook de attributen die erbij horen zoals 'wieg en kinderwagen. Een uitschieter is de pop die kan lachen en huilen. In dit poppe- kind zit een grammofoonplaatje gebouwd met twee groeven. Druk je stevig op de knop dan werkt de eerste groef en gaat de pop een minuut lang écht huilen, druk je minder hard dan lacht ze als een heuse baby. Voor de kleintjes zijn er knuf felpoppen en pluche beesten, heel mooi, voor aanvaardbare prijzen. Soms is er een speel doosje ingebouwd. Een muziek- beertje kost 6.50. Voor knuffel peuters, poppenmoeders, keuken prinsesjes, artistiekelingetjes, technische knaapjes en automa- niakjes, keus genoeg. Zelfs als het regent of sneeuwt kunnen mensen uit Mon treal winkelen en uitgaan zonder regenjas als ze willen. In deze grootste stad van Canada heeft men sinds 1962 als een mol in de grond gewroet. Resultaat: een ondergronds leven van licht en kleur. Onder een prachtig strak opgetrokken kantoorgebouw in de vorm van een kruis dat twee en veertig verdiepingen telt en honderdtachtig meter hoog is, zijn nóg vier ver diepingen. Promenades, wegen, twee verdiepingen met parkeer ruimten, een verdieping met spoorrails en de metro vin den we er. In het begin had deze mollenstad slechts ver binding met het Centraal Station en het Queen Elisabeth Hotel. Nu zijn er wegen naar het indrukwekkende handels centrum Place Bonaventura, naar het Windsor Hotel en het grote Chateau Champlain hotel. In de ondergrondse stad werken 150.000 mensen. U kunt er boodschappen doen in de 240 winkels, een hapje eten in de restaurants (welgeteld 36) een plaatje draaien in de discotheek, een film zien in een bios of een toneelspel in de schouwburg. Er zijn kappers, boetiekjes, kleermakers, antiquairs, boekwinkels en kruideniers. In dit complex kunt u uren en uren rondslenteren en wie dan moe is kan een Turks bad nemen. In Place Ville Marie, zo heet het ondergrondse stads centrum, is een lieflijk plantsoentje. Het lijkt een echt park met bomen en bosjes en bloemen en planten. Er is volop daglicht, maar met het weer hebt u niets te maken.... Het project kostte het lieve sommetje van tachtig miljoen dollar. Die van Montreal zijn nog niet klaar met ingraven. Er zijn plannen voor een centraal ondergronds stadsgedeel te met een oppervlakte van 25 ha. Gaat de Canadees er te voet? Welnee. Drie metrohaltes en een busstation zorgen voor ondergronds vervoer. Schrik dus niet als u op een goede dag leest dat een groot deel van Montreal onder de aarde verdween plat M< api heel ftin) ogra- kkini voor- ste constructies. Doos 302 geeft tjens,! mogelijkheden voor verschillen- rechti de vliegtuigen 11.95). De Fischertechniek 200 19.90), de tweede basisdoos, geeft onderdelen om een drie wieler, een steekwagentje, een racewagen, een aanhangwagen of een motor te fabriceren. Min of meer constructiemate riaal is ook de doos met akro- baatjes in primaire kleuren. Het is in Frankrijk uitgeroepen tot „beste speelgoed van het jaar", (1967). Je kunt ze op alle moge lijke manieren stapelen, een klein doosje kost ƒ3.95, grote ƒ8.95. Compo geeft eindeloze moge lijkheden tot het spelen met zes hoeken. Vele mozaïeken kunnen worden gevormd, soms tot wandversiering, als vensterde coratie of lichtpaneel (ƒ2.95 tot 9.95). De hobbydozen worden goed verkocht. Je kunt een doos ne men om zelf kleine cadeautjes te maken die in de keukenoven gebakken worden. Voor de jon gens radiodozen, een werkdoos met microscopie, een veldkijker om zelf in elkaar te zetten, een tegen en zo ig in n in zelfs >n de aulle. drie- •idde- moet akt ui ive de |^ORT geleden was er in Nederland slechts één fa briek die theeglazen maakte.... voor export. Bij juweliers en huishoudelijke zaken komen we plot seling overal theeglazen tegen. Er zijn nu meer dan twintig modellen op de markt, met en zonder hou ders. Glazen zijn gevat in emaille, hout, geverfd metaal, verchroomd, koper, verzilverd en echt zil ver. De prijzen variëren van 4,tot 70,—, de laatste uiteraard in zilveren houder. Is alleen een theeglas in een houder een theeglas? Dat hoeft niet. Als we er behalve ijsgekoelde thee ook hete thee uit willen drin ken is zo'n houder wel onmisbaar, tenzij het glas een oor heeft. Er is zo'n model van vuur vast Jenaglas in laag en hoog model van f 1.10 tot 1.70 per stuk. Wie met de feestdagen een theeglas ca deau wil doen kieze een helder, niet te dik glas. Let erop dat het glas niet te los noch te vast in de houder zit. Houders met een klein voetje zorgen ervoor dat het hete glas niet met de tafel in aanraking komt. Vraagt u vooral even of losse glazen bijbesteld kun nen worden. roken zijn, Van Veld- Veld- GEN nder- 66 18 (+1), (-D, echte nu beeld over ziet deren ingen, daar zullen gvalt. iveest. was. t zou onele Mevrouw B. te D. was thuis de jongste en las altijd boeken van haar oudere broers: „Ik las rijp en groen, maar van een verderfelijke invloed die er van realistische boeken uit kan gaan, heb ik nooit iets gemerkt. Onze kinderen hebben ook al tijd alles gelezen. Nu lees ik weer met de kinderen mee wat er aan moderne literatuur verschijnt. We praten er dan vaak samen over. Het opmerke lijke is dat ik veel meer geschokt ben dan zij bij puur realisme. Ik zou toch beter moeten weten: „Het leven is niet zoet, en daar wil ik ook niet in vluchten". Ik ben niet zo voor streekromans, vooral niet die spelen in de Alblasser- waard. Daar ben ik zelf opge groeid en ik weet er wel wat van. De schrijvers geven een heel vertekend en achterlijk beeld van de bevolking. Ik vind het ergerlijk voor dorpsbewo ners dat men toestanden beschrijft als leefden zij nog voor negentienhonderd! Veel stedelingen zien toch al op hen neer. Ik woon al lang in de stad; de doorsnee dorpsbewoner is intelligent en heeft vaak meer gelezen dan de stedeling. Stadsmensen, die alleen streek romans lezen zullen daar wel nooit achter komen en dat is jammer. „Om een beetje bij te blijven neem ik 's middags een tijdschrift of boek mee naar bed en dat voldoet uitstekend", vindt mevrouw V. te L. ,,'k Ben vlug een ogenblikje in slaap en na vijf of tien minuten slaap ga ik gewoon weer verder en lees dan in een half uur meer dan 's avonds in een uur. Het lezen geeft me rust in tegenstelling tot de t.v. Ik lees hoofdzakelijk tijdschriften, en graag gedich ten. Heel graag zou ik weten of het gedichtenbundeltje van Jaap Kronenburg nog in de handel is of eventueel te leen. Wat vir.dt u er overigens van een boekenleesclub op te rich ten als vrouwen onderling of via de NVB? (Wie doet mee? Het adres is: mevrouw A. v. d. Veen, Haagweg S, De Lier.) Lezen is eten en drinken voor mevrouw X te Y „Een boek waar ik om huilen moet vind ik het mooist. „Ons wacht de he mel" van Johan de Leeuw is mijn lievelingsboek. Lezen doe ik om er wijzer van te worden. Wat is een mens ongelukkig, als hij oud wordt en niet meer kan lezen omdat de ogen gaan sluie ren. Ze zitten maar te zitten, juist nu ze zoveel tijd hebben om te lezen. Onze ouders heb ben ons geleerd te lezen. Wij lazen in de lange wintermaan den ieder op onze beurt hardop voor. Gezellig was dat. Mijn kinderen heb ik ook veel voor gelezen. Later mochten ze naar de jeugdbibliotheek, na hun twaalfde naar de grote biblio theek. Ik keek wel wat ze la zen, meestal las ik zelf ook hun boeken om er mijn mening over te kunnen zeggen." Mijn man en ik verdelen on ze dag door 's middags na het eten altijd een uurtje te lezen", vertelt mevrouw O. te B. 't Is heerlijk eensgezind en verdrijft zelfs sommige pijnen. Of het maakt je er ongevoelig voor. Wat een mooie dingen beleven we vaak in het boek. Zijn het ernstige zaken dan voelen we de rijkdom van onze mooie en rustige levensavond. Leeshon ger is voor mijn geen mooi tvoord. Verslaafd-zijn mag na tuurlijk niet." Mevrouw W. te H. vraagt zich af of er tegenwoordig geen christelijke schrijvers meer zijn: „Vroeger konden wij nog op een serie geabonneerd zijn van christelijke schrijvers. Dat is er nu nliet meer bij. Of over drijf ik soms? Hoe denkt een ander daarover? Ik ben het niet eens met de mening dat het boek door de t.v. verdrongen wordt. Het komt vaak voor dat je een goed stuk op de t.v. ziet en daarna graag het boek wilt lezen. Wat is „De Forsyte Saga" niet in omloop gekomen!" Bij mevrouw D. te L. thuis hadden ze vroeger een buurtbi- bliotheek. „Er was zodoende ge noeg stof tot lezen. Mijn vader las ook graag en stimuleerde het, terwijl moeder altijd zei dat ik nog eens suf van het lezen zou worden. Ik was de oudste thuis en als ze vroeg of ik wilde helpen zei ik ja, maar het drong nooit tot me door. Later maakte ik mijn huiswerk onder schooltijd zodat ik thuis kon lezen. Na mijn trouwen kreeg ik kort na elkaar drie zoontjes; veel tijd om te lezen bleef er toen niet over. De krantekoppen en een weekblad waren soms het enige wat me onder ogen kwam. Ik durfde amper aan een roman of detec tive te beginnen omdat ik niet of zeer moeilijk kon ophouden. Zelfs al krijste een baby om voeding of kostte het me mtjn nachtrust. De drukste tijd is voor mij weer achter de rug. Met des te meer plezier werp ik me op een achterstand van nog te lezen boeken. Want een gro ter genoegen dan lezen kan ik me bijna niet indenken." „Wat een snertboeken zijn er toch in de handel", vindt me vrouw S. te V. „Zonde van je geld. Als ik een boek lees, be hoeft het niet te druipen van Christel'ikheid, maar boeken waar niets in zit bevallen me toch ook niet. Vroeger als oudste kreeg ik de kans niet om te lezen, het lijkt wel alsof je dat later in wilt halen...." Inderdaad kwam het vroeger veel voor dat „lezen en nietsdoen" hetzelfde was. Waar zou toch die uitdrukking: „Je hebt te veel letters gegeten" vandaan komen??? Dit is de Dorchester Boulevard. Onder het kruisvormig gebouw rechts bevindt zich een ondergronds werk- en winkelcentrum van vier verdie pingen, waar 150.0(^0 mensen werken. Dit jaar voor het eerst geen schoorsteen, 't Komt heel goed uit dat onze jongste van zeven nu het geheim van Sinterklaas kent, dachten wij. „Stel je voor," probeerden we met een grote-mensen gesprek „hoe gaat dat met al die kleine kinde ren in de flat?" Hij had onmid dellijk een oplossing. TuurUjk. Bij de verwarmingsbuizen. 's Zaterdags vertelde de hoofdpiet op het stadhuisbordes naast Sint aan alle kindertjes dat zwarte Pieten, klimPieten en dansPieten niet konden door zo'n smalle buis. Die zou trou wens veel te warm zijn, olé! „Mag ik mijn schoen neerzet ten?" vroeg hij die avond, di plomatiek in het midden latend waar deze dan wel staan moest. „Ach joh, je bent nu groot." „Ja, maar. zwarte Piet heeft zélf gezegd dat alle kinderen hun schoen mochten zetten". Wij: „Dat was bedoeld voor die kleine kinderen die er nog in geloven." Hij wilde op dit mo ment niet groot zijn, niet mee doen aan de samenzwering. Voor zijn oog doemde de maan dag al waarop z'n schoolvriend jes zouden opscheppen met wat er in hun schoen geschoven was. Hij deed er het zwijgen toe. Nadat hij Zijn gebedje gezegd had ging hij in de hoek van de slaapkamer staan en zong zeer luid kapoentje. Kroop daarna voldaan onder de dekens. Later nam ik poolshoogte: de balkon deur stond op een flinke kier. Op de tocht stond een een zaam schoentje, zwart met een kale neus. JdV De „Zij" van ons aller „Blad" is vandaag mevrouw N. Lafe- ber-Vcrhoef, Sportlaan 31 in Vlaardingen, met een limerick waarin het produkt van haar stad een moppige rol speelt: Een jarige jongen uit Vlaring, Die kreeg maar het liefst groene haring Zijn moe zei: 't Is zuur, Maar dat is te duur Ik geef rolmops voor je verjaring. Meestal zal dat het geval wel zijn, prijzen variëren van 110 tot 3.75. Door zijn sprankelende kleur geeft thee in een glas een bijzonder aantrekkelijk effect. Let er dus op dat de vorm van de houder die kleur niet te veel verbergt: een theehouder van laag en open model zal het meest voldoen. Laat die houder van makkelijk te onder houden materiaal zijn. Zilver is trouwens snel schoon tegenwoordig: opkoken in een biolo gisch voorweekmiddel en stevig nawrijven, of poetsmiddel bij de juwelier dat de glans lang garandeert. Op 5 december komt een serie van drie postzegels van Liech tenstein in omloop onder de titel „pioniers der filatelie" en daarop figureren: Sir Rowland Hill (1795-1879), Philipp von Ferrari (1850-1917) en Maurice Burrus (1882-1959). Ik vind niet dat dit drietal in het hokje „pioniers der filatelie" gevangen kan worden. Natuurlijk hebben ze alle drie veel betekenis voor de filatelie. Rowland Hill werd geboren als zoon van een leraar in Engeland, een afkomst die hij zeker niet verloochend heeft. Op 12-jarige leeftijd was hij al assistent-leraar in de wiskunde. Rowland nam in 1827 een betrekking aan als hoofd van een school In Bruce Castle. Hill's interessen waren veelzijdig: sociologie en tech niek; In 1835 werd zijn aandacht getrokken door de bepaald slech te toestanden bij de Engelse posterijen. Zijn befaamde rapport over de reorganisatie van die dienst verscheen in 1837 en de regering gaf hem een betrekking op het ministerie van financiën om zijn hervormlngan te kurnen doorvoeren, zoals de vereenvou diging van de tarieven en de in voering van de eerste postze gels. Op 6 mei 1840 werden ze voor het eerst gebruikt. Als we spreken over de uitvin ding van die zegels, dan melden zich meer lieden en daarbij is een zekere Laurent Koschir, een ernstige kandidaat, omdat hij ou dere en betere papieren op tafel kan leggen. Rowland HUI stierf in 1879. Philipp von Ferrari, werd 11 Ja nuari 1850 als zoon van een Itali aanse gravin geboren; In 1890 werd hij door een Oostenrijke edelman geadopteerd. Van zijn vroege jeugd af was hl) geïnte resseerd in postzegels. Dank zij een enorm vermogen was hij in staat een verzameling postzegels bijeen te garen, die een wereld faam had. Bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog trok hij wegens sympathie voor Duitsland uit Frankrijk weg. Slechts een onbeduidend deel van zijn schat ten kon hij meenemen naar Zwitserland. Hij stierf 20 mei 1917 na zijn verzameling ver maakt te hebben aan het Duitse postmuseum. De Franse regering dacht daar echter anders over en confisceerde alles als vijandelijk vermogen ter delging van Duitse oorlogsschuiden. In de jaren 1921 tot 1925 werden al de kostbaar heden middels 14 veilingen voor een bedrag van circa 6 mlllioen goudfrancs te gelde gemaakt. Veel van Ferrari's schatten ging over in de handen van Mau rice Burrus. de man, die als der de op de serie zegels van Liech tenstein voorkomt. Burrus werd 8 maart 1882 in de Elzas geboren, waar zijn familie tabaksonderne mingen dreef. In dat familiebedrijf en op de kapitaalmarkt heeft Maurice een qroot vermogen bij elkaar verdiend. Ook in zijn Jeugd was Burrus al begonnen met het verzamelen van postze gels. Daaruit Is langzamerhand de legendarische Burrus-verza- meling ontstaan. Hij stierf 8 de cember 1959 te Lausanne. Enige tijd voor zijn verschelden besloot hij zijn verzamelingen te verko pen. HIJ viel daarbij In handen van een paar Ierse zwendelaars, hetgeen een klein deel van zijn schatten verloren deed gaan. Het overgrote en kostbaarste deel werd later geveild. Daarbl| waren de enig bestaande Brits Guyana 1c. en de beroemde Bor deaux-enveloppe met de beid* Mauritius-zegels. J. J. M. KIGGEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15