Midza staakt zegelactie Fellowship wacht op de eerste passagiers KYP Leiden voor koopavond Vondeling sneed de pas af Communistische wereld conferentie pas in mei Concert schooljeugd niet voorbereid Boekhandel Servaas naar Oegstgeest Al zeventien toestellen besteld bij Fokker 202: Politieke macht Britse adel van de baan Vervolging van Enoch Powell? Onderzoek naar veiligheid van kruisingen Hasjiesh gevonden op studentenscliip UITSTEL NA FELLE KRITIEK AUTOBLADEN FUSEREN Kabel vernield op Churcliill-laan Bromfietser brak sleutelbeen Radio-actief transport door Leiden Boven het water tot stilstand Staten kring LEIDEN C.H.U. O N.V. NIEUWE LEIDSE COURANT BEZORGER VRIJDAG 29 NOVEMBER 1968 Een nieuwe telg van Fokker: de Fellowship. (Van onze luchtvaartmedewerker AMSTERDAM In de achter ons liggende jaren heeft de op Schiphol gevestigde Fokkerfabriek een enorme faam ver- 25.' worven met de F-27 Friendship. Dit toestel is een tweemotorige hoogdekker waarvan er bijna vijfhonderd zijn verkocht, waar door het het belangrijkste door turbopropmotoren voortge dreven vliegtuig ter wereld is geworden. Hoewel de verkoop van de Friendship nog vele jaren werk zal verschaffen aan onze nationale vliegtuigindustrie, heeft men toch druk gewerkt aan zijn opvolger. Na een intensief proefvliegprogramma van ruim anderhalf jaar, nadert than6 een nieuw Fokker-verkeersvliegtuig zijn voltooiing. Dit nieuwste type wordt voortgedreven door twee Rolls-Royce straalmotoren en draagt de toepasselijke naam Fellowship. Bij de constructie van de F-28 Fel lowship werd met vrucht gebruik ge- flaakt van de ervaringen opgedaan ijdens meer dan een miljoen Friend- shipvlieguren. Met deze F-27 verwierf Fokker het vertrouwen van de gehele luchtvaartwereld. Wat wel wordt be lwezen door de eerste kopers van de Fellowship, Lufttransport Unterneh- men en Braathens; maaatschappijen pie reeds jaren tnet Friendsips opere- Een van de belangrijkste punten waarop de F-28 zich onderscheidt van Ipijn voorganger, betreft de voortstu- ing. De beide straalmotoren zijn vol lens de „luchtvaartmode" tegen de :ijkant van het rompachterstuk ge plaatst. Een opstelling die voor het :erst werd toegepast bij het succesvol- 1 1NVLIEGER MOLL al bile Franse straalverkeersvliegtuig Ca- en daarna door vele andere rlowlegtuigfabrieken voor hun nieuwe werd gekozen. Deze plaats pfcdt veel voordelen: het lawaai van Ter' motoren wordt voor de passagiers een minimum beperkt, vrijwel el- k trilling wordt opgeheven en de hnveugel kan zonder belemmering ,r An het uitzicht uit één stuk wor- (tn vervaardigd. rtil Het voornaamste bezwaar, dat tot r« nor kort het gebruik van straalvoort- tegenhield, betrof het relatief oge brandstofverbruik, in bijzonder :hefo de korte afstanden. Sinds de ont- 'ikkeling van de dubbelstroommotor irrfe dit verbeterd en standaardiseren groot aantal luchtvaartmaatschap pijen hun vloot op dit moderne ma- ¥%riaal. In dit licht gezien is het dan Jok niet verwonderlijk dat men bij lokker besloot een straalverkeers- .Jliegtuig te bouwen voor de korte en middellange afstanden, voor gebruik [anaf relatief kleine vliegvelden, die •htfcor de grote straalreuzen te gering afmetingen ziin De Fellowship-cabine heeft ver plaatsbare tussenschotten, zodat zij gj's gecombineerd passagiers-/vracht- kan worden gebruikt. Afhan- v|elijk van de cabine-indeling biedt lit verkeersvliegtuig plaats aan vijf tig tot vijfenzestig reizigers. Aange- lien het korte-afstands-luchtverkeer gebeurt tussen betrekkelijk en matig geoutilleerde vliegvel- is er rekening meegehouden dat rie Fellowship geheel onafhankelijk gronduitrusting zal moeten kun nen opereren. 1 Voorts werden aan het eind van de tomp luchtremmen ingebouwd, die PPensplijten en een sterke weerstands- fermeerdering geven, waardoor tij- rfens de landing een steilere daalhoek jwordt verkrpgen. vlieger Het pittig, test-programma staat leder leiding van de 42-jarige chef vliegdienst A. P Moll. Invlieger Moll, die zesduizend vlieguren op zijn naam heeft staan, ontving in 1935 zijn vliegeropleiding bij de Koninklijke Luchtmacht. Hli trad zes jaar later bij Fokker in dienst. Vlieger Moll is van het begin af nauw betrokken ge weest bij het ontwerpen, de bouw en verdere ontwikkeling van de Fellow ship. De cabines van de drie proef- machines zaten vol met allerlei meet- en registratieapparatuur. Per dag wer den zo'n twintigduizend meetgege vens geregistreerd, waarvoor maar liefst 850 kilometer extra draad was verwerkt. De gegevens werden op een magneet- en filmband vastgelegd. Bovendien waren er twee camera's, die de start en landing vastlegden. Het beproevingsschema strekte zich ondertneer uit tot op de vliegbasis Torrejon bij Madrid en nadert thans het einde, waarna het bewijs van luchtwaardigheid kan worden verkre gen. Pas na ontvangst van dit certifi caat mag het toestel door de kopers in gebruik worden genomen. Enthousiast Aangetrokken door de gunstige be richten over het verloop van het be proevingsprogramma, zijn reeds ver schillende kandidaats-kopers het toe stel wezen bekijken. In het algemeen was men enthousiast over de bui gewone stabiliteit van de Fellowship en over het gemak waarmee het toe stel te vliegen was. Dit laatste werd het beste bewezen door klanten, die nog niïnmer een straalvliegtuig had den gevlogen. Desondanks hadden zij niet de minste moeite met de bestu ring van het tweemaal zo snelle vliegtuig als de Friendship. Ondanks alle lof wordt het nu be langrijk dat men dit nieuwe produkt ook daadwerkelijk gaat bestellen. Tot od heden zijn er twee besteld door LTU en vijf door Braathens, terwijl de Amerikaanse firma Fairchild als verkoopagent op gaat treden voor de VS, Canada en Mexico, in verband waarmee voorlopig tien Fellowships werden besteld. Reeds vanaf het begin stond vast dat de F-28 in samenwerking tussen Fokker en vliegtuigfabrieken in ande re landen tot stand zou moeten wor den gebracht. Dit om dit grote indus trie-project snel genoeg ten uitvoer te brengen, om de verkoopkansen te ver groten, een deel van de eventuele con currentie binnen Europa uit te sluiten en de financiering te vergemakkelij ken. Zo werken naast Fokker tevens de Westduitse HFB en VFW. evenals de Britse Short vliegtuigindustrie in Noord-Ierland mee aan de totstandko ming van dit nieuwe verkeers vliegtuig. Interessant is natuurlijk de vraag of de KLM belangstelling heeft voor de Fellowship. Besprekingen hebben geleerd dat de directie welwillend te genover het toestel staat, maar de passagierscapaciteit is voor gebruik op de geregelde luchtlijnen van de KLM te gering. Dezelfde reden waar om de Friendship nimmer door haar voor de vaste diensten werd aange schaft. 250 stuks Volgens een marktanalyse ls er be hoefte aan zo'n veertienhonderd Fel- LONDEN Het Britse hogerhuis heeft gisteravond precies zes minuten nodig gehad om zijn eigen einde als een op adellijke privileges berustende Eerste Kamer goed te keuren. De Lords waren verrassend mee gaand. Met 251 tegen 56 stemmen keurden zij het regeringsvoorstel goed. dat voorziet in afschaffing van het erfrecht op zetels. Daarmee is de politieke macht van de Britse adel zo goed als van de baan. De meerderheid die het rege ringsplan de dag tevoren in het La gerhuis had gekregen, was kleiner. Een groep Labour-afgevaardigden had tegengestemd omdat ze vond dat het hele Hogerhuis moest worden af geschaft. De rpgering kan nu de hervorming in een gedetailleerde wet vastleggen. lowships. Fokker mikt voorlopig op 250 stuks, met een produktietempo van vijf machines per maand. Bij een verkoop van 125 toestellen heeft men de ontwikkelingskosten gedekt en kan men winst gaan maken. De ontwikkeling van een nieuw vliegtuigtype is een nogal riskante zaak, die ruim honderd miljoen vraagt en daardoor veel stoutmoedig heid vereist. Des te meer is het van belang dat de Friendship zo'n succes is geworden, een basis die belangrijk kan bijdragen aan de toekomst van de Fellowship. Een nieuw verkeers vliegtuig dat in bedrijf zal worden gesteld aan de vooravond van het vijftigjarig jubileum van Fokker. Als felicitatie past dan ook: een goede vlucht voor de F-28 Fellowship. LONDEN Het Britse conserva tieve parlementslid Enoch Powell, die massale uitwijzing van kleurlingen in Engeland propageert, zal waarschijn lijk door de justitie worden vervolgd. Procureur-generaal Elwyn Jones zoekt naar middelen om de voor aanstaande politicus, wiens mening in het land veld begint te winnen, voor de rechtbank te brengen. Een argument om Powell te vervolgen tracht Jones te zoeken in de wet die betrekking heeft op rassenophitsing. Op de militaire vliegbasis Capo- dichino in Italië is een nieuw luchtcommando van de Navo ge ïnstalleerd, dat speciaal wordt belast met de opsporing van Sowjetrussische oorlogsbodems in de Middellandse zee. Het com mando vliegt met Amerikaanse, Engelse en Italiaanse toestellen. In Rome is aan de hoofdrolspelers van de film The adventure of Gerard naar de roman van Sir Arthur Conan Doyle een party aangeboden. Op de foto Claudia Cardinale, die in de film een aris tocratische dame uit Spanje is. DEN HAAG Gezien het hoge percentage ongelukken op kruispun ten is er reden voor een wetenschap pelijk onderzoek. Dit zegt de Stichting wetenschappe lijk onderzoek verkeersveiligheid in haar jaarverslag. In een aantal ge meenten wordt de mogelijkheid van zo'n onderzoek al bekeken. De toenemende verkeersdrukte heeft al geleid tot vele wijzigingen in de traditionele regeling „rechts voor rang". De stichting heeft het onderzoek naar de invloed van het gebruik van stads- en dimlichten op de verkeers veiligheid niet kunnen afsluiten. Het onderzoek berustte voor een deel op reeds eerder verrichte Britse studies; de uitslagen bleken echter zo ver uit een te lopen, dat een nieuwe analyse van de gegevens nodig was. In Amsterdam zal worden onder zocht aan welke gevaren de voetgan ger blootstaat op, maar ook buiten de zebrapaden. AMSTERDAM Op het Amster damse studentenschip Caledonia, lig gend in het afgesloten IJ, heeft de centrale recherche ruim 6,5 pond hasjish in beslag genomen. De partij werd aangetroffen in de hut van de 25-jarige P. van der P. Hij is aange houden. BOEDAPEST De commu nistische wereldconferentie die oorspronkelijk op 25 november zou beginnen, zal nu in mei van het volgend jaar in de Russische hoofdstad bijeen komen. Dit heeft gisteren de voorbereidende commissie die sinds enkle dagen te Boedapest bijeen is, bekend gemaakt. Het uitstel van een half jaar houdt verband met de felle kritiek die vele communistische partijen in het Westen geleverd hebben op het ge wapend ingrijpen van de Sowjetunie, Oost-Duitsland, Polen, Hongarije en Bulgarije in Tsjechoslowakije. Met het oog op dit diepgaande verschil van mening werd het beter geoordeeld de wereldconferentie, waarnaar de Russische leiders al vijf jaar streven, enige maanden te verschuiven. In een communiqué van de voorbe reidingscommissie, waarin zevenen zestig partijen waren vertegenwoor digd, werd meegedeeld, dat deze com missie op 17 maart a.s. in Moskou zal bijeenkomen voor het uitwerken van onderwerpen waarover op de grote conferentie zal worden gesproken. De partijen die tot dusver niet aan de voorbereidingen hebben deelgeno men, zullen opnieuw worden uitgeno digd. In het communiqué staat voorts dat op tie bijeenkomst in mei o.a. „de strijd tegen het imperialisme" en ,.de eenheid van de internationale com munistische beweging" aan de orde zullen komen. UTRECHT De weekbladen Au tovisie, onafhankelijk tijdschrift voor automobilisten (25000 abonnees) en De Auto, officieel orgaan van de KNAC (13000 abonnees), hebben besloten tot fusie over te gaan. Per 1 januari zal een gecombineerde weke lijkse uitgave verschijnen onder de naam Auto Visie. Het nieuwe blad wordt uitgegeven door de NV Intertura. opgericht door Autovisie in Den Haag en de NV Uitgeversmaatschappij Elsevier in Amsterdam (uitgever van De Auto was de nauw aan Elsevier verwante uitgeversmaatschappij Bonaventura). Autovisie en Elsevier hebben in de nieuwe onderneming beide een be lang van 50 procent. Hoofdredacteur van het nieuwe weekblad is de huidige hoofdredac teur van Autovisie, de heer F. J. van der Vh'pt dip tpvn de directie van de nieuwe iiv zal vvcicii. Bezwaren tegen Witte-Singelplan LEIDEN Tydens de gisteravond onder leiding van mr. M. J. Hans- sen gehouden afdelingsvergadering van de KVP bleek, dat men enthou siaster is over de eventueel voor Leiden in te stellen koopavond dan over het te bouwen universitaire torencomplex aan de Witte Singel. Over de koopavond zei voorzitter Hanssen, dat daarbij ook de open stelling van een aantal gemeentelij ke bureaus hoort. De heer Lijten, die als raadslid door zijn vragen de dis cussie over de koopavond op gang heeft gebracht, vond, dat het ge woon de taak is van Leiden als centrumgemeente om, zij het voor lopig voor een jaar proef, met een koopavond te beginnen. Hij hechtte wat dit betreft geen enkele waarde aan een onlangs door een plaatse lijk blad gehouden enquête, „vooral toen bekend werd, dat een aantal mensen enquêteformulieren had verzameld en mensen tot deelne ming had aangespoord". Over de universiteitstoren werd besloten contact op te nemen met LEIDEN Enkele honderden draadjes van een 1800-draads kabel zijn in de nacht van woensdag op donderdag vernield. Aan de PTT- kabel werden werkzaamheden uit gevoerd, die echter woensdag niet werden voltooid. Daarom werd de kabel op het voetpad van de Chur- chilllaan (ter hoogte van de sterflat) afgeschermd door een tent, die door onbekenden is weggetrokken. De schade bedraagt minstens 2.000 gul den. LEIDEN Een 24-jarige Leide- naar. F. V. liep gistermorgen een gebroken sleutelbeen op toen hij op de hoek Churchilllaan-Telderskade geen voorrang kreeg van een 38-ja- rige automobilist. De bromfietser, die op de Churchilllaan reed, werd per EHD naar het Academisch Zie kenhuis gebracht. het KVP-partijbureau teneinde een gedragslijn te bepalen. Het belang rijkste vond men, dat Leiden van het rijk financiële waarborgen krijgt om de verkeerstechnische gevolgen van de bouw van het complex te kunnen opvangen. Het gesprek over christen-demo cratische samenwerking zal worden voortgezet. LEIDEN Gistermiddag om half drie zijn radio-actieve stoffen per vrachtwagen overgebracht van het anorganisch laboratorium aan de Hugo de Grootstraat naar het uni versitaire chemiecomplex aan de Wassenaarseweg. De stoffen (in vloeibare en vaste vorm) werden eerst in kluisjes opgeborgen en ver volgens in één grote kluis met lo den wanden- om straling tegen te gaan. Moeilijkheden deden zich, mede dank zij de begeleiding, niet voor. LEIDEN Voor de leerlingen uit de hogere klassen der openbare en bijzondere scholen voor gewoon la ger onderwijs had gistermiddag in de gehoorzaal het traditionele, door de gemeente aangeboden concert plaats. We menen echter, dat er een nieuwe koers is ingeslagen, daar de ze keer de heer Robert Weeda een summiere, maar zeer heldere en plezierige toelichting vooraf gaf, terwijl vroeger de werken in de schoolklas al zo uitvoerig waren be handeld, dat een bespreking achter wege kon blijven. Ondanks de uitstekende kwalitei ten van de heer Weeda prefereren wij de oude methode; voor kinderen van jeugdige leeftijd is een water val van op zichzelf hoogst interes sante détails altijd moeilijker te ver werken dan een over verscheidene lessen verdeelde uiteenzetting. Nu ontstond vooral in de tweede helft van het programma een wat roezige stemming, die ook dirigent en orkest, die hier beide nieuw wa ren, niet gunstig hebben beïnvloed. Het gewestelijk orkest voor Zuid- Holland gaf eerst een wat droge in terpretatie van Torellis Concerto Grosso in G: we prefereren de lage re strijkersgroepen boven die van de LEIDEN Het Midza-comité heeft besloten na morgen. 30 no vember, de uitgifte van Midzazegels door de aangesloten winkeliers te staken. Het publiek krijgt tot 1 juni 1969 gelegenheid volle kaarten in te leveren: voor niet volgeplakte kaar ten wordt in de eerste helft van 1969 een regeling bekendgemaakt Het besluit is genomen op grond van de volgende overwegingen; da lend aantal deelnemers; scherpere prijzen waardoor de zegels een extra last beginnen te worden; onmoge lijkheid om extra acties te voeren als gevolg van de wet op de kans spelen; door invoering van de BTW OEGSTGEEST Een 20-jarige Leidse metselaar reed vanmorgen om 6 uur door een dikke mist op de Haarlemmertrekvaart. Toen er een tegenligger naderde, schrok de man Hij schoot de berm in en kwam met de voorwielen boven het water tot stilstand. De man kwam met de schrik vrij. is de prijs van de zegels waarschijn lijk niet meer geheel ais kosten af trekbaar. wat scherpe en weifelende violen. Ook in Mozarts Symfonie Kv 543 in Es. (de typische toonsoort der Vrijmetselaarswerken, men denke aan de identieke akkoorden in Die Zauberflöte) ontbrak een duidelijke visie op de partituur, al releveren we hier gaarne het spel van enkele blazers, met name van de fluitiste. Vooral het andante commoto ver eist een belangrijk grotere spanning; het viel niet te verbazen dat juist hier de aandacht der scholieren ver slapte; misschien hierdoor gehinderd wist van Beinum ook het menuet weinig elegance te verlenen en al leen de finale kreeg een levendiger verklanking. Naar onze mening zullen de leden van het gewestelijk orkest nog veel kunnen verbeteren, door én de ho mogeniteit én het individuele spel kritisch te beschouwen. Dr. J. van der Veen Toneelspel voor oud-leerlingen RIJNSBURG In de tuinbouw school werd gisteravond de feest avond gehouden van de vereniging van oud-leerlingen. Directeur G. Docter lanceerde in zijn openingswoord het voorstel de jaarlijks in februari te houden ten toonstelling voortaan door de vereni ging van oud-leerlingen te laten or ganiseren inplaats van door de school. De toneelvereniging „Djati Rongo" uit Noordwyk vertolkte het blijspel „De Hoofdprijs". Het stuk speelt zich af in een pen sion in Zandvoort. Waar een Amster damse familie de vakantie doorbrengt. KATWIJK AAN ZEE De Kana rievogel houdt van 2 tot en met 4 januari een vogelexpositie in de Oranjezaal van het jeugdhuis. LEIDEN Hel is ondenkbaar en onaanvaardbaar dat de Party van de Arbeid een regeringscombinatie zou aangaan met de K.V.P. zoals die nu reilt en zeilt. Dit is een uitspraak van dr. A. Vondeling in zijn pas ver schenen boek „Nasmaak en voor proef". „Ik vind dit een angstig ge zegde. Deze openlyke uitspraak is niet meer terug te nemen en daarom betreur ik het in hoge mate dat de Wij kunnen nog plaatsen in OEGSTGEEST een voor een kleine wijk omgeving Langevoort. Moet om plm. 4 uur beschikbaar zijn. Inlichtingen en/of aanmeldingen aan ons kantoor Steen straat 37, Leiden. Telefoon 31441. Klaverblad breidt uit LEIDEN Een bekend Leids be drijf. de uit 1881 daterende kantoor boekhandel Servaas, Hogewocrd 17, gaat medio december van Leiden naar Oegstgeest verhuizen. Onder de naam kantoorboekhandel H. N. van Weizen zal het bedrijf wor den voortgezet in het pand De Kampenaerstraat 23. De heer Van Weizen is de huidige eigenaar van boekhandel Servaas. In 1958 nam hij het bedrijf over van de heer Servaas. In het pand van Servaas aan de Hogewoerd zal de Thee-import, Koffiebranderij en Theehandel NV Het Klaverblad" worden onder gebracht na een verbouwing, die onder leiding zal staan van oud- geemeente architect ir. T. Koch. „Het Klaverblad" heeft het ver huisplan van de heer Van Weizen dankbaar aangegrepen, omdat men reeds geruime tijd door een sterke expansie met ruimetelijke moeilijk heden zit. Od de benedenverdieping van het herbouwde pand zal Het Klaverblad een showroom en een ontvangstruimte inrichten. Op de etage komen de kantoren. De kantoorboekhandel, die in het verleden in hoofdzaak zaken deed met kantoren, scholen en instellin gen, wil zich in Oegstgees meer op de particulieren gaan richten". toekomstige voorzitter van de P.v.d.A. deze uitspraak heeft gedaan. Hier mee heeft de heer Vondeling niet al leen definitief de pas afgesneden naar samenwerking met de K.V.P., maar ook samenwerking met de pro- testants-christeiyke partyen uitge schakeld. Het is juist altyd de charme geweest van dc christelijke partijen dat zy, met behoud van het eigen gezicht, hebben kunnen kiezen tussen hetzij V.V.D. hetzij P.v.d.A.' Dit zei gisteravond mr. F. H. Pi ket, lid van de Provinciale Staten, op de jaarvergadering van de Staten- kring Leiden van de C.H.U. Mr. Piket sprak over het onderwerp „Toekomstverwachtingen". Hij con stateerde dat er sinds 1966 heel wat veranderd was in de Nederlandse po litieke verhoudingen. De oprichting en het succes van D'66 had a.h.w. kataliserend gewerkt. Binnen de P.v.d.A. was Nieuw Links zich gaan roeren; binnen de christelijke par tijen vormden zich groeperingen van christenradicalen, de K.V.P. zag een gedeelte van haar linkervleugel ver trekken naar de nieuw opgerichte Politieke Partij Radicalen. Een belangrijk gevolg van de ont wikkelingen sinds 1966 is ook de sa menwerking van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. binnen de groep van achttien. Mr. Piket: „Zonder naar een fusie te streven zullen de christelijke partijen moeten samenwerken, een gezamen lijk blok- moeten vormen; ze zullen duidelijk moeten laten zien wat hen bindt". „Wij leven in een snel veranderen de maatschappij; het tempo van de veranderingen is nauwelijks bij te houden. Toch zullen wij plannen voor de toekomst moeten ontwikkelen; voor een toekomst van welvaart en geluk voor alle mensen, niet alleen in Nederland, ook buiten onze enge landsgrenzen. Het is de taak van de C.H.U. waar mogelijk mee te doen en bij te sturen". OEGSTGEEST Vanmorgen om zeven uur botste een 38-jarige Kat- wijkse aannemer op het kruispunt KorenbloemlaanDahlialaan tegen een 20jarige Leidse tegelzetter, die hem geen voorrang verleende. De tegelzetter werd aan het hoofd ge wond. Hij is naar het ziekenhuis gebracht. De beide auto's waren zwaar beschadigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5