Plaatselijk zeer dichte mist belemmert verkeer ernstig Commentaren JAMIN kernreactor Petten moet verdwijnen Het Kwartet Den Toom in defensief Professor Plate met vervroegd pensioen Ajax bleef overeind in Turkse chaos koffiebowls MANTELS en PAKJES 59,95 89,95 De Jong vanavond voor radio en tv Ajax op tv DAT ieuwe Leidse Courant Vrijdag 2» november 1968 - 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Krectour: F. Diemer eofdredacteer: Dr- E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvaitich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Treinen lopen vertragingen op Frankrijk vindt dat Zicht slechts enkele meters Staproetsriplen op binnenwegen Brandweer in Heilo verdwaald Menigeen dreigt terwijl hij heeft van angst. HERBERT HUWELIJK STIMULANS VOOR PRIESTERS „Mijn vissen hebben het ontzettend warm..." PROFESSORALE INTRIGES pagina 13 DE BILT Boven de Noord zee is de luchtdruk het afgelopen etmaal gestegen. Tegelijkertijd handhaafde zich boven Oost- Europa een gebied van hoge luchtdruk. Hierdoor namen de luchtdrukverschillen boven onze omgeving af, zodat al gisteravond bij weinig wind op veel plaatsen mist ontstond. De temperaturen daalden daarbij even onder het vriespunt. Door de luchtdrukstygingen boven de Noordzee zal het komende etmaal een koude fron tale zone, die thans reikt van Zweden tot de Britse eilanden, zich in de richting van ons land verplaatsen. Aan de achterzijde van dit front zal in het noorden van het land een wind uit noor delijke richtingen lucht van zee aanvoeren, waardoor de vorst- kans daar afneemt. DE BLIT Veel bewolking met hier en daar wat motregen. Op vele plaatsen mist, die echter vanuit het noorden gelei delijk verdwijnt. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Vannacht in het zuiden van het land temperaturen om het vriespunt, verder dezelfde tem peraturen als vandaag of iets ho gere. VOORUITZICHTEN VOOR ZONDAG: zon: 10 tot 60 procent; min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog et maal: 60 procent. 29 november Zon op 8.23. onder 16.34: Maan op 14.20. onder 2.15; 5 december volle maan. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG In een hier en daar zeer dichte mist zijn in de vroege morgenuren grote ver keersopstoppingen voorgekomen. Ook de treinen reden met ver traging, zij het maar met enkele minuten. Ernstige ongelukken op de wegen waren hij het sluiten van deze editie niet gemeld. Wel deden zich op de rijksweg Den HaagUtrecht (tussen Woerden en Gouda) twee kettingbotsingen voor, waarbij enkele vrachtwagens en een tiental personenauto's betrokken wa- i ren. De bestuurder van een der per- sonenauto's werd licht gewond. Om kwart over zeven raakten twee i vrachtwagens van de weg af en j schampten tegen de middenberm beveiliging. In de snel gevormde file het verkeer kon lange tijd alleen i via de vluchtstrook passeren kwa- men enkele kettingbotsingen voor. 1 Acht auto's liepen flinke schade op. Om kwart voor negen kon het verkeer weer van belde rijbanen gebruik ma ken. De tweede kettingbotsing gebeurde even verder op deze rijksweg, onder j Gouda. Hier werden vier personen auto's beschadigd. Al in de late avond had zich giste ren een dichte mist over een groot deel van het land uitgespreid. Vooral het autoverkeer, zowel op de rijkswe gen als op de provinciale wegen had er zo veel hinder van, dat op sommige plaatsen maar vijftig kilometer per uur of minder kon worden gereden. In de loop van de nacht werd de mist steeds dichter. In westelijk Ne derland was er alleen in de binnen steden nog wat zicht. Elders kon men soms niet verder dan enkele meters voor zich uit kijken. Op vele binnen wegen was rijden bijna onmogelijk. De trein Vele automobilisten namen de trein om meer zekerheid te hebben op tjjd op het werk te zijn, maar van een bijzonder grote drukte was op de stations toch geen sprake. De dichte mist was ook mede de oorzaak dat de boerderij van de fa milie Scheepers in Heiloo tot de grond toe afbrandde. De brandweer, die toch al een onduidelijke melding had gekregen, verdwaalde onderweg en kwam pas anderhalf uur na het begin van de brand bij de boerderij aan. Toen viel er niets meer te blus sen. Het is duidelijk dat ook de vlieg velden potdicht zaten. Daardoor kwa men de toch al door uitstel van de wedstrijd in Istanboel gehandicapte Ajax-supporters vanmorgen nog niet op schiphol aan Rechter Minister Den Toom tijdens zijn antwoord in het defensiedebat in de Tweede Kamer. Het was een negatief antwoord, tenmins te voor de indieners van de voorstellen tot vermindering van de defensie-uitgaven. BRUSSEL Frankrijk heeft gisteren voorgesteld het perso neel van de vijf reactorcentra van de Europese gemeenschap voor atoomenergie met 60 tot 65 procent in te krimpen. Hierdoor zou de personeelssterkte van 2700 man worden teruggebracht tot 1000 en zou het reactorcentrum in Petten geheel moeten ver dwijnen. In het reartorcentrum Petten Is een hoge fluxreactor, waarin materi aal wordt getest. Het Franse voorstel kwam van mi nister Robert Galley op een vergade ring van de raad van ministers over de toekomstige aktiviteiten van de tien jaar oude gemeenschap. De minis terraad slaagde er gisteren niet in enige voortgang te maken met het ontwerpen van een nieuw program voor wetenschappelijk onderzoek op kerngebied. Euratom zit reeds een jaar zonder een program voor wetenschappelijke samenwerking, aangezien het tweede vijfjarenplan eind vorig jaar is afgelo pen zonder dat een nieuw was ont worpen. Impasse De samenwerking van de EEG-lan- den op het gebied van het atoomon derzoek is reeds jaren een moeilijke zaak, omdat de Zes het niet eens zijn over de toekomstige ontwikkelingen van de kernenergie en nationale pro jecten hebben opgezet. De ministerraad zal nu op 20 en El december opnieuw bijeenkomen. De ministers, onder wie voor ons land mr. L. de Block, kwamen gisteren niet verder dan de instelling van een speciale werkgroep van nationale des kundigen, die zal proberen voor de vergadering in december nieuwe plan nen te ontwerpen. De reacties van de afgevaardigden naar de ministerraad waren na afloop van de vergadering teleurstellend. De Fransman Galley klaagde erover dat sommige landen allerlei soorten van speciaal onderzoek door de gemeen schap willen laten verrichten die niet van algemeen belang zijn. „De pro gramma's van de Euratom moeten geen luxe programma's zijn, die voor niemand van belang zijn." Ten dode Een Italiaanse gedelegeerde meen de dat Euratom ten dode was opge schreven als Frankrijk eraan vast hield de personeelsbezetting zo dras- Prinses Margriet heeft gisteren een nieuw bevoorradingsschip te water gelaten. Het is de Smiitlloyd 101, het grootste en best uitgeruste in zijn soort ter wereld. Op de foto: de prinses tijdens de officiële doopplechtigheid in de Lobiths Tolkamer. Naast haar de heer E. E. F. Wortelboer, oudste directeur van de scheepswerf De Hoop. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Prof. dr. W. P. Plate, hoogleraar in de gynaecologie aan de rijksuniversiteit van Utrecht, heeft naar thans bekend is geworden enige maanden geleden per 1 januari a.s. ontslag uil zyn ambt gevraagd. Hij is thans 66 jaar en gaat dus vier jaar eerder met pensioen dan nood zakelijk is. Professor Plate heeft er dan 40 dienstjaren opzitten en dat vindt hij voldoende. De Utrechtse hoogleraar, die hoofd was van de medische teams bij de bevallingen van de prinsessen Beatrix en Margriet, is een gezaghebbend secialist op het gebied van verlos kunde en vrouwenziekten. Hij werd op 27 maart 1902 in Modjo- karto (Java) geboren en kwam in 1921 naar Nederland, waar hij aan de gemeente-universiteit van Amster dam medicijnen studeerde. Na zich gespecialiseerd te hebben als vrou wenarts promoveerde hij in 1928 op het proefschrift „Bijdrage tot de kli niek en therapie der spildraaistoor- nissen". Van 1930 tot 1939 was dr. Plate hoofdassistent aan de Amsterdamse universiteitskliniek en van 1939 tot 1948 hoofd van deze kliniek. Daar naast voerde hij een praktijk als vrouwenarts. In 1948 werd hij be noemd tot hoogleraar in Utrecht. Van de hand van prof. Plate ver- I schenen diverse verhandelingen over de verloskunde. Hij is commandeu in de huisorde van Oranje, een on derscheiding, die hém in novembe 1967 door prinses Beatrix op kastee j Drakensteyn werd uitgereikt. Als opvolger van prof. Plate word: genoemd dr. A. A. Haspels (38), as- j sistent van prof. dr. G. J. Klooster- I man in het Wilhelminagasthuis tc SUPPORTERS VAST II\' TURKIJE Het uitstellen van de wed strijd FenerbahceAjax tot volgende week woensdag, had Johan Cruyff ertoe ge dwongen zijn huwelijks datum uit te stellen. De Am sterdammer zou namel ijk maandag in het huwelijk treden met Maddy Cester. Groot was de opluchting toen bleek dat de wedstrijd gis teravond gespeeld werd. Johan en Maddy kunnen nu zorgeloos in het huwelijks bootje stappen. morgen voordeel 200 gram van 119 voor 89 r rffcl duur wol heerlijk ISTANBOEL Na een dag van Turkse chaos, waaruit Fener bahce probeerde munt te slaan, was Ajax gisteravond de grote triomfator in het verre Istanboel. Met een 20 overwinning keren de Amsterdammers naar Holland terug, plus een plaats by de laat ste acht van het Europacuptor- nooi voor landskampioenen. Met voetbal had het duel wei nig te maken. De Ajax-spelers waren de beste modderballet- dansers, toonden meer beheersing en bleven fraai overeind in het eerste moeilijke kwartier waarin Fenerbahce verwoed aanviel. Het was slechts de grote verdienste van de Ajax-defensie met Bals, Vasovic en Hulshoff als uitblin kers, dat de rust bereikt werd met een 00 gelijke stand. Dat inspireerde' Ajax om na rust terug te slaan. En inderdaad werden de overmoedige Turken verrast. Eerst schoot Keizer be heerst raak en later was het Nu- ninga die goed werk van Cruyff schitterend afrondde. Bewonderj ug Zo verlieten elf Amsterdamse voetballers moe het veld, toe gejuicht door 40.000 Turken die van hun bewondering voor Ajax overdadig blijk gaven. Minder respect hadden de Fener- bahce-aanhangers voor de Roe meense scheidsrechter Ritter. Deze weigerde op woensdag te laten spelen omdat het veld zo'n mod derpoel was. Donderdag regende het nog even hard en waren de plassen op het veld nog groter. Maar toen liet Ritter wèl spelen. Ajax heeft tevergeefs geprobeerd aan de weet te komen wat de oorzaak was van de reuzezwaai van de Roemeen, maar bleef in het ongewisse. Er was slechts één opdracht; vanavond spelen. Ajax speelde en won. Voor de 900 Ajax-supporters had het Turkse avontuur een minder prettige afloop. Op het vliegveld hoorde men dat Schip hol in dichte mist was gehuld en men niet kon vertrekken tisch te verminderen. Overigens was de Westduitse minister Gerhard Stel tenberg het met zijn Franse collega eens, dat het personeelsbestand moet worden ingekrompen. Minister De Block toonde zich wei nig optimistisch. Hij verwachtte dat bij de discussie van de ingestelde com missie van deskundigen en op de vol gende ministerraad opnieuw alle be kende tegenstellingen ter tafel zou den komen zonder veel uitzicht op een doorbraak van deze impasse. De vruchteloze discussies in de mi nisterraad ergerden de Belgische mi nister Lefèvre zozeer, dat hij voortij dig de vergadering verliet, „Het ziet er slecht uit. op zo'n manier maakt men geen verenigd Europa. De een wil dit. de ander dat. Ik ga weg, Ik heb wel iets beters te doen..." REGELMATIG NIEUWE MODELLEN van eigen ateliers Topklasse in kwaliteit en afwerking tot en met De Mantelspeoakt LeldenHaarlemmerstraat 163 Tot St Nlcolaas zijn wij alle verkoopavon- den geopend. Ook e s. maandagmorgen. "UR zyn nog rechters in Nederland en een rechter Is een machtig man. De Leidse universiteit heeft het gisteren moeten ervaren. Niet dat een rechter geheel naar vrUe wil beschikkingen kan treffen. Hy is gebonden aan de wet, die h|J dan ook heeft toe te passen. Maar binnen dat kader kan hy veel doen. Het is goed wanneer een bestel sieh door een behoorlyke mate van even wicht kenmerkt. Zo is het bij ons. Er is wetgeving, er Is uitvoering van da wet, en er is beoordeling van die wetsuitvoering. Bevredigend is de gedachte, dat er een onafhankelyke instantie is tot welke men zich met zyn grieven kan wenden, met de zekerheid geiyk te krygen als men zich inderdaad op de wet kan beroepen. Die instantie is de rechter. Zelfs de staat kan by hem het hoofd stoten» Voor wie in het ongelyk wordt ge steld moet dit wel eens pyniyk zyn. Zoals in dit geval voor de Leidse universiteit. Daar heeft men niet zo maar het beleid gekozen waarover dan nu de rechter zyn verbod heeft uitgesproken. Aan de wegneming van de Leidse problematiek heeft de rechter uiter aard niets kunnen veranderen. Die problematiek vinden d£ Leidse heren thans weer onverkort op hun bordje terug. Alleen weten ze nu, hoe het niet moet. Defensie TAE Tweede Kamer is gisteren dus met de defensiebegroting akkoord gegaan. Dat wyst overigens niet op wat men wel noemt een militaristi sche Inslag. Zo is ons volk niet en zo is onze regering niet. We delen in het ver langen naar vrede, zoals dat overal ter wereld in de harten aanwezig is. Maar zo ergens, dan treedt hier de menseiyke tragiek aan de dag. Een kernpunt in de beschouwingen vormde ditmaal uiteraard het be faamde bedrag van de 225 miljoen. Een moeiiyke beslissing voor velen. Begrypeiyk. Want het houdt een be oordeling in, zowel militair als poli tiek, van wat de regeringen achter het yzeren gordyn beweegt. Zyn de posities daar door de invasie in het arme Tsjechoslowakye inder daad wezcniyk versterkt? Het wordt betoogd, zoals er echter ook andere meningen zyn. Voor de NAVO is de vraagstelling van het ogenblik: sterk te zyn en tegelyk open te staan voor toenade ring, ook die tussen West en Oost. Die twee elementen in één formule onder te brengen dat is de eis van het ogenblik zoals die zich nu aan iedere diplomaat, op welke post ook, voordoet. Want het militaire moge noodzakeiyk en onvermydelyk zyn. de voortgang zelf ligt elders. DEN HAAG Minister-president De Jong zal vanavond om tien voor half negen voor radio (Hilversum-1) en televisie (eerste net) een korte toespraak houden naar aanleiding van het voorstel van de regering om een extra bedrag beschikbaar te stel len voor de defensie. HILVERSUM De NTS zendt vanavond tussen 6.15 en 6.50 uur beelden uit van de voetbalwedstrijd Fenerbahce Ajax. Het samenvat tend filmverslag komt via Nederland 1 op het scherm. Boete voor beatle John Lennon LONDEN Beatle John Lennon is veroordeeld tot een boete van 1300 gulden, omdat hij in het bezit van verdovende middelen is geweest. De 28-jarige Lennon die schuld be kende, moet ook de proceskosten be talen. Zijn Japanse vriendin, die vo rige week een miskraam had, werd vrijgesproken. PARIJS Een Thor-Delta-raket zal in de eerste helft van december j de derde Europese kunstmaan in een j baan om de aarde moeten brengen. De kunstmaan, de „Heos-A", is in I West-Duitsland gebouwd. De satel liet zal van Cape Kennedy af wor den gelanceerd. Uw nieuwe opinieweekblad Boeiend van inhoud, vlot van stijl. De informatie bron voor mensen die zélf hun mening willen vormen. w Neem nu een abonnement en ontvang ACCENT de eerste drie maanden gratis! ACCENT, Wibautstraat 137, Amsterdam, tel. 020 - 92 44 47 MODERNE WINKELS. GOEDE PARKEERGELEGENHEID HEEFT HET WINKELCENTRUM LANGEV00RT - 0EGSTGEEST ZATERDAGAVOND 30 NOVEMBER GEOPEND. KOMT U OOK?

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1