WEER AANVAL OP HET MONETAIRE STELSEL Hanoi wil vrede - zegt Clifford Commentaar JAMIN Kerkeraad schrijft premier lit- Het Kwartet Reden tot terughoudendheid Vrees van vele deskundigen 01 HÉT Wil* Zacht weer Industriële spionage tegen Unilever Weer toezicht op deviezenhandel Witte veen: een moedig programma Zuid-Vietnam toch naar Parijs Moeder verwijt artsen dood van kind Actie tegen Hoogovens marsepein aardappeltjes van deze glanzende onder- zettertjes (met lijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu'n nieuwe abonnee opgeeft! "Ti Pluctcur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Nieuwe Leidse Courant Maandag 25 november 1968 49ste Jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is gheblevon mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Vraag van de week: Hoe overtuigden de Fransen de 'Groep van tien' In Bonn er van dat de frank gedevalueerd zou wor den, zonder daartoe een belofte te doen, die niet voor tweeërlei uitleg vatbaar zou zijn? pla >nc Go •fe Provincie minder armslag pagina 8 1 en op onze zaterdag- jportpagina's o.a. Blokkeer won volleybaltopper, IJssel- cup blijft in Zuid-Holland en vele korfbalwedstr^den ge staakt. DE BILT Boven de West- Alpen bevindt zich de kern van een hogedrukgebied dat het grootste deel van West- en Midden-Europa bedekt. Ten westen van de Britse eilanden is op de Oceaan een diepe depressie aangekomen. Tussen beide systemen stroomt met zuidwestelijke wind zachte lucht naar West-Europa. De voorste begrenzing hiervan trekt met regen over de Britse eilan den naar het noordoosten. Ze neemt in betekenis af, zodat het komende etmaal het weer in ons land op de meeste plaatsen droog zal zijn. Een bij de depressie behorend koufront, dat ons land niet zal bereiken, doet bij ons de wind wat toenemen. Vooruitzichten voor woensdag: Zon minder dan 40 procent. Min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. PARIJS Gematigd is in het algemeen de reactie op het niet devalueren van de Franse frank. De meeste landen hebben belangrijke redenen, geduld te oefenen met de Franse stap. Er is algemene terughoudendheid om spoedig een grote conferentie te houden ter herziening van het gehele stelsel van internationale wisselkoersen. Men wil daarmee wachten, totdat Nixon president is geworden. Verder wensen de landen die Frankrijk enorme kredieten verstrekken het herstel van dat land, opdat zo min mogelijk geld behoeft te worden opge- Intussen is men het er wel over eens, dat de weigering tot devalua tie van de frank de internationale geldcrisis heeft verergerd. Men legt de stap van de Franse president uit als een nieuwe poging, de financiële wereldstructuur te doen ineenstor ten. Een Britse deskundige zei: „Als dit de wraak is van de oude gene raal tegen de Duitsers en de Ame rikanen en Britten, moet dat krank zinnig worden genoemd". Onheilspellend Men vreest dat de crisis, die aan vankelijk alleen de frank, de mark en het pond sterling betrof, ook de dollar kan meeslepen en wellicht eveneens het goud. Dit laatste acht men het meest onheilspellend. Door het internationale monetaire stelsel te vernietigen op een ogenblik, dat Amerika feitelijk zonder president is, zou verhoging van de goudprijs en devaluatie van de dollar afge dwongen kunnen worden. Frank rijk zou dan iedereen in zjjn val meeslepen. Te Londen meent men voorts, dat elke poging een valuta te bescher men, slechts voor een beperkte pe riode kan slagen. De devaluatie zal als ze toch komt er des te gro ter om zijn. Voorts bestaat de in druk, dat de Franse president nog niet de hoop heeft opgegeven dat de Westduitse regering haar be sluit, de mark niet te revalueren (duurder te maken) zal herzien. Weer de Tien Overigens is van de zijde van de tien „bankiers" die Frankrijk een krediet van twee miljard dollar wil len verlenen verklaard, dat de le ning niet afhankelijk was gemaakt van devaluatie (waardeverminde ring) van de frank, al werd deze wel verwacht. In kringen van de Westduitse centrale bank vreest men echter, dat er een nieuwe ver- ROME In Rome is zaterdag een 32-jarige handelsreiziger uit Milaan, Renato Ratti, aangehouden op het moment dat hij geheime industriële documenten wilde verkopen. Ratti was kortgeleden in contact getreden met de directie van het Romeinse filiaal van de Amerikaanse maatschappij „Procter and Gamble". Hij bood voor 3 0.000 .gulden gehei men te koop aan over de vervaardi ging van drie produkten (twee zeepsoorten en een wasmiddel) van de maatschappij Unilever. De directie van „Procter and Gam ble" lichtte Unilever-functionarissen in die de politie waarschuwden. Een politieman in burger, die zich voor deed als een vertegenwoordiger van het Amerikaanse bedrijf, arresteerde de handelsreiziger in een café, toen deze tot de transactie wilde over gaan. PARIJS Frankrijk voert weer controle uit op de deviezenhandel. Dit toezicht op het financiële verkeer met het buitenland is een van de belang- 1 "Jkste maatregelen ter bestrijding van de speculatie tegen de frank. t i Ook in de periode van 29 mei tot 4 september werd al controle uitgeoefend, it* zijn echter verschillen. Nu is bepaald dat alle handelstransacties en het syuederenverkeer worden ondergebracht bij een en dezelfde bankier, die even- fcns moet zorgen voor de aankoop van deviezen. Dat betekent dat het toezicht gemakkelijker wordt en dat eveneens de papierwinkel wordt voorkomen die onvermijdelijk is bij een toezicht op de deviezenhandel naar het voorbeeld van dat wat tot 28 december 1966 gold. Het veel soepeler toezicht dat in mei werd ingevoerd, heeft niet kunnen ftkomen dat meer dan tien miljard frank het land heeft verlaten. Het heeft ktfs geleld tot vermindering van de waarde van de Franse bankbiljetten in Jet buitenland doordat de Bank van Frankrijk ervan afzag de bankbiljetten te kopen. De Westduitse regering brengt geen wijziging in haar besluit I* export uit de Bondsrepubliek vier procent duurder en de invoer vier Kocent goedkoper te maken. gadering van de groep van tien moet komen. Ook een vooraanstaande Franse bankier meent dat het besluit alleen betekent, dat de crisis van de frank wordt verlengd. Hij voorspelde, dat de speculaties zullen voortduren. De beslissingen van de president zou er op wijzen, dat deze zün plan nen met betrekking tot hervorming van het internationale monetaire stel sel en terugkeer naar de gouden stan daard niet heeft opgegeven. Ook in Frankrijk sloeg de bekend making van zaterdagavond in als een bom. Zij geschiedde in de vorm van een communiqué, dat op het plein voor het presidentiële paleis bij het licht van de lantaarns werd voorge lezen. Later werd ook meegedeeld, dat premier Couve de Murville dins dagmiddag om vier uur in de Natio nale vergadering een verklaring zal afleggen. Hem wacht daar geen vrien delijke stemming. In Engeland verwacht men deze week opnieuw een chaos op de geld markt. De speculaties zullen in alle hevigheid losborsten. Tegen het week einde kan de crisis een nieuw hoog tepunt bereiken. Sommigen voorspel len, dat de generaal dan wel een toon tje lager moet zingen, maar de wens lijkt hier vader der gedachten. De Westduitse minister van finan ciën, Strauss, die vrijdag verklaarde, dat de frank zou worden gedeva- j lueerd en dat slechts over het percen- i tage nog moest worden beslist, heeft Frankrijk alle mogelijke steun toege- j zegd „Nu het de moeilijke weg heeft gekozen wensen wij het veel geluk en 1 zullen wij alle hulp geven". De Franse maatregelen zullen on getwijfeld tot grote spanningen bin nen de EEG leiden. Diplomaten te Brussel noemden de rede van de Franse president gematigd. Zij zijn echter ongerust over de verlaging van exportbelasting, die hij heeft aan gekondigd. Na de mei-stakingen gaf de EEG toestemming tot dergelijke verlagingen, die tot 1 januari gehand haafd zouden worden. DEN HAAG President De Gaul le heeft een krachtig en moedig pro gramma opgesteld om het econo misch evenwicht en het evenwicht op de Franse betalingsbalans te herstel len, zei minister Witteveen (finan ciën) zaterdagavond in een eerste re actie op de plannen van De Gaulle. Hij vindt het van groot belang dat geen beperkende maatregelen op de invoer zullen worden genomen. Het programma lijkt volgens de minister op deze wijze internationaal gezien een goede oplossing, die zelfs in som mige opzichten zekere voordelen kan hebben boven devaluatie. Gelet dit programma kunnen aan Frankrijk de in het uitzicht gestelde kredieten ze ker worden verleend, aldus de mi nister. In Rotterdam-P emis ramde een RET-autobus zaterdagavond de gevels van twee woningen aan de Ozingastraat. Het ge vaarte verwoestte als een bull dozer de kleine voortuintjes. Verder bleef de schade beperkt tot een ontzette voordeur. Twee passagiers zijn met inwendige klachten voor onderzoek naar een ziekenhuis gebracht. Een Russische marine-arts. die deel uitmaakt van een onder zeebootbemanning. is erin ge slaagd zichzelf van zijn ont stoken blinde darm te verlossen. Het is Alexei Shapovalow, die hier rechts staat. Naast hem luitenant B. Borisow, die als operatie-assistent optrad. Een matroos fungeerde als operatie- zusterDokter Shapovalow is inmiddels weer helemaal hersteld. NEW YORK Premier Tran j Van Hwong van Zuid-Vietnam heeft in een vraaggesprek met de New York Times gezegd, dat zijn land wel met de Zuidvietna- mese Bevrijdingsfront wil pra ten, echter niet in het kader van het overleg in Parijs, maar in Saigon of in een ander land zo als bijv. Laos. Men zou dan binnenlandse politie ke kwesties kunnen bespreken met een delegatie van het front mits dit toegeeft dat het slechts een oppositie groep vormt in Zuid-Vietnam en niet zoiets als een regering. Premier Van Hwong zei verder in het vraag gesprek dat Zuid-Vietnam van plan is binnenkort deel te nemen aan het overleg in Parijs. Le Due Tho, de voornaamste Noordvietnamese adviseur voor de vredesbesprekingen in de Franse hoofdstad, is zaterdag intussen in Pa rijs teruggekeerd na in Hanoi overleg te hebben gepleegd. Op de terugreis deed hij Peking en Moskou aan. Le Due Tho eiste dat er „onmiddel lijk" een „conferentie van vier" be gint. Het Nationale Bevrijdingsfront (waarvan de Vietcong de militaire or ganisatie is) zou op de conferentie als volwaardige partij erkend moeten worden. Deelneming van een Zuid- vietnamese delegatie betekent niet dat wij het bewind in Saigon erken nen, aldus Le Due Tho. Clifford In Washington zei de Amerikaanse minister van defensie, Clark Clifford, ervan overtuigd te zijn dat Noord - Vietnam een vreedzame regeling van het Vietnamese conflict wenst. In een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie zei hij dat deze wens van Hanoi het gevolg is van het misluk ken van de offensieven van Noord-Vietnam en Vietcong en de grote verliezen welke aan die kant zijn geleden. In Saigon heeft de Zuidvietnamese regering bekendgemaakt dat zij za terdag 30 november 140 Vietcong-ge- vangenen zal vrijlaten. De vrijlating moest men zien als een „gebaar van welwillendheid". 90 zullen door pre mier Tran Van Hwong op een plech tigheid voor het stadhuis van Saigon in vrijheid worden gesteld. 36 in de stad Pleikoe en 14 in Danang. NEW YORK f» Julie Nixon, de jongste dochter van de pasgekozen, maar nog niet in functie zijnde Ame rikaanse president, Richard Nixon. zal op 22 december in het huwelijk I treden met David Eisenhower, een kleinzoon van de voormalige Ameri kaanse president Dwight Eisenhower. AMERSFOORT De politie onderzoekt de wijze, waarop vorige week zondag de eenjarige Geraldine Brouwer uit Amersfooort is over leden. Volgens de moeder hebben artsen niet of niet tijdig gereageerd op haar verzoek naar het zieke meisje te komen kijken. Geraldine was zaterdag ziek ge worden. De moeder zegt, dat de eerste arts die zij belde, weigerde te komen omdat hij geen dienst zou hebben gehad. Een tweede arts zou telefonisch slechts een aspirientje hebben voorgeschreven. Toen het meisje de volgende dag ernstig ziek werd, waarschuwde de moeder opnieuw een arts. Deze zou pas 's middags zijn gekomen, een recept hebben uitgeschreven en heb ben geadviseerd te wachten tot de eigen huisarts dinsdags van vakantie zou terugkomen. Toen de toestand later op de dag ernstiger werd, belde de moeder dezelfde arts weer, maar deze zou hebben geweigerd te komen. Op last van de Utrechtse officier van justitie, mr. H. W. Overbeek, is sectie verricht. BEVERWIJK De bij de Hoog ovens werkzame leden van de Algemene Nederlandse Metaalbe- drijfsbond (NVV) hebben zich zaterdag uitgesproken voor een actie „met alle ten dienste staande mid delen" om de Hoogovens te dwingen, aan de looneisen van de vakbonden voor de komende drie jaren tege moet te komen. Het bestuur van de ANMB werd gemachtigd met de r.k. en chris telijke bonden van metaalarbeiders een plan van actie te ontwerpen. De secretaris van de NV V-metaal- bond, de heer R. Baarda, zei het de directie van Hoogovens hoogst kwa lijk te nemen dat de lonen „sluitstuk zijn bij een investeringspolitiek, waarmee in de komende drie jaar 1800 miljoen gemoeid is". De door de vakbonden gevraagde zes procent in 1969 zouden nauwe lijks voldoende zijn om de verwachte stijging van de kosten van levens onderhoud op te vangen. Het bestuur van de Christelijke Metaalbedrijfsbond heeft zaterdag besloten in verband met de ernstige Moedig pogen A/TEN KAN natuurlijk stellen dat d* Gaulle van devaluatie heeft af gezien omdat hjj na alles wat reeda is geschied niet nog een nieuw pres tigeverlies zou kunnen velen. Dat is waar, en erkend moet worden dat het dezelfde de Gaulle is die het in zjjn land ver heeft laten komen. Al te lang reeds heeft hij ook door zijn overtrokken drang naar dura statussymbolen zoals eigen atoombe wapening met het hoofd in de wolken gelopen. Niettemin zitten aan zijn afwijzen van de devaluatie ook moedige kan ten. Want ook voor hem zou die de valuatie de weg van de minste weer stand zijn geweest, met voor hem als enige som de internationale spot. Nee, hij gooit het alsnog liever over een andere boeg. Een in wezen na tuurlijker boeg, zo zouden wij willen zeggen. Want devaluatie is en blijft een onnatuurlijk middel, waaraan men alleen wennen kan als men aan geld ontwaarding went. En op die weg zijn we reeds veel te ver gevoerd geworden. De vergeten groepen zou den het ons kunnen vertellen, indien er althans meer naar hen werd ge luisterd. De Gaulle heeft alsnog gekozen voor de natuurlijker weg, de weg namelijk van aanpassing aan de bestaande toestand. Dat zal veel vergen, van zijn volk maar ook van hemzelf. Van zijn volk aan versobering en aanpassing. En van hemzelf aan zelfverlooche ning. Nu kan hij het bewijs leveren van staatsmanschap. Hij zal zijn volk op wat andere wijze moeten gaan be zielen. Op de klok van de wereld is de tijd inmiddels zozeer voortgeschreden, dat men zich moet afvragen of het nog kan. Maar het pogen moet zelf al moedig worden genoemd en verdient reeds daarom resultaat. Diep verontrust over toestand in wereld DEN HAAG Minister-president De Jong heeft een brief ontvangen van de kerkeraad voor algemene zaken van de Gereformeerde Kerk van 's-Graven- hage-West. In deze brief spreekt de kerkeraad zijn diepe teleurstelling uit over de stand van zaken in deze we reld, die niet in overeenstemming is met het Evangelie. De kerkeraad vraagt daarom aan de overheid geen krachtsinspanning of of fer te verzuimen om de ontwikkeling om te buigen in een richting die meer in overeenstemming is met het Evange lie van verzoening en vrde door Jezus Christus. De Gereformeerde Kerk van 's-Gra- venhaee-W-est verzekert de bereidheid tot offer en krachtsinspanning bij de kerkleden te versterken en meer dan tevoren te volharden in de voorbede voor alle hooggeplaatsten. (Zie ook pagina twee). morgen voordeel 150 gram van 128 voor 99 mei duur wref heerlijk i LONDEN Volgens het Britse zondagsblad Observer zijn in Zuid-Slavië territoriale troepen in staat van paraatheid gebracht naar aanleiding van berichten over een mogelijke actie tegen hun land van de Sowjetunie en andere lidstaten van het Warschau-pact. Zuidslavische inlichtingendiensten zouden meldins? hebben gemaakt van .verontrustende' Russische militaire activiteit in Roemenië en de aan komst van „massale" door de lucht aangevoerde Russische versterkingen in Hongarije en Bulgarije. situatie in de metaalindustrie op zaterdag 7 december een grote lan delijke vergadering te houden in Arnhem. Ik geef op als nieuwe abonnee: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang Ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. olaats: betaalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit Wad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1