Conflict Diaconessenhuis spitst zich verder toe W. A. Fibbe wordt voorzitter van Rijnmond 9°22 ARP zou moeten samenwerken met PvdA, PPR, D'66 Overheid niet langer als schoolbestuur optreden VU-staf is over vier jaar verdubbeld «lies en wel Controverse volledig OVERLEG BU HOOGOVENS VASTGELOPEN Ajax maandag naar Istanboel Hervormingen in Ulster Huis Oistrach leeggeroofd Het Oosten kampioen Minister ontving Paralympische ploeg Sercu en Van Looy namen leiding over Kavalek naast Westerinen 9 ZATERDAG 23 NOVEMBER 1968 Almal i* gelukkig Bepaalde studenten, die voor zich- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De moeilijk- i heden in het Diaconessenhuis, die i reeds geruime tijd duren, spitsen u c j zich steeds meer toe. Dit blijkt zelf een eigen mening opeisen, gunnen met name uit een verklaring, die die niet aan prof. Van Riessen, een de Vereniging van Rotterdamse medische specialisten (VRMS) gisteren heeft uitgegeven. Zij constateert een impasse en laat uitkomen dat er een volledige controverse bestaat tussen medi sche staf en bestuur. De vereniging „betreurt dat het nu zover is gekomen, dat ten slotte alleen de weg van het stellen van een geschil en het voorleggen hiervan aan de pre sident van de rechtbank over gebleven is om aan het bestuur van het Diaconessenhuis de ware aard van de conflictsituatie dui delijk te maken". man van grote levenswijsheid. In een discussie met hem over de apartheid in Zuid-Afrika waren zij zo onbillijk op de standpunten van prof. Van Ries sen te reageren met geloei en boe geroep. De discussie ging vooral over de zgn. kleine apartheid. Daarover las ik het volgende stukje van de Zuidafri- kaanse schrijver W. A. Eshuis van het Navorsingsinstituut Privaatsaak te Nelspruit, Oost-Transvaal. „Ons paan nog verder, want afson- éerlijke lokette, in- en uitgange, sit plekke en busse vir nie-blankes is ook 'n doring in die vleis van baie mense. Tog is dit 'n baie eenvoudige saak en mense wat hierdoor te kere gaan, be wijs, dat hulle n'ie met die stand van sake op die hoogte is nie, soos ge- woonliic die geval is met die, wat die meeste skreeu. Laat ek egter voor opstel, dat hierdie „diskriminatie" vir altwee groepe, blank en nieblank, geld. Die blanke mag nie van die swart gerieve gebruik maak, en die swartman nie van die blanket me. U vra waarom? Alleen al uit higie- niese oogpunt besien is dit 'n juiste maatreël. Die oorgroot deel van ons bantoebevolking is nie baie skoon van klere en liggaam nie. Vir hulle maak dit skijnbaar nie saak nie, maar vir ons is dit 'n ander saak. Die gevolg van die „minder skoon wees" van die swartman het tot gevolg, dat boge- noemde lokette, in- en uitgange, sit- plekke en busse, asook leunings. deur- poste en handvatsels in minder dan geen tyd met 'n laag vuil oordek is. Soos ek reeds gesë het, neem die swartman hier nie aanstoot aan nie, dis vir hom gewoon. Maar vir die blanke is dit minder aangenaam. Nie alleen is dit vir ons baie onsmaaklik, maar die blanke is baie minder bestand teen infeksie as die swartman en ons hou nie daarvan om siek te word nie. Ons blanke wil nie in 'n bus sit, waar die sitplekke vol vuil en .smeer sit; ons wil nie bedien word aan 'n loket, wat swart van die vuil is; ons gaan nie melk koop in 'n win- \el, w_aarvan die deurc en handvatsels 'Wee/ van die vuAl. Ek persoonlik sal die melk van daardie winkel nie drink nie. In busse is die toestande nog erger. Nie alleen is die sitplekke vuil, waar door mens se klere bederf, maar die vloere lë vol skille en afval en moont- lik is die passagier langs aan mens lekker dronk. Hierdie drinkers word gemeenlik veglustig, begin skreeu slaan en met 'n mes steek. Was daar net gemengde busse in Suid-A/rika.j tal ek baie beslis gaan loop, hoe ver •ook. as om van so'n bus gebruik te maak. De VRMS zegt dat zij tot dusver door niets te publiceren hoopte bij te dragen tot het oplossen der moeilijk heden. Bepaalde publikaties, waarin de voorstelling wordt gewekt dat de ze moeilijkheden in hoofdzaak zijn veroorzaakt door de acties van een groep specialisten, dwingen thans tot spreken, zegt de vereniging. (In kranteberichten is gesteld dat voortdurend in het Diaconessenhuis 100 bedden (een derde van het totaal) onbezet zijn, dat het ziekenhuis per maand ongeveer honderdduizend gul den verlies lijdt en dat de mogelijk heid zou bestaan dat de gemeente het Diaconessenhuis overneemt om het een andere bestemming te geven. Naar aanleiding van een en ander heeft mevrouw Veder-Smit, Twee de-Kamerlid voor de VVD, enkele weken geleden vragen gesteld aan de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid. Red.) De VRMS zegt dat het al lang dui delijk was dat er moeilijkheden zou den komen. Op 30 januari 1964 vestigde zij in een gesprek met het bestuur de aandacht op de zeer ge brekkige organisatie in het zieken huis. De tegenwoordige noodzakelijk geachte samenwerking van specia listen in stafverband ontbrak geheel. Een brief over dit onderwerp leverde., geen reactie van het bestuur op. Voorwaarden De sluimerende moeilijkheden kwamen naar voren bij de aanstel ling van een tweede internist. Hem werden voorwaarden gesteld die de toets der kritiek niet konden doorstaan. Deze internist en de reeds in het ziekenhuis werkzame internist, dokter H. J Piso. schreven in februa ri en april 1966 het bestuur, op welke basis de aanstelling diende te geschieden. De sluimerende moeilijkheden dat er geen sprake van was dat on der leiding van de geneesheer-direc teur een ch^os in het ziekenhuis dreigde te onstaan. Pogingen van de groep tot overleg werden van de hand gewezen. Volgens de VRMS volgde in 1967 een dramatische ont knoping toen het bestuur plotseling een medische staf ging vormen. Deze staf bestond uitsluitend uit dokter Fortgens en de specialisten die geen bezwaar hadden gemaakt. In een brief stond dat de z.g. be zwaarde specialisten waren uitgeslo ten. Gesteld werd dat in de vacatures in de staf zou worden voorzien met bekwame specialisten die loyaal aan de opbouw zouden meewerken. Hier mee sprak het bestuur zijn twijfel uit over de bekwaamheid of de loyaliteit of beide der bezwaarden, aldus de verklaring. Met deze daad werd volgens de VRMS een diepe kloof veroorzaakt tussen de in het ziekenhuis werkza me specialisten. Inmiddels wendde de vereniging na mislukte pogingen tot overleg met de directeur zich tot het bestuur. De VRMS waarschuwde dat het ziekenhuis op nieuw onaangenaam in de publiciteit zou kunnen komen als de totstand koming Van een behoorlijke interne organisatie niet zou worden bevor derd. In deze brief (januari 1967) werd bemiddeling aangeboden. De LSV sprak haar verbazing en verontrusting jegens het bestuur uit over de gepleegde stafvorming, waar in de geneesheer-directeur de functie van voorzitter kreeg. Op herhaalde aanbiedingen van LSV en VRMS rea geerde het bestuur niet. In maart 1967 wendde de geneeskundige inspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid zich tot het bestuur, de directie en de groep be zwaarde specialisten. Hij adviseerde een college van wij ze mannen aan te wijzen dat voor alle betrokkenen acceptabel was. De voorstellen van dit college zouden bindend moeten zijn. Van de be zwaarde medici kwam het antwoord dat zij zich hiermee kon verenigen. Het bestuur wilde zich niet naar een bindend advies voegen. Verontrusting Inmiddels verscherpten zich de verhoudingen binnen het ziekenhuis. Leden van de groep specialisten wer den beperkingen der mogelijkheden binnen het ziekenhuis opgelegd. De chirurg Koopmans werd zonder enig Mr. J. N. Schollen vindt s (Van een oazer verslaggevers) ROTTERDAM De ARP zou, al thans voor één parlementaire periode, moeten komen tot samenwerking met PvdA, PPR en D'66. Dit is de mening van mr. J. N. Scholten, burgemeester van Andel, die vrijdagavond sprak in de jaarvergadering der Kamercentra le Dordt van de AR Partij. Hij zei dat de politiek na de ver kiezingen van 1971 een maatschappij vernieuwing moet nastreven, waarbij overleg de toegang ontzegd. Dokter Koopmans spande een kort geding aan en werd in het gelijk gesteld. Mede daardoor ontstond bij de huisartsen verontrusting en vroegen zij zich af of het verantwoord zou zijn hun patiënten nog langer toe te vertrouwen aan de zorgen van dit ziekenhuis. De geneeskundige hoofdinspecteur stelde een bemiddelingscommissic in, die slechts adviezen kon geven. On der zware druk van die commissie i vernieuwing moei nastreven, waan werd dokter Fortgens uit zijn funktle I democratisering der samenleving ontheven. Hem werd de keus gege- vergroting van de ontwikkelingshulp -en: directeur of chirurg. Hij koos j op de voorgrond staan. *-*- I om dit te bereiken pleitte mr. Scholten voor een dergelijk samen- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voorgedragen voor de benoeming tot voorzitter van het openbaar lichaam Rijn mond is, zo valt met zekerheid af te leiden, de heer W. A. Fibbe te Rotterdam. Hij volgt mr. V. G. M. Marijnen op, die burgemeester van Den Haag is geworden. Willem Anthonlus Fibbe werd op 28 februari 1913 te Rotterdam gebo ren. Hij is firmant van W. A. Vogler en Co.. een handelsonderneming met internationale contacten, die de heer Fibbe tot dusver een groot deel van zijn tijd op reis deed zijn door vele landen van Europa. Hoewel de heer Fibbe reeds vrij vroeg actief lid van de ARP was, werd hij pas tamelijk laat in de ac tieve politiek detrokken. In 1961 werd hij lid van de Rotterdamse ge meenteraad, vrij kort daarop fractie voorzitter. Gedurende de ziekte van mr. H. Bavinck, met wie hij zeer was be vriend, en na diens overlijden was de heer Fibbe tijdelijk wethouder. Een verkiezing tot wethouder die zeker zou zijn geschied ambiëerde hij niet. In de vacature benoemde de raad de heer J. Worst. In dc Rotterdamse raad neemt de heer Fibbe een vooraanstaande plaats in. Zijn specialiteiten zijn o.a. haven staf de vraag in stemming gebracht de Russische politiek zelfs met die beleid en financiën: hij heeft zitting of het mogelijk was met dokter Fort- van Hitler vergelek. in de betrokken raadscommissies, gens in stafverband samen te wer ken. De meerderheid bleek deze vraag ontkennend te beantwoorden. Het bestuur van het ziekenhuis heeft geweigerd de consequenties uit deze stemming te trekken." Bij informatie vrijdagavond bleek het bestuur der Vereniging Her vormd Diaconessenhuis dat tot dusver zo goed als getn commentaar heeft verstrekt op de kwesties vrijdagavond de verklaring niet te bezitten. Men zei dientengevolge niet in staat te zijn tot reacties. het laatste. De VRMS constateert over hem:„zijn sinds jaren ge voerde beleid heeft rechtstreeks ge leid tot vernietiging wat hij in het bijzonder in de jaren '50 opbouwde." Een nieuwe directeur, een nieuwe directrice en een nieuwe internist werden aangetrokken. „Door de in vloed, die dokter Fortgens na zijn aftreden als directeur nog bleef uit oefenen, was het voor de nieuwe di recteur (dokter J. v. d. Berg-Red.) niet mogelijk de toestand in het zie kenhuis afdoende te verbeteren", al dus de verklaring. Hij vertrok on langs na vanaf 1 januari j.l. te heb ben gewerkt. De nieuwe internist, dokter Oe, stuitte evenals zijn voor ganger op de onmogelijkheid met dokter Fortgens samen te werken. De VRMS herinnert eraan dat nu reeds de predikanten, negen specia listen en een aantal verpleegsters het ziekenhuis hebben verlaten. Wat de specialisten betreft geschiedde dat met het opgeven van een jarenlang bestaande praktijk. Stemming De verklaring zegt verder nog: „Om uit de impasse te komen werd op advies van de Landelijke Specia listen Vereniging door de medische gaan. Bij een samenwerking met de KVP is de groei naar een Christelijk Democratische Unie onvermijdelijk. Mr. Scholtens grootste zorg is een dergelijke centrumpartij. Bij de levendige discussi bleek al spoedig dat de samenwerking met de linkse partijen voor de aanwezigen een harde noot was. Mr. Scholten stelde, dat er in de ARP een dwang gedachte ten aanzien van het socia lisme heerst, waar de partij vanaf moet. Het eigen karakter van de evangelische radicaliteit blijft beter bewaard in samenwerking met de PvdA dan in een eventueel te vor men CDU, waarin het proces van partij vernieuwing binnen de ARP wellicht verstikt zou worden. Een ander belangrijk discussiepunt was het defensiebeleid van de rege ring, waarmee mr. Scholten niet ge lukkig bleek. Hij meende dat de in val in Tsjechoslowakije hoofdzakelijk is ingegeven door Russische angst en was van oordeel dat men in verband met de atoomdreiging uiterst voor zichtig dient te zijn met het opvoeren I van de bewapening. Ook deze mening vond weinig steun in de vergadering, waar men j 'ergelek. Man met groot gezag Ondenvijscommissie D'66 in nota: - uc Muimerenue moeuijKneaei Maar as mens at hierdie dmBe noBj fcwamen naar voren blj de aanstel- buite beskouwing laat, dan is daar nop altyd die feit, dat nog die blanke nop die swarte, die gemengde situatie waardeer. Ons sou vererger wees van weëdie vuil, dronkenschap en geskreeu en die swartman sou verer ger wees omdat hij netjes moes wees, nie kan skreeu nie en miskien weëns dronkenschap uit die bus gegooi sou word. Nou is daar busse t'ir blank.es en busse vir swartes en almal is ge lukkig. Moet ons nou ter wille van die on oordeelkundige wêreldmening hierdie tevredenheid van die bewoners van Suid-Afrika prysgee en in frustratie gaan leef met verlies van lewens en eiendomme soos in Amerika en Eng land? Gewoonlik volg mens nie. wat in die praktyk geblyk het nie te werk nie, en daar is oor en oor genoeg voor bedde van." Commentaar lijkt mij overbodig. Rotterdam A. in 't Veld. (Van onze soc. economische redactie) IJMUIDEN Ook In de onderhan- lingen over een nieuwe cao b(j de Hoogovens Is een breuk gekomen, maar niet op dezelfde wijze als in dc metaal industrie. De directie, die hier dezelfde wensen van de vakbeweging voorge legd kreeg en hetzelfde tegenvoorstel deed. verklaarde gisteren dat er nog wel «nlge onderhandelingsruimte was. De directie ging voor de komende drie jaar niet haar voorstel van 25 om hoog tot 28 procent en de vakbonden Pi - waren bereid te zakken van 39 tot 35 Ontknoping procent. Inmiddels was ook overeen- stemming bereikt over de werktijdver- In december korting. Msar na de toezegging van de nieu we percentages bleek elke verdere dis cussie de standpunten niet verder tot elkaar te brengen. Na de zoveelste schorsing kwamen de vakbonden met het voorstel eendeel van de loonverho- ging door spaarloon te vervangen. Hier op liet de Hoogoven-directie een radi caal „nee" horen, waarmee de breuk in het overleg een feit was. De vertegenwoordigers van de vak bonden verbaasden zich over deze af wijzing, omdat zowel de regering als de Centrale Werkgeversorganisaties mede werking hadden toegezegd aan een vorm van spaarloon wanneer de vak beweging hierom zou vragen. (Zijn wij goed geïnformeerd dan zal het komende ling van een tweede internist. Hem werden voorwaarden gesteld die de toets der kritiek niet konden doorstaan. Deze internist en de reeds in het ziekenhuis werkzame internist, dokter H. J. Piso, schreven in februa ri en april 1966 het bestuur, op welke basis de aanstelling diende te geschieden. Het ging om een basis die zou kun nen leiden tot een harmonieuze ont wikkeling der verschillende afdelin gen. De geneesheer-directeur beschikte over 70 bedden, de inter nist over 15. Naar algemeen gehul digde opvattingen heeft een chirurg bij een bezetting van 30 435 een volledige dagtaak, zo ligt de VRMS toe. Het bestuur weigerde de nieuwe internist goede regeling van rechtspositie te geven en ook hem te laten deelnemen aan de z.g. ..refe- reerclub" (een soort staf om de toen malige geneesheer-directeur, dokter A. Fortgens. heen red.). Grote moeilijkheden volgden, rele veert de verklaring, die tal van feiten noemt waaraan in onze kolommen eerder aandacht werd gegeven. Tenslotte keerden 18 van de 23 regel matig in het ziekenhuis werkende specialisten zich tegen de gang van zaken. De enige reacties van het bestuur waren dreigementen aan de ze groep. Het bestuur der Landelijke Specia listen Vereniging wendde zich in de cember 1966 tot het bestuur. Het sprak zijn verbazing uit over het ont breken van -*en staf. De LSV toonde zich bereid mee te werken aan het oplossen der moeilijkheden. Het bestuur wees dit aanbod van de hand. Schriftelijk waarschuwde de LSV daarop dat de moeilijkheden niet moesten worden onderschat. „Hallo, hallo. Ja, je hebt het goed gehoord: ik sla er steil van achterover" verklaarde het bestuur schriftelijk aan een verte genwoordiger der groep specialisten halfjaarlijkse rapport van de SER juist ook de nadruk leggen bij de mogelijk heid van spaarloon. ïRed.i De Hoogoven-directie wijst het spaar- tion af. omdat het bedrijf voor de toe- omst nog achttienhonderd miljoen gul den moet investeren in het bedrijf. Het We*tduitse zaalhandbalteam «he en» heeft vrijdag In Basel voor 2.MO oeichouwers met 10—5 (4—4) van Zwltser- «nd gewonnen ln een vriendschappelijke Wedstrijd. Herbert Lübklng maakte zes Jpelpuriten voor d« Duitser», SCHIPHOL In een DC-8 van Martinair Holland zal maandagmid dag a.s. om half twee de Ajaxploeg I alsmede de officials en een aantal I supporters (in totaal 150 man) naar Istanboel vertrekken. Diezelfde dag vliegen nog een 150 supporters in een andere DC-8 naar Istanboel. Het grootste deel van het suppor terslegioen. ongeveer 560 man in vijf chartervliegtuiven. volgt dinsdag. Op de dag van de wedstrijd, woensdag, vertrekt het staartje van de suppor- terschare. bestaande uit ruim 330 man. in twee vliegtuigen naar Tur kije. In totaal zullen ongeveer 1200 mensen van deze voetballuchtbrug 1 gebruik maken. BELFAST De regering van Noord-ïerland heeft politieke en so ciale hervormingen aangekondigd om de grieven van de rooms-katholieke minderheid weg te nemen. De ontevredenheid onder de rooms-katholieken leidde de afgelo pen maand in Londonderry tot beto gingen voor gelijke burgerrechten, oproer en plundering. Zij voelen zich door de overheid gediscrimineerd op het gebied van huisvesting, werkge legenheid en uitoefening van stem recht. MOSKOU Dieven hebben van een toernee van dc beroemde Russische violist David Oistrach door Italië geprofiteerd door zijn woning in Moskou leeg te halen. Op een dag kwam voor het gebouw waar hij een flat bezit, een ver huiswagen voorrijden. De „verhui zers" waren ie hele dag bezig met het weghalen van de kostbare meu bels en schilderijen en van de tal rijke soizveniers van Oitrach. Alleen een paar violen lieten zij achter, ken nelijk omdat deze niet verkoopbaar zouden zijn. Pas kort voordat de violist uit Ita lië zou terugkeren, ontdekte zijn zuster, dat het apartement vrijwel leeg was. Oistrach kreeg een flauwte toen hij in -zijn woning aankwam. Ondanks het speurwerk van de poli tie zijn de dieven en hun buit nog niet achterhaald. BIJNA 8600 STUDENTEN IN 1972 (Van onze parlementsredactie) j DEN HAAG De dubbel functie die de overheid bij het openbaar onderwijs heeft door ook als schoolbestuur op te tre den, dient te verdwijnen. Evenals het bijzonder onderwijs moet de openbare school een vrije school zijn. Dit is een van de conclusies uit de discussienota onderwijs beleid, die is opgesteld door de landelijke werkgroep onderwijs en wetenschappen van D'66. In dit eerste rapport wordt het niet- wetenschappelijk onderwijs be handeld. De nota bepleit openstelling van het buitengewoon onderwijs uitslui tend voor kinderen die het normale onderwijs om geestelijke of fysieke redenen niet kunnen volgen. Kinde ren van woonwagenbewoners en ker- misexplaitanten horen, aldus de nota, niet thuis op de buitengewone scho len. Zulke kinderen evenals zij die in saneringswijken van grote steden wonen hebben een aparte vorm van gewoon onderwijs nodig. De kleuterschool zal het karakter van „bewaarschool" moeten verliezen en worden ingericht als een reëel 'eerproces. In het middelbaar onderwijs wil de nota van D'66 een selectievrije brug- fase van drie jaar met daarboven een meer specialistische fase van even eens drie jaar, die opleidt voor het eindexamen. Men vraagt voorts speciale tech nische scholen voor meisjes. In de tekenkamers en voor fijne mecha nische constructie kunnen meisjes veel beter op hun plaats zijn. De nota wenst een permanent nati onaal gecoördineerd orgaan om tem po en richting van de maatschappe lijke ontwikkeling te meten. arDii is aan aan ae vu ae lacui- i ----- der sociale wetenschappen de I Pwsonedaapparast zal over genoem- na umn fnonomon non 70S fnV 1QS1 (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Verwacht wordt dat het aantal studenten aan de VU over vier jaar met 2000 zal z(jn toege nomen tot bijna 8600. Het totaal aan tal studenten in ons land zal dan de 100.000 hebben overschreden (nu 89.000). Daarbij is dan aan de VU de facul telt grootste (1740) gevolgd door genees kunde, wiskunde en natuurweten schappen, economie, rechten, letteren, godgeleerdheid, aardrijksunde en wijs begeerte (150). De wetenschappelijke staf zal dat jaar zijn uitgebreid van 674, onder wie 118 hoogleraren heden, tot 1281, onder wie 178 hoogleraren. Dit staat te lezen in het heden ver schenen ontwikkelingsplan van de VU, dat de verwachtingen voor de periode 1969 tot 1972 beschrijft. Het tempo, waarin de uitbouw dezer uni versiteit in deze jaren moet worden voortgezet zal zich minder op nieuwe studierichtingen, dan op consolidatie van de aanwezige studierichtingen toespitsen. De herstructurering van het weten schappelijke korps, aldus het .*ap- port, zal het instellen van enkele ran gen boven die der wetenschappelijke hoofdmedewerkers nodig maken. Zo denkt men de rang van hoogleraar en wellicht ook die van lector in enkele klassen onder te verdelen, al dan niet met in te voeren nieuwe titulatuur. Sabbathsjaar Er is voorts reden om een z.g. sab- staf te overwegen, omdat thans te weinig tijd voor rustige wetenschaps beoefening overblijft. Omdat een vol jaar erg lang is, zou zo'n „vrij" jaar in twee étappes, met bijvoorbeeld een tussenruimte van een half jaar, kun nen worden verleend. Een standpunt over deze zaak is overigens nog niet ingenomen. Het administratieve en technische baths jaar voor de wetenschappelijke worden verstrekt. de jaren toenemen van 725 tot 1351, van wie 562 administratieve en 789 technische personeelsleden zullen zijn. Het nieuwe VU-ziekenhuis zal in 1969 een personeelsbestand van bijna 2100 mensen hebben, exclusief de me dische staf. Gerekend moet worden met een jaarlijkse uitbreiding met 50 personeelsleden, zodat het totaal aan tal in 1972 kan worden geraamd op 2250. Buitenland Wat de buitenlandse betrekkingen van de VU betreft uit het omvang rijke rapport deden wij slechts enke le grepen behalve de bestaande samenwerking met twee Indonesische universiteiten en een Congolese uni versiteit zal straks ook worden samen gewerkt met het in oprichting zijnde medische centrum te Moshi in Tanza nia. met de universiteit van Zambia en met de komende faculteit in de rechtsgeleerdheid te Paramaribo. Verwacht mag verder worden dal meer universiteiten in Indonesië, met name niet-geestverwante. een beroep op de VU gaan doen, terwijl aan zen dingsinstanties en werelddiaconaat in toenemende 'mate wetenschappelijk |S-WZDV. Rijswijk en Monster elk 8 gefundeerde adviezen zullen moeten j CDR 4 en Denk en Zet zonder pun- 7 if li j sport voor hen door oefening spet provincie L. Holland kar worden «u «p*1 normaal I en gewoon als ieder ander kunnen W. A. Fibbe Toespraken van de heer Fibbe wor den allerwegen met aandacht be- luisted; zijn woorden hebben groot gezag. Nog onlangs leidde zijn optreden in de impasse inzake de Rijnmondstruc tuur tot belangrijke gevolgen. De heer Fibbe nam toen het initiatief tot wat zekend is geworden als de inter pellatie Fibbe-Struik. Hij introdu ceerde de z.g. tweeraden-gedachte voor Rijnmond als bijdrage tot de studies, die nu aan de gang zijn over de wenselijke structuur. De raad nam toen een motie aan, die er o.a. toe leidde, dat hernieuwd overleg met en in Rijnmond volgde. Mede naar aanleiding hiervan Is de gehele begeleiding der totstandko ming van Rijnmonds eigen interim- rapport aan de minister op bredere leest geschoeid. Als voorzitter zal de heer Fibbe in de verdere loop der omvangrijke procedure een leidende rol spelen. Van meet af aan was de heer Fibbe bij Rijnmond betrokken. Hij was lid der Prot. Groep (gecombineerde frac tie van CHU en ARP) van de start van de Rijnmond (september 1965) tot eind 1967, toen hij zich uit dit college terugtrok. De nieuwbenoemde Rijnmondvoor zitter is geboren en getogen in Rot terdam-Zuid. Hij was jarenlang voor zitter van een gereformeerde jonge lingsvereniging. Als lid van een kiesvereniging werd de heer Fibbe in de oorlog aan gewezen als illegaal contactman. Na de bevrijding werd hij voorzitter van een kiesvereniging, hij kwam ook in het bestuur der centrale kiesvereni ging. Enige tijd was hij voorzitter der Centrale AR-Kiesvereniging Rot terdam. Ook was hij lid van het Cen traal Comité der ARP Rotterdam. RIJSWIJK „Ik doe in de aller eerste plaats aan deze wedstrijden mee om te bewijzen dat wij net zo oed wat kunnen als de anderen". In hakende op deze uitlating van de benjamin van de ploeg, Ingrid van den Benden, die drie gouden en een zilveren medaille won, opende de mi nister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, mej. Dr. M. A. M. Klompé, vrijdagavond de ont vangst, die zij op haar ministerie te Rijswijk aanbood aan de Nederlandse ploeg die met zoveel succes heeft deelgenomen aan de Paralympische spelen in Israël. „Deze ploeg verdiende goud, omdat ze toonde een gouden hart te bezit ten", aldus de minister. „U hebt laten zien, dat u het niet net zo goed kan als anderen, maar beter. Er zijn er nog zovelen die denken dat ze nooit aan sport toe kunnen komen en die zich niet voor kunnen stellen, dat sport voor hen door oefening spel genieten en beleven. Voor hen vor men uw sportieve successen een ge weldige stimulans. Zij kunnen, dank zij u, misschien de moed opbrengen om de weg terug in te slaan naar een actief en gelukkig bestaan. Dat is uw allergrootste vedienst". GENT De Belgen Sercu en Van Looy hadden vrijdagavond bij de neutralisatie de leiding in de Zesdaagse van Gent met 154 punten. Peter Post en Leo Duyndam bezetten de tweede plaats met een ronde ach terstand en 216 punten. De Zwitserse gebroeders Louis en Fritz Pfenninger lagen met 128 punten op de derde plaats. DEN HAAG De uitslagen van de vrijdag gespeelde wedstrijden voor de Haagse schaakdagen zijn: hoofd- ROTTERDAM Set oosten is zoals we gisteren ln enkele edities nog meldden kampioen geworden ln de provinciale damhoofdkias. In de laatste ronde haalde het tegen Monster een zwaar bevochten 1010 gelijk spel, maar dat was voldoende om de eerste plaats te behouden en PDV ondanks de zege op Rijswijk uit te schakelen. Met 15 punten uit 8 wedstrijden (zes overwinningen en drie remises uitslagen) heeft het gradatie uit de nationale hoofdklas weer spoedig door promotie kon wor den gevolgd. Het oosten keert dus reeds na een jaar terug en we hebben het idee dathet nu zal trachten zich van een blijvende plaats in de landelijke strijd te verzekeren. Monster heeft het niet cadeau ge geven, de strijd was hard en fel, maar toen de beslissing was gevallen toonde men zich een goede gastheer en beloonde de tien kampioensspelers elk met een fraai boeket bloemen. Een aardige, echt Westlande geste! Aan de staart zijn nu ook alle beslissingen gevallen: CDR en Den- ken Zet gaan terug naar de j districts-wedstrijden. Uitslagen laatste ronde: PDV Rijswijk 146; DDV S WZDV 146; CDZ groep: zesde ronde: Ree (N) Jongs- Denk en Zet 16—4; MDV - Het ma (N) Kavalek (Tsi) Wes- Oosten 10—10; Charlois - HDC - terinen (Fin) 1-0; Langeweg (N) ODB 11—9. e eindstand is: Het Westerinen (Fin) 0—1 Dc stand aan Oosten 15 punten. PDV 14; DDV 12; kop na de zesde ronde is: 12 Kava- Charolis 11; HDC ODB 10;i lek en Westerinen 4 pnt. Kandidatengroep V Top (N) V Baarle (N) 1—0; Kub'cek (Tsj) Vink (N) I ten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 9