Kunstverzamelaar uit naar waarheid „Gezag is gezag een domme kreet is Mensensmokkel: twee arrestaties si. Nederland-Vredeland houdt referendum Spoorwegen kunnen tot 1975 66 miljoen bezuinigen HIJ! Arend van de Berg leeft met doeken en litho's Banketbakker Contacten Vrachtauto terug; lading verdwenen Minder gebruik van chocola Stuk waarheid Huib Goudriaan Onlustgevoelens Drempelvrees De nieuwe muziek COMMISSARIS VERKERKE: 55 MEER MENSELIJK CONTACT Roofoverval per fiets ZATERDAG 23 NOVEMBER 1968 Verlies voor Kwatta WEER SLACHTOFFER IN BERLIJN Een novemberdag. Een ka mer in een oud stuk Rotter dam. Een man tegenover me, die zegt„Het is fijn 's mor gens wakker te worden en te weten dat je weer mag leven, en dat je weer allerlei dingen mee kunt maken. Maar dat dreigt gewoon te worden, alles ric wordt zomaar aangenomen, hè." Het behoedzame licht van de herfst valt op schilderijen en El/[aquarellen. De man heeft een sachte stem en de innig-tevre- den lach van een kind. Waar om die lach Het antwoord is dat Arend ran de Berg leeft in een we- ■feld, die hq als schooljongen Til zocht. „Een jaar of zeven tien geleden ben ik ermee be tonnen: het zqn nu 170 litho's, kquarellen en schilderqen. Ik jiad al vroeg interesse, op mijn tiende jaar al. Eigenlqk is het gekomen loor een schoolreis naar Den Haag. In Huis Ten Bosch ont dekte ik het, dal ik schoon- leidszin had. Ik las ook veel, k ging naar bibliotheken om joeken over kunst te raad- ilegen; van Rotterdam-Zuid, iraar ik woonde liep ik naar iet museum." De jonge Arend had het niet zo hakkelijk: „Vader trouwde voor de weede keer en toen moest ik het luis uit, en stond ik op straat, hè. Iet was midden in de winter, ik zat p het politiebureau en na een week wam directeur Kraan van het Te- uis van Werkende Jongens aan de festzeedijk me afhalen. Van m'n «tiende tot m'n eenentwintigste ben l daar geweest. Ik was eerst op de ambachtsschool wilde timmerman worden door die strubbelingen thuis k eraf gegaan. En in het tehuis ik de gedachte banketbakker te •n worden, en ik banketbakkersleerling was, het zo slecht, in 1943, dat ik werk kwam. Daarna ben ik in and terechtgekomen; voor land- inning op Helgoland. Wilhelmshafen maakte ik een bombardement mee; daar heb n gedicht over gemaakt." eerste regels: „De lichtkogel werd uitgeworpen de stad was rood verlicht en kinderen begonnen te huilen". (et slot: ,De stad. een zee van vuur het leven verstrooid ST door vogels, naar alle windstre- In 1945 kwam Arend van de Berg Mf rug in Rotterdam. Hij werkte bij dekkledenfabriek. bij de expedi- van Jamin, op de tabaksafdeling Van Nelle, als nachtwaker bij ieum Boymans en nu werkt hij in idienst bdj een plasticfabriek. 1950 begon hij met het P zamelen van schilderijen, tekenin- en litho's. Pas na 1960 kwam hij contact met de kunstenaars, die "kénnen als iemand aan wie ze werk kunnen laten zien met de „Arend, wat vind jij ervan?" 1960 ging ik met Ton Oorth naar een tentoonstelling in Arn- en toen maakte ik met verschil- kunstenaars kennis: Jos i, Ciano Slewert (het meeste wat ik heb is van hem) en les Kemper." t>e 47-jarige vrijgezel heeft jaren btereen een groot deel van zijn in nen in de kunst gestoken. En hij rd een verzamelaar, van wie schil- Charles Kemper zegt: „Gezien financiële mogelijkheden een t collectioneur." laar Arend van de Berg is meer een groot verzamelaar. Hij Is le nd, die zonder middelbare school itudie kunstgeschiedenis, het ver- |d tussen kunst en alledaagse wer- ijkheid is gaan zien. En dit ook delijk weet te maken aan ieder- dle zich daarvoor interesseert. 'EGELEN De Duitse vrachtauto t aanhangwagen, die in de nacht woensdag op donderdag nabij de 'tse grens werd gestolen, is giste- bij Roermond teruggevonden. De 'ng. 26 ton koperen platen ter arde van ruim 150.000 gulden, ck echter verdwenen. •nkele jaren geleden is in de dlrec- omgeving onder dezelfde omstan- heden 17 ton kobalt ter waarde i 250.000 gulden gestolen. Ook toen rd de vrachtauto een dag later op bosweg terugeevonden. Deze ■1 is nooit opgehelderd. BREDA Een plotselinge sterke j daling van de consumptie van choco- I Ia in ons land dit jaar heeft tot ge- i volg, dat de chocolade- en cacaofa- brlek Kwatta dit jaar weer met ver- j lies werkt. Deze daling was in het eerste half jaar gemiddeld 14,5 procent Vorig jaar verloor Kwatta al ruim drie ton. De centralisatie en rationalisatie van de bedrijven zal pas in 1969 vruchten afwerpen. WESTZAAN De cacao- en cho- chocoladefabriek Gebr. D. en M. Groo- tes, een klein maar zeer oud familie bedrijf, staakt per 28 december de productie. Het bedrijf, dat in 1825 werd opge richt, produceerde hoofdzakelijk cou vertures, een halffabrikaat voor ban ketbakkerijen en bonbonfabrieken. Een concurrerende invoer uit België tegen abnormaal lage prijzen heeft Grootes volgens de directeur de das omgedaan. Voor het personeel is in overleg met de vakbonden een af vloeiingsregeling getroffen. ZEIST Drie ambtenaren van de gemeentelijke bouw- en woningdienst in Zeist zullen zich tegenover de rechter moeten verantwoorden omdat zij steek penningen zouden hebben aangenomen. Tegen betaling zouden zij bouwteke ningen vervaardigd hebben voor par ticulieren. waarna ze ervoor zorgden dat deze snel de ambtelijke molen pas seerden. AMSTERDAM De hoofdste delijke recherche heeft gister avond twee belangrijke mensen smokkelaars gearresteerd. In zijn woning in Amsterdam- Oost werd de 34-jarige Jan H. aangehouden. Een uur later werd in de tuin van zijn huis in Am sterdam-West de ongeveer even oude Gerrit K. gepakt. Jan H. verscheen kortgeleden in een uitzending van Achter het nieuws op de tv Het onderzoek van de Amsterdamse gemeentepolitie in samenwerking met de rijksrecherche tegen hem was toen al twee maanden aan de gang. Drie Amsterdammers zijn als ge volg van zijn activiteiten in Oost-Berlijn gearresteerd. Op 21 april werden 21-jarige Lood van Bennekom en de even oude Ruud Sternau in Oost-Berlijn aangehouden. Zij zijn inmiddels veroordeeld tot twee jaar en negen maanden gevan genisstraf. Eerst nu is bekend geworden, dat op 1 november de 30-jarige H. H. Beugel eveneens in Oost-Berlijn in verband met de mensensmokkel is gearresteerd. Gerrit K. trad als contactman op tussen degenen, die hun paspoort beschikbaar stelden en de contact man in Oost-Berlijn. Hij reisde met zijn .slachtoffers" mee naar Oost-Berlijn en nam in bepaalde ge vallen na het nasseren van de grens de paspoorten in ontvangst en over handigde deze aan de contactman daar. In Boedapest zit Marian Blom uit Santpoort gevangen en in verband met een andere zaak, waarin H. een rol zou hebben gespeeld, bevindt zich in Frankrijk iemand in arrest, die in het bezit is van een in 1967 ont vreemd paspoort. AREND VAN DE BERG: kunstenaar vertelt over gevoelens van onlust in de samenleving Arend van de Berg: „Ik probeer, ook op de fabriek, als je dat zo noe men kan, reclame te maken voor geestelijke zaken, voor de grondsla gen van het mens-zijn. Ik verzamel ook niet om het bezit, maar om de geestelijke waarde van het werk in de tijd dat het is gemaakt. De mensen staan er niet bij stil dat er de afgelopen zestig jaar we zijn van paardentram tot atoomcentrale gekomen zoveel is gebeurd. Een kunstenaar brengt dat onbewust tot uiting in zijn werk, geeft een stuk waarheid. Een ware kunstenaar kan zichzelf niet verloochenen, ook al zou hij dat willen. Het is net als met het handschrift; wat hij in het dagelijks leven maskeert tegenover anderen, komt in zijn werk tevoorschijn. Voor mij is dit verzamelen ook de mens ontmoeten in zijn ware zijn. Al die werken bij elkaar geven een beeld van wat er leeft onder de mensen, ook al is het maar een klein beeld natuurlijk. Daarom verzamel ik alleen eigentijdse kunst: ik wil mijn eigen levenssfeer leren kennen. De kunst van deze tijd is een ui ting van onlustgevoelens over de een zaamheid, de angst voor vernietiging door atoomwapens, de dreiging van de dood. De mensen verkeren in een grote eenzaamheid, en die ontstaat doordat het geloof aan zeggenschap verliest. Er is een zoeken van de mensen naar elkaar, en de kerk heeft daarin altijd een functie vervult, maar het schijnt dat die functie nu verloren gaat. Toch kunnen de mensen hun een zaamheid alleen maar opheffen door meer sociaal bewustzijn, door meer naastenliefde. Je moet in een wel vaartsstaat kunnen leven zonder bij gedachten als: wat kan ik ermee ver dienen." Arend van de Berg noemt voor beelden van schilders, die uiting ge ven en gaven van de onlustgevoelens van hun tijd. „In het werk van Van Gogh weerspiegelt zich al de eenzaamheid die we nu beleven. Je zou kunnen zeggen dat hij een voorloper was, dit al voorvoelde. En Karei Appel schil dert uit levensangst. In die uit eenspattingen van kleuren weerspie gelt zich de angst voor de explosie van de atoombom, de angst voor ver nietiging. Ergens is zijn werk een waarschuwing." Arend van de Berg vindt dat de mensen door kunst zich meer bewust zouden kunnen worden van hun on lustgevoelens, maar dat drempel vrees. de sfeer van „de heilige kunst" teveel mensen ervan weerhoudt naar musea te gaan. „De schilderijen zijn alleen maar mededelingen uit de rijkdom van de geest, die voor iedereen voor het grijpen liggen. Dikwijls ontbreekt het de mensen aan de gave fris te zien, te kunnen zien als een kind. De mensen raken ook vermoeid en oververzadigd door media als televisie en pers." De sterke nadruk op het sexuele in de hedendaagse kunst ziet Arend van de Berg enerzijds als een reactie op de tabies, die het sexuele lange tijd in een harnas hielden, anderzijds als een verzet van het leven tegen de doodsdreiging, tegen de ondergangs stemmingen in onze beschaving. Hij signaleert nogal wat schaduw kanten van de Westerse beschaving: eenzaamheid, gebrek aan ge meenschap. angst voor vernietiging, de angst van de mens om zichzelf te zijn. Maar in de reacties daarop ziet Arend van de Berg lichtpunten: het besef van het leven komt weer sterk J naar voren, evenals het zoeken naar eerlijk, open en onbevangen tegeno- ver elkaar staan. Hij verwelkomt nieuwe vormen als I in de muziek. „In de moderne muziek j worden de gewone dagelijkse gelui- i den zo gebracht dat het de mensen weer opvalt. Door deze composities wordt revolutionair uitgedrukt dat het geluid wordt bedreigd; dat er te veel lawaai in de steden is, waardoor we de normale geluiden in de con certzaal met bevreemding gaan be luisteren." Want zijn interesse gaat niet alleen uit naar de schilder kunst, maar ook naar de mu ziek en het toneel. Zijn grote liefde blijft natuurlijk zijn ver zameling: de tekeningen en de schilderijen in zijn huisje in een stukje oud Rotterdam. Zou hij ooit iets willen ver kopen? Arend van de Berg: „Ik heb er genegenheid voor gekregen en er zou een lege plek achterblijven als ik iets zou verkopen." DEN HAAG De na tionale stichting Neder land-Vredeland gaat in de week van Kerst een referendum houden over de vraag, of de meerder heid van ons volk gelei delijke ontwapening van ons land wil „om door een voorbeeld misschien de wereld nog te redden van de dreigende onder gang door de steeds meer opgevoerde bewapening". Er zullen door middel van advertenties, die drie miljoen gezinnen berei ken, per gezin drie, dus in totaal negen miljoer stembiljetten worder verspreid, zodat prak tisch iedere Nederlande; boven de achttien zijn of haar stem kan uitbren gen. Mocht de reactie on voldoende zijn, dan zal de stichting haar taak als beëindigd beschouwen. Wanneer de reactie posi tief is, zal zij met ver dubbelde kracht door- Taan en ook de geestver wanten In andere kleine 'anden, ook die in Oost-Europa, trachten tot internationale samenwer king te bewegen. Op Schiphol arriveerde gistermid dag de 21-jarige onderwijzeres Annemarie Braafheid uit Curaqao, die in juli tweede werd bij de Miss Universe-verkiezingen. Zij komt in ons land haar vakantie doorbren gen. Ook zal Annemarie enkele familieleden opzoeken. Saboteurs hebben in Jeruzalem een auto met explosieven tot ontploffing gebracht. Daarbij kwamen tien mensen om het leven. Zeventig anderen liepen verwondingen op, van wie acht tien er ernstig aan toe zijn. De foto toont een beeld van de ravage, die de explosie aan richtte. (Van een onzer verslaggevers) RIJSWIJK „Gezag is gezag" is een domme kreet. Vroeger ging men -van het standpunt uit, dat het gezag moest worden ge ëerbiedigd. Toen ik als jong inspecteur in Rotterdam werkte in de havenwijken, was het gezag van de gummiknuppel. In deze tijd wordt het gezag gedemocratiseerd, het wordt een dialoog. Het verticale wordt veranderd in het horizontale. Waar het gezag wordt gedemocra tiseerd, krijg je een heel ander beeld. Paulus zegt: Het gezag is van God. In deze tijd is het gezag niet meer sa craal, maar profaan. Om het nog dui delijker te stellen in dit tijdsbeeld: prof. Verdam zegt: Vroeger zag men kinderen als een erfdeel des Heren. Nu zegt men: Een kind is het biolo gisch effect van intermenselijke ver houdingen. Aan het woord is commissaris D. M. Verkerke, die per 1 december is benoemd tot hoofdcommissaris van Utrecht. Al direct spreekt hij over de actualiteit: Over de op de VU door de Studenten Vakbeweging ontke tende dialoog met prof. dr. H. van Riessen over zijn in onze bladen ge publiceerde artikelenserie over Zuid- Afrika. „Het is de spanning van deze tijd. Het was wel te verwachten dat dit bij Van Riessen zou gebeuren. Een dergelijk iets veroorzaakt een schok effect. Het is alleen maar de vraag waar ligt de grens. Dan komt men vanzelf bij hef gezag terecht. VRIJHEID Dit gezag moet het algemeen be lang dienen, maar tevens de grootste vrijheid laten aan de mens. Vrijheid is alleen mogelijk waar orde is. Hier over mag men gerust discussiëren Maar men kan deze orde pas dan doorbreken, als er andere regelen zijn gesteld. Anders komen er brok ken. We moeten blij zijn met het feit, dat het huidige gezag zoveel mogelijk wordt gedemocratiseerd. Dat geldt niet alleen voor de overheid, maar ook voor het bedrijfsleven, kort om voor de gehele maatschappij". De heer Verkerke meent dat dit niets afdoet aan de verhouding van de mens tot God. „Het is allemaal de laatste jaren anders geworden. Je moet alleen proberen om je gezag aanvaardbaar ie maken. Gaat dit niet, dan moet je verdwijnen". De commissaris meent, dat de dia loog thans mogelijk is door de hoge trap van ontwikkeling, die de mens heeft bereikt. ,,Er fs nu een grote mogelijkheid voor communicatie. Daarom is deze tijd veel boeiender dan de tijd van voor de oorlog bij voorbeeld. Alleen het is een bijzon der moeilijke tijd voor hen die ver antwoordelijkheid dragen. Daarom zijn Intermenselijke verhoudingen belangrijk. LUISTEREN Als ik over enkele weken in Utrecht ben. zal ik de eerste tijd niets anders gaan doen dan luisteren en kijken en me afvragen: waarom gebeurt dat daar zo. Ook in het Utrechtse korps (zo'n 600 man) zijn de horizontale verhoudingen belang rijk, zoals overal. Kijk. als een agent steeds maar omhoog moet met wat hij te zeggen heeft, wordt de man doodmoe. Het moet niet meer zo strak zijn als vroeger. Ik geloo* dat Amsterdam daartoe de goede stoot heeft gegeven. Prof Bianchi boe» gezegd: Een feest moet je organlse- ren. maar niet Defection «ren. want dan is het geen feest meer". De heer Verkerke heeft altijd ac- 'ief meegedaan in het kerkelijke le ven. Daarover zei hij: De kerk t^opt j altijd achteraan in het verkeer. Dat zal altijd zo blijven. De mensen ra- I Commissaris Verkerke ken met de waarheden vertrouwd en zullen die altijd moeilijk inruilen voor andere. Toch is er in de kerk altijd een ontwikkeling gaande. Harvey Cox zegt: De vorm van godsdienst evolueert mee met de hele cultuur. Daarom is de Reformatie ook niet het laatste. Het loopt in de kerk nu misschien naar een failliete boel toe, omdat men de vorm niet weet te vinden. Het gaat om de kerk vorm. Je moet je afvragen: Moet een kerkdienst nu altijd zo zijn. zoals die zich nu en trouwens al eeuwen open baart? Godsdienstoefening wil zeg gen, dat je je oefent in de dienst aan HILVERSUM Een gewapende man van naar schatting dertig jaar heeft gisteravond omstreeks acht uur een Hilversums filiaal van de Amsterdamse bank overvallen. In de bank, die in verband met de koopavond nog geopend was, bevonden zich op het moment van de overval drie bankemployés. De indringer dreigde te zullen schieten wanneer men hem niet spoedig van de nódige contanten zou voorzien. Hij stak en kele duizenden guldens in zijn zak en stapte vervolgens op de fiets. Enkele honderden meters verder zette hij de fiets tegen een muur om lopend zijn weg te vervolgen. Bewoners van de Jacob van Cam- penlaan, de straat waar de bank it gevestigd, hebben de man gezien en konden de politie een vrij eenslui dend signalement verstrekken. De speurtocht van de politie heeft nog niets opgeleverd. Volgens de bankdireetie is de man er met een vier- vijfduizend gulden vandoor. God, dat Je Hem toelaat in je leven en leeft naar zqn wil. Helaas wordt in de kerk een andere aanpak legen- gehouden door de theologen. Overal zie je, dat de, wat men noemt de behoudenden, niet alleen in de kerk. maar in de hele maatschap pij, trachten om een status quo te handhaven. Zij bele mmeren echter de ontwikkeling, al is hr<— standpunt wel te begitir*00". UTRECHT De proef met de centrale radioverkeerslei ding op de lijn Sauwerd—Roo deschool heeft aangetoond, dat dit systeem onder bepaalde omstandigheden goed bruik baar is. Het rijkstoezicht heeft echter bezwaren tegen de toe passing ervan op baanvakken met een snelheid van meev dan tachtig kilometer Dit zei ir J. P Kosjer, directeur van de Nederlandse Spoorwegen, •isterep tildens n Ir-in» voor de vereniging voor hoger spoorweg- nersoneel. Intezrale toepassing van de crvl zonder aam-ssing var het ma'erieel zou al een expMtatteb^srorine van negen procent opleveren. Verder gaande maatregelen ter vereenvoudi ging van de exploitatie brengen de besparingen op twintig procent. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat 21 lijnen in aanmerking komen voor integrale toepassing van vereen voudigde exploitatie fplaatskaarten- verkoon per automaat of in de trein, toepassing van verende wissels, die door de trein zelf worden bediend, automatisch werkende overwegbevei- ligingen, enige vorm van centrale verkeersleiding, vereenvoudigde sta tionsgebouwen. onbemande stations, opheff'ne van bagage- of expresgoed- hehandeling). De ongesomde mogelijkheden zou den vo'-rens ir Koster kunnen leiden tot een hesnarine van 66 miljoen gul den tot 1975 Hiervoor zijn investe ringen tot °pn bedraE van 140 mil- ~->P r,r,-»jp De fofale uitgaven van de Neder- ander Snnorwegen over 1968 begroot ir. Koster op 884 miljoen, 36 miljoen meer dan vorig jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 7