Bonn trekt aan langste eind Lot Panagoulis prestigezaak Naar een nieuw politiek evenwicht Steun aan de Gaulle frank voor vernedering 'West-Duitsland had iets verder moeten gaan met maatregelen' FINANCIEEL WEEKOVERZICHT V' Na ongeluk gevlucht Dode en vier gewonden bij Sneek Junta blijft BER 1| ZATERDAG 23 NOVEMBER 1968 ïuisswadat koningin Juliana twee dagen geleden tevergeefs naar Schiphol »gge,Las gegaan om haar dochter Irene af te halen (de prinses zat toen niet Keifci het vliegtuig, waarmee ze zou aankomen), is zij gistermiddag opnieuw p, Njtaar de luchthaven gegaan. Hartelijk verwelkomde ze prinses Irene, die astrid enige dagen op paleis Soestdijk zal logeren. ;traat| Grüi PARIJS De huidige monetaire crisis heeft in luttele dagen het politieke evenwicht in Europa, en misschien wel dat van de hele wereld, gewijzigd. West-Duitsland is naar het oor deel van internationale waarnemers in een nieuw daglicht ko men te staat. Voor het eerst sinds de oorlog heeft het zijn wil opgelegd aan de vroegere overwinnaars in het We6ten De VS, Engeland en Frankrijk. De „Grote drie" kregen nul op het rekest toen ze revaluatie van de mark kwamen eisen. De Sow- jetunie zal deze ontwikkeling ongetwijfeld aandachtig volgen. West-Duitsland *old tot dusver wel iswaar als een „economische reus", politiek werd het niet voor „vol" aangezien, afhankelijk als het op es sentiële terreinen was van de over winnaars uit 1945, Rusland inbegre pen, met name in de kwestie van de Duitse hereniging en het behoud van West-Berlijn. Ingekapseld in een statuut dat de plaats innam van een vredesverdrag bleef het 23 jaar na de ineenstorting van het Hitlerbe- wind de druk van de nederlaag voelen. Het moest voor de verdediging van zijn onafhankelijkheid steunen op de kostbare aanwezigheid van buiten landse troepen. Het poogde vergeefs medezeggenschap te krijgen op het gebied van kernwapens. Het bood' steeds moeilijker weerstand aan de druk om de naoorlogse grenzen te erkennen, nog voor er een ware vre desregeling zou komen. DOBBER Al naar de omstandigheden bewoog de Bondsrepubliek zich in de richting van deze of gene westelijke bondge noot. Geschillen tussen de partners werkten door tot in haar binnen landse politiek. Soms leek zij een 'sna j AMSTERDAM Deze week verkeerde de effectenbeurs in de ordr n van de valutacrisis, welke alle aandacht vroeg. De dagenlange weg liting der valutamarkten tekent de ernst van de crisis rond de B< anse frank, daar een aanvaardbare oplossing langdurige bespre- l' jj Dgen noodzakelijk heeft gemaakt. Het mag opmerkelijk genoemd Toiptden, dat de effectenbeurs zich niet liet verleiden tot reacties naar n ha®ten of andere kant, maar een afwachtende houding aannam. Mc een>ttiieruit blijkt, dat we tegenwoordig raat® vat gewend zijn en niet zo ge melijk van ons a propos zijn te Er komt thans geen op- lering van de Duitse mark, ter- Je^» iet nu zeker is, dat president (aulle zijn frank zal moeten de lteren. Een grootscheepse steunac- teren i/an andere landen zal Frankrijk tat 5 ^en de moeilijke tijd te overbrug- )swijn ge. 17; T J: let zal heel wat voor president de Cl llle zijn om uit handen van st-Duitsland, Ver. Staten, Neder- Diarn id. Zwi seriand en de andere lan- hulp te aanvaarden. Het is rond- een vernedering voor hem, aldus beurs en zijn grandeur is ver- J M zekt. Nog niet zo lang geleden blies nale i hoog van de toren, toen Engeland sen» leite had met zijn economie, d. B rder heeft hij niet nagelaten om de tf M n. Staten de voet dwars te zetten j terugkeer naar de gouden Stan ford geëist. En nu moet hij, wil inkrijk niet een prooi der specu- ifen worden, een krediet van twee Ijard dollar van de andere landen mvaarden, een devaluatie van de twlotfe in het binnenland passende perkende maatregelen nemen om economie en de valuta te stabilise- Ritl nam rote >1 gen u:' ;erd Het feit, dat West-Duitsland voet .stuk heeft gehouden en geweigerd II (eft om de wisselkoers Van de mark oger te stellen, was voor de beurs n reden tot verheuging. Want daar- tede was automatisch de onzeker- eid weggenomen, welke houding ma. ederland zou innemen, als de ortcferepubliek tot een revaluatie nu overgaan. Van meer betekenis oor ons handelsverkeer is nu de ier procent heffing op de export van nuijuifcland en de vier procent korting de invoer naar genoemd land. tit volgt, dat onze Nederlandse ilukten gemakkelijker naar onze oselijke buren kunnen gaan, terwijl Vc f1 de andere kant Duitse goederen ir te lande duurder verkocht moe- worden. Duitse triomf „pien i ctf*e toe kan d Afgezien hiervan, vinden wij het Ie klok terugzetten", zoals de rege- - ng van de Bondsrepubliek nu terza- van haar eigen export 'en import r*">et. Ongetwijfeld werkt een derge- -Jjke maatregel als een verkapte re- (aluatie t.o.v. de buitenlandse handel, ,cmTnaar het gevaar is aanwezig, dat met een dergelijke regeling in toekomst gaat manipuleren. Men d de heffingen of kortingen hoger H lager stellen, al naar gelang in de kraam te pas komt. Verder zit het erin, dat ook andere landen dit systeem, maar dan ten ei- en bate (denk aan Engeland) gaan oepassen en het kan zijn, dat we, iterfvoor we het weten, weer tussen een eer loort tariefmuren zitten en verder Kiefjan ooit van het ideaal van een vrij lelsverkeer met de EEG-landen ijderd zijn. Als „geld macht" is, dan betekent jongste monetaire gebeurtenis, dat ^*st-Duitsland meer en meer gaat co lommeren. De champagne, welke de - Journalisten in Bonn kregen aange koden, kan de triomf van de Duitsers ♦muoliseren. De Bondsrepubliek wk neemt voor 600 miljoen aan de le ning voor Frankrijk deel, Amerika voor 500 miljoen, dus Duitsland staat bovenaan genoteerd en zijn va luta is oersterk en geniet overal ver trouwen. De invloed van de jongste monetai re crisis op de effectenbeurzen is nog moeilijk te peilen. Deze week gaf men er de voorkeur aan om een af wachtende houding aan te nemen, hoewel hier en daar de neiging bestond om tot winstneming voor al le zekerheid over te gaan. Naar wij menen, kan een devalua tie van de Franse frank op zichzelf de stemming op de aandelenmarkt niet 'blijvend verstoren. Voor ons land is de positie van West-Duitsland, onze belangrijkste handelspartner, uiterst belangrijk en nu onze ex port naar dat land een stimulans ont vangt, menen wij, dat de gunstige lijn in onze economische ontwikke ling 'kan worden gecontinueerd. Ons handelsverkeer met Frankrijk is aanzienlijk kleiner van omvang, daar wij slechts circa 10 procent van onze export naar Frankrijk sturen, terwijl wij circa zeven procent invoe ren. Uiteraard moet men afwachten, in hoever andere valuta's overeind blijven staan, voor het geval de Gaulle een ingrijpende muntontwaar- ding zou realiseren. CAO-overleg Met belangstelling volgt de beurs met CAO-overleg in de metaalin dustrie en men is niet zonder zorg over het gebrek aan overeenstem ming. Want men realiseert zich, dat, als in deze tak van bedrijf de loonstijging overtrokken wordt, an dere bedrijfstakken zullen moeten volgen. Dan kan het „hek van de dam" gaan en herhaalt zich de si tuatie van de periode van het kabi- net-Cals-Vondeling, toen we in een overbesteding terecht waren geko men. De koers van eert. Kon. Hoogovens is deze week nog iets verder terugge gaan en wel van 107 op 105. Dit concern heeft de laatste tijd de wind tegen, wat betreft de koersvorming ter beurze. Eerst de minder gunstige kwartaalcijfers door het tijdelijk uit vallen van enkele hoogovens, daarna UTRECHT Twee mannen heb ben gistermiddag in de Cremerstraat een dodelijke aanrijding veroorzaakt, waarbij de 17-jarige M. de Hooft op slag werd gedood. Direct na het on geluk gingen zij er vandoor. Hun auto (een donkere Ford-bestelwagen. kenteken DK 59-60) week plotseling naar links uit, ramde een links van de weg staande auto en schoot het trottoir op. De wagen ketste tegen de gevel van een woonhuis terug naar de rijbaan, ram de weer een geparkeerde wagen en schepte toen de jongeman. De politie stelt een intensief onderzoek ln naar de voortvluchtigen. de CAO-moeilijkheden, verder de in voerbeperking van staal naar Ameri ka en tenslotte de mogelijkheid van aanbod van materiaal, als het Ex- celsior-de Maas-concern naar de Kon. Hoogovens overgaat. Kon. Olie had de agio-bonus deze week te verwerken en dat is behoor lijk gegaan. De koers van dit fonds sloot gisteren op 191.50 tegen vorige week ƒ216.50, maar dan moet men rekening houden met ruim ƒ24 voor de bonus, welke van de koers afge gaan is. Unilever is enigszins ln herstel gekomen en wel van 127.70 tot 129.60, terwijl Philips op sommi ge dagen een goede buitenlandse vraag ontmoette en tot 168.70 steeg (v.w. 167.10). Heel goed ging het met de AKU, welk fonds van 114.20 tot 124.80 steeg om daarna terug te vallen tot 120.40. Hier werkt de uit zonderlijke gunstige kwartaalstaat na. K.L.M. was tijdelijk zeer gevraagd in Amerika en kwam van ƒ220 op ƒ243, om daarna te dalen tot ƒ220. Kon. Zout-Organon steeg van 190 tot 195, dus 25 punten. In de lokale afdelingen was bet rustig. Bührmann-Tetterode berichtte een zeer gunstige bedrijfsontwikke ling in het lopend jaar en de beurs honoreerde dit tussentijds bericht met een stijging van 577 tot 598 pet. Expl. Mij „Scheveningen" lag luier in de markt, nu dit concern zelfs in de Haagse gemeenteraad „over de tong" ging. De koers viel terug tot ƒ25.50 per 50 nom. SNEEK Gisteravond vond onder Scharnegoutum een frontale botsing plaats tussen twee personenauto's. Een van de inzittenden werd uit de wagen geslingerd en door een juist passerende wagen overreden. HIJ was op slag dood. De andere vier inzitten den zijn per ambulance naar een zie kenhuis in Sneek vervoerd. De toestand van twee van hen is ernstig. LICHTENVOORDE Een dode en twee zwaar gewonden waren de tol van een verkeersongeval in Lichten voorde. Het ongeluk gebeurde, door dat een auto zonder op het overige verkeer te letten vanaf de Boschlaan de Twenteroute opreed. De auto werd aangereden door een bestelauto en tegen een lichtmast geworpen. Beide bestuurders werden zwaar ge wond. De verloofde van de eerste, de 22-jarige mej. N. J. H. te Vogt kwam om het leven. LINNE Tiny Leenen (22) kwam gisteren met haar personenauto op de rijksweg in haar woonplaats in botsing met een autobus, waarbij zij uit haar auto geslingerd werd. Met verwondingen aan haar hoofd werd zij overgebracht naar het ziekenhuis te Roermond, waar zij later is overle den. UTRECHT De 63-jarige me vrouw M. Stulj-van Gelderse stak gistermiddag op haar fiets plotseling de weg over op het kruispunt Mar- nlxlaan - Laan van Chartoise. Een bestelauto kon haar niet meer ont wijken. Met hersenletsel werd zij naar het academisch ziekenhuis over gebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. dobber, meegevoerd, door de stroom, het ene ogenblik naar de Ameri kaanse kust, het andere moment naar de Franse. Men mag aannemen dat de West duitsers, zich ervan bewust „voor werp" te zijn van internationale poli tiek, daar niet al te zeer onder leden. Met toewijking werkten zij aan het herstel van hun land, produceerden steeds meer en steeds beter. Zij kregen natuurlijk wel enkele tegenslagen, maar het aantal stakin gen was miniem en de structuren kwamen niet in gevaar. Ludwig Erhard zorgde voor een so lide mark en zo ontstond het Duitse „Wirtschafswunder". SCHULDENAARS Met de rijkdom steeg de macht De miljarden aan goud en deviezen, op geslagen in de kluizen van de federa le bank te Frankfort, de groeiende overschotten op de handelsbalans, het behoedzame financiële beleid leidden tot een punt waarop de overwinnaars tot de ontdc'fting kwamen dat zij schuldenaars waren geworden van de verslagene. De afhankelijkheid bleek plotseling omgedraaid. De „Grote Drie" wilden in Bonn nog de taal van gisteren spreken, en kwamen op meer of min der gebiedende toon revaluatie van de mark eisen, d.w.z. gedeeltelijke opoffering van de Westduitse ex pansie. Het besliste antwoord was „nee". Zelfs Britse toespelingen op eventuele terugtrekking van troepen uit de Bondsrepubliek brachten geen verandering. De Duitsers wilden niet verder gaan dan enkele kleinere concessies. OMMEKEER De gevolgen van deze ommekeer zullen naar de mening van waarne mers in de eerste plaats merkbaar worden in de Europese betrekkingen. Binnen de gemeenschappelijke markt van de „zes" zal de Bondsre publiek met haar versterkte prestige het overwicht teniet kunnen doen dat Frankrijk vanuit zijn bevoorrechte positie op haar had. Bonn durfde zich tot dusver niet te zeer bloot te geven, maar zal, naar verwacht wordt, nu krachtiger opkomen voor toelating van Engeland tot de EEG. Anderzijds vraagt men zich af of de machtsverschuiving ten gunste van West-Duitsland Frankrijk er niet toe zal brengen, wat inschikkelijker te worden jegens Engeland om het evenwicht te herstellen. Ook in de betrekkingen tussen Washington en Bonn tekent zich een verandering af. De tijd van onvoor- Prinses Gracia en prins Rainier van Monaco woonden gisteren in de opera van Monte Carlo een voorstelling bij, die werd gegeven in het kader van de nationale feestdag (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Wit- teveen van financiën, gisteren juist terug uit Bonn, had wel ge wild dat West-Duitsland iets verder gegaan was dan de maat regelen op het gebied van in- en uitvoer, die in feite een revalua tie van de mark met vier pro cent betekenen, en het besluit waardelijke onderwerping is voorbij. De Amerikanen zullen er rekening mee moeten houden voor wat betreft hun eisen aangaande de vergoeding van de legeringskosten van hun troe pen in de Bondsrepubliek, en hun druk op Bonn om het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens te ondertekenen. HERWAARDERING De Russen van hun kant zullen mo gelijk in de recente gebeurtenissen' eveneens aanleiding zien tot een „her waardering" van West-Duitsland. Een politiek van toenadering zou het gevolg kunnen zijn, speciaal op het gebied van de handel. Nieuw is dat niet voor het Kremlin. Kroesjtsjof bood enkele jaren geleden, toen hij nog aan de macht was, de Westduit sers al samenwerking aan, hun de .oceaan van markten" voorhoudend die zich voor hen in het Oosten zou openen. Ongetwijfeld zal het zo snel niet gaan. Maar waarnemers zijn ervan over tuigd dat Moskou Bonn met be- langs'"'lender blik zal gaan bezien. De grote verliezers in dit spel zullen de Oostduitsers zijn. ".gfi P7 om de kapitaalstroom naar Duitsland tegen te gaan en die vanuit de Bondsrepubliek te ver gemakkelijken. Hij zei dit gisteren in een pauze van het kabinetsberaad, dat handelde over de gevolgen voor Nederland. Minister Witteveen: „Er is iets te zeggen voor revaluatie, maar dat zou vervelende gevolgen hebben voor de gemeenschappelijke landbouwpoli tiek. Dat bezwaar wordt ondervangen door de invoer te vergemakkelijken en de uitvoer moeilijker te maken. Maar ik meen wel dat Bonn iets ver der had kunnen gaan". De bewindsman ontkende dat in Bonn gesproken is over politieke ge volgen (het toetreden van Engeland tot de EEG) die de hulp aan Frank rijk zou kunnen hebben. Wat Nederland betreft: wij volgen de Westduitse maatregelen niet na, zoals wij de vorige revaluatie volg den. Onze concurrentiepositie laat dat niet toe. De resultaten van de Bonner conferentie zijn overigens niet bezwaarlijk voor Nederland. In tegendeel, de Westduitse maatregelen hebben een gunstig effect op onze uitvoer naar Duitsland van ongeveer 1 procent. 100 min. dollar Ons land draagt 100 miljoen dollar 360 miljoen) bij aan de lening aan Frankrijk van twee miljard dollar. Duitsland levert het leeuwendeel: 600 miljoen dollar, de VS 500 miljoen, Italië 200 miljoen, de andere landen van de Groep van Tien 100 miljoen en Japan 50 miljoen dollar. Minister Witteveen wilde gisteren nog niets zeggen over een eventuele devaluatie van de Franse frank. Aan Frankrijk is het nemen van binnen landse politieke maatregelen overge laten. De bewindsman zei uitdrukkelijk dat hij het akkoord van Bonn niet als een noodoplossing zag. maar als een positief resultaat in de richting van internationaal evenwicht. Geen bevoordeling van eigen economie, maar solidariteit. Het belangrijkste was. aldus de mi nister, dat de speculaties konden worden tegengegaan en dat door het succes de samenwerking groeit. Hij voegde er nog aan toe, dat Engeland en de VS meer en uitgebreider maat regelen hadden gewild, maar dat mi nister Schiller van West-Duitsland had kunnen aantonen, dat het doel dan voorbijgeschoten zou zijn. Vrijdagmiddag is de beslissing van de internationale jury voor de stadhuisprijsvraag van Am sterdam bekend gemaakt. Het ontwerp van de Weense architect Holzbauer (zie maquette op de voorgrond) verwierf de eerste prijs, de tweede prijs ging naar de Italiaan Winkler. Happy birthday i voor De Gaulle I LONDEN De BBC eindigde gistermiddag een uitvoerige beschou wing over de monetaire crisis op iro nische wijze. De omroeper zei: u zoudt door alle opwinding misschien vergeten zijn dat het vandaag de 78ste verjaardag van president De Gaulle is", waarna de plaat .happy birthday to you" werd gedraaid. Engeland betaalt IMF terug LONDEN Engeland heeft giste ren vijf honderd miljoen dollar aan het Internationale Monetaire Fonda (IMF) terugbetaald, zo heeft het mi nisterie van financiën in Londen meegedeeld. Het was de tweede te rugbetalingstermijn met de trekking van 1,4 hiiljard dollar van mei 1965. Grote verliezen voor speculanten BONN De internationale specu lanten die deze maand ongeveer acht miljard Duitse mark hebben gekocht in de hoop op een waardeverhoging van die valuta op korte termijn, zul len maandag bij de heropening van de wisselmarkten tot de ontdekking komen dat zij een omvangrijk verlies hebben geleden zo heeft prof. Schil ler, de Westduitse minister van eco nomische zaken gister gezegd op een persconferentie na afloop van het in ternationale monetaire beraad aldaar. Indien de mark met vijf procent zou zijn gerevalueerd, zouden de spe culanten een winst van ongeveer vierhonderd miljoen mark hebben binnengehaald. Nog afgezien van het feit dat zij die winst niet maken, zullen de speculanten een verlies van ongeveer honderd miljoen mark lij den in de vorm van de rente die zij op hun .vluchtkapitaal' moeten beta len, zo merkte prof. Schiller op. Europese raket nog niet de ruimte in PARIJS De lancering van de Europese raket Europa-I vanaf de Australische basis Woomera is giste ren wegens technische moeilijkheden uitgesteld tot zondagavond. zwijgen ATHENE De Griekse rege ring heeft nog geen officiële ver klaring afgelegd over het lot van de wegens samenzwering tegen de staat veroordeelde 30-jarige militair Alexandros Panagoulis. j Waarnemers krijgen steeds meer het gevoel dat een meerderheid van de ministers besloten heeft het leven van Panagoulis te sparen. Maar zij zouden het niet eens zijn over de manier waarop het besluit moet wor den bekendgemaakt zonder dat de Griekse regering ervan beschuldigd zou kunnen worden, gezwicht te zijn voor de door het buitenland in deze kwestie uitgeoefende druk. Panagoulis zit nu gevangen op het eiland Aegina. Hij wordt zwaar be waakt omdat men vreest dat hij zal proberen zelfmoord te plegen. DEN HAAG Nog maar een handjevol Grieken maakte gister avond de beëindiging van de hon gerstaking mee, die van dinsdagnacht tot gisteravond half negen werd ge voerd uit protest tegen de terdood veroordeling van hun landgenoot Pa nagoulis. Een paar afgematte Grieken zongen temidden van met fakkels voorziene studenten en leden van de socialistische jeugd het Griekse volkslied. Het Tweede-Kamerlid mr. N. van der Stoel sprak hen toe: „In uw volk leeft een vrijheidsdrang die niet te doven is. Het is zelden gebeurd dat men succes druk werd uitgeoefend op een dictatoriaal regime, maar het ko lonelsbewind heeft onder de druk van de wereldopinie van de te rechtstelling moeten afzien". Voor een bijzondere militaire rechtbank in Athene is gisteren tegen vier personen levenslange gevange nisstraf geëist. Tegen 11 personen werden gevangenisstraffen van 2 tot 9 jaar geëist De verdachten zouden lid zijn van de organisatie Rigas fer- raios, die als een communistische or ganisatie werd bestempeld, die de omverwerping van het bewind nastreefde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 5