Origineel een boom geschenk: Israël in ONZE BLIJVENDE OPDRACHT IN DE WEREID Erken vereniginj van homofiele] Nieuiv handboek voor Nederlandse zending Een woord voor vandaag Gedupeerde gemeente uit de ergste zorgen Dr. A. H. Oussoren overleden Klumpp komt niet terug Prof. Huygen voorptter-af bij NHG Nieuwe rector te Kampen ACTIE JOODS NATIONAAL FONDS Senaat VU voor open discussie buiten college Ds. E. Baerends overleden Kiin 2; samen met dr. Veenhof Meer inspras van studente!" theologie Petitie aan minister Polak CRISIS VRAGEN ZEKERHEID D.N.J.Hommgè emeritus int' oktober 196{ ZATERDAG 23 NOVEMBER I' Wij zijn uitverkoren, zegt Paulus. Maar hij zegt er niet bij: uitverkoren om het heil te beërven. Wij zijn uitverkoren om heilig en onberispelijk te leven voor Gods aangezicht. De uitverkiezing is een roeping, een opdracht. Wat komt daarvan terecht? Ach, we hebben onze excuses gauw klaar. We blijven toch mens, ook als christen. Het vlees is immers zwak. Er is maar een beginsel van gerechtigheid in ons. In Kameroen, waar een jonge kerk leeft, is men plotseling opgeschrikt door een vreselijke zonde in eigen kring. Ziet u wel, kunnen wij nu zeggen, zulke dingen kunnen ook christe nen overkomen. Maar wij kunnen misschien iets van deze jonge gelovigen leren. Zij zijn tot in hun diepste ziel geschokt. Zijn wij dat nog wel als er bij ons iets gebeurt. Zijn wij niet veel te veel geneigd ons bij dergelijke dingen neer te leggen? Hebben wij niet veel te veel de hoge roeping tot heiligheid uit het oog verloren? Het is waar, dergelijke dingen kunnen gebeuren. Maar zij mogen niet gebeuren. Want hoe zwak wij ook zijn, God heeft ons Zijn kracht toegezegd. Het is christe lijker om van zulke dingen te schrikken, dan ons er fatalistisch bij neer te leggen. Wij lezen vandaag Esther 4. Wij lezen morgen Esther 5. (Van onze kerkredactie) ZWIJNDRECHT De kleine vrjje evangelische gemeente van Zwqndrecht haalt opge- lucht adem in een prachtig nieuw kerkje. Het gevaar is afgewend dat het alsnog ver kocht zal worden, omdat de architect met een faillissement voor ogen met de Noorderzon verdween en met hem het ka pitaaltje dat de gemeente in tien jaar moeizaam bijeen spaarde. Dank zij de hulp van velen bleef het gebouw voor de gemeente behouden. Deze week hebben de consulent van de vacante gemeente, ds. H. Postma, en ouderling J. Huisman hun laatste bezoek gebracht aan het mi nisterie voor volkshuisvesting. Zij kwamen de dank van de gemeente overbrengen voor alles wat gedaan ls. Nog geen jaar geleden zag het er naar uit dat de gemeente ook haar rijkspremie zou verliezen. In maart van dit jaar verschenen (Van onze kerkredactie) BEAMSVTF l.E (Canada) Op de leeftijd van 65 jaar is overleden dr. A. H. Oussoren, die vele jaren predi kant in de Gereformeerde Kerken in Nederland is geweest. Dr. Oussoren studeerde in Kampen en aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1945 promoveerde bij prof. dr. J. H. Bavinck op William Carey. Dat was de eerste promotie in het Engels aan de theologische faculteit. Destijds had hij al grote belangstelling voor zendine en oecumene. Van 1930 tot 1934 stond hij in Vollenhove-Kadoe- len en vervolgens tot april 1951 in Middelburg. Hij emigreerde toen naar Amerika, waar hij een beroep van de Christian Reformed Church had aangenomen. In 1958 ging hij over naar de Vere nigde Kerk van Canada. Daar werd hem vorig jaar emeritaat verleend. Twee van zijn zonen werden ook predikant van de Verenigde Kerk. (Van onze kerkredactie) STUTTGART Landraad Oskar Klumpp keert niet terug als president van de Württem- bergse synode. Hoewel bisschop Erich Eichele nog tijdens de sy node een beroep op hem deed om van zijn besluit treug te komen, liet hij weten dat zijn beslissing onherroepelijk was. De synode besloot echter de ver kiezing van een opvolger uit te stel len tot januari. Klumpp legde zijn ambt neer na aanvallen, die de belijdenisbeweging op hem gericht had. De synode werd onder grote publieke belangstelling gehouden, omdat veel Duitsers zijn zaak zien als een baken in zee. De tegenstellingen in de Evangelische Kerk in Duitsland worden steeds scherper. Vele synodeleden drongen erop aan, vóór alles eens diepgaand te spre ken over de wijze, waarop men in de kerk met elkaar om moet gaan. Tegen over de toenemende neiging om el kaar te verketteren zullen we moeten bedenken, dat een waarheid die ons hindert om in liefde met elkaar te spreken, niet de waarheid der liefde kan zijn. Deze woorden van het sy node-lid dr. Jager waren de algeme ne tendens van de besprekingen. De synode besloot verder, reeds in 1969 vijf procent van de kerkelijke inkomsten voor het werelddiaknnaat te bestemmen. Verder nam zij een regeling aan waardoor vrouwelijke predikanten in Württemberg moge lijk werden. in tal van kranten berichten met koppen als: „Bouwkundige verdacht van verduistering van 150.000 gul den", en „Architect licht vpor 150 mille op". Eén van de gedupeerden bleek de kleine gemeente van Zwijn- drecht te zijn. Daar de architect de gemeente had toegezegd zelf voor de financiering te zullen zorgen, stond alles ineens op losse schroeven. Er moest een bank gevonden worden. De rijkspremie moest geheel opnieuw geregeld wor den. En inmiddels was het kerkje al klaar. Andere kerken Begaan met het lot van de kleine groep staken een aantal hervormde leden de hoofden bij elkaar en vroe gen hun kerkeraad of er niet iets gedaan kon worden. In de hervormde gemeente werd gecollecteerd. Direct volgden ook de andere kerken zoals de gereformeerde, de christelijke ge reformeerde, de rooms-katholieke en ook het Leger des Heils. Op dè leden van de vrijgemaakte gereformeerde kerk mochten de vrij - evangelische persoonlijk een beroep doen. De col lecten brachten samen 9616,25 gulden op. Ook de zustergemeenten in andere plaatsen lieten zich niet onbetuigd. Daarbij valt op dat vaak de kleinste gemeenten nog voor de grootste be dragen zorgden. Medewerking Toch zou alles nog tevergeefs ge weest zijn als niet de Stichting Spaarbank voor Protestants Neder land de financiering had overeeno- men en als niet de aannemer, firma Steenbergen uit Hoogvliet, alle moge lijke medewerking had gegeven. De lasten blijven hoog. De 52 belij dende leden moeten volgend jaar on geveer 10.000 gulden opbrengen voor rente en aflossing. Ze zetten zich op alle moEeliike manieren in om aan hun verplichtingen te voldoen, want het is hun wat waard om nu in een eigen kerkje te kunnen kerken. AMSTERDAM Het Nederlands Huisartsengenootschap heeft zaterdag (vandaag) afscheid genomen van een uitzonderlijk man, die acht jaar het voorzitterschap heeft bekleed: prof. dr. F. J. A. Huygen. Waarom uitzonderlijk? Omdat wei nig patiënten, zoals die van hem, een hoogleraar aan hun sponde zullen ontvangen. Omdat weinig artsen, be halve het hoogleraarschap het voor zitterschap van een organisatie van het NHG zullen weten te combineren om dan in de resterende „vrije tijd" nog een verdienstelijk schilder en beeldhouwer te zijn bovendien. In zijn afscheidsrede memoreerde prof. Huygen dat het doelbewuste be leid van het NHG weerklank heeft gevonden. Onder zijn presidium is het ledental van 853 tot 2133 geste gen. Staatssecretaris Kruisinga deel de zijn benoeming mee tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Hij droeg het voorzitterschap over aan dr. H. J. Dokter, die een schets gaf van de problemen, waarmee het genootschap bezig is, o.a. het bevor deren van en het meewerken aan de opleiding tot huisarts, zijn nascholing en het bevorderen van de huisartsge neeskunde en -praktijkvoering als wetenschappelijke studieobjecten. Prijzen werden uitgereikt voor de beste artikelen van het afgelopen jaar. Winnaars waren dokter W. Boissevain te Velp, dokter A. Hof- mans te Rotterdam en dr. J. D. Mul der te Noordwijk. KAMPEN Donderdagavond 12 december om half acht zal prof. dr. J. T. Bakker het rectoraat van de Theologische Hogeschool van de Ge reformeerde Kerken overdragen aan prof. dr. G. Th. Rothu'zen. Dit gebeurt in de grote aula. Ou destraat 6. Na afloop is er een recep tie in de klein aula. kaas uit het vuistje de m van muisjes zijn er ook dol op (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Voor wie nog zoekt naar een idee voor een origineel cadeau: niet alleen in joodse kring burgert het steeds meer in om elkaar bij heuglijke gebeurtenissen „een boom in Israël" te geven. Voor 7,50 kun je op iemands naam symbolisch een boom laten planten, waarvoor htf een certificaat krjjgt. Het boomplanten is een van de hoofdactiviteiten geworden van het Joods Nationaal Fonds, dat ook in Nederland vertegen woordigd is en in 58 gemeenten een agent heeft. Het is zelfs mo gelijk. in puur Nederlandse bos sen of parken in Israël bomen te planten. Ruw en ongenaakbaar is het zuiden van Israël, waar de Negev- woestijn met zijn droge grond en prachtige rotsformaties zich bevindt. Lieflijk en groen is het noorden, Galilea waar de bergen zijn beplant met wouden. Maar de tegenstelling tussen het bruin- rode zuiden en het groene noorden is er nog niet zo lang. In feite is de bebossing pas na 1948 goed op gang gekomen Negentig miljoen bomen zijn er in Israël geplant. AMSTERDAM De rector magni ficus van de Vrije Universiteit is be reid te discussiëren met de studenten over onderwerpen die niet rechtstreeks verband houden met de verschillende colleges. Namens het senaatsbestuur deelt hij mee, dat een hoogleraa rbereid moet zijn tot een discussie met de studenten over maatschappelijke en politieke problemen, als de docent tijdens de colleges iets over die on derwerpen heeft gezegd. Het senaatsbestuur stelt duidelijk, dat diu discussie niet tijdens de col leges mogen worden gehouden, maar in een tijd die hoogleraar en studen ten samen vaststellen. Indien studenten toch tijdens een college met een hoogleraar willen discussiëren over onderwerpen die niet direct verband houden met het college, beschouwt de senaat dat als een verstoring van de openbare orde. SMILDE Geheel onverwacht is overleden ds. Evert Barends, predi kant van de gereformeerde kerk te Smilde. Ds. Baerends is 55 jaar ge worden. In Voorst was zijn eerste gemeente, waar hij in 1942 werd bevestigd. Ver volgens stond hij in Marrum, Zuid- horn en Anjum. De begrafenis is dinsdag 26 novem ber na een rouwdienst in de gerefor meerde kerk te Smilde, die om half twee begint nig water nodig heeft, zodat ook daar groene akkers verschijnen. Werk De export van hout en citrus vor men nu al de belangrijkste deviezen- bronnen van Israël. Daarbij verschaft het boomplanten vele nieuwe immi granten. vluchtelingen uit Arabische landen en veelal ongeschoold, werk. zodat zij zelf in het onderhoud van hun gezinnen kunnen voorzien. Bijna tweeduizend jaar is men be zig geweest aan het ontbossen van Palestina. Het ergst maakten de Tur ken het, die hele bossen sloopten, om hun locomotieven van brandstof te voorzien. Daardoor spoelde de hu- muslaag van de bergen met de regen de zee in. Nog treft men in Galilea onafzienbare met enorme keien be dekte vlakten aan. Maar steeds groter wordt het op pervlak. dat van keien is gezuiverd en geschikt gemaakt kan worden voor bebossing Zelfs de Negev wordt beplant met agave, een plant die wei- Afoerassen Het Joods Nationaal Fonds doet meer dan het planten van bomen. Het is ook betrokken bl.l het droog leggen van moerassen en het kopen van grond van Arabieren. Het (Van onze kerkredactie) BAZEL Hoe eervol de leerop dracht is. die gelijk wij reeds meld den de jonge Nederlandse vrijge- maakt-gereformeerde theoloog dr. J. Veenhof te beurt gevallen is, blijkt uit een aanvullend bericht, dat wij via de persdienst van de Hervormde Wereldbond ontvingen. Dr. Veenhof bezet gedurende het wintersemester de tweede leerstoel in de systematisch" theologie aan de pro testantse faculteit van de universiteit van Bazel. Voor het zomersemester is de ver maarde rooms katholieke theoloog Hans Küng uit Tübingen hiervoor uitgenodigd. De leerstoel is een laar vacant, om dat prof Van Oyen met emeritaat is gegaan en zijn opvolger, prof dr. Jan M. Lochman van de Comenius-facul- teit in Praap zijn werk in Bazel pas in oktober 1969 kan beginnen. Op het ogenblik doceert Lochman aan het DEN HAAG Minister Den Toom heeft ruim zevpnduizend kilo genees- en verbandmiddelen uit de militaire surplusvoorrader ter beschikking gesteld voor de leniging van de nood onder de kinderen die uit Biafra naarGabon zijn geëvacueerd. Maandag zal de partij (waarde omstreeks honderdduizend gulden) naar Parijs worden gevlogen, van waar de stientirs Terre des hommes voor verder vervoer zal zorgen. grootste deel van de kiboetsiem is op grond van het fonds gesticht. Het fonds werd opgericht in 1901. Zijn geestelijke vader mocht de ge boorte niet meer beleven. Het was prof. Herbert Sehapira te Heidelberg, die het eerste de gedachte lanceerde, dat het noodzakelijk was voor het zionisme, om In Palestina grond te verwerven en te ontginnen. Maar zo als dat meer gaat, verwierp men zijn plannen (hij stierf in 1898) om later te ontdekken dat hij gelijk had. Met zijn blauw - witte busjes in vele huisgezinnen is het Joods Natio naal Fonds ni^t meer uit het joodse bestaan weg te denken. Maar ook niet uit Nederland, waar de jaar lijkse loterij dit jaar van start is gegaan met het ongekende aantal van 250.000 loten. Enkele agentenadressen in Zuid - Holland: Rotterdam, mevrouw H. Wolff- van Nispen, Breeplein 6; Den Haag, J. Speyer Laan van Meerder- voort 600; meiden, mevrouw R. S. Meijer- de Vries. Rijnsburgerweg 51; Dordrecht, J. Cohen, Frederikstraat 62. Op initiatief NPP, - LAGE VUURSCHE Aan de i versiteit van Leiden en ook elders volgend jaar een begin worden maakt met een volkomen nie theologische opleiding, ontstaan initiatief van de Nederlandse testanten Bond. Dit heeft de heer M. Talens va zitter van de NPB op de honderj vergadering op de Ernst Sillemha in Lage Vuursche meegedeeld. De nieuwe opleiding houdt in, kandidaten van theologische of andere faculteiten hun studie zu jEIL kunnen voortzetten op een e2or tenschappelijk niveau, onder n n door projectstudie in groepsverb L onder leiding van een drie man 8 een, college van deskundigen. oust In tegenstelling tot het veelal volgde systeem van passieve 1 nisvergaring zullen de studenten directe inspraak hebben bij het t menstellen van hun studieprogi r be ma. Dit programma omvat zo £- zuiver modern-theologische scho als theoretische en praktische st e op terreinen van maatschapp ten werk, pedagogie, psychologie, na nte, wetenschappen, enz. De NPB heeft hiervoor de Sfin b( ting „Opleiding en Bijscholing bed. Voorgangers" opgericht. >udei me cot iswt r be dent (Van onze kerkredactie) UTRECHT De werkgroep pastorale hulp aan homofielen heeft een petitie aan de minis ter van justitie gericht, waarin zij er de aandacht op vestigt, dat de Nederlandse vereniging van homofielen COC al meer dan een jaar wacht op een be slissing inzake haar aanvraag om koninklijke goedkeuring. „Afgezien van de vraag of bij het verlenen van' rechtspersoonlijkheid ideële of morele overwegingen een rol dienen te spelen, willen wij hier onderstrepen, dat de door deze vere niging op gang gebrachte integratie van de homofielen in de maatschap pij niet slechts van groot belang is voor de homofielen zelf, maar vooral ook in het belang van een gezonde maatschappij, waarin minder heidsgroepen geïntegreerd, in plaats van geïsoleerd bestaan. Een afwijzing van het verzoek van de Nederlandse vereniging van ho mofielen COC zou een ongewenst ef fect kunnen hebben. Hierdoor im mers zou de homofilie als maatschap pelijk probleem weer meer naar vo ren komen. Een negatieve beslissing zal naar onze mening derhalve het algemeen belang schade toebrengen," aldus de petitie. De petitie is tot nog toe door 151 personen getekend, onder wie veel (door prof. dr. J. M. van der Linde) ZEIST Sinds 1943 had niemand het meer ondernomen, de inzet van de protestantse Nederlandse zending te beschrijven. K. J. Brouwer en J H. Ba vinck gaven respectievelijk in 1951 en 1954 wel inzichten in nieuwe wegen die de wereldzending na de Tweede Wereldoorlog had te gaan, maar zij ston den in zekere zin nog aan het begin van de uitwerking van de crisis die de zending en missie overal ter wereld zouden moeten verwerken. Daarom is het niet vóór de tijd, dat een werk als „Onze blijvende opdracht" nu is verschenen. Dr. Enklaar en prof. Verkuyl zjjn zeker b|j uitstek aangewezen dit boek nu te schrfjven. Beiden waren op diverse posten zeer lang in de zending in Indonesië werk zaam en beiden zjjn betrokken in het uit stippelen van het beleid der zending nu. Het werk, dat 250 bladzijden telt, is overzich telijk ingedeeld en is vlot te lezen doordat vak termen zoveel mogelijk zijn vermeden of ver taald. Na een inleiding volgt het eerste deel waarin de nieuwe tijd, de nieuwe wereldzen ding, de nieuwe wegen in de wereldzending en het nieuwe verschijnsel van het werelddiakonaat ter sprake komen. In het tweede deel worden de landen en ker ken genoémd waar Nederlandse kerken en zen dingsinstanties sinds 1945 hun bijdrage leveren: Indonesië vult hierbij het grootste deel: in tach tig bladzijden worden het algemeen beleid, de zendingsarbeid in algemene samenwerking en de arbeid in samenwerking met afzonderlijke ker ken besproken. Dan volgt Afrika met 15 pagina's tekst: arbeid in wijdere samenhang zoals het Islam-in-Afri- ka-project. lectuurarbeid en bijbelvertaling en -verspreiding en elf plaatsen waar Nederlandse kerken met Afrikaanse kerken samenwerken. Tenslotte blijven er 15 bladzijden over voor Su riname en de Nederlandse Antillen, en andere gebieden in Latijns-Amerika als Argentinië en Brazilië, voor Pakistan, het Nabije Oosten en Egypte, voor hervormde zendingsarbeiders el ders in de wereld, b.v. Ceylon en India en een korte vermelding van het werk van studenten- predikanten onder de in Nederland studerende buitenlanders. sen de verschillende zendingskerken en zen dingsgenootschappen. Een tweede opmerking betreft de bijdragen van de op bladzijde 12 genoemde predikanten en anderen die namens dertien kerken en ge nootschappen en het Nederlandse Bijbelge nootschap het werk op diverse velden of de samenwerking met verschillende kerken beschreven. De eindredacteur van dit boek heeft deze uiteenlopende inzendingen zoveel mogelijk geharmonieerd en verontschuldigt zich als dat niet helemaal lukte, zodat toch de bijzondere kleur van deze of gene nog onderscheiden kan worden. Het lijkt mij een gewettigde overweging of het boek in dit tweede deel niet juist aan kleur en kracht, ook aan werkelijkheid, wint als de di verse auteurs uit de kerken en genootschappen in eigen tong en taal de grote werken van God en de kleine werken der mensen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika weergeven. Zij zullen als regel die gebieden en kerken kennen, soms er ook nu dienen. Veelkleurigheid der genade is een der kostbaarste kenmerken van de kerk en van de zending. Het belangrijke boek dat nu voor ons ligt, voor lange tijd de informatiebron over de Ne derlandse protestantse zending, kan op deze wij ze aan volledigheid en authenticiteit winnen. De lezer ziet: dat is niet weinig. Toch komt bij de recensent, die dankbaar maar niet voldaan is een vraag op: waarom zijn alleen de gegevens van kerken en zendingsge nootschappen opgenomen die of lid van de Zen dingsraad zijn of op niet te grote afstand daar van wonen. Is niet ook een hoofdstuk te schrijven over de Nederlandse bijdrage aan de wereldzending van de zogenaamde geloofszendingen. van Pinkster gemeenten en van het Leger des Heils? Gege vens zijn daarover licht te verkrijgen, sinds on der auspiciën van de Zendingsraad enkele malen vertegenwoordigers van de geloofszendingen er verwante groepen met leden van de Zen dingsraad bijeen zijn geweest Het lijkt mij eer zaak van eenvoudige rechtvaardigheid en objec tiviteit bij een tweede druk van dit boek zuil- een uitbreiding aan de verstrekte gegevens toe te voegen en eventueel in te gaan op overeen komsten en verschillen ln visie en methode tus- In zekere zin is het jammer dat het boek al bij de drukker lag toen de wereldconferentie van Uppsala begon. Maar het betekent niet dat de beide schrijvers van de eerste helft van dit werk niet breed en naar de ruimte toelaat, ook diep op de wereldsituatie van heden ingaan Wat in vele aparte studies verspreid ligt, is hier bijeengebracht. De Tweede Wereldoorlog en een ontwikkeling daarvoor begonnen en daarna krachtig doorge zet. veranderde radicaal de betrekkingen tussen de vroegere moederlanden en koloniën Dat liet de zending niet onberoerd. Indonesië is een schoolvoorbeeld De nog steeds wijder wordende kloof tussen de rijke landen van het noorden van de wereld en de arme landen van het zui den wordt niet meer als een historisch noodlot of als een door God toegelaten loop der dingen geaccepteerd Wat voor 1940 weinigen daehten is ge beurd: de grote wereldgodsdiensten vernieu wen zich. zij zijn voor psalmgezang noch '-'ndbouwtroctoren opzij gegaan Kon in 1900 nog een zendeling menen dat rond 1990 ongeveer de gehele wereldbevolking gedoopt zou zijn, nu weten we dat de totale christenheid in deze eeuw wat percentage van de wereldbevolking betreft terugloopt van 32 tot 16 en dat deze getalsterkte zover wij zien kunnen nog belang rijk verder terug zal lopen. De islam is in op mars, het communisme bestrijkt een derde der wereld en het boeddhisme en velerlei Indische en andere religiositeiten zijn zelf op zending uit in Europa en Amerika. Het boek dat „onze blijvende opdracht" tekent geeft allerminst de indruk dat al deze geweldige ontwikkelingen in de geschiedenis met een knik kend Soendaneesje of een jaarlijkse giro kunnen worden afgedaan. De gehele christenheid, één en ondeelbaar wil zij de zendingsopdracht van Christus kunnen horen en gehoorzamen, moet weten dat de machten van de tijd zeggen: Jezus ken ik, van Paulus weet ik, maar wat zijn voor u, kerk in de wereld op weg naar 2000, de kosten van Goede Vrijdag, Pasen en Pinksteren, als u de wereld op ware grootte ziet? Dr. Enklaar en prof. Verkuyl geven knappe en heldere analyses en bij de volgende druk zal de radicalisering die Uppsala boven de grond bracht het boek nog scherper op onze totale opdracht in het heden toespitsen. De grote verdienste van dit werk van Enklaar en Verkuyl lijkt mij dit: zij geven veel informa tie, zij sommen op en als zij ln de geschiedenis nogal het een en ander moeten aftrekken, hou den zij toch meer over. Zij leren ons kaartlezen en de volle omvang zien van wat Gods kerk in de zendingsopdracht in Gods wereld naar Gods wil mag betekenen. Zij verzwijgen geen zwarig heden die er al liggen of die nog komen, maar schrijven op de manier zoals Handelingen der Apostelen het ons leert: door velerlei druk misverstand en tegenstand heen zet God Zijn werk door Hij leidt de geschiedenis Wat we ook willen of niet willen. God wil rechttoe recht aan naar het nieuwe Jeruzajem. het nieuwe Rijk in Christus reeds onder ons werkelijkheid Geloofszekerheid en geloofsgehoorzaam heid schoeien onze voeten tot de bereidheid om het Evangelie van Gods vrede in deze wereld te betuigen. Onze God wil zeker geven dat de woor den van verkondiging en lofzegging daar bij niet aan Geest en kracht zullen afne men en dat onze daden overenkomstig de enorme mop^'iiUv^den en inzichten ons ge schonken. zullen toenemen Op die beide, GEREF. GEMEENTEN woord en daad samen blijft het aankomen. te Meuwerkerk°lld-Beijeriand. j t gaa predikanten, priesters en hoogleq Eerste ondertekenaars zijn ds. A 1/ R. Brussaard, pater dr. J. B. Gottschalk, ds. A. Klamer en profi n C. J. B. J. Trimbos. 'e vii In 1963 werd een eerder getfcen verzoek om rechtspersoonlijkfnaas door minister Beerman afgewL-tigi met de motivering, „dat tegeni feifc vereniging ernstige bezwj bestaan, gezien de wijze, waarop t*ct( haar standpunt ten aanzien van ,ua.' homosexualiteit propageert, en gffte 21 de kennelijk op het leggen van*e, d mosexuele contacten gerichte stmens. king van een deel van de inhoud belar het door haar uitgegeven orgaan.'V in: Op 4 oktober 1967 werd een ntomis. verzoek ingediend. In maart vafltione jaar verzocht het COC aan minfc Polak om een audiëntie in verbf met het lange uitblijven van antwoord. Advertenties Daarop volgde twee maanden 1 een bespreking na ooroeping opl hoofdbureau van politie te Aral dam tussen hoofdbestuursleden het COC en functionarissen groep A (afdeling zwendel, flesj 0ptj trekkerij enzovoort), waarbij dej, vraagd enkele exemplaren van F jed interne verenigingsorgaan De Sjjs d£ keikrant werden voorgelegd. In juli ontving het COC een 1 van minister Polak, waarin hij i deelde, dat hij niet voorbij kon Jj aan ric inhoud van advertenties i Schakelkrant, waarin gehuwde I leden contact zoeken met een 1 of vriendin. Het hoofdbestuur van het zegt hierover, dat het niets wil wat in strijd is met de wet. r anderzijds de niet onbelangijop? groep van de zich formeel i: huweliikssituatie bevindende van het COC niet verstoken wil lL van een vaak broodnodige cont^ mogelijkheid. jsch F k maa ROTTERDAM Dr. N. J. mes. predikant van de gereformei kerk van Rotterdam-HillegerstÉ heeft zijn kerkeraad meegedeeld,fc hij het voornemen heeft volgend eren oktober met emeritaat te gaan.fcn. Et predikant is 6 mei van dit jaaf jaar geworden en volgend jaar augustus zal hij veertig jaar kant zijn. gderir Dr. Hommes, die vele functies vult, vooral in landelijk verb staat thans 22 jaar in Hillegersl Hij is een van de twee gereforme predikanten. De andere is ds Moor, die enkele maanden gel< uit Canada is gekomen. Er is "vacature. Dr Hommes is begonnen als pi kant te IJlst in 1929, daarna Middelburg in 1939. NED. HERV. KERK Emeritaat verleend aan ds. A. Di Zwolle. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Genemuidet Meyering te Herwijnen Bedankt voor Rheden-De Steeg Dokkum: drs. R. v. d Berg te I graven Dr N J Hommes te Rotterdam- gersberg hoopt volgend jaar oktr.be emeritaat te gaan GEREF KERKEN (vrUgem.) Aangenomen naar Onnen 'Gr Kalkeren »e Holwerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 2