PARIJS VERLIEST STRIJD Leven voor duurder Britten 'rovo: Amsterdam autonoom Commentaar HOLS DONAKAT Minister Schut zet door met huurbelasting Het Kwartet iPRÉIIK West-Duitsland overwinnaar Spoedberaad Frans kabinet Devaluatie van 10 procent Uitgaansverbod in Jeruzalem Man met derde hart: Vliegtuig komt in het water: 107 man gered ernstig Dordtenaar gaat in hongerstaking W. A. Fibbe wordt voorzitter van Rijnmond Chr. partijen in Utrecht gaan samenwerken Uitstel Meisje bijna verkocht van deze glanzende onder- zettertjes (met tijn Indisch motief) in etui voor ieder die nu n nieuwe abonnee opgeeft! Nieuwe leidse Courant Zaterdag 23 november 1968 49ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen teur: F. Diemer fdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich it ghebleven mijn hert in teghempoet!" lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Wie zich zijn eigen jeugd niet meer herinnert, is een slecht opvoeder. EBNER-ESCHENBACH Kennedy, los van zijn legende Inspiratie in industriële omgeving Griep uit Spanje en Hongkong TV-kijken, mistroostig perspectief en nog meer ZO-lectuur voor jong en oud „Mam, Peter wil u graag vertellen, wie mij dwong over die pas-geverfde heining te klimmen." (Van onze weerkundige medewerker) Ruim twee weken was het no vemberweer aan de koude kant met mist en veel bewolking. Dit weekeinde komen de depressies aan bod met een tot krachtig toenemende wind en af en toe regen. Daarbij gaat de zuidwes tenwind belangrijk zachtere lucht aanvoeren, zodat de temperatuur zondag in de buurt van 9 10 graden komt te liggen. De laat ste week van november zal wel licht onbestendig blijven nu van de Oceaan gemakkelijk nieuwe depressies snel tot boven west Europa kunnen doordringen. Vooruitzichten voor maandag: Zon: 10 tot 50 procent; Min. temp.: van 1 tot 6 boven normaal. Max. temp: van 0 tot 5 boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 24 november Zon op 8.15. onder 16.38: Maan op 13.07. onder 20.49 27 november eerste kwartier. 25 november Zon op 8-17, onder 15.37; Maan op 13.31. onder 22.15; 27 november eerste kwartier. DE GAULLE De macht waar ook de Gaulle het hoofd voor moest buigen. PARIJS/BONN West- Duitsland treedt als grote overwinnaar uit de valuta arena. De aandrang van Ame rika, Engeland en Frankrijk om naast een devaluatie van de frank de mark te revalu eren, werd getrotseerd. De po sitie van de Westduitsers in de internationale politiek is daardoor veel sterker gewor den. Daar komt bij dat Bonn van het krediet van twee miljard dollar aan Frankrijk het grootste deel voor zijn rekening neemt. Frankrijk moest aan het einde van het dagenlange monetaire overleg in Bonn een knie val maken. Behalve de lening van twee miljard dollar moet de frank ook worden gedevalueerd. Parijs zou vandaag beslissen over het percen tage van de devaluatie; vermoede lijk tien. West-Duitsland geeft Frankrijk een krediet van 600 miljoen dollar, Amerika 500 miljoen, Italië 200 mil joen en andere landen, waaronder Nederland, elk 100 miljoen. In Frankrijk is het bericht over de devaluatie met gemengde gevoelens ontvangen. Gistermiddag werd een grote politiemacht in het centrum van Parijs samengetrokken. Bij ban ken werden politieposten uitgezet. Oppositie en ook gaullisten hebben geëist dat snel verantwoording wordt afgelegd over de financiële politiek. Pe'ystingen Engeland zal ook een prijs moe ten betalen voor de Franse devalua tie. Er zijn belastingmaatregelen aangekondigd om het tekort op de betalingsbalans te verminderen. De belasting op bier, whisky, sigaretten en benzine is pl. met tien procent verhoogd. 9 De speculanten hebben zware ver liezen geleden doordat de mark niet i revalueert. Ze hadden de laatste da- j gen vele marken opgekocht in de hoop een flinke winst te behalen. Ook West-Duitsland nam maat regelen. Reeds werd besloten de in voer goedkoper en de uitvoer duur der te maken. Verder wordt er een rem gezet op een al te grote kapi taalstroom. Minister Witteveen noemde de re sultaten van de conferentie in Bonn niet bezwaarlijk voor Nederland. Door een devaluatie van de frank worden Franse produkten in ons land goedkoper, maar de uitvoer naar dat land duurder, ltr Voor uitvoerige overzichten van de gevolgen van deze maatregelen, zie elders dit blad. NOG ENKELE DUIZENDEN kunnen wij vóór St. Nicolaas „LERINGH ENDE VERMAECK" zenden. Dit bijzon- aere spel voor kinderen van 7—li jaar, waarmee ze spelenderwijs de vermenig- vuldigtafels van 1 t/m 12 vlot door elkaar van buiten leren of herhalen, heeft grote waarde voor de schoolvorderingen in het vak rekenen. Veel ellende komt voort uit gebrek aan tafelkennis. Een leuk, spannend en leerzaam spel. Bestemd voor huiselijk gebruik. v LET OP! Velen willen het als St. Nicolaas-geschenk geven, wees er dus vlug bij en Jtort vandaag nog I 3'95 OP postgiro 1019645 van NEDERLANDSE ONDERWIJSHULP, Ma rijkelaan 3 te VOORTHUIZEN. Knip deze advertentie uit of nog beter: Schrijf vandaag uw girokaart. Het is de moeite zeker waard! Vriendelijk verzoek: Gebruik blokletters en vermeld: Bestelno. LV-Kw-2. JERUZALEM Sinds gisteravond geldt een uitgaansverbod in het deel van Jeruzalem waar de Arabieren j wonen. Het verbod houdt verband i met de bomaanslag van gistermorgen j op de groentemarkt in Jeruzalem en j die aan elf iperïsen het leven kostte. Het volksfront voor de bevrijding %'an Palestina zei verantwoordlijk te zijn voor de aanslag die een vergel- ding is voor 'israëüsche terroristische j acties tegen ons volk'. Premier Esjkol van Israël heeft ge- i zegd, dat de vijand, die verslagen j werd op het slagveld, er de voorkeur aan geeft burgers aan te vallen. Een vijfhonderdtal verdachte Arabieren I is door de Israëlische politie gear resteerd. Een DC-8 van de Japan Airlines is gisteren bij een landingsmanoeuvre in de baai van San Francisco te rechtgekomen inplaats van op de vlakbij de baai gelegen luchthaven. Op een afstand van ruim drie kilo meter van de landingsbaan schoof het grote straalvliegtuig in dichte mist over het vlakke water en bleef volledig intact. Alle 107 in zittenden, waarvan elf beman ningsleden, konden rustig in twee rubbervlotten overstappen, du? in allerijl door een patrouilleboofiban de politie naar het vliegtuig waren gebracht. Geen der inzittenden liep verwondingen op GEVOLG VAN CRISIS ROND FRANK LONDEN De Britse minister van financiën Jenkins heeft gis teren na zijn terugkeer van het monetaire beraad in Bonn be lastingmaatregelen aangekondigd die het tekort op de betalings balans moet verminderen. De be lasting op bier, whiskey, siga retten en benzine gaat omhoog met tien procent. De accijnsver hogingen gaan met ingang van heden in; de benzineaccijns is gisteren om 18.00 Britse tijd al van kracht geworden. Jenkins, die deze maatregelen in het Lagerhuis bekendmaakte, zei dat dit de prijs was die Engeland moest betalen voor het rechttrekken van de internationale situatie na de crisis I rond de Franse frank. Kredietbeperking Hij kondigde verder aan dat de kredietverlening zal worden beperkt. Voorts zullen de Britse importeurs voortaan vijftig procent van de waarde van de goederen, die zij wil len importeren, vooraf moeten stor ten. Deze maatregel wordt op 27 no vember van kracht. De storting zal de importeurs worden terugbetaald na 180 dagen. De storting van de importeurs be treft in het algemeen alle goederen, behalve primaire levensmiddelen, voedermiddelen, brandstoffen, grondstoffen en bepaalde categorieën goederen die in hoofdzaak uit ont wikkelingslanden worden ingevoerd. De stortingen gelden derhalve voor bijna een derde van de totale Brits® AMSTERDAM Het Amsterdamse provoraadslid mevrouw Irene van e Weetering heeft b. en w. gevraagd, of zü niet van oordeel zyn dat een 'tonoom Amsterdam van grotere betekenis kan zijn voor zyn inwoners en 't stappen dienen te worden ondernomen om Amsterdam niet langer onder et bestuur van de in Den Haag zetelende regering te laten. Zy denkt in het Qzonder aan een oplossing in federaal verband. Het zou voor het geluk van de Amsterdammers van grote betekenis zijn zij zich niet mede verantwoordelijk zouden moeten voelen voor de ver dring van de minister-president in de affaire Claus-Van der Poel en voor toezegging van de regering tot het beschikbaar stellen van een extrabedrag n 225 miljoen gulden voor bewapening. Mede uit de dalende verkoopcijfers van speelgoed als soldaatjes, pistooltjes, 'nogsvliegtuigjes en tankjes blijkt duidelijk dat de bevolking van Amster- wn niet achter deze bewapeningswedloop staat, meent het raadslid. HOUSTON (Texas) De toestand van Everett Thomas, de Amerikaan die in zijn land het langst een trans plantatie heeft overleefd en donder dag nogmaals een nieuw hart kreeg, is ernstig. ANKARA Een vrouw, die giste ren in Ankara het hart ontving van een 18-jarige man, is vanmorgen overleden. Het was de eerste hart transplantatie in Turkije. LISSABON Artsen hebben gisteravond gezegd dat de toestand van de vroegere premier van Portu gal, Antonio Salazar, vooruit is ge gaan. In een medisch bulletin werd mee gedeeld dat de 79-jarige Salazar, die 16 september een beroerte en een hersenbloeding kreeg, in een leunstoel mocht zitten en normaal verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting zal zo spoedig mogelijk een memorie van antwoord schrij ven op het uitermate kritische voorlopig verslag dat de Eerste Kamer aan het wets ontwerp Huurbelasting heeft gewijd. De minister trekt het wetsotnwerp dus niet in. Het kabinet heeft deze zaak gisteren in de wekelijkse zitting besproken. Ook bevriende senatoren zijn ?rvan uitgegaan, dat minister Schut nog alle kanten uit kan, omdat hij in de Tweede Kamer gezegd heeft, dat niet-aanvaar- (Van onze Dordtse redactie) DORDRECHT De heer Henk Boe tekees uit Dordt gaat maandag in hon gerstaking, omdat hij de kerstdagen niet mag doorbrengen met zijn zesjarig zoon tje Ronald, die in het kindertehuis Westland in Amsterdam verblijft. De heer Boetekees noemt de beslis sing van mevrouw F. C. Metz van Pro Juventute „onjuist en onmenselijk". AMSTERDAM „Nasmaak en Voor proef', het door dr. A. Vondeling ge schreven boek, was binnen 24 uur uit verkocht. De oplaag bedroeg 5000 exem plaren. Eind volgende week zal bij De Arbeiderspers een nieuwe druk ver schijnen. magneet ,<7^Hct meest -tulSf) complete 1 r*l,bi,r",j rM Hoofdkantoor: -V_ - vliegreizen 10 tm. 22 dagen v... f.296.- touringcarreizen 5 tm. 15 dagen v. f.130.- 3 jongeren-reizen per touringcar en vliegtuig v. f.140.- a treinreizen 10 tm. 17 dagen v... f.137- cruises 13 dagen Inkt. vliegreis v. f.598.- Het Magneet zomer programma 1969 Is uit! Geert Grootepleln 4, Alkmaar, tel. 02200-18864 Laldan, Stadhuisplein 3, tel. 01710^32222 en 32422 Alphen aan de Rijn, van BoeUelaerstraat 7, tel. 01720-36583. den hem in verlegenheid zou brengen. De uitleg in de Eerste Kamer is: de huurbelasting is weliswaar bijzonder belangrijk voor minister Schut, maar hij treedt niet af bij verwerping. Kans op aftreden? De procedure na de memorie van antwoord, waarin de be windsman ingaat op de bezwaren 'an de Eerste Kamer, is verder: >f de Eerste Kamer gaat akkoord net het wetsontwerp zoals het er ligt (wijzigingen kunnen niet worden aangebracht) of het wordt verworpen. In het laatste geval is het woord weer aan het kabinet. Het wetsontwerp zou opnieuw ingediend kunnen wor den bij de Tweede Kamer. Blijft ook de mogelijkheid dat gisteren besloten is er een kabi netszaak van te maken. Niet waarschijnlijk. Maar in dat geval is de uitslag van de stemming in de Eerste Kamer niet onzeker Invoer, die op het ogenblik drie mil jard pond sterling bedraagt Geen devaluatie pond Minister Jenkins herhaalde tenslot te dat er geen kwestie van is dat verandering wordt gebracht in de pa riteit van het pond sterling. Hij zei dat de wisselmarkt in Londen maan dag weer open zal gaan. De tarieven van de omzetbelasting, die in Engeland voor vrijwel alle verbruiksgoederen geldt, zullen wor den verhoogd. Zo wordt onder meer het tarief voor auto's, motorfietsen en duurzame verbruiksgoederen van 33 1/3 procent tot 36 procent verhoogd en het tarief van luxe artikelen van 50 tot 55 procent Centrale verwarming ook als bouwpakket Haagweg 15 Leiden Tel. 40444 Showroom Haagweg 11 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Naar wordt aan genomen heez de ministerraad giste ren de heer W. A. Fibbe voorgedra gen ter benoeming als voorzitter van Rijnmond. Over enkele dagen wordt de officiële benoeming verwacht. Dc datum van ingang is nog niet bekend. Behalve de heer Fibbe, die in Rot terdam fractievoorzitter van de ARP in de gemeenteraad is, waren kandi daat drs. Th. Westerhout (PvdA), dr. i R. Eijsink (KVP) en mr. F. H. Piket (CHU). (Zie ook elders in de krant.) (Van onze correspondent) UTRECHT Vertegenwoordigers van ARP, CHU en KVP In de provin cie Utrecht stellen hun partijorganen voor nauw met elkaar te gaan sa menwerken. Ze hebben een onder zoek naar de mogelijkheden voor sa mengaan van de christelijke partijen onderzocht en zijn tot de conclusie gekomen dat de partijen een ge meenschappelijk uitgangspunt heb ben. "LIET staken van de bombardemen ten op Noord-Vietnam heeft niet het resultaat gehad dat president Johnson en wie hem tot dit besluit adviseerden hebben verwacht. Na drie weken is er nog geen sprak* van echte vredesonderhandelingen. Saigon en Hanoi bleven weigeren in te gaan op eikaars eisen betref fende de positie van het Zuidviet- namese Bevrijdingsfront (Vietcong). President Thieu aarzelt met het Be- vrij dingsfront aan één tafel te gaan zitten tenzij dit niet als erkenning van deze organisatie wordt gezien. Daarom probeert hij tijd te winnen. Zyn weigering zich neer te leggen bif de afspraken van Johnson hebben wellicht de Amerikaanse presidents verkiezingen beïnvloed, die Nixon d* macht in handen hebben gegeven. Niet uitgesloten is, dat Thieu met het oog op de grote interne moeilijkhe den in Saigon, het einde van d« Johnson-periode verkiest af te wach ten voordat hjj zich definitief vast legt. Intussen kan hj) zich niet veroor loven een strikt afwijzende houding te blijven aannemen. Hij zal naar een tussenoplossing zoeken die hem tot niets verplicht, maar een stap in de goede richting lijkt. Het behoeft niet te verbazen, als binnenkort wordt besloten een Zuid- victnamese delegatie naar Parys te zenden, die geleid wordt door de rebellerende vice-president, maar schalk Ky. Er kunnen nog enkele weken voor bijgaan voordat deze afvaardiging In de Franse hoofdstad arriveert. Boven dien wordt aangenomen, dat zij niet onmiddellijk aan de vredesbespre kingen zal deelnemen. Het werk van de delegatie zal geheel buiten de conferentiezaal liggen. Zij zal die pas betreden als over de ver tegenwoordiging van Zuid-Victnam een voor Saigon aanvaardbare op lossing is gevonden. Intussen bestaat de mogelijkheid, dat de strijd in dat deel van Vietnam weer oplaait en de situatie voor een vruchtbaar gesprek ongunstiger wordt, Intussen is Nixon wellicht al presi dent geworden. DUITSERS HIELDEN ERNA GEVANGEN ROOSENDAAL De 17-jarige Erna van Hooydonk, die sinds vier maanden spoorloos was. is teruggekeerd in haar ouderlijke woning te Roosendaal. De politie in Hannover spoorde haar op nadat ze haar moeder uit die stad per brief om geld had gevraagd wegens trouwplannen met een Duitser. Erna, die al meermalen van huis weg gelopen is, reisde op 82 juli naar Venray om haar vriendin Jacqueline Jenniskens te bezoeken. Per trein vertrokken bei den naar Keulen, waar ze in gezelschap van drie mannen raakten. Dat bleken al gauw souteneurs te zijn. Ze boden de meisjes aan bij hen in dienst te komen. Toen ze dit weigerden werden ze in een huis opgesloten. Jacqueline uit vluchtte en kwam drie dagen later in Nederland terug. Erna bleef de gevangene van de Duitsers. Een haar onbekende man bracht haar ten slotte naar Hannover, waar ze in contact kwam met een bende ae varenhuisdieven. Die namen haar un midden op, doch zouden haar niet verplicht hebben mee uit stelen te gaan. Haar verliefdheid op een fabrieks arbeider bracht haar ertoe naar huis te schrijven, maar ze schreef niet waar ze woonde. De politie in Hannover wist haar ten slotte te vinden. Ze werd ogen blikkelijk op transport naar huis gesteld: Aan de politie in Roosendaal heeft Erna nog verteld dat zij en haar vrien din bijna aan een paar Perzen waren verkocht Het ging om een zogenaamde filmloopbaan ij er zou 20.000 gulden mee gemoeid zijn geweest. Twee van de drie souteneurs, met wie Erna en Jacqueline in Keulen in contact kwamen, zijn inmiddels gearresteerd en tot gevangenisstraffen veroordeeld. SCHERPENZEEL De 72-jarige D. van Ginkel uit Kootwijkerbroek is gisteravond bij het oversteken van de Barneveldseweg door een auto aangereden. Hij overleed ter plaatse. INTERIEUR VERZORGING -A Ik geef op als yv nieuwe abonnee: naam: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een set onderzettertjes. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. straat: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Inzenden aan Bureau van dit blad

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 1