HONGKONG-GRIEP ALS E VORST ONS OVERVALT Spaanse griep windvlaag eiste twintig miljoen doden des doods Kip- en kalkoenrollade s a Krant lezen om niet af te stompen doet nieuwe aanval Bloemrijk NIEUWE DELICATESSE: dialoog ZATERDAG 23 NOVEMBER '1961 griep slaat fel toe waar veel mensen bij elkaar zijn d lustri 'andaag weer een gedicht van „Zij" van ons Blad: Bé van iel die evenals onze andere •-girls een verrassing wacht, is de volgende „Zij"? Stuur iets gezelligs: een ervaring, mening, een rijm, een grapje ie kindermond, we plaatsen het g mét uw foto, want deze it is UW krant. Nadat U zich- op deze pagina hebt gesigna- I, komt de postbode met een ie. Voor U. Van ons. 't Gaat in 't Zondagsblad. „GRIEP HANGT IN DE LUCHT" zegt de volksmond „en daarom kan je je er niet tegen weren". Het eerste Is waar. Griep ontstaat door druppelinfec tie. Het virus wordt door niezen en proesten uitgesproeid en hecht zich aan stofdeeltjes die In de lucht zweven. Het waken en weren is de taak van het Influen- zacentrum van de Wereldgezond heidsorganisatie en in ons land het Nederlands Influenzacentrum te Leiden. Zij signaleerden dit jaar de Hong Konggriep. Het is een nieuwe variant van het influ- enzavirus, een nakomeling van het A2 influenza virus 1957, die een epidemisch karakter heefL De Hongkonggriep verspreidde zich reeds in Taiwan, Maleisië, Japan, Australië en Amerika. Het Is helemaal niet zeker dat ook Europa aan de beurt komt Hoever is de Nederlandse In dustrie in de strijd tegen de Hongkonggriep? Dokter G. C. Soeters, directielid van Philips Duphar: „Ideaal zou zijn een vaccin dat bestaat uit drie stam men. Een oudere A 2-stam, de Hong Kongstam en een B-stam. Uit praktische overwegingen Is dat onmogelijk. Vanaf het begin van het ontstaan van een nieuwe stam zijn zeker vier maanden nodig voordat zo'n stam In voldoende mate In produktle Is. Er dient dan ook op dit moment, op grond ven de eanbevelingen van de Wereld Gezondheids Organisatie, te worden Ingeënt met een vaccin dat een B-stam en twee recente A-stammen bevat. Omdat deze A-stammen een zekere ver wantschap vertonen met de Hong Kongstam, geeft dat vaccin een bepaalde mate van bescherming. Indien dan alsnog een Hong- Kongvaccin ter beschikking komt, kan eventueel worden gerevaccl- neerd". De praktijk leert dat mensen met huid-, long-, suikerziekten, chronische leverziekten, zwange- ren en ouderen het meest kwetsbaar zijn voor Influenza en zijn complicaties. Samen 70 pet. van het aantal sterfgevallen aan influenza. Medisch gezien zou het wenselijk zijn als alle mensen uit die verhoogde risi co-groep elk jaar worden Ingeënt tegen Influenza. Deze risico groep omvat 15 pet van onze bevolking. Daarnaast vragen uit economische overwegingen personeelsleden van ziekenhui zen, openbare nutsbedrijven e.d. de aandacht. Sterfgevallen zijn veelal te wij ten aan complicaties van de griep. Die complicaties kunnen we verhinderen door het influen- za-vlrue te attaqueren. Besmet ting met het Influenza-vlrus ver mindert de weerstand van het li chaam doordat het evenwicht tussen afweer en aanval van bacteriën wordt verstoord, zoals ook plotselinge afkoeling, slechte voedingstoestand en dergelijke dat evenwicht kunnen verstoren. Hoe kan de huisvrouw de weerstand tegen griep verho gen? Zorgen dat haar gezin vol doende nachtrust, een volwaardi ge voeding (de schijf van vijf, weet u wel!) frisse lucht en be weging op tijd krijgt. Hygiënische maatregelen (zoals het dragen van een maskertje) sorteren nau welijks enig effect. In ziekenka mers afnemen met natte doeken en dweilen om opwaaien van stof te voorkomen, zou misschien enig nut kunnen hebben, maai dat geldt niet alleen voor Influen- za-infectles. re/oven ils niet meer wordt geloofd mdat alles wordt geweten ta alle wonderen zijn verklaard lat boven en wat onder is oeet dan iat geloven een Gods wonder is. Als de vorst ons overvalt en de restanten van de vaste planten soms met rijp bedekt zijn, vooral niet het mes er in zetten, maar hiermee tot het voor- Jaar wachten. Wie had kunnen denken lat we half november al Darm water in ons vogel- •adje zouden moeten gieten m het ijs te laten smelten 'oor onze gevederde vrien den? Met bloedend hart zijn Se door de tuin gegaan aar heel wat tweejarige en iste planten hun bladeren ip lieten hangen. Juist rndat het zo'n zacht najaar Dl r geweest, is de groei van aan lanten en heesters veel te mg doorgegaan en blijken e nu helaas extra kwets baar. Wat valt er nog te doen om e schade te beperken? Was het »aar gegaan als in de bergen, 'aar het eerst sneeuwt en dan vriest, zodat de planten on er een dikke beschutting de orst het hoofd kunnen bieden. Er zijn enkele dingen die U «slist niet moet doen op be- roren grond, nl. turfmolm Prooien en vaste planten ,f fsnljden. De oude stengels vor- nog een zekere bescher- voor de ondergrondse de- waarvan vooral de planten nolle stengels extra profi- omdat de vorst door -afgesneden stengels ge- ikkelijk de wortels bereikt. Belangrijk is ook om vaste eei 'lanten en kleine heestertjes, rtdie hun blad behouden, zoals a'°' mjers, Achillea taygetea, katte- ae' luid, Viola cornuta, Iberis, ia<u onneroosjes. lavendel en San- wilna niet met turfmolm of met if ge vallen blad te bedekken. ir™Het is wej verstandig, deze h J001^" met sparretakken te «schermen en aan de noord- er oostzijde nog wat sparregroen at' jo de grond te steken. Het is p1Jj wpaald geen onoverkomelijk 311 kwaad om pas te dekken als I wt enige graden vriest. Inte- a' Kndeel: te vroeg dekken werkt Wj regenweer broei en rotting de hand. Normaal wordt vanaf eind november met het dekken begonnen. Als de grond intussen weer ontdooid is, gaan we ons pas in dit probleem verdiepen. En dan is het zeker nuttig te weten dat de daglelie Hemerocallis, Heli- anthus superbus, Polemonium en Thalictrum gebaat zijn bij een dun laagje afgevallen blad. De laag zal dikker moeten zijn voor Alstroemeria, herfstane- monen, z.g. winterharde fuchsi a's, Hypericum, Incarvillea, Kniphofia (vuurpijl), Montbre- tia en Yucca (palmlelie) en de ze laag dient uit blad of turf molm te bestaan. Over Uw uitgebloeide chrysanten legt U sparregroen, evenals over Anchusa (ossetong, Coreopsis lanceolata, Heuchera, Lavatera, Lithospermum, Papa ver, Verbascum (toorts) en Pla- tycodon. Geen nood als het blad van onze rozen al een tik beet heeft van de vorst, in maart worden de struiken toch radicaal in- gesnoeid. Het gaat er nu alleen om, de oculatie tegen vorst te beschermen. Dat is de plaats waar de roos werd veredeld. Deze wordt met aarde aange hoogd, terwijl de kroon van stamrozen bij elkaar wordt ge- Er wordt steeds méér gezegd met bloemen. Zo is het ten minste in West-Duitsland, waar de uitgaven voor bloemen per hoofd der bevolking van 1951 tot 1967 zijn gestegen van bijna tien tot bijna 46 gulden. Hoewel de Bondsrepubliek over de grootste produktie aan snijbloemen in Europa beschikt (ter waarde van bijna een mil jard gulden) moet West-Duitsland toch nog voor een waarde van 432 miljoen bloemen invoeren om aan de vraag te voldoen. bonden en in stro verpakt. Aan gezien die stropoppen geen sie raad voor de tuin zijn, kunnen ze met wat sparretakjes worden gecamoufleerd. Belangrijk is, ze van boven goed dicht te binden, om het inwateren tot een mini mum te beperken. Als er weer bollen kunnen worden geplant, doen we dat zo gauw mogelijk. Het is goed, te weten dat hyacinten voor 1 ja nuari het meest gevoelig zijn voor vorst en dus eik moeten worden gedekt met riet of turf molm. Narcissen hebben weinig dek nodig, evenals tulpen. We doen in elk geval ons best, de tuin, zodra het maar even kan, in het winterpak te steken en vergeten daarbij niet het gazon een „dntssing" te ge ven van een dun laagje com post! A. C. MULLER - IDZERDA. Dit jaar is het eert halve eeuw geleden dat de enorme influenza-epidemie onder de naam Spaanse Griep verwoestend door de wereld trok. Aanvankelijk werd deze geheimzinnige ziekte gesignaleerd bij de Spaanse koning en zijn ministers. Er werd nauwelijks aandacht aan besteed: de Eerste Wereldoorlog liep ten einde en dat trok meer belangstelling. Die oorlog velde negen miljoen mensen. De De journalist A. C. de Gooyer stelde in opdracht van Phi- llps-Duphar een gedenkboek sa men. Merkwaardig is dat nog weinigen zich in de ziekte en haar gevolgen hebben verdiept. Er was in dat laatste oor logsjaar vrijwel geen plek ter wereld of de influenza heerste er, behalve op Samoa en St Helena. In Europa stierven 2,6 miljoen mensen, in Azië tussen de tien en vijftien miljoen. In het gebied van de Amazone zijn gehele gemeenschappen door de griep uitgeroeid. Het verkoudheidsverschijnsel, dat wij nu „griep" noemen, is niet hetzelfde als influenza en haar complicaties. De volksmond haalt de begrippen door elkaar. Artsen hadden voor de ziekte vele mooie na men: catarrhus epidemicus, fe- bris catarrhalis epidemica, in fluenza encephalica of woorden van gelijke strekking. De volksmond zei: Russische zin king, Bliksemzinking, griep. Griep is een Russisch woord, afgeleid van grip dat gerochel, gereutel betekent. Sinds 1890 was er hier en daar op de wereld griep. In 1918 heerste de griep van A tot Z, van Alaska tot Zwitserland. Men neemt aan dat oorspronke lijk Amerikaanse troepen de ziekte naar Frankrijk brachten, waarna als een snel om zich heen grijpend vuur de influen za zich over en buiten Europa verspreidde. Oudere lezers zullen het zich ongetwijfeld herinneren: artsen wisten de symptomen en het verloop van de ziekte nauwkeu rig te omschrijven. In feite bleek er toen geen kruid of on kruid tegen gewassen. Half Juli 1918 gaf de Centrale Gezondheidsraad dit commu niqué uit: Laat bij dag en nacht zoveel mogelijk versche lucht in Uw woning toe. Laat ieder naar vermogen medewerken om voortdurend flinke luchtver- verschingen ook tot stand te brengen in allerlei plaatsen en inrichtingen, waar veel mensen bijeenkomen. Weest niet be ducht voor flink wat versche lucht en bedenkt, dat een krachtige luchtverversching de smetstof verdrijven kan, die anders in een lokaal blijft han gen en mogelijk de besmetting overbrengt. Laat, voor zover het van U af hangt, geen stof worden opge jaagd in huis en allerlei inrich tingen. Stof verontreinigt en prikkelt oogen, neus en keel en kan in en tijd van besmette lijke ziekte dubbel nadeelig zijn. Droog opveegen van de vloer is voor een deel enkel stof opjagen. Het meest afdoende is ongetwijfeld het gebruik van een stofzuigertoestel, als men daarover de beschikking heeft of krijgen kan. Voor het overi ge dient opgenomen te worden, liefst met vochtige dweilen en doeken, of anders na bespren keling met water." Een kwakzalver adverteerde met de „electro-homoeopathie van Graaf Mattei, Italië". Het middel van de nieut-bestaande graaf bevatte schoon water in een rood flesje voor 1.50, in een blauw flesje idem dito, een flest je van ƒ1.20 bevatte suiker en meel. Een boekje voor ge bruiksaanwijzing 1.50, en dat in een tijd dat de gulden heel wat meer waard was dan de onze! Spaanse Griep eiste twintig miljoen slacht offers. Longontsteking was de meest voorko mende complicatie. Gehele gezinnen stierven. Er werd aan de lopende band begraven. In Emmen bedroeg de sterfte 10,6%, Den Haag kwam er beter af met 2,2%. De woningtoe standen speelden in het sterftecijfer een grote rol: in Hong Kong b.v. stierven per dag ruim tweeduizend inwoners. Engelse bobbies droegen een masker Vrees is niet bepaald de bes'e heelmeester. Bedrust, warmte, toediening van chinine, aspiri ne, inspuitingen met sublimaat werden als geneesmiddel toege past In Amsterdam ontstond strijd tussen artsen en overheid: moe ten de scholen gesloten worden ja dan nee? Van de 1426 man politie zijn er bijna tweehon derd aangetast door influenza. Er blijkt te weinig transport materiaal voor de zieken. Dr. Van Riemsdijk van de G.G.D. vertelt: „Het is voorgekomen dat wij taxi's moesten huren om patiënten te laten wegbren gen. Anderen gaan met rijtui gen, bestemd voor zieken, of met de gewone rijwielbran cards." Dr. Wortman pleit voor hulpcolonnes om de lijders thuis te helpen. Want soms zijn hele huisgezinnen ernstig ziek, in de ziekenhuizen is geen plaats en verpleegsters zijn niet meer te krijgen. Vijf van de zes schoolartsen pleiten voor het sluiten van de scholen; B. W. besluiten echter dat ze open blijven. Wél voorzien ze in wijkverpleging op grote schaal. Een wethouder brengt hulde In advertenties werd het ene na het andere huismiddel aan geprezen als „genees- en voor behoedsmiddel tegen de Spaansche Ziekte". Saillant voorbeeld dit: „Velen zijn reeds als slachtoffers van de Griep gevallen en nog dagelijks neemt het aantal grleplljdera toe. Informeert bij uwe beken den, hoeveel nieuwe grlepzle- ken erbij komen. Moet gij er óók onder valllen? Kerels als boomen worden in één dag door de Griep weggemaaid. De griep is een windvlaag des doods. Moeders, waakt over uwe kin deren en uwe hulsgenooten. Eén flesch .......siroop heeft reeds duizenden beschermd voor ernstiger ziekten. Verschaf u de siroop vóór woensdag. Eén mi nuut kan te laat zijn. Napoleon verloor den slag bij Waterloo, doordat hij even te laat was. Weest Gij op UJdP aan de verpleegsters die haar vrije tijd voor dit werk beschikbaar stellen. Bij de kranten regende het Ingezonden stukken. Artsen ga ven erin hun gratis adviezen. Tussen die schrijvende artsen is de kapitein-paardenarts dr. E. Bemelmans. Hij stelt vast dat de griep van de mens en de besmettelijke borstziekte van het paard bacteriologisch, epi demiologisch en aetiologisch volmaakt identiek zijn. Een commentaar uit „De He raut" van die dagen: „In deze epidemische ziekten voelen wij veel meer de hand Gods, die komt te tuchtigen, dan in roodvonk of typhus. Niet alsof niet elke krankheid uit de hand Gods ons toekomt, die ge zondheid en ziekte uitdeelt, naar Hij wil, maar in het ge- meene, het plotseling optredende en het zoo fel om zich heengrij- pen van deze epidemische krankheden spreekt toch duide lijker nog voor ons besef, dat de tuchtroede Gods over ons is uitgestrekt." Pas in 1930 isoleerde dr. Ri chard Shope het eerste influen za-virus. Twee jaar later vond dr. Francis, Amerikaanse epide mioloog, twee nieuwe stammen van het virus. Hij bekroonde zijn onderzoekt met de vondst van PR 8, die leidde tot het eerste influenza-vaccin. Sedert dien heeft de mensheid front gemaakt tegen de bedreiging van influenza-epidemieën. Ge leerden, vele medewerkers in een uitgebreid netwerk van la boratoria van de Wereld Ge zondheids Organisatie, alsmede vaccinfabrlkanten werken nauw samen in de strijd tegen het influenzavirus. Men beschikt thans over verscheidene vaccins die een zeer hoge bescher mingsgraad geven. Nieuw uit Amerika: rollade van kip en kalkoen. Puur vlees, want in' de rollade zijn geen bind- of vulmiddelen ge bruikt zoals bij worstsoorten. De nieuwe rollade is klaar voor het gebruik, makkelijk in mooie ronde plakken te snij den of in sappige kleine dob belsteentjes. Wie dol ie op kip en kalkoen zal gelukkig zijn met dit product dat onlange in het Jaarbeursrestaurant werd gepresenteerd, met argusogen bekeken door bedrijfsleiders en chef-kok» uit het Horecabedrijf. Snel bleek een warme hap te serverenkleine puntbroodjes wer den belegd met een halve plak kalkoenrollade, het geheel schoof in de magnetronoven en: klaar in een mum. Natuurlijk kunnen dese rollades ook op de conventionele manier worden bereid. Warm of koud, "t gaat snel en 't is bijzonder smake lijk. Ter demonstratie werden acht-landen specialiteiten geser veerd: uit Hawai, Frankrijk, Hon garije, Amerika, Italië, Engeland en Nederland. Kalkoenrollade is te verwerken als voor- en nagerecht, als warme of koude schotel, als be leg op sandwiches. Gegratineerde kalkoenrollade met aspergepunten: Snij schijven van de rollade, daarop een tuiltje stoof- of puntaeperges, bedekken met een schijf Goudse of Edammer kaas, gratineren In de oven me» een tipje paprikapoeder. Een feeste lijke warme Snack. Kalkoensalade Bombay: Blokjes snijden van de rollade, aanmaken met stukje afgekookte Franse sel derie, gekookte rijst, fijngehakte chutney, kerrypoeder en geslagen et Mevrouw B. te S. heeft een druk huishouden en daarom: „De tijd voor lezen is erg be- perkt. Iedere dag hoe druk ik ook ben probeer ik de krant te lezen, als 't kan van A tot Z. Dat is om niet af te stompen, 's Zondags lees ik graag historische romans. Ik puzzel ook heel graag en kan uren lezen in b.v. de encyclopedie en in woordenboe ken." .Lezen in bed vind ik nergens goed voor", zegt mevrouw A. te B. Jloewel ik het nu doe, want mijn man ligt in het ziekenhuis en daarom ga ik vroeg naar bed. Als er dan gebeld wordt, ben ik niet aanwezig; ik ben er veel te verdrietig voor. Wat het lezen betreft: zelden lees ik een boek over. De boeken van de VCL-se- rie zijn erg fijn. Ah ik een foto van een schrijver of schrijfster heb, plak ik hem voor in het boek. Van de foto van Wilma ben ik geschrokken met haar wil de haren. Is dat nu een christe lijke schrijfster? Ik heb vroeger één jaar ziek gelegen en men voorzag me altijd van leesstof. Hoe is het mogelijk dat je toen zo smullen kon van de boeken van Jannie Eden. Ik moet er nu niets meer van hebben." „Ja, dat is nu eens een onder werp waar ik op mijn vijfenze ventigste jaar graag óók eens over schrijf' reageert mevrouw P. te S. „Lezen is bijna mijn hele leven m'n hobby geneest. Als kind uerd al tegen me gezegd: ,Jij verliest je verstand!" Maar niettegenstaande ben ik blijven lezen en heb er erg van genoten. Rijp en groen lezen was er in mijn jeugd niet bij. Dat hebben mijn kinderen ook niet gedaan. Vroeger las ik veel boeken van Louise Alcot, Montgomery, Hille Gaerthe en veel anderen. Dan de boeken die nu als verouderd doorgaan van Stretton Porter: Sproetje, Sproetje komt thuis, De oogster en zo kan ik wel op blij- „Je kan in een luie stoel met Okke Jager naar Palestina gaan, met Godfried Bomans door Ro me wandelen, met Jan Brusse Pa rijs bezichtigen zonder moe te u-orden" fantaseert mevrouw B. te H. ,J)e tijd is gelukkig voor bij dat een goedgevulde boeken kast alleen voor de welgestelden wat. Nu zijn veel boeken in een goedkope uitvoering te koop. Wat een mooie beschrijving stond er onlangs in de krant tan mevrouw Den Hollander-Bronder Hartelijk dank, ook ik heb van haar boeken genoten. Graag meer beschrijvingen van auteurs." Het onder werp „Lezen" is me vrouw B. te L. uil het hart gegre pen: ,Jk lees erg vlug zodat ik een hoek best voor een derde of vierde maal kan lezen. Ik haal er dan steeds weer nieuwe dingen uit, waar ik de eerste keer over heen heb gelezen. Mijn favoriete schrijfster is de Zweedse Margit Söderholm. Ik heb al haar boeken verschillende keren gelezen. Ze staan dan ook altijd op m'n ver langlijstje jammer dat goede boe ken so duur zijn} het is dan ook een geschenk „voor het leven.") Als mijn kinderen groter zijn hoop ik dat te evenveel van lezen zul len houden als ik. 'k Heb het vele lezen, wat ik altijd gedaan heb, ook een prettige basis ge- vonden bij de schoolopleiding omdat je al over veel onderwer pen had gelezen als het op school uerd behandeld. Ik zou mijn kinderen zeker niet alles laten lezen. Ik hoop zelf op de hoogte te blijven van hun boe ken. Uit ervaring weet ik hoe prettig het is om met je ouders te kunnen praten over boeken die je zelf mooi vind. Of je nu in het stadium van „Bolke de Beer" of de Anton Wachter"-se rie bent aangeland." „Wij gijn nog een echt lezend gezin" schrijft mevrouw S. te dH. ,Jk vind dit dan ook een heer lijk onderwerp, waarop ik graag reageer. Al van jongsaf willen de kinderen voorgelezen u-orden. Drie lezen er nu zelf. Als de jongste voorgelezen wordt, luiste ren ze nog graag mee. Wij hel-s pen wel bij de keuze van hun boeken en kijken ook na wat er uit de bibliotheek gehaald is. Mijn mm en ik lezen ook dol graag. Als ik veel breiwerk heh m niet aan lezen toe kom, leest mijn man ook wel voor uit een boek dat ons samen interesseert. Dat zijn de gouden uurtjes in ons bestaan." De historische romans slaan hoog genoteerd bij onze lezeres sen, dan komt de streekroman en af en toe eens een detective. Veel boeken van de VCL-serie e.d. worden er gelezen. Probeert u ook eens een schrijver als Hubert Lampo, Marnix Gijssen of de schrijfster' Hella Haasse. Ze zijn ook echt de moeite waard. Recensies lees ik meestal niet", zegt met-rouw D. te M. ,JEr worden boeken in besproken waarvan je nog nooit gehoord hebt. Kom je later zo'n boek eens tegen dan ben je de recensie alweer vergeten. Ik kijk wel al tijd naar de uitgever. Zie je Kok, Callenbach, Voorhoeve en nog zo'n paar namen staan, dan weet je meteen al dat het ,^oed" zit," Tot slot mevrouw E. te Z. ,Jn mijn huis geen damesbladen (te oppervlakkig) en kindcrweekbla- den vol stripverhalen. Stripverha len zijn uit den boze. Zij bren gen de kinderen geen grote woordkeus en geen goede kennis van de Nederlandse taal bij. Al die slechte tekeningen met onvol ledige zinnen of in Kluk-Kluk stijl! Toen onze oudste drie jaar u-as, kreeg se een lidmaatschap- kaart van de bibliotheek. De mooiste voorlees- en vertelboeken zijn daar voorradig. We hebben zo el vele prettige uren beleefd. Als ik de kinderen laat kiezen tussen tv. kijken of voorlezen, kiezen se hei laatste. Wat ook ik de beste keuze vind." „Club Bun", sandwich met koude kalkoenrollade room. De sla opmaken op slablaad jes en garneren met bruingebrande amandelen. Club-sandwichRooster drie sneetjes easino-brood, beboteren en beleggen met dun gesneden rolla de, slabladen, schijfjes tomaat en wat mayonaise. Alles als een drie dekker op elkaar, vier prikkers er» doorheen en diagonaal in vieren snijden. Kalkoenragoiit Milanese: Stuk jes gesneden kalkoen vermengen met een pittige warme tomatensaus met oregano. Deze ragout over de gekookte spaghetti en bestrooien met oude geraspte kaas. Waar kan de huisvrouw rollade kopen? In de fijne vleeswaren af deling van warenhuizen en in som mige delicatessen winkels. Gevogel- te-rollade wordt vers gevroren en kan in de diepvries bewaard wor den. Puur blank borstvlees is duur» der dan het gemengde, 60 pet. blank, 40 pet. donker vso de bout. Het gast ongeveer ƒ1.70 per ons kosten maar dan Iets speciaals en geen afval. Om te onthouden voor de feestmaand als bittergarnituur, koud buffet of snack.

Nieuwe Leidsche Courant | 1968 | | pagina 15